ÏÏ>R aItba ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN maact,maött De huidige doorbraak is afbraak. Vergeet U niet. Wcu&cdM AD NUMMER 227 DINSDAG 14 MEI 1946 STADSNIEUWS Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Oouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse niunm. 10 et „ER KOMT EEN VANAVOND. VRIEND Met één der beste stukken dat dit seizoen in Nederland op de planken is gebracht, besloot de Sociëteit „Ons Genoegen" gisterenavond haar serie tooneelvoorstellingen. De Stichting AmsterdamschRot- terdamsch Tooneelgezelschap heeft 'n stampvolle Schouwburg vergast op 't Fransche tooneelstuk van Jaques Com- paneez en Yvan Noé. Een meesterlijk geschreven stuk, dat door den regis seur Paul Storm buitengewoon goed vertaald is. Bij een bezetting van niet minder dan 18 rollen is het natuurlijk niet doenlijk ieder met name te vermel den en als wij voor enkelen een uit zondering willen maken is het wel voor de rol van Hélène, met élan ge speeld door Myra Ward, Jaques ver tolkt door Han Bentz v. d. Berg en Dokter Tiller, die zich later ontpopt als Kapitan der Duitsche contra-spion- nage en die ten tooneele gebracht wordt door Adolf Rijkens. Om U een kleine indruk te geven van dit spel van verzet en spionnage, waarin we spanning en'humor fevenmin missen, moeten we ons verplaatsen in een inrichting ergens in, Frankrijk, waar die personen verpleegd worden, die net niejt heelemaal mal zijn. Hier komen we o.a. een meesterlijk type als Mr. Bonhomme tegen, die rotsvast ge loofd in zijn wereld van rechtvaardig heid en vrede, maar die tenslotte toch om een wapen vraagt/omdat die we reld van hem aangevallen wordt. Onder leiding van den sympathieken Dokter Lestrade zijn in dit gesticht ook een aantal verzetslieden onderge doken, die zich als patiënten gedragen en zoo hun arbeid voortzetten. Tevens ontmoeten we hier Hélène, die zich aan haf slot in een pracht scène vol van spanning en fijne trekjes, ontpopt als een Jodin. Dokter Tiller dringt zich tusschen dit gemelleerde gezel schap in om uit te zoeken, wie Com mandant Gérard eigenlijk is en als hij eindelijk! ontdekt heeft, dat dit Jacques is denkt! hij nog de macht in handen te hebben, terwijl zijn tijd al voorbij is. Bijzonder fraai is het als deze spion dan in een gesprek met Hélène zijn mentaliteit en zijn beginselen uit eenzet. Alleen al deze bekentenis van „moffenmentaliteit" maakt het waard dit stuk te ,gaan zien en nooit meer te vergeten. Is het noodig om in een verslag critiek te leveren, dan valt de huis zoeking wat tam uit en zijn de gelui den achter de coulissen wat pover verzorgd, maar dit vergeten we gaarne tegenover dit stuk, dat allen die het gezien hebben lang in herinneringNzal blijven. AL. Geen vermakelijkheden meer in de Stille Week Toezegging van den Burgemeester Op de vraag van het lid van de tijdelijke Gemeenteraad, de heer Bik, of het College van B. en W. bereid is maatregelen te treffen om alle publie ke vermakelijkheid in de Stille Week zooveel mogelijk tegen te gaan, is geantwoord dat dit een aangelegen heid is, die tot de bevoegdheid van den burgemeester behoort. De burge meester heeft het raadslid geant woord, dat diens brief hem aanleiding heeft gegeven aan onderscheidene kerkgenootschappen te berichten, dat ten gevolge van een ook door hem betreurde onachtzaamheid zijnerzijds de vergunning voor het explpiteeren van een draai- en zweefmolen in de Korte Akkeren, welke beoogd was te gelden voor de week na Paschen, reeds op den Stillen Zaterdag geldig-' heid had en gebruikt is. Er zal door