CHURCHILL IN NEDERLAND Geestdriftige ontvangst te Amsterdam Gistermiddag om vijf minuten over drie vertrok Churchill in een K.L.M.- toestel, bestuurd door een der jongste K.L.M.-piloten den 27-jarigen L. Laa- mens van Croydon naar Nederland. Op weg naar het vliegveld deed hij nog zijn laatste zaken af. Hij zat nog te dicteeren in de auto, toen deze voor den ingang van het vliegveld stopte. Op weg naar Schiphol vloog het vliegtuig eerst laag over Walcheren, waar de bevolking hem een ovatie bracht. De aankomst op Schiphol. Precies 5 uur landde het vliegtuig op Schiphol. De eerste, die dén oud- premier de hand drukte, was Schout bij-nacht N. Rost van Tonningen, die H.M. de Koningin vertegenwoordigde. Terwijl Churchill vervplgens begroet werd door den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn en den minister van buitenlandsche zaken, mr. J. H. van Royen, kwamen mevr. Churchill en haar dochter Mary de trap, die voor het vliegtuig geplaatst was, af. Achtereenvolgens werd de familie Churchill daarna nog begroet door den ambassadeur van Groot-Brittan- nië, sir Nevile Bland, den Canadee- schen ambassadeur, den heer Dupuy, den zaakgelastigde van Australië, deny heer Hood, dien van Zuid-Afrika, den •heer Uis, Baron de Vos van Steen- wijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, kolonel Du- dok van Heel, bevelhebber in de eer ste militaire afdeeling en tenslotte kapitein R. van Zinnicq Berjpann, adjudant van H.M. de Koningin, die aan Churchill gedurende zijn bezoek aan ons land is toegevoegd. Onmiddellijk na de begroeting in specteerde Churchill een eerewacht, •bestaande uit het 2e bataljon le regi- ment infanterie onder commando van majoor Henssens. Nauwelijks had hij den laatsten soldaat van deze eere wacht gepasseerd of hij nam zijn hoed af en wuifde naar de talrijke be langstellenden, die in vele gelederen achter het hek stonden en door de scherpe afzetting van het vliegveld en zijn toegangswegen hadden kunnen heensij pelen, Een daverend gejuich steeg op. Glimlachend zette Churchill zijn hoed op en gaf het V-teeken. Achtervolgd door een leger pers fotografen en verslaggevers, die soms bijna slaags raakten met de hen in aantal nog overtreffende politie, wan delde Churchill, begeleid door schout- bij-nacht Rost van Tonningen, naar de voor hem gereedstaande open auto, waarin hij plaats nam. Zijn vrouw en dochter hadden intusschen plaats ge nomen in een der volgauto's. Reeds lang van tevoren hadden dui zenden toeschouwers zich opgesteld langs de route, die Churchill door het bevlagde Amsterdam zou afleggen. Toen om klokslag half zes de „Vader van de Overwinning" hier aankwam, barstte een luide jubel los. Churchill dankte, staande in den open wagen, enthousiast naar alle zijden. Hier aan de grens van de hoofdstad begroette de wnd. burgemeester, wet- Uitoefening kiesrecht door persoaen, die in dienst betrekking zijn be burgemeester van Waddinxveen herinnert personen bij wien, en bestuur ders van blzonderc ondernemingen en Instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestunr vrijstelling is verleend, dat iéder van dezen, die bevoegd is tot een te houden ■temming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tnsschen acht uren des voormiddags en vijf nren des namiddags, daartoe gele genheid vin de; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht ln fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbcidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal. gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege on- derteekende lijst, de twee achtereenvol gende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; 'dat volgens art. 151 der kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig golden. houder B. C. Franke, den hoogen gast. Overal in de stad stonden de men- schen in rijen van vier langs de trot toirs en overal werd Churchill luide toegejuicht. Op den Dam was reeds geruimen tijd voor zijn aankomst een groote menigte wij hoorden een ge tal van 25000 