ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De politieke opvattingen van ons blad VAN WEEK TOT WEEK kfcuUcUU 1 Redïtti** LJ. XT! Schoven NUMMER 225 Maf li er In Gouda to doont I AD Onikker: Drukkerij Verzijl, Gouda Redactie ea administratie 7ATFRDAG 11 MEI 1946 Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 30W ^AlC-RDAU li mei x?-™ Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 et Het ligt voor de hand dat men ons, in het bizonder m dezen tijd van ver kiezingsstrijd, wel eens heeft gevraagd wat onze politieke opvatting is. Nog meer komt het voor, dat men zonder vragen ons bij eerr bepaalde politieke partij indeelt, of dat men zegt, dat er tenminste een bepaalde staatkundige gedachte achter ons blad zit. Het merkwaardige van het geval is, dat de één ons bij de eene, de ander bij de andere strooming indeelt. Het is daarom goed, dat wij er zelf duidelijk iets van zeggen. Voortgekomen uit het verzet, waar in de verschillen overbrugd werden door de gezamenlijke Nederlandsche gevoelens en opvattingen, zijn wij dezen koers blijven volgen. Verschil van geloof en van staatkundige over tuiging tusschen degenen die in ons blad schrijven, heeft deze eenheid niet weggenomen. Het bleek integendeel dat samenwerking en eenheid van geest daarbij uitstekend mogelijk is. Eiken Zaterdag heeft het tot onze lezers duidelijk gesproken, dat wij geen bepaalde staatkundige overtui ging propageeren. Elk van de politieke groepen heeft week aan week over verschillende onderwerpen zijn opvat ting in ons blad uiteengezet. Voor zoover wij weten is dit nooit tevoren in eenig blad gebeurd. Van ver schillende kanten ofrtvfhgen j§ij daar voor blijken van waarftgijanra ook van hoogere persinstatüje*5T Vnf zijn de schrijvers van verschillende opvattin gen dankbaar, dat zij aan ons plan hun medewerking hebben verleend en voor de positieve wijze waarop zij dat hebben gedaan. Menige kiezer kent van de politieke opvattingen nie.t veel meer dan een paar leuzen van de raambiljetten. Onze lezers hebben nu rustig kennis kunnen nemen van de opvattingen omtrent verschillende on derwerpen. Voor het stemmenaantal is het van belang voor welke partij de kiezers zich verklaren; op den duur is het echter belangrijker op welke gronden zij dit doefi. Naanhate de keuze meer doordacht is, is het minder te duchten dat de opvattingen, aanstonds zullen veranderen en is de regeering meer in staat een vast beleid te volgen. Dit staatsbeeld wordt overigens m$er aangewezen door de moeilijk heden, die opgelost moeten worden op grond van de omstandigheden, zooals die nu eenmaal liggen, dan door politieke opvattingen. Er is min der vrijheid van keuze dan het ver schil in theorie zou doen denken. Er is zelden een veelvoud van mogelijk heden, er is meestal maar één smalle weg die overbjijft. Daarbij komt het vooral aan op werkkracht en helder heid van geest; meer op den staats man, zoo zou men kunnen zeggen, dan op den politicus. Daarom is het in de practijk be langrijker in welken geest een staat kundige partij optreedt, dan wat haar politieke denkbeelden zijn. Van die denkbeelden wordt practisch dat gene verwerkelijkt wat toch in de lijn der ontwikkeling ligt. Maar als een politieke partij werkt met leugen en scheeve voorstellingen, vergiftigt zij een volk. Als de macht van een eigen groep of kerk wordt nagestreèfd. in plaats van het algemeen belang, wordt het volksleven ontwricht. Poli tiek kan de eigengerechtigheid van een groep exploiteeren, of de kanker gewoonte van een deel van de kie zers. Het is begrijpelijk dat menigeen het al moeilijk genoeg vindt voor welke groep hij als kiezer zijn stem zal uit brengen. Toch lijkt het ons wfijTsche- lijk, dat men nog verder gaaf en zich liefst aansluit bij een'partij, om zoo het openbaar belang te dienen. In