Ifein RECLAME V G100T GOUDA MS Kapi Klakkebos op de Leeuwenjacht GOUDA Feuilleton Het geheim van den Ingesneeuwden slaapwagen. VOOR IN EN OMGEVING BUITENLAND eer- RADIOPROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m. - VARA: 18.00 Nieuws. 18.1 overzicht. 18.18 Kwartet Jan'Cordur wener. 18.30 Programma voor ,de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Binnenl. Weekoverzicht. 19.15 Departementale uitzending. VPRO: 19.30 Lezing door Ds. Joh. de Graaf, Pred. Indische kerk te Medan. 20.00 Nieuws. 20 05 Christelijk Historische 'Unie: Toe-, spraak. 20.25 Grapi.muz. 20.30 Lezing over* de vernieuwing van de Kunst (111, door Dr/"G. Knuttel Wzn. 21.00 Op de brug. VARA: 21.15 Vijf jaar van ons leven, hoorspel. VPRO: 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. VARA: 23.15 Gram.muziek. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. NCRV: 18.00 Vrij en blij. 18.40 De muren spreken. 19.00 Nieuws. 19.20 Gr.pl. 49.30 Klanken van eigen'bodem. 20.00 Nieuws. 20.05 Eeresaluut óp den lOden Mei. Herdenkingssamenkomst in de \Vesterkerk te Amsterdam. 2L00 Op de brug. 21.15 Orgelmuziek uit de St. Stevenskerk te Nijmegen. 21.30 De Vereenigde Zangers. 22.00 Nieuws. 22.15 Het actueel geluid. 22.30 10 Mei 1940—10 Mei 1946. 22.50 Nederl. Composities.~23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. -O RADIOPROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.1o Ochtend gymnastiek. 7.30" Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.20 Gramofoonmüz. VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, Rem. Pred. te Hilversum. VARA: 10.20 Gr.pl. 10.30 Fragment uit „Fonta- tnara". 10.45 Uitzending voor dé ar beiders in de Continu-bedrijven. 11.45 zevan- clus van Chopin's Pianowerken. 12.^0 pe lid 14.00 Toe- Berichten over bevrijde Krijgsge1 Oosten. 12.00 Chop' Kalender. 1135 Eddy Walis speelt, genen uit het Verre 13.00 Progr. voor de Ned. Strijdkr. 13.30 Metropole-orkest. spraak door C. Kleywegt. 14.15 Be oefening der huismuziek. 14.45 Van Boek tot Boek. 154)0 Radio Philh Orkest. 16.00 Maleische rcs. 16.15,Men vraagten wij draaien. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Om en nabij de twintig. 17.30 Filmland. HILVERSUM 11 415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Maria ter eere. 8.00 Nieuws. 8.20 Gramofoonmüz!. 9.00 Opgewekte melo dieën. 9.30 Waterstanden en politie berichten. 9.50 Opgewekte melodieën. 10.15 Maria's ballingschap. 10.30 Vio loncel en clavecimbel. H.00 De Zon nebloem. 11.45 Clarinet-recitai. 12.15 Voordracht door Nel van Arem. 12.30 Ensemble Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.20 Ensemble Joan Lancé. 13.45 Dé Tooneelkijker. 14.00 Bekende En- gelsche Bands. 14.15 Engelsche les ▼oor gevorderden. 14.45 Bekende En gelsche Bands. 15.00 Hand in' hand door Kinderland. 16.00 Nachtvorstver wachting. 16.02 Pianorecital. 16.30 De bevrijding van Parijs. 16.45 Gr.pl. 17.00 K.K.O.-kiosk. 17.15 Cantate No. 12 van J. S. Bach. 17.45 De Vliegende Hollander. Telegram van Winston Churchill De Voorzitter der Stichting „Nieuw Walcheren" ontving een antwoord •op een dpor zijn organisatie gezonden telegram, aan Winston Churchill, het volgende telegram in antwoord: „All good wishes to galant Wal cheren1' (w.g. Winston Churchill). Het eerste Russische vliegtuig na den oorlog op Schiphol 'Voor de eerste mpal na den oorlog is gisteren een Russisch vliegtuig op Schiphol geland. Het was een Dakota toestel, het gewone lijnvliegtuig van Moskou naar Berlijn, .waarin gezeten was de delegatie uit het Nederland- bloembóllenbedrijf, die'in Moskou een Nederlandsche bloemententoonstelling heeft georganiseerd. Tevens heeft de delegatie in Moskou énkele parken bezocht om na te gaan waar de beplanting, dié in het najaar namens het Nederlandsche volk door de Stichting „Bloementolk onzer Dank baarheid" aan de Russische bevolking zal worden aangeboden als huldeblijk aan een Bondgenoot, die zulke groote lasten in den gezamenlijken oorlog heeft gedragen, het best tot haar recht zal komen. S.S.