noemen bijeen ge drongen en toen om zeven minuten over zessen de eerste motofrijders van de hoofdstedelijke politie, die den stoet voorafgingen, den Dam opreden, barstte een luid gejuich los. Direct daarop verscheen ook de hooge gast, staande in zijn auto, aan alle zijden groetend. Toen hij de auto verliet draaide hij zich om naar het publiek en toonde zich zeer opgetogen door de hartelijke ontvangst. Tezamen met mevr. Churchill en hun dochter, alsmede de officieele ver tegenwoordigers en wethouder Franke, ging het gezelschap daarna het Paleis binnen en even later verscheen H.M. de Koningin en haar gast op het bal con om de nog steeds luid juichende menigte te danken. Churchill deed dit met 't van hem zoo bekende V-teeken. H.M. de Koningin in Amsterdam. Ten einde den heer Churchill per soonlijk in het Paleis op den Dam te kunnen begroeten, heeft HM. de Koningin zich gistermiddag van Soest- dijk naar Amsterdam begeven. Zij arriveerde in haar wagen om vijf mi nuten over drie aan den stadsrand bij Diemen, waar zij werd begroet door den wnd. burgemeester van Amster dam, den heer B. C. Franke en den hoofdcommissaris van politie, den heer H. A. J. G. Kaasjager. Na korte begroeting werd de deur van den wagen, waarin H. M. zich bevond, dichtgeslagen en bleef ietwat moedeloos een juist toegeloopen meisje van 6 jaar met een bosje viool tjes in haar hand op geringen afstand van de auto staan. H. M. merkte het meisje evenwel op en verzocht haar chauffeur het meisje bij haar te bren gen. Zij gaf het meisje een hand en accepteerde met een glimlach de pooltjes. Op den Dam stond het publiek vele rijen dik. Voor het Paleis stond een afdeeling adspirant reserve-officieren van de school voor reserve-officieren bij de mariniers onder commando van majoor G. Groenewegen, als eere compagnie opgesteld. Zij droegen het in September 1929 door H. M. uitge reikte vaandel. Aan de linkerzijde voor het Paleis stond de marinierskapel der Kon. Marine met tamboers en pijpers, die plechtig het door de menigte mee gezongen Wilhelmus speelde, toen de Koninklijke Standaard op het Paleis geheschen werd en H.M. de trappen besteeg. Als bijzondere verrassing voor de juichende menigte kwam H. M. direct daarna op het balcon om te danken voor de hartelijke toejuichin gen. Laaiend was het enthousiasme toen H.M. de Koningin, na de ontvangst van Churchill met hem op het balcon van het Paleis op den Dam verscheen. Duizenden en duizenden jubelden den winnaar van den vrede toe en de uitbundigheid kende practisch geen grenzen. Bergen aan Zee verlost uit isolement Meer dan l'/2 jaar is Bergen aan Zee van het achterland geïsoleerd ge weest toen met de treinstaking in Sept. 1944 de eenige verbinding, die door een stoomtram met Alkmaar werd onderhouden, uitviel. Begin Juni a.s. zullen de Ned. Spoorwegen dezen dienst weer openen. TWEEDE KAMER Gewijzigd ontwerp van wet betreffende schadeloosstelling en pensioen leden Tweede Kamer In een gewijzigd ontwerp van wet, betreffende wijziging van de bedragen van schadeloosstelling van pensioen van de leden der Tweede Kamer wordt overwogen de vergoedingen ten be hoeve der leden als volgt te verhoo- gen: De leden ontvangen een schadeloos stelling van f 5000.'s jaars, bene vens, volgens regels, door de wet te stellen, vergoeding van reiskosten, Aan den voorzitter wordt bovendien een toelage van f 5000.— 's jaars toe gekend. Aftredende leden ontvangen een pensioen van f 150.