Eerste Kamer kwam bijeen MEI IN KOPENHAGEN DE TAALZEEF Leest Groot Gouda BINNENLAND Mevrouw Churchill bezocht Gelderland Mevrouw Churchill en haar dochter hebben op haar reis door Nederland gisteren een kort bezoek gebracht aan het Oosten van het land. fOm onge veer half een arriveerden zij in Óos- terbeek in gezelschap van den Brit- schen Ambassadeur bij het voorloo pige Airborn-monument dat daar is opgericht in het park voor hotel Har- tenstein, dat in de Septemberdagen van 1944 als hoofdkwartier heeft ge diend voor de actié van de luchtlan dingstroepen. De hooge gasten wer den ontvangen door den Commissaris der Koningin van de prov. Gelderland. Verder waren verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig. Nadat Mrs. Churchill een bloemen krans voor het monument had gelegd en kennis tiad genomen van het ont werp voor het definitieve gedenktee- ken dat op dezelfde plaats zal her rijzen begaf het gezelschap zien naar het Airborii-kerkhof, waar Mrs. Chur chill eveneens een prachtige bloemen-, krans legde en geruimen tijd in eer biedige aandacht tusschen de helden van Arnhem vertoefden. Bij het ver laten van het kerkhof dankte Mrs. Churchill de daar verzamelde Ooster- beeksche schoolkinderen in eenvoudige hartelijke woorden voor de goede zor gen welke zij voor de Britsche graven aan den dag legden. Vervolgens reed het gezelschap naar Arnhem waar burgemeester en wethouders de gasten ontvingen bij de gedenksteen voor de Rijnbrug. Dichte drommen Arnhem mers hebben Mevrouw Churchill en haar dochter luidde toegejuicht. Ook nu bracht Mrs. Churchill een bloemen hulde aan de gesneuvelden, waarna het gezelschap zich naar de Betuwe begaf, met name naar Elden en Eist, omdat Mrs. Churchill den wensch te kennen had gegeven met eigen oogen te zien welke schade de oorlog daar heeft aangericht. Na den terugkeer uit Arnhem werd op Sonsbeek een lunch gebruikt, waarna het gezelschap in de middaguren naar Zutphen vertrok Autoverkeer met België Naar aanleiding van het bericht dat voor België geen internationale rij- en wagenbewiizen meer noodig zijn, deelt de K.N.A.C; mede, dat deze bepaling reeds sedert 1935 van kracht is. Men houde er echter rekening mede, dat dit alleen voor personenauto's geldt, en dus NIET voor vrachtautomobielen en touringcars. Een lezer van „Groot Gouda" klaagt zijn nood, dat men er tegenwoordig een gewoonte van maakt noodeloos vreemde woorden te gebruiken. Nu wil ik in het midden laten of dat nu juist een gewoonte van den laatsten tijd is: zoolang Nederlanders geschre ven hebben, hebben ze, vrees ik, hun taal met vreemde woorden doorspekt. De oorzaak? Bij menschen die veel moeten schrijven zal het vaak een pogen zijn hun woordenschat uit te breiden en zich zoo telkens op een andere manier uit te drukken. Eveneens komt het voor, dat iemand gewend andere talen te lezen, daaruit woorden overneemt met de gedachte, dat die een andere gevoelswaarde hebben dan de letterlijke vertaling. Wie op dezen grond vreemde woorden gebruikt men mag zijn standpunt juist of onjuist achten doet het in ieder geval in de meening onze taal daarmee te verrijken. Maar erger is dat zeer veel men schen dergelijke woorden klakkeloos overnemen uit een soort deftigdoenerij of vaker nog uit gemakzucht. Het is vermakelijk te zien hoe sommige vreemde uitdrukkingen plotseling in de mode raken en eindeloos worden herhaald. Bovengenoemde lezer zou graag een grootscheepsche beweging op touw zetten:,, Tegen het vreerhde woord". Het is de vraag, of liever ge zegd het is geen vraag, of er op het oogenblik al geen bewegingen genoeg zijn, bijna evenveel als vreemde woor den. Maar in wezen heeft deze heer gelijk en we kunnen ons ook best voofnemen om zooveel mogelijk onze eigen Nederlandsche termen te gebrui ken en ons bij ieder vreemd woord af te vragen of we het eigenlijk kun- vertalen. Op die manier raken we mis schien weer verlost van het mode woord „progressief" als tegenstelling tot „conservatief", waar