Van werken en sparen Finantieele moeilijkheden in na-oorlogschen tijd. BINNENLAND Openbare Leeszaal en Bibliotheek Aanwinsten ROMANS: C 36 di, Corsari, .W. Die van ons. F 10 n, Fabricius, J. Nacht over Java. M 57 ve, Mey, J. H. G. van de. De vensters heropend. Verv. op: „Ge sloten vensters." S 269, Scheepens, H. Grillig geld. V 635 b, Viss'erRoosendaal, J. Be lofte. 823 C 17, Carroll, G. H. As the earth turns. i' 823 F 41 s, Forester, C. S. The ship. 823 R 23 g, Rawlings, M. K. Golden apples. 823 S 599, Shute, N. Pastoral. STUDIEWERKEN: 204 K 85 (br.), Kraemer, H. Kerk en humanisme. 220 D 38, Deursen, A. van. Palestina. 244 D 30, Delleman, T. In het licht van zijn verrijzenis. 266 S 82, Straeleri, H. van. Terug uit Japansche interneering. 284 B 20, Banning, W. Het Vrijzinnig Protestantis^BbL fe 327 H 21' (br^JMron, M. A. Brjt- sche democratie' oorlogstijd. 332 K 81, Korteweg, S., en F. A. G. Keesing. Het moderne geldwezen. 530 M 681 r, Moerkerk, J. J. Radar. 540 K 93, Kruseman, W. M. Dg won derwereld der chemie. 621.4 B 92, Bruyn, L. A. de., J. Lahey en H. A. D. Schipper. Vliegtuig- bouwkundig teekenen. 624 W 49, Werkman, E. Nederland bouwt tunnels. 811 E 309 v, Engelman, J. Vrijheid; gedichten. 940.7 P 97, Pyle, E. G.I.Joe; het leven van den Amerika.anschen soldaat. 941.7 H 16, Hagen, L. A. Ik vocht om Arnhem. De Politieke Debat-avond In aansluiting op het sefirijven van het plaatselijk bestuur van de Partij van de Vrijheid, gericht aan Drs. G. .M. Nederhorst, zooals wij reeds publi ceerden kunnen wij thans nog het volgende mededeelen. De bijeenkomst zal plaatsvinden op Dinsdag 7 Mei in de zaal Kunstmin alhier, waar dus het woord zal worden gevoerd door Drs. G. M. Nederhorst namens de Partij van den Arbeid en den heer E. G. Stijkel namens de Par tij van de Vrijheid. Voor nadère bij zonderheden betreffende kaartverkoop etc. verwijzen wij U naar de adver tentie in'dit blad. R.K. Tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U. In verband met de Nationale feest dag zal de plaatsbespreking voor de eerste opvoering van Doortje Spier niet plaats hebben op Zaterdag 4 Mei doch op Zondag 5 Mei van 11 tot 1 uur. Politieke en financieele consolidaten noodig voor herstel Van de welvaart Men heeft den laatsten tijd herhaal delijk van vertegenwoordigers der fe- geering kunnen vernemen, dat „hard werken en zuinig leven" het eenige middel ie om uit de tegenwoordige economische moeilijkheden te geraken. De .zoo juist verschenen begrooting heeft deze aanbeveling nog eens krachtig onderstreept. Er is inderdaad geen "andere mogelijkheid om de wel vaart, welke tijdens de grootscheep- sche vernietiging van productiemidde len gedurende den oorlog verloren is gegaan, terug te winnen. De zaak is, dat de consument op het oogeflblik, niettegenstaande de over vrijwel de geheele linie sterk gestegen inkomens, veel armer is dan voor den oorlog. Nooit hebben we zoo van nabij kennis gemaakt met de economische waar heid, dat niet de omvang van het geld- inkomen de welvaart bepaalt, maar de verhouding tusschen inkomens en prijspeil. Nu zdh de wekroep „hard werken en zuinig leven" wellicht beter tot de Nederlanders doordringen, wanneer het een nieuw geluid was. Men heeft echter reeds zoo dikwijls onnoodig dit oarool uitgegeven, -dat de roep met :enig wantrouwen wordt aangehoord, n den crisistijd bijvoorbeeld werd dè bevolking steeds weer aangespoord om vooral hard te werken en de defla- ie-politiek zorgde wel, dat zij zuinig was ook. En dat in een wereld waarin van aljes te veel was en waarin dus minder hard werken en meer verbrui- een op den voorgrond hadden moeten staan. Dit neemt niet -weg, flat