ontwikkelden Correspondent SCHILDERS STAATSLOTERIJ winkeljuffrouw TE KOOP iimtiris vu In'rfw jonge Bouviers Flinke Dagdienst^] M herdershond vvvvvvvvvvvvvvv Partij yan de Vrijheid VVvvvvvvvvvv I/mc aanlcg> <H%dcdt*ud uan tuinen Aangifte v. leerlingen alle Bloemenwinkels benevens Bloemisterijen voor het publiek Vertegenwoordiger BUITENLAND L. KOSTER, Vorstmanstr. 35 Woonhuis off Kampeerhuisje KAMERS VRIJHEID enkele kamers PLATEELBAKKERIJ „ZENITH" lampekapnaaisters vrouwelijke magazijn-bedienden leerling afwerkers en -gieters INWONING EEN MEISJE 2 DEUREN met volking van Ned. Indië, als getuigenis van saamhoorigheid in strijd en tijde lijk knechtschap. In het feit, dat de Gouv-Gen. met de zijnen yrijwillig dit lot ohdergaat, ligt een kapitaal verankerd, dat voor de toekomst groote winsten kan af werpen. Aan den Gouv.»Gen. werd bij nader bericht volle gelegenheid gege ven, om, indien hetgeen in Londen een punt van bespreking uitmaakte hijzelf met ons oordeel was, dat zijn komst naar Londen voor het Rijk meet" beteekende dan zijn blijven in Ned. Indië, zulks te doen. De beslissing door den heer Van Starkenborgh genorpen is, derhalve wel een geweest van de.allereerste orde uit een oog punt van 'zelfopoffering. Prof. Gerbrandy onderscheiden Ineen plechtigen bijzonderen minis terraad heeft de minister-president professor Gerbrandy toegesproken en hem dank gezegd voor de zware taak, welke hij te Londen heeft verricht. Te midden van alle stormen hebt gij, al dus prq#. Schermerhorn, nimmer aan de toekomst gewanhoopt en in niet geringe mate hebt gij er toe bijgedra gen, de kans op herrijzenis van ons vaderland open te houden. Als bekroning van zijn arbeid in h*et publieke leven en van zijn loopbaan en uit erkentelijkhed voor zijn onbaat zuchtige en daadwerkelijke activiteit heeft de Koningin prof. Gerbrandy be- - giftigd met het Grootkruis van de Orde van den Nedertandschen Leeuw. Dit is de hoogste Nederlandsche civiele onderscheiding. Zij kan echter ook aan militairen worden gegeven. Generaal Snijders was ermede begif tigd. Prins Bernhard bezit het groot kruis en voorts zijn er, buiten prof. Gerbrandy, nog twee dragers, n.l. oud gouverneur-generaal Tjarda van Star kenborgh Stachouwer en de voorzitter van de Eerste Kamer mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk. SPÉL DER BEVRIJDING In tegenwoordigheid van Prinses uliana, Prins Bernhard, de Prinsesjes ieatrix en Irene, enkele ministers, am bassadeurs en militaire attaché's en vele andere civiele en militaire auto riteiten is in het geheel met belang stellenden gevulde Amsterdamtfche stadion Zaterdagmiddag A. den Doo laards Spel der Bevrijding vertoond. Tijdens de vertooning cirkelden vele vliegtuigen boven het terrein. f TREFFENDE HERDENKINGS PLECHTIGHEID TE VUGHT Koningin sprak worden van bemoediging en troost Op het exercitieveld van het con centratiekamp van Vught zijn Vrijdag middag duizenden tezamen gekomen om'de gevallenen te herdenken. Onder hen bevond zich ook H.M. de Konin gin. Onze Landvróuwe heeft op deze plaats een treffende rede gehouden, waarin zijn den moed schilderde van de mannen en vrouwen, die tot den dood pal stonden tegen dfen overwel diger. Hulde bracht Zij aan de geval lenen, zoowel aan hen op het binnen landsche als aan degenen op het oor lagsfront. God alleen weet welk leed er geleden wordt. Dit is te teer om door menschenhanden te worden be roerd. Wij staan op den tweesprong van goed en kwaad. Een tusschenweg bestaat er niet. Laten wij den goeden bewandelen. Achter alle problemen waarvoor wij geplaatst wprden, gaat het diepgaande menschelijk vraagstuk schuil: 't levensvraagstuk van mensch en samenleving, dat eerst tusschen God en den mensch moet worden op gelost. Voor de eigenlijke plechtigheid