de wijze waarop men dit ziet, zal van- **lf ook het eigen belang in het kader £an het algemeen belang meespreken. Het is overspannen idealisme om te yergen dat dit niet zou mogen gel den. Toch mag het geen persoonlijke jacht op voordeel zijn die de keus bepaalt tegen het openbaar belang, in. Het bezoek van Churchill aan ons land heeft de politieke gebeurtenissen op het wereldtooncel naar den achtergrond geschoven. Dit bezoek valt samen met het aftreden van Koning Victor Emmanuel, een ernstige wending in de Parijsche Conferentie en opnieuw een kleine crisis in den Veiligheidsraad. Zooals bekend, was reeds bij de capi tulatie van Italii van geallieerde zijde geelscht, dat de Koning zou aftreden ten gunste van zijn zoon. Twee jaar lang heeft men deze zaak slepende kunnen houden. Thans verlaat de 77-jarige monarch zijn land om zijn macht over te draden aan zijn zoon Umberto. Bij de behandeling van de Perzische kwestie in den Veiligheidsraad heeft Rusland 'den weg gekozen om niet aan-.| wézig te zijn en hierdoor opnieuw een|! precedent te scheppen. Zooals wij reeds meer opmerkten, komt de Raad zonder reglement bijeen, xoodat men bij elke moeilijkheid het hoofd moet breken om een weg te vinden, ten einde uit de impasse te komen. Het mecrendeel der leden was van meening, dat een vrijwillig wegblijven niet beteekent, dat het onder werp niet in behandeling kan worden genomen. Zoo zal dus een volgende maal Rusland wel gedwongen zijn, om deel te nemen. Bij het schrijven van dit overzicht verkeerde de Parijsche Conferentie in een critiek stadium. Men is het er over eens dat groote concessies zullen moeten worden gedaan. Rusland wil niets liever, dan de taak van de conferentie beschou wen als een advlseèrende, en dan nog zoo klein mogelijk, een opvatting waar Engeland en Amerika lijnrecht tegenover staan. Wat de belangrijkste vraagstukken betreft, is men niet tot overeenstemming gekomen. Om tot overeenstemming te komen heeft menYden gemakkelllksten weg gekozen, den/dlplomatieken. Hierop heeft men thans de laatste hoop gevestigd. Het ziet er naar uit, dat de kloof tusschen Amerika en Rusland steeds dieper wordt. De Anti-Russische campag nle in Amerika wordt met groote felheid gevoerd. In Amerika spreekt men reeds van gereed maken van een vliegtuiqbasis aan den Stillen Oceaan en Alaska Uit dit alles blijkt, datv de in den oorlog zoo vurig gewenschte samenwerking tusschen de wereldmachten, dreigt uit te vallen in een bittere desillusie. Een gunstig teeken was deze week het Engelsche bericht, dat Gr. Brittannië haar troepen uit Egypte zal terugtrekken. Sedert jaren is Egypte geen baas meer in eigen hais. daar Engeland alles op haren en snaren heeft gezet om de contröle op het Suez-kanaal, zijn harts ader naar Indië in eigen hand te houden In Egypte jwas men zeer verheugd over deze mecedeeling. maar Attlee ont moette in Engeland hevlgen tegenstand op zijn voorstel. Men is van meenina, dat de uitvoering hiervan een verderfe lilke invloed zal hebben op de innerlilke betrekkingen van het Imperium. De stra tegische eenheid van het Imperium im mers zetelt in de zöne van het Suez kanaal. Coteriegeest, klassebelang, promotie kansen door middel van een partij mogen van staatkunde geen politiek zaakje maken. De zuiverheid van keuze is welbezien van meer beteeke- nis dan het feit bij welke partij men zich aansluit. Boven de staatkundige opvattingen en gedragingen van partijen en per sonen staan de ajgemeene zedelijke wetten, die van meer blijvenden aard zijn en hun uitgang hebben uit den Eeuwige voor wien uiteindelijk al wat onwaarachtig is, hoe machtig het tij delijk mag schijnen, zal moeten zwij- gen. In alle bescheidenheid aanvaarden wij, soms dwars door de staatkundige opvattingen heen, deze aIgeme,e"e 't* gelen, waaraan niemand per