fc"! SL mKgeb"Me DAMRUBRIEK to O o o°.°. M' DE TAALZ I O O O O B O EO DIJ t O O O O O O O I O O O I O B O O O O Rond de Ministersconferentie te Parijs BINNENLANDSCH WEEKOVERZICHT De verkiezingen naderen en zij wer pen reeds thans hun schaduwen voor uit. Dit bleek vooral vorige week toen de kwestie Arnold Meyer een staartje kreeg, waarbij enkele personen urt het politieke leven heftig aangevallen wer- (Van onzen correspondent) Op den morgen van 25 April, den dag, waarop de conferentie der „Groote Vier" een aanvang nam, heeft de Parijsche radio haar pro gramma gewijzigd. In plaats van de en. Zooals te verwachten was hebben geannonceerde muziek van moderne de aangevallenen teruggeslagen en componisten werd ter eefe der offici- hebben op hun beurt politieke winst eele gasten een Russische symphonie trachten te maken. I uitgezonden. Zal deze attentie voor de Van welken kant men ftet ook bëiiet, 1 Russen, die in den loop van de vol- het blijft zeer te betreuren, dat dit ge- gende weken hun partners nog wel schied is. Juist nu we ailerwege in enkele harde noten te kraken zullen het politieke leven in Nederland zien, geven, een speciaal eerbetoon moeten idat aan de versnippering van voor den beteekenen? In ieder geval kunnen wij oorlog een einde is gekomen ert een I zonder overdrijving verklaten, dat de beperkt aantal breede partijgroepee- Russische delegatie door haar aantal ringen uitdrukking geven aan de poli-I al een zeer persoonlijke noot aaa de tieke stroomingen in ons volk, wordt I Parijsche conferentie verleent. Deze door onverantwoordelijke lieden tus-1 delegatie bestaat uit 200 leden, waa[* schen deze partijen een dergelijke wig van 30 vrouwelijke, en staat onder geslagen. Hier toch kan'niemand wel I leiding van de belangrijkste kopstuk- oij varen. In dit verband is het nog I ken der buitenlandsche Sovjet-politiek, interessant op te merken, dat Else- Molotov, Wyzinski, Dekanosov. Reeds Viers Weekblad zijn standpunt be- wordt hier op de boulevards over deze paalt, door te schrijven dat zij als groep alleen nog maar gesproken als politieke tegenstanders van Koos Vor-lvan de „vedette de la conférence, mk, hem toch als Nederlander en Ondanks het groote vertrouwen dat man van formaat, volkomen gerech-jde Fransche minister van Buitenland- tigd achten te spreken wanneer en met sche Zaken, Bidault, den persoon dien hij noodig oordeelt. Anglo—Amerikaansche persvertegen- Belangrijk was voor ons land in de woordigers ten toon spreidde en dat afgeloopen week het bezoek, dat del in den karakteristieken zin tot uit g leidende figuren van de Britsche fcadio kwm: Als we op deze conferentie Omroep aan ons land gebracht heb- h^t met met elkaar eens mochten wor- ben. Zij zijn de gast van onze Regee- den dan toch wel zeker bi] de vol- ring geweest en er is hun officieel gende, toch hangt er m Parijs eei dank gebracht voor al datgene,.wat de duidelijke »drole de paix -spanning 1 B.B.C. voor ons tijdens den oorlog ge- de lucht. Men vraagt zich angstig af, daan heeft. Natuurlijk hebben wij alle- of de samenkomst der groote Vier in maal tijdens den oorlog vaak critiek staat zou zijn de moeilijke en dikwijls op de uitzendingen van Radio Londen onoverwinnelijk schijnende meemngs- gehad, omdat deze niet precies weer- verschillen en problemen uit den weg gaven, wat wij werischten te hooren. I te ruimen °f °P. te lossen. De 419 ftu staan wij echter achter de feiten journalisten, die in Parijs aanwezig en weten wij hoe de berichten naar zijn, hebben voldoende tijd, hun hoofd Londen kwamen en waar allemaal over deze vraag te breken; ze worden rekening mee moest worden gehouden, streng buiten de onderhandelingen ge- Met deze wetenschap pas het ons in I