frf astoa ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ÏÏERS3Ï Vergeet U niet... Openbare vergadering Anti-Rev. Partij k/ccc&cdM AD NUMMER 226 MAANDAG 13 MEI 1946 STADSNIEUWS Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen leer: Drukkerij Verzijl, Gouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3008 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 et Loterij Stichting 1940-'45 Vorige week stelde de eigenaar van de fa. Bahlmann, de heer Th. Prcnk, aan de Stichting 1940-'45 een bevri)dings)apon ter beschikking, die door de Stichting is verloot. De opbrengst van deze loterij bedroeg f 532.50. De prijs viel op het lotnummer 148. Thans heeft de heer Frenk opnieuw vier van deze japonnen ter beschikking van de Stichting 40-'45 gesteld. -* B. 6 W. hebben bij besluit d.d. 11-5-*46 afd. Alg- en Soc. Zaken, goedgekeurd deze japonnen ten bate van de oorlogs' getroffenen, waarvoor de Stichting zorgt te verloten. Voor dit doel zullen 1500 loten'worden verkocht. De loten zullen, morgen namiddag te verkrijgen zijn aan het bureau „Groot Gouda", waar tevens de japonnen zullen worden geetaleerd. Hoe minder loten er worden verkocht, des te grootér is de kans voor hen, die een lot hebben gekocht. Niemand haaste zich dus. Jaarvergadering „Instituut Stad en Landschap* Ia de groote zaal van café-restaurant „de Beursklok" had Zaterdagochtend de jaarvergadering plaats van het „Instituut voor Stad en Landschap van Zuid-Hol land". Om kwart voor twaalf opende de voorzitter, de heer Mr. K. P. v.d. Man dele, de vergadering, waarin hij den burgemeester en speciaal den nieuwen eere-voorzitter, den Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, Mr. L H. Kesper, een oud-Gouwenaar, wiens vader eens rector was aan het Gymnasium en tevens gemeente-archivaris, speciaal wel kom heette. Verder vestigde hij er de aandacht op dat Z.-Hollaad het zwaarst getroffen deel van Nederland is, maar dat er gelukkig toch ook nog veel schoons overgebleven is. Ook sprak hij zijn dank uit aan de gastvrouwe, de Gemeente Gouda, die vertegenwoordigd werd door den burgemeester. Gouda biedt veel interressants voor het instituut, daar hier nog veel oude gebouwen staan en en hij sprak tevens de hoop uit dat, speciaal de Markt, weer in haar oude glorie hersteld zal kunnen worden. Voorts bracht spr. dank aan alle aanwezigen, speciaal aan de vertegenwoordigers der andere gemeenten en sprak zijn voldoe ning er over uit, dat het Instituut zich momenteel over practisch geheel Zuid- Holland uitstrekt. Hierna vond de bestuursverkiezing plaats, toegevoegd werden de heeren van der Wal, van Beuningen en Clemens, terwijl de aftredende bestuursleden wer den herkozen, vervolgens werd een kleine statutenwijziging bij acclamatie goedgekeurd. Het jaarverslag toonde aan, dat de organisatie weer geheel in orde was. De heeren en dames, die het vele werk in verband met de organisatie hadden ver zet, werden hartelijk bedankt. Een nieuw pand is geheel ingericht aan den Eendrachtsweg te Rotterdam. Het Prinsenhof te Delft wordt geheel gerestaureerd, goede vorderingen zijn er reeds gemaakt. Ofschoon de flnancieele toestand vrij gunstig is, is versterking zeer noodig. Vervolgens had de rondvraag plaats, waarin tot uitdrukking kwam, dat behalve het restaurseren ook een belangrijk punt 1» het verwijderen van ontsieringen of ze aan het oog te ontrekken door beplan ting hetgeen da fraaiheid van het land- schap] zeer zeker in waarde zou doen «tijgen. De Commissaris der Koningin sprak hierna eenige woorden van dank voor de aan hem bewezen eer en zeide verder dat U morgen, als Uw stam- kaartnvimmer eindigt op een 9 Uw naam begint met de letter G, H of I cen schoenenbon kunt afhalen U moet medeaemen Uw tweede dis tributiestamkaart en het nieuwe in- '«gvel. dat hij grooie belangstelling had voor het werk van het Instituut. Het volgende voorstel dat gedaan werd, was het bestuur van het Instituut ook tot bestuur van het „Zuid-Hollandsche Landschap" te benoemen. De heer Van Tienhoven werd benoemd tot eere-voor zitter van „Het Z.