slot ont- WiT willen „goede Nederlanders" zijn, zouden wij met woorden uit den ver zetstijd kunnen zeggen. Of met her Engelsche spreekwoord, dat eerlijkheid de beste politiek noemt: „Honesty is the best policy". Maritieme tentoonstelling geopend Navigare necesse est Gisterenavond bad in het pand van de fa. bruns de officiëele opening plaats van de Maritieme tentoonstelling, die daar tot 25 Mei wordt gehouden. De voorzitter van de plaatselijke af- deeling van .Onze Marine" heette in een kort welkomstwoord burgemeester James en diens cchtgenoote, benevens de talrijke genoodigde autoriteiten hartelijk welkom en vertelde het een en ander over de voorbereidingen voor de tentoonstelling. Dank zij de medewerking van de Kon. Marine, van scheepwerven, musea en niet te vergeten van de Goudsche inwoners was deze tentoonstelling mogelijk. Hij bracht dank aan de fa. Bruns, die 14 dagen lang zaak en personeel beschikbaar s elt. Hierna verleende hij het woord aan den landelijken voorzitter van bet comité, .Onze Marine", de heer A. P. W. An~ genent, die het doel van de tentoonstel ling uiteen zette, n.l. het opwekken van de belangstelling voor alles wat op en om het water leeft, de beteekenis beschreef van onze zeevaart en de verwachting uitspraak, dat alle Gouwenaars deze ten toonstelling zouden bezoeken. De luitenant ter zee 1ste klas. Schouwe naar sprak namens de Kon. Mwiu* een kort woord, zijn contact met Gouda heeft bestaan uit een schaatstochtje naar onze pijpenstad. Het contact van onze stad met de Kon. Marine had plaats bij het ontzet van Lelden, maar hij was van meening, dat nu de marine over kleinere schepen ging beschikken dit contact wel weer spoedig opgenomen zou worden. Hierna werd het woord verleend aan burgemeester James, onwillekeurig gingen, bij de opening van deze tentoonstelling zijn gedachten terug naar Rotterdam naar den tijd toen hij daar Chef van de afdecllng havenbedrijf was. In de koepel van het Rotterdamsche stadhuis staat de kernachtige spreukNavigaire necesse est Zeevaart is noodzakelijk Nederland is groot en machtig geworden door zijn scheepvaart Nu zijn wij arm. De oorlog bracht ons een schade van 28 milliard gulden. Een grooi deel hiervan zal inge lost kunnen worden, wanneer Nederland zijn oude traditie voortzet. Onze naam op scheepvaart gebied is goed. Laten wij dezen behouden. De burgemeestd? sprak den wensch uit dat de stakingen weldra tot het verleden mochten behooren en Nederland zi|n oude plaats weer spoedig in de rij der zeevarende naties zou mogen innemen. Hiermede verklaarde burgemeester fa mes de tentoonstelling voor geopend De aan wezigen maakten een rondgang langs het tentoongestelde materiaal. Onlangs be zochten wilde Maritieme tentoonstelling te Dordrecht, maar zonder chauvinisme kunnen wij zeggen, dat deze die van Dordrecht den loef afsteekt. Over het tentoongestelde zullen wij niet veel schrijven. Veertien dagen lang is de tentoonstelling dageliiks (behalve Zondag) te bezien, zonder dat men entree geld behoeft te betalen. Men kan vrij naar binnen loooen. De uren ziin van 9-12. en van 2-5 en 's avonds v. 7-9 uur Moge de verwachtingen van het comité Onze Marine" niet teleurgesteld worden n vele duizenden deze tentoonstelling bezoeken. Zij is de moeite ruimschoots waard. Gemeenschappelijke vergadering afgewezen. Van de zijde van het Plaatselijke Be stuur van de Partij van den Arbeid deelt men ons mede, dat het Afd. Bestuur Gouda van de Ned. Volksbeweging een verzoek gericht had tot de plaatselijke afdeelingen van de Partij van den Arbeid en de R. K. Volkspartij om te koman tot het organiseeren van een bijeenkomst, waarop van beide partijen een spreker zou optreden. Hier werd dus overge nomen de vooral in Noorwegen gebruike lijke methode van verkiezingsvergaderin gen om twee sprekers