houden en kunnen alleen iets te weten deze aan te sluiten bij het woord van komen als zij particulierjacht maken dank door onze Regeering gesproken. £P de leden der v^??k'Ne"de ddega Nederland is het eerste land, dat op ties. Geen wonder, dat elk hotel en het een dergelijke wijze zijn erkentelijk- Sovjet-Russische gezantschap wel op n beid jegens de B.B.C. tot uitdrukking beierde vesting lijkt! brengt en laten we hopen, dat de Re- He Amerikaansche delegatie, die uit geeringsgasten met 'n goeden indruk I 70 Pers- bestaat, heeft het zich in Ho- van Nederland in Wederopbouw naar tel Meurice in de Rue de Rivoli huise- 7ü„ rpmaapkpprd 1 lijk gemaakt. Minister Byrnes en zijn Van de Parlementaire kant was er echtge/^teJ^et™j£kv"t n^tT^on'de deze week weinig'nieuws, voor de'ko- va? dit tnpn/ip Hatypn <?taat echter een off id-1 uillerieën. In het gnstenboelc van d4t «le ReteerLs uiteSzening Tde hotel staan de koning y. Griekenland, Kamer op het programma betreffende de koning van Denemarken, de konrng - t dan de inmid- van Zweden en het laatst Alphqns Commissie vanlxni van Spanje ingeschreven. De Indonesië. Ook hoopt dan de inmid- Pof. vSTÜi?'Amerikanen tatai voorzorg ui, zullen komen en er weer een tipje van de sluier, die ondanks alles nog steeds over de kwestie Indonesië hangt, zal worden opgelicht. Afgaande op de of-1 ficieele communiqué's die tot nu toe j zijn verschenen, schijnt het wel lang zaam maar zeker op een regeling aan te gaan en in dit verband is het mis schien zeer wel mogelijk, dat van den kant van Sharir eerst eens afgewacht wordt hoe de verkiezingen op 17 Mei zullen uitvallen. Dan weet hij precies of de huidige Regeering werkejijk de l De Staf van Minister Bevin bestaat „De Tromp" naar Nederland Vrijdag 3 Mei a.s. zal Hr. Ms. „Tromp", het (aatste schip van de Ko ninklijke Marine, dat sinds de bevrij ding een vaderlandsche haven aan deed, te Amsterdam arriveeren. Geheel Nooddorp te Bruinisse t Het Zeeuwsche plaatsje Bruinisse meening van de meerderheid van het I heeft gisteren het heugelijke feit be- Ned- Volk vertolkt. Volgende week leefd, dat 58 woningen in gebruik kon- zullen wij in ieder geval nader op deze den worden genomen. Deze noodwo- Regeeringsmededeelingen terugkomen. ningen zijn vrij dicht bij elkaar ge bouwd, zoodat ter plaatse een geheel nieuwe wijk is ontstaan, welke men zeer toepasselijk „Nooddorp" heeft gedoopt. uit ongeveer 80 leden, die hun tenten in Hotel Georges V hebben opgesla gen. Zij allen gaven den wensch te kennen, de normale maaltijden voorge zet te krijgen van den.Franschen door- sneê-burger in het kader van de^ge- wohe rantsoenen. Van de Russische delegatie wonen alleen de opper-leiders in het Sovjet- Russische gezantschap in de Rue de Grenelles, terwijl het Qverige deel in Hotel Plaza Athénée is ondergebracht. In dit hotel hebben in 1937 koning Fa- roek van Egypte en zijn gemalin ge woond. Iets echter móeten alle leden der delegaties, gelijk van welke natio naliteit, zich laten welgevallen: een buitengewoon strenge bewaking door geuniformde en geheime politie-agen- ten. Hoe lang de conferentie zal duren, is moeilijk van tevoren uit te maken. Al wordt over het algemeen aangeno men, dat zij op zijn hoogst drie we ken in beslag zal nemen, bestaat an derzijds, ook de mogelijkheid op een abrupt "onderbreken, waarmede wij echter ïjiet, nu reeds rekening willen houden.';Het komt juist vóór alles er op -cjap," dat de nieuwe conferentie gee§f ernstige botsingen van tegenstrij dige belangen oplevert ,maar als 't toch hard tegen hard moet gaan de atmosfeer door de ontlading van de onweders voor de komende, belang rijke vredesconferentie wórdt gezui verd. Het ligt Frankrijk in de allereerste Blaats