RECLAME f B100T GOUD! Indrukwekkende holde aan gevallenen INDIE GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht radioprogramma VOOR WOENSDAG BUITENLAND VOOR UW IN EN OMGEVING HILVERSUM 1 301 m. VARA: 17.35 Orgelspel door Johan Jong. 18.00 Nieuws. 18.12 Weerover- iicht. 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Pianoduo. 19.15 tuisterwedstrijd vanwege de Nederl. Jeugdgemeenschap, m.m.v. Koos Koen. VPRO: 19.30 Lezing door mej. ds. W. S, Wiardi Beekman. 20.00 Nieuws. 20.05 Partij van den Arbeid: Verkie zingstoespraak. VARA: 20.25 De be drogen Kadi. 21.15 Negen mannen negen strijders. 21.45 Dansorkest The Ramblejs. 22.15 Het gesprek van de week. 22.25 Omroepmannenkoor. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Novelty Serenaders. 23.45 Gr.pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.30 Rijk over zee. 18.45 Gr.pl. 19.00 Nieuws. 19.20 Met band en plaat voor U paraat. 19.30 Prote- stantsche Unie: Toespraak. 19.50 Met band en plaat voor U paraat. 20.00 Dankdienst. 21.45 Gr.pl. 22.00 Nieuws. 22.15 Het actueel geluid. 22.30 Bel Canto. 23.15 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek in den mor gen. 8.00 Nieuws. 8.15 Vlot en vroo- lijk. 8.45 Gr.pl. 9.15 Morgenwijding. Ds. H. v. d. Elskamp, Geref. predl 9.30 Een vroolijk programma. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Dos de Zwart, piano. 11.00 Nuttig en noodig. 11.10 Orgel en bariton. 11.45 Ber. over bevrijde krgsgevangenen uit het Verre Oosten. 12.00 „Poets de Paris". 12.20 Metro Sax-QuinteU 12.30 In 't spion netje. 12.35 Ensemble Geza Kiss. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 De Kwintetspelers. 15.00 Sterren en sterretjes. 15.20 „Confetti". 17.00 AVRO-Kaleidoscoop. 17.30 Het AVRO Dansorkest. HILVERSUM 11 415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 "Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 9.00 Opge wekte melodieën. 9.30 Waterstanden en politieberichten. 9.50 Richard Tau- ber zingt. NCRV: 10.00 Gr.pl. 10.15 Morgendienst te leiden door ds. J. Snoey, Geref. Pred. te Huizen. 10.45 Gr.pl. KRO: 11.00 Radio-zieken bezoek. 11.45 Piano-recital Johan Lig- telijn. 12.15 „Kees" uit Bartj van Anne de Vries. 12.30 Lunchconcert door het Ensemble Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.00 Stafmuziekcorps van de Amsterdamsche Politie. 1440 Causerie voor de vrouw. 15.00 Een kwartiertje gram.muz. 15.15 Concert. 16.00 Nachtvorstverwachting. 16.02 Bijbellezing. 16.45 Gewijde muziek. 17.00 Rijk over zee. 17.10 Populaire orgelbespeling. 17.30 Nederland helpt Inaië. 17.35 Rhapsodia Sextet. Engelsche druk op Franco Groot-Brittanië oefent groote pres sie op de regeering van Franco om het uitleveren van nazi- en ongewenschte Duitsche agenten aan de Geall. auto riteiten te bespoedigen. Volgens de inlichtingen die de Britsche regeering heeft ontvangen zijn er tusschen de 2200 en 2500 Duitschers in Spanje, «naar verdere onderzoekingen zullen wellicht nog toonen dat deze cijfers te laag zijn geschat. Van dit getal zijn ▼oor zoover te Londen bekend is •lechts ongeveer 400 bijeen gebracht, die thans klaar staan om naar Duitschland te worden verscheept. Nog geen resultaten inzake Italië Tijdens een formeele zitting der ministers van buiteriiandsche zaken der groote Vier is het rapport van de commissie van deskundigen over de FranschItaliaansche grenskwestie goedgekeurd. Minder belangrijke eco nomische vraagstukken inzake het Italiaansche vredesverdrag en het terugtrekken van troepen vormden ook een punt van de bespreking. JJe besprekingen leidden niet tot resul taten en geen der belangrijke punten van het Italiaansch verdrag werd behandeld. Onderhandelingen met Azeibeidsjan mislukt Radio Tebrts heeft medegedeeld, <kt de onderhandelingen tusschen de Perzische regeering en de delegatie van de Noordelijke Provincie Azer- beidsjan zijn mislukt. Oproep tot algemeene staking ~in Denemarken Axel Aksel Larsen, leider der Com munisten te Kopenhagen, heeft de Deensche arbeiders tot een plgemeene staking opgeroepen als protest tegen de poging der Deensche regeering een einde te maken aan de statóng der ar beiders in het slachthuis. s 25.000 S.S.