RECLAME 4 GI00T GOUDA INDIË GOUDA Kapitein Klakkcbos op de Leeuwenjacht De politieke en economische ontwikkeling in Japan BUITENLAND VOOR UW IN EN OMGEVING RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I - 301 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Weer- overzicht. 18.18 Gram.muz. 18.30 Pro gramma voor de Ned. Strijdkrachten. 19,00 En nu naar bed. 19.05 Sportpraatje. 19.20 Cabaret-program ma. 20.00 Nieuws. 20.05 Katholieke Volkspartij: Toespraak. 20.25 Kamer orkest. 21.15 Het bevel, hoorspel. 22.00 The Romancers. 22.30 Ouderen en jongeren. 22.40 Pierre Palla, orgel. 23 00 Nieuwsv 23.15 Gram.pl. 23.30 The Grashoppers. 24.00 Sluiting. HILVERSUM IJ 415 m. NCRV: 18.00 Ensemble Gregor Douwinsky. 18.30 Land- en tuinbouw. 18.45 Ensemble Gegor Douwinsky. 19.00 Nieuwe. 19.20 Met band en plaat voor U paraat. 19.30 Partij van de vrijheid: Toespraak. 19.50 Gram.pl. 20.00 Nieuws. 20.05 De Regeerings Voorlichtingsdienst antwoordt... 20.20 Volkszang. 21.00 Ook nu nog in het spoor van Groen.. 21.20 Apollo. 22.00 Nieuws. 22.15 De vaart der volken. 22.35 Omroeporkest. 23.20 Gram.pl. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuz. 8.00 Nieuws. 8.15 Toespraak. 8.35 Orgel muziek. 9.00 Gram.muz. VPRO: 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Richard Tauber zingt. 11.15 Cocktails for two. 11.45 Ber. over bevrijde krijgsgevangenen uit het Verre Oos ten. 12.00 Blaas-sextet. 12.30 Sport agenda. 12.35 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest Malando. 14.00 Kookkunst. 14.20 Solistencon cert.. 15.15 Herhaling hoorspel. 16.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit! 17.00 Eddy Walis speelt. 17.30 H.A.R.K. 17.35 Orgelspel. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.30 Gr.pl. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws, 8.20 Nationale klanken door he NCR V-Orkest. 9.00 Gram.muz. 9.30 Waterstanden en politieberichten. 9.50 Gr.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds. J. W. Tijman, Baptist Pred. te Utrecht. 11.00 Cello-recital. 11.40 Gr.pl. 12.00 Rhapsodia Sextet. 13.00 Nieuws. 13.20 Vedelaars. 14.00 Piano recital. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Orgelbespeling. 15.25 De Utrechtsche Mannenzangvereeni ging. 15.45 Nachtvorstverwachting. 15.47 Viool en piano. 16.45 Gr.pl. 17.00 Liederen-recital. 17.45 Rijk over zee SCHERZO De zon scheen vroolijk in April, geen storm noch regenvlaag, de tram reed rustig door de stad: lijn drie't was in Den Haag. Die tram reed even doodgewoon als immer weer voorbij Maar op dat tweede voorbalcon stond, nee POSEERDE hij. Hij was een eerste luitenant van smetloos chique model. Hij droeg glacé's en uilenbril en wist zichzelf in tel. Hij had een fraaie Hitlersnor, leek martiaal en straf, en in zijn eene hand, zoowaar droeg hij eenmaarschalkstaf. De menschen op dat voorbalcon bezagen dit juweel van Neêrlandsch nieuwe legermacht, en dachten daarbij veel. En op des dandy's rechtermouw, aid teeken van zijn rang, zag men geneeskunst aangeduid: de lauwertak met slang. Een 'joch riep toe ineens heel schel: „Wat is die vrijer chique, En kaïk, hij hei 't eikenlof Toen lachte het publiek. (Historisch). Uitnoodiging tot het bijwonen van de proeven met atoombommen De pl.v. min. van buitenl. zaken, Dean Acheson, deelde mede, dat met machtiging van president Truman, uitnoodigingen zijn verzonden aan alle leden van de comissie van onderzoek inzake atoom-energe van de U.N.O., voor het laten bijwonen van regee rings- en persvertegenwoordigers van de proeven met atoombommen, die ge durende Juli en Augustus zullen plaats vinden bij Bikini Atol en de Marshall eilanden. De commissie van onderzoek inzake atoom-energie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de volgende landen: Australië, Brazilië, China, Egypte, Frankrijk, Mexico, Neder land, Polen, Rusland, het Vereenigd Koninkrijk en de Vereenige Staten, al len leden van den Veiligheidsraad, en Canada. Radio Teb ris meldt, dat Azerbeidzjan door Roode Leger ontruimd is Yolgens radio Tebris heeft in het officiële Azerbeidzjaansche blad «Aza'm Mela" een bericht