ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN HET BEGINSEL DER VRIJHEID Twee partijen zetten hun standpunt uiteen Vergeet II niet k/cccfociM PER ASPERA AD ASTRA EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 222 WOENSDAG 8 MEI 1946 DE VAAL—VIJVER B STADSNIEUWS ATHLETIEK Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 et Voor een stampvolle Kunstminzaal opende gisteravond Mr.. J. L. J. A. van Mechelen den aangekondigden debat-avond, waarop het woord werd gevoerd door de heeren E. Stijkel en G. M. Nederhorst, resp. van de Partij van de Vrijheid en de Partij van den Arbeid. De heer Nederhorst had aan de plaatselijke afdeeling\ van de P. v. d. V. verzocht, een van haar ledep aan te wijzen voor het voeren van een debat over het beginsel der vrijheid. Ongetwijfeld zullen de Honderden aanwezigen genoten hebben van dezen sportieven debat-avond, die van het begin tot het einde door allen met spanning werd gevolgd. Opmerking vooraf Alvorens tot de behandeling van het ondefwerp over te gaan, maakte de heer Stijkel eerst enkele korte opmerkingen n.a.v. de uitdaging. Hij betreurde het, dat de heer Neder horst geen tegenstander had nitgenoodigd van gelijke politieke ervaring, doch zijn keuze had beperkt tot Gouda, waardoor de P. v. d. V. door toevallige omstan digheden geen Tweede Kamer-lid tegen over hem kon stellen. Het probleem waar het dezen avond om gaat, aldus spr. is .niet van plaatselijk doch van algemeene politiek. Ook ha4 de heer Nederhorat de sportiviteit nlt het oog verloren, door de uitdaging ongeveer gelijktijdig met het courantenbericht bekend tc maken. De heer Stijkel verklaarde zich echter tot een debat bereid, omdat hl) de rota- vaste overtuiging had, dat zijn beginselen goed waren en hij het enthousiasme bezat deze te verdedigen. De Par tij van de Vrijheid en het beginsel der Vrijheid Wat vrijheid is. ving de heer Stijkel zQn inleiding aan. hebben wij allen vorig jaar kunnen voelen, toen wij werden be vrijd, Doch vrijheid is niet alleen een ge luksgevoel, zij is bovenal de stuwende, opbouwende kracht. Alleen een vrij mensch kan zich gelukkig voelen en zich volledig wijden aan zijn werk. De vrijheid ia de bron van alle geluk en welvaart. Dit is het uitgangspunt der Partij van de Vrijheid, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat de overheid geen taak heeft. Dit zou leiden tot anarchie en bandeloos heid. Wil er sprake zijn van vrijheid, dan moet er bestaans- en rechts-zekerheid zijn. De politiek van volstrekte overheidsont- houding voert hier niet toe. De jaren tusschen de beide oorlogen zijn er een voorbeeld van. Toen waren aan de otde van den dag; werkeloosheid, faillissemen ten, salarisverlagingen etc. Wat moet er gedaan worden om de oorzaken van deze ellende te bestrijden. dat U morgen nieuwe levens middelenkaarten en brandstof- fenkaarten moet halen als Uw naam ligt tusschen de namen U moet medenemen Uw tweede dis tributie-stamkaart, het-nieuwe inlegvel, het ingevulde brandstoffcnformulier en de oude brandstofienkaart met bon 49. U kunt in het Gymnastieklokaal aan «ie Peperstraat terecht, aan loket 7.8,9. en 10, tusschen 9 en 12 uur en van 2-4 uur. Voor bijzonderheden, zie aanplak biljetten. dat U morgen, als U stamkaart nummer eindigt op een 9 en Uw naam begint met de letter «en .schoenenbon kunt afhalen U moet medenemen Uw tweede dis tributiestamkaart en het nieuwe in- kgvel. Als algemeene oorzaak van de toen heerschende crisis werd de over-prodoctle genoemd. Er was echter geen over-pro- dutlie maar er was geen koopkracht. Een groot deel van de bevolking moest be zuinigen en kon niet koopen wat het wilde. Het productieapparaat in die jaren was volgens spr. nog te klein om in de behoeften te voorzien. De aanpassings politiek van Colijn deed ons nog dieper in het moeras zinken. Spr. nam dit Colijn niet ten volle kwalijk. Pas in 1936 kwam Keyncs met zijn boek waarin hij een scherpe analyse gaf van de oorzaak der wereldcrisis. Voor een goeden gang van zaken is het noodzakelijk dat er geen stagnatie optreedt in de geldcirculatie. Een stagnatie wordt b.v. veroorzaakt door oppotten of het geld vastleggen op eyn bank. Een verminderde geldomloop veroorzaakt in krimping yan de productie, ontslag van arbeiders, werkeloozcn, daling van de koopkracht. Dit alles is te voorkomen doort 1ste Het oppotten te voorkomen door een progressieve belastingheffing. 