RECLAME 68Q0T GOUDA 12 NovemberVredesconferentie INDIË GOUDA „adioprogramma IN Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht BUITENLAND 90. En zoo tufte de heele trein- lustig door Afrika, over bergen en heuvels. Het gelukte, onderweg nog een groote eland-antilope te vangen; ook daar voor werd een wagen gemaakt, die achter aan den trein kwam te hangen. Totdat, op zekeren dag, een heele troep1 giraffen in zicht kwam. „Daar moeten we er 'n paar van hebben!" zei de kapitein. VOOR DONDERDAG jfjiiVERSUM 1 301 m. AVRO: 18:00 Nieuws. 18.15 Weer- /ii/przicht. 18.18 Gram.muz. 18.30 Pro- Xma voor de Ned. Strijdkr. 19.00 gr En nu naar bed! 19.05 Sport- nraatie. 19.20 Musette-orkest. 20.00 Nieuws 20.05 Partij van de Vrijheid: Toespraak. 20.25 Concertgebouw orkest 22.30 Ouderen en jongeren. 2300 Nieuws. 23.15 Dansorkest. 23.45 Gr.pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.30 Chr. Nationaal Vak verbond. 18.45 't Matrozenkoor. 19.00 Nieuws. 19.20 Met band en plaat voor n paraat. 19.30 Katholieke Volkspar tij :Toespraak. 19.50 Marsclien van Sousa. 20.00 Nieuws. 20.05 De Regee- ringsvoorlichtingsdienst antwoordt 2020 Concert door het NCRV-orkest. 2200 Nieuws. 22.15 De vaart der vol ken. 22.35 Kamermuziek. 23.15 Gr.pl. 23,50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- 4 gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 8.00 NieuWs. 820 Gr.pl. 8.50 Voor de huisvrouw, filoo Gram.muz. 9.30 Kamermuziek. VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. D. G. van Vreumingen, Rem. Pred. te Bussum. VARA: 10.20 De Regenboog. 1045 Voor de vrouw. 11.00 Eddv Wa lls speelt. 11.30 Gr.pl. 11.45 Berich ten over bevrijde krijgsgevangenen uit het Verre Oosten. AVRO: 12.00 AVRO-dansorkest. 12.30 Sportagenda. 12.35 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Stembus-reportage. 13.30 Gr.pl. 14.00 Kookkunst. 14.20 Omroep- kamerorkest. 15.20 Gr.pl. 15.28 Her haling hoorspel yoor zieken. VARA: 16.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit! 17.00 Nederlandsch Kamerkoor, 17.30 Metropole-orkest. HILVERSUM 11 '415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Ochtendgebed. 7.45 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 9.00 Opgewekte melodieën. 9.30 Waterstan den en politieberichten. 9.50 Gr.pl. 10.15 Henri de Greeve. 10.30 Gr.pl. 6 11.15 Als de ziele luiste/t. 11.30 Viool- lecital. 12.00 Gr.pl. 12.15 De legende van St. Juliaan den gastvrije. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Ensemble Nina Dolce. 14.00 Eric Satie (geb. 17 Mei 1866). 14.30 Uit het boek der boeken. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Nachtvorstverwachting. 16.02 Muziekkalender. 16.05 Van solist tot sextet. 16.45 Gr.pl. 17.00 Het achtste uur. 17.30 H.A.R.K. 17.45 Het rijk over zee. Nog een geschenk voor Winston Churchill De burgemeester van Zutphen heeft een aantal servetten van damast uit de 18e eeuw, waarop een herinne ring voorkomt van generaal Lord Marlborough, een der grootste voor vaderen van Churchill, aangeboden aan Winston Churchill, namens den Staatsman heeft mevrouw Churchill, die vergezeld was van haar dochter, en Engelschen Ambassadeur Sir Ne ville Bland en Lady Bland en den Commissaris der Koningin in de pro- k vincie Gelderland, dank gebracht aan de gemeente voor dit geschenk. Bij haar bezoek was de heele bur gerij uitgeloopen om de hooge gasten toe te juichen. Op het gemeentehuis bood burge meester Jhr. Mr. B. M. C. de Jonge «en thee aan. Een bezoek werd nog gebracht aan het standbeeld van Sir Philips Sidney, de Engelsche held, die.hier sneuvelde in den oorlog tegen Spanje. Aan den voet van het monu ment werden bloemen gelegd. Aanmeldingsplicht vrijgelaten Politieke Delinquenten De Stichting Toezicht Politieke Deliquenten Afd. Gouda en omstreken wijst nogmaals nadrukkelijk op de plicht van elke politieke delinquent, onder voorwaarde dat hij zich onder toezicht stelt van genoemde Stichting* £jch onmiddellijk te melden bij den Heer van Vliet, sociaal werker der Stichting. De Heer van Vliet houdt «Preekuur iederen Maandag van 9 tot *0 uur in het Waaggebouw aan de Markt te Gouda. Waar blijkt, dat aan deze aanmel- ^ngspljcht niet terstond wordt vol daan, zal de Stichting dit aan het Hoofdbestuur