aan het hart, om het heele 'uitsche probleem ter sprake te bren gen en acht de Minister van Buiten landsche Zaken Bidault de oplossing hiervan beslissend voor de toekomsti ge rust van Europa en voor de wereld vrede. De Russen hebben hun eischen met betrekking tot Tripolitanie, het Donau-bekken en de Dardanellen bo ven óp hun programma staan. De Amerikanasche - Minister van Buiten landsche Zaken Byrnes zou het plan hebben, om de kwestie Oostenrijk te berde te brengen en te verlangen, tot ontruiming van dit land door de bezet tingstroepen over te gaan. In de Vietor-Hugo-zaal van het Pa lais du Luxembourg, versierd met schilderijen van Delacroix, zal het in de laèmende dagen levendig toegaan. Het imposante marmeren standbeeld van (ten grooten Franschen dichter zal de eenige getuige zijn bij de bespre kingen, welke achter hermetisch geslo ten deuren plaats vinden. Om degenen te troosten, die vóór deze deuren staan en ter eere der hooge gasten heeft de Fransche regeering een plech tig défilé uitgeschreven, welk op 12 Mei, den gedenkdag der overwinning, zal plaats hebben. TWEEDE KAMER VERGADERING VAN DINSDAG 30 APRIL In de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is 't nieuw benoemde lid de heer dr. Ch. Moll (vacature mr. dr. L. Deckers) be- eedigd. Na een gelukwensch van den voorzitter neemt de heer Moll zitting. De voorzitter stelt daarna aan de orde: Wetonjwerp wijziging van de Dis- tributiewet 1939, de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 en de Bodem- productiewet 1939. Het ontwerp wordt zonder beraad slaging pf hoofdelijke stemming goed gekeurd. Vervolgens komen aan de orde: Wetsontwerp Voorzieningen met het oog op de mogelijkheid van een ont binding van de voorloopige Staten- Generaal en de alsdan te houden ver kiezingen. De heer Maarsseveen (R.K.) meent, dat het ontwerp, eenmaal aangenomen de beteekenis der komende verkiezin gen zal accentueeren. Formeel moge er nog veel tegen het ontwerp inge bracht kunnen worden, materieel vrij wel niets. Spr. deelt mede, zich het recht voor te behouden, een amende ment in te dienen tot schrapping van art. 192 der Grondwet. (D.i. het art., dat bepaalt, dat dienstplichtigen te land alleen met hun instemming naar de overzeesche gebiedsdeelen gezon den mogen worden). De heer Tilanus (C.H.) geeft 'te kennen, dat deze Grondwetsherziening hem op verschillende gronden niet sympathiek is. Achter het voorstel staan de moeilijke problemen van Indië. Daarom moet de Grondwet ver anderd worden. Is het noodig, dat daarvoor de procedure gewijzigd wordt? Een overhaaste behandeling lijkt spr. ongewenscht. Zooals het ontwerp nu gewijzigd is, is spr. er niet van overtuigd, dat het nieuwe slot op de Grondwet beter is dan het oude. Spr. gelooft niet, dat hij zijn stem aan het voorstel zal kunnen geven. Met belangstelling wacht hij af, wat de minister zal zeggen over de kwestie van schrapping van art. 192. De heer Bierema (Lib.) is van oor deel, dat incidenteele wijzigingen toch wel bezwaren met zich brengen. De regeering zal straks voor de noodzakelijkheid staan de Kamers bij een te roepen, terwijl de Eerste Kamer dan nog haar oude samenstelling hèeft. De urgentie van het voorstel kan spr. niet inzien. Ten aanzien van art. 192 verklaart hij den huidigen toestand ongewenscht te achten. Hij wenscht af te wachten wat de regeering dienaangaande zal ten voorkomen, waarmede zijn fractie zich kan vereenigen. Zijn fractie zal zich echter van stemmen onthouden. De Minister van Biimenlandsche Zaken, de heer Beel, releveert de voor geschiedenis van het ontwerp. De Raad van State heeft zijn advies uitge bracht over het regeeringsvoorstel vóór het rapport der Staatscommissie in druk was verschenen. Het