gestaan, dat Kgt, dat het roode leger sedert twee dagen alle deelen van Azerbeidzjan heeft verlaten. De ontruiming van Egypte Lord Stansgate (leider der Engel- ache delegatie voor de onderhandelin gen met Egypte) heeft gisteren 'n be langrijke bijeenkomst gehad met Sidky pasja. Men neemt aan, dat <le kwestie *an den datum, waarop de Eng. ont ruiming van Egypte voltooid zal zijn, het voornaamste punt der besprekin- "en vormde. Naar verluidt verzekeren e. Egyptenaren, dat twee jaar ruim voldoende zou zijn voor de voltooiing «er ontruiming, in welke periode, zoo *eggen zij toe, het Egyptische leger zijn verdubbeld. DE VIERING VAN V.-E.-DAG In verschillende Europeesche landen is gisteren door geallieerde troepen deelgenomen aan parades en andere plechtigheden ter viering van den eersten verjaardag van Victory-Euro- pe-Day, aldus wordt door Reuter- correspondenten gemeld. In Moskou stonden 6500 Duitsche en Japansche vliegtuigen, kanonnen, tanks en andere stukken oorlogstuig opgesteld langs de oevers van de Mos kwa, zoo berichtte Radio-Moskou. Te Berlijn is aangekondigd dat de V-E-dag vandaag formeel zal worden herdacht met een parade van kleine contingenten Britsche, Amerikaansche, Fransche en Sowjet-Russische troepen op de Charlottenburgerstrasze, Bevin en Molotof Zaterdag uit Parijs weg? Naar van bevoegde zijde is verno men, zouden Bevin, de Britsche, en Molotof, de Sowjetrussische minister van buitenlandsche zaken Zaterdag a.s. uit Parijs vertrekken. Dit word opgenomen als teeken, dat de con ferentie van de ministers van buiten landsche zaken Vrijdag of Zaterdag a.s. zal afloopen. Byrnes, de Ameri kaansche minister van buitenlandsche zaken, zou twee dagen langer in Parijs blijven. Paus licht ongesteld De Omroep van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de Paus to": nader order alle openbare audiënties heeft afgelast wegens een lichte om gesteldheid. DAGBLAD door G. Th. 77. „We moeten de touwen te pakken krijgen!" vervolgde hij. „Kees, jongen, we moeten ons leven wagen 1" Zoo gezegd ,zoo gedaan; de kapitein hield neefje Kees bij z'n voeten vast, Kees liet zich voorzichtig met z'n hoofd omlaag zakken en vischte allebei de trektouwen uit het water op. 't Was in een wip gebeurd. 78. Kapitein Klakkebos knipoogde slim en maakte in het eind van de touwen, die nog steeds stevig aan den wagen vastzaten, een flinke lus. En toen 'n poosje later twee der neus hoorns wat dichter bij kwamen, wierp hij ze met een handigen zwaai den lus om den kop. Ja, ja, die kapitein Klak kebos was van alle markten thuis! Protest tegen arrestatie van Dr. Ratulangie Naar de Voorlichtingsdienst van de Ned.-Ind. regeering van 't persbureau ,Antara" verneemt, heeft de republi- ceinsche regeering bij het hoofdkwar tier van de geallieerde strijdkrachten in Ned.-Indië een protest ingediend tegen de arrestatie van den republi- ceinschen gouverneur van Celebes, dr S. S. J. Ratulangie. Aankomst van dr. Van Mook te Batavia Bij zijn terugkeer te Batavia heeft dr. Van Mook verklaard, dat hij te vreden was over het parlementair de- Dat. „Wij weten nu, hoe ver de re- jeering en het parlement wenschen te gaan". Hij voegde er aan toe, dat hij de besprekingen met de republi- ceinen zoo spoedig mogelijk zou her vatten. Gevechten bij Bekasi Volgens berichten uit Indonesische bron is er reeds sinds drie dagen -aan de kust, op een afstand van ongeveei 14 kilometer van Batavia, een strijd aan den gang tusschen Nederlandsche troepen, ter sterkte van een brigade, en 2000 leden van het „Volksleger1 een gedeeltelijk uit geregelde troepen jestaande militaire organisatie. Het object van den strijd zou zijn de omsingeling van het strategisch van belang-zijnde dorp Bekasi, dat onge veer 16' kilometer ten Zuid-Oosten van 3atavia ligt. De afkondiging van het ontwerp voor een nieuwe grondwet en de ver kiezingscampagne hebben een alge meen opvoedende werking gehad voor de japansche bevolking, aldus werd in een samenvatting van Generaal Mac Arthur's rapport van Maart inzake de bezetting medegedeeld. De Japansche bevolking heeft getoond, door haar steun te verleenen aan de