RECLAME 4 GIOOÏ GOUDA INDIË GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht Feuilleton Het geheim van den ingesneeuwden slaapwagen. radioprogramma VOOR DINSDAG BUITENLAND VOOR UW IN EN OMGEVING HILVERSUM I 301 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Weer- overzicht. 18.18 Framamuz. 18.30 Pro gramma voor de Ned. Strijdkrachten. jg00 En nu naar bed! 19.05 De waarheid over Java. 19.20 The red, white and blue stars. 19.45 Causerie over de beeldende kunsten. 20.00 Nieuws. 20.05 Kath. Volkspartij: Toe spraak. 20.25 Bonte Dinsdagavond- trein. Revue „Dat is 't toppunt". 22.00 Het lied van dezen tijd. 22.20 Viool en piano. 22.45 Buitenlandsch overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Omroeporkest. 24.00 Sluiting. HILVERSUM U 415 m. KRO: 18.00 Dihermuziek. 18.15 Het Bureau Verkiezingen. 18.30 Dinermuz. 18.50 's Avonds als ik slapen ga 19.00 Nieuws. 19.20 Gram.muz. 19.30 Comm. Partij Nederland „De Waar heid» Toespraak. 19.50 Gram.muz: 20.00 Nieuws. 20.05 Departementen spreken. 20.20 Radio-Philharmonisch Orkest. 21.00 Filmkwartier. 21.15 Vioolrecital. 21.45 Maria's Balling schap. 22.00 Nieuwsberichten. 22.15 Avondgebed. 22.30 Piet van Dijk en zijn orkest. 23.00 Gram.muziek. 23.30 „En tenslotte......" 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muziek. VPRO: 10.00 Morgenwij ding door Ds. J. P. C. Poldervaart, Ned. Herv. Pred. te Naarden. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Liedjes van vroeger en nu. 11.00 Radio Volksuniversiteit. 11.30 Bekende ouvertures. 11.45 Ber. over bevrijde krijgsgevangenen uit het Verre Oos ten. 12.00 Jaap Brill's Continental Kwintet. 12.30 Kalender. 12.35 Aart Schol en zijn dansorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Kon. Mil. Kapel. 14.00 Vopr de vrouw. 14.15 Sopraan en piano. 14.45 Gram.muz. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Benedict Sjlberman en zijn Novelty Serenaders. 17.30 Nederl. Volksherstel. 17.35 Dansorkest The Ramblers. HILVERSUM II 415 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Bel Canto. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Morgenconcert. 9.15 Ochtendbez. bij onze jonge zieken. 9.30 Waterstan den en politieberichten. 9.50 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds. P. Boes, Ger. Pred. te 's-Gra- veland. 11.00 J„ A. Leerink. 11.15 Viool-recital. 12.00 Marinierskapel der Kon. Marine, o.l.v. Gijsb. Nieuwland. 13.00 Nieuws. 13.20 Postillons. 14.00 Piano-recital. 14.30 Chrysanthen van stek tot kamerplant. 14.50 Bloemen in de muziek. 15.00 Nederlandschq. muz. uitgevoerd door Fransche kunstenaars. 15.30 De strijkkwartetten van Mozart. 16.00 Nachtvorstverwachting. 16.02 Marschmuz. 16.15 Kinderkoor Zang vogeltjes. 16.45 Voor jongens en meis jes. 17.30 Celesta Ensemble. 17.50 Patricia Rossborough piano; H. Ro- bison Cleaver, orgel. Dc Tweede Kamer bijeen Gistermorgen kwam de Tweede Kamer bijeen voor de behandeling vén de regeeringsverklaring over Indië en het rapport van de Commissie van Poll. Vandaag komt de Kamer opnieuw bj)een om de behandeling voort te zetten. Op ?eer korten termijn Een van de belangrijkste maatrege len van de Nëderlandsche regeering te Londen is geweest die, waardoor het overgroote deel der Nederlandsche depóts jn vreemde valuta, meer in het bijzoncjer in dollars, voor het Neder landsche volksvermogen behouden is gebleven. Al spoedig immers had men zich in Londen gerealiseerd, dat het den bezetter weinig moeite zou behoe ven te kosten om in de Ver. Staten door telegrafische, zoogenaamd van de verschillende banken in Nederland afkomstigé,' opdrachten de ten name van die banken voornamelijk in de Ver. Staten staande dollarssaldi te doen overschrijven óp door Duitsch- land gecontroleerde banken in Ame rika. Op zeer korten termijn en met uiterst primitieve middelen voor een goed deel zijn de voorontwerpen geheel met de hand geschreven en aan gevuld moest het besluit, dat in het eerste Londensche staatsblad op 24 Mei 1940 werd afgedrukt onder het nummer A 1, worden tot stand ge bracht, gedrukt en vertaald worden, waarna de tekst kon worden overge seind. Gelukwenschen van Montgommery Lord Montgomery