bij de te genwoordige schaarschte-economie het betreffende parool wel degelijk juist is. „Hard werken en zuinig leven" is geen devies voor een "langdurige ko mende periode, het is een noodzake- ijkheid van dit oogenblik. In dit verband verdient de uitlating in de begrooting aandacht, waarin ge sproken wordt over een noodzakelijk# besparing vrijwillig of gedwongen TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat de nummers 101 t.e.m. 120 van dé Textlelkaarten va, vb, vc, vd en ve en van de kaarten vr 605 de ounten 101 t.e.m. 200 zijn aangewezei voor het koopen van Textiel! Met nadruk word er op gewezen, dat losse punten niet geldig zija Laatst genoemde punten zijn voor zien van (te letter b. De werkzaamheden van de Tweede Kamer- Naar het A.N.P. verneemt zal de mi nister van Overzeesche Gebiedsdeelen hedenmiddag 1 uur in de Tweede Ka mer, nadat deze het interpellatiever- zoek van den heer Wendelaar zal heb ben behandeld, in openbare zitting een verklaring afleggen over het beleid der regeering ten aanzien van Indië en gegevens verstrekken over de jongste besprekingen te Londen. 'Het ligt in het voornemen, over deze verklaring in 't openbaar een debat te doen houdfen op Maandag a.s. Wel licht dok in avondvergadering. Dit uit stel van het debat heeft tweeërlei doe In de eerste plaats verschaft het den leden der Kamer de gelegenheid, de regeeringsverklaring rustig te bestu- deeren. In de tweede plaats zullen de leden dan kennis hebben kunnen ne men van een voorloopig rapport, da de missie-Van Pol dezer dagen za doen verschijnen. Naar voorts vernomen wordt, za het wetsontwerp tot heffing van een vermogensahnwasbelasting voor de verkiezingen niet meer in behandeling komen. - van 15 van het nationale inko men. Bij de 27 die reeds door be lastingen wordt opgeslokt, beteekent dit, dat de Staat 42 van het natio nale inkomen vraagt. „De regeering", zoo heet het, „zal van haar kant alle middelen aanwenden om dezen spaar zin te bevorderen en wel het meest in de eigen staatshuishouding. Het stre ven naar efficiency in den staatsdienst is hiervan een bewijs". Nu loopen de meeningen over den spaarzin der regeering uiteen. Afge zien van alle politieke critiek, ver scheen er echter onlangs in het regee- ringsorgaan „Economische Voorlich ting" (no. 23, d.d. 4 April) een artikel naar aanleiding van een onderhoud met mr. A. G. G. Tyd<*man, directeur der Rijkspostspaarbank. Hierin zegt mr. Tydema o.m.: „Een spaarder wil de zekerheid hebben («te allen tijde vrijelijk over het bespaarde te kunnen beschikken. De tegenwoordige mone taire, financieele en fiscale politiek der regeering geeft hem die zekerheid al lerminst." Een onverdachte stem, van onverdachte zijde. Het probleem van het harde werken is in zeer vele krin gen geen probleem meer. Daar wordt hard gewerkt, dikwijls harder, dan onder de tegenwoordige moeilijke om standigheden redelijkerwijs zou mo gen worden verwacht. Het sparen is echter nog een vraagstuk met vele haken en oogen, welke nauw samen-* hangen met het feit, dat de financieele toestand nog niet is geconsolideerd. Gegeven den werkelijkheidszin der Nederlanders zal zeker ook dit pro bleem worden overwonnen; eenige orde in de binnenlandsche politieke chaos is daarvoor evenwel een eerste vereischte. Prinses Juliana Beschermvrouwe „NederlandCanada" Naar wij vernemen heeft H.K.H. arinses Juliana, zich bereid verklaard het beschermvrouweschap over de vereeniging „Nederland—Canada" te aanvaarden. Officieele Heropening van de Hoogere Krijgsschool Gisteren is de Hoogere Krijgsschool, welke thans in het buitengoed Clin- gendaal te Wassenaar gevestigdis, officieel heropend. Herdenkingsplechtigheid