-ers vrijgelaten Volgens den Amerikaanschen Nieuwsdienst in Duitschland heeft het derde Amerikaansche leger medege deeld, dat verleden week 25.000 leden der Waffen S.S. zijn vrijgelaten. Tito blijft Triest opeischen Tito heeft bij de opening van een Joego-Slavisch Jeugdcongres te Zag reb verklaard, dat Joego-Slavië het be zit van Triëst en zijn achterland zal blijven eischen. Het leven in België wordt goedkooper De Belgische premieir Van Acker heeft gisteravond een algeheele ver mindering van de kosten voor levens onderhoud in België aangekondigd. Het leven zal 10% goedkooper wor den. „In oogenblikken als nu", aldus Van Acker, „wordt aan het lot van een ge- heele generatie vorm gegeven". De salarissen zullen niet boven het. hui dige niveau uit mogen komen, de zwarte markt zal meedoogenloo§ be dwongen worden en officieele prijzen zullen voor alle goederen en dienst verrichtingen worden vastgesteld. Toeslag voor groote gezinnen en ouderdomspensioenen zullen met in gang van 1 Juli worden verhoogd. Alle loontrekkers zullen een kleine verlichting van belasting krijgen. Van Acker deelde voorts mede, dat een lijst is ingesteld van fabrieken en win kels, die de voorschriften van de p'rijsbeheersching hebben overtreden. Drie firma's zullen worden gesloten en hiin voorraden geconfiskeerd. Deze lijst zal binnenkort worden gepubli ceerd. De Perzische kwestie De Veiligheidsraad van de V.N. ziet zich voor de mogelijkheid van een nieuw debat over Perzië geplaatst. De onderhandelingen tusschen de Perzi sche .regeering en Azerbeidsjan zijn in een impasse geraakt en er is geen of ficieel nieuws omtrent de bewegingen van het Roode Leger. De afgevaardig den zijn kennelijk verontrust over het uitblijven van de bevestiging van de Sow jet-Russische ontruiming. De laat ste aanwijzing, die de afgevaardigden van de V.N. te Washington hebben ontvangen, is dat Soeltaneh liever geen „commissie van onderzoek" naar Azerbeidsjan zendt; hij geeft er de voorkeur aan te wachten tot de on derhandelingen met den Azerbeids- jaanschen „premier" in een meer ge vorderd stadium zijn gekomen. Als de Perzische regeering Maandag a.s. den Veiligheidsraad nog niets over de ontruiming door het Roode Leger kan mededeelèn, zijn eenige afgevaardig den van plan, zoo wordt van bevoegde zijde vernomen, den raad voor te stellen zelf een commissie naar Perzië te zenden voor een zelfstandig onder zoek. Rapport van Hoover over de Wereldvoedselsituatie De voormalige President der V.S., Herbert Hoover, heeft Truman rap port uitgebracht van zijn reis door de wereld, waarbij hij een onderzoek heeft ingesteld naar de voedselsitua tie. Volgens dit rapport is er tusschen 1 Mei en 30 September een graan- tekort van 3.6 millioen ton te ver wachten. Gedurende de crisisperiode zal Euro pa 8.3 millioen ton graan noodig heb- ben. De waarschijnlijke bevoorrading der wereld bedraagt uit de V.S. 4.2 millioen ton, Canada 2.3, Australië 900.000, Engeland 200.000, Argentinië 2.3 millioen, Brazilië 200.000, Birma 75.000, Siam 195.000 en Rusland aan Frankrijk 300.000 ton graan. Het we reldtekort van 3.5 millioen ton zou nog verlaagd kunnen worden door moge lijke bevoorrading door de graanpro- duceerende landen. Hoover gaf tevens eenige cijfers betreffende de behoeften van verschillende landen tusschen Mei en September. Frankrijk 1.7 millioen ton, Italië 775.000 ton, Zwitserland 90 000 ton, Engeland 2 millioen, Ne derland 80.000 ton, België 300.000 ton Amerikaansche zone van Dmtsddand 275 000 ton, Britsche zone 9UU.UUU en Fransche zone 195.000' ton. H°over stelde tevens voor, dat Engeland nog ^00 000 tón graan van haar voorraden ter 'beschikking van behoeftige landen zou stellen. DAGBLAD door O. Th. Rotma* 87. Kookmebotje vertrok weer, en 't werk werd voortgezet, zoodat den volgenden dag twee keurige nieuwe wagens gereed waren; in den eenen kwam de neushoorn en in den ande ren de luipaard. Maar nu kwamen de negers met 'n wanhopig gezicht naar den kapitein toe. „Dat zaakje kunnen we onmogelijk trekken, kappie!" zei den ze. 88. kapitein Klakkebos dacht met gerimpeld voorhoofd na. Toen bestu deerde hij aandachtig de kaart. „Ik waag het er op!" zei hij toen. „De Kongo is hier niet ver vandaan. Ik tippel er in m'n vliegmachine even heen en ben binnen twee dagen terug. Als 't soms wat langer duurt, behoef je je niet ongerust te maken!" En