m>r ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN maactmacht Gouda herdenkt- de gevallenen Ontroerende plechtigheden I U niet 1 Vergeel \KiucUciM AD Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Qouda NUMMER 220 MAANDAG 6 MEI 1946 Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse nutnm. 10 ct Op stijlvolle en indrukwekkende] GodNederlandOranje", wijze heeft Gouda Vrijdagavond de Nadat een koor onder leiding van in den oorlog gevallen slachtoffers mr. J. 1. van Doorninck „Dankt, dankt herdacht. nu allen God" gezongen had, betrad Tegen zeven uur verzamelden zich Ds. B. E*J. Bik van A'dam het spreek- bij het gedenkteeken op de Markt gestoelte, de deputaties van de Commissie Gevoelvol en helder, begeleid door voor Oranje en andere Openbare fees- zachte treurmuziek, klonk de stem ten en van de Centrale van Buurt- van Ds. Bik bij het voordragen van vereenigingen, alsmede de vertegen- verzetspoëzie door het ruime Kerkge- woordigers van de B.S. en L.O., fa- bouw. milieleden van de gevallenen en bur- Nederland vrij? Nederland is nog gerlijke autoriteiten, benevens honder- niet vrij. Wanneer wij op dezen doo- den belangstellenden. denavond gedenken hen die vielen, Op de Markt werdqp twee groepen staan wij met gebogen hoofd en be- geformeerd, elk voorafgegaan door schaamde kaken bij hun graven. Heb- padvinders, die de kransen droegen, ben zij voor het huidige Nederland hun welke op de graven op de plaats leven gegeven? waar 'n slachtoffer was neergescho- Mei 1946. Het gejuich is verstomd, ten zouden worden neergelegd. Het gejuich is verstomd wanneer Een stoet, met Burgemeester James wij dehken aan de vrouwen in het aan het hoofd, gevolgd door de depu- Verre Oosten, die gekneveld worden taties en honderden belangstellenden door een barbaarsche troep revolution begaf zich in eerbiedig stilzwijgen nairen. naar de Alg. Begraafplaats, waar de Het gejuich is verstomd. Huiselijk- burgemeester kransen legde op dè heid en huiselijke vroomheid zijn zoek. graven van de aldaar ter rusje ge- Menige woning is thans een strijd- legde geallieerde piloten: Cook, Mac-.perk, eeen hel! millan en Thomson en o pde rustplaats Het bijbelboek is verlaagd tor een van den tijdens den oorlog vermoor- fabelboek en van de tafel verwijderd, den Gouwenaar A. de Rijke. Ook werd Menig vader gaat z'n kinderen op hel een bouquet neergelegd op hetgraf spoor der ijdelheid voor. De werelc van Frits Stolk en op dat van den in danst en de Chr. Kerk danst. Er is de Meidagen van 1940 omgekomen zelfs een Chr. Dansclub onder den Nederlandschen militair H. Jonker. naam: „Looft den Heer!" Een tweede groote stoet begaf zich De Kerk moet in deze dagen bij de vanaf de Markt allereerst naar den open graven terug naar Wet en Ge- Parallelweg, ten N. van het Station, tuigenis. Er is in Nederland een semi- waar de Waddinxveensche onderdui-j fascisme gekomen, dat handelt buiten ker Toon Pille vorig jaar het slacht- wetten gerechtigheid ert niet steun offer werd van de Duitsche terreur. op de grondwet. Als de gefusilleerden Nadat een krans bij het aldaar ge- konden zien hoe Nederland geworden plaatste kruis was neergelegd, defi- is, zouden zij zich in hun graven om leerde de lange stoet er op ingetogen keeren. Nederland, let op U saeck! wijze langs, waarna men zich naar de Indien wij niet bidden: „Bescherm R.K. begraafplaats begaf, waar de heer O Heer, bewaar den grond dan zal M A de Korte, oud-Districtscomman- er voor ons geen dageraad meer zijn, dant van de B.S., een krans legde op besloot Ds. Bik zijn met vuur en geest- het graf van zijn in Rotterdam neer- drift uitgesproken rede. geschoten broer, den heer A. de Korte. Na het zingen van 2 coupletten van Ook de laatste rustplaats van den op ons volkshed, benevens Koor- en ge- 1 Maart van het vorig jaar neergej meentezang, stroomde het Kerkger schoten twintigjarigen J. Snoeij werd bouw leeg, waarbij velen hun dank- op deze wijze geëerd, waarna de baar gestemde /evoe«ens ojMttenin stoet werd ontbonden. een gift aan de Stichting 1940945. Hiermede eindigde deze dDe herdenking op Zaterdag