2e Stimu leering van de koopkracht, door de arbeiders een behoorlijk inkomen te geven en te zorgen voor pensioen, kindertoeslag, deelname in de winstonderneming, sociale verzekering, etc. 3e Beïnvloeding van de investeering en uitbreiding van het pro ductieapparaat. Mocht er dan toch nog een werkeloos heidcrlsis ontstaan, dan bestaat er een machtig reserve wapen i de uitvoering van groote openbare werken, waardoor de koopkracht vanzelf gestimuleerd wordt. Gelden hiervoor kunnen betrokken wor den uit de progressieve belastingheffing Voor een normaal, gezond leven is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat belastingen op de eerste levensbehoeften voorkomen dienen te worden. Als de overheid alleen corrlgeerend optreedt, kan de persoonlijke vrijheid van arbeider en onderneming in de toekomst behouden en elke dwang achterwege blijven. In den staat van de Partij van de Vrijheid is het kernpunt: Ieder blijft persoonlijk verantwoordelijk. Vervolgens zette spr. ulteent dat de P v.d. V. een tegenstander is vanT mo nopolie-vorming. Monopolies stellen een prijs naar goeddunken vast en beperken naar willekeur het aanbod. Bestrijding hiervan is in de eerste plaats mogelijk door een progressieve belastingheffing, waardoor monopolie-winsten worden be perkt. Dit wil echter geen ontkenning van het winststreven beteektyien. Het winststreven blijft het richtsnoer voor de productie en de leuze geen productie volgens winst, maar een pro ductie volgens behoefte, noemde spreker een holle phase. Behoefte is niet te meten Alleen de koopkracht is te meten. Door het concurrentiestreven (dat alleen moge lijk is bij een normale productie) ontstaat vanzelf een toestand, waarin de winst neiging heeft te verdwijnen en zeer hoogs winsten worden voorkomen. Het winst streven krijgt haar volkomen rechtvaar diging, doordat de arbeider een deel van de gemaakte winst ontvangt. In de maatschappij zooals de P.v.d.V. die zich voorstelt, blijft plaats voor be drijfsorganisatie en de Stichting van den Arbeid. De P. v.d. V. Is geen compromis tusschen de oude liberale gedachte en de P. v.d. A, Zij wil geen plao hulshouding, en geenlaissez faire - laissez aller-politiek Zij wil de voordeelen van belde opvat tingen verwerkelijkenvrije ondèrnemings- werkzaamheid, vrijheid van keuze waar te werken. Deze politiek moet ingaan, wanneer de chaos, waarin wij nu leven, ia opgeheven. Spr, achtte hier een tijd van ongeveer 2 aar voor noodig. Tot dien tijd wilde de P. v.d. V. samen werken in een nationaal kabinet. De Partij van den Arbeid en het beginsel der Vrijheid. Allereerst beantwoordde de heer Neder horst de opmerkingen, die de heer Stekel voor zijn inleiding had gemaakt. Spr. politieke ervaring waa| bescheiden en bestond uit half jaar)lid zijn van den Noodgemeenteraad .en' 2 maanden lid van de Tweede Kamer. Naar Aanleiding van het prijzenswaar dig initiatief van een der plaatselijke bladen om 5 partijen tegelijk over één onderwerp aan het woord te laten,aldus spr. had hij behoefte gevoeld ook nu onderling van gedachte, te wisseleni Tot de plaatselijke adhaesie-betuigers van de P. v. d. V. behoorden personen, die vlg spr. reeds lang het politieke pad bewan delden en dos geacht mochten worden in staat te zijn tot het voeren van een debat, De heer Nederhorst begon zijn uiteen zetting met de verklaring, dat hij opvat tingen van zijn opponent t.suv. de crisis bestrijding volkomen deelde en dat de P. v. d. Arbeid deze beginselen in haar program heeft staan. Maar dit is niet het probleem van den dag. Wij kennen thans geen massale werkeloosheid. Wij staan voor het feit, dat wij staan voor de liqui datie van een Duitsche erfenis. Wi hebben een vrijheidsbeperking meege maakt als nooit te voren en het probleem is. hoe de oude vrijheid weer in goede banen te leiden. Het probleem is, hoe den mensch zooveel mogelijk vrijheid gelaten kan worden, zonder dat dit een