van verschillende partijen op (denzelfden avond te laten spreken. Van den Secretaris der Ned. Volksbeweging is bericht ontvangen, dat de R. K. Volkspartij niet aan dit debat j wensebt deel te nemen. Openbare Vergadering Partij van den Arbeid Weersverwachtingmedegedeeld door het K.N.M.l. tot morgeaavoad Wordt verwacht i Koude nacht en plaatselijk nacht- votst. Morgen zonnig weer met aan vankelijk nog een vrij frissche N.O. wind. Het herstel ven de Crebeth- straat. De Crabethstraat zal spoedig hersteld worden. Er staan reeds stapels klinkers langs den rijweg, en er worden er nog meer aangevoerd. De klinkers, die den vreedzamen weg naar het station zullen vormen, zijn af komstig van de toegangswegen naar het voormalige oorlogsvllegveld bi) Loos- drecht. De straat zal over ongeveer zes weken gereed zijn. Tijdens de werkzaam heden zal het rijverkeer naar het station geleid worden via Boelekade, jan v. d Heijdenstraat en het viaduct. De asphsltweg met betonondergrond die er nu ligt is niet geschikt. De onder grond blijkt daarvoor te slap te zijn. zoodat er bij den duiker, die halfweg de Crabethstraat ligt, gevaarlijke gaten gin gen vallen. Het beton wardt nu weg gehakt. Bij voorkomende verzakking is de klinkerlaag uiteraard veel gemakke lijker op te halen. Vrijdagavond belegde de afd. Gouda van de P. v.d. A. een bijeenkomst, waarbij de voorzitter, de heer J. van Ooyen allereerst herdacht, dat op deze zelfde 10 Mei zes jaar geleden wij allen geleerd hadden, dat wi) een standpunt in deze wereld hebbben in te nemen. Mr. Slager gaat bij zijn onderwerp „Wat de afgeloopen 25 jaren ons hebbea geleerd" in, op de neutraliteitspolitiek van NederUnd van voor 1940. Wij wilden ons toen niet met de Groote Politiek bemoeien, maar deze bemoeide zich met ons. Spreker maakt de balans op van oorlog en bezetting en bespreekt dan de heroverde democratische rechten en waarschuwt in dit verband voor enkele politieke partijen, die gebruik makend van de democratie hopen een greep te doen naar de macht en is er dan van overtuigd, dat zij niets zullen nalaten om de democratie den nek om te draaien. Deze rechten mogen alleen liggen in handen van een regeering, waar ze uit gangspunt voor zijn. De P. v.d. A. is principieel democratisch, die zal dus deze rechten waarborgen en uitweiden. Spreker komt dan op het Vrijheidsprincipe en vraagt zich af, wat er schelding brengt tusschen de Vrijheidsmaniakken en de andere partijen. De P. v.d Arbeid heeft naast democratische vrijheden nog twee andere, uit het Atlantic Charter n.l., vrijheid van vrees en van gebrek. Dan komt spreker tot het winst-motief, dat voor den oorlog uitsluitend de productie leidde. Het maken van winst is natuurlijk noodzakelijk, maar de productie uitslui tend om de winst heeft geleid tot over productie, crisis, werkloosheid en oorlog, Daarom durft momenteel geen Partij te propageeren om naar het onde terug te keeren. Wij moeten volgens plan alles van meet af aan opbouwen. Bij de regeling van het bedrijfsleven, merkt Mr. Slager op, dat het allerminst zal leiden tot een ambte narendom en een bureacratle waar men van omrolt. Bij het onderwerp socialisa tie neemt spreker als voorbeeld 't bedrijf der PTT, dat een voorbeeld is voor me nig particulier bedrijf. Geheel in dienst van de gemeenschap, met een ambtenaar- directeur en verder niets dan ambtenaren werkt dit bedrijf perfect en maakt nog winst ook. Tot slot haalt Mr. Slager en kele opmerkingen uit Middenstandskrin gen aan, waaruit duidelijk blijkt, dat ook daar de wensch leeft om nieuwe wegen te bewandelen en besluit dan met ieder te overtuigen van zijn verantwoordelijk heid bij het uitbrengen van zijn stem op 17 Mei a s. Dr. Rozemond hoopt dat het binnen kort geen vraagstuk meer zal zijn of een belijdend Christen lid van de