-er wordt holbewoner Twéé jachtopzieners, die tusschen Ede en, Otterloo op surveillance wa ren, zagen hoe 'n man en een vrouw met zwaar bepakte rijwielen de een zame bosschen introkken, en op een gegeven oogenblik in de dichte den nen verdwenen. De opzichters beslo ten het paar te volgen, baanden zich' een weg door de difchte bosschen en kwamen zoo te staan voor een" hol waaruit het verschrikte hoofd van een manspersoon naar buiten kwam. Het volgende oogenblik kwam de holbe woner heelemaal voor den dag en ging aan den haal, Achtervolgd door de jachtopzieners. Na een wilde achter volging werd de man, die in een Duit- sche uniform gekleed was, gegrepen. Het bleek een Nederlandsche S.S.-er te zijn, die uit de Harskamp was ont vlucht. Hij werd aan den Commandant aldaar uitgeleverd. Door militairen werd het terrein nog afgezocht, doch zon'der verder resultaat. Naar de iden titeit der beide wielrijders, die van de consternatie gebruik hadden gemaakt, spoorloos te verdwijnen en die ver dacht worden van hulpverleening aan den deserteur, wordt een onderzoek ingesteld. Uitreiking Verzetskruis door de Koningin Gistermorgen heeft de Koningin in het Paleis te Amsterdam voor de eerste maal het pas ingestelde verzetskruis uitgereikt, een onderscheiding be stemd voor hen, die bijzonder aan het verzet hebben deelgenomen: Symbo lisch werd dit kruis uitgereikt aan de nabestaanden van omgekomen ver zetslieden. De uitreiking geschiedde in de Troonzaal in tegenwoordigheid o.a. van den minister-president, prof. ir. Schermerhorn. Het kruis werd posthuum toegekend o.a. aan prof. mr. V. H. Rutgers, prof. ir H. L. A. Schoenmaker, prof. mr. B. M. Telders, dr. H.'B. Wiardi Beek- man en aan de omgekomen kppstuk- ken van „Je Maintiendrai"Cor Vlot en Jo Wüthrich. Engelschman over onderwijs in Nederland De heer F. T. Hussey, lid van den gemeenteraad van Hastings (Sussex), die als afgevaardigde van de „Natio nal Farmers Union" in Engeland op het oogenblik met anderen een bezoek aan Nederland brengt op uitnoodiging van de Regeeriog, vloog naar zijn woonplaats terug .teneinde aldaar een zitting van den gemeenteraad bij te wonen. Hij vertelde den raad, dat hij vol bewondering was voor het peil van het door G. Th. Rotman DAGBLAD 79/ Vervolgens laadde de kapitein zijn geweer en pafte er op los, of hij in z'n eentje 'n heel leger moest ver slaan. De neushoorns zétten er vol schrik de sokken in, vlogen het water uit en hólden den heuvel op, waarbij ze meteen den wagen meenamen. En dit had de slirnme kapitein nu juist bedoeld. 80. Bij een boom bovenaan de hel ling stond nog een van de negers. De neushoorns er op af! De neger klom echter als 'n kat in den boom; de eene jieushoorn snorde voorbij, maar de 'andere vloog met zoo'n vaart tegen den boom, dat allebei z'n hoorns er in bleven zitten en hij onmogelijk los kon komen. onderwijs in Nederland en den toe stand van de scholen. Het tempo, waarin Nederland zich herstelt van de gevolgen van de bezetting en het feit, dat de gebouwen, die in 1914 aldaar werden opgericht dezelfde zijn als wel ke men zich voorstelt in 1950 in Has tings te bouwen, hadden wel de groot sten indruk op hem gemaakt. De heer Hussey is inmiddels weer naar Neder land 'teruggegaan. De „Time".over Koningin Wilhelmina en Nederland Het Amerik. tijdschrift „Time" bevat een artikel, waarin hulde wordt ge bracht aan Koningin Wilhelmina en aan Nederland. In het artikel wordt gewezen op den verbazenden vooruit gang bij den wederopbouw in Neder land. „Nederlanders werken samen, terwijl de rest van Europa ofwel terugvalt in apathie ofwel zich verliest in strijd van theorieën." Het blad prijst de Nederlandsche Regeering, welke „weinig uitblinkende mannen télt, doch deze eene schitte rende gedachte voor oogen heeft: Dat vrije en geleide economie hand in hand leunnen gaan." Het artikel besluit: „De Nederlan ders rekenen er op, dat Koningin Wilhelmina hen er door heen zal hel pen en zij glimlachen temidden yan den nood en de ongemakken van het oogenblik." Victor Emanuel doet afstand van het Koningschap Volgens offldeele mededeeling van Radio Rome heeft Victor Emanuel gistermorgen te