weg was hij. Hóoge onderscheiding voor Generaal Winkelman Op tal van plaatsen in het land zijn gisteren de gesneuvelden van de vijf oorlogsdagen van Mei 1940 plechtig herdacht, waarmee aan de strijders van het eerste uur, op den eersten verjaardag van de capitulatie die dat mogelijk maakte, openlijk de eer is betuigd die zij verdienden. Deze 14de Mei was geen stralend zomerschen dag, zooals zes jaar geleden de dag van de capitulatie, doch de grauwe lucht, de gure wind en de koude regen pastten wellicht beter in het kader van deze sobere Ned.'ingetogen herden? king dan een blauwe hemel en een vroolijke zon het zouden hebben ge daan. Hare Majesteit de Koningin heeft den oud-opperbevelhebber van Land en Zeemacht op dezen dag de hoog ste Nederlandsche onderscheiding, het Grootkruis in de Orde van de Neder landsche Leeuw toegekend. Daarmee heeft Hare Majesteit, zooals cle min.- pres. prof. ir. W. Schermerhorn in zijn herdenkingsrede, op de Grebbeberg verklaarde, niet alleen den 'generaal Winkelman willen eeren, bijzonder voor zijn moedig gedrag na de capi tulatie, doch ook heeft Zij de dank tot uitdrukking willen brengen van het geheele Nederlandsche volk aan zijn leger, dat in 1940 den ongelijken strijd te voeren kreeg. De plechtigheid op de Grebbeberg was indrukwekkend, niet door militair vertoon of de luister van het hooge gezelschap, dat zich op dit grootste Nederlandsche oorlogskerkhof met na gelaten betrekkingen van gesneuvel den, oorlogsinvaliden en vertegen woordigers van velerlei jeugdorgani saties rond 't groote kruis had verza meld, doch door statigen eenvoud en de afwezigheid van vormelijkheid zon der inhoud. De beteekenis van een regimentsvaandel trad in Nederland wellicht nooit duidelijker aan den dag, dan toen het vaandel van het 8ste Regiment Infanterie, 't onderdeel, dat rond de Grebbeberg 226 dooden te betreuran had, het kerkhof werd bin nengedragen. De vaandelwacht be stond uit zes burgers en eenige mili tairen allen leden van het regiment in zijn formatie van 1940. Het onlangs heropgerichte 8ste Regiment Infante rie, waaraan dit vaandel te gelegener tijd zal worden toegewezen, zal het als kostbaar onderpand van een roemrijke traditie kunnen bewaren, temeer, waar het in 1940 door twee soldaten met levensgevaar uit Duitsche handen is gehouden en H.M. de Koningin thans toestemming heeft gegeven de woorden „De Grebbeberg 1940 in het vaandel te voeren. Bernhard, die H.M. de Koningin ver tegenwoordigden, om ongeveer 11 uur waren aangekomen opende professor Schermerhorn de herdenkingsplechtig heid met een rede, waarin hij o.a. de betêëkenis schetste van de offers, welke in 1940 werden gebracht. De oud-commandant van het Veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst beschreef vervol gens uitvoerig het verloop van de krijgshandelingen in de Grebbestreek. Kransen Een zevental prachtige kransen werd vervolgens op de aarden ver hooging, waarop het Grebbehuis staat, neergelegd. Prinses Juliana en Prins Bernhard droegen samen de krans van H.M. de Koningin, minister Schermer horn die van de regeering. De j Koninklijke Marine, het Koninklijk Ne- derlandsch Indisch Leger, de Bond van Nederlandsche Militaire Oorlogs slachtoffers, de Britsche militairemis sie in Nederland en de Koninklijke Landmacht legden de overige kransen Een vertegenwoordiger van. een der jeugdgroepen declameerde het gedicht „de dooden" van Muus Jacobse, een padvindersleidster richtte zich op vrou- welijkè gevoelvolle wijze tot de aan wezigen, treurmuziek van de Ko ninklijke Militaire Kapel en het hoorn signaal „De laatste post" vormden de inleiding tot de plechtige minuut van stilte, welke werd besloten met het hijschen van de vlag, die tot dan toe halfstok had gehangen. Het uitreiken van een aantal onder scheidingen aan nabestaanden van ge vallenen door Prins en Prinses vorm de het slot van de plechtigheid. De Militaire Willer^sorden, welke post- huum werden toegekend, werden de eereteekenen van majoor Randzaat en soldaar Migchelbrink door den Prins overhandigd aan mevrouw Landzaat, de echtgenoote van den gevallen hoofdofficier, en aan den heer Mig chelbrink, den vader van een soldaat; Elders in het land Op de heide onder Mill, waren dui- zenden samengekomen voor een soort- gelijke