RECLAME 4 OOI! OOUDI Ij- GOUDA Feuilleton Het geheim van den ingesneeuwden BINNENLAND VOOR UW IN EN OMGEVING Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht BUITENLAND slaapwagen. radioprogramma VOOR DINSDAG HILVERSUM I -301 m. AVRO: 6.00 Nieuws. 6.18 Gr.pl. 8.30 Programma voor de Ned. Strijd krachten. 7.00 En nu naar bed! 7.05 De waarheid over Java. 7.20 Lie deren van hedendaagsche Fransch- Zwitsersche componisten. 7.45 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.05 Comm. Partij Ne derland „De Waarheid". 8.25 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 „Contact". 10.15 Buitenlandsch Overzicht. 1030 „Contact". 11.00 Nieuws. 11.15 Om het zoo eens te zeggen". 11.30 Radio Dansorkest. 12.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. KRO: 6.00 Het Kwartet Jan Cordu- wener. 6.15 Publiek recht is publieke plicht. 6.35 Het Kwartet Jan Cordu- wener. 6.50 's Avonds als ik slapen ga7.00 Nieuws. 7.20 Gr.pl. 7.30 Anti-Rev. Partij. 7.50 Richard Crooks zingt. 8.00 Nieuws. 8.05 Departemen ten spreken. 8.20 Omroepkamerorkest. 9.00 Filmkwartier. 9.15 Cello en -piano. 9.45 Katholieke Volkspartij. 10.00 Nieuws. 10.15 Avondgebed. 10.30 De onbekende Beethoven. 11.00 Gr.pl. 12.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr.pl. VPRO: 10.Ö0 Morgenwijding door Ds. D. Ri chards. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Sopraan en piano. 11.00 Mej. Dr. Sis Heyster 11.30 Gr.pl. 11.45 Be richten over bevrijde krijgsgevangenen uit het Verre Oosten. 12.00 Ensemble George Frank. 12.30 Kalender. 12.35 Stafmuziekcorps van de Amsterdam- sche Politie. 1.00 Nieuws. 1.15 Strijd lied van de Partij van den Arbeid. 1.18 Vervolg Stafmuziekcorps. 1.45 Be roemde koren. 2.00 Voonède vrouw." 2.15 Gr.pl. 2.30 Cocktails Tbr two. 3.00 Voor de jeugd. 3.30 Kinderkoor. 3.45 Het stond in dé krant. 4.15 Vragen staat vrij! 5.00 Eddy Walis speelt, 5.30 \Ned. Volksherstel. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 B.B.C.-koor. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 9.15 Ochtendbezoek bij onze J'onge zieken. 9.30 Waterstanden en 'olitieberichten. 9.50 Gegina Wijnal- da, cello, Claes Moolenaar, piano. 10.20 Het NCRV-Harmonie Orkest. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. B. E. J. Bik. 11.00 Luchero Trio. 11.40 Gr.pl. 12.00 Melodia. 12.40 NCRV-koor. 1.00 Nieuws. 1.20 Celesta Ensemble. 2.00 Egypte in de muziek. 2.30 Viool en Piano. 3.00 Cyclus van Chopin's ianowerken. 3.30 Concergebouw- Kwintet. 3.00 Nachtvörstverwachting. 4.01 Praatje voor jeugdige postzegel verzamelaars. 4.15 Kinderkoor. 4.45 Voor jongens en meisjes. 5.30 All round sextet. Eisch tegen dr. J. H. Carp De Advocaat-Fiscaal bij den Bijzon' deren Raad van Cassatie, mr. Lange- meyer, concludeerde gisteren tot ver nietiging van de sententie van het Bij- zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de voormalige president van het Vredesgerechtshof, dr. J. H. Carp veroordeeld is tot l£Jaar gevangenis straf en tot veroordeeling van den requirant tot een gevangenisstraf van '12 jaar. Gestadige voortgang van mijnen- en munitieruiming In de periode van 30 Maart tot 14 April werden door den mijnoprui- mingsdienst in ons land 13333 mijnen geruimd. Van de met dit werk belaste Duitschers kwamen er twee om het leven, terwijl er één licht gewond werd. Door den Opruimings- en Bergings- dienst werden 93 ton munitie onscha delijk gemaakt, waaronder 21 bom men. - Het eiland Walcheren is nu voor ruim 50% van mijnen gezuiverd. In de bovengenoemde periode werden daar 12523 mijnen geruimd. Zilveren Fregat aan Churchill aangeboden Ook de federatie Goud en Zilver, waarin alle fabrikanten, grossiers, ju weliers en ambachtslieden in de edel metaalbranche vereenigd zijn, heeft met een zilveren fregat van 15 cm. hoog, haar grooten dank willen uit spreken jegens Winston Spencer Qiurchill. De zilveren plaat, die op het