ALS NEDERLANDERS ÊÊNl VAN WEEK.TOT WEEK HdttcUM4 Vergeet U niet... kuüAG 4 MEI N.o 219 GROOT GOUDA STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK DISTRIBUTIE-NIEUWS Opdat wij nooit vergeten, blijft te... Opdat wij nooit vergeten, blijft tezamen! Uit 't gedicht „Bevrijding". Midden in de verkiezingsdagen, die meebrengen dat het verschil van op vatting omtrent het regeeringsbeleid van weerskanten scherp wordt getee- kend, komt de herinnering aan de ge- zamelijke bevrijding, die wij als Nederlanders eendrachtig gedenken. Verscheidenheid van opvatting is voor een volk van eenige ontwikke ling een natuurlijk verschijnsel. Ver schil van aanleg, gewoonten, opvoe ding en levenservaring leiden voor menschen, die zich van hun doen en laten rekenschap afleggen, tot ver schil van levensopvatting en, wanneer men in het staatkundige meeleeft, tot verschil in maatschappelijke en poli tieke overtuiging. Een Nederlander is misschien nog meer dan andere nationaliteiten ge neigd na te denken over de régelen, <fie hij voor zijn leven de juiste acht. Menigeen doet het bovendien liefst in een eigen groep of zelfs heelemaal op eigen gelegenheid. De Nederlandsche wereld van geloof en kerk, van ethische en politieke opvattingen ziet er'bont uit en voor den oorlog maakte men het wel al te bont. Tijdens de bezetting rees meer en meer het gevoel van eenheid naar bo ven. Hef was telkens een verrassing als men ontdekte, dat iemand uit een ander kamp zich met evenveel kracht tegen de schending en onderdrukking van het Nederlandsche volk verzett en toch vanuit zelfde gronden bleek te leven. Men begreep elkaar als Neder landers. Het is niet te verwonderen dat me nigeen juist in die dagen is gaan na denken over de eigenaardigheden van het Nederlandsche geestesmerk Het zijn eigenschappen die soms niet alleen deugden zijn, maar ook hun schaduw zijde hebben. Wij Nederlanders zijn nucJiter. Wij vragen na de verkondiging van een mooie theorie al gauw: wat heb ik er aan en wat koop ik er voor? Dat kan leiden tot kleinheid en verbrokkeling. Het vermoordt soms goede mogelijk heden. Maar daardoor bleef Neder land in het algemeen ook nuchter tegenover de holle leuzen die Duitsch- land en het nationaal-socialisme aan hieven in hun daverende en aanhou dende propaganda. De Hollander laat zich niet gauw meeslepen door het enthousiasme van de massa-verga dering. Daarmee houdt verband dat ieder vrij wil zijn, naar zijn eigen overtuiging te denken en te leven. Hij wil vrij zijn, of tenminste zich in vrijheid gewonnen geven aan de opvattingen van de groep waarin hij zich geestelijk thuis voelt. Als men gehoorzaam is aan al- gemeene beginselen, wil men dat uit eindelijk toch als vrij man doen. De werkelijkheidszin van den Hol lander brengt mee, dat hij inziet dat hij dan ook den ander de vrijheid moet gunnen. Dit 'is recht, het andere zou onderdrukking beteekenen. Hij kan al zou-hij het mischien wat anders zeggen instemmen als de wijsgeer Kant van het recht de volgende om schrijving geeft: Het recht is het geheel van voor waarden, waaronder de vrije wil van den een met den vrijen wil van den ander volgens de algemeene wet der vrijheid kan worden vCreenigd. De schilderkunst is ccn uitdruk kingsmiddel van de volkseigenaardig heid, die zich wellicht het best tot vergelijking leent. Deze kunst spreekt onmiddellijk tot het oog van eider, ter- vtijl de vreemde taal, die aangeleerd moet worden, niet zoo rechtstreeks verstaan wordt. Welnu, de schilderkunst zegt, dat wij Nederlanders oog hebben voor de direct gegeven werkelijkheid en dat wij die met liefde aanvaarden. Wij Nederlanders zijn aanvaardende rea listen. - Zoo aanvaarden wij ook de realiteit van een verarmd en door den oorlog