S SS ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WutUdM NUMMER 224 EENDRACHT MAAKT MACHT VRIJDAG 10 MEI 1946 1940 - lo M«l - 1946 STADSNIEUWS Bedactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijkeen Drukker: Drukkerij Verzijl, Uouda Redactie ea administratie 1 Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3090 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 et Vandaag zes jaar geleden. Een even itraleade en wolkenlooze hemel als van norgen. Doch de schoonheid van dien ochtend ging geheel verloren' in het oorlogsgeweld, dat In alle hevigheid boten ons land losbarstte. Met een dreunend gedruisch trokken de Dultsche eskaders over onze hoofden en wierpen in de vestinyHolland hun lasten af. In enkele uren tijd werd Nederland in stuk ken gereten. Bruggen vlogen de lucht in, wegen werden gebarricadeerd, landerijen 4 werden onder water gezet en bedreigde steden en dorpen stroomden leeg; Er waren slechts enkele oren noodig om ons burgelijk, ordentelijk land ln oen chao tische warboel Ce veranderen. Een half-millioen militairen lagen over alle deelen van het land verspreid. Het was een onmogelijke tegenstand tegen die gepantserde Duitsche eenheden en boven dien verzwakte de angst op zeer nadeelige wijze het moreel. Die dagen liggen no ver achter ons. Tusschen de dagen van toen en nn lig gen vijf Jaren bezetting, die onnoemelijk meer schade aan ons geestelijk en tijdelijk welzijn hebben toegebracht du die vijf dagen oorlog. Losgeslagen van zijn ankers dreef het uitgeroofde en geblakerde schip van staat in die dagen na de bevrijding hul peloos rond. Leger en luchtmacht waren „^«id wenen, ons productievermogen ptac- tisch gedaald tot nul, nood en ellende klopten aan vrijwel ieders deur, weerstand en uithoudingsvermogen schenen verdwe nen, verkeer was practisch onmogelijk. Een jaar ligt die bevrijding nu achter, ons en de man. die dit geluk ^bor ons land voor een zeer groot deel bewer- stelligde, Winston Churchill vertoeft, op den gedenkdag van den Duitschen iaval, in ons midden. Zelf memoreerde hij gisteren deze gebeurtenis en het deed ons goed hem te hooren verklaren, dat hij verbaasd stond over de prestaties van het Nederlandsche volk. Misschien kan deze uitspraak voor sommigen aanleiding zijn tot het herwinnen van het nationaal zelfvertrouwen. De Partij van de Vrijheid tegen iederè socialisatie. De huidige regeering raag niet aange vallen worden qp grond van de fouten die zij maakt, want regeeren nü is een hondenbaan. De schaarste die zich op ieder gebied vertoont, maakt overheids ingrijpen absoluut noodzakelijk. Maar deze leiding van de overheid kan slechts wor den aanvaard als een tijdelijk medicijn. Indien het bedrijfsleven weer Op' eigen kenen kan staan, moet merr zoo spoedig ®°gelijk ophouden dit medicijn toe te dienen. De P. v. d. V. is het met de re geering niet eens omdat zij uiteindelijk de geheele maatschappij wil soclaliseeren yit is het keerpunt van het betoog dat de heer J. A. van Overklift gistermorgen «eld ln het Veemarktrestauraat en waarin nlj het programma van de P. v. d. V. 'en aanzien van den land- en tuinbouw uiteenzette. Volgens de P. v.d. V. moet de organisatie van het bedrijfsleven van onder af geschieden en niet op de wijze van min. Vos, zooals uitgedrukt in het voorontwerp van de wet op de bedrijf schappen. Volgens spr„ kan den .vrijhandel ln ïijn ouden vorm niet gehandhaafd blijven, "fwljl ook regelende afspraken moeten *orden gemaakt ten aanzien van de "Irrnenlandsche productie f zy* heer Overklift bleek groote be- ffPlËI* hebben tegen de consumenten- Praties, dié het winstprincipe willen "'schakelen. Coöperatie van bedrijven P grondslag van winstvorming, juichte Op zichzelf achtte hij het instellen van een Centraal Planbureau zeer lof-, waardig, het zou ln samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek veel kannen doen voor het regelen