voet stuk ïs bevestigd, is versierd met de wapens van Churchill en Nederland Daartusschen werd de volgende tekst grgi'.nirrjaln nTh>"TTfifrl and Silver- smitfufof the Netherlands made this Ship Vs a Token of their Gratitude to mr. Winston Churchill, the great up- holderNef Liberty". -De „Oranje" Donderdag te Rotterdam Hét S.S. „Kotah Baroe" is óp 10 Mei uit Semarang vertrokken met 463 repatrieerenden aan boord, n.l. 142 mannen, 217 vrouwen en 103 kinde ren. Het schip wordt 1 Juni te Suez verwacht. Het M.S. „Oranje"' zal vermoede lijk Donderdag 16 Mei a.s. in den voormiddag in de haven van Rotter dam aankomen. door G. Th. Rotman DAGBLAD 85. Maar kapitein Klakkebos liet z'n patiënt zoomaar niet in den steek en besloot ook verder zijn heelkundige talenten te vertoonen. Terwijl de ne gers hun geliefden Kookmebotje vast hielden, begon de kapitein uit alle macht aan het breekijzer te trekken, totdat het zweet hem aan alle kanten uitbrak. En opeens floepl 86. Het ijzer schoot er uit; en het heele gezelschap rolde van den weer omstuit over den grond. Zóó hevig was de schok, dat minstens tweederde van Kookmebotje's gebit door de lucht vloog; het regende kiezen met wortels als eikeboomen en snijtanden met pen- wortels. Maar Kookmebotje dacht: „Daar kan ik vast geen kiespijn meer in krijgen!" OPROEP Aan gerepatrieerden nit Ned. Oost- Indië, die zich nog niet gemeld heb ben bi) het Comité .Nederland helpt Indië", wordt verzocht zich persoon lijk te komen vervoegen op het spreekuur van genoemd Comité dat lederen Woensdagavond wordt ge houden van 7-8.30 uur op het bu reau Groot Gouda, Markt 67 Hebt U de Maritieme tentoonstelling al gezien? Mrs. en Miss Churchill bezoeken Arnhem - Mrs. en miss Churchill, die zooals reeds gemeld, nog eenige dagen de gasten zullen zijn van de Britsche Ambassade in Den Haag, zullen op 14 Mei een bezoek brengen aan Arn hem, waar zij een krans zullen leggen bij het monument voor de gesneuvel den van de First Airborne Division. Wetsontwerp Rechtsherstel Personeel in Overheidsdienst Door de Regeering is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp be treffende de herziening van tijdens de bezetting verleende ontslagen en an dere maatregelen ten aanzien van personen in Overheidsdienst. Het ont werp bevat o.m. een voorziening met betrekking tot de aanspraken, die ondergedoken, niet ontslagen over heidspersoneel kan doen gelden, in dien de uitbetaling van salaris tijdens de bezetting achterwege is gebleven. VOETBAL Ook in Zwitserland een Nederlandsche overwinning Het Zwaluwen-elftal behaalde Zon dag in een te Bazel gespeelden wed strijd een 71 'overwinning op het Bazelsche elftal. VERKLARING VAN HET NED. EPISCOPAAT Zondagmorgen is in alle R.K. Ker ken een" verklaring van het Episcopaat voorgelezen in verband met de a.s. verkiezingen, waaraan het volgende is ontleend: „Het uitoefenen van het kiesrecht is een daad van zware, zedelijke verant woordelijkheid, tenminste als het gaat over het kiezen van personen, die ge roepen worden om aan het Vaderland zijn staatsregeling en zijn wetten te geven. Het behoort tot de bevoegdheid van de Kerk, aan de geloovigen de zedelijke verplichtingen uiteen te zet ten, die uit het kiesrecht voortvloeien". In ons Vaderland bestaat niet al leen kiesrecht, maar ook de kiesplicht. Niemand mag dit recht en dezen plicht onderschatten. De komende verkiezin gen zullen in belangrijke mate beslis-^ sen over de groote lijnen van het re- geeringsbeleid, dat bij den geestelijken en stoffelijken opbouw van ons Vader land gevolgd zal worden. Daarom moeten alle Katholieken niet alleen het hu* gegeven kiesrecht als een voor het algemeen welzijn nut tige instelling waardeeren, maar ook metterdaad den hun bij de wet opge- legden kiesplicht- vervullen. En daar ook het staatkundig leven op de zede lijke normen van het Christendom ge baseerd moet zijn, moeten zij het