te Vught Op Vrijdag 3 Mei zal te Vught een plechtige herdenkiog worden gehou den van de gevallenen in de jaren 1940—1945. Van off. zijde wordt ons mede gedeeld dat H.M. de Koningin voor nemens Is deze plechtigheid bij te wo nen. De stoeten van deelnemers zullen uit Vught (Marktpleinen Versterplein) zich begeven naar het executieterrein in de heide, Lunet 2; om 3 uur wsordt vandaar vertrokken, ?oodat de stoe ten omstreeks vier uur 't herdenkings terrein bereiken. Iedereen kan zich bij die stoeten aansluiten. Mr. Steenberghe keert naar Nederland terug Mr. M. P. L. Steenberghe heeft zijn functie van voorzitter der Nederland- sche Inkoop Commissie neergelegd en is naar $ew York vertrokken, van waar- hij naar Nederland zal :,terug- keeren. Mr. Trip onderscheiden Bij Kon. Besluit is bij bevordering benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, mr. L. J. A. Trip, Oud-president van de Ned. Bank. Prinselijk Paar bij afscheidslunch van Mr. Trip Het Prinselijk Paar heeft gistermid dag aangezeten aan een afscheids lunch, in het geboutf van de Groote Club te Amsterdam, welke door den Minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck, aan deh scheidenden direc teur van de Nederlandsche Battk, mr. L. J. A. Trip, werd aarfgeboden. Apothekers-Assistenten eischen Rechtspositie De door dé samenwerkende organi saties van apothekers-assistenten aan de Ned. Mij. ter bevordering der Phar- macie aangeboden salarisvoorstellen zijn door de patroonsorganisatie afge wezen, Van de zijde der werkgevers werden nieuwe voorstellen aangebo den, welke door de apothekers-assi stenten niet aanvaard kunnen worden. De apothekers-assistenten Willen hun eischen vastgelegd zien in een-C.A.O. De Algemeene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf sluit zich niet bij de E.V.C. aan De Algemeene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, schrijft het A.N.P. De Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft op 28 April een bui tengewoon congres belegd te Hoens- broek. Ten aanzien van de aansluiting-bij de landelijke centrale E.V.C. werd door het congres als volgt besloten: De Algem. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf in buitengewoon congres bijeen op 28 April 1946, overwegende of aansluiting bij de E.V.C. op grond van een daarvoor samengesteld rap port mogelijk is, komt tot de volgende conclusie: Het congres acht geen termen aan wezig om een eventueele aansluiting bij de E.V.C. af te wijzen. Gezien echter het maanwoord van het Episcopaat waarbij aan Katholie ken verboden is lid te zijn van de E.V.C. besluit het- congres: 1. De Algëm. Bond van Werkers in het Mijjibedrijf zelfstandig voort te laten bestaan. 2. Zoodra er fusie-besprekingen geopend worden tusschen de bedijfs- bonden van het N.V.V. en de E.V.C. zal de Algem. Bond van Werkers i. h. Mijnbedrijf besprekingen openen met den Algem. Ned. Mijnwerkersbond om op basis van het centrale fusie-rap port N.V.V.E.V.C. de mogelijkheid te onderzoeken ofeen nieuwe be- drijfsbond voor werkers in het mijn bedrijf aèngesloten bij de nieuwe organisatiê gesticht kan worden. De staking in de I Amsterdamsche Haven De staking in het. Amsterdamsche havengebied breidt zich geleidelijk uit en begint ernstige vormen aan te ne men. Voortdurende actie van de E.V.C. Nëeft bewerkstelligd, dat ook de mees te vaste bootwerkers het werk thans hebben neergelegd. Slechts een kleine groep van deze havenarbeiders, bij de K.N.S.M., is nog aan het werk. In het geheele gebied rond heNhavencomplex surveilleert de Amsterdamsche politie. Ongeregeldheden hebben zich nog. nie1 voorgedaan. Volgens insiders té het einde van