van het vestigen van bedrijven. De regeertng echter stuurt aan op een volledige plan huishouding, waar spr. ernstige bezwaren tegen had, daar het particuliere bedrijfs leven hierdoor te yeel aan banden wordt gelegd. „Doortje Spier" De toneelvereeniglag TAVENU heeft gisterenavond in de zeer matig bezette zaal van „Concordia„ op, voor dilettan ten, aardige wijze het blijspel „Doortje Spier" gebracht. Het stuk zelf heeft niet veel te bettekenen en is hier en daar wat langdradig. De spelers waren er na het gebruikelijke weifelende begin, echt in en deden de toeschouwers meerdere malen hartelijk lachen. Van de dames was het vooral Tiuus van Hooff, die de rol van de zure oude vrijster aannemelijk voorstelde. Ook was dit het geval met Riet de Vos als de albedillende echtge noote en in mindere mate met Lies Mimpen, die na eén overtuigend begin, later als dienstbode de verwachtingen niet bevestigde. Het was vooral ]os. Imholz, die van zijn rol een succes maakte, al hield hij zijn droefheid niet altijd even consequent vol. Van de overige spelers vermelden we nog. dat de rol van Barend door A. v. Hooff zwak bezet was. Het geheel maakte den indruk van serieuze studie, de regie liep vrij vlot en er was ïelfs aandacht aan het decor besteed. Het tooneelgezelschap had zich voor het muzikale gedeelte verzekert van de medewerking der „Oké Rhythme Stars". Receptie Reneman 6 v. d. Heiden Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaat, van de bekende grossierderlj van de fa. Reneman v. d. Helden w«rrd gisteren in Hotel „De Zalm" een druk bezochte receptie gehouden. Behalve vertegen woordigers van grossierderijen kwamen ook Vele winkeliers den heer Reneman gelukwenschen Tevens gaven ook ce burgemeester. Dr. Mr. K. F. O. Jamei, het voltallig bestuur van de K. v. K.. de directeur van het v. Iterson- Ziekenhuis dokter H. W. de Planque en vele andere vooraanstaande Goudsche persoonlijk heden blijken van hun belangstelling Namens het personeel is den heer Reneman een schitterend portret, van den bekenden Haagschen kunstschilder Jan Franken, overhandigd, terwijl een schat van bloemen ontvangen van fabrikanten en winkeliers uit alle streken des lands de zaal een buitengewoon fleurig aanzien gaven. Ook de andere jubilarissen bi) deze bekende Goudsche firma, de heeren Van Schaik en de Grauw die belden de firma reeds 40 jaar dienen en de heeren Ver boom en Pennewaard, dié hun 25-jarig jubileum vierden, hebben menig handje geschud. Cabaretavond van de „Kouwe Potatoes". Woensdagavond gaf het cabaretgezel schap „De Kouwc Potatoes" in de Beurs- klok een feestavond ter gelegenheid vaa de hardenking der bevrijding. Het was een goede gedachte om de avond aan te vangen met een stijlvolle, waardige her denking van de gevallenen. Onder het Asus' Fod van Grieg werd onder groote aandacht van het publiek bet Lied der gevallenen gedeclameerd van Gabriël Smit. Nadat de aanwezigen onder doodsche stilte eenige tijd onder de indruk waren gebleven van dit sterk sprekende gedicht, werd op buitengewoon vlotte wijze een leuk „elck wat wils* biedend programma afgewerkt. De „Konwe Pota toes", gerecruteerd uit de buurtveieeniging „Irene" van de Joubertstru&t, traden teel op een origlneele manier voor het voet licht door gezamenlijk door een groote luidspreker te kruipen. Het is ondoenlijk om de vele onderdeelén afzonderlijk te bespreken, maar We kunnen niet nalaten om den Heer Bobbel een pluimpje tè geven voor zijn humoristisch optreden in een schildersatelier en in een hotel ook zijn meening over Swing werd heel plastisch door hem weergegeven. De confesencier, de heer P. J. Zonruiter, wist op een korte kernachtige en geestige wijze enkele nummers in te leiden. Tot de glanspunten van den avond hoorden ook Pas op de paraplule en Janus, die niet bepaald voor zijn pleizler een tele foon bezat. Er werd zang en dans ten beste gegeven, die goed verzorgd