diep getroffen land. - «Wat ons ver- eenigt is daarom ook liet woord van den Prediker: „Al wat uw hand vindt Om te doen, doe dat met uw macht". De beginselen, die wij voor onszelf hebben doordacht of die wij van een gemeenschap hebben aanvaard liggen soms ver uiteen; de staatkundige idealen die wij in de verte zien lichten verschillen soms diametraal; maar wij zijn in den grond één in nuchterheid, vrijheidszin, verdraagzaamheid, werke lijkheidszin. Wij hebben samen met ons vorsten huis een geschiedenis achter ons die, ondanks alles, ons vereenigt. De jaren van bezetting leerden het ons duidelijk. Het kan schijnen dat de verschillen overheerschen. Maar als 't noodig is, zal het telkens blijken, dat wij als Nederlanders één zijn. Wij herhalen wat wij in het bevrij dingsnummer van De 'Vrije Pers van 5 Mei 1945 schreven: dat U Maandag nieuwe levens- middelenkparfèn en brandstof- fenka^rten moet halen als Uw naam ligt tusschen de namen LUBBE en PHILIPS U moet medenemen Uw tweede dis tributie-stamkaart, het nieuwe inlegvel, Het ingevulde brandstoffenformulier en de oude brandstoffenkaart met bon 49. U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan loket 7,8,9, en 10, tusschen 9 en 12 uur en van 2-4 uur. oor bijzonderheden, zie aanplak- jetten. „Het is verheugend, dat Neder- Jand, ondanks de zee van propa ganda, die dagelijks met alle recla memiddelen over het volk werd uitgestort in het algemeen zich zelf is gebleven. Nuchter tegenover holle leuzen, trouw aan zijn traditie van vrijheid en aan het Oranjehuis, onderling in moeilijke omstandig heden, soms verbluffend hulpvaar dig". Zaterdagavond geen dansen. Dansschool Holthui)sen bericht dat Zaterdagavond a.s. het bevrijdingsbal na het vuurwerk niet zal plaats vinden, aan gezien de autoriteiten slechts vergunning verleenen tot 12 uur. ,Het Groene Mededeeling van Kruis Het bestuur van de afdeeling Gouda van de Zuld-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" deelt in verband met da vele ontvangen verzoeken om inlich tingen en ter voorkoming van misver standen mede, dat deze vereeniging niets heeft uit te staan met de N.V. Assu rantie Maatschappij „Het Groene Kruis" van 1910, waarvoor agenten van bet Assurantiekantoor Frans Hooykaas Jr. te Rotterdam in Gouda werkzaam zijn voor het afsluiten van een z.g populaire GULDEN verzekering van „Het Groene Kruis". V r Tweede zitting Tribunaal Gouda. Hierbij deel ik U mede, dat ter zitting van Maandag 6 Mei e.k. van het Tribu naal te Gouda de navolgende zaken zullen worden behandeld t 1. L. Kwakernaak, te Haastrecht, 2. Ji W. Vonk, te Woerden, 3. j. Oldenbroek, te Woerden, 4. P. Spekman, te Zevenhuizen, 5. Th. Spekman, te Zevenhuizen. De zitting vangt aan om 2 uur. Dc Mei-deun. Sedert 1 Mei staat weer de traditio- neele „Meideun" op het carillon en klinkt de vroolijke melodie dus weer over Gouda. C. J. B.-agenda. Voor de Trekvogels Zondag 5 Mei, v.m. 9.30 uur, vlucht- raadsvergadering in school no. 1, Idem. n.m. 3 uur, uitwijding van enkele Trekvogels. Verzamelen bi) school no. 1. Koppelvanen, totems met bloemen ver sierd medenemen. We gaan naar buiten om het Meifeest te vieren. Voor de Roode Wachters Zaterdag 4 Mei, n m. 7.30 uur. Her denkingsavond. Daarbij wordt een spel voorgedragen, omlijst met muziek. Ouders, donateurs en belangstellenden zijn van harte welkom. Zondag 5 Mei. n.m. 3 uur. uitwijding, zie onder de Trekvogels. Aller opkomst gewenscht. Het is een -bijzondere middag voor de uit te wijdenen. Kader. Zondag, koppelleldersvergade- rina na de vluchtraadsvergaderng. Voorts moeten de gedelegeerden voor de herdenkingsplechtigheid op de Markt erom denken om 2.30 uur Zaterdag, op de Hoek Karnemelksloot-Bleekerssingel aanwezig