„Nederland helpt Indü" Meobelveilingts Gouda bulpiii de huishoflding BEZORGER Nederlandschi Volksbeweging STAATSLOTERIJ VRIJ 1-pers. ledikant MEISJES GEVRAAGD 't Otuect Dienstbode D.\ Üf Rien Boegheijn zit- en slaapkamer Dc psythol'ogitnon den BEKWAAM BANKWERKER BEKWAAM METAALDRAAIER Woonschuit of Kampeerhuisje BRANDSTOFFENHANDELAAR JONKER Jaagpad 25, Tel. 2734 Behandeling van alle belastingzaken T. VUIJK, Belastingconsulent Stoomwasscherij „De Blauwe Haan"' TWEE KAMERS Koffergramofoon halfwas en een jongen 20 a 25 M2 losse grond TILBURG KAPPERSBEDIENDE EEN HONDJE KENNISMAKING FLINKE BUITEMLANDSCH COMMENTAAR Palestina blijft een probleem Men kan moeilijk beweren, dat het rapport, uitgebracht door de Ameri- kaansch-Britsche commissie, die het vraagstuk van een mogelijken Jood- schen staat in Palestina zou bestudee- ren, door de belanghebbende partijen met warme' belangstelling, is begroet. Voor de Joden is het uiteraard teleur stellend, dat men geen kans ziet voor het oprichten van 'n souverein Joodsch Palestina, zonder daarmee het land tot voorwerp van een hevigen en voor den Wereldvrede uiterst gevaarlijken bur geroorlog te maken; bovendien acht men de aanbeveling, dat honderddui zend Joden uit Europa zoo spoedig, mogelijk in de gelegenheid moeten worden gesteld om naar Palestina te emigreeren, maar een zeer betrekke lijke tegemoetkoming, omdat veel en veel meer Joden zich in Palestina wil len vestigen. Hetzelfde getild en de voorgestelde versnelling der immigratie van Joden in Palestina heefk de Arabische we reld zeer gealarme|fd; voorts ziet zij in de voorgestelde opheffing van de reglementen van 1940, waarbij den Joden verboden werd land van Ara bieren te koopen of te huren, een ernstige bedreiging van de positie der Arabieren in het „Heilige Land". Het is dan ook nauwelijks te ver wachten ,dat een verwezenlijking van deze voorstellen,het Palestijnsche pro bleem nader tot een oplossing zal brengen. De voorstellen beteekenen slechts een beperkte verlichting van het Europeesche vluchtelingenpro bleem. De uitvoering kan den toestand in Paléstina alleen maar verscherpen. En vandaar, dat de commissie voor de toekomst slechts heil ziet in een fei telijke bestendiging van den status quo: het beheeren van het land door een der groote mogendheden. Bij.. zoo groote en. ingewikkelde moeilijkheden zou op dit oogenblik slechts een meer bevredigende rege ling mogelijk zijn geweest. Sinds het begin van deze eeuw botsen in Pale stina stroomingen, die na twee oor logen sterk zijn geactiveerd: het steeds rijper en krachtiger wordend Arabi sche nationalisme, en de Joodsche trek naar het vaderhuis. De laatste is een uitvloeisel van een onder invloed van nationalistische stre vingen steeds demonstratiever gewor den anti-semietisme, dat vooral in Oost-Europa, waar de Joden meer een afgezonderd geheel vormden dan in het Westen, waar zij meer tot assimi latie met de gastvolken bereid waren, tot op den dag van vandaag een Jo denvraagstuk creëert. Voeg daarbij de Joden, die in ballingschap der laatste concentratiekampen slechts het veege lijf behielden, en die niets liever wen- schefi dan weg te trekken van de vol ken, die instemmend of lijdzaam hun vervolging verdroegen, dan kan men zich voorstellen hoe nijpend juist nu het vraagstuk van een nationaal Joodsch tehuis worden kon. Nu is het voor hen aantrekkelijk, en voor den oppervlakkigen beschouwer ook lo gisch, om zich in Palestina, het den Joden van ouds beloofde land te ves tigen. Doch men mag de geschiedenis niet krenken door uit het oog te ver liezen, dat Palestina al meer dan tien eeuwen sinds de Joden den nomaden- staf weer opnamen, een overwegend Arabische bevolking heeft. Deze eeu wen geven ook den Arabieren het recht over „hun" land te spreken