een aanvang nam, hadden Min. Beel en talrijke deputaties kransen gelegd aan den voet van het aldaar geplaatste kruis. RADIOREDE VAN DE PRINSES Prinses Juliana heeft in het kader van de herdenkingsplechtigheden zich per radio tot het Nederlandsche volk en meer in het bijzonder tot de jon geren gericht. Zij herinnerde aan het werk dat vele jongeren in de illegali teit hebben verricht en Zij wekte hen op, zich met dezelfde energie thans aan den opbouw van ons vaderland te wijden. Het Nederlandsche Elftal Het door den K.N.V.B. thans of ficieel bekend gemaakte Nederland sche elftal, dat op 12 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam te gen België in het veld zal kom.en is als* volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels; achter: Potharst (Ajax), v. d.( Linde (Ajax); midden: Pauwe (Feijenoord)/ Kuppen (Sitt. Boys), De Vroedt (Feijenoord)voor: Holle man VUC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC),~ Smit (Haarlem). Reverves: Van Vliet (ODS), Caldenhove (DWS), Van Buy- tenen (Hermes-DVS), Draeger (Ajax) Reeds thans bonnen voor zes eenheden brandstoffen voor den winter 1946-J947 aangewezen Teneinde de bevoorrading van den Brandstoffenhandel voor nef stooksei- zoen 1946-'47 zoo vlot mogelijk te doen verloopen, is besloten reeds thans over te gaan tot de,eerste bonaanwij zing op'' de nieuwe brandstoffenkaart t 606, met de uitreiking waarvan de distributiediensten op 11 Mei a.s. ge reed zullen zijn. In verband hiermede moeten in het tijdvak van 6 t.m. 25 Mei a.s. de bonnen 60 en 61 van deze kaart bij een brandstoffenleverancier worden ingeleverd. Op elk dezer bon nen zullen drie eenheden vaste brand stoffen worden afgeleverd, zoodra de handelaar op deze bonnen zal zijn be voorraad. Ter voorkoming van queue-vorming bij de brandstoffenhandelaren wordt het publiek aangeraden met de inle vering van deze bonnen niet tot de laatste week van den geldigheidsduur te wachten. Aangenomen kan worden, dat deze zes eenheden voor de intrede van het nieuwe stookseizoen zullen zijn afgeleverd, zoodat ieder gezin bij het invallen van de koude over een voorraad kolen zal kunnen beschik ken. Men is thans niet meer verplicht de öeschikbaar gestelde zes eenheden te betrekken van den leverancier bij wien men als klant ston ingeschreven. Men verandere echter niet van brandstof- fenhandelaar, tenzij hiervoor gegronde redenen bestaan, dat de brandstoffen- handel in de afgeloopen jaren wat be treft de soort en het tijdstip van leve ring in steeds mindere mate met de wenschen zijner afnemers rekening kon houden, moet als regel worden toe geschreven aan omstandigheden, welke ten eenenmale buiten zijn macht lagen. Indien men thans dë voorkeur zou willen geven aan een anderen lever ancier, dan bedenke men dat ook in het nieuwe distributiejaar aanzienlijke hoeveelheden ongewilde soorten voor huisbranddoeleinden zullen moeten worden geleverd, teniende het totale winterrantsoen te kunnen bereiken, Met de algemeen begeerde soorten, zooals bijv. anthractei, peralcokes en dergelijke, zullen alle handelaren in gelijke mate worden bevoorraad. Het publiek doet daarom goed dit voor oogen te houden, wanneer enkele han delaren, met het oogmerk om nieuwe klanten te winnen, het willen doen voorokmen, "alsof zij alleen over de beste huisbrandstoffen zullen beschik ken. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan hen, die pas bij de na-uitreiking in het bezit van de brandstoffenkaart t 606 zullen kunnen worden gesteld, nog nader zal worden meegedeeld, hoe zij in verband met den dan verstreken geldigheidsduur van de bonnen 60 en 61 moeten han delen. i Invoering van verplicht Verkeersonderwijs Voorstel tot wijziging der Lageronderwijswet Op verzoek van de K.N.A.C. het verkeersonderwijs op de lagere scho len verplichtend te doen stellen, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beslist, dat het ver keersonderwijs niet als een afzonder lijk leervak in het leerplan der lagere scholen zal" worden opgenomen, maar dat zal worden voorgesteld de Lager onderwijswet 1920 in dien zin te wij zigen, dat het theoretische en prac- tische verkeersonderwijs bij het leer vak aardrijkskunde zal worden gege ven. Eerste Nederlandsche vliegtuig uit Moskou terug Gistermiddag is het eerste Neder landsche vliegtuig, dat een tocht naar Moskou heeft gemaakt, op Schiphol teruggekeerd. Het vliegtuig had 30.000 tulpen naar Moskou gebracht, bestemd voor de speciale Nederlandsche Bloe mententoonstelling, die thans in Mos kou wordt gehouden en een groot succes heeft. Benzine voor Engelsche en Zwitsersche Automobilisten Nu een regeling tot stand is geko men met België en Frankrijk, waar door over en weej- benzine- en olie bonnen beschikbaar worden gesteld, heeft de K.N.A.C. zich tot den Min. van Verkeer en Energie gewend met het verzoek aan bewoners uit Enge land en Zwitserland, die per automo- biel naar Nederland reizen, dezelfde faciliteiten te verleenen, die Neder landsche automobilisten in beide las den genieten. In Engeland is de mo- gelijkheid voor buitenlanders gescha pen, zich van benzinebonnen te voon zien, terwijl in Zwitserland de ben- zineverfeoop vrij is. Frankrijk—Oostenrijk De Interlandwedstrijd Frankrijk- Oostenrijk, welke gisteren te Parijs werd gespeeld,- eindigde in een 3—i overwinning voor Frankrijk. Spanje levert Duitsche bezittingen uit Het Spaansche Kabinet heetf heden besloten alle Duitsche bezittingen van openbaarvof officieel karakter, welke zich in Spanje bevinden, aan de ge allieerde controle-commissie over te dragen. Deze mededeeling is afkom stig van den minister van Nationale Opvoeding, Senor Jose Ibanez Martin. De Parijsche Conferentie De ministers hebben gistermiddag besloten de Italiaansche en Joego-Sia- vische regeeringen uit te. noodigen Vrijdag a.s. vertegenwoordigers naar hun bijeenkomst te zenden om het standpunt van de beide regeeringen ten aanzien Van het probleem van de ItaliaanscH-Joego-Slavische grens uit- een te zetttfn. Bij de behandeling van de kwestie der Italiaansch-Joego-Slavische grens hedden de ministers voor zich het rap port van de Commissie van Deskun digen inzake deze«kwestie. D#ze com missie, waarin alle vier mogendheden vertegenwoordigd zijn, stelt vier ver schillende grenslijnen voor, waarvan er drie, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zeer dicht bij eikaar/lig gen. Het rapport wordt aan de Italiaan sche en Joego-Slavische vertegen woordigers, die reeds in Frankrijk zijn, medegedeeld. Het Fransche referendum. Het ziet er naar uit, dat de voorgestel de grondwetherziening In Frankrijk niet door gaat. Radio Parijs maakte vanmor gen de vblgénde getallen bekendt „Ja"stem men 9.280.386 personen; „neen" 10.450.883 personen. Van enkele kleinere districten was de uitslag nog niet bekend, op hft resultaat kon dit, aldus Radio Parijs, nU veel invloed meer hebben. Tot onze groote diroefheid werd heden, na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, van onze zijde weggenomen, onze beste zorgzame Man, Broe der en Behuwdbroeder, Jan Hendrik van Zetten, in den ouderdom van 4,8 jaar. Uit aller naam, W. L. VAN ZEtEN- van Luyn Gouda, 3 Mei 1946,.