den burgemeester voor taan op toegezien worden, dat in de Stille Week geen openbare vermake lijkheden op straat plaats vinden en dat zooveel mogelijk openbare ver makelijkheden in besloten ruimten van de Witte Donderdag af tot aan Pa schen worden tegengegaan. Stemmen en aanvragen om Rijwielbanden bij ziekte De Secretaris van de Vereeniging voor Huisartsen te Gouda deelt ons mede: Het is voor de artsen een bin dende bepaling, dat voor geen enkel doel eenig attest mag worden afge geven. Dus ook niet voor zieken in verband met de a.s. verkiezingen. In dien men ziek is, drage men er zorg voor, dat de oproepkaart voor de stemming wordt afgegeven aan den Voorzitter van het stembureau in zijn district. Daarbij moet dan den naam van den arts, welke den patiënt be handelt, wórden opgegeven. Mét nadruk moet er ook op worden gewezen, dat, ofschoon dit Op 't aan vraagformulier staat vermeld, GEEN attest door den huisarts wordt afge geven ter verkrijging van rijwielban den. Met dert Distributiedienst is hier omtrent een nadere regeling getroffen Verklezlngréde van Mk. I. J. R. Schmal voer do -C.H.U dat U morgen, als Uw stam kaartnummer eindigt op een 9 en Uw naam begint met de letter J. K of L, .een schoenenbon kunt afhalen U moet medeaemen Uw tweede dis tributies ta nakaart en het nieuwe in- ktgvel. Arbeidsfeest der Kath. Arbeiders Beweging Óp Z&dag 19 Mni a.s. viert de Kath Arbeiders Beweging hier ter plaatse haar gouden bestaansfeest. Het programma vermeldt ojl'i morgens om 10.30 uur een Solemneele Hoogmis in de St. Josephkerk aan de Gouwe, Des middags om 2.30 uur opstelling van een optocht, op het Veemarktterrein, welke om 3 van daar vertrekt en langs de volgende route zal gaan> Veemarktterrein, Nieuwe Markt, Markt (Regenboog) Wijdstraat. Dubbele Buurt West Haven, Lange Noodgodsteeg, Wa lestraat, Doelestraat, Burg. Martensstraat Burg, Martenssingel, St. Josephstraat Adr. Vlakstraat, IJssellaan, Karnemelk sloot, Bleekersingel, Kleiweg-; Kerk (Défilé Hoagstraat, Markt, alwaar bi) het oor logsraouument een korte toespraak voor de microfoon wordt gehouden door Jos. Braspenning, nationaal K.A.J. propagar- dist, gevolgd door kranslegging bii het monument, waarna afmarsch vla Wijd straat, Dubbele Buur}, St. Jansbrug Gouwe naar St. Josephkerk. In de St. Josephkerk zal vervolgens, een Pontificaat Lof gehouden worden waaronder de Nationaal Aalmoezenier der Kath. Arbeiders Jeugdbeweging, den ZeerEerw. Heer Reet. H. A. J. Drost een fsestrede zal uitipreken. Des avonds om 7.30 uur zal in „Con cordia" een feestavond worden gehouden waarbij de Ghesellen van de Spelewei o.l v. Anton Sweers, zullen opvoeren het spel „Het prentenboek van den Roezen- krsns", waarmede dezen dag zal worden besloten. Motorongeluk Van een Rotterdamsche motorclub, die aaar den Grebbeberg geweest was. kwa men op den hoek van den Korte en Lange Ttendeweg enkele rijders te vallen. Een werd er min of meer ernstig gewond, nadat deze verbonden was, is het gezel- schap weer doorgereden. Boskoop in actie Op den Kleiweg liepen Zondagmiddag eenige Boskoopsche jongelui, diekenne lijk meer dan één glaasje ophadden, en in hnn overvroolijke bui een Gouwenaar te lijf gingen en zooals het meer gaat waren weldra «eerdere Gouwenaars in het conflict betrokken. Aan dezen veld slag op den Kleiweg werd door tuiscben- komst van de politie een einde gemaakt. De politie nam eenige Gouwenaars te pakken, die zich zoo maar niet overgaven terwijl de Boskoopers, achtervolgt door i vele Gouwenaars, de St. Anthoniestreat insaelden, waar de strijd werd voortgezet totdat ook hier de politie de ruziemakers te pakken nam en er enkele op transport stelde naar het politie-bureau. Gisteravond hield de Christelijk Histo rische Unie in het Veemarkt-restaurant een verkiezingsavond, waarop het Woord werd gevoerd door Mr. J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer en Gedepu teerde Staten. Na het zingen van Ps. 68 vr. 10 „Ge loofd zij God" en het voorlezen van een gedeelte van het laatste hoofdstuk van Jasua werd voorgegaan in gebed. