RECLAME 4 MOOT GOUDA V\ P i NEDERLANDSCHE BANK GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht 4 Uit alle- Utolcch. radioprogramma BUITENLAND VOOR UW IN EN OMGEVING |ilt Ml Jlrill" iMI zee getegjn RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Weer- overzicht. 18.18 Gram.muziek. 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 19 00 .........En nu naar bed! 19.05 Sportpraatje. 19.20 Wij stellen U voor. 2000 Nieuws. 20.05 Comm. Partij Ne derland „De Waarheid". Toespraak. 2025 Aansluiting met het Concertgeb ouw. 2230 Ouderen en jongeren. 22.40 De onsterfelijke Strauss. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz. 23.40 Blues in the night. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. NCRV: 18.J5 Mandolinata. 18.30 Nieuwe tijden voor den boer en tuin der 18.45 Mandolinata. 19.00 Nieuws. 19 20 Met band en plaat voor U pa raat 19.30 Anti-Revo.lutionnaire Par tij- Toespraak. 19.50 Met band en plaat voor U paraat. 20.00 Nieuws. 20.05 De Regeerings-voorlichtings- drenst antwoordt.20.20 Mariniers kapel der Kon. Marine, o.l.v. Gijsb. Nieuwland. 21.00 Personalisme, door Dr J de Nooy te Utrecht. 21.20 Arn- hemsche Orkestvereniging 2130 Parkkérkkoor. 22.00 Nieuws. 22.15 De vaart der volken. 22.35 Concert. 23.15 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m. VARA; 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 De Guards paradee- ren' 8.00 Nieuws. 8.20 Populaire tnor- genklanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gramofoonmuziek. 9.30 4-handig piano VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. F. Oort, N.H.Pr, te Naarden. VARA: 10.20 Een programma voor zieken. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Mies Snijder, mezzo-sopraan, Henk Milo, piano. 11.20 Eddy Waits speelt. 11.45 Ber. over bevrijde krijgsgevan genen uit het Verre Oosten. AVRO: 12.00 The Romancers. l.2-30 In het spionnetje. 12.35 Aansluiting met het Theater Tuschinsky te Amsterdam. 13.00 Nieuws. 13.15 Aeolian Sextet. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 15.Q0 Voor zieken en thuiszittenden. 15.30 Lichte gram.muz. VARA: 16.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit! 17.00 Novelty Serena- ders. 17.30 Herwonnén Kunstbezit. HILVERSUM II 415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.20 Grafm muziek. 9.00 Opgewekte melodieën. 9.30 Waterstanden en Politieberichten. 9.50 Opgedekte melodieën. 10.15 De Polder gaat er aan, de verdrinking ~v. d. Wieringermeer-polder op 17 April 1945. 10.40 Hilversumsch Vrouwen- VQpr. 11.15 Als de ziele luistert. 11.30 Radio Trombone Kwartet. 12.15 O Hart voor ons gebroken. 12.30 Vaude ville-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Ork. Jaap Meyer, 100 Nederlandsch. 13.45 Het Nederlandsch in Vlaande ren. 14.00 Bariton en piano. 14.30 Gram-muziek. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Nachtvorstyerwachting. - 16.02 Opera: „De Verkochte Bruid". 16.50 Muziekkalender. 16.55 Het Hollandsch Trio 17.30 Nederland helpt Indië. 17.35 Het Hollandsch Trio. 17.45 Rijk Over Zee. „Indische legenden". Centraal Werkcomité Vacantie 1946 Dezer dagen is op initiatief van Ne derlands Volksherstel een Centraal Werkcomité Vacantie 1946 tot stand gekomen, dat zich ten doel stelt, met het oog op de geringe reis- en ver- blijfgelegenheden, in de behoefte aan goede recreatie te doen voorzien. Het richt,zich daartoe in de eerste plaats op de groote bevolkingscentra in de geteisterde gebieden en streeft er naar, dat plaatselijk of regionaal*program mes' worden