Wal de Bioscopen Onze parken en plantsoenen. Hei van it week. «Ptl —r ti Jlfw W^w r V lilt I Wit gut „rnn Marina" doan 7 i rJfV» - 2* J3S8" 1 ■Ui BINNENLAND BUITENLAND Toen deze week, ter gelegenheid vaji'Prinses Juliana's verjaardag, de vlaggen wapperden van torens en huizen,! de lichtblauwe hemel zjch boven onze stad welfde en het jonge lentegroen langs de grachten^ zijn spel van licht en donker speelde, toen zal in de meesten onzer dat onbeschrijfelijke gevoel zijn boven gekomen, dat een jaar geleden onze harten vervulde .op den 5en Er'zijn gebeurtenissen in het leven van mensch en volk, die moeilijk onder woorden zijn te brengen, omdat zij het diepste raken, dat in ons is. Laten wij dankbaar zijn, dat er mannen en vrouwen temidden van ons volk 'even die dit onbeschrijfelijke woorden weten te geveji, zoodat zij weerklank vinden in ons hart. Het onderstaande gedicht is gezet in de toon der dank baarheid dat de tortuur van vlammen, knechtschap en* geweld voorbij was. J. N. DANKGEBED O Heer, ons hart is boordevol van dank, al zijn onze oogen boordevoi van tranen, nu onzer klokken jubelende klank weer beiert boven vaderlandsche vanen. En zijn ook duizend klokkemonden stom, daar roovershanden zelfs de torens schonden: luid bonzen onze harten, om alom Uw grootheid, Heer, en onze dank te konden. Die in het donker huis der ballingschap aan Babels wateren hun lot beweenden, en die in cel en krijgsgevangeschap teeren op kracht die hun Uw kracht verleende, zij hebben aan een horizon van vuur het klare licht der vrijheid zien verrijzen en heffen 't hoofd en komen in dit uur ontroerd tezamen om Uw naam te prijzen. Wij danken U uit nacht en diepe rouw, uit hongersnood en velerlei ellende, omdat Uw hand ons weer verlossen wou, het zware juk der knechtschap van ons wenden. Wij danken U, dat Uw gerechtigheid verdierf die onze vrijheid kwam belagen en dat de macht waaraan de wereld lijdt door sterker macht verplet werd en versflagen. Wij danken voor wat Uw genade ons gaf f aan kracht en wil om nimmer te versagen, en voor de moed om over dood en graf van menig man de vlag te blijven dragen. Voor wat Gij hebt genomen danken wij. Wij danken bovenal voor onze dooden Gij kent hun namen't is een lange rij die vielen voor hun volk en Uw geboden. Want Gij, die volken schept en onderhoudt enain hun hart de kiem legt van de vrijheid, hebt ons dat kostbaar kleinood toevertrouwd om het te koesteren in Uw nabijheid. Uit leed en strijd is dit goed volk ontstaan, zijn vrijheid is in srrtart en bloed geboren; nu heeft het, door een donker dal gegaan, zich wederom de vrijheid toegezworen. Wij danken U dat Gij ons de tortuur van vlammen en geweld hebt laten dragen.. Het goede ijzer wordt gehard in 't vuur, het taaie staal gesmeed met felle slagen. Hoe zouden wij thans arm zijn en berooid, zoo wij niet rijk in nieuwe vrijheid waren, hoe zouden wij verdoold zijn en verstrooid zonder het bioedcement der martelaren! Geef wie als Job in zakkengoed en asch terneerzit bij het puin van zijn verleden weer moed en kracht om dat wat eertijds was te overtreffen in een schooner heden. Geef dat wij de eenheid, in de nood gesmeed, bewaren in de dagen die gaan komen, opdat van wie voor ons het zwdarste leed de leege plaats wèürdig wordt ingenomen. Geef ons de wijsheid, noodig om de taak die Gij ons oplegt dapper te volbrengen. Wil ons geloof versterken in de zaak waarvoor nog