zich tot plicht rekenen slechts die personen te kiezen, waarvan zij met recht mo gen verwachten ,^at zij zich op het terrein van wetgeving en bestuur zul len laten leiden door deze normen, welker naleving naar onze overtuiging in de gegeven omstandigheden het best gewaarborgd wordt door de Katholieke Volkspartij. Op deze wijze zullen zij niet alleen de belangen van den godsdienst en de goede zeden dienen, maar ook net welzijn van ons dierbaar Vaderland. Alarmeeretid bericht uit Teheran bleek onjuist Uit Teheran wordt gemeld: een ver gissing in de vertaling van een woord was gisteravond de oorzaak van een onjuist, bericht, volgens hetwelk Azer- beidsjan den oorlog had verklaard aan de Centrale Perzische regeering. Radio Tebris zeide in de Turksche uitzen ding, dat de oorlog dreigde, hetgeen vertaald werd met: dat de oorlog was verklaard. Een en ander was het ge- I volg van een hoorfout. Reuter wist het bericht binnen een half uur nadat het de wereld was ingestuurd, tot zijn juiste proporties terug te brengen. De Mijnwerkersstaking in de Vereénigde Staten De meerderheid van de 400.000 mijnstakende werkers is gisteren naar de mijnen teruggekeerd, voorloopig voor den tijd van 14 dagen, gedu rende welke periode men tof"een de finitieve overeenstemming hoopt te ge raken. het artikel boter. Groothandelaren in boter kunnen n.L de toewijzingen voor boter nog gedurende twee weken na dat de 'geldigheidsduur voor grossiers is verstreken, bij een fabrikant inleve ren. Na afloop van laatstbedoelde 2 weken kunnen fabrikanten de boter- toewijzingen nog gedurende één week bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen ontvangstbewijzen. Verlenging Geldigheidsduur Botertoewijzingen Het C.D.K. deelt mede, dat de gel digheidsduur van de toewijzingen no. 812 voor boter verlengd is t.m. 1 Juni a.s. De "geldigheidsduur van de toewij zingen No. 831 voor boter is verlengd t.m. 8 Juni a.s. De Geldigheid van Ntimmercoupures Het C.D.K. deelt mede, dat de toe wijzingen voor voedings- en genot middelen in den vervolge geldig zul len zijn: voor detaillisten van den dag van uitgifte tot en met den Zaterdag van de tweede week volgende op die der uitgifte; voor grossiers en fabri kanten van den dag van uitgifte tot en met den Zaterdag van de vierde week volgende op die der uitgifte. In afwijking van de bestaande regeling zijn de toewijzingen dus thans onmid dellijk geldig. Op bovenstaande regeling wordt sléchts een uitzondering gemaakt voor Razzia's in Batavia. Volgeas „Het Dagblad" zijn onlangs, in het centrum van Batavia verscheidene razzia's gehouden. Hierbij werd een groote voorraad goederen tot een waarde van 1 millloen in Nederlandsch-Indische gul dens ontdekt. De pakhuizen waren toé den nok toe gevuld met goederen, la hoofdzaak kantoorbehoeften. De gedetineerden op Onrust. Volgens den Nederlandsch-Indische regeerlngsvoorlichtingsdlenst is hét voor onderzoek van HO personen, die op On rust in preventieve hechtenis werden ge houden, zoo ver gevorderd, dat hun vrij lating op korten termijn verwacht kan worden. Binnenkort zal een complete lijst van deze 140 personen gepubliceerd worden. De evacuatie van geinterneer~ den uit het binnenland van Java Een officieel Britsch communique heeft verklaard, dat vanaf 20 Mei uit de bin nenlanden van Java per week 1000 ge- interneerden naar de geallieerde zone overgebracht zullen worden. Het commu nique noemde deze regeling een „aan vullende maatregel die de evdcuatie van geïnterneerden moet bespoedigen". De evacuatie door de lucht, over zee en per spoor zal worden voortgezet. Het com- munique voegt er aan toe, dat de bespre kingen aantoonen, dat de Indonesische autoriteiten zich ten volle bewust zijn van het belang, dat de geallieerden aan een snelle oplossing van deze taak, welke hun door de vereenlgde volkeren is op gelegd, hechten en gevoerdwerden in een geest van „goodwill". Deze bespre kingen hadden plaats te Soerakarta waar heen een gezelschap van geallieerde officieren zich Zondagmorgen per vlieg tuig heeft begeven en waar vandaan zij des middags weer Is teruggekeerd. No. 15 HOOFDSTUK VI. «Allereerst," zei Poirot, „zou ik een woordje wilen praten met den jongen fwcQueen. Hij kan ons misschien rdevolle inlichtingen geven." oker," zei monsieur Bouc. wendde zich tot den hoöfdcon- -W. ko'm"»3" mijnheer MacQueen hier h.