herdenking, die in geheel Nederland op hetzelfde tijdstip werd gehouden Zaterdagmorgen genoten honderden uit eerbied voor hen, die hun leven Ouden van Dagen van een filmvoor- voor het vaderland gaven. stelling in de Goudsche bioscopen. Om elf uur had de één minuut stilte Wïïdingsstonde in de St. Janskerit herdenking plaats. Het verkeer hield - hpr" I opauto's'en wagens stopten, wande- In de eeuwenoude St. Janskerk laarg blbyen stilstaan en hoewel de dacht men Vrijdagavond in een Plech mjnuutstilte pas voor de eerste keer tige W.jdingsstonde den jaardag on n werd houdetl) kunneH wl] zer bevrijding. „Het ging ons een s dan dat de hou, Sfen 'woorden te v ndèn én 0=u»e„aars boven ver- ?prong» (n veler óogen», zejde de wacMmg w*s. sche erfenis. Wij vormen ean eenheid, die wortelt in ons nationaal bewustzijn en die staat boven partij- en standsverschil len. 'Laat deze eenheid voortbestaan in den strijd van den geest, die nu gevoerd moet worden. Na deze toespraak verzamelden de oud-B.S.-ers zich in marsch-colonne op de Westhaven, om zich naar de Markt te begeven, waar zij aan het défilé deel namen. Verlokt door het stralende oranje zonnetje begaven velen rch Zaterdag middag door de straten, waar prac- tisch van elk" huis de driekleur wap- jerde, naar de Markt om bij een tij delijk aan het stadhuis aangebracht gedenkteeken de gevallenen te her denken. Behalve de Burgemeester en diens echtgenóote, de Commissie voor Oranje- en andere Openbare Feesteru het Bestuur van de Centrale van Buurt verenigingen waren aanwezig afge vaardigden van buurt-, jeugd- sport en muziekverenigingen, deputaties van het Leger des Heils, Roode Kruis, enz. Daarnaast gaven 'vele Gouwe naars blijk van hun belangstelling. Het voorloopig gedenkteeken, aan bracht in den zijgevel van het Stad huis, bestaat uit een eenvoudig hou ten kruis, waarboven een krans van denappels en eronder in hout gesne den de volgende tekst: „1940—1945, de dooden en de gevangenen, de verbannenen en de hongerenden, het geloof, het verzet en de bevrijding geden ken wij Uit de rede, die Mr. K. F. O. James tu voorzitter der Goudsche Chr. Oranje- Laten wij hopen, dat bij een vol- j „ende maal alle mannen het hoofd vereniging, Ds. H. C. Leep, in zijn *tbiooteni openingswoord. „God trekke ons m ontbiooteni deze dagen van stil gedenken dicht tot zich, terwijl wij bidden voor de be stendiging van het 3-voudig snoer: dat U Dinsdag nieuwe levens middelenkaarten en brandstof- fenkaarten moet halen als Uw naam ligt tusschen de namen PIEKO en v. d. SCHOUW U moet madenemen Uw tweede dis tributie-stamkaart, het nieuwe inlegvel, het ingevulde brandstoffenformulier en de oude brandstoffenkaart met bon 49. U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan loket 7,8,9, en 10, tusschen 9 en 12 uur en van 2-4 uur. Voor bijzonderheden, zie aanplak biljetten. De B.S. bijeen. Zaterdagmiddag om half twee verza melden zich in „Concordia" een 400-tal oud-B.S.-ers om te luisteren naar een rede van den gewestelijken oud-commandant van de B.S., Dr. Ir. Heertjens. De bur gemeester, Mr. Dr. K. F. O. James, woonde de vergadering bij. De oud-distrlcts commandant van de B.S., de heel1 M. A. de Korte, verwel komde de aanwezigen en hield een korte inleiding. Hij releveerde, hoe vorig jaar de Duitsche capitulatie in Gouda plaats vond. sprak over de verguizing, waaraan de B.S. in die dagen bloot stond en her dacht de gevallenen. Hierna gaf hij het woord aan den ge westelijken commandant, die sprak over de taak, die de B.S. heeft gehad en In de toekomst nog heeft, n.l. de opbouw van ons land. De Duitsche erfenis is groot i toenemende corruptie, zedeloosheid, heb zucht, eerzucht en wantrouwen zijn aan de orde van den dag. Schaamte jegens hen die vielen, vervult ons, wanneer wij aan dit alles denken. Laten de oud-B.S.