menigeen zijn bloed zal plengen. Laat ons de hoop waarin zij vielen hooit door ontrouw of zwakhartigheid beschamen. Doe ons, totdat onze arbeid is voltooid, vereend volharden in Uw liefde. Amen. (Uit: „Spijkerschrift", Yge Foppema) brengen „HET MEISJE MET DE BLAUWE HOED" In de Réunie-bioscoop draait deze week de opnieuw uitgebraohte, Hol- landsche film „Het meisje met de blauwe hoed". De Nederlandsche film industrie heeft al spoedig moeten te ruggrijpen naar het komische genre, wilde zjj het noodige succes oogsten. Nu, aan humoristische scènes ont breekt het in deze film niet, waarin de hoofdrol van J'oontje wordt gespeeld door den béffnden revue-artist Lou Bandy en het meisje met de blauwe hoed door Truus v. Aalten. Voor ons Gouwenaars heeft de film een aparte aantrekkingskracht, omdat zij gedeel telijk in Schoonhoven is opgenomen en ons beroemde spoortje zaliger nog eens ten tooneele verschijnt. Voor de jongelui van de lichting 1945 is hier st een voorproefje te zien van wat te wachten staat. Het draaiboek is ligd naar de gegevens van het beroemde boek van dien naam van Johan Fabricius. Zoo is deze film merkwaardiger wijze ifi verschillende opzichten weer actueel en was het een goede gedachte deze juist nu weer op het doek te brengen. Óm het program ma in stijl te houden is behalve he' Hollandsch nieuws, de graag geziene film „Onze Prinsesjes" als goed sluit stuk ingelascht. In de advertentie van de Reünie-Bios coop, in ons nummer van gis eren stonden de aanvangsuren voor Vrijdag vermeit Dit möëFzlfn voor Woensdag: RARE KOSTGANGERS De Schouwburg-Bioscoop brengt deze week in „Rare Kostgangers", den graag gezienen filmzanger, Bing Cros by, die in deze rolprent talrijke liedjes zingt, zooals b.v. „Meet the sun hal£ way" en „Rings on my fingers". Deze fHm vertelt't verhaal van he pas ouderloos geworden kind Pat, die bij twee arme artisten wordt onder gebracht. De effecten die het kind erft, blijken waardeloos te zijn. Twee vrienden van den overleden vader van Pat, Buzz en Axel zullen voor geld zorgen. Zij koopen een restaurant met veel schulden. Met medewerking van veteranen organiseert Buzz een cabaretavond, en verzint*ook een methode om aan geld te komen. De rijke Jarvisjohnson ontvangt telegraphisch een aanbod om de effecten van zijn nichtje te koo ien, en probeert zich., deze voor dui zend dollar toe te eigenen. De openingsavond is een succes, maar de zaken nemen een verkeerde oop als Jarvis bemerkt, dat hij door winstbejag zichzelf bedrogen heeft. Pat vertelt echter haar moeilijkheden aan Mr. Blair, haar bankdirecteur, die alle problemen uit den weg ruimt en geld jeschikbaar stelt voor het restaurant, dat nu in goede handen is. Zoo eindigde deze amusante rol prent. Het voorprogramma bevat o.a. een muzikaal twee-acter, Nederlandsch nieuws: o.a. beelden uit Bandoeng en Wereldnieuws. DE VROOLIJKE HOTELIERS Deze week vertoont Thalia Theater een muzikaal, opgewekt programma. Na een muzikale één-acter vooraf zien we het Fransche filmwerk „De Vroo- lijke Hoteliers". Deze geschiedenis toont ons de Kapel van het 27ste Reg. Infanterie die afzwaaien. Volgens af spraak vinden zij elkaar een half jaar later te Parijs terug, alle werkloos. Een van hen heeft echter een schitte rend Hotel aan de Rivièra geërfd, maar dit Hotel staat al jaar en dag ledig. Ze besluiten dit dan maar te gaan exploiteeren en om de reiskosten te sparen wordt de tocht