rapport der commissie heeft de regeering ge leid, tot het voorstel, dat zij aan den Raad van State heeft ingediend. - Spr. moet aan de Kamer overlaten of zij bij amendement art. 192 wil schrappen. Wat de consequenties zullen zijn, indien de Bijzondere Kamer de Grond wetsherziening verwerpt, valt m.i. te voren niet te zeggen. De Minister verdedigt nader zijn op vatting omtrent urgentieverklaring van het voorstel. Hij vraagt het ontwerp aan te houden tot Donderdag a.s. in Red. H. Tenwolde Iedereen kan aan deze oploswedstrijd meedoen. „Groot Gouda" looft in elke klasse 2 geldprijzen uit. 10e en laaste opgave, probleem wedstrijd Opgave no 10 voor thuisdammers uit d< 10c partij Roozenburg-Kelltr. ZWART 7. 12. 17. 18. 24. 25. 1 2 3 4 5 20. en De bewondering voor maat regelmaat, waarover in de vorige taai- zeef met matig enthousiasme werd ge sproken, veroorzaakt ook, dat men tegenwoordig alles regelmatig doet en ons woord „geregelcT totaal schijnt te vergeten. En wie weet eigenlijk nog, dat er verschil in beteekenis is tiis- schem géregeld en regelmatig. „Kook regelmatig vla van onze custardpöe- der" adverteert een bekende firma. Ze bedoelt: maak er'een regel van om onze vla te gebruiken, dus: „kook ge regeld" was hier op zijn P'aats ge weest. Inderdaad zullen wij bif, het koken regelmatig in de vla roeren, d.w.z. mét regelmatige bewegingen tegen hef klonteren. „Drink regefmajig karnemelk" schrijft een damesbjad. Het zal zeker gezond zijn om daar 'n regel van te maken, dus om geregeld karnemelk te drinken, maar het lijkt me uitermate lastig om het regelmatig te doen, drie of vier slokjes per minuut? „De jeugd loopt *s avonds regelmatig op den Kleiweg", betoogde iemand. Dat een groot deel van, de jeugd geregeld 's avonds op straat loopt is iqaar al te waar. Maar regel matig loopen kan men dat geslier en geslinger toch moeilijk noemen. Regel matig loopen is wat anders, dat is ar daar wil ik niet meer over pra- Dat eeuwige gemarcheer ook! Prinses Juliana Presidente van het Fonds Noodgebieden De Persdienst van Nederlands Volks herstel deelt mede: een aantal voor aanstaande personen uit de zwaar ge troffen steden en gebieden van ons land is uitgenoodigd om zitting te ne men in eejj Comité van Aanbeveling voor een Fonds Noodgebieden, dat jn het leven is geroepen om de helpende hand aan de bewoners van die ge bieden te reiken. Prinses Juliana heeft het voorzitterschap van dit comité aanvaard. Volksherstel zal in de tweede helft van Juni opnieuw een landelijke col lecte houden, ditmaal ten bate fan het Fonds Noodgebieden. Vliegveld Haamstede wordt hersteld Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de herstelwerkzaamhe den van het vliegveld Haamstede, dat door den bezetter o.a. door het gra ven van slooten geheel onbruikbaar werd gemaakt. Cacao en Koffie naar Nederland De „Maaskerk* van de K.N.S.M. beeft te Laguayra 30 ton cacao en Arbeid Broodbakkerijen i.v.tn. Nationalen Feestdag De minister van Sociale Zaken heeft op 10 April j.l. een beschikking ge maakt voor den arbeid in broodbak kerijen in verband met de viering van den Nationalen Feestdag op Zaterdag, 4 Mei a.s. Thans is deze beschikking vervangen door een nieuwe. In deze nieuwe beschikking wordt bepaald, dat de viering van den Nationalen Feestdag in broodbakkerijen door hoofden en bestuurders en door bak kersgezellen in den nacht van Donder dag 2 op Vrijdag 3 Mei a.s. te 12 uur en op Maandag 6 Mei a.s. te drie uur de^ voormiddags met den bakkers- arbeid mag worden aangevangen. Voor zoover betreft broodbakkerijen voor welke een vergunning, als be doeld in artikel 37, eerste lid, der Ar beidswet 1919, is verleend, mag op Donderdag 2 Mei 1946 te tien uur (fes namiddags