RECLAME 4 GROOT GOUDA Max van Poll dient motie in over Indie INDIË GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht VOOR UW IN EN OMGEVING RADIOPROGRAMMA VOOR WOENSDAG fjtr VERSUM 1 301 m. VARA' 18.00 Nieuws. 18.12 Weer- overzicht. 18.15 Hooger onderwijs in de oudheid. 18.30 Prgramma voor de Ned Strijdkrachten. 19.00 Johan Jong, /ir^el 19-15 Departementale uitzen- dinff VPRO: 19.30 Lezing door mei Ds. W. S. Wiardi Beekman, Den Haae. 20.00 Nieuws. 20.05 Protestant- sche Unie: Toespraak. VARA: 2025 Operette-programma.^ 21.10 De keizer en de comediant, hoorspel. 21 50 Het gesprek van de week. 22.00 Residentie-orkest. 22.40 Gram.Rlaten. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 2345 Eddy Walis speelt. 23.45 Gram. muziek. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. NCRV: 18.10 Celesta Ensemble. 18.30 Rijk over zee. 18.45 Philharmo- nisch Orkest van New York. 19.00 Nieuws. 19.20 Met band en plaat voor U paraat. 19.30 Partij van den Arbeid: Toespraak. 19.50 Gram.muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Oratorium Judas Mac- cabaeus, G. F. Handel. 23.30 Avond concert. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek in den mor- fen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. .15 Morgenwijding, Ds. J. v. d. Vel den. 9.30 Een vroolijk programma. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Nuttig en noodig. 11.10 Zang en piano. 11.45 Ber. over bevrijde krijgs gevangenen uit het Verre Oosten. 12.00 Het Lyra-trio. 12.30 Gesproken woord. 12.35 Klaas van Beeck en zijn ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 Het Concert gebouw-trio. 15.00 Sterren en sterre tjes. 15.20 Confetti. 16.15 De camera loopt. 17.00 AVRO-kaleidoscoop. 17.30 Nederland helpt Indië. 17.35 The red, white and blue stars. HILVERSUM II (415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Lichte Engelsche muziek. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 9.00 Opgewekte melodieën. 9.30 Waterstanden. 9.50 Opgewekte melodieën. NCRV 10,00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst te leiden door Ds. W. Willemse, N.H.Pr, te Hilversum. 10.45 Concert voor fluil en orkest. 11.00 Radio-ziekenbez 11.45 Orkestmuz. 12il5 Klipperschepen jagen naar Londen. 12.30 Lunchcon cert. 13.00 Nieuws. 13.15 vGram.muz. 13.45 De Binnnehuisarchitect. NCRV: 14.00 All Round Sextet. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Gr.pl. 16.00 Nachtvorstverwachting. 16.02 Bijbellezing. 16.45 NCRV-koor. 17.00 Rijk over zee. 17.10 Friesche liederen. 17.30 Orgelconcert. HET VRAAGPUNT IN EUROPA: FRANKRIJK! Strijd om de Binnenlandsche macht woedt In volle hevigheid Zondag j.l. zijn de Franschenter stembus getogen om er hun „ja" o „neen" uit te spreken over de voor gestelde Grondwetswijzigingen. En het is een „neen" geworden. Met 10'/2 millioen tegen 9 millioen stem men heeft het Fransche volk de nieuwe Grondwet verworpen! Wat behelsde deze Grondwet? Wa was het groote verschil met de tot ou toe bestaande? Waarom is er in Frankrijk een campagne gevoerd, die den verkiezingsstrijd verre te boven ging? Laat ons in het kort de nieuwe voorstellen bezien. In de groote pers Werd er weinig welhaast té weinig aandacht aan besteed. In de eerste plaats wilde men het twee kamer sy steem verlaten en er als eenig, het volk vertegenwoordigende, lichaam één kamer, de Assemblée, voor in de Plaats stellen. De President van de Republiek zou door deze Kamer ge kozen worden,* terwijl deze laatste niet de macht en het recht had om de Assemblée te ontbinden. De te benoe men Ministers worden door den Pre sident voorgesteld, waarbij de Assem- 'lée echter het recht heeft dit voorstel wijzigen. Zonder meer is het dus duidelijk, yat die partij, welke een meerderheid 'n de Assemblée weet te verkrijgen, Automatisch regeeringspartij wordt. Ja, zelfs de geheele regeering, inclu sief den President, zal kunnen be noemen. Democratisch is dit zeker niet te noemen. Toch werd de nieuw voorge stelde Grondwet in de huidige Assem blée aangenomen met 309 tegen 249 stemmen. Opvallend hierbij was, dat de ministers niet eensgezind voor of tegen stemden, maar elk naar de mee ning van hun partij. Het volksreferendum, dat thans ge- ïouden is, heeft afwijzend beslist. De Communisten, die een enorme propa ganda vóór het voorstel hebben ge roerd, hebben hiermede een neder- aag geleden, terwijl de Mouvement ?epublicain .Frangais de Fransche Volksbeweging hiermede een ecla- iantsucces heeft weten te behalen. InfusSchen zal geen enkele Fransch- man met de gedachte rondloopen, dat met dit besluit de binnenlandsche strijd voorloopig gesust is. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de 'ransché Vakbonden uitgesproken communistisch georiënteerd zijn en de Communisten ook over verscheidene belangrijke Ministerzetels beschikken, zal het duidelijk zijn, dat van deze zijde zeker geen einde van den strijd is te verwachten. Er is een opvallend verschil tusschen iet Fransche Communisme en het Communisme, zooals wij dat in Hol- and aanschouwen. Daar voeren de vakbonden een groote actie voor uit breiding van de productie, terwijl sta kingen tot de uitzonderingen behoo- ren. Hier grijpen de Communisten met een zekere voorliefde naar het „sta kingswapen". Maar in Frankrijk staan de Communistische Ministers aan de leiding, terwijl hier het Communisme om erkenning vraagt en dit slechts langs den negatieven weg tracht te bereiken. Frankrijks internationale positie In internationaal verband bezien is Frankrijk een belangrijk punt in Euro pa. Het is niet uitsluitend haar positie tegenover Spanjfe, die hier doorslag gevend is. De Fransche industrie le vert belangrijke producten aan Rus land, waartegenover Rusland graan levert. Wanneer de Communisten, wier macht in Frankrijk niet onderschat moet worden, de overhand zouden be halen, zou Frankrijk een belangrijke pion kunnen worden in het internatio nale schaakspel en de geheele huidige situatie belangrijk kunnen beïnvloe den. Voorloopig althans, is dit van de baan. Maar wat de toekomst zal bren gen is nog duister. Frankrijk heeft ook reeds voor den oorlog steeds geleden aan een inwendige verdeeld heid, die het belemmerde interriatio- naal die plaats in te nemen, welke 't krachtens haar uitgestrektheid en haar koloniaal gebied toekwam. Door den oorlog is er eenige wijzi ging gekomen in dezen binnenland- •schen strijd. Gold vroeger het: „iedere Franschman eenmaal minis ter", thans gaat de strijd in_ grooter verband. Partijen betwisten* elkaar iederen aanhanger. Zeker zal het voorloopig nog zoo blijven. Hopelijk komt het tot een ge zond evenwicht van krachten, die een goede basis zal vormen voor samen werking, zoodat Frankrijk naar buiten als een eenheid zal kunnen optreden* Vooral met het oog op de huidige conferenties is dat van het allergroot ste belang. DAGBLAD door G. Th. Rotman 75. Zóó gauw gingen ze echter niet naar beneden, of de luipaard zag toch nog kans, voorop het vliegtuig te springen. Hij kwam echter, wat men noemt „op de koffie,"* want kapitein Klakkebos bracht even den schroef in beweging en vriend luipaard kreeg 'n tik tegen z'n neus, dat hij bewusteloos over den grond rolde. 7. Na eenige minuten van hotsen en botsen over boomtakken en andere oneffenheden schoot de wagen een ondiepen poel in, waar hij tot stilstand kwam. Daar zaten ze nu, midden in het water. Maar wat erger was: de heele poel wemelde van rhinocerossen, van die groote dikke exemplaren met twéé horens. „De eerste vraag is nu: hoe komen we hier uit?" zei de kapi tein. Conferentie te Parijs deze week nog beëindigd? Naar de diplomatieke correspondent van de'Daify Telegraph van „gezag* hebbende" zijde verneemt, zal de bijeenkomst van de ministers van bui- tenlandsche zaken der groote vier te Parijs deze week afgeloopen zijn. De ministers zullen dan wederom mis schien over twee maanden bijeen komen. In een bericht uit Parijs voegt de correspondent er het volgende aan toe: „De Amerikaansche delegatie is zeer sterk de meening toegedaan, dat er geen voordeel gelegen kan zijn in het verlengen van de huidige confe rentie. Volgens de Amerikanen zouden enkele dagen gewijd moeten worden aan een zeer vluchtige en algemeene bspreking van de vredesverdragen met de Balkanlanden en Finland en eenige dagen aan een dergelijke be spreking van de toekomst van Duitsch- land. Men meent te weten, dat de ministers hiertoe