ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Heropening Veemarkthal Wccc&uickt VRIJDAG 17 MEI 1946 STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK AD EENDRACHT Kedactie: L. J. A. d. Steenhoven Mr X. A J Rijkeen NUMMER 230 Drukker: Drukken] Verzi]!, Oouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3008 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct Afscheidsavond Lucht- v beschermingsdienst Gouda Woensdagavond heeft de Luchtbescher mingsdienst der gemeende Gouda een af scheidsavond aangeboden ter gelegenheid van haar opheffing. De zaal was ei-vol. De heer Breedijk. plaatsvervangend hoofd van den L.B.D opende den avond. Spreker verwelkomde allereerst den' Bur gemeester en mevrouw James. Dit feest, aldus de Heer Breedijk, heb ben wi) gemeend te maeten geven na de k roes der andere feesten om een betere in druk te doen achterlaten. Na een korte beschouwing van den L.B.D. betrad de heer J. Jaring, hoofd L.B.D. het spreekgestoelte Hij dankte niet alleen den Heer en mevrouw James voor hua tegenwoordigheid, maar ook de re presentanten der burgemeesters van ver schillende omliggende gemeenten. De heer Jaring gaf vervolgens een meer gedetailleerde historische schets der Goud- sche L.B.D. Hem werd in '34 gevraagd den L.B.D. hier in Gouda te organiseeren. Spreker kon niet nalaten hulde te bren gen aati alle mannen en vooral de vrou wen. In het bijzoader werden de verdien sten geprezen van de heeren Breedijk en Groenendijk. Eerstgenoemde had in '43, toen spreker gedwongen werd het hoofd schap der L.8. D neer te leggen, den dienst in handen genomen. Langzamerhand werden meer taken toevertrouwd aan den L.B.D., w.o. de kunstbescherming, die