democrati sche grondbeginselen vervat in de voorgestelde grondwet en een inten sieve verkiezingscampagne, dat zij meer begrip krijgt van de hoofdpun ten van hun politieke omwenteling. De vorderingen op politiek gebied gingen gepaar^ met een algemèenen vooruitgang op economisch terrein, tot uiting komend in verhoogde pro ductiecijfers in vrijwel alle fabrieken, in het bijzonder in de textielindustrie. De productie is echter nog ver bene den de benoodigde hoeveelheid voor binnenlandsch gebruik en de normale capaciteit. Zij ondervond in toene mende mate moeilijkheden tengevolge van de ontwrichtende tekorten aan grondstoffen en voedsel voor de arbeiders. Op politiek gebied vormden zich na de capitulatie vele kleinere groepee ringen, sommige landelijk en andere plaatselijk, die a.h.w. het persoonlijk eigendom waren van hun leiders, die op deze wijze hoopten zich van een of andere regeeringspositie te verzeke ren. Duizenden vroegere functionaris sen, zakenlieden, schrijvers publicisten, politiebeambten en verstarde nationa listen werden, door de afkondiging door de Japansche regeering op 10 Maart van.de nieuwe door het Geal lieerde Opperbevel uitgevaardigde maatregelen betreffende de zuivering, niet verkiesbaar voor eenige openbare functie. Met betrekking tot het centraal be stuur ging de Japansche regeering voort met hervormingen en reorgani satie. De regeeringscontrole over han del en industrie in verband met de oorlogsomstandigheden werd opge heven of verminderd. Echter vond weinig verandering plaats in het plaat selijk bestuur. Niettemin was er een opmerkelijke plaatselijke politieke ac tiviteit. Vele plaatselijke bestuurders en leden van bestuursorganen traden hulpverleening aan pachters en kleine boeren. Het plan beoogt de overdracht van eigendom van landerijen, die niet door de eigenaars worden geculti veerd aan pachters, benevens het ge ven van technische voorlichting aan boeren, de verstrekking van credieten tegen lage interest en verzekering tegen misoogsten. De meerderheid van de Japansche industrieën rapporteerden verhoogde productiecijfers, doch gebrek aan brandstof, arbeidskrachten en trans portmoeilijkheden hielden het peil toch nog beneden een fractie van de mi nimum behoefte. Eenige verbetering in de voorziening van arpcidfikrapllten cn in het transportwezen waren oorzaak van een matige productieverhooging in de textielindustrie. Speciale aa.ndacht wordt besteed aan het in goeden stapt houden van machinerieën, die wellicht kunnen won den gebruikt voor herstelbetalingen Ofschoon gedurende Maart meer acti viteit werd Ontwikkeld in de machine fabrieken, zijn de fabrikanten weinig genegen zich in te spannen voor nieu we productie alvorens de te nemen maatregelen voor herstelbetalingen zijn afgekondigd. Voor het eerst sedert vier maanden vertoonden het vracht- en passagiers vervoer per spoorweg een stijgende lijn. De geproduceerde hoeveelheic energie vertoonde over geheel Japan een opmerkelijke toename Door toepassing van het program ma voor de geldsaneering werd een groote vermindering van de imomloop zijnde biljetten van de Japansche Bank verkregen. Gedurende Maar werden 180 namen toegevoegd aan de lijst van ondernemingen, die niet zonder goedkeuring van het Gealli eerde Opperbevel over hun kapitaal en eigendommen mogen beschikken. De opname van arbeiders in vak- vereenigingsverband ging gedurende Maart ongehinderd verder. Twee lan delijke vakvereenigingen werden ge vormd, één voor de spoorwegindustrie en de andere voor de filmindustrie Wat betreft de heropvoeding wor den speciale maatregelen genomen ter beknottingg van den invloed van de Shinto-cultus. Deze mag niet langer worden gesteund door den Staat. In een bijvoegsel, betrekking heb- af en uit sommige plaatsen werden'bend op het burgerlijk bestuur in geanimeerde verkiezingen gerappor- teerd. De verhouding tusschen de bezet- .ende macht en de bevolking bleef goed. Eenige vijandelijke gezindheid van de zijde van de Japansche bevol king die er bestaat, schijnt meer ge richt te zijn tegen de Japansche re- geering dsn tegen de bezettende macht. Dit kwam vooral