d§ze conflicten niet te zien, omdat men weigert met. de E.V.C, te onderhan delen. De Scheepvaartvereeniging „Noord bericht het A.N.P., dat de „Samen werkende Havenbedrijven" te Amster dam den stakenden arbeiders heeft bericht, dat zij tot Maandagmorgen a.S. de gelegenheid hebben, om zich te melden. Degenen, die dan den ar beid nog niet hebben hervat, zullen dus niet in het havenbedrijf worden terug genomen. Voor de openkomende plaatsen kun nen gegadigden zich reeds thans bel den. De „Tromp" Vrijdag te Amsterdam De Marine Voorl.dienst meldt: H. M.'s flottieljeleider „Tromp", die Vrijdag 3 Mei a.s. te Amsterdam zal aankomen, zal des ochtends te tien uur worden afgemeerd aan het Steenen- hoofd. Te IJmuiden zullen de bevelhebber der zeestrijdkrachten, luitenant-admi raal C. E. L. Helfrich, en de adjudant van den Minister van Marine, officier M.S.D. der eerste klasse P. L. Koppen, te IJmuiden aan boprd gaan. De „Weltevreden" uit Indië terug Het m.s. „Weltevreden" is uit Indië vertrokken met in totaal 824 repatri- eerenden aan boord, waaronder 300 mannen, 330 vrouwen en 194 kin deren. Nieuws van de Bollenvelden en bloeiende Boomgaarden Door het warme weer zullen de bloembollen a.s. Zondag grootëndeels litgebló'eid zijn. In Hillegom staan de Darwintulpen in vollen bloei. Het in de Pers aangekondigde bloemencorso op Zaterdag 4 Mei, gaat nipt door. In de Krimpenerwaard staan de pe- renboomen in vollen bloei en ook de appelboomen zullen bij goed weer uit zijn. In de Alblasserwaard staan de appelboomen in vollen bloei, terwijl de overige bloesem door hagel ver nield werd. Wordt door de Amerikanen geschonken kleeding verkocht? Door onbekendheid met de feiten,, heeft een gedeelte van het publiek, da£ regelmatig in schriftelijk contact staat met relaties in Amerika, er top bijge^ dragen,dat aldaar de meening heeft bostgevat, dat hier in Nederland de door de Amerikanen geschonken klee ding aan het publiek verkocht iou worden. Het is vanzelfsprekend, dat door dergelijke berichten onze good will in Amerika ten zeerste wordt ge schaad. Ter voorkoming van deze on juiste berichtgeving'is het nuttig, dat van de volgende feiten kennis geno men wordt. Na de bevrijding zijn uit het buiten land belangrijke hoeveelheden tweede handschkleeding ontvangen". Een ge deelte van deze kleeding was afkom stig uit rdief-acties en werd gratis aan de Nederlandsche regeering ter beschikking gesteld. Hier te lande aangevoerd, is deze kleeding door verschillende hulpverleeningsorganisa- ties (de H.A.R,K. en N.V.H.) gratis aan de daarvoor in aanmerking ko oiende personen uitgereikt. Een ander gedeelte van de aangevoerde tweede- handsch kleeding is door de Nederl. regeering in Amerika gekocht. Deze gekochte kleeding wordt via het Rijks bureau Distex door den handel ver kocht in die gebieden en plaatsen, die bijzondere voorzieningen behoeven. Branden in Amsterdam Het aantal branden is de laatste maanden in de hoofdstad onrustba- rénd toegenomen. In geen enkele pe riode van gelijken duur tijdens den oorlog heeft de brandweer zooveel werk moeten verzetten, dit ondanks alle noodkacheltjes, kaarsen en carbid lampen. De oorzaak van dit toene mende aantal branden van den laat sten tijd kan een toevallige zijn, maar is mogelijk ook aan onachtzaamheid in het huishouden te wijten. Export van Oesters naar Engeland en Denemarken De Britsche regeering heeft besloten deviezen ter beschikking te stellen voor den invoer uit Nederland van. een half millioen stuks oesters. Schatkist Papier Op verzoek van het Ministerie van Financiën maakt de Hoofdgroep Ban ken bekend, dat het verbod tot ver koop van schatkistpapier aan particu lieren niet