en hun nationalisme, hun drang naar zelfstandigheid, verklaart hun afkeer van een sterke Joodsche bevolkings groep voldoende. Want Palestina is een land, dat in zijn huidigen toestand maar een beperkt aantal inwoners ver dragen kan. Het heeft sinds den tijd van Chris tus niet zoo heel veel van zijn karakter verloren, wat beteekent, dat het een in hoofdzaak agrarisch land is geble ven, waaraan de industrialisatie goed deels is voorbijgegaan. Hoe overwe gender het agrarisch karakter van een land, hoe geringer 't aantal inwoners, dat een draaglijk bestaan kan leiden. Hoe verder daarentegen de industria lisatie is voortgeschreden, hoe meer inwoners op beperkt gebied redelijke bestaansvoorwaarden vinden. Indien de Joodsche drang naar Palestina blijft aanhouden zal in deze richting een oplossing moeten worden gezocht: ontwikkeling en uitbreiding der indu strie, rationalisatie van den landbouw. Maar zelfs dan blijft het nog de vraag of de daaraan verbonden voor deden o.a. verhooging van den levensstandaard de Arabieren zul len doen afzien van een souverein en Arabisch Palestina, een oud ideaal, dat krachtiger beleden wordt naar mate het meer wordt belaagd. De douanebeambte bij de pakjes uit Amerika In de heden verschenen „Knicker bocker Weekly" komt het volgende artikel voor van „Jan van Amstel". „Op een avond, bijna drie jaar ge leden, stond in een vergaderzaal te New York een dame op en stelde een vraag, die vele aanwezigen belache lijk vonden. De spreker scheen deze meening van het publiek te deelen, althans hij verzekerde de dame glim lachend, dat zij zich hierover niet in het minst bezorgd behoefde te maken. Die spreker was de heer P. Ker- stens, toen Nederlandsch minister van Economische Zaken, die de aanwezi gen verteld had van het schreeuwend gebrek aan „relef'-goederen, dat Ne derland zou kennen zoodra het land bevrijd zou zijn, en die eiken in de vergadering aanwezigen Nederlander op het hart had gedrukt te helpen, zooveel hij kon. De dame had de vol gende vraag gesteld: of de Neder- landsche regeering geen invoerrechten zou heffen van „relief'-goederen, die door liefdadige menSchen in het bui tenland naar Nederland zou worden gezonden. Zij, die toen om die vraag gelachen hebben, waren er kennelijk van over tuigd, dat Nederland, door het lijddn wijzer geworden, voor altijd de be krompen en kortzichtige politiek om overal maar geld bijeen te schrapen een politiek die zoo vaak Neder landers zoowel als vreemdelingen heeft geirriteerd over boord had gegooid. De minister scheen er zelf ook zoo over te denken. Nu blijkt echter, dat de dame, die ■toen twijfel koesterde, de eenige was, die het bij het juiste eind had. On danks de geweldige vorderingen die sinds de bevrijding zijn gemaakt, zijn de Nederlanders nog allesbehalve goed doorvoed en hebben zij nog dringend behoefte aan textiel. Desondanks schij nen de betrokken autoriteiten van meening te zijn, dat de nood thans gelenigd is, en dat het daarom hoog tijd is om dien universeel gehaten fi guur: den douanebeambte, in eere te herstellen. Zeker, duizenden Nederlanders zijn bij machte en meer dan bereid om op de pakketten die zij ontvangen, in voerrechten te betalen. Maar tevens zijn er duizenden, die vorig jaar uit de concentratiekampen of ondergrondsche schuilplaatsen zijn teruggekeerd, prac- tisch zonder kleeren en zonder geld Zonder twijfel heeft de Nederland sche regeering meer inkomsten noo- dig, maar heeft zij daaraan dringender behoefte dan de rampzalige slacht offers van het -Nazidom „relief" -pakjes uit het buitenland noodig hebben En heeft zij werkelijk zóódanige in komsten dirngender noodig dan Ne- derlandsche kinderen snakken bijv. naar vitamine en schoeisel? De regeering heeft een uitsondering gemaakt, zeer zeker, voor