besloten hebben. Na onmiddellijke besprekingen zul len zij de bijeenkomst verdagen, zoo dat het geheele vraagstuk van het Ita- liaansche vredesverdrag verder be sproken kan .worden en de ministers in staat gesteld worden met hun regee ring overleg te plegen. Rantsoeneering van Steenkool in de V.S. waarschijnlijk De Amerikaansche minister van Bin nenlandsche Zaken, Krug, heeft mede gedeeld, dat de terugkeer tot de oor- logsrantsoeneering van steenkool in de Ver. Staten waarschijnlijk is, zelfs indien de stakende mijnwerkers spoe dig aan het werk gaan. Krug zeide, Geen deblokkeering meer voor reisdoeleinden De Nederl. Bank N.V. heeft de Al gemeene Vergunning no. 2 betreffende de deblokkeering voor het koopen van reismiddelen in buitenlandache geldsoort met ingang van 1 Mei Jl. ingetrokken. Handelsverdrag met Denemarken Naar wij vernemen is op 3 Mei te Kopenhagen een handelsverdrag geteekend tusschen Nederland en Denemarken door den Deenscben Minister van Buiten 1. Zaken Gustaaf Rasmussen en den Ned. gezant Jhr. W. F. van Lennep. Bizon- derheden omtrent dit verdrag zijn nog niet bekend. - Amerikaansche oorlogsgraven in Nederland Er zijnjn Nederland drie oorlogskerk hoven door de Amerikaansche strijd machten ingericht. Het grootste is dat te Margraten, waar 16.406 Amerikaansche militairen begraven liggen, 1.026 van de Geallieerde medestrijders en 3.054 dooden van den vijand. Totaal zijn das 20.486 gesneuvelden op dit kerkhpf ter ruste gelegd. De andere twee kerkhoven zijn veel kleiner Molenhoek met 795 Ameri kaansche, 41 Geallieerde en 120 vijan delijke gesneuvelden en Son met 416 Amerikaansche, 48 Geallieerde en 232 van den vijand. I dat de staking, welke op 1 April is begonnen, zulk een tekort in den voor raad heeft veroorzaakt ,dat haar uit werking vele maanden zou worden ge voeld en dat een terugkeer tot de oorlogsrantsoeneering noodig zou zijn om de verdeeling van den voorraad voor den volgenden winter zoo billijk mogelijk te doen geschieden. Aan het eind van de Tweede-Kamer zitting heeft gisterennacht het was inmiddels, half twee geworden de heer v. Poll de volgende motie inge diend. De Kamer wordt uitgenoodigd te erkennen, dat aan het Nederlandsch- Indische gebiedsdeel als deelgenoot van het Koninkrijk een autonome be- stuursvoom behoort te worden toege kend en te overwegen, dat over den vorm en de mate van deze autonomie, zoowel voor het gansche gebiedsdeel als Vbor zijn onderdeden, besprekin gen gaande zijn; dat het noodzakelijk moet worden geacht, deze besprekin gen ook met vertegenwoordigers van de buitengewesten te voeren en dat intusschen voor die gewesten al dade lijk met kracht naar de vorming van autonome organen behoort te worden gestreefd; dat het derhalve gewenscht is de reeds geruimen tijd in voorberei ding zijnde rijksconferentie zoo snel mogelijk bijeen te roepen; dat bij de vormbepaling der hier bedoelde auto nomie eenigerlei republikeinsche vorm voor het inwendige bestel van het aiitonome gebiedsdeel of van een zij ner onderdeelen, mits gezuiverd van Japansche invloeden, niet bij vooitiaat uitgesloten behoeft te worden geacht; dat evenwel bij de voortzetting der be sprekingen allereërst overeenstemming dient te worden verkregen over een schema tot snelle en stelselmatige in vrijheidstelling van de thans nog in interneeringskampen vastgehouden Nederlandsche onderdanen, en dat deze invrijheidstelling Voltooid moet zijn voordat nieuwe* besprekingen over andere punten kunnen worden ge voerd. En dan is het besluit: de regeering met allen aandrang te verzoeken, de in gang zijnde besprekingen voort te zetten, overeenkomstig de in boven staande overwegingen vervatte richt lijnen. Deze motie bevat alle bezwaren van de gematigde partij der oppositie en komt tevens ook tegemoet aan de voorstanders, van het regeeringsbeleid. De gedachte aan een republiek wordt niet verworpen, zich daarbij baseeren- de op andere republieken, zooals de U.S.S.R. en Ierland, die onder toezicht van een grooten staat een min of meer vrij bestaan hebben. Zij vraagt alleen het hooren der partijen voor er een beslissing geno men wordt en daarnaast als nood zakelijke conditie het vrijlaten van de geïnterneerden