geldt indien de voldoening van de koopsom in vrij geld geschiedt. Repatrieerenden uit Indië Naar wij van de afdeeling pers en publiciteit van den Dienst der Repa- trieering vernemen, heeft het uit Bang kok komende s.s. „Nieuw-Holland" op 26 April Singapore verlaten met in to taal 1055 repartrieerenden aan boord. Het schip wordt 7 Mei te Colombo en 12 Mei te Suez verwacht. Het m.s. „Sommelsdijk" is 26 April uit Suez vertrokken. Stewardessen bij de K.L.M. Gisteren zijn voor het eerst na den oorlog stewardessen in dienst genomen op de Europeesche lijnen der K.L.M., bij wijze van proef. De stewardessen zijn pog niet afgestudeerd. Nel Oosthout in Londen De Nederlandsche voordrachtkunste nares Nel Oosthout, is in Londen aan gekomen. Zij zal o.a. in Coventry en in Rochdale optreden. Op 1 Mei zal zij in hét Technical College Theatre van het zoo zwaar getroffen Coven try, een voordrachtavond geven van „De Krijtkring Nel Oosthout zal deze voordracht in het Engelsch houtjen- In Engeland zijn de voordracht avonden, zooals Nel Oosthout en Charlotte Kohier die in ons land ge ven, weinig bekend. Alleèn de Amert- kaarische actrice Ruth Draper treed momenteel in Londen in hetzelfde genre op. De bezetting heeft ons ruim 9 milliard gekost, nog afgezien van de 4/2 milliard vorderingen op Duitsch- land, voortgesproten uit particuliere verkoopen aan Duitschland. Indien wij deze f 14 milliard verdeelen over 5 jaar, dan komen wij tot een gemiddel de van f 2.8 milliard per jaar. Dit be drag is hoog, maar wat te zeggen Van een uitlating van den vroegeren Engel- èchen Minister Eden-in het Parlement naar aanleiding van de Engelsche be grooting, dat de kosten van de bezet ting in Duitschland den Engelschen belastingbetaler per jaar 80 millioen pond, d.w.z. ruw genomen 850 milli oen Gulden té staan komen? Ex^Min. Eden voegde daaraan toe: „We should not be paying reparations to Ger many". *Het wordt onder deze omstan digheden wel begrijpelijk, dat men van Geallieerde ?ijde den wensch te ken nen. heeft gegeven, 'dat de betaling van goederen, die wif eventueel uit .Duitschland zotiden(kunnen betrekken, in Dollars geschiedt. Onze Regeering, die terzake besprekingen in Lpnden heeft .gevoerd, zal een zware taak heb ben om de Engelsche regeering tot andere opvattingen te brengen. Im mers, indien wij onze 4Y2 milliard Gul dens zouden kunnen gebruiken om er Duitsche leveranties mede te voldoet), dan zouden wij weliswaar onze11 Mar kenvordering liquideeren, doch daar mede zou de Duitsche betalingscapa citeit niet gediend zijn en de 4* den zouden daardoor niet in staat zijn, de door hen gemaakte bezettmgskos- ten (om over de overige schadevergoe dingen maar niet te spreken.) op Duitschland af te wentelen. Ook hier, evenals bij de Amsterdamsche bttec- tenbeurs, zal het moeilijk zijn, ne juiste evenwicht te vinden en ïeae het zijne te geven. Het tekort van f 2 milliard op onze Begrooting is lager dan verwacnr werd, doch zal toch tengevolge hen- ben, dat onze Staatsschuld Y.er stijgt. Wij zien daarbij even de .'isc, n maatregelen voorbij, die ons in dent vorm van Vermogensaanwasbelasting en Vermogensheffing nog te wachten staan. Terzake van de stijging der Staatsschuld in ons land en in andere landen gedurende den laatsten wereld oorlog nog het volgende. Percentsge wijs steeg de schuld het meest w de landen der voormalige As en - her minst in de* neutrale landen. De verge lijking wordt als volgt: Duitschland 1300 Italië 700 Ver. Staten 650 Frankrijk 400 Nederland 400 België 330 Zweden 400 Zwitserland 200 Portugal 20 1 (Ontleend aan Weeksfaat Robaver)- b t< - "V

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2