pakketten die naar officieele hulpverleningsor ganisaties gestuurd worden. Maar zij maakt een fout wanneer zij meent, dat zij hierdoor den stroom van „relief'-pakketten naar die organisa ties zal leiden en het rechtstreeksche individueele pakkettenverkeer zaj rem men. Persoonlijk contact is altijd ge weest en zal altijd blijven een veel grooter stimulans voor liefdadigheid dan de onpersoonlijke bemiddeling van een hulporganisatie. Wij verwachten derhalve, dat velen in het buitenland met het verzenden van „relief'-pakketten naar Nederland zullen ophouden. Het netto-resultaat van den nieuwen maatregel zal dus zijn: minder „relief" goederen voor behoeftige Nederlan ders. En slechts een drupjjel in de emmer van de Nederlandsche schat kist. Zal de winst tegen het verlies opwegen? Het Ruhrgebied Naar verluidt, zullen de Britsch Fransche besprekingen over de laatst voorgelegde Britsche plannen ten aan zien van het Ruhrgebied Wóensdag a.s. te Parijs aanvangen. Fransché en Britsche deskundigen zullen op hek Fransche ministerie van Buitenland- sche Zaken bijeenkomen. Het laatste Britsche voorstel, door Bevin aan de Fransche regeering vborgelegd, biedt de keuze tusschen nationalisatie van steenkool en zware industrie in Ruhr gebied ten gunste van een toekomstig plaatselijk Duitseh bestuur mét (fe mogelijkheid van geallieerde topcon- tróle of internationale economische controle op de steenkoolindustrie van het Ruhrgebied. Polen willen niet naar hun land terug De meerderheid van de 135.000 man Poolsche troepen, die gedurende den oorlog voor de Geallieerden hebben gevochten, weigert naar Polen terug te keeren, ondanks de Poolsche ver zekering aan Engeland, dat de sol daten niet het slachtoffer zouden wor den van hun besluit om wel terug te gaan. De Engelsche regeering heeft de toekomst van de mannen in beschou wing genomen en een onderzoek aan de Ver. Staten om medewerking te verleenen, wordt overwogen. Van de Dominions valt niet veel hulp te yeim wachten, omdat die zich reeds voor het oplossen van hun eigen problemen geplaatst zien. De Ronde-tafelconferentie te Simla De tweede zitting van de conferen tie,welke moet leiden tot ophef fing van het Britsche bewind in Voor- Indië en tot verdwijning van de tus- schenregeering, heeft plaats gehad te Simla ten huize van den onderkoning. Hier plegen een Britsche regeerings- missie en leiders der Indische Con grespartij en der Mohammedanen over leg. Het communiqué van heden zégt, dat de conferentie o.a. het vraagstuk der constitutie en der machthebbers in de gewesten beschouwt. Geboren EMY, dochter van Mr. Emy H. M. Eijkman- Feber H. A, M. Eljkman Arts Gouda, 7 Mei 1946 Westhavcn 63 Op 12 Mei a hopen onze ge liefde Ouders BAST1AAN DË JONG en GARDINA C. DE JONG- Vergunst den dag te herdenken dat|zij voor 25 jaar ia het Huwelijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch vafi hun dankbare kinderen, behuwd - en kleinkinderen Karekictstraat 62, Gouda Deurwaarder R. van Blokland te Gouda, Krugerlaan 42 te Gouda, is voornemens op Woensdag 29 Mei 1946 dea voormiddags 10 n. In het Veilinggebouw Bicekera- ainael 40 te Gouda in het open baar voor .CONTANT geld ver koopent Meubilaire goederen alsDie. Ameublementen. Kasten, Tafels, Stoelen. Glas. Porce lain en aardewerk en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Kijkdagen Zaterdag 25,'Maandag 27 en Dinsdag '28 Mei a.s. van 9-12 en van 2-5 uur. Dagelijks kunnen van 9-12 en van 2-5 uur goederen van welken aard ook worden bijgebracht en worden op verzoek afgehaald. Hier voor sluit mén aan met Tel. no. 2886. Voorloopig 2 keer p. maand veiling. MEVR. DORTLAND—Jansonius vraagt een flinke voor dag en dag en naeht. Meer hulp aanwezig Turfmarkt 32 (boven de bank) Adverteert in Groot Gouda UW FIETS REVRUD