samengesteld, voorbe reid en gepropageerd, die althans in de meest drukke weken aan velen ont spanning, verstrooiing en verheffing kunnen bieden. In het comité hebben zitting ver tegenwoordigers - van Nederlands Volksherstel, van Werkg- en Werk nemersbonden, de Nederlandsche Sportbonden en de Ministeries van Onderwijs en Sociale Zaken. Secretaris is de heer J. Pront te Den Haag. Het secretariaat is geves tigd op het Landelijk Bureau van Ne derlands Volksherstel. De toestand der Romnsha's in Znid Borneo De toestand der ex-Romusha's in Z. Borneo gaat over het algemeen goed vooruit. Zl) worden thans zooveel mogelijk geholpen aan voeding, men is doende over te gaan tot het verstrekken van kleeding. Medische behandeling wordt gegeven aan allen die daaraan behoefte hebben. Een aanzienlijk deel der ex- Romusha's heeft in Bandjermaain of elders een passende werkkring gevonden. Een aantal ondervoede ex-Romusha's is ondergebracht in een herstellingsoord, Tolaga Langsat bij Kandangan waar zij verzorgd worden en thans reeds in aan zienlijk betere conditie zijn. Voor gelei delijke terugzending naar Java, Madoera en Bali worden voorbereidingen getroffen. Hadji Mas Mansoer overleden De Ned.-Indlsche Regeerlngsvoorlich- tingsdienst deelt mede, dat Hanji Mas Mansoer, die na zijn arrestatie in het begin van April in het ziekenhuis te Soerabaja verpleegd werd, aldaar is overlepen. Mansoer kreeg in December 1942 te- samen met Soekarno en Hatta opdracht van de Japanneezen een nieuw volksfront te vormen en hij bleef gedurende de geheele japansche bezetting een vooraan staande plaats onder de Indonesische leiders innemen. Als lid van verschillende Islamitische vereenigingen teekende hij met andere Mohammedaansche leiders een verzoek tot vorming van een Javaansche militie onder Japansch bevel. Plechtigheid te Paramaribo Heden zijn tijdens 'een plechtigheid, welke werd bijgewoond door den waarnemend gouverneur van Suriname M. Denlt. negentig Surinaamcche solda ten, die in den oorlog vrijwillig dienst hebben gedaan als kanonnier op Neder landsche koopvaardijschepen, onderschei den met het herlnneringskruis van de koopvaardij. Nieuw schip voor de Neder- landche marine De Koninklijke Nederlandsche marine heeft van de Australische marine hét korvet"Tamworth" verworven Dit is het derde korvet, dat van de Australische marine naar de Nederlandsche zal over gaan. r De Curacaosche delegatie in Suriname. I De Curacaosche delegatie heeft heden op een persconferentie verklaard dat haar zending uitsluitend een informatief karak ter draagt. Het delegatie-lid Dr. M. F Da Costa Gomez deelt mede: "Wil wen schen autonomie in nauwe samenwerking met Nederland." DAGBLAD door G. Th. Rotman 67. „Dat was 'n benauwd uurtje!" zei de kapitein. „Maar hoe krijgen we dien aap mee?" Op datzelfde oogenblik werden de struiken opzij geduwd en twee negers kwamen te vooiBchijn. Ze waren aan het kruiden zoeken, voor hun opperhoofd; deze stakker verging van kiespijn, en de negers dachten: „Nou, als die lui zoo knap zijn, om zoomaar hokus-pokus zoo'n grooten aap te vangen, zullen ze ook wel raad voor de kiespijn weten!" 