te zijn. Sociaal-Democratisch Centrum Maandagavond 6 Mei a.s. balt acht spreekt in' „Ter Gouw" Sam de Wolf over „Waarom het Soc. Dem. Centrum Waren vorige week de eerste berichten over de Minister conferentie te Parijs onverdeeld gunstig, van de laatste be richten kan dit niet veer worden gezegd. Het twistpunt vormt hier het instellen van een geallieerde Commissie van toe zicht op Italië voor den duur van 25 jaar. Molotoff is hier pertinent tegen, want dit beteekert, at bij uitvoering hiervan ook een commissie dient te wor den ingesteld voor de Balkan-landen', waar Rusland liever geen pottekijkers ziet. De houding van Molotoff wekt groote verwondering, daar hij in Sep tember 1945 zelf om het instellen van een geallieerde commissie heeft gevraagd. De conferenMe heeft inmiddels eenige. zij hef niet groote, resultaten geboekt De Dodekanesos zal aan Griekenland komen terwijl er overeenstemming is bereikt over de bestemming van de Italiaansche vloot. Woensdag werd in Londen bekend gemaakt, dat Engeland niet accoordgaat met een afscheiding van het Roergebied van Duitschland. Engeland staat op het standpunt, dat Duitschland de controle over het Roerge bied op grond van zijn houding, niet meer toekomt en het wil dit gebied met het Rijnland tot één provincie samen voegen die onder directe geallieerde contröle zal staan. De Arabische Liga verscheen deze week op het tooneel met een heftig pro test tegen het Engelsch-Amerlkaansche commissie-voorstel om 100.0C0 Joden naar Palestina te immigreeren. Het voorstel is echter nog niet door de Britsche en de Amerikaansche regeeringen goedgekeurd, zoodat ongeregeldheden in het Midden- Oosten nog voorkomen kunnen worden. In Mandsjoerije is de vrede nog niet weergekeerd. Tsjang Kal Sjek is er niet in geslaagd om d.m.v. Amerika met de communisten tot overeenkomst te komen. De onderhandelingen duren echter nög voort. Het geval Franco is in den Veilig heidsraad nog rteeds hangende. Er zal een onderzoek naar het regime worden ingesteld. Inmiddels wordt de spanning in Spanje Zelf dagelijks grooter. Officieel maakt radio Madrid nu melding van bomaanslagen in de Spaansche hoofdstad. Uit dit overzicht blijkt weer duidelijk, dat de oorlog diepe sporen heeft nage laten en het op talrijke plaatsen in de wereld in latenten vorm nog voortduurt Wegencontrdle Bij een gehouden wegcontróle door C.C.D.-ambtenaren, werd aan den Oud-Reeuwijkschen Tol een inwoner onzer gemeente aangehouden, die in een fietstasch een vijftal kaasjes en enkele ponden boter vervoerde, die in beslag werden genomen. Próces-ver- baal werd opgemaakt. Ook tegen den veehouder, die de kaasjes en boter had geleverd, werd proces-verbaal opgegiaakt. Distributie Maandag a.s. 6 Mei, des voormid dags,, van 912 uur, is het afhalen van rantsoenbonnen voor a.s. en jonge mseders. Stamkaart baby medebren gen. Woensdag a.s. 8 Mei, afhalen van ziekenbonnen. •Het agentschap maakt er de inge zetenen op attent, dat het gewenscht is ter voorkoming van een reis naar Boskoop, zich stipt aan de aangegeven uren en dagen te houden. Weersverwachting, door het K.N.M.l. tot morgenavond Wordt verwacht Matige langs de kust tijdelflk vrij krachtige wind pit N,-0. richting. Droog weer. Ongeveer zelfde temp. als vandaag De P.Z.H. op dc planken. Het personeel van de Zuid-Holland had gisterenavond de fabriek verwisseld met den Schouwburg, waar verzorgd door de amusementsclub P.Z.H en aangeboden door de directie het tooneelstuk" in 3 be drijven „Onder een dak" van J. Fabricius werd opgevoerd. Nadat P. Kolster alle aanwezigen en in het bijzonder den di recteur den heer Hoying een hartelijk wel kom toegeroepen had, werd met het stuk een aanvang gemaakt. Op een dorp waar vader (C. Schwinkel) en