waren, ondanks dé slechte piano. Al met al was het een avond van vlotte humor. De bezoekers zullen met genoegen aan deze avoad terugdenken en de acteurs kunnen er trots op zijn. Zwart markiezendoek Tegen een 4-tal personen is proces verbaal opgemaakt, daar zij tegen te hooge prijzen t'entlinnen hadden gekocht en Legen de voorschriften in hiervan nieuwe zonneschermen hadden latrn maken Ook de verkooper, G. tevens de maker der markiezen, en verschillende tusschen- personen kregen een bekeuring. De ban ketbakker v. d. B., de caféhouder D., IJ te Gouda en R. Stolwljkersluis, hadden een nieuwe markies laten maken. De prijzen varieeerden van f 12.- tot f 16.- per meter, terwijl de toegestane vooroor- logsche prijzen 90 cent en f 1.60 zijn. Zonneschermlinnen wordt nog slechts in zeer beperkte hoeveelheid aangeinaakt en' is dan uitsluitend bestemd voor ziekenhuizen en sanatoria. Granaat gevonden. Onderaan de IJsseldijk, tegenovet de vijver aan de Cronjéstraat is een granaat gevonden. Slechts bij laag water was het projectiel zichtbaar. Door deskundigen is het gevaarlijke projectiel opgeruimd. De piychologie van den Protestant. Woensdagavond aprak voor een kader bijeenkomst van de Ned. Volksbeweging Ds. D. ter Steegc, de voorzitter van de Goudsche N.V.B.-afdeeling, over. „De psychologie van den Protestant." Om verschillende redenen achtte hij het niet mogelijk een volledige behande ling over de psychologie van den Protes tant te geven. In de eerste plaats was hij zelf. protestant en niemand zet het mes in eigen leven. Vervolgens was het onderwerp te breed om in een simpele causerie te behandelen, terwijl het boven dien voor spreker een moeilijkheid was, welke type van Protestant bij moest be handelen. Hij bepaalde zich daarom tot het géven van enkele facetten van den orthodoXen- Protestant, zooals wij hem kennen ia de Ned. Herv. Kerk. Het centrum van zijn geloof is de Bijbel. Voor den Protestant is er één gegeven de wereld, dat onvergelijkelijk is, d.i. de Bijbel. Hierin vindt hij de openbaring Gods en de gestalte van Jezus Christus, den middelaar tnsschen Schepper en Schepsel. Hij is dus gebonden aan zijn Bijbel. De Bijbel beheerscht zijn leven. Wat zijn Kerkbegrip aangaat, wijkt dat vaa den orthodox en Protestant sterk af van idat van den modernen Protestant eenerzijds en den Katholiek anderzijds. Voor hem is de.Kerk de plaats waar het gepredikte woord Gods naar voren kan treden. Zijn houding t.o. andere kerken heeft in de bezetting een belangrijke wijziging- ondergaan. Vroeger was deze onchriste lijk te noemen. De strijd tegen het nat.- socialisme heeft hier verandering inge bracht. De verschillen tusschen de Protestantse he en de Katholieke Liturgie, bijbelopvatting en dogmatiek, zijn zoo groot, dat van nuances geen sprake is. Zij staan diametraal tegenover elkaar. Een zekere dosis onverdraagzaamheid speelt bovendien een belangrijke rol! zoodat er niet alleen een diepe kloof bestaat tusschen de theoretische opvat tingen, doch ook in de practiscfce ver houding van Katholiek en Protestant. Een van de voornaamste redenen van dit alles is, dat zij eikaar niet kennen. Ook zijn a-cu!tureele houding onder ging een verandering. Deze wbs niet meer vol te houden. De aantrekkelijkheid, die zij bracht, werd te groot om haar den rug te blijven toekeeren. Wat de politieke houding van den Protestant betreft, gaat het momenteel over het al of niet handhaven van de antithese. Hierover wordt thans een felle strijd gevoerd. De leidende figuren van de Ned. Herv. Kerk en de meerderheid vBn de Synode tendeeren naar de over winning van de antithese. Spr. noemde het verheugend, dat de orthodoxe protes tant een andere houding heeft aangenomen t.a.v. het sociale vraagstuk. Na deze inleiding ging men bi) het vraagstellen dieper op deze materie in. L^'st Geïnterneerden. Op ons bureau ligt een nieuwe lijst ter inzage van