heeft de volgende boodschap aan de Koningin gezonden: „Mag ik U mijn nederige en oprecht gemeende gelukwenschen aanbieden op dezen eersten verjaardag van de bevrijding van Uw groot land door de geallieerde strijdkrachten? Deze dag zal mij altijd herinneren aan het grootsche en vitale deel, dat Uw dappere volk heeft gehad in de uiteindelijke vernietiging van onzen gemeenschappelijken vijand en aan de geweldige geestkracht, die Uw volk heeft getoond bij den wederopbouw van Uw land." In Haar antwoord zegt de Koningin, dat noch Haar volk, noch Zij zelve ooit zullen vergeten, wat Nederland aan de dappere legers en haar grooten bevelhebber te danken hebben. Woensdag weer Veiligheidsraad Het secretariaat van de-V.N. deel': den Veiligheidsraad zal plaats hebben Woensdag 8 Mei, des middags 3 uur. Het eenige punt op de agenda is de Perzische kwestie. Ontruiming van Perzië voltooid? Van gezaghebbende zijde werd hier Zondagavond vernomen, dat de Per zische min.-president in èen verklaring tot de wereld vanuit Teheran mede- deeling zal doen van dè ontruiming Perzië door de Sowjet-troepen. Hier mede is het felst omstreden dispuut, dat tot dusver voor den Veiligheids raad is gebracht, tot een goed einde gebracht. De ontruiming is geschied volgens de Sowjet-Russische afspra ken van 5 April, overeenkomstig het verzoek van den Veilgheidsraad om 6 Mei de evacuatie voltooid te heb ben, de Perzische ambassadeur is Zondagavond uit Washinton in New York aangekomen om aan den Vei ligheidsraad een officieel rapport voor te leggen. Rubber-zolen ?ijn tbans ook vrij Met ingang van Maandag is thans ook de handel in uit rubberplaten ge sneden hakken, alsmede die in rub berplaat en rubberzolen, vrij gegeven Dit houdt in, dat het publiek voor het doen repareeren van schoeisel met rubberzolen en rubberhakken, in wel ken vorm ook, geen bonnen meer be hoeft in te leveren. DAGBLAD door O. Th. Rotman 73. Na een halve dagreis kwamen ze aan een hoogen heuvel; oei, wat was me dat 'n karweitje om dat zware hok er tegenop te zeulen 1 De arme negers bezweken er haast onder, maar kapi tein Klakkebos zat lekker onder het zonnescherm, dat hij op het vliegtuig gemaakt had. „Je zult een§ zien," zei hij tegen de jongens, „wat 'n verras senden aanblik we daarboven zullen hebben1" 74. Maar, o sapperdoosie, toen ze bovenaan waren, verscheen daar op eens de „verrassende aanblik" in den vorm van een reusachtigen luipaard, die een dreigend gebrul uitstiet. De negers namen één, twee, drie de bee- nen, den wagen, die huppelend langs de helling terugholde, zoomaar in den steek latend. „Wat zal me nou weer overkomen!" zuchtte de kapitein. Het Fransche referendum. Harold King, Reuters correspondent te Parijs, schrijft het volgende „Frankrijk gaat vandaag weer 7 maanden met een voorloopige regeering tegemoet, als ge volg van de verwerping van de grond wet gebaseerd op het een-kamer-stelsel. Tijdens de aanstaande verkiezingen in |uni moet Frankrijk een tweede constitu- eerende vergadering kiezen, welker voor naamste taak nogmaals zal bestaan uit het uitwerken van een grondwetsontwerp, dat door een referendum aan het eind van dit jaar of in januari 1947 bekrachtigd moet worden. De uitslag van het refendum van Zon dag j.l. wordt door politieke kringen te Parijs o.a. toegeschreven aan de volgende factoren. 1. Ben protest van huisvrouwen, die ■eer dan de helft van het aantal kiezers uitmaken, tegen, den warboel van de voedselvoorziening en den zwarten handel. 2. Pe ontevredenheid der boeren over de lage officieel vastgestelde prijzen, hun wantrouwen inrake de Fransche munt en hun reactie tegen de onmacht der regeering de boeren te voorzien van de hoognoodige industrieele producten. 