-Holi. Landschap". De secretaris maakte nog eenige alge- meene opmerkingen over het werk en de financleën van het instituut, tevens werden eenige nummers van destijds gesloten obligatie-leeningen uitgeloot Goedgekeurd werd het voorstel tot machtiging van aankoop van de bota nische belangrijke polderboezem, Veerstal- blok te Gouderak, voormalig boezemland, dat door een ander wijze van bemaling niet meer voor dat doel noodig is. De heer Lambert sprak over de ver wildering en beschadiging van de duinen. Gelukkig is al een hoop hersteld, er zijn echter nog veel moeilijkheden op te los sen, men hoopt echter de duinen over een paar jaar weer in haar oude glorie te hebben hersteld. Ontvangst op het Stadhuis. De Burgemeester heette het Instituut van harte welkom in Gouda en hoopte de Markt met behulp van 't Instituut weer te bebouwen in den geest van de Middeleeuwen en hoopte tevens de be bouwing om de St. Janskerk met behulp van het Instituut tot een goed einde te brengen. Tot zijn groote spijt koa de burge meester het Instituut nog niet de Goudsche glazen in hun oude glorie toonen. Wel zijn van alle ramen prachtige foto's gemaakt, zoodat het Instituut toch van het werk van de Gebroeders Crabeth kan genieten. De burgemeester wees verder op enkele bijzonderheden van het Stadhuis. De heer v. d. Mandele bedankte tot slot den burgemeester. Hierna g'ng men naar de St. Janskerk waar de reeds geplaatste glazen werden bezichtigd en van de overige de genomen foto's, waarna men in cafe-restaurant „Elfhoeven" de thee heeft gebruikt, waarbij nog meenig woord over de plas sen en haar omlijsting gesproken is. Buurtver. „De Goudsbloem" Zaterdagavond Jl. werd den bewoners van de Buurtvereeniglng„De Goudsbloem'' - Achter de Vlseh markt - een cabaret avond aangeboden, verzorgd door eigen krachten. De avond werd geopend met het zingen van het „Wilhelmus". Het muzikale ge deelte werd verzorgd door een band, die zich uitstekend van haar taak kweet. Alles op te noemen, zou te veel zijn, doch en kele punten moeten wij vermelden. Aller eerst het optreden van de „Martries", wat bij allen In goeden smaak viel. In het eerste deel van hun optreden brachten zij Ha- waiïan-dreams ten gehoore. terwill ze na de pauze ons meenamen naar het land van Zuid-Afrika. Vaa de schetsen en voordrachten noemen wij nogi „Naar Sche- veningen'', „Behang", „Eindelijkalleen Lente liedjes zooals „Bij ons op de Visch- markt" en „Hel is alweer 'n jaar geleden" werden tusschen de schetsjes ten gehoore gebracht Kortom het was een zeer goed verzorgd programma. Na afloop werd aan de dames, die hun medewerking had den verleend, een bouquet bloemen over handigd: Toen de „Martries" bloemen werden aangeboden, leek hef, alsof het applaus geen einde kon nemen, Mgr. J. P. Huibers in Gouda Gisterenmiddag half vijf arriveerde dé Bisschop van Hearlem Mgr. J. P. Huibers in Gouda, waar hij verwelkomd werd door deken J. F. A. Bots. Mgr. Huibers diende gisterenmiddag in de kerk van O.L. Hemelvaart het H. Vormsel toe aan de kinderen van deze parochie. De bisschop zal tot a.s. Woeasd. in het dekenaat verblijven om het H. Vormsel toe te dienen. De varkensmarkt De varkensmarkt te Gouda heeft in de afgeloopen oorlogsjaren nog al iets te lijden gehad. Na den oorlog is de restau ratie zoo spoedig mogelijk ter head ge nomen zoodat deze voor Gouda belang rijke