— 's jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid der Kamer waren, tot een maximum van f 3000. HET BINNENLAND i IN DEZE WEEK Zooals vorige week reeds voorspeld, hebben er deze week belangrijke ge beurtenissen plaats gevonden. Aller eerst is gepubliceerd het rapport van Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, waarin deze verantwoording aflegt van het door de Regeering te Londen gevoer de beleid. In een omvangrijk docu ment, voorzien van bijlagen gaat de oud-premier in 19 onderwerpen dieper in op alles wat zich in de afgeloopen jaten te Londen heeft afgespeeld. Een duidelijk beeld geeft het rapport over de houding van oud-minister De Geer en het is jammer, dat na zijn lange politieke loopbaan deze dingen over dezen grijzen bewindsman moesten worden gezegd. Duidelijker nog dan reeds tijdens de bezetting het geval was, blijkt duidelijk de desertie, welke de heer De Geer gepleegd heeft, waar bij hij schriftlijke beloften jegens de Londensche Regeering gebroken heeft. Bij alle critiek, die wij reeds tijdens de bezetting op de Regeering in Lon den hebben gehad en die nadien waar lijk niet verminderd is, blijkt eener- zijds toch wel duidelijkmet welke enorme moeilijkheden deze Regeering te kampen heeft gehad. Een van haar eerste maatregelen, tracht te voor komen dat de buitenlandsche saldi in handen der Duitschers viel, werd b.v. uitgevaardigd toen de ministers zelfs nog niet over een schrijfmachine be schikten. Ook is er in het algemeen in de Pers weinig aandacht aan besteed, dat Prof. Gerbrandy op principieële gronden uiteenzet, waarom het niet mogelijk was tegelijk met Engeland reeds Duitschland den oorlog te ver klaren, iets, dat indertijd van Engel- sche zijde nog wel eens als mogelijk heid naar voren werd gebracht. Verder heeft deze week de Com missie van Poll in de Tweede Kamer haar rapport uitgebracht, dat zooals te verwachten was bij de tegenstan ders van het Regeeringsbeleid luide werd toegejuicht, terwijl de overige Kamerleden er prompt critiek pp had den en de Commissie ervan betichtten niet objectief te zijn geweest. Gelijk- Een nieuwe dag is aangebroken. Grijze nevelsluiers hangen over den Rijn. Een eenzaam, Marokkaansch sol daat, met witte tulband, staat op wacht voor zijn schilwachthuisje, dat blauw-wit-rood is geschilderd. De be woners van Mainz kennen de Fran- sche kleuren nog uit de vorige bezet ting. Wie nu 30 jaar telt, kan zich nog herinneren van den toenmaligen Ma rokkaan brood en lekkernijen te heb ben afgebedeld. Als kapot geschoten grafsteenen steken de ruïnes tegen de hemel af. Straat na straat ligt een zaam en verlaten. Dan, tegen' het middaguur, wordt het tooneel plotseling levendig. Trei nen zijn gearriveerd: uit Frankfort, uit Bebra, uit Wiesbaden; ook een auto bus stopt voor het station. De bus komt uit de Mainzer industrie-voor stad Kastel, welke stad onder de ge meente Wiesbaden is komen te vallen. Deze inlijving veroorzaakte groote er gernis bij de bewoners van Mainz, die er niet aan kunnen wennen} dat het nu voortaan Wiesbaden-Kastel zal hee- ten en niet meer Mainz-Kastel. Uit het een of ander halfverwoest achter huis klinkt het gejank van een trek- harmonica, terwijl de „geur" vhn aan gebrande boonensoep zich voor een keldergat met dié van een gesprongen gasleiding vermengt De menschen spreken halfluid, gesti- culeeren veel, lachen en schelden. Al len schijnen den tijd te hebben en niet tot het besluit te kunnen komen, of zij door deze of gene allee van ruïnes wat zullen gaan wandelen. Vrouwen, met zware zakken op den rug en jen gelende kinderen aan de hand, kibbe len met een Duitschen hulp-politie agent. Het tooneeltje heeft iets on werkelijks over zich, temeer waar de menschen er grootendeels als ketel lappers en scharenslijpers uitzien en men in zijn leven nog nooit zooveel ketellappers en scharenslijpers bijeen heeft gezien. Een tram houdt hevig knarsend stil. Het lawaai is zoo door dringend, dat de nagels van je vim gers er pijn van doen. Er Ts geen smeerolie voor de remmen. Langzaam valt de „menschentros" aan de tree planken en het kluwen in den «wagen uiteen. Mannen in zwarte rijbroeken en zwarte laarzen komen er uit, daar naast andere mannen in geverfde weermachtsjasjes en -jassen gekleed. Een nog grootere menigte, dan uit de tram kwam, probeert den langzaam leeg wordenden wagen binnen te drin gen. Een Senegaleesche scherpschut- tijdig met de behandeling van dit rap port viel ook de Regeeringsverklaring betreffende het Beleid ten opzichte van Indonesië en in enkele zware zit tingen