* Zwartewrg 34 De teraardebestelling zal D.V. plaats hebban Woensdag 8 Mei, 2.45 uur op de Alg. Begraaf plaats te Gouda. Vertrak vanaf Zwarteweg 34, pl.m. 2 uur. Tot onze groote droefheid werd heden, na een langdurig, doch. geduldig gedragen lijden, yan onze zijde weggenomen, onze baste zorgzame Man, Va der. Pleeg-, Behuwd- en Groot vader, Broeder en Behuwd broeder, de Heer Martinns de Gans, in den onderdon» van 65 jaar. Gouda, L.' de Gans-Nieveld Rotterdam. J. C. L. Okkers-Nieveld L. A. Okkerse. Gouda, F. J. Cech J. Cech-Tiemijer A. A. Cech M, C. Cech-Bouman Rotterdam, P. Kooijman-de Gans P, Kooijraan en Kleinkinderen Gcgsda, 5 Mei 1946 Peperstraat 26 De teraardebestelling is bepaald op Donderdag 9 Mei, 2.45 uur op de Algem. Begraafplaats te te Gouda. Vertrek van Peperstraat 26, pl.m. 2 our. Hiermede deelen wij U mede,'dat de, Slagerij van J. Spoor, Groene- weg 45, reeds met ingang van HBDBN door ons is overgenbmen. Beleefd annbevelend. N. POLS Landboawspecialist te Munhekezijl Candidaat Tweede Kamer spreekt op 9 MEI a s. in het Veemarkt restaurant te Gouda over het program van de Partij v. d. Vrijheid t.a.v. de land- en tuinbouw Aanvang 11.30 v.i Abonneert U op dit blad Wie ruilt mijn wollen baby kleertjes, lakentjes, sloopjes en lichtbl. schoentjes voor moderne zomerjurk m. 42 en zomerschoenen m. 38. Ook in gedeelten Br. onder no. 6919, bnr. v. d. blad Uw adres Tevens levering van alle boomen en planten Ook abonnementen worden aangenomen Billijke condities N. SAMSOM N.V. Uitgper, Alphena.d Rijn zoekt School opleiding liefst 5 j. H.B.S. In staat om in beschaafden en vlotten stijl te correspondeeren. Accuratesse is een onmisbaar vereischte. Eigenhandig geschreven sollicitaties met uitvoerige inlichtingen worden gaarde ingewacht. Schildersbedrijf D, DE JONG W.Fzn. Gouda, Groenendaal 108, vraagt Tc huur gevraagd aan de plassen, gedurende de maand Augustus Brieven H. N. KAMER, Kruqerlaan 54. Gouda Ambtenares v. Politiè zoekt tegen 1 Juni Br. onder no. 6903, bur. v. d bl. Te koop aangeboden 8 maanden. GOEJANVERWELLENDIJK 4 De verkoop der loten begint DONDERDAG 9 MEI Begin der trekking 3 Juni Loten verkrijgbaar bij de collectrice Mevr. Klebsr-v. d. Sloot, Crabethitcaat 13, Gouda, Tel. 3563 Giro 378513 Partij van de v.*.t DINSDAG 7 MEI i, ons verkiezings-propaganda bureau voor de kieskring GOUDA ge vestigd Zeugestr. 70, Tel. 2967 Inlichtingen, lectuur etc. aldaar verkrijgbaar. Geeft tl op ala lid Jongelui, die wenschen te trouwen zoeken met keuken Br. onder no. 6923, bur. v. d. bl. Rijks Hoojjere Burgerschool met afdeelingen A en B Gowli uitsluitend schriftelijk póót 15 Mei bij den Ditecteot Dr. J. LEEST Joh*, wan der Spek Logopaedistt Praktijk MEJ.'G. A. VAN HEUVSIX Behandeling spreek- ®n si®" afwijkingen - Lipleaen vow slechihoorenden Sprctkurra dagalijka van 2—3 na' b»W* Diaidag en Vrijdag Prins Hendrikstraat 9?—101, Gouda, vraagt Bij Politie-verordening zijn Dlnidagmiddag na 13 U. gesloten Bloemisten- en Winkelieravereen. Aan dame wordt inwoning aangeboden op mooie stand in het centr. der stad. Liefst zonder pension. Br. onder uo. 6922, bur. v.d. blad Te koop een paar Damesschoenen met driekwart hak, maat 37 Br. onder no. 2555, bur. v. d. bl. Gevraagd voor de ochtenduren W. TEEKENS, v. Baerlestr. 26 Samenwerking met kleine metaaldraaierij gezocht door technicus. Liefst éénmanszaak Genegen eenig geld in te'brengen Br. onder no. 6798, bur. v. d. blad Groête Levensverzekeringmaat schappij zoekt actieven Ook zeer geschikt voor bijver dienste, voor gepensioneerde e.d. Br. bader no. 6891, bar.v.d.blad Gevraagd liefst met het vak bekend A,»„. H. BUL. L. 4 stoelen, 2 crape»»* e#1 een tafel Te bevragen Dinsdag 7 en Wa»*| dag 8 Mei, 's-avonds en 10 uur. Mq?straat_28^0^j!I Te koop Kaop en eerkoop van zaken tevens woningruil tol. Zakenbareau «Succ^ Korte Tiendeweg 2o, t» Geop.nd van 10-12 «n 2-* -- Te koop aangeboden 2.25 x 0,62 M. 2.25 x 0.61 GroenendaaUj Te koop aangeboden T. v. DAM, Stolwijk gevraagd. Zatcrd. en Zoodafl® Hoogendoor», Pep"'"'" Graaf Flotiswcg 38P

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4