twaalf uur zijn be sluit tot troonsafstand geteekend. Zoutvat van 1581 verkocht. Een prachtig goud-op-zilveren zout vat op voetstuk, dateerènd uit den tijd van Koningin Elisabeth, werd vandaag te Londen voor 2300 pond sterling verkocht. Het voorwerp is 27 cm hoog en weegt ongeveer 400 gram. Het werd in 1581 in Londen vervaardigd en is een overblijfsel uit den tijd toen de „gewone man'' zich aan tafel niet van zout mocht bedienen. Rusland tegen Vredesconferentie op 15 Juni Naar Reuter uit Parijs meldt, gaven de gedelegeerden ter Parijsche Confe- reritie bij het verlaten der plenaire zit ting van gisterenavond te kennen, dat het voorstel van Byrnes, de Vredes conferentie te Parijs op 15 Juni a.s. te doen aanvangen, niet door de Sov jet-Russische afgevaardigden wordt aanvaard. De verslaggevers meenden tot de conclusie te moeten komen, dat de bijeenkomst van gisteren een mislukking jAras geworden. Soelttaneh kan ontruiming niet bevestigen Soelttaneh, de Perzische Premier, heeft den SoWjet-ambassadeur mach tiging gevraagd militaire deskundigen te mogen zenden, die zich van de vol ledige ontruiming van Azerbeidsjan zouden kunnen overtuigen. Deze wei gerde echter, zeggende dat de ontrui ming reeds voltooid is. De Perzische militaire deskundige, die van Tebris is teruggekeerd, was slechts getuige van het vertrek der Sowjet-troepen uit die stad, maar kreeg geen toe stemming om meer naar het Noorden te gaan. Als gevolg van dit rapport heeft Soelttaneh aan de Sowjet-am- bassade verklaard, dat hij onder deze omstandigheden de volledige ontrui ming van Azerbeidsjan niet officieel aan den Veiligheidsraad kon bevesti gen, noch ook het besluit, dat het houden van parlementsverkiezingen aankondigt, door den Sjah kon doen publiceeren. Een Generaal van dertig jaar Generaal de Beneuville, Fransch verzetsheld en ,een van de organisato ren van het geheime leger, zal op 13 Mei om 19.30 uur, in de Rolzaal in Den Haag een voordracht houden otfer „de waarheid omtrent het verzet". Generaal de Benouville, die tijdens den oorlog een prachtigen staat van dienst heeft gemaakt, is behalve mili tair, ook letterkundige. Hij is de schrij ver van boeken over Baudelaire en Saint Louis. Zijn laatst verschenen boek: „La Sacrifice du Matin", is een verhaal over het verzet in Frankrijk. Mijnwerker8stakingen in België Gisteren zijn in verscheidene mijnen van het bekken van Charleroi 34 uw- stakingen uitgebroken. In de meeste gevallen hebben de mijnwerkers den verjaardag der Duit- sche capitulatie willen/vieren. Noch tans hebben sommige mijnwerkers den arbeid gestaakt om een vermindering der bedrijfsbelasting te eischen, bene vens de aanpasing der loonen en de verbetering der wetten betreffende de sociale veiligheid. Ook in het Luiksche zijn de-mijn werkers in staking gegaan eenerzijds als protest tegen een .geldboete, aan den arbeider opgelegd en anderzijds als protest tegen de ontoereikende pensioenen, de té hooge belastingin houdingen en de niet-uitbetaling van den len Meidag. Het Fiasco der Parijsche Conferentie In 'n telegram van de New-York Ti mes uit Parijs wordt gezegd: „Door de leden van de Amerikaansche dele gatie wordt als waarschijnlijk resul taat van een fiasco der Parijsche con ferentie en de daaruit voortvloeiende verbreeding van den kloof tusschen de Sovjet-Unie en de Westersche Mo gendheden een drastische wijziging van de Amerikaansche (Apolitiek ten opzichte van Duitschland en de rest van Europa voorzien. Volgens Engelsche, Amerikaansche en Fransche deskundigen zal de kloof misschien jarenlang niet te overbrug gen zijn. Men komt tot de conclusie dat de Vereenigde Staten in deze om standigheden genoodzaakt zouden zijn, hun bezettingsleger in Duitsch land te versterken en door de militaire bezetting iangeren tijd te doen voort duren. Zal Hirohito aftreden? Volgens berichten uit Tokio, uitge zonden door radio New York, zal Keizer Hirohito vjm Japan waarschijn lijk in de naaste toekomst besluiten om af te treden. No. 14 „Het is ëéft vrouw" zei de hoofd- conducteur weer. „Vrouwen zijn zoo. Als ze woedend zijn, hebben