^j conducteur kwam terug met een undel passen en biljetten. Monsieur lW®c nam ze van hem aan. «Dank je, Michel. Het zal het beste dat je nu naar je post terug gaat. We zullen later formeel je getuigenis hooren." „Heel goed, monsieur." ■Michel verliet den coupé. „Nadat we met den jongen Mac Queen gesproken hebben," zei Poirot, „wil monsieur le docteur misschien met mij meegaan naar den coujJé van den doode." „Zeker." „Als we daar klaar zijn Maar op dit oogenblik kwam de hoofdconducteur tefug met Hector MacQueen. „We hebben het hier een beetje vol zei hij vriendelijk. „Neem mijn plaats, mijnheer MacQueen. Monsieur Poirot zal tegenover u zitten zoo. Hij zei tot den hoofdconducteur: Haai alle menschen uit den restau ratiewagen en maak dien vrij voor monsieur Poirot. Wil je daar de ver- hooren houden mon cher? „Dat zou het gemakkelijkste zijn, ia" zei Poirot. MacQueen stond van den een naar den ander te kijken den snellen stroom Fransch niet geheel volgend. „Wat is er," begon hij .moeizaam. „Waarom Met een krachtig gebaar wenkte Poirot hem naar de hoekplaats. Hij ging zitten en begon weer. „Waarom Dan, in zijn eigen taal: „Wat is er aan, de hand in den trein? Is er iets gebeurd?" Hij keek van den een naar den ander. Poirot knikte. „Juist. Er is iets gebeurd. Bereid u voor op een schok. Uw patroon, de heer Ratchett is dood!" MacQueen's mond spitste zich t<n een tuitje. Behalve dat zijn oögen wat meer schitterden, toonde hij geen spoor van schrik of verdriet. „Dus ze hebben hem gekregen, ten slótte," zei hij. Wat bedoelt u precies met die wóórden, mijnheer MacQueen?" „MacQueen aarzelde. U neemt aan dat de heer Ratchett vermoord is?" zei Poirot. Niet dan?" Dit keer toonde Mac Queen verbazing. „Nu ja," *e' jVJ langzaam, „dat dacht ik ook. Bedoelt u dat hij i-Og maar stierf in zijn slaap? Wel, de oude was zoö taai, zoo taai afs Hij üwéeg, bij gebrek aan een ver gelijking. „Neen, neen," zei Poirot. „Uw on derstelling was heel juist. De heer Rat chett is vermoord doodgestoken. Maar ik zou willen weten, waarom u zoo zeker bent, dat het moord was en geen natuurlijke dood." MacQueen aarzelde. „Ik moet dit eerst eens goed begrij pen," zei hij. „Wie is u eigenlijk? En wat hebt u er mee te maken?" „Ik vertegenwoordig de Compagnie Internationale des Wagons-Lits." Hij wachtte en voegde er toen bij: „Ik ben detective. Mijn naam is Hercule Poirot." Als hij effect verwachtte, slaagde hij niet. MacQueen zei alleen: „O ja," en wachtte dat hij door zou gaan. „U kent den naam misschien." „Ja, hij lijkt me bekend. Ik heb al leen altijd gedacht, dat het een dames kleermaker was." Poirot keek hem geërgerd aan. „Het is ongelooflijk!" zei hij. „Wat is ongeloofelijk?" „Niets. Laten we voortgaan met de zaak. 'k Wil graag dat u me alles ver telt, mijnheer MacQueen, wat u van den doode weet. U was geen familie van hem?" „Neen. Ik ben was zijn secre taris." „Hoe lang had u die betrekking?" „les meer dan een jaar." „Geef me alstublieft alle inlichtingen die u geven kunt" ,jWel, ik ontmoette den heer Rat chett ruim een jaar geleden, toen ik in Perzië was." Poirot onderbrak hem. „Wat deed 1 u in Perzië?" Q „Ik was van New York gekomen om een petroleum-concessie te onderzoe ken. U wilt daar •fceker niet alles van hooren. Mijn vrienden en ik waren er nogal leelijk mee opgelicht. Mijnheer Ratchett zat in hetzelfde hotel. (Wordt vervolgd): tl

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3