- ers zich hun taak bewust zijn en mede helpen aan de legendatie van de Dult-I bij het gedenkteeken hield, ontleenen wij het volgende: „Thans staan wij om een eenvou dig kruis geschaard, symbool van smart, offerdaad en overwinning. En wij denken aan de smart van hen, die hun mannen zagen wegvoe ren, die hun kinderen niet voeden konden, aan de gekerkerden, de ge gijzelden, de weggevoerden, en van hen, die in de cel, achter het prikkel draad of in den vreemde waren. En ,wij gedenken ook het leed en de vernedering van het 'geheele volk, dat zich alles ontnomen zag, wat het dierbaar was en aan wien opgedron gen werd een vreemde en gehate aard. Wij gedenken bovenal de dooden, hen, die door den vijand werden ver moord, omdat zij voor de vrijheid streden of alleen slechts, omdat zij om ras of richting zijn haat hadden gewekt. Maar wij gedenken ook veel anders. Wij gedenken, bijna met weemoed om het schoone, dat tusschen het puin opsproot, den moed en de stand vastigheid van velen, het sluiten der rijen en de overbrugging van kloven, waardoor het geheele volk zich tegen den vijand aaneenschaarde en al ster ker werd in zijn verweer, gezamenlijk uitkomst verwachtende van zijn bond- genooten en ook alleen sterkte ont vangend door het woord van zijn ge- liede Koningin. Onze gedachten verblijven bij de warme vriendschappen, die in den oorlog gesloten zijn tusschen makkers in den nood, bij de daden van liefde en volharding toen het gold vluchte lingen te herbergen of voedsel te ver schaffen aan onze verhongerende men- sclien. Vol dankbaarheid gedenken wij, dat in de jaren van onderdrukking en on recht de kerk van Christus tot den bezetter en tot ons gesproken heeft om ons te waarschuwen tegen het nieuwe heidendom en zijn valsche goden, nog belangrijker is, dat de r.ood vele harten geopend heeft en God heeft doen vinden, waar vroeger over de diepere gronden van het leven werd heengeleefd. Wij gedenken hier tenslotte ook het daadwerkelijke verzet tegen den be zetter. Niet moeilijk valt het ons, hierna de gedachten te richten op den dag, nu eep jaar geleden, toen het alles ineens anders werd, toen de zilveren vogels der bondgenooten ons voedsel brach ten en onze geest en ons lichaam kon den 'opveeren uit den nood, waaronder zij gebukt gingen. Het is alles als den dag van gisteren, en toch, wat is sindsdien weer nifet al geschied? Het bovenrpenschelijke en het on- menschelijke zijn voorbij. Wij zijn weer gewone menschen en niets men- schelijks is ons vreemd. Teleurstellingen moesten gedragen worden. Nog moet veel opgebouwd, veel her steld en vernieuwd worden. Sober heid en hard werken zijn de eenige weg, die vooruit voert en het schijnt soms of de kennis van goed en kwaad verloren is gegaan. Een jaar van achteruitgang dus? Neen, maar wel een jaar waarin de oorlogsweeën nog niet overwonnen konden worden. Een jaar van opgang en met terugvallen, van opbouw, maar niet van voltooien, van vernieuwing, maar nog niet van het nieuwe. Zoo gaan wij voort, bouwende aan ons zelf, zouwende aan de toekomst van ons land en ons volk. Maar dat wij kunnen bouwen, dat is het groote, dat is het belangrijke. Men kan'niet bouwen eer de grond slag is gelegd. En de grondslag van ieder volksbe staan is zijn vrijheid. Deze vrijheid om aan eigen bestaan weer te bouwen is ons volk hergeven op 5 Mei 1945. Nu kunnen wij weer bouwen aan eigen land, aan eigen volk alleen". Na deze rede van den Burgemeester zong het koor „Gouda's Liedertafel" het „Beati Mortui", waarna de R.K. Harmonie „St. Caecilia" het Wilhel mus speelde, vervolgens werd door hoorngeschal der padvinders aange kondigd, een minuut stilte in acht ge nomen, waarna een zee van bloemen en bloemstukken bij het gedenkteeken neergelegd. Tot slot van deze indruk wekkende plechtiggheid defileerden allen langs het gedenkteeken, waarbi, twee padvinders den geheelen middag de wacht hielden. Weersverwachting door het K.N.M.I. tot Wordt verwacht i medegedeeld aergenavoad. Koude nacht, overdag meest matige wind uit N.O.