sterk tot uiting in de huidige ontevredenheid over de manier waarop de regeering de controle over het voedsel uitoefent. Gedurende Maart werden 112 per sonen, verdacht van oorlogsmisdadpr,- gearresteerd en gevangen gezet/io- ciale afdeelingen gingen voortzet het onderzoek naar oorlogswreedheden zoowel in Japan als op de Philippijnen. Met betrekking tot de economische toestanden en vooruitgang, kondigde de Japansche regeering op 15 Maart, n overeenstemming met de maatre gelen van het Geallieerde Opperbevel, een agrarisch hervormingsplan af tot Korea, deelde Mac Arthur mede, dat de aandacht van de bevolking zich hoofdzakelijk op twee punten concen treerde de dreigende hongersnood en gissingen betreffende de uiteinde lijke uitslag van de vergadering van de Amerikaansch-Russische commissie te Seoul. Het programma voor de opvorde ring van rijst was onderhevig aan cri- tiek van het publiek en in de pers, doch geen andere middelen werden naar voren gebracht die behulpzaam zouden kunnen zijn bij het voeden der Stedelingen en die de boeren tevreden stellen. De mededeeling dat landerijen, vroe ger in eigendom van Japanners, te koop zouden worden aangeboden aan niet in het bezit van land zijnde pacht boeren, veroorzaakte veel commentaar. Credieten op langen termijn werden uitgebreid en betalingen werden aan vaard in natura. De tekorten aan transportmateriaal, steenkool en grondstoffen, die hoofd zakelijk de industrie in Korea remden, waren gedurende Maart in verschillen de mate minder ernstig. De grootste spinnerij in Korea werd heropejid en werkt thans op 25 van haar<?rapa- citeit. Zoowel de binnenlandsche pro ductie van steenkool als de aanvoer uit Japan namen toe. Methoden, waaronder financieele hulp, door welke Amerika Korea be hulpzaam kan zijn bij de ontwikkeling van een onafhankelijke economie, wor den overwogen. Deze hulpverleening zal eventueel geschieden in overeen stemming met de Koreaansche voor- loopige regeering. Gedurende Maart werd een cursus opgericht voor de vorming van Kore aansche sociale en cultureele leiders, terwijl in een opvoedkundig program ma op langen termijn werd vóórzien om de Koreaanschfeü30f!ftolking dé" grondbeginselen van democratisch be stuur en leven bij te brengen via pers, radio en voordrachten in de verschil lende plaatsen. OFFICIEËLË PUBLICATIE Bon voor Eieren verlengd Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen voor een ei 167 en 671 algemeen is verlengd tot en met 25 Mei. De rantsoenbonnen voor eieren van het oude model (dus de bonnen voor zien van de aanduiding b) blijven eveneens geldig tot en met 25 Mei a.s. Zooals bekend, eindigt de geldig heidsduur van de oude rantsoenbon nen voor de overige voedings- en ge notmiddelen op 11 Mei. Bonaanwijzing Serviesgoed De bonnen B 57, C 57, D 57 en E 57 reserve der bonkaarten K 606 zijn geldig verklaard voor het koopen van serviesgoed. De bonnen hebben elk een waarde van twee punten. Zij blijven voorloopig geldig en kunnen in combinatie met nog aan te wijzen ser viesgoedbonnen en met de reeds aan gewezen bonnen B 33, C 33, D 33 en E 33 reserve (waarde één punt) ge bruikt worden. Zooals reeds werd medegedeeld, gaat de bevoorrading van den handel zeer geleidelijk, zoodat het eenigen tijd kan duren, alvorens men er in slaagt het gewenschte arti kel te betrekken. Textielkaart voor a.s. Moeders In het vervolg zal aan a.s. moeders voor de geboorte van het kind een textielkaart worden uitgereikt. Deze uitreiking zal geschieden tegelijk met de derde verstrekking van extra rant soenen voedingsmiddelen. Zij, die reeds meer dan drie verstrekkingen extra rantsoenen hebben ontvangen zullen bij de eerstvolgende verstrek king deze textielkaart ontvangen Er wordt op gewezen, dat, indieneen babypakket wordt aangevraagd, 40 punten van deze kaart, waarvan' 100 punten geldig zijn, noodig zijn. Indien men dus voor een babypakket in aan merking wil komen, moeten 40 punten gereserveerd blijven. Er zal nog nader worden bekend gemaakt, wanneer aanvragen voor babypakketten weer kunnen worden ingediend. SP

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3