rapporteeren, met ver- e°ek tegen de betrokkenen maatrege- te nemen. Men diene dus zijn eigen oelang en houde zich aan de bepalin- üddeltijke aanmelding. DEZE WEEK IN HET BINNENLAND Deze week was er één feit waar alle aandacht in Nederland op geves tigd was. Ons land stond, om het zoo maar te noemen, in het teeken der dankbaarheid,- dankbaarheid jegens een man, die gedurende vijf jaren van verdrukking voor ons volk 't symbool van de vrije wereld is geweest. Het moet dan ook geconstateerd worden, dat Nederland die dankbaar heid niet onder stoelen of banken heeft gestoken en Winston Churchill met zijn echtgenoote en dochter een ontvangst heeft bereid, die klonk als een klok. Zelfs de nuchtere, zakelijke Engelschman, Churchill, heeft er wel eens verbaasd van gestaan, dat die „koude" Hollanders zóó los konden komen. We kunnen niet anders zeg gen dat hij geeërd is, op alle moge lijke manieren, waarop wij maar van onzen dank konden getuigen. De Gouden Plaquette van de stad Amsterdam, Buitengewoon Hooglee raar aan de Leidsche Universiteit, in de Ridderzaal ontvangen door de ge combineerde zitting der Staten-Gene- raal en tenslotte Eere-Lid -van den Rotterdamschen Gemeenteraad. Dit alles heeft Churchill met een joviaal gebaar in ontvangst genomen, een gebaar waarmede hij zich nog dieper in de herinnering van het Nederland- sche Volk heeft gegrift. Typisch bij dit alles, juists in dezen verkiezings tijd nu de gemoederen van ons Volk zoo heftig in beroering zijn, is wel het feit, dat hier toch eigenlijk een man geeërd werd op grond van zijn ongeëvenaarde eigenschappen voor de oorlogsvoering, ondanks het feit, dat velen het niet met zijn politieke op vattingen eens zijn. Maar groetend met zijn beroemd ge worden V-teeken, heeft hij kans ge zien het hart van ons geheele Volk in één klap te veroveren. De havenstakingen in Amsterdam en Rotterdam duren ondanks de pro testen die alom in het land hiertegen worden ingebracht, nog steeds voort. Het is wel te hopen, dat op korten termijn langs den weg van onderhan deling en gezond verstand spoedig aan dezen misstand een einde zal ko men, want min. Mansholt heeft er 'geen geheim van gemaakt, dat een voortduring van dezen toestand, spoe dig tot vermindering van bepaalde rantsoenen zou" kunnen leiden. Juist nu ook weer aangekondigd is, dat wij waarschijnlijk in Juli ons broodrant soen ten bate van de hongerende ge bieden in Europa zullen moeten ver lagen, is het toch wel ontoelaatbaar, dat stakingen, die zoo den levensader van ons volk aantasten, maar voort duren. Tenslotte heeft de Regeering dpzë week een belangrijk wetsontwerp in gediend, dat behelst de schadeloos stelling en rehabilitatie van de „goede" «ambtenaren, die in den oorlog ontsla gen zijn of nadeelen van hun houding hebban ondervonden. Een sociale rechtvaardiging dus, waarop door ve len met spanning werd gewacht. Nu toch de uitdrukking „met span ning wachten" is gebruikt, kan dit overzicht zeker besloten worden met een blik op a.s. Vrijdag te werpen waarop Nederland weer vrij naar de stembus zal kunnen gaan. Zeer veel zal er ditmaal van den uitslag van deze verkiezingen afhangen en dubbel interessant zal deze uitslag zijn, nu zich op politiek terrein nieuwe groe peeringen hebben gemanifesteerd die voorspellingen omtrent den uitslag., bij voorbaat onzeker maken, alle opinie onderzoekingen ten spijt. Binnenkort nieuwe Puntenbornien voor Metalen Keukengerei Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort nieuwe puntenbonnen voor metalen keuken gerei en servies-goed in gebruik zul len worden genomen. De oude pun tenbonnen voor deze artikelen blijven tot nader order geldig. De nieuwe bonneh voor serviesgoed hebben een waarde van een punt (zwarte opdruk) of vijf punten (roöde opdruk) de kleur der bonnen is bruin. De nieuwe bonnen voor metalen keukengerei hebben een waarde van een punt (zwarte opdruk) of ben punten (roode opdruk) de kleur van deze bonnen is violet. Na-inlevering buiten omloop gesteld Bankpapier De Hoofdgroep Banken deelt op verzoek van de Nederlandsche Bank N.V. het volgende mede betreffende dé na-inlevering van buiten omloop gesteld papiergeld. Na de sluiting van den termijn voor na-inlevering van buiten omloop ge- VOOR UW EN OMGEVING door