ontwrichting van de maatschappij ten gevolge heeft. Toen de regeering Schermerhorn de zware taak van het bestuur op zich nam, vond zij een leeggeroofd land, met schaarschte overal en een omvangrijk ambtenaren-apparaat. Haar eerste taak was, dit te veranderen en de vrijheid'zoo- veel mogelijk binnen het raam van den wederopbouw weer. mogelijk te maken. Spr. noemde hier enkele bewijzen vans de akkerbouwproducten inneming door de overheid is geëindigd evenals het ambtelijke inkoopen in het buitenland, dat nu weer lang* inkooporganisaties kan geschieden. Misschien werd het vrij heidsbeginsel wel te ver doorgevoerd door de varkensteelt vrij te laten. Ten gevolge van de wereldvoedselnood zullen er misschien wel weer beperkingen op volgen. Na de bevrijding liepen de Rijksbu reau! leeg. Dit waren tijdelijke instellin gen en de ambtenaren zochten een veiliger heenkomen in het vrije beroep, hetgeen stagnatie ten gevolge had.Geen regeering had dit kunnen voorkomen. Er wordt enorm geklaagd over cor ruptie, doch tegenover eiken corrupten ambtenaar staan minstens^ien Nederlan den uit het vrije betoep, die hem tot corruptie over halen. Deze ambtenaar gaat eruit. Zij die hem verleiden, blijven vrij rond loopen. Ambtenarij en corruptie mag men niet over een kam scheren met het vrijheids beginsel van de Partij v. d. Arbeid. Dit zijn na-oorlogsche verschijnselen en het is een ieders taak, aan het beëindigen hier van mede te werken. Een tweede feit waar spr. op wees, was de bedrijfsorganisaties van Wolterson.die de regeering bij het aanvaarden van haar taak tegenover zich vond en georgani seerd was op een wijze, zooals de Partij v. d. Vrijheid wrnscht. De uitgebreide bevoegdheden van deze bedrijfsorganisaties leidde tot deergelijkste monopolistischepractijkenwaardoor aan een ieder, die wilde beginnen, de kans ontnomen werd. Dit is de reden, waarom de P.v.d.A. ook de werknemers inschakelt en den voorzitter ce taak geeft elke machtspoli tiek op het gebied van het bedrijfsleven te smoren. De reusachtige chaos in ons land maakte een plan voor den wederopbouw nood zakelijk, evenals een productieplan. Dit laatste>is roodigugezien de internationale grondstoffen verdeeling, welke thans gaan de is en elke regeering een bepaald kwan tum van haar producten moet leveren. Het verliezen van Duitschland als achterland heeft vele Nederlanders het initiatief doen nemen Duitsche Industrieën naar Nederland over te bqéégen. Hier is ordening voor noodig. Voor ons land is volgens spr. nood zakelijk een productieschema, waarbinnen iet particulier initiatief-zich vrij kan be wegen. Ditzelfde geschiedt in het kapita listische grootbedrijf. De politiek van bestrijding van crisis van de P. v. d. V. is dezelfde die de S.D. A.P. in de crisisjaren voorstond. Toen echter werd dit plan door de huidige paladijnen van de P. v. d. V. wegge vaagd. Spr. trok in twijfel of het vrijheidsbe ginsel van de P. v. d. V. niets met het verleden te maken zou hebben en hekelde voorts de verkiezingsmethoden van de P. v. d. V. Repliek* De heer Stijkel noemde de opruiming van het ambtenaren apparaat eenverkio- zings middel van de P. v. d. A. De bedrijfsschappen van Minister Vos ontmoeten overal hevige tegenstand en de dogmatische socialisten zullen net zoo lang doorzetten tot de geheele midden stand is gesocialiseerd en er één werk gever overblijft, de Staat, en dit is slavernij. De Partij v. d. Vrijheid zet vrijheid voorop j de Partij v. d. Arbeid collecti vism*. D* klachten, die zijn opponent t.a.v. enkele candidaten van de P. v. d. Vrijheid had vond spr. ongegrond. Men moet geen oude koeien uit de sloot halen. Men kan zich bekeeren. De heer Nederhorst bestreed de sug gestie van den heer Stijkel van de totale socialisatie. Men moet zich houden aan wat er in het program staat. De bedrijfsschappen van Min. Vos zullen minder werk vragen dan die van de P. v. d. V. Bovendien hebben in de laatste de arbeiders geen economische medezeggenschap. De P. v. d. A. laat het kleinbedrijf volkomen onaangetast. Spr. betwijfelde of een rente-politiek de conjunctuur in bedwang zou kunnen honden. De P. v. d. V. wil in tijden van hoogconjunctuur