wij vooruit strevend voor hebben. En dan zouden we ookmaar dat moet ik tot een andere keer uitstellen, anders vindt de redactie dit stukje te lang. Onrechtmatig een woning gevorderd Vrijdag j.l. heeft de Can. Krijgs raad te Amsterdam het proces voort gezet tegen den Brigade-Generaal I. F. A. Lister van het Canadeesche Repatriation Depot, die ervan beschul digd wordt een door het Canadeesche leger, gerequireerde woning te Am sterdam misbruikt te hebben voor zui ver particuliere doeleinden. Als ge tuige charge verscheen de vroegere bevelhebber der Can. Strijdkrachten in Ned. Gen. Guy Simonds, voor den Krijgsraad. Hij verklaarde niets te hebben afgeweten van de verblijf plaats van den beschuldigde, wanneer deze naar Amsterdam ging na afloop van zijn werkzaamheden in Apel doorn aan het Hoofdkwartier. Hij achtte het niet noodzakelijk, dat Bri gade-Generaal Lister hier in Amster dam een eigen huis op nahield, temeer daar voor hem ih het Amstel-Hotel altijd kamers beschikbaar waren. De openbare aanklager was van meening, dat de Brigade-Generaal een .slecht voorbeeld aan zijn ondergeschikten had gegeven. Hij yroeg den Krijgs raad Brigade-Generaal Lister schuldig te verklaren* aan de ten laste gelegde punten. Het proces wordt vandaag voortgezet. Jubileum van de grootste Coöperatieve Zuivelfabriek Dezer dagen was het 25 jaar ge leden, dat de Coöperatieve Fabriek van Melkproduchten te Bedum haar eerste melk verwerkte. Met de Coöpe ratieve Condensfabriek te Leeuwarden behoort zij tot de grootste condens- fabrieken in Nederland. Behalve ge condenseerde melk worden in Bedum melkpoeder en boter geproduceerd, zoodat zij als de grootste zuivelfabriek in ons land kan worden beschouwd. In 1893 werd door een aantal boeren een zuivelfabriek te Middqlstum op gericht, die de nog geringe melkpro ductie van de akkerbouwbedrijven in haar omgeving verwerkte. In April 1921 werd de eerste melk verwerkt. Na eenige teleurstellingen in het begin, heeft deze groote coöpe ratie, die ruim 13Ö0 leden telt, zich voorspoedig ontplooid. De melkaan- voer steeg van 18 itiillioen kg. in '22 tot 47 millioen kg. in '39..- In 1939 was de omzet ongeveer 5' millioen gulden, het aantal werknemers 240. e gebouwen, terreinen en machines die in 1922 voor 2.000.000 op de balans stonden, staan thans te boek voor ongeveer 450.000, terwijl de reserves ruim 600.000 bedragen. Het is te hopen dat dit bedrijf, een voorbeeld van wat door eendrachtige samenwerking, deskundige leiding en ondernemingsgeest ten bate van de boeren kan worden bereikt, weer spoe dig zijn producten over onze grenzen zal kunnen zenden. Beslissing inzake Mijnwerkerspensloefien De Minister van Verkeer en Ener gie deeft mede, dat de regeerhig, aan vankelijk bezwaar gemaakt heeft de door haar genomen beslissing inzake de Mijnwerkerspensioenen bekend te maken, zoolang in de mijnstreek, zij het ook slechts door een gedeelte van de mijnwerkers, gestaakt wordt Bovendien zal een ieder, die op 15 Mei het werk niet hervat heeft, voor ontslag in aanmerking komen. Aangezien daarmede de staking ge ëindigd is, heeft de regeering de be slissing inzake de pensioenen aan den Beheerder der mijnen toegezonden met verzoek deze zoo spoedig moge- lijk te publiceeren. Inlevering en verkoop van Zakken In verband met de verminderde omzetten van importbloem is de ter mijn van inlevering van ledige balen, afkomstig van partijen importbloem, welke door het Aan- en Verkoopbu reau van Akkerbouwproducten voor 1 April j.l. onder berekening vv sta tiegeld werden afgeleverd, van 31 Mei tot 31 Juli 1946 verlengd. Na laatst genoemden datum worden geen balen meer geaccepteerd, terwijl het recht op terugvergoeding van het betaalde statiegeld voor per 31 Juli 1946 nog niet ingeleverde balen komt te ver vallen. Ingevolge de bepalingen van de Textielbeschikking 1944, art. 6 lid 3 en 4 en de op grond daarvan door den directeur van het Rijksbureau voor Textiel gegeven voorschriften, zijn