van Parijs naar de Rivièra per fiets gemaakt. Onderweg ontmoeten ze Micheline, 'n jongedame, die pech met haar wagen heeft en uit het gesprek blijkt, dat zij niet ver van het Hotel bij haar voogd woont. Onnoodig te zeggen, dat ze allemaal op slag verliefd op haar zijn geworden. Ondanks alles wordt de exploitatie van het Hotel geen succes. De twee eenige gasten, een Amerikaansch meisje met haar leerares kunnen hun rekening zelfs niet betalen. Alles wordt geprobeerd om de zaak meer leven in te blazen, maar ook een gratis con-, cert helpt niet. Tenslotte brengt een kwasie-politieke vergadering die be legd wordt de loop en dan begint het succes. De voogd van Micheline ver leent financieele steun en nu gaan de zaken zoo goed, dat de exploitanten last krijgen met hun concurrenten, die geen middel onbeproefd laten om de goede gang van zaken te verstoren Dank zij het werk van Raymond en zijn makkers worden, ook deze pogin gen verijdeld en bij het happy-end zien we 'n enorm feest,' terwijl 't ork. een prachtig engagement krijgt om in Afraka te komen spelen. De hoofdtoon van deze vroolijke filmVordt gevoerd door het bekende orkesf\van Ray Ventura en zij doen dit op de van hun bekende manier. In de verderè hoofdrollen spelen o.a. Micheline Creirel, Mona Goya en Alice Tissot.-• 't Is Mei, de bloeimaand. Alles groeit en bloeit, kleurt en geurt nu buiten; 't is nu hoogtij in de natuur. Van het vele moois dat overal te zien is en te^genieten geeft in onze parken* en plantsoenen, willen we voor enkele planten weer de aandacht vra gen. In het van Bergen IJzendoornpark bloeit thans achter villa „Honk" een ongeveer 6 Meter hooge breede struik, de Vogelker^ (Prunus Padus) met mooie wintelbloemtrossen; 't ge lijkt in de verte wel een groote serin genstruik overdekt met bloemen. Langs de vijvers staat hier en daar ook nog een' struik van deze soort. De groep geelbloeiende Azalea p o n t i c a, dicht bij de v. Beverningh- laan, staan volop in knop en bloem; eerdaags zal het daar een schitterende kleurrijke hoek zijn. In deze omgeving staat alleen in het gras een mooi exemplaarr J a- pansche Acer (Acer palmaturti mm (Prumus (Prumus (Amygdalus) com munis alba plena), zeer mooi. In 't plantsoen aan de Nieuwehaven bloeien ook prachtige groepen van de witte Spiraea Arquta; in deze omgeving maken ze wel een bij zonder mooi effect. Bij de brandweer kazerne bloeien enkele struiken van de Berbèra stenophylla, met Eerlijk overgebogen takken, waaraan donkergele bloempjes. De oudere boomen in het Houtmans- grachtplantsoen makefl zich ook klaar om mee te doen aan het groote „Meifeest". Maar hierover vertellen we later meer. Zoo hebben we dan weer een greep gedaair uit al het schoons, dat thans in onze parken en plantsoenen te zien is. Dit alles wordt vervolmaakt en om lijst door het schoone gezang van onze vogels. Wat zou een mooi bloei ende Meimaand zijn, zonder vogels? F. Barmentloo. Illf lili m fit 1 M De ruïne van het station op den bevrijdingsdag atropurpureum), ongeveer 4 Meter hoog, met sierlijk ingesneden, bruin- roode bladeren; deze is-nu bijzonder mooi. Bij de Bruine beuken (Fagus silvatica purpurea major) komen nu de prachtige jonge bruine blaadjes te voorschijn; we zijn trotsch op onze 3, nog betrekkelijke jonge boomen, die we in het v. B.IJ.park bezitten en die gelukkig met den September-storm '44 niets geleden» hebben. In het z.g.n. middenpad bij