de winsten voor de particulieren. In tijden van laagconjunc tuur de verliezen voor den staat. De heer Nederhorst twijfelde geenszinè aan de ideeële beginselen van den heer Stijkel, doch was van meening, dat an deren in dfe P. v. d. V. er anders over dachten. De tijd van nu heeft behoefte aan reeël idealisme. Spr. miste in de P. v. d. V. de realiteit en bi) velen het idealisme. Dit was het einde van dezen avond, die door Mr. van Mechelen werd ge sloten door dank te brengen aan spre kers en aanwezigen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tót morgenavond. Wordt verwacht i Matige wiod uit N. richtingen, ge deeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis, iets koeler. In het binnen land hier en daar lichte nachtvorst. Vergunning. B. en W. hebben aan de fa. H. L. Jaspers en hare rechtverkrijgenden, ver gunning verleend tot het plaatsen van een ijzeren loods met toiletruimten op een terrein aan den Kattensingel no. 2, volgens overgelegde teekening. Tevens werd aan de N. V. Neder- landsche Mlddenstandsbank, kantoor Gouda, vergunning verleend tot het ver bouwen van het bankgebouw aan de Oosthaven no. 58,, volgens overgelegde teekening. c Ingetrokken. B. en W. hebben het ten name van L. A. Boot staande verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank la het klein voor de fabriekscantlne van de N.V. do Goudsche Machinale Garen- spinnerij, gelegen aan de Singelstraat, en het aan J. v. d. Bent verleende verlof B, voor de beneden-localitelt van perceel Kleiweg no. 51, ingetrokken. Wat li «r In Gouda ta doonf Reünie, Zaterdag t/m Woensdag „Hot m meisje met de blauwe hoed". (Voor iederen leeftijd) Thalia-Theater, Zaterdag t/m Woensdag Lc vier vroolijke Hoteliers" (Voor lederen leeftijd) Schouwburg Bioscoop, Zaterdag t/m Woensdag „Rare Kostgangers". (Voor iederen leeftijd) Woensdag 8 Mei, Bovenzaal Reünie, 7 uur, Ds. J. Börger, „De mensch van morgén". Groot-Gouda, 7-9 unr Spreekuur voor Gerepatrieerden. Idem, 7 uur, Ona-terrein, voetbalwed strijd Noord-Zuid. Idem, Bovenzaal Reünie 8 uur, Ned. Volksbeweging, Ds. ter Steege, „De psychologie van den Protestant". Donderdag 9 Mei, Bovenzaal Reünie, 2-4 uur Vrfuwengroep P. v. d. Arbeid. Consultatie-bureau, Ooatbaven 50,8 nar Jaarvergadering Ver. ter bestrijding van T. B. C. Idem Nieuwe Schouwburg, 8 uur, Caba ret-avond Goudsche Confercnciersver- eeniging. Idem, Concordia, JU nur, R. K. Tooneel- vereen. T.A.V.E.N.U. voert op „Doortje Spier". Idem, Veemarktrestaurant, 11.30 uur, Partij van de Vrijheid, J. A. v. Ovetklift Het program VBn de P. v. d. V. t.a.Vi land- en tuinbouw. Christ, sportvereeniging "De Jodan Boys" Het ligt in de bedoeling om naaat de afd. voetbal en gymnastiek bi) voldoendo belangstelling een afdeellng korfbal op te richten. Zij, die hiervoor animo hebban kunnen zich op geven bij een der onder staande adreseen, N. Both Joubertstraat 202 M. J. de Jong Oosthaven 29 J. van Wijk Heerenstraat 94 Aan de in het sportpark te Sneek ga- houden Nationale openingswedstrijden, werd ook deelgenomen door H. R. Deest van V et C, op het nummer 400 meter. Van Deest werd hier tweede in 53.5 sec. achter Bakels van A.A.C. (A'damj, die 53,2 sec. noteerde. De grasbaan en de wind, hadden hier sterke invloed op de gemaakte tijden. Vitaminc-C De Burgemeester van Gouda brengt ter openbare kennis, dat wederom kosteloos vitamine-C-tablet. worden verstrekt voor kinderen van 3 maanden- 6 jaar (geboren tusschen 1 Juli 1940 en 1 April 1946). De uitreiking zal geschieden bij den distributiedienst. Westhavcn 33, op de navolgende dagen van 9—12 nar voor de kinderen wier namen beginnen met de aangegeven lettert: Donderdag, 9 Mei 1946 16 1946 23 1946 6 Juni 1946 - 13 1946 A t/m D El/m H 1 t/m M Nt/mSch Sat t/m Z Per kind zullen worden verstrekt 40 tabletten, waarvan 4 maal per week 1 tablet moet worden ingenomen. Dene hoeveelheid is das voldoende voor een periode van 10 weken. De tabletten moe ten op een donkere, droge en koele plaat worden bewaard i Verzocht wordt da stamkaarten van alle in aanmerking komende kinderen te willen medebrengen. GOUDA I

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1