68. Ze wenktefl den kapitein en "de twee jongens dus, om mee te gaan. Spoedig waren ze in de negerkraal, waar het brave- opperhoofd Koókme- botje bezig was, zijn geteisterde wang met een brandende fakkel te blakeren, om dan vervolgens zijn hoofd onder water te dompeien. Naar het hevige gebrul van Zijne Doorluchtigheid te oordeelen, scheen de kunstbewerking echter niet veel te helpen. Nieuw Engelsch Plan betreffende het Ruhrgebied De Engelsche Regeering heeft aan de Fransche Regeering een nieuw plan voor contróle op de industrieën in het Ruhrgebied overhandigd. Naar men uit betrouwbare bron verneemt, bevat het document waarvan de inhouc! strikt geheim is, een nieuwe poging een compromis te vinden tusschen den Franschen wensch het Ruhrgebied aan het Centrale Duitsche Bestuur te ont- I trekken en de Engelsche zienswijze I dat de industrieën in net Ruhrgebiec alleen onder geallieerde economische contróle moeten worden gesteld. Het nieuwe Engelsche plan schijnt twee mogelijkheden te ópperen. 1. Socialisatie van de belangrijke industrieën in het Ruhrgebied en R'J"" land, de kolenmijnen van den Ruhr incluis. 2. Internationalisatie van de indu strieën in het Ruhrgebied en Rijnland. Het Engelsche plan wordt door het Fransche Ministerie van Buitenland- Sche Zaken nauwkeurig bestudeerd maar op het eerste gezicht vindt hel te parijs geen gunstige ontvangst Teleurstelling In Italië rondom de Marine Radio Rome heëft gisteravond ge zegd, dat de beslissingen welke betref fende de Italiaansche marine door ae 4 Ministers te Parijs zijn genomen eeen diepen indruk hebben gemaakt op de bemanningen van de Italiaansche schepen, die teleurgesteld zijni door het niet erkennen van de verdienste van de Italiaansche marine op 8 bep- tember 1943, toen de Italianen op Ge allieerd verzoek de meeste schepen naar Geallieerde Havens voerden en de diensten gedurende 2 jaren va ae uicnöi^i' h j r 1 -eden hebben uit solidariteit met ae 'arine demonstraties gehouden De besprekingen te Parijs verloopen thans minder vlot Het voornaamste punt van bespre- cing vormde Woensdag tijdens de bij eenkomst der Ministers van Buitenl. Zaken' te Parijs de kwestie van het benoemen van een Geallieerde Con trole-Commissie welke móet toezien op het uitvoeren van de vredesvoor waarden door Italië. Byrnes stelde een commissie der 4 mogendheden voor, welke zal toezien op het naleven van de militaire clausule, zooals de Mini sters reeds te Londen hadden over wogen. Dit voorstel vond bij Molotoff Verzet. Toen Byrnes tot het oorspron kelijke standpunt, zooals te Londen ingenomen, terugkeerde, bleef Molo toff bij zijn afwijzende houding. De houding van Öe Sovjet-Unie, welke ir het begin merkwaardig toegevenc was, blijkt aan het einde van de eerste week der conferentie minder toeschiet telijk te zijn geworden. Over alle be langrijke kwesties blijkt overeen stemming even ver in het verschiet te liggen als ooit te yoren, en evenals tijdens de bijeenkomst der Ministers te Londen zijn de plaatsvervangers dér Ministers en de deskundigen een voorraadschuur van onopgeloste pro blemen geworden. De mislukking om tot overeenstemming te geraken ten aanzien van een geallieerde controle commissie van Italië wordt als een weinig belovende ojuverture voor de a.s. besprekingen over de vredes verdragen met 'de Balkanlanden be schouwd. De oppositie van Molotoff tegen een Geallieerde Controle-Commissie voor den Balkan /al zeker grooter zijn, daar deze landen binnen de invloed sfeer van de'Sovjet-Unie liggen. Een aspect van de Balkankwestie waarover de deskundigen overeen stemming hebben bereikt, is het be talen van de aantallen van de gewa pende machten, die de Balkanlanden zullen mogen behouden. De Geallieer den wenschen deze tot bescheiden afmetingen, zooals zij in vredestijd be staan, te beperken. Men meent te we ten, dat overeenstemimng is bereikt over de ronde getallen. Men meent tevens te weten, dat Bevin gesteund door Byrnes, aan Molotoff heeft