3. De opstand van een groot gedeelte van de socialistische arbeiders en „witte boorden"-klasse tegen de communistische Overheersching v. de arbeidersorganisatie en tegen de klaarblijkelijke onderwerping van de socialistische partij aan de com munistische partij inzake belangrijVe politieke kwesties. De vcrdeeling van de stemmen geeft volgens reuter het volgende beeld van de „neen" meerderheid. Landbouwpro ducten 827.098, industrieele districten 181.154. gedeeltelijk industrieele en ge deeltelijk landbouw districten 79.571. De cijfers toonen aan. dat er niet alleen voor een groot gedeelte in de landbouw gebieden, maar ook In de industrieele gebieden tegen gestemd is. Het resultaat van het referendum is ongetwijfeld een nederlaag voorde linksche groepeeringen, maar waarnemers zi|n het er over eens, dat het nog niet beteekent, dat zij ook bij de verkiezingen in juni een groote nederlaag zullen lijden. Nel Oosthout in Londen Onder den titel „Een Hollandsche Actrice", schrijft de Manchester Guar dian over de opvoering van „De Krijt- cirkel", door Nel Oosthout. Dè opvoering was brilliant en hield de aandacht der toehoorders van het begin tot het einde gespannen. De karakter-uitbeelding was treffend en zeer gedifferentieerd evenals de stern en gelaatsexpressie. Nel Oosthout be- heerscht de mime en de beweging vol komen. Het is te hopen, dat deze kunstenares in de toekomst een langer tournee door Engeland zal maken. De „Moant carmel mensch'' Een nieuwe schakel op het gebied van de evolutie van den mensch is ontdekt door een Engelsche archeologische expe ditie in Palestina, welke op den berg Karmel het skelet van een man heeft uit gegraven, die voor meer dan 50.000 jaren geleefd heeft. Activiteit van Linksche groepeeringen op Java Wedijverend met de partijgenooten aan Sumatra's Oostkust is het Volks front op Java wederom actief gewor den. Het richt zijn aanvallen voor namelijk tegen de Javaansche en de sociale structuur. Het republikeinsche, te Batavia ver schijnende blad „Merdeka" meldt uit Soerakarta, dat de Soesoehoenan (de voornaamste der Javaansche vorsten) er in heeft toegestemd te addiceeren ingevolge een motie, welke door bur gerlijke ambtenaren, politie en jeugd beweging gezamenlijk is opgesteld. In de motie wordt er op aangedrongen, dat de vorstendommen van Soerakarta en Mangkoenegara worden afgeschaft en dat het gezag der vorsten wordt beperkt tot hun paleis. Dit probleem wordt nu onderzocht door den plaat selijken „hoogen commissaris" der republikeinsche regeering. Tot dusver is dit bericht in repu blikeinsche kringen te Batavia nog niet bevestigd. In een hoofdartikel schrijft „Het Dagblad' 'onder den titel „doodsklok ken" het volgende: „Terwijl overal in Nederland de kerkklokken luiden om de bevrijding van de Duitsche tyrannie te vieren, is aan het Binnenhof een raadgever van de Kroon voor het Parlement verschenen met het voorstel om over een ander deel van het Koninkrijk de doodsklokken te luiden en het over te leveren aan'de tyrannie van den vijand en zijn satellieten. Dit is in het kort de schokkende be- teekenis van Logemann's verklaring in de Tweede Kamer,de gansche uiteenzetting van dezen minister, wiens naam voor immer verbonden zal zijn met de zwartste periode in de geschie denis van het Koninkrijk, is zoo ver ward, destructief en ontbloot van alles, wat te maken heeft met argumentee ring, dat wij ons niet zouden verba zen, indien een van de Kamerleden morgen bij het begin van de Parle mentaire debatten een Inotie van wan trouwen in het voorstel van den min. zou indienen. Na er uitvoerig op gewezen te heb ben, dat het initiatief tot de bespre kingen te Batavia uitsluitend door de Indonesiërs is genomen, vervolgt het blad: „Wat er gebeurde, was dat dr. Van Mook op eigen initiatief en zon der mét den minister overleg te plegen het Koninkrijk heeft opgegeven en naar de republiek is overgeloopen." Het blad bespreekt voorts de over eenkomst en de verschillen tusschen den toestand op Java en dien in de Annamietische republiek en schrijft verder: „Wat toen volgde is een tra gische grap. Bij iedere concessie van den lt. gouverneur generaal en het aantal concessies was niet gering verklaarde v. Mook, volgens minister Logemann, dat hij geen volmacht had tot overeenstemming te komen. Niet temin doet hij concessies en werkt hij deze uit tot gen voorloopige overeen komst. Of Logemann's ongeloofelijk verhaal is een poging om den persoon van v. Mook te redden, of het is een gecamoufleerde poging om v. Mook te beschuldigen voor den treurigen gang van zaken. Wat het ook zijn moge, het is geen bemoedigend schouwspel