van da be/agers Oosthaven 19, Tel. 2392, Gonda U kent onze zaak Op 3 Mei kwijt geraakt te Gouda staande ooren. gecoupeerd, zwart, met bruine poten en wit borstje. Naam „Puck". Gaarne terug en bericht, Ned. Herv. Past., Nieuw- Lekkerland, Ds. van Dorsten Jong echtpaar zoekt met keuken of met fgebruik van keuken. Brieven B. Nomen, Potgieterstraat 12 GROOT GOUDA vraagt een Aanm. Markt 67 Afdeeling Gouda Juist in dezen verkiezingstijd dienen wij ons te verdiepen in de verschillende stroomingen. In dit verband spreekt morgenavond, Woensdag 8 Mei om 8 uur in de bovenzaal van de „Reünie" Ds. TER STEEGE over: Voorts zullen binnenkort nog gehouden worden De Psychologie van den Katholiek en De Psychologie van den Humanist Hierover volgen binnenkort de nadere data en gegevens TOEGANG VRIJ Nud. Volksbeweging afd. Gouda HAAST U, de loten zijn beperkt. De verkoop der lóten begint Donderdag 9 Mei Begin der trekking 3 Juni Loten verkrijgbaar bij t J. de Weger, Turfmarkt 22,-tel. 3256, giro 134800 Fa. GEBR. BLOK vraagt voor directe indiensttreding een bekend met autogeen- en electr. lasschen, en tto Aanmelden Vest 79 van 7 uur tot 17.30 uur Loonen volgens landelijke overeenkomst in de keuze van Uw Te huur gevraagd aan de plassen, gedurende de maand Augustus Brieven H. N. KAMER, Krugerlaan 54. Gonda Leuke jongen zoekt met drie d vier kameraden om ge zamenlijk gezellig uit te gaan. Br. onder no. 6926, bur. v. d. blad Te koop een prima houten met 2 goede matrassen, goed in de verf. Te bevr. t.e.m. Donderdag 's-avoads na 6 unr, Groene weg 65 Levert reeda thans Uw bonnen 60 00 61 in bij fouda's oudsten BcaMUioffenUandet (lid Bond o. Belastingconsulenten Onder de Boompjes 4 Telefoon 3797 voor alle afdeelingenl Karnemelksloot 110, Gouds Zoekt U een mooie rashond Gevraagd Zeer hoog loon. 2 dagen werkster aanwezig C. TER MEULEN. v. Swietenstraat 4 Gevraagd met kookgelegenheid Br. onder no. 6937 bnr. v. d. bl. Te koop aangeboden een Prijs f 38.Groenendaal 85 tnsichen 7 en 8 uur Gevraagd een Schildersbedrijf Niemeijer. Boelekade 8 Gouda Gratis verkrijgbaar UITMAN, Rozendaal H 17, Telefoon 2772 Wendt U dati tot 't Oevertje en Indien mogelijk zorgen wij voor het gewenschte Oeverstraat 60 GEVRAAGD A. LEEFLANG, Gouwe 230 RUILEN TE KOOP AANGEBODEN TE KOOP GEVRAAGD DIVERSEN PERSONEEL GEVRAAOO PERSONEEL AANGEBOD^ Bevrijdt hem nu vordtr von ongema&en Loot hem prima in orde. maken door •ca paar aieawo bearenschoenen m.42 of 43 voor cca haereacoatnum a. 50 Br. oadcr ao. *860. bureau vaa dit blad 1 paar damesschoenen a. 40 voor daints- schoencn 38 Klevitstraat 34 cca melsjssflcts act lacbtbaadca voor caa damesfiets mat lacbtbaadca Gr.jacabastr.43 waaietwsgcmtjt vaar fictsbaadea 38 a 14 Berg. Martaaaatagal 51 Z.g.a.n. haertoichoenen m. 45 voor |j| na 7 uur G. v^Eijk. Bodegr. Straatwtg 1"| 1 paar donker roodc heerenscboenen *'l z.g.a.n. voor aan paar bruine dnmeMchoesdP maat 39 Gon» eca paar boogc kinderleer, je» m. 31 "*1 lage «choeatjes m 22 ,1 C. Vo*. Elisabeth Wolff»»* een paar brulac dameeschoenen B38 ■utde ea booge bak voor echoeneaboe I sportschoenen Brieven ao. 6942. burean vaa dit j ten dubbel alroopwafclatel, compleet Nieuwe Havtf een radio, Errea aa eer» stofzuiger 1# Brieven onder ao. 6935. bnr.'V. I g.it.z. kachel, wcrkichoenen. 1 lederen!»*'' j beenkappen Kon. Wllhelmlnew«4^ I wegens overcompleet nieuwe •alonlnn'S'** I aangeboden, Bothastraat 20. 2 b«U Wandelwagentje, Prins. Kareklet»»*'^ Zw. booge jongen «schoenen m. 40 schoenen m. 38-39 tuM I Gouwe 26 boven C. v. Mela Jesse boenen m. 40 R. v. CafW j Verloren een dsgmissaal. Tegen terug ts box. v. Strij"* Naaister I- v. d. Hel)<i«<"t,M Net meisje 23 J. vow opleldlng i» Brieve, onder 6755. bar— *an.«u

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4