zakkenverbruikers verplicht alle niet voor direct gebruik noodige geweven zakken ten verkoop aan te bieden aan door genoemd bureau aangewezen handelaren of combinaties van hande laren. Onder deze verplichting vallen dus ook de balen, afkomstig van im portbloem, welke van 1 April af in clusief fust wordt verkocht. Nationale Hulp^egelcampagne ten bate van de Oorlogsslacht offers en ter voorziening in de Oorlogsnooden Ter gelegenheid van de eerste her denking onzer gelukkig herwon nen Vrijheid heeft- het Hoofdbestuur der P.T.T. een te loven vorm gegeven aan het denkbeeld* het geheele Neder landsche Volk uit vrijen wil de hel pende hand te laten bieden aan de door den onbarmhartigen oorlog ge troffenen. De P.T.T. geeft een ieder de ge legenheid van 1 Mei tot en met 30 Augustus e.k. de postzegels van haar serie Nationale Hulpzegels te.koopen. De toeslag-opbrengst der zegels komt ten bate van de oorlogsslacht offers en ter voorziening in de oor logsnooden. Op alle zegels komt naar een ont werp van Levigne een symbolische figuur voor. De zegels zijn geldig tot minstens 1948. E.V.C. protesteert Het Hoofdbestuur der Eenheids Vak centrale heeft den minister van On derwijs te 's-Gravenhage het volgende telegram gezonden: Protesteeren met kracht tegen te werkstelling studeerende jeugd in Am- sterdamsche en Rotterdamsche haven-, Jeugdige niet-werknemers mogen niet op deze wijze onvolkomen en verkeerd voorgelicht in conflicten van ouderen betrokken en tot arbeiders- vijandige daden gebracht worden; Dit is op psychologische en paeda- In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer zijn de volgende wetsontwerpen aan de orde gesteld: J Voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot wijziging van de bepalingen betreffende veran deringen. Voorzieningen met het oog op de mogelijkheid van een ontbinding van de voorloopige Staten-Generaal en de alsdan te houden verkiezingen. Voorstel tot verandering van artikel 192 van de Grondwet. De heer Anema (a.r.) merkt op, dat de wijze van behandeling zoo snel iis geweest, dat hij er toch wijl eenig bezwaar tegen heeft. Spr. ontwikkelt vervolgens bezwaren tegen het ontwerp inzake Grondwets herziening; als zoolanig noerpt hij overhaasting, ohvasthejden ongesta digheid van beleid. 'hjoofdstuk XIII van de Grondwet is naar spr. inzicht het hart van onze constitutie. Elke poging om het te ver zwakken is 'n zaak van grooten ernst. De minister zegt wel er niets aan te willen veranderen, maar hij doet het toch. Spr. zou het betreuren als door wijziging van hoofdstuk XIII de in vloed van de Kamer zou aangetast worden. Dat de regeering de grondgedachte van hoofdtuk XIII aantast blijkt ook uit het feit, dat de gequalificeerde meerderheid gebracht wordt van twee derden op drie vijfden. De heer Anema concludeert dat het ontwerp niet te aanvaarden is door hen, die een stabiele Grondwet wen- schen. De heer Blom jou s (r.k.) ver klaarde, dat er in zijn fractie verschil van meening was, zoodat hij hier thans uitsluitend zijn eigen meening te kennen zou geven. Naar zijn meening is er reden voor groote voorzichtigheid als het gaat om wijzigingen in de constitutie neerge legd in onze Grondwet. Spr. verklaar de niet genegen te zijn, steun te ver- leenen aan incidenteele wijzigingen van Hoofdstuk XIII tot vergemakke lijking van een procedure. De regeering, radicaal links ge oriënteerd, wenscht z.i. de Eerste Kamer ter zijde te stellen. De Grondwetsherziening zal t.z.t. niet te vermijden zijn in verband met de toekomstige onderlinge constitutie met het Indië. Spr. kan echter niet meewerken aan een inderhaast ineen gezette wijziging. De heer Blomjous verklaart zijn stem niet aan het ontwerp te kunnen geven. De heer Kropman (r.k.) betoogt, dat de Grondwet nog steeds het fun dament is van het Staatsbestel. De regeering doet een poging om Hoofdstuk VIII te wijzigen. Daarop doet spr. critiek hooren. De regeering is in de Tweede Ka mer met zwaar geschut begonnen. Niet