plechtigheid, in Haarlem op de Groote -Markt, in het Utrechtsche sta dion, in Maastricht, op vliegveld Ypen- burg bij den Haag, op den Dam in Amsterdam, op de Parkkade in Rot terdam, in Kornwerderzand en Gronin gen, in het zwaar getroffen Middel- delburg, kortom in heel Nederland werd deze 14de Mei tot een indruk wekkend getuigenis van de erkente lijkheid van ons volk voor' de in 1940 gebrachte offers. dan twee wielen, indien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voer tuig, dat al dan niet zelfstandig kan worden gebezigd (aanhangwagen en oplegger), anders dan langs spoorsta ven wordt voortbewogen, onder be paalde voorwaarden tot wederopzeg- gens vrijstelling wordt verleend van de verschuldigde verhooging van mo torrijtuigenbelasting. iDt besluit treedt in werking met ingang van 1 Juni 1946. Amsterdamsche Havenarbeiders eindigen hun staking De Besturen van de Samenwerkende Organisaties in het Havenbedrijf heb ben naair aanleiding van den oproep van den burgemeester van Amsterdam hedenmorgen een zeer druk bezochte gecombineerde ledenvergadering ge houden. - Daarin werd met algemeene stem- mëh besloten aan den oproep van den burgemeester gehoor te geven en morgenochtend den arbeid te her vatten Verder is overleg gepleegd met het bestuur van de Scheepvaartvereeni- ging „Noord". Dit heeft de toezeg ging gedaan voor alle havenarbeiders die morgen weer aan het werk gaan de ontslagen in te trekken. Dit geldt zoowel voor de Stichting Samenwer kende Havenbedrijven als voor de vasten van de diverse maatschappijen. De politiemaatregelen rond het ha vencomplex zijn verscherpt.- Vrijstelling verhooging Motorrijtuigenbelasting Bij K.B. is bepaald, dat aan den houder van een motorrijtuig op meer Indonesische Radiostemmen Volgens het Indonesische Radio station te Garoet heeft Soekarno in een onlangs gehouden rede het vol gende gezegd over het rijstaanbod van Sjahrir aan Britsch-Indië: „Deze belofte is niet gedaan, omdat het Britsch-Indische volk bijna sterft van den honger, maar omdat bok zij ons helpen in onzen strijd op leven en dood". In Djokjakarta hebben zoowel Soe karno als Sjarifoedin, de minister van Verdediging, de „ideologie van den arbeid" aan de plaatselijke leiders van de Arbeiderspartij verklaard, waarbij zij meermalen de woorden van socia listische en communistische leiders aanhaalden. Sjarifoedin drong erop aan om een „regeering te vormen als strijdmiddel tot het vernietigen van kapitalisme en imperialisme". Soekarno zeide o.m.- „de Indonesi sche gemeenschap heeft geen gevoel van nationale eenheid en, heeft geen kapitalistische groep, daarom is het gemakkelijk om een programma van sociale welvaart in praktijk te bren gen. Inderdaad hebben wij thans een dictatuur van het proletariaat. Onze nationale revolutie- is nog niet ten einde". Inmiddels gaan de Indonesische Radio-stations voort met een heftige anti-Nederlandsche propaganda. Radio Soerakarta heeft in een her uitzending van radio Soerabaja op 12 Mei een rede van den bekenden spre ker Soetomo uitgezonden, die bij de bespreking van den toestand in de Molukken o.m. zeide: „alle vreemde lingen in de Molukken zullen tot den laatsten man worden uitgeroeid". Op 7 Mei zeide de radiocommenta tor van radio Priangan, die sprak over het belang van eenheid: „de Neder landers zien niet in, dat wij, het In donesische volk, hoe dan ook al die Nederlanders er uit zullen werpen". Een radio -omroeper van Soerakarta verklaarde onlangs, dat „het symbool van den vechtlust van de Indonesi sche jeugd wordt belichaamd in de gepunte bamboespeer" en besloot met de woorden: „thuis wordt mijn aan- valsgeest door het heilige wapen, de gepunte bamboespeer, aangespoord om den vijand te bevechten en te ver nietigen. Komt vrienden, komt, laten wij het sein afwachten". Malakka waarschuwt Engeland De Voorzitter van de pas opge richte organisatie van nationale orga nisatie van vereenigd Malakka heeft verklaard, dat de bewoners van Ma lakka bijna hun vertrouwen in de Britsche regeering hebben verloren en dat de inwoners van Malakka, die tijdig hyn waarschuwenden stem heb ben doen hooren, geen blaam verdie nen, indien onaangename incidenten zouden plaats hebben. r O a

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3