mede gedeeld, dat zij beiden het terugtrek ken van troepen uit Europa zoo spoe dig mogelijk willen doen geschieden, Byrnes zeide, dat de Ver. Staten in het bijzonder het aantal troepen in Oostenrijk verminderd willen zien, en drong er bij Molotoff op aan, het on middellijk met hen hierover eens te worden. Molotoff kon dit echter met doen en antwoordde, dat deze kwes tie weer ter sprake zou worden ge bracht wanneer de Oostennjksche kwestie in het algemeen wordt be handeld. Thans een Armeensche kwestie aan de orde? De Sovjet-Pers publiceerde Woens- 'dag uitvoerige telegrammen uit New York, die een beschrijving geven van vergaderingen om Armeensche gebie- den in Turkije op te lossen. In de redevoeringen werd betoogd, dat Turkije de Armeniërs scherp on derdrukt en werd het verlangen geuit, dat de Armeensche provincies, die thans op Turksch gebied liggen, m Sovjet-Armenië -zullen worden opge nomen. President Truman heeft Frankrijk belang rijke levensmiddelen leveranties beloofd Gen. Mac. Narney, de opvolger van ïlsenhower, heeft verklaard, dat de rantsoenen van de Am. soldaten in Europa met 300 calorieën worden ver minderd De Nederlandsche consul- generaal van Swlnderen heeft New York de 350.000 door Nederland geschonken tulpen aangeboden De Arabische hooge commissie heeft tegen 3 Mei een landelijke staking geproclameerd als protest tegen het rapport over Palestina, uitgebracht door de Ata-Br. Commissie Te Eind hoven vond gisteren het afscheid plaats van de Engelschen, die nu ons land gaan verlaten. O.m. was aanwezig Maarschalk Montgomery. Bil dit afscheid werd den Engelschen een door Philips vervaardigde boloscoop aangeboden, (een 'soort rönt- genapparaat) en tevens een luidipreker- iastallatie voor Engelsche militaire ziekenhuizen. Maarschalk Montgomery sprak een hartelijk dankwoord Attlfee heeft zijn waardeering uitgesproken over het rapport over Palestina (zie ook hier boven, staking in Palestina) en hoopt dat het zal bijdragen tot de zoo zeer ge- wenschte oplossing voor de Joden in Europa Gisteren trokken enthousiaste arbeldersoptochten tusschen de ruines van Berli|n Er zl)n veranderingen in voorbereiding om het telefoon» en tele» graafverkeer met Zeeuwsch Vlaanderen te verbeteren Volgens den correspon dent van de „Daily Herald" te Rome zou Koning Victor Emmanuel van ItBlië aftreden en Italië verlaten Het 7600 ton metende Amerikaansche troepenschip „Georgetown Victory" is voor het Strangfor-meer, enkele kilometers ten Z. van Belfast, aan den grond geraakt en lek geslagen. Reddingsbooten verleenen assistentie De Poolsche vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Modzjelefski, heeft in een lange door radio Warschau omgeroepen verklaring het indienen der Tsjechische aanspraken op Poolsch grond gebied bij de conferentie der vier mlnistera te Parijs een „zeer onvriendschappelijke" daad genoemd, waar als zoodanig op zal worden gereaaeerd Tengevolge van een algemeene staking der loodsen van h^t Manchester Scherpvaaitkanaal dreigt het binnenvaren in de haven van ^Manchester onmogelijk te worden. Bij K.B. van 2 April 1946, is met ingang van 1 Mei 1946, aan mr. L. J- A. Trip op zijn verzoek eervol ont slag verleend als president van de Nederlandsche Bank N.V. Bij genoemd K.B. is met ingang van denzelfden datum, dr. M. W. Holtrop tot president van de Nederlandsche Bank N.V. be noemd. Met ingang van 1 Mei 1946 is door de op 30 April 1946 gehouden alge meene vergadering van aandeelhou ders aan den Heer J. F. de Beaufort op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van