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Verboom, wegens het vervollen van een spreekbeurt.elders, heette de heer L. Albada spreker en aanwezigen hartelijk welkom. Hij vergeleek het vaorgelezene van Josua met den tijd van nu. Wanneer een volk zijn historie vergeet, vergeet het Gods leiding. Duidelijk zag men dat in den strijd tegen Spanje en Frankrijk. De oorlogijaren achter ons hebben wat dat iaetreft, weer duidelijk tot ons gesproken. Als het volk God verlaat, komt er smart op smart. Momenteel,' is er bij velen een tasten en zoeken. Sommigea denken dat chris tenen en «iet-christenen in een partij ennnen samenwerken. Hoe goed ook bedoeld, spreker acht e dit onmogelijk. Hierna werd het woord verleend aan Mr, Schmal. Spreker ving zijn rede aan, met te constateeren, dat er na 6 jaar oorlog reden was tot dankbaarheid. Iets van dien geest van staal, zooals Chur chili, die momenteel in ons land vertoeft, zeeft getoond, bezit het Nederlandsche volk, hetgeen tot dankbaarheid moet stemmen, evenals de grooterc opkomst dan in vorige jaren hij het vergadering bezoek. - Het huidige politieke weerbericht is zwaar bewolkt". Er zijn nog steeds menschen, die zich niet met de politiek bemoeien. Als het hun en het kringetje van hen maar goed gaat, dan laat het hun koud. Waaneer men zich echter niet met de politiek bemoeit, dan bemoeit de politiek zich wel met ons. Spr. zeide niet optimistisch te zijn over s lands financicën. Zelfs de min.-presi dent heeft moeten verklaren, dat h«;t uit moest zijn met de geldsmijterij. Nederland kent, ondanks de vrije pers. een regecrings-voorlichtingsdienst, die ons jaarlijks een bedrag van zeven cijfers kost, hetgeen ons niets geen plezier geeft. De interneering alleen kost ons millioenen De rompslomp voor het verkrijgen van een verguaning, kost oas land massa's geld. Dit alles baart oas zorgen. Spr. oefende critiek uit over de voor lichting over Indië.' De parlementaire commissie heeft een voorloopig verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het nocd zakelijk is. dat er t.o.v. Indië een vaste koers dient te worden gevaren. Een doel bewuste politiek is noodzakelijk. Ook de verhouding tusschen de poli tieke groepen is niet goed en mén vraagt zich in de C.H.U. aft of er op ie inge slagen weg voortgegaan dient te worden. De C.H.U. gaat het ter harte, w<9t er op het oogenblik in de Ned. Herv. Kerk gebeurd. .De bestuursorganen van deze kerk houdt zkh niet meer buiten de politiek en het maatsch. leven. Dit is op zichzelf verheugend. -Maar onder de ge wone omstandigheden is dit een verhen- gen met beving, want een vergadering van de synode .is geen politiek parlement. Spr. releveerde het Bisschoppelijk schrij ven vnn Zondag J.I., waarin de Bis schoppen het bezadigde advies aan hun geloovigen gaven te stemmen op de Kath. Volkspartij. De huidige doorbraak waarvan men spreekt, is geen doorbraak doch afbrgak van de Christelijke school en deChriste- lijke arbeidersvereniging. De geschiedenis- studie zal de ontdekking opleveren, dat het geen vergissing was, dat