heeft de Tweede Kamer zich dpar de materie heengewerkt. Als be sluit van den eersten dag der debat ten leverde- de siting om half twee 's nachts een motie van den Heer van Poll op, waarin hij aandrong op autonome bestuursvorm voor het Ned. Indische Gebiedsdeel. Spoedige bijeen roeping van de Rijksconferentie en een bevordering van de directe invrij heidstelling van de nog steeds geïnter neerde landgenooten. Bij de beant woording den volgenden morgen nam Min. Logemann behoudens een kleine wijziging de motie gaarne over en de Heer van PqII was bereid die wijzi ging aan te brengen. Zoo ging dus de door de Regeering ondersteunde motie in stemming en kreeg de Kamer ge legenheid zijn vertrouwen in het Re geeringsbeleid met 45 tegen 26 stem men uit te spreken. Deze belangrijke daad was tevens de laatste van het huidige noodparlement, want bij de sluiting van Dinsdagavond sprak de Voorzitter een korte rede uit, waarbij hij vooral aandacht wijdde, aan die leden, die straks in de nieuwe samen stelling niet zullen terugkeeren. Met name bracht hij dank uit aan den Heer Duymaer van Twist voor alles wat deze „Veteraan" in zijn 45-jarige loopbaan in 's Lands Vèrgaderzaal had verricht. Hiermede is dus definitief de periode van het roemruchte Nood-Parlement afgesloten en zien we met belangstel ling de nieuwe Tweede Kamer tege moet, voor het eerst vernieuwd sedert 1937. Metaalwarenfabriek ln overtreding Tegen een metaalwarenfabriek in Zuid-Holland is door de Prijzencon- tróledienst proces-verbaal opgemaakt wegens het te duur verkoopen van metalen huishoudelijke artikelen, toen aan deze goederen groote behoefte be stond. Aardappelmesjes bijvoorbeeld, die op z'n hoogst 20 cent per stuk mochten kosten, werden verkocht vnn. 2.50, noodkacheltjes van 10 vi^ 54. In totaal heeft de fabriek vooï4 een bedrag van bijna 72000 gulden te- veel voor deze dingen ontvangen Dezelfde fabriek kreeg eveneens een proces-verbaal wegens het zwart ver koopen van ijzerwaren, waarbii ruim 14.000 gulden teveel werd berekend Er werd een z.g. „zwart kasboek- gevoerd! Munitieopslagplaats bij Zutphen in de lucht gevlogen Gistermiddag om één luur is te Zut phen even ten Oosten van het station bij het Twentekanaal op het punt waar de spoorlijn uit Zutphen zich splitst in de lijnen ZutphenHengelo en ZutphenWinterswijk, een muni tieopslagplaats in de lucht gevlogen Er ontstonden hevige branden. Er is geen schade aangericht aan de spoor- I wegwerken. DE IMPORT VAN WIJN In het kort geleden afgesloten han- delsaccoora met Frankrijk is opgeno men een import van wijn voor onge veer 5l/2 millioen gulden. Hoewel de komst van Fransche wijnen velen Ne derlanders zeer welkom zal zijn, \s slechts uit handelspolitieke'overwegin gen tot den invoer van dit min of meer luxe-artikel besloten. Deze post is dan ook ten opzichte van de overige importen van geringe beteekenis. Zij omvat tevens medici nale wijnen en avondmaal- en miswijn. Verwacht wordt, dat deze partij wijn nog dit jaar in ons land arriveert. Uit Portugal, dat in de transactie van Februari van dit jaar in elk ge val wijn opgenomen wilde zien, komt een millioen liter port en 300.000 liter tafelwijn. Inmiddels is het wijncontingent uit de overeenkomst van het vorig jaar (ongeveer V/2 millioen liter) vrijwel geheel uit Frankrijk in ons land ge arriveerd. Zooals bekend, zullen deze hoeveelheden door de importeurs in den handel worden gebracht, waardoor in bescheiden mate wijn in consumptie ter beschikking komt. 7 ter heeft zijn meisje in het gedrang verloren. Hij jammert in gutturaal, doch vloeiend Duitsch: „Ach Du lieber Himmel. Haben Sie nicht mein Frau- lein gesehen? Ach Du lieber Himmel". Een groep bevrijde krijgsgevange nen is eveneens met een trein aange komen. De mannen loopen langzaam op straat, bedachtzaam, bijna voor zichtig, als mannen, die uit een hospi taal komen en oneindig veel tijd heb ben. Later, toen zij zich over de stad hadden verspreid en ieder voor zich tusschen de ruïnes dwaalden, kwam