G. Th Rotm» DAGBLAD 89. Na een week kwam de kapitein terug, in 'n vreemdsoortig voertuig, half auto, half locomotief. „Geruild, tegen m'n vliegmachine, heelemaal ia 't Westen van de Kongo 1" riep hij. „We zullen 'm „Alida" doopen!" Goed; de kapitein besloot twee der negers mee te nemen en stuurde de rest met een bedankje naar huis. De „Alida" zou voortaan de wagens trek ken! stelde bank- en muntbiljetten en zil- vetbons op 15 Mei 1946; zal de Ne derlandsche Bank N.V. een aanvang maken met de afdoening van de des betreffende aanvragen. Ingevolge de door den minister van Financiën gegeven aanwijzingen zullen slechts die aanvragen voor toewijzing in aanmerking komen, waarvan be wezen is dat omstandigheden buiten den wil van den aanvrager de inleve ring hebben belet. Als zoodanige om standigheden zijn slechts aan te mer ken, welke niet aan de inleveraar kun nen worden toegerekend. Vergeetach tigheid, slordigheid, onachtzaamheid en dergelijke redenen zijn derhalve geen omstandigheden die tot toewij zing kunnen leiden. De Nederlandsche Bank N.V. zal aan de hand van de verschillende haar ten dienste staande gegevens de aan vragen qauwgezet beoordeelen. Zij zal echter geen redenen in geval van af wijzing opgeven, daar zij in verband met het zeer groote aantal aanvragen mondeling noch schriftelijk met de be langhebbenden in discussie kan tre den. Correspondentie over afgewezen aanvragen kan derhalve niet worden gevoerd. Polen verbreekt Handels betrekkingen met Italië De Poolsche regeering heeft de handelsbetrekkingen met Italië ver broken. Een officieel communiqué geeft als reden op, dat de Italiaansche autoriteiten beslag hebben gelegd op het Poolsche schip „Atery". De Ita liaansche regeering beweert, dat het schip haar als waarborg moet dienen voor de schulden, die de oude scheep vaartmaatschappij „Gdynia America", vóór den oorlog heeft gemaakt. Arabische leiders uitgenoodigd tot een Bijeenkomst? Het pro-Wafdistische weekblad „Akher Saa" meldt, dat Abdel Aziz Badr, hoofd van de Arabische afdee- ling van het Koninklijk Paleis, per vliegtuig Cairo verlaten heeft, ten einde een invitatie van koning Faroek van Egypte aan alle Arabische leiders voor een bijeenkomst ter bestudeering vai^ het Palestijnsche vraagstuk, te overhandigen. Studentenrelletjes te Krakau Een correspondent van de Times meldt uit Warschau, dat de Poolsche autoriteiten de studenterelletjes die 3 Mei j.l. op het marktplein te Krakau zijn vooYeevallen, ernstig opvatten. De Gouverneur van Kfakau heeft me degedeeld, dat 200 van de- 400 ge arresteerde studenten nog in de ge vangenis worden vastgehouden. De voornamste beschuldiging, wel ke tegen hen wordt ingebracht is het voorbereiden en ensceneeren van ,een demonstratie tegen de regeering op den Nationalen Feestdag 3 Mei op het marktplein van Krakau, waarbij zij beleedigingen uitschreeuwden aan het adres van de Sowjet-Unie en Pre sident Bierut en riepen „lang leve generaal Anders" en „lang leve Miko- lajczyk, de redder van Polen DE PARIJSCHE CONFERENTIE Byrnes heeft thans tijdens de con ferentie van ministers van Buitenland- sche Zaken te Parijs voorgesteld, op 12 November van dit jaar een speciale vredesconferentie bijeen te roepen, die zal beslissen over het lot van Duitsch- land. Hij stelde tevens voor een spe ciale commissie der plaatsvervangers in het leven te roepen, die op 15 Juni de datum die hij heeft voorgesteld voor de volgende ontmoeting der mi nisters, verslag zal uitbrengen. De commissie zou de nog te regelen Duitsche problemen bestudeeren, zoo als de toekomst van het Rijn- en Ruhr- gebied, de grenzen van Duitschland, de Duitsche export en import. De mi nisters zouden dan in hun volgende bijeenkomst ten aanzien van de pun ten een beslissing nemen. Deze zelfde commissie zou dan tevens een rapport maken voor de vredesconferentie van November. Deze Amerikaansche voorstellen werden irgSuieno, die ëetl bèspöêdi- ging beoogen van de behandeling Vfiii d?ze problemen, werden ingediend na een discussie tusschen Bidault, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken en Bevin, en waarbij Bidault aandrong op onmiddellijke behande ling van het probleem van het Ruhr- gebied, terwijl Bevin eerst het geheele Duitsche probleem aan de