de Nederland sche Bank N.V. De op 30 April 1946„gehouden alge meene vergadering vgn aandeelhou ders heeft voorts besloten den Raad van Commissarissen met één lid uit te breiden en mr. L. J. A. Trip tot commissaris benoemd. Genoemde ver gadering heeft besloten de uitkeering van de voor aandeelhouders beschik bare winst voorshands aan te houden en de directie gemachtigd tot uitkee ring van een dividend van 3'/2 Pr0" cent over te gaan, zoodra de regulee ring der vordering van de Nederland sche Bank N.V. op Duitschland heen plaats gevonden. Toen de Nederlandsche regeering zich in 1933 genoodzaakt zag een al gemeene verbruiksbelasting in te voe ren, ontving deze jongste fiscale spruit, den kernachtigen, maar in we zen onjuisten naam van „omzetbelas ting". Onjuist, omdat niet van eiken omzet belasting werd geheven, doch in eiken keten van producent tot ver bruiker slechts éénmaal. Hoe nien ook over indirecte heffingen moge oordee len, het was volkomen juist, dat deze vorm werd gekozen, daar een zuivere omzetbelasting groote onbillijkheden mee brengt. Dit ondervonden de Nederlanders in 1941 ,toen de bezet ters de betreffende Nederlandsche be lasting naar Duitsch model hervorm den. Van iederen omzet, van iedere dienstverrichting moest voortaan, be lasting worden betaald. Een heffing dus, die in wezen gelijk is aan de „tiende penning", waarmee Alva onze voorouders reeds gelukkig had ge maakt. Zeer belangrijke bezwaren-zijn o.m. de volgende: Sommige goederen (bijvoorbeeld textiel) worden verscheidene malen omgezet (van den importeur via spin ner, wever, confectiefabrikant, grossier en winkelier naar den verbruiker) ?n dus zwaar belast. Een radiotoestel heeft gemeenlijk slechts één handels schakel te doorloopen. Voorts bevor dert deze belasting het uitsnijden van sommige schakels, ook waar dit eco nomisch gezien niet verantwoord is. Verder is een. gereed geïmporteerd product in het voordeel boven vele inheemsche fabrikaten. Deze wijze van belastingheffing is nog steeds van kracht. Voor de regee ring heeft zij namelijk een zeer aan trekkelijke zijde, door de groote op brengst en de gemakkelijke controle. Of déze punten echter tegen de ge schetste nadeelen opwegen is zeer twijfelachtig. Minister Lieftinck nu heeft niet zoo lang geleden aangekondigd, dat de omzetbelasting z.i. moet worden ge wijzigd in dien zin, dat het algemeene tarief van 2 op 3 wordt gebracht, met vrijstelling van de eerste levens behoefte en een zware heffing op weelde-artikelen. In het parlement 'is binnenkort de behandeling van deze zeer -belangrijke kwestie te verwach ten. Dan zal ook blijken of men voor nemens is de Duitsche omzetbelasting af te schaffen ten gunste wan het zoo veel aanvaardbaarder systeem der zuivere verbruiksbelasting. Over de vrijstelling van de eerste levensbehoeften zal de minister geen moeilijkheden met de Kamerleden krij- gen. Wel valt te verwachten, dat er. over het hooge tarief op weelde-arti kelen zal worden gestreden. De zaak is immers aldus,- dat hetgeen weelde is voor de een, een noodzakelijk hulp middel vormt voor den ander. Een koelkast is luxe voor -een particulier, maar werktuig voor een slager. Een amusementsmusicus heeft een smo king als beroepskleeding en Jtet luxe radiotoestel van den particulier dflfent den journalist voor zijn beroepswerk zaamheden. Deze lijst is voor eindelooze uit- br^ëisé vatbaar en het zal den minis ter weTjj eenige moeite kosten, op dit punt zijn tegenstanders te overtuigen.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3