-richting. Tijdelijk zon neschijn. Geen regen van beteekeni s Wat Is «r in Gouda t« doonl Reünie, Zaterdag t/m Woensdag „Het meisje met de blauwe hoed». (Voor lederen leeftijd) Thalla-Theater, Zaterdag t/m Woensdag ,De vier vroolijke Hoteliers" (Voor iederrn leeftijd) Schouwburg Bioscoop, Zaterdag t/m Woensdag „Rare Kostgangers". (Voor lederen leeftijd) Maandag 6 Mei Concordia, Feestavond Chr. Ver. Oranje. Maandag 6 Mei, Kunstmin, 8 uur, ledenvergadering „Ons Genoegen". Dinsdag 7 Mei, Kunstmin, 8 unr, Poli- tiekdebat Partij v. d. Arbeid en Partij v. d. Vrijheid. Woensdag 8 Mei, Bovenzaal Reünie, F uur, Ds. J. Börger, „De mensch van morgen". Groot-Gouda, 7-9 uur Spreekuur voor Gerepatrieerden. Donderdag 9 Mei, Bovenzaal Reünie. 2-4 uur Vrouwengroep P. v. d. Arbeid. Consul tatie-buteau, Oostbaven 50,8 uur Jaarvergadering Ver. ter bestrijding van T. B. C. Idem Nieuwe Schouwburg, 8 uur, Caba ret-avond Goudsche Conferenciers ver- eeniging. Idem, Concordia, 8 uur, R. K. Tooneel- vereen. T.A.V.E.N.U. voert op „Doortje Spier". Planting van den Vrijheidsboom Op den eersten herdenkingsdag van de /bevrijding heeft de Goudsche jeugd zich niet onbetuigd gelaten. In groote getale heeft zij zich Zaterdag middag naar het Veemarktterrein be geven in optocht, onder het ten ge- hoore brengen van Vaderlandsche lie deren, de op een versierde wagen neergelegde Vrijheidsboom naar het zgn. „Klein-Amerika" te brengen en daar te planten. Na de planting» van den boom door eenige jonge Gouwe naars, sprak als eerste de heer P. B. Sips, voorzitter van de Commissie van Oranje en andere Openbare Feesten, die den boom in de bijzondere, zorg der gemeente aanbeval en het ge meentebestuur verzocht het voogdij schap over dezen boom te aanvaar den, wat de burgemeester, uit naam van het bestuur, gaarne deed. In zijn rede, die hij hierbij afstak, drukte hij de jeugd, na ze herinnerd te hebben aan de ellende "van de afgeloopen ja ren, op het hart het afbreken nu te staken en daadwerkelijk mee te gaan helpen aan den opbouw van ons dier baar vaderland. Op de plaats, waar de boom geplant is, is tevens een oorkonde in den grond gegraven met de volgende tekst: „Op heden, den vierden Mei van het jaar 1900 zes en veertig, werd, als herinnering aan de bevrijding van ons land van het Duitse juk', deze lindeboom geplant door de Goudse jeugd, op initiatief van de Commissie van Oranje- en andere Open bare Feesten en de Centrale van buurtveteenigingen beiden te Gouda." Nadat een lied gezongen was, werd -deze plechtigheid besloten met een drie hoera's voor ons Vorstenhuis. Des avonds gaf „Caecilia" o.l.v. den dirigent, den heer A. Grégoire, een concert op de Markt, waarna om 10 uur het vuurwerk werd afgestoken, waarbij duizenden aanwezig waren. Vijf gelukkigen op den Bevrijdingsdag Zaterdagavond heeft „Radio Valk" op de Markt haar eerste vijf radio toestellen verloot. De loten van de niet-gelukkigen blijven geldig voor de volgende trekking, die gehouden wordt, zoodra er weer radio's aan komen. Deze keer waren de gelukkigen. L. van Bokhoven, B, Martenssingel 42; P. de Jong, K. Tiendeweg 2 en Jan maat, Jan Luykenstraat 26, die alle drie een Philips 209 U kunnen koopen. Een Philips 758 U gaat naar C. Win- tershoven, Molen werf 4, terwijl de heer L. Roos, Turfmarkt 43 naar een Erres K Y 457 kan gaan luisteren. Als toevallige samenloop v. omstan digheden zij vermeld, dat op den be vrijdingsdag, 5 Mei, de heer en mevr. v. IJsseldijkUijl, de la Reijlaan 5, 14 jaar gehuwd waren en tevens de zoo verlangd uitziende zoon geboren werd.- Dat was dus een driedubbel feest. Herplaatsing van de Goudsdit Glazen. Vandaag is men opnieuw begonnen met de herplaatsing van de gebrand schilderde Glazen in de St. Janskerk. In de vorige herfst zijn drie van de oudste ramen van Dirck Crabeth in het koor herplaatst. Gedurende den winter heeft het werk stilgestaan. Het Fonds Goudsche Glazen heeft met veel moeite een klein aantal kleurenfilms uit Amerika gekregen en zorgt nu voor kleurenfoto's. Daartoe is een installatie aangebracht in de gang, die de kerk en de kapel verbindt. Tevens worden er van enkele frag menten opnamen gemaakt met deelnega- tieven ten einde aan de hoogste eischen van kleurenreproductie te kunnen vol doen. Het Fonds heeft nog geen voldoend aantal kleurenfilms. Indien iemand hier aan helpen kan, zal dit zeer gewaardeerd worden. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1