aanvaarding van de voorstel gogiscjie gronden onverantwoordelijk, werkt het ontstaan van onnoodige te genstellingen in de 'hand en is der halve moreel ontoelaatbaar. Onze correspondente schrijft: Eigenlijk heeft Kopenhagen sinds de eerste Mei onafgebroken feest ge vierd. De eerste Mei wordt als overal el ders gevierd met optochten, zang, redevoeringen enz. Helaas was de toon wat scherper dit jaar door de voortdurende staking. Maar ook „Dyrehaosbakken" werd geopend en een groot aantal mensen trotseerden de regen om erbij te zijn en in feeststemming te geraken. „Bak ken" zoals de afkorting luidt, is een soprt kermis, geopend van Mei tot September en ligt even buiten de stad in de bossen. De volgende dag opende „Tivoli', ditmaal met zon en frisse wind, die de vlaggen liet wapperen. .Tivoli" is het grote park, dat met z'n oude bo men, zijn bloemen en vijvers een prachtige omlijsting vormt voor alle mogelijke genoegens. Helaas hebben.de Duitsers en hun handlangers een groot deel verwoest als wraak voor de steeds toenemende sabotages in de laatsfe oorlogsjaren. Maar de Kopenhagenaars zijn onver moeid, waar het hun goede oude „Tiypli" betreft en een groot deel is reeds opgebouwd of goed gecamou fleerd. O.a. is de in Oosterse stijl ge bouwde concertzaal, die uitbrandde, herschapen in een soort Perzische markt en hier vindt men ook het meer kermisachtige deel van het ontspan ningsoord. Verder kan men in „Tivoli" genieten van ballet, concert, variété, vuurwerke dans en er zijn talrijke grote en kleine café-restaurants. De 3e Mei vonden de voorbereid selen plaats voor het grote bevrij dingsfeest op de volgende dag; dit feest overtrof alle verwachtingen. Om 14 uur sloten alle winkels kantoren en werkplaatsen en de mensen sta ken zich in feestdos en gingen hun stad bewonderen. Op het plein voor het stadhuis was een reusachtige Mei boom opgesteld en van alle daken, vensters en palen wapperden „vlaggen en wimpels. Bijna alle bomen waren uitgesprongen en op straat werden groene takken en bloemen en vlag getjes verkocht ten bate van de na gelaten betrekkingen der oorlogs slachtoffers. Zelfs voor 't vrolijke Ko penhagen was de afmeting van dit feest iets bijzonders. Naar schatting waren er een half millioen mensen in de binnenstad, toen de mededeling „van de capitulatie, die in de radio herhaald werd, door de luidsprekers weerklonk. Plaats om te klappen was er niet, dus stampte en juichte men en toch presteerde de" kern der massa het om om de Meiboom te dansen. En daarna begon het feest van het licht Neonreclames, verlichte étalages, fakkeloptochten en het mooiste van alles, duizenden kaarsen, die tussen de planten en vlaggetjes in de venster kozijnen geplaatst werden en brand den, tot de stad eindelijk in de vroege morgen tot rust kwam. De 5e Mei. werden overal de doden herdacht en een ernstige stemming lag over de stad. De mensen legden hun bloemen bij de 595 kleine kruisen, ge bonden van jenevertakken, die de plaatsen aangaven waar Denen vielen door Duitse kogels. Bij de ingang van een park stond een prachtig monument van hetzelfde materiaal ter ere van de gevallen Geallieerde soldaten en hier wapperde onze driekleur te midden van de 20 andere vlaggen. Bij cle kruisen brandden fakkels en er was een erewacht in drie etmalen. Hier gingen de vrolijke en uitgelaten men sen van de vorige dag. stil en aandach tig voorbij. Maar de 7e Mei kwam het vrolijke humeur weer terug en werd de „Kin derhulpdag" gevierd met al het spek takel, -dat er bij hoort. Snoepkramen, tombola^s, schiettenten en muziek door de gehele stad. En nu wordt er gesproken over een rijksdagfeest de 14e Mei. Is het een wonder, dat een Hollander, die Kopen hagen niet gekend heeft voor de oor log, er een beetje verbijsterd van is? (Nieuwe spelling). len zou aanleiding geven tot ernst», consequenties. Spr. zou gaarne wV nemen welke deze zijn. De heer Parmant jak loos) meent, dat er blijkbaar voord, regeering noodzakelijkheid