P. v. d. A. kan zijn, Als belijdend orthodox protes tant is spr. lid geworden van de P. v. d. A. omdat hl) daar alleen land en volk naar behooren kan dienen. Spr. erkent de an tithese als een diepgaande worsteling, die voor ons volk van groot belang is ge weest. Dr. Rozemond herinnert dan aan bet slotwoord van de Restitutie van Cal- vijn„Wordt geen dienstknecht van men- schen". Er is niemand in de P.v. d.A.. die mij eischt afstand te doen van Gods beginselen. Spreker ziet ten eerste een tegenstel ling tusschen God en menschen, voor en tegen Christus en tusschen menschen van bepaalde staatkundige beginselen. Dr. Rozenmoad erkent de eerste antithese, maar deze is dan ook bindend voor alle Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t/wt Dinsdag „Zij trouwde haar baas". (Toegang boven 14 jaar Reünie, Vrijdag t/m Woensdag „Misdaad aan de Rivière" (Toegang boven 18 jaar). Thalla-Theater, Vrijdag t/m Woensdag De gemaskerde ruiters". (Toegang boven 14 Jaar) Zaterdag 11 Mei, Leger des Hellz, 7 nar Bidstond, 7.30 uur Straatzang. Idem, Beursklok, 11.30 uur. Jaarverga dering „Stad en Landschap van Zuid Holland". Idem, Geref. Kerk, 3 uur, Vergadering A.R.-parti), sprekers Ds. B. Bik, Mr. G. Diepenhorst, Ds. J. Remme. Idem, Centraal, 3 uur. Openb. verga dering Ned. Ver. v. Lich. Gebrekkigea. Idem, Geref. Gem. Spoorlaan, 7 uur, Vergadering Stnatk. "Geref. Partij. Ideas, Kunstmin, 8 uur.Tooneelavond. Maandag 13 Mei, Leger des Heils, 8 uur. Openluchtsamenkomst, Julianastf. Idem, Veemarktrest. 8 uur, vergadering Chr. Hist. Unie, spr. Mr. J. J. R.Schmdl 2e Kamerlid en lid Ged. Staten. Donderdag 16 Mei, Vereen -lokaal Ev. Luth. Kerk, rej?etitie Goudsche Chf. Gemengd koor. menschen, hij erkent de tweede als men het oprecht meent, maar deze scheiding loopt ook dwars door de A.R. ea de P. v.d. A. heen. De derde is veel moei lijker. Men moet echter vaststellen, dat er niemand in de P.v.d.A. is, diceischt, dat men tittel of jota prijs geeft van wat men vindt in Godi beginselen. Wij moe ten juist een bepaalde overtuiging met kracht in de P, v.d. A. brengen. Als christen vindt Dr. Rozemond het aan trekkelijk, dat er in de P. v.d. A. zijn Prot. christenen, Humanisten en Buiten kerkelijk. Met de oproep, dat de door braak niet is een kwestie van intellecto- eelen, maar dat het heele volk dit moét toonen, besloot Dr. Rozemond zijn korte, heldere en persoonlijke rede. Uitzending N.V.H. via Radia-centrale Gouda. Op 6 achtereenvolgende Maandagen 'i avonds direct na de nieuwsberichten van 7 uur, zal via de radio-centrale te Gouda een 5 minuten toespraak worden uitgezonden vanwege Ned. Volksherstel. In deze uitzendingen, die staan in het teeken der campagne voor Gezinshcrstel, en waarin de 6 voorwaarden tot Gezina- herstel achtereenvolgens worden behan deld, zal het woord gevoerd worden door vertegenwoordlgers(sters) der diverse Jeugddorganisaties te Gouda. Aangeslotenen op de Radio-centrale, loisttrt allen met aandacht. Chr. Historische Unie. Voor de C.H U. „Gezag en Vrijheid" alhier spreekt Maandagavond 8 uur in het Veemarkt-restaurant in een openbara vergadering Mr. J. J. R. Schmal lid der Tweede Kamer en Gedeputeerde van da Staten van Zuid-Holland. MBDEDBELINGBN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIE DIENST GOUDA Rubberlaarzen. Zij, die vdhwege hun werkzaamheden rubberlaarzen moeten dragen, worden in de gelegenheid gesteld deze aan te vragen op Maandag 13 en Dinsdag 14 Mei 1946. Formulieren hiervoor kannen worden afgehaald aan het loket rubberlaarzen in het gebouw aan de Westhaven en kun nen op dezelfde data aldaar onder over- i legging van de tweede distrlbutieetamkaait weer worden ingediend. Onvolledig ingevulde aanvragen wor den niet in behandeling genomen. GOH

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1