Nederlanders in de inter- neeringskampen Madroen, Poerwokerto, Djati (Ngandjoek), Sragen, Ngawi en in het vrouwen- en kinder-bcschermlngikamp „Dawoe" (Ngawi). De Jonge Bouwers Alle leden van 9-15 Jaa* worden a.s. Zaterdag uiterlijk kwart over 2 in de bovenzaal van Óns Huis verwacht. Na een korte vergadering wordt vertrokken naar een speelveld waar wedstrijden zullen plaats hebben. Leden die teeds een uniform hebben, worden verzocht die te dragen. Zij die lid zijn van de avondgroep worden zoo mogelijk ook des middags verwacht, aangezien er des avonds geen vergadering is. Inbraak Groenteveiling. In den afgeloopen nacht hebben dieven kans gezien de brandkast van de Groente veiling aan de Bodegraverstraatweg weg te halen. Door eenige deuren te forceeren kwamen zij via de achterkant het kan toor binnen. Een bedrag van f600.— was de inbond. Met een auto is de brandkast weggesleept. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Morgen voornamelijk in de N. Prov. tijd. zw. bewolkt. Óverigens zonnig weer weinig verandering in temp. Zwakke tot mat. wind tusschen NO. Wat Is er In Gouda te doen 9 Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t/m Dinsdag „Zij trouwde haar baès". (Toegang boven 14 jaar Reünie, Vrijdag t/m Woensdag „Misdaad aan de Riviira" (Toegang boven 18 jaar) Thalia-Theater, Vrijdag t/m Woensdag „De gemaskerde ruiters". (Toegang boven 14 jaar) Vrijdag 10 Mpl, Concordia, 8 uur. Prof. Mr. C. P. M. Romme spreekt voor de K.V.P. Idem, Kunstmin, 8 nur, Vergadering Partij van den Arbeid. Zaterdag 11 Mei, Leger des Heils, 7 uur Bidstond, 7.30 nur Straatzang. Idem, Beuriklok, 11.30 uur, Jaarverga dering „Stad en Landschap van Zuid 'Holland". Idem, Geref.' Kerk, 3 nnr, Vergadering A.R.-parti), tprtkers Ds. B. Bik, Mr. G. Diepenhorst, Ds., J. Rem me. Idem, Centraal, 3 uttr, Openb. verga dering Ned. Ver. v. Lich. Gebrekkigen. Idem, Geref. Gem. Spoorlaan. 7 uur. Vergadering- Staatk. Geref. Partij. Idem, Kunstmin. 8 uur.Tooneelavond. Maandag 13 Mei, Leger des Heils, 8 uur, Openluchtsemenkcmst, Juliarastr. De mensch van morgen Volgende week zal de lezing van Dsi Borger niet zooals gtwccniijk cp Woens dag maar op Dinsdag plaats vinden. Plaats en tijd blijven ongewijzigd. Voor Stichting' 1940-1945. De Goudsche Chr. Oranje-Ver. hééft de netto-opbrengst ven de collecte cp de Wijdingsavocd san de Bevrijding op 3 Mei ten bedrage van f 615.- afgedragen aan de Stichting 1940-1945. C. J. B. agenda. Voor de Trekvogels Zaterdag 11 Mei, n.m. 3 uur, leden vergadering. Papier en potlood mecte- nemen. Het zomerprogramma ea de Groote reis worden behandeld. Zondag 12 Mei, n.m. 3 uur-, volks dansen. Voor de Roode Wachten Zaterdag 11 Mei, n.m. 7.30 uur Kern- avond. Kern „De Flierefluiters" bij Mien Gardenier, IJsseliaan 205. Martin Veer man, leidt in. Aller opkomst noodzakelijk. Kern „De Phoenix" bij Wim van Gen- deren, IJssellaan 70. Zondag 12 Mein.m4 uur, volksdansen. Voor het Kader. Zondag, v.m. 9.30 uur, kadermorgen in school 1. Denk om schriften en kladpapier. HOCKEY Wie zal er kampioeo worden? Deze vraag wordt beantwoordt ia den beslissingswedstrijd die Zondag 12 Mei in Rotterdam om 2.30 zal aanvangen. Wat zijn de vooruitzichten? Van de twee wedstrijden, die gespeeld werden tegen deze clnb, is er één gelijk gespeeld en één verloren. Zoo te zien heeft Leoaldas IV de beste papieren, maar toch geloven wi) in een Goudsche overwinning, omdat de verloren wedstrijd (2-1) GMHC zoo dwars zit (deze wedstrijd had niet ver loren behoeven te worden) dat zi) revanche willen neknen. De trein voor spelers en supporters vertrekt om plnn 12.30 uur uit Gouda. Daar Zaterdag 11 Mei de interland hockey-wedstrijd Nederland-België ge speeld wordt en alle hockey-crs op dit festijn aanwezig behooren te zijn, vinden er geen competitie-wedstrijden voor het 2e elftal van GMHC plaats. '1

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1