markt a.s. Donderdag om 10 uur heropend kan worden. Zaterdagmiddag belegde A-R. Partij een verkiezingsbijeenkomst in de Gerefor meerde Kerk aan de Turfmarkt. Na in gebed te zijn voorgegaan, richtte de heer Polet, plaatselijk voorzitter; zich tot de stampvolle Kerk ea bracht vooral dank aan de Jongeren, omdat zij deze bijeen komst belegd hadden en ook in zao groote getale waren opgekomen. Hierna gaf hij het woord aan Mr. G. A. Diepen horst, dia onder de titel „Met vernieuwde kracht" zijn rede aaaving met te zeggen, dat ditmaal de omstandigheden waar onder de verkiezingen worden gehouden uiterst ongunstig zijn. Spreker denkt hierbij aan de spanningen en verhoudin gen in België, Frankrijk, Italië, Grieken land, Indië e.d. Bovendien aan de moei lijkheden, die tusschen Engeland en Amerika eenerxijds en Rusland anderzijds zijn ontstaan. Overal zien we bij de stcmbusuitslagen een opschuiving naar links. De Christenen, die in één gelid behoort n te staan zijn verdeeld en Am- sterdamiche predikanten zijn overge- loopen naar de socialisten. In de Partij van den Arbeid worden Christenen en Humanisten samen ver klaard tot bouwers van het Nederlandsche leven. De A.-R. stellen zich hier lijn recht tegenover, want zij zijn onver draagzaam. Christeadom en Humanisme zijn onvereenigbaar. De antithese is cen rechtstreeks gevolg van den zondenv^l. De wegen van Christenen en Humanisten gaan uiteen zoodra het op prlacipes en normen aankomt. Spreker erkent daa de enorme moeilijkheden, welke het Kabinet Schermerhorn op zlja weg heeft ontmoet, maar dit kabinet heeft stelselmatig recht en wet tegengewerkt, daarom moet het weg. Mr. Diepenhorst gaat dan verder in op de ordening van het bedrijfsleven, zooals de Partij van den Arbeid die wenscht. Dit roer moet op 17 Mei wor den omgegooid. De handhaving van het gezag ia die handen is niet veilig, die is veilig bij het programma dat reeds van 1870 dateert. Bi] het punt Indië merkt spreker o.a. op, dat reeds Colijn in woord en geichrift heeft aangedrongen op grootere zelfstandigheid voor de inlan ders. Het beleid van anze regeering ken merkt zich echter door slapheid en half heid. Overal ter wereld worden de col laborateurs terechtgesteld, maar onze regeering onderhandelt met collaborateurs. Toespraak Ds. Bik. Als tweede spreker betrad daarna Ds. B. E. J. Bik den kansel, door de verga dering reeds enthousiast begroet. Deze «preker begon met vast te stellen, dat de A.R. steeds regeerlngspartlj is geweest, maar dat zij nu zitten in de hoek waar de slagen vallen en waar ook de slagen worden uitgedeeld. Het gaat nu tegen de dictatuur vaa het proletariaat. Velen be grijpen dit niet en cen aantal Amster- damsche predikanten is overgeloopcn naar de Roode Horden. Maar, roept Ds. Bik dan uit, Buskcs en de zijnen hooren niet meer bij onsl Dan trekt spr. fel van leer tegen de Partij van den Arbeid en hekelt scherp het optreden van Vorrink en den Min. President. Het is cen schandaal, dat Jhr. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer moest wijken, voor een man, die alleen maar van Mook heet en niet anders doet dan vliegen. Bij de verkiezingen consta teert Ds. Bik, dat dit geen vrije verkie zingen zijn, want de Vara doet niet anders dan den geheelen dag Roode Propaganda brengen. Wij wenschen niet te warden opgevoed door Göbbels. De antithese is niet doorbroken, dat is onmogeiijk, want in Genesis staat geschreven: „Ik zal vij andschap zetten", dus moet er eea anti these zijn. Het gaat tusschen de Roode Vaan en het Bloed van Golgotha. Met de oproep „Mensch durf te leven", Mensch durf naar Boven te kijken, besloot Ds. Bik'zijn betoog, dat bij het eenstemmig georlenteerde gehoor grooten bijval vond. Zonder