bestaat Z troepen naar Indië te zenden De regeering zegt, dat de' troepen met gebruikt zullen worden om oorloJ te voeren tegen de Indonesiërs fö minister verklaart, dat zij taken' van de Geallieerden zullen overnemen maar dit gaat z.i. niet op. De mede- deelingen van de ministers zijn intul schen al door de feiten achterhaald. Als er troepen naar Indië moeten worden overgebracht als stok achter de deur, vindt spr. dat niet juist, dan is er van n vrijwilligheid geen sprak* meer. De heer Koejemans (c.pn herinnert aan de wijze van behande ling van de ontwerpen in de Tweede Kamer. Dat was z.i, een unicum en een monstrum. Het ontwerp tot wijzj. ging van. art. 192, heeft in de Tweede Kamer niet de voorbereiding gehad welke noodzakelijk is. Spr. is be^ vreesd, dat wanneer nu'soldaten naai Indië gestuurd kunnen worden, straks een ander burgerrecht om hals ge bracht kan worden. Minister Beel ontneemt thans met 'n handomdraai het volk een recht. Hij is van oordeel, dat het ontwerp, als zijn de te'weinig voorbereid, naar de 2e Kamer moet worden teruggezonden. De heer Donkersloot (p.v.d.a.) herinnert aan de behandeling van het ontwerp inzake wijziging in art. 192. Hij kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat de zaak maar provisorisch is behandeld. Daarvoor is de zaak te belangrijk. Als spr. als dienstplich tige hiertegenover stond zou hij zich toch niet bevredigd gevoelen. De heer Witte man (r.k.) be toogt op verschillendf gronden, dat hij het zou betreuren als de Eerste Kamer de voorstellen zou verwerpen. De heer Gelederm (liberaal) verklaart, vooralsnog niet de nood zakelijkheid in te zien om Hoofdstuk VIII te wijzigen, zijn politieke vrien den en hij zullen hun stem niet aan het ontwerp kunnen geven. Spr. is van meening, da er in de Indische aangelegenheid een oplossing zal komen. Wanneer er dan maatrege len noodig zijn, zal sp/. die gaarne steunen. De heer P o 11 e m a (c.h.) betoogt, dat het Koninkrijk der Nederlanden en de Grondwet onafscheidelijk ver bonden zijh. Hij sluit zich aan bij den heer Anema. Voorts merkt hij op, dat de Londensche regeering is terugge keerd met een eigen opvatting omtrent het Staatsnoodrecht. Zij was niet anb- revolutionnair, maar contra-revolu- tionnair. Het standpunt van spr. -frac tie is: geen in overweging nemen van een wijziging in de Grondwet voor de Grondwet volledig is hersteld. Deze Eerste Kamer en de Staten-Generaal zijn niet de Eerste Kamer en de Sta ten-Generaal volgens de opvatting van de Grondwet. De fractie is van mee ning, dat deze vergadering niet de Grondwettelijke vergadering is, welke de Grondwetsherziening kan behan delen. Sprekers fractie zal consequent ook het voorstel tot wijziging van art. 192 der Grondwet niet kunnen aan vaarden. Onze dienstplichtigen behoo- ren te weten waarvoor zij vechten in Indië, n.l. voor niets anders dan ne Koninkrijk der Nederlanden. Tenslotte vraagt hij herstel der Grondwet. Is dat gebeurd, dan kan u regeering met herzieningen komen. De heer R e i nja 1 d a (P-Vf'aj! merkt op dat het '•ontwerp, dat o meerderheid der Staatscommissie voorstelde aantrekkelijker was na wat de regeering heeft ingediend, t behandeling in gemeenschappen] vergadering van Eerste en Tweee Kamer zou z.i. sterker tot het vo hebben gesproken dan de behana ling welke thans in het ontwerp neergelegd. Daarna wordt tot stemming overg gaan. Het ontwerp „In overweging nemen van een voorstel tot verandering m Grondwet strekkende tot wijziging de bepalingen betreffende verander gen" wordt aangenomen met tegen 20 stemmen. gt Het ontwerp voorzieningen met oog op de mogelijkheid van een o binding van de voorloopige ^tai Generaal en de alsdan te houden v kiezingen wordt aangenom met 34 tegen 9 stemmen. n Het ontwerp „In overweging nem van een" voorstel tot verandering art. 192 van de Grondwet" w aangenomen met 34 tegen stemmen. De voorzitter sluit daarna de ver gadering. v

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2