door de Republiek, waardoor het idee omtrent de natio nalisten hier te lande beter zal worden. Het lijkt, dat deze ruim geredi geerde motie in het stadium, waarin de verhoudingen op het oogenblik verkeeren, voor de regeering geens zins een belemmering kan vormen in de voortzetting van haar politiek, integendeel, dat zij versterkt zou kun nen worden indien zij op grond van deze motie een meerderheid achter zich zou kunnen krijgen. En dat de motie zoo ruim geredigeerd is, zal wel mede zijn oorzaak vinden in de hoop, dat de regeering haar eigener beweging zal overnemen, hetgeen zeker onze positie naar buiten ster ker zou maken en ook aanzienlijke interne moeilijkheden wellicht zou kunnen voorkomen. Men mag be nieuwd zijn naar wat minister Loge- mann erop te zeggen heeft. Bij de replieken wees de voorzitter van de 'commissie-Van F°" er °P om wille van deze functie kreeg hij vijf minuten meer spreektijd dat hij en zijn medeleden zich in het rap port geen oordeel hadden aangema tigd. Zij hebben zich van hun taak willen kwijten en deze bestond daarin, de Kamer materiaal te verschaffen. De motie werd over het algemeen aantrekkelijk geacht, zelfs bij de anti- revolutionnairen. Deze echter wilden er wijzigingen in brengen en tegelijk daarmede de neerslag van eigen ideeën. Iets dergelijks poogde ook de commu nist De Qroot te doen. Van Poll wees er op, dat dit allerminst strookte met den zin en de bedoeling van zijn voor stel. De heer Joekes (P. v. d. A.) pro beerde, zonder het te willen, die be doeling nog scheef te trekken, zoodat het bestaan van de motie nog even in gevaar kwam. Eenparig immers moest er de sententie over wezen, opdat nie mand, vooral niemand in het buiten land, haar verkeerd moge uitleggen. Zoo kwam het, dat de stemming nog eenige spanning bracht. De anti-revo- lutionnairen bleven voet bij stiïk hou den; de christ.-historischen ook en de liberalen voegden zich bij de 26 tegen stemmers; 45 leden keurden de motie goed. Repatrieering van Javaansche dwangarbeiders 4 Mei zijn 1500 Romoeshas (Javaan sche dwangarbeiders) met het s.s. „Piancius" van de K.P.M. te Priok aangekomen. Zij repatrieeren van Ce lebes, waarheen zij door de Japan- neezen gedeporteerd werden. Reactie „Rajat" en „Merdeka" Het republikeinsche blad „Rajat" concludeert uit de réde van minister Logemann in het Nederlandsche Par lement, dat „het kabinet Schermer- horn zich niet los kan maken van de politiek van het wegnemen met de lin kerhand, wat het geeft met de rech terhand." Het blad voegt er aan toe: „Hoe goed het zou„zijn, wanneer de Neder landers de republiek zouden erkennen. De Indonesiërs zouden dan kunnen samenwerken als een vrij volk." De reactie van „Merdeka" is de zelfde: De voorgestelde structuur van het Indonesische gemeenebest, wdtrvan de republiek deelgenoot zou zijn en dit gemeenebest weer onderdeel van het „Nederlandsche Koninkrijk" is zeer verward en is oogenschijnlijk bedoeld om .van de republiek een autonoom gebied zooals Pontianak te maken (dit is een autonoom Sultanaat onder den Resident van West-Borneo). De repu bliek* echter pleit voor hetzelfbeschik- kingsrecht van het volk en herhaalt nogmaals: Eens onafhankelijk, altijd onafhankelijk. Kota Intan uit Batavia vertrokken Het m.s. „Kota Intan" is 5 Mei l.L uit Batavia vertrokken, met 26 man nen, 77 vrouwen en 53 kinderen aan boord. Het schip wordt op 26 Mei a.s. te Suez verwacht. De Evacuatie van de Japanneezen op Sumatra Op een totaal van ongeveer 29000 Japanneêzen op Sumatra zullen meer dan 23000 voor het midden van Juni zijn geëvacueerd. 23.829 zullen tus schen 10 Mei en 14 Juni van Pakan Baroe naar Singapore worden ge- evacueerd. Hiervandaan zullen zij op Amerikaansche Liberty-schepen recht streeks naar Japan worden overge bracht. De vraag welke troepen de Japan neezen op het toch reeds dun bezette Sumatra waar de Japanneezen be last zijn met de bewaking van dé olie velden en de raffinaderijen was reeds op de onlangs te Singapore ge houden conferentie besproken. Een beslissing was daar echter niet geno men, daar deze aangelegenheid was verwezen naar de Commissie van Staf chefs te Washington. P

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3