Mij kunt gij niets. Tot slot neemt Ds. J. H. F. Remme het woord en vangt aan met te zeggen, dat ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is. Hij zal anders spreken dan zijn voor ganger, maar ook bij hem brandt het heilige vuur. Spr. herinaert aan het Woord Zonder MQn kracht kunt gij niets doen. God heeft de menschen slechts als mid delen gebruikt en mogen wij dus menschen niet verceren. Dan wijst Ds. Remme de vergadering erop, dat zij metGodinhun binnenste over hun stembilj.moeten hebben gesproken, want aan Gods zegen is het al gelegen. Het penningske van de weduwe kreeg waarde omdat zij het biddeadegaf zoo moet het ook zijn als U Uw stem biljet in de bus werpt, Van een veilig kompas zal moeten worden afgelezen hoe het schip van staat zal varen, dat veilig kompas is alleen Gods woord. Dan betoogt Ds. Remme dat er een zondige versnippering gaande is op het gebied der politieke partijen in Nederland en bepleit het samengaan van allen in één huis, van allen, die bulgen voor Gods Woord. Met welk doel heeft God U dit pand thans gegeven, dit stembiljet, zoo besluit Ds. Remme, alleen om ermede tot Hem in te gaan. Als God u leidt, hebt gij niets te vreezen. Met dankgebed en het zingen van het 6e en 14e couplet van het Wilhelmus wordt dan deze bijeenkomst gesloten. Beethoven - cyclus Het bestuur van „Het Goudsch Volks concert" deelt ons mede, dat het pro gramma van de Beethoven-cyclus thans bekend is. Het luidt als volgt t 6 Juai, des avonds 7 uur in den Nieuwen Schouwburg, Ouveture Coriolan, 5e planoconcert, 3e symphonle, solist Theo van der Plas, plano. 13 Juni, des avonds 7 uur in den Nieuwen Schouwburg, Ouverture Prometheus, vioolconcert, 5e symphonle, solist, Jo Juda, viool. 20 Juni. des avond 7 uur inden Nieuwen Schouwburg,Ouverture Egmont, Egmont- liederen, 7e symphonle. solist, Ankle van Wickevooft-Crommalin, zang. 27 Juni, des avonds 7 uur in de Sint Janskerk, Ouverture Leonora 111, 9e syi phonic, solisten, Dora Lindeman, Annie Hermes, Louis van Tulder en Willem Ravelli Koor der Maatschappij tot bevordeeing der Toonkunst afd. Rotterdam. Alle concerten worden gedirigeerd door Gyula Bando. Voor leden van het G. V. zi]n uit sluitend abonnementen verkrijgbaar bij den bode der Ver. Bleekerisingel 27. Voor niet-leden der vereenlging zijn de abonnementen verkrijgbaar bij de fa de Ven, Wijdstraat. De abonnementen zijn vanaf Woensd. 15 Mei a.s. verkrijgbaar. „De Maritieme tentoonstelling' Zaterdag 1817 bezockera Zaterdagmorgen opende de Maritieme tentoonstelling, die tot 25 Mei a.s. in het pand van de fa. Bruns wordt gehouden, haar poorten voor het publiek en gezien het groot aantal bezoekers dien dag, (1817 personen bezichtigden de expositie) mag gezegd worden, dat het de moeite loont even bij de fa. Bruns naar binnen te loopen. Zoowel voor jong als oud biedt de tentoonstelling veel aantrekke lijks, zooals b.v. pBravanrn, miniatuur oorlogsvloten, de prachtigste schèepsmo dellen, tal van scheepvaart-instrumenten en waardevolle historische documenten. Het ligt in de bedoeling ven het plaatse lijk comité de jeugd van de hoogste klas sen der lagere school en de leerlingen van U.L.O. en middelbare scholen in klasseverband tot het bezoeken ven de tentoonstelling uit te noodigen. A»s. Dinsdag-, Woensdag- en Donder dagavond zal, tijdens de avonduren, waarop de tentoonstelling is geopend de Marinefilm worden vertoond. Voor ket bezoeken van de tentoonstelling behoeft men geen entreegeld te betalen. De tentoonstelling is dagelijks (behalve Zondags) geopend van 9-12, van 2-5 en van 7-9 uur. Rep» trieer enden Van de motorschepen „Oranje" en „Sloterdijk" liggen passagierslijsten op ons bureau ter inzage. Scherpe mesjes en prijzen Wegens te hooge prijzen voor het slijpen van mesjes, werd een scharen slijper beboet. Voor het slijpen van twee mesjes werd f 1.