in den strijd tegen het Liberalisme de Christelijke school en de Christelijke arbeidersorgani saties ontstonden. Wat nadenkt doet niet mee aan dien afbraak. Een van deze doorbraakmannen, prof. Kraemer, verklaarde in het laatste nummer van Vtij Nederland, dat de P. v. d. Arbeid deze doorbraak nof niet heeft gebracht. In het ontstaan van de P. v.d. Arbeid ontwaarde spr. tot op zekere hoogte, iets goeds, voor zoover het neerkomt op een vereenvoudiging van het staatkundig leven. De P. v.d. Arbeid zal, wanneer zij aan het bewind komt, komen onder de com munistische zweep. Spr. kon zich niet voorsteilen, dat iemand uit de C.H.U.- cringen, iets kon zien in de P. v. d. A, det verheugde spr. in het program van dt P. v. d. Arbeid te lezen, dat deze een verband erkende tusschen levensbeschou wing en politieke opvatting, maar dit was ln - de C.H.U. reeds lang bekend. Spr. miste «en duidelijke erkenning van iet christendom in de politieke strekking van da P. v. d. A. Op staatkundig gebied is samenwerking voor de C.H.U. alleen mogelijk, wanneer men zich onbewimpeld onder Gods tucht stelt. T.a.v. van de groote politieke groepeeringen van do P. v. d. A. en LV.P. vroeg spr. of het niet mogelijk was, dat de protestanten zich niet nauwer aaneensloten. Het gesprek tusschen A.-R. «n C.H.U. is begonnen. Spr. hoopte dat dit gesprek zich gunstig zou ontwikkelen. Dit wil niet zeggen, dat de C.H.U. zich zal op lossen. Spr. was van meening, dat in den luidlgen tijd een ingrijpen in het econo misch leven door de Overheid noodzake lijk is. Voor de toekomst achtte spr geleide-economie een onnoodige beknot ting van de vrijheid van werkgevers en werknemers. De C.H.U. komt op voor sociale gerechtigheid, zooals zij altijd heeft gedaan, en wenscht als zoodanig mede te werken aa» de vernieuwing. Uit alle groepen die van goeden wil zijn, moeten de beste mannen en vrouwen naar voren komen tot herstel van ons land. De C.H.U. pleit voor een nationaal Kabinet. Spr, eindigde met de spreuk, dat de heerlijkheid van het tweede kuis grooter zal zijn dan van het eerste huis. Hier voor dienen wij de handea uit de mou wen te steken. Voor het vaderland zullen wij werken en bidden, .Dan zal Hollaed, uit het stof verrezen, weer het oude land wezen. Meerdere vragensteller» vsn uitlcoprn- de richting brachten hulde voor de wijze waarop hij de ideeën van zijn partij naar voren bracht en over de verschillende partijen sprak. N.a.v. een vraag zeide spr. dat het in het geheel geen bezwaar is wanneer bi) de gemeenteraadsverkie zingen de protestanten uitkomen met één gemeenschappelijke lijst. Na het zingen va» het Wilhelmus werd de vergadering besloten met gebed. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Koud. Langz, n. N. krimpende w. Meest. mat. in het binnenl. tijdel. nog kr. langs de kust, Wind en.waarsch. dienst v. N.M en Z. waarsch v. N.w. Wat Is «r In Gouda doanf Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t/ni Dinsdag „Zij trouwde haar baas". (Toegang boven 14 jaar) Rfcunie, Vrijdag t/m Woensdag „Misdaad aan de Rlvière" (Toegang boven 18 jaar). Thalia-Tbeater, Vrijdag t/m Woensdag De gemaskerde ruiters". (Toegang boven 14 jaan Dinsdag 14 Mei, Leger deS Heils 2.15 uur, Gezinssamenkomst, 7.30, uur Leden vergadering. Idem, bovenzaal Reünie, 7 uur, Ds. J Borger, Woensdag 15 Mei, Vrije Evarg. Gen». 