ik met één van hen in gesprek. Hij vroeg mij eerst of ik rookte. Ik bood hem sigaretten aan. Hij was blij een wei nig te kunnen babbelen en erbij te kun nen uitrusten, want zijn voeten deden hem erg pijn. De eene was met oude lappen omwikkeld, welke maar ten deele de open, etterende wonden aan de hiel bedekten; aan den anderen voet hing nog het restant van een wollen sok. De zware Hollandsche klompen, welke ook in Bretagne wor den gedragen, verleenden aan den gang van den ouden soldaat iets slee- pends. Hij opende zijn knapzak, welke naast zijn gedeukt etensblikje aan een touw op zijn rug bengelde, klemde zijn knuppel tusschen de knieën en zocht naar een papier; hetgeen hij dan ook vond. Daarop stond vermeld, dat de krijgsgevangene Erwin Schildauer in Frankrijk had gewerkt en wegens ziekte gedemobiliseerd werd. De intendance werd verzocht, hem de somma van 1284 francs uit te betalen. Midden* in het gesprek kijkt de sol daat mij aan, vraagt, of ik misschien niet een oud hemd heb? (Zijn vervuil de hals kwam onbedekt uit een ver sleten, verschoten weermachtsjas te voorschijn). Dan plooit zich zijn stop pelig, oud gezicht in duizend schelm- sche groefjes en lacht hij breed uit, alsof hij met de vraag, of iemand heden ten dage in Duitschland een hemd zou kunnen weggeven, een grap had bedoeld. Toen viel zijn blik op een bordje onder een raam, Waarop te lezen stond, dat aldaar worstwaren tegen de gangbare rantsoenbonnen werden verstrekt. „Denk je, dat die mij wat te eten zullen geven?' vroeg de soldaat mij. Ik meende, hij kon het eens probeeren en ging met hem de kelder van den slager binnen. „Heb je bonnen?" werd er gevraagd. „Nee..." kwam het antwoord. „Nou, hier, daar heb je vijftig gram". Grinnikend wipte de soldaat van het eene been op het andere en verorberde zijn eindje worst. Nauwelijks waren we weer op straat, of daar kwam een Fransche onderofficier voorbij. Toen trok dat wrak van een ontslagen Duitsche krijgsgevangene zijn uitgemergelde beenen bij elkaar, sloeg de klompen aanéén, dat het klonk en salueerde, alsof Maarschalk Rommel voorbij was gegaan Andere gedemobiliseerde soldaten in fantastisch bijeengelapte deelen van uniformen slenterden op onvaste bee nen voorbij. Allen lijden zij of aan .syphilis, of aan een maag-, gal- of nierziekte, welke zij in Frankrijk, Po len of Servië hebben opgeloopen. En kele mannen wilden voor zoover ik dit kon te weten komen naar Odenwald of Thtiringen gaan, waar zij de resten van hun familie vermoed den. Anderen willen probeeren bij de Franschen, de Engelschen, de Russen of de Amerikanen weer aan het werk te komen voor civiele arbeid, voor krijgsdienst, voor het een of ander baantje, dat eten, tabak, een uniform en loon verschaft. Vóór het standbeeld van Schiller spelen kinderen. Het is Rozen-Maan dag, het Carnaval van Mainz, en de bengels hebben den eenzaam in het ruïneveld staanden dichter een nar renkap opgezet. Kleine boefjes, de lip pen knalrood geschilderd, de wenk brauwen zwart aangezet, springen met beide beenen in de bruine mod derpoelen rond, dat het spat. De meis jes kijken jaloers toe. Zij dragen een broek van vader of broer, naar hu maat vermaakt, en welke ongetwijfeld niet alleen de rok,/maar ook het on dergoed en de kqlisen moet vervan gen. Enkele^talfoggeschoten deerntjes dansen aan etaè Irm van hun galant voorbij. And<yE pefenen hun vroeg geleerd beroepf uil en maken jacht op de soldaten pi dl boerenjongens uit de omgeving. Hijm roerend-armzaligs glinsterende hrwrtooi, de onhandig geschminkte lippen en het linksche knipoogje moeten het gebrek aan rou tine vervangen. Worden zij echter door een kreupelen ontslagen krijgsge vangene stoeiend aangestooten, dan keeren zij zich met afkeer af en apeh den tandeloozen grauwen mond va» den soldaat na. En hiermede zie L dan weer, dat deze 14-jarige Pf<?V^ tuée's toch nog kinderen zijn gebje" ven, vreeselijke, gruwelijke kinde ren In het r[jk van het „I

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2