om den lt. gouverneur generaal, die beweert: „Ik geef niet toe," meer en meer te zien toegeven." Het hoofdartikel bespreekt tenslotte de wettigheid van het besluit om de republiek te laten voortbestaan. No. 13 En nu ligt er een reiziger dood op *ijn bed doodgestoken." Monsieur Bouc sprak met kalme wanhoop. „Een reiziger? Welke reiziger?" ..Een Amerikaan. Een man, hij heet...... hij heet hij raadpleegde notities voor hem „Ratchett Zoo is het toch Ratchett?" ..Ja, monsieur," slikte de slaapwa gen-conducteur. Poirot keek hem aan. De man zag «'jt-wit. »Laat die man liever gaan zitten," .fri hij, „hijs valt anders misschien flauw." De hoofdconducteur verschoof wat *n de slaapwagen-conducteur zonk neer in den hoek en verborg zijn ge zicht in zijn handen. „Br-r," zei Poirot. „Dat is 'n ernstig geval." „Zeker is het ernstig. Om te begin nen een moord dat is op zichzelf een ramp. Maar niet alleen dat, de omstandigheden zijn hoogst onge woon. Hier staan we tot stilstand ge dwongen. We kunnen hier wel uren moefen blijven en niet alleen uren, dagen! Nog een omstandigheid. In de meeste landen hebben we politie van het land in den trein. Maar in Yoego- Slavijj niet. Begrijp je?" „Het is een moeilijke positie," iei Poirot. „Er komt nog meer bij. Dr. Con- stantine o ja, ik heb je nog niet voorgesteld. Dr. Constantine, mon sieur Poirot." De kleine donkere man boog en Poirot eveneens. „Dr. Constantine is van meening dat de dood ongeveer om één uur des nachts intrad." Wannger is de heet Ratchett het laatst levend gezien?" vroeg Poirot. „Het staat vast, dat hij ongeveer 20 minuten vóór een nog in leven was, toen sprak Hij met den conducteur," zei monsieur Bouc. „Dat is heel juist," zei Poirot. „Ik hoorde zelf toen ook wat. Is dat het laatste wat men weet?" „Ja." Poirot wendde zich tot den dokter, die voortging: „Het raam van monsieur Ratchetrs coupé is wijd open gevonden,^ hetgeen leidt tot de veronderstelling," dat de moordenaar daardoor ontsnapt is. Maar naar mijn meening is dat open raam misleidend. Iemand die zóó was vertrokken, zou duidelijke sporen in de sneeuw hebben achtergelaten. Er wa ren er geen." „Wanneer is de misdaad ontdekt?" vroeg Poirot. „Michel!" De slaapwagen-conducteur kwam overeind. Hij zag nog bleek en ver schrikt. „Vertel dezen heer precies wat er gebeurde," beval monsieur Bouc. De man sprak wat hakkelend: De knecht van dien monsieur Rat chett klopte verscheidene malen op zijn deur vanmorgen. Er kwam geen ant woord. Toen, een half uur geleden, kwam de kellner. Hij wou weten of monsieur wilde ontbijten. Het was élf uur, begrijpt u. „Ik doe de deur voor hem open met mijn sleutel. Maar er is ook een ket ting en die zat vast. Er komt geen antwoord en het is erg stil binnen en koud koud. Met het raam open en de'sneeuw die bin nen wa^it. Ik dacht dat meneer mis schien ongesteld was. Ik haalde den hoofdconducteur. We verbraken de ketting' en gingen naar binnen. Hij was het was vreeselijk!" Hij begroef zijn gezicht weer in zijn handen. „De deur was, van binnen gesloten en op de ketting," zei Poirot peinzend. ,En het was geen zelfmoord?" De Grieksche dokter lachte sarcas tisch. „Steekt een man, die zelfmoord pleegt, zich op tien,twaalf, vijftien plaatsen?" vroeg hij. Poirot zette groote oogen op. „Dat is een groote wreedheid," zei hij. „Het is een vrouw," zei de hoofd conducteur, voor den eersten keer sprekend. „Reken maar, het was een vrouw. Alleen een vrouw kan zoo steken." De Grieksche dokter fronste pein zend de wenkbrauwen. „Het moet een erg sterke vrouw geweest zijn," zei hij. „Ik wensch niet technisch te spreken dat is maar verwarrend maar ik kan u ver zekeren, dat een of twee steken met zoo'n kracht werden toegebracht, dat ze door harde been- en spierweefsels zijn gedrongen." „Het was dus geen wetenschappe lijke misdaad,"' zei Poirot. „Zeer onwetenschappelijk," zei dr. Constantine. „De steken schijnen op goed geluk gegeven te zijn. Sommige zijn afgegleden bijna zonder schade te doen. Het is alsof iemand zijn oogen had gesloten en toen in blinde razer nij, er op los gestoken heeft!" (Wordt vervolgd) P

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3