3 uur. Gebedsuur. Idem, Turfmarkt 54, 7.30 uur, TiJdrede Ds. Joh. v. Weizen, „Alle man aan dek". idem, Veemarktrest., 7.30 uur. Leden vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond, Mej. Mr. Legmag „Mijn werk over de politieke delinquenten". Idem, Veemarktrest., 8 uur, Geert Ruygers en W. Dreés spreken voor de P. v.d. A. Idem, Groot Gouda, 7-9 uur, spreekuur voor gerepatrieerden. Idem, Nieuwen Schouwburg, 8 uur, Feestavond C.B.D. Donderdag 16 Me», Vereen.-lokaal Ev. Luth. Kerk, repetitie Gêüdsche Chr. Gemengd koor. Idem, Excursie Ned. Vereeniging van Huisvrouwen naar Boskoop, vertrek per trein 2.15 uur. Idem, Nieuwen Schouwburg, 8 uur, Drs. Korthals en A. O. Frohwein spreken voor de P. v. d. V. Idem, bovenzaal Reünie. 2—4 uur, Vrouwengroep P. v.d. Arbeid, Mevr. C. Nederhorst-Pothuis „Ook ik ben Amerika". Dc roep naar geforceerde eenheid Ds. Van Dijk voor de Staatk. Geref. Partij Zaterdagavond hield de Staatk. Geref. Partij in het kerkgebouw der Ger. Gem. een verkiezingsvergadering, waar Ds. v. Dijk, Ned. Hérv. pred. te Monster, sprak over „De roep om eenheid". Na het zingen van Ps. 25,2 en voor lezing van Ps. 2, opende dr. C. Steen blok met gebed. Nadat Ds. v. Dijk gewezen had op het kamp St. Michielsgestel, waar mannen met verschillend Inzicht elkaar voc den en daar van het standpunt uitgingen, voor eenheid •ok na den oorlog, ging «pr. in op de doorbraak die is gekomen en haalde de woorden van den schrijver Randwijk aan, die schreef, de buit van den oorlog is de Partij van den Arbeid. Spr. bepaalde zich tot de Ned. Herv. Kerk en sprak met waardeering over het werk der Synode in bezettingstijd. Spr. deelde verder mede, dat hij heel goed wist wat modernisme beteekende, daar hij zelf 6 jaar lang een evangelie heeft gepredikt, wat geen evangelie was, doch dat God hem licht had geschonken. Gëvaarlijker dan de oud-modernen, die er rond voor uitkwamen, niet aan Chris tus te gelooven, zijn de z.frechts-mo- dernen, die woorden spreken waar zij niet dezelfde beteekenis aan hcchtan als de orthodoxen zelf. Op kerkelijk terrein hoort men tegen woordig veel over eenheid, maar het is een geforceerde eenheid. Hoe kan men zich één voelen met hen, wier levensstijl geheel afwijkt niet de onze. De Staat^. Geref. Partij heeft al zeer lang een eenheid voorgestaan, toen an deren hierover nog niet dachten. Haar Partij was interkerkelijk. De schelding der kerken is te betreuren, aldus spr., maar een samengaan met ethischen en barthianen is echter niet mogelijk. Op staatkundig terrein is eveneens een roep naar eenheid. De P. v.d. A. is een partij die opkomt voor de rechten van den mensch en treedt in de rechten van God. Kan iemand, die Gods woord aaa- vaardt en hiervoor buigt, Jjd worden van een dergelijke Partij. Spreker con stateerde, dat er ook bij andere partijen een roep om eenheid was, de besprekin gen van J. Schout*^ met Ds. Zandt leidde echter niet tot resultaat. Door de de schrapping van een aantal woorden in art. 36 was samengaan voor de St. Ger. P. echter onmogelijk geworden. Nadat Ps. 79:4 gezongen was, werd de vergadering ontbonden. Kiezerslijst B. en W. van Gouda maken bekend, dat de op 5 April j.l.' vastgestelde kle- zerlijst, zooals deze thans luidt, tot 1 April van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken welke wijzigingen der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter Inzage neergelegd. Verkocht Aan den aannemer A. M. de Korte ie door de gemeente het pakhnis Gouwe 168 verkocht en gekocht van L. Valk het trottoir veor zijn winkel, Markt 44. Ontslag Aan Me). A. Verstoep, typiste le klasse ter gemeente-secretarie, is op haar verzoek met ingang van 5 Juni 1946. eervol ontslag verleend. P GROOT GOUDA i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1