orde wilde stellen. Molotof steunde Bidault. Bidault gaf een uiteenzetting van de Fransche plannen ten aanzien van Duitschland: Frankrijk wil de en economische internationalisatie de Ruhr. Deze nieuwe staat zet worden door internationale krachten, terwijl de integriteit dier staat door de belanghebbende mo gendheden zou worden gewaarborgd. De mijnen zouden onteigend worden en beschouwd worden als internatio nale nutsbedrijven. Tusschen het Ruhr- gebied en Duitschland zouden tolgren- zenzen bestaan. Een gedeelte van een gunstige handelsbalans van het gebied zou voorloopig gebruikt worden voor bevoorrading van de rest van Duitsch land. Ten aanzien van het Rijnland wil Bidault een permanente militaire be zetting van de Westelijke Rijnoever en waarbij de bezettingstroepen ten Zuiden van Keulen Fransch zouden zijn, met eventueel Belgische en Lu- xemburgsche contingenten. De bezet tingstroepen ten Noorden van Keulen zouden Belgische, Nederlandsche en desgewenscht ook Britsche zijn. Naar gelang de plaatselijke ontwikkeling zou er hetzij een enkele Rijnstaat on der intergeallieerde militaire bezetting ontstaan, of twee afzonderlijke staten onder verschillende geallieerde bezet ting- In dit kader zou het Rijnland zijn eigen binnenlandsche aangelegenheden besturen, zou eigen diplomaten hebben en een eigen financieel handelssy steem. De kolenmijnen van de Saar, Jie bij het verdrag van Versailles aan Frank rijk werden toegewezen, zouden het eigendom van de Fransche staat wor den, en het Spargebied zou worden opgenomen it) het Fransche douane- en monetaire systeem. Het gebied zou onmiddellijk onder Fransch gezag ko men, en Frankrijk zou daar ten mili taire macht handhaven voor het bewa ren van de orde en het bewaken van de grenzen van de Sdair. De politieke Status en de nationaliteit van de in woners zou worden opengelaten, ter wijl Frankrijk de belangen van de Saar en de Saarlanders zou beharti- gen-, Bidault zeide, dat Frankrijk had toe gestemd in de politieke .decentralisatie van Duitschland, doch dat het de in stelling van centrale economische en administratieve departementen prema tuur acht. Men moet thans eerst de regionale structuur van Duitschland, die de basis zal worden van de poli tieke toekomst van Duitschland, verder ontwikkelen. Frankrijk zal op Sep tember gemeenteraadsverkiezingen doen houden en op 1 October verkie zingen voor de districtsraden. Frankrijk wil zich beveiligen Aegen een Duitsche agressie in de toekomst Het yyil geen annexatie van Ruhr I Rnnland of Saar. doch wij deze bieden slechts van Duitschland schei- dén. Omdat deze gebieden echter geen politieke óf économische eenheid vor men wil Frankrijk een afzonderlijke regeling voor elk. PARIJSCHE CONFERENTIE VERDAAGD De ministers van - Buitenlandsche Zaken, die thans te Parijs bijeen zijn zijn overeengekomen de conferentie tot 15 Juni te verdagen. Men zal dan wederom te Parijs bijeenkomen. De conferentie is overeengekomen het herziene wapenstilstandsverdrag met Iralië, zooals voorgesteld door Byrnes, te onderteekenen. Voor de Buitenlandsche Zaken zullen tijdens hijn bijeenkomst van 15 Juni beslissen wanneer de Vredesconferentie gehou den zal worden. Na lange discussies heeft de confe rentie geen overeenstemming bereikt ten aanzien van het voorstel van Byr nes om het Oosten rij ksche vraagstuk op de agenda te plaatsen. De conferentie heeft nog geen be slissing gnomen over de preciese'da tum van verdaging: morgen om 11 «uur zal wederom een informeele zitting worden gehouden ter bespreking van het Duitsche probleem. Patrouille-activiteit bij Klender en Tjiteureup Volgens een bericht van den voor lichtingsdienst van het K.N.I.L. werd op 13 Mei op Nederlandsche stellin gen bij Klender gevuurd. Een pa trouille, die een onderzoek instelde, werd met lichte en zware machinege weren aangevallen. Nadat men hieraan een einde ge maakt had, werd de kampong, van waar uit gevuurd was, gezuiverd. Voorts is een patrouille, die een verkenningstocht bij Tjiteureup deed, met mortieren eti machinegeweren be stookt. Het vuur werd beantwoord en tot zwijgen gebracht. Van de pa- ttrouille werden een Nederlandsch officier zwaar en een sergeant licht gewond.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3