ze groote kracht". Hij knikte zoo wijs, dat ieder een .een persoonlijke ervaring ver moedde. „Ik heb misschien iets bij te dragen tot uw feiten-materiaalzei f/irot' Monsieur Ratchett sprak me gisteren aan. Hij vertelde me, zoover ik hem kon begrijpen, dat zijn leven in ge- vaar was." „Hij zou worden opgeruimd" zoo éggen die Amerikanen, met? zei .Jionsieur Bouc. „Dan is het geen vrouw. Dan is het een gangster, een uit de onderwereld." De hoofdconducteur keek veronge lijkt, dat zijn theorie in het water vieL „Zoo ja," zei Poirot, „dan schijnt het erg dijettantisch gedaan te zijn. „Er is een dikke Amerikaan in den trein," zei monsieur Bquc, .zijn ge dachte vervolgend. „Een ordinaire man. Weet je wien ik bedoel? De slaapwagen-conducteur, tot wien hij zich richtte, knikte. „Oui monsieur no. 16. Maar hij kan het niét geweest zijn. Dan had ik hem den coupé moeten zien m- or uitgaan." „Misschien niet. Misschien met. Maar daar zullen we Uter op doorgaan De vraag is, wat te doen? Hij Keen Poirot aan. Poirot keek terug, „Kom, vriend," zei monsieur Bouc. Ie begrijpt wat ik je vragen wil. Ik ken ie krachten. Neem dit onderzoek 0p jeNeen, neen, weiger niet. Kiik voor ons is het ernstig ik «nreek voor de Companie Internatio- naledesWagon-Lits. W 'n geluk als we de oplossing kunnen aanbieden, wanneer de Joego-Slavische politie arriveert. Anders oponthoud, verhoo- ren en honderd andere ongemakken. Misschien, wie weet, ernstige onaan genaamheden voor onschuldige per sonen. In plaats daarvan los jij het mysterie op! Wij zeggen: er is een moord gebeurd; dit is de misdadiger!' „En stel dat ik het niet oplos?" „Ah, mon cher" monsieur's Bouc's stem werd bepaald liefkoozend „ik ken je reputatie. Ik ken iets van je methodes. Dit is hèt ideale geval voor jou. De antecedenten van al die mensch'én te onderzoeken, hun verklaringen na te gaan dat alles vergt tijd en eindelooze inspanning. Maar heb ik je niet dikwijls hooren zeggen dat, om een geval op te los sen iemand maar achterover rn zijn stoel hoeft te gaan liggfcn en te den ken? Doe dat. Interview de reizigers in den trein, bekijk het slacht offer, onderzoek de aanwijzingen dié er zijn en dan wel, ik heb ver trouwen in je! Ik weet zeker dat dat geen ijüel gepoch van je is. Ga ach terover liggen en denk; gebruik zooals ik je zoo dikwijls heb hooren zeggen die kleine grijze cellen achter je voorhoofd en je zult het weten!" Hij boog zich vertrouwelijk naar zijn vriend. „Je vertrouwen treft me, mijn vriend," zei Poirot geroerd. „Zooals je zegt, dit kan geej^spioeilijk geval zijn. Ik zelf heb gisternachtmaar daar zullen we nu niet over spfeken. -probleem interesseert geen half uur ge- uren van vërveling vóór 'ons zouden liggerf, terwijl we hier vastzitten. En nu ligt er een probleem voor me klaar." „Dus j^ neemt 't aan?" vroeg mon sieur Boflc levendig. „Afgesproken. Geef mij de zaak in handén." „Goed. We zijn allen tot je dienst." „Om te beginnen, !zou ik graag een plattegrond van den Istanboel-Calais wagen hebben, met een lijst van de menschen, die in de verschillende cou- pé's zijn en ik zou ook hun passen en biljetten willen zien.". „Wichel zal ze je bezorgen.'" De slaapwagen-conducteur verliet den coupé. „Welke a.ndere reizigers zijn er*nog ,in den trein?" vroeg Poirot.1. „In dezen wagen zijn dr. Constan- tine en ik de eenige reizigers. In den wagen uit Boekarest is een oude heer met egn mank beeti. De conducteur kent hem. Behalve dat zijn er de ge- wone wagens, maar die gaan ons niet aan, daar ze gesloten werden na het diner gisteravond. Vóór den Istanboel- Calais wagen rijdt alleen de restaura tiewagen." „Dan schijnt het," zei Poirot lang zaam, „dat we naar onzen moorde naar moeten zoeken in den Istanboel- Calais wagen." Hij wendde zich tot den dokter. „Dat bedoelde u ook, niet?" De Griek knikte. „Een half uur na middernacht lie pen we vast in den sneeuwhoop,, Nie mand kan sindsdien den4rein verlaten hebben". - Monsieur Bouc zei plechtig: „De moordenaar zit dus bij ons in den trein" (Wordt vervolgd). 1 8

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3