het rustige bruggetje, kan men ze goed in. oogenschouw ne men en steeds bewonderen. Bij de ingang van het Nieuwe Park (bij den Winterdijk) bloeit nu 'n schit terende groep van Spiraea argu- t a met een overweldigende witte bloe menpracht; 't gelijkt één groot bou quet witte bloemen. Naast deze Spi raea's bloeien hier enkele struiken van dubbelbloemige witte Amandel Hoe het er nu uit xlet Er is in het afgeloopeo |aar toch wel Iets gewerkt Mischa Eltnan geeft concert ten bate van 19401945 herstellingsoorden. Mischa Elman, de werelberoemde violist, komt dit jaar voor een tournée naar Europa en zal in Nederland op 24 Mei a.s. een concert geven ten bate van de Stichting 1940-1945 en Her stellingsoorden. Kousen en Sokken alleen tegen inlevering van A-bon en punten Kousen en sokken mogen door den handel alleen worden afgeleverd tegen in ontvangstneming van den bon - a van de Textielkaart va 510 en de be- noodigde punten. Voor kousen, sokken en sportkousen moeten 4 punten worden ingeleverd met uitzondering van onderkousen, on- geminderde dameskousen (Standaard) en ski-sokjes, waarvoor thans 2 pun- verschuldigd zijn. S.S. „Tarakan" in Rotterdam aangekomen De „Oranje" onderweg De Afd.. Pers en Publiciteit van den Dienst der Repatrieering, deelt mede, dat gistermiddag te 2 uur het s.s. Ta rakan te Rotterdam verwacht werd met 59 mannen, 51 vrouwen en 12 kin deren uit Nederlandsch-Indië aan boord. Het ms. Oranje is op 26 April 1.1. uit Batavia vertrokken met 888 repa- trieerétiden raan -boord. Bonnen voor Rubberlaarzen worden ongeldig Met ingang van 16 Mei a.s. zullen de bonnen voor rubberlaarzen ongel dig woeden verklaard. Men dient deze bonnen dus zoo spoedig mogelijk te besteden. Indien bij den handel geen of geen passende rubberlaarzen in voorraad zijn, kan men t.m. 15 Mei a.s. den bon bij den detaillist inleve ren, die hiervoor een ontvangstbewijs moet afgeven, waarop vermeld moeten zijn naam en adres van den klant en handelaar, het inschrijvingsnummer van laatstgenoemde bij het Rijksbu reau voor huiden en leer en verder de soort en maat der rubberlaarzen en den datum van afgifte van den bon. De aflevering der laarzen op inge leverde bonnen zal plaats hebben, zoodra deze door den handelaar ont vangen zijn. Incidenten in Indo-China Volgens een communiqué van gene raal Leclerc hebben op 28 April m Haiphong incidenten plaats gehad, die werden geprovoceerd door elementen van de Vietnam (de republikeinsche Annamitische regeering), welke ont snapt waren aan de aandacht van at Annamitische autoriteiten. Aan Anna mitische zijde werden zware verliezen geleden. De orde werd hersteld en er zal gewaakt worden tegen elke po ging, aldus het communiqué, om de verdragen van 6 Maart j.l. te sabotee» ren of te schenden. Nabij Saigon vond een rustig ver- loopen betooging plaats, waarin auto nomie voor Cochin-China en bevrijding der politieke gevangenen, werd ge- eischt. f Fransche Benzinebonnen Met de Fransche regeering is een overeenkomst gesloten, waarbij aan Nederlanders, die met een personen wagen of motorrijwiel Frankrijk be zoeken een beperkt aantal Fransche benzinebonnen wordt verstrekt. Deze bonnen zijn uitsluitend te ver krijgen bij het directoraat-generaal van het verkeer, Kanaalweg 3 te Den Haag. De .^uitreiking geschiedt bp werk dagen tuschen 10—12 uur, tegen over legging van de geldige grenSdocumen- ten. tOT.»-

Groot Gouda | 1946 | | pagina 6