en op Maandag 6 Mei te één uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, worden aangevangen. Hitraan is de voorwaarde verbonden, dat in de ondernemingen, whar van deze vergunning wordt gebruik ge maakt, op Zaterdag 4 Mei 1946 geen arbeid wofdt verricht. Deze voor waarde geldt niet met betrekking tot banketbakkersarbeid in broodbakke rijen, tevens zijnde koek- en banket bakkers, verricht door het hoofd of den bestuurder en door banketbakkers, ten aanzien van wie van deze vergun ning geen gebruik wordt gemaakt. Deze personen mogen op dien dag banketbakkersarbeid verrichten als op een gewonen Zaterdag. ZWEMMEN Z.I.A.N. kampioen Het Haagsche Waterpoloteam van Z.I.A.N. (heeren) is kampioen van zijn afdeeling geworden in de Wintercom petitie door een overwinning van 11-0 op D.K R. uit Utrecht. Eerstdaags zal koffie, welke voor Nederland bestemd:een wedstrijd worden gespeeld tegen zijn. aan boord genomen. Het Y om het kampioenschap. 21. 23. 26. 28. 32. 33. 35. Zwart laatste zet Is hier 20 25, in de partij speelde zwart^-11 (gedw.) Hier zou Wit winnen doar? no. 10 voor club-dammers Opgave (beginners). ZWART 7.8.9.10. 12. 13. 14. 16. 18 19. 24.26. 1 2 3 4 5 zeggen. De heer Truijen (R.K.) is van oor deel, dat de tijd, wejke voor de^voor- oereiding van het ontwerp van de Kamer is gelaten, wel zeer beperkt is. Z.i. gaat het de regeering bij de voor gestelde wijziging alleen om ontbin ding der Kamer te voorkomen. Spr. is van meening, dat het lidmaatschap der bijzondere kamer onvereenigbaar moet zijn met hèt lidmaatschap der Staten-Generaal. De heer Schouten (A.R.) geeft te kennep, dat te weinig tijd is gegeven voor een gezette overweging van de onderhavige,materie. Hij haalt een art. van prof. Aalberse in het „Brabantsch Nieuwsblad" aan, waarin deze op merkte, dat er geen tijd was voor rus tige overweging, noch bij de Staats commissie, noch bij de regeering, noch bij de Tweede Kamer. Naar sprekers oordeel, heeft ook de.^^ van State geen gelegenheid tot eePBtetige over weging gehad. Spr. verklaartr dat hij niet zal kun nen medewerken aan aanvaarding van het ontwerp. De heer Joekes meent, dat er eenige goede redenen zijn om hoofdstuk 8 der Grondwet op korten termijn te veranderen. De tusschentijdsche ont binding der Kamers lijkt hem niet ge- wenscht; men heeft er bij vorige her zieningen, met succes naar gestreefd de ontbinding te doen samenvallen met het einde oer zittingsperiode. Het lijkt hem goed, dat de vefeischte meer derheid is gebracht van 2/3 op 3/5. Het denkbeeld v. d. heer v. Maars seveen, ten aanzien van schrapping van art. 192, verdient ernstige over weging. - Wij komen te staan voor moeilijk heden, indien het artikel niet uit de Grondwet gelicht wordt, aldus spr. Als de heer v. Maarsseveen een amendement indient, geteekend door alle fracties, dan is het gerechtvaar digd, dat het artikel 192, geschrapt wordt. Dit lijkt spr. beter, dan dat de j-egeering thans met het Voorstel daar toe komt De heer Wagenaar (C.P.N.) ver klaart, dat er in het ontwerp gédach- 16 26 36 46 15 25 35 45 46 47 49 50 48 WIT 22.25' 27.28. 30. 32.33. 34. 37. 38. 4145 Wit zei en wint Opgave no 10 voor gev. clubdammer» De auteur van dit probleem is e n lid der Goudsche Dam vereen iging. wien» naam bi) de oplossing vermeld zal worden. ZWART 7. 8 9 10. 11. 12 15. 18. 19. 20. 23. 25. 26. 2 3 4 5 16 26 36 46 46 47 48 49 50 15 25 35 45 WIT 27. 28. 29 30. 31 32. 34. 36. 37. 38. 40. 42. 43. 44. 47. Wit zet en wint Oplossingen binnen 14 dag^n ha p' Bur Groot Gouda, Markt 67. Oo de linker bovenhoek Damrubriek verm>ld«n. Voor persoonlijk antwooi postzegel insluiten s.v.p. Ht ivaui^i vp i«*-i K-K39 K .v.v

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2