zoon (P. Snel- leman) gescheiden door een muur, onder één dak wonen is verbittering bij Vader daar de zoon met een stadsche getrouwd is. Wanneer Moeder overlijdt ontstaat er een twist onder de kinderen. Wanneer Vader dan te oore komt. dat er om hem geloot is, neemt dit stuk een tragische wending aan, als hij verklaart wel zijn zoon maar nimmer zijn dochter (B. Baas) te erkennen. De slot scène wordt aan grijpend gespeeld en beteekende een króón op het spel van de medewerkenden van dezen avond welke, mede de juiste tooneel- entourage en het passend decor volkomen de waardeering verdiende en wanneer wij dan toch nog op een tekortkoming wil len wijzen, vinden we deze niet bij de spelers, maar bij de talrijke aanwezigen, die dikwijls blijken geven van önjuist aanvoelen van sommige scené's. De Logé. Gisteravond voerde het R.K. Tooneel- gezelschap op de hun eigen wijze voor de buurtvereeniQing „Eensgezindheid" in Concordia het tooneelstuk „de Logé" op. Uitreiking Schoenenbonnen Houders van tweede distributie stamkaarten met een volgnummer ein digende op 9, die voor het tijdvak 1 t.e.m. 31 Mei in aanmerking komen voor een bon voor gewone schoenen naar keuze, mits zij sinds 1 Januari 1945 geen gewone of beroepsschoenen tebben ontvangenröok kinderen, ge- joren na 31 Mei 1944, die den leef- :ijd van 10 maanden hebben bereikt, comen in aanmerking voor een schoe nenbon. De uitreiking zal te Reeuwijk plaats hebben op de navolgende da gen en uren: Op 8 Mei van 9—12 uur de letters A t.m. L, en van 24 uur voor de letters M t.m. Z. Voor kinderschoenen moet de gewenschte maat worden opgegeven. Ruiling van verstrekte schoenenbonnen tegén schoenenbon nen van ander soort of maatgroep kan achteraf niet plaats vinden. Van wie is die Zwaan? - Aan den Nieuwdorperweg is een zwaan opgevangen die geheel ver lamd was, zoodat het dier zich niet in het water kon ophouden en ook op den wal niet op de pooten kon Het dier wordt liefderijk verpleegd door de pleegouders de familie Jonge- neel aan den Nieuwdorperweg. De eigenaar wordt verzocht het beest op te halen, daar het anders voor de slachtbank bestemd is. Wat Is er in Gouda t« do«n I Reünie, Zaterdag t/m Woensdag „Het meisje met de blauwe hoed„'. (Voor lederen leeftijd) ffhalla-Theater, Zaterdag t/m Woensdag „be vier vroolijke Hoteliers" (Voor lederen leeftijd) Schouwburg Bioscoop, Zaterdag t/m Woensdag „Rare Kostgangers". (Voor lederen leeftijd) Vrijdag 3 Mei, St. Janskerk, 8 nor, Chr. Oranje Ver., Ds. B. Bik van Am sterdam. Zaterdag 4 Mei, Concordia 1. 30 auf Reünie oud B. S. ers. Maandag 6 Mei Concordia, Feestavond Chr. Ver. Oranje. Dinsdag 7 Mei, Kunstmin, 8 uur, Poli- tiekdebat Partij v. d. Arbeid en Partij v. d. Vrijheid. t- REEUWIJK Motorrijder tegen het Tolhek De motorrijder G. uit Bodegraven, die het tolhek aan den Oud-Reeuwjjk- schen Tol naderde, vloog in volle vaart tegen het tolhek aan, daar de rem zijn diensten weigerde. Aangezien de motortïjder het ongeval zag aan komen, hield hij het stuur stevig vast, en kwam er zelf zonder letsel af. Het voorwiel van het motorrijwiel werd totaal vernield. Ontslag Met 'ingang van 1 Mei is aan den heer Engels, -die als nood-onderwijzer dienst deed aan de Openbare School A te -Reeuwijk-dorp, eervol ontslag verleend. WADDINXVEEN Inbraak in stationsgeboew In de nacht van Woensdag op Don derdag j.l. hebben onverlaten zich door het uitsnijden van een ruit toegang ver schaft tot het plaatskaarten bureau der N. V, Nederl, Spoorwegen alhier. Er werd een bedrag van f. 50,— ontvreemd. Niets meer van hun gading vindende, heb ben zij een deur geforceerd, die toegang gaf tot de opslagruimte der aangekomen goederen. Hier werd een belangrijke partij goederen ter waarde van ongeveer f 1500, waaronder zich verscheidene textielgoe- deren bevonden ten nadeele van diverse plaatselijke firma's ontvreemd. Na zich tegoed gedaan te hebben aan den inhoud van eenige blikken biscuit, zijn de heeren vermoedelijk via den Sniep- weg vertrokken. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, doch tot nu toe tonder resultaat. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJK DISTSIBUTIEDIBNST GOUDA. Rijwielbanden In verband met het vervallen verklaren van alle tot nu toe ingediende en nog niet afgewerkte aanvragen voor rijwiel banden, wordt aan belanghebbenden me degedeeld, dat opnieuw de gelegenheid wordt opengesteld een aanvrage- in te dienen. Alleen zij, die dringend banden noodig hebben voor de uitoefening van hnn be roep, kunnen daarvoor aanvraagformu lieren afhalen en indienen, beide onder overlegging van de tweede distributie stamkaart en een werkgeversverklaring, volgens onderstaand schema aan het ge bouw Westhaven, Zij wier achteraaam begint met A t/m D, Maandag 6 Mei E t/m I, Dinsdag 7 Mei tt-m O. Woensdag 8 Mei t/m U, Donderdag 9 Mei V t/m Z, Vrijdag 10 Mei Onvolledig ingevulde aanvragen wor den niet in behandeling genomen. PREDIKBEURTEN Kerkdiensten op Zondag 5 Mei Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur voorm. Ds. Elzenga, 5 u. Ds. C, A. Korevaar. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. H. C. Koole, 5 uur Ds. A. Donker. Vereeniging van Vrijz. Hervormden. Kleine Kerk, Pepcrstr. 128,10.30 nur v.m. Ds. J. Cannegieter van A'dam. Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30 nnr Ds. Nienhuis. Evang Luthersche Kerk 10 nur v.m, Ds. J. Simon „Boekenactle". Oud-Katholieke Kerk 10 uur en 6 uur Pastoor Giskes Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. F. C. Zwaai van Winterswijk. Gertf. Zondagschool „Jozef, Groen van Prinstererschooi, Groenendaal en vervolgkl. 12—16 Jaat. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereform. Kerk, (art. 31.) 8.30 u. in Chr. Ger. Kerk en 4 uur Rem. Kerk, Ds. G. Koenekoop. Geref. Gem. Stationsweg 10 en 5 uur» Leesdienst. Christelijk Gereform. Kerk 10 en 5unr Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gem., Turfmarkt 54, 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestr. 38. 9 en 10.30 uur „Bevrijding" 5 unr. Opwekkingssamenkomst, in alle diensten gaat voor Ds. H. Leep. Leger des Heils Zaterdag 4 Mei bidstond 7.30 u. Straatzang. Zondag 5 Mei 10 u. Dankdienst v. de vrede. 3.30 u^Open- luchtsamenkomst, N. Markt, 7.30 u. Open bare samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. Wels. - Dinsdag 2.15 u. Gezins bond, samenkomst, - 7,30 u... Leden vergadering. Donderdag 7.30 u. Openbare Samenkomst. Dokters- en Apothekersdiensf. De Zondagdienst wordt op 5 Mei waargenomen door de artsen Dr. A. Beek, L. Tiendeweg 54, tel. 3181 en J. H. F. Remme, Fluweelensingel 59, tel. 3003. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voq^r 10 uur. Apothekersdienst Apotheek F. A. Dee, Westhaven 14, tel. 2021. HAASTRECHT OUDEWATER EN POLSBROEK Doktersdienst Van Zaterdag 4 Mei des middags 12 u. af tot Maandag 6 Mei 's morgens K u., zal de doktersdienst worden'waargenomen door Dr. J. J. Hoving te Oudewater, tal. 57 (doorverbinding). HAASTRECHT Distributie van vaste brand stoffen; stookseizoen 1946-1947 Zij, die in het bezit zijspan een groe ne indentlteitskaart (zoowel groot als kleinverbruikers) van een der groepen B, C, D. 10, 11, 12. 13, 14, en 15 kun nen op de hierna te noemen plaats en tijd aanvraagformulieren MD 393-05. voor het a. a. stookseizoen afhalen. 6 Mei '46 van 9-11.30 u, Gouderak Berkenwoude Stolwijk Vlist Haastrecht 6 T 7 8 '46 '46 '46 '46 2-3.30 9-11.30 2-3 9-12

Groot Gouda | 1946 | | pagina 5