- berekend terwijl de prijs 20 cent per stuk mag zijn. W. van de Niehwe Markt deed een wollen costuum over aan C. A. K.voor f 210.- en kwam hierdoor in contact Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond Wordt verwacht i Meest matige wind tusschen N. en O. In het N.W. van het land, hier en daar een buitje. Vrij koud. Wat Is er In Gouda te doenf Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t/m Misdag „Zij trouwde haar baas". ff (Toegang boven 14 jaar Reünie, Vrijdag t/m Woensdag „Misdaad aan de Rivière" (Toegang boven 18 jaar). Thalia-Theater, Vrijdag t/m Waensdag De gemaskerde ruiters". (Toegang boven 14 jaari Maandag 13 Mei, Leger des Heils, 8 uur, Openluchtsamenkomst, Julianastr. Idem, Veemarktrest. 8 uur, vergadering Chr. Hist. Unie, spr. Mr. J. J. R. Schmal 2e Kamerlid en lid Ged. Staten. Donderdag 16 Mei, Vereen.-lokaal Ev» Luth. Kerk, repetitie Goudsche Chr. Gemengd koor. met den economiichen dienst van de politie. De levende paling f 2.50 per pond was niet zóó glad of de politie kreeg ze te pakken om er nog wat op te leggen. De juiste prijs mag f 2.- zijn. H. uit de Scheltemastraat verkocht gerookte paling aan den eethuishouder v. V. aan den Kleiweg 7'/2 kg. f 8.» per kg. De toegestane prijs is f4.-, 3 kg. nam de politie nog in beslag. J. P. H. bood een tweedehands trans portrijwiel aan voor f 200.-. De waarde was 55 gulden. Een bekeuring volgde. OPROEP VOOR DE VERKIEZINGEN Ons bericht van Donderdag 9 dezer behoeft nog eenige aanvulling. Het was n.l. alleen bedoeld voor die gemeenten, waarvan wij onlangs heb ben gepubliceerd dat werd toegestaan dat zij geen oproepingskaarten be hoeven te verzenden, doch met een algemeene kennisgeving kunnen vol staan. Om misverstand te vermijden dient hieraan te worden toegevoegd dat dat alleen geldt voor degenen die in de grootste gemeenten vertoeven, verblijven of wonen en uiterlijk drie dezer (voor de Statenverkiezing uiter lijk 15 dezer) gevraagd hebben daar te mogen stemmen, waarvoor zij dus geen oproeping hebben af te wachten, doch zich zelf moeten aanmelden bij het stembureau van hun wijk volgens de ter plaatse verspreide huis-aan- huisbiljetten. Vod!- Gouda kan worden medege deeld dat het voorkomt dat men geen oproepingskaart en daarover evenmin een persoonlijke kennisgeving heeft ontvangen. In dat geval informeere men men zich daarover eerst ten stad- huize, terwijl men dan toch aan het stembureau een nieuwe oproepings kaart kan vragen. Overigens komt het voor dat men zich heeft opgegeven om elders te stemmen en toch een oproepingskaart voor Gouda ontvangen heeft. Deze kan men desgewenscht terugzenden of terugbezorgen met de ^nteekening „stemt elders". Noodzakelijk is dit evenwel geenszins omdat uw naam van de kiezerslijst wordt afgevoerd, terwijl dit louter om locale redenefi en tijdnood niet mogelijk was vóór het verzenden der oproepingskaarten. Men make zich daaromtrent dus allerminst ongerust en ga rustig elders ter stem bus, n.l. daar, waarvoor men heeft aangevraagd. Aangenomen dat alle formaliteiten inderdaad niet alleen vervuld zijn, doch dat men ook technisch geen steek heeft laten vallen (als het in het onge- reede raken e.d., waarvoor wij reeds eerder gewaarschuwd hebben, hetgeen bij de overbelasting, der daarbij be trokken instanties niet absoluut on vermijdelijk blijkt te zijn). Desgewenscht informeere men zich tijdig bij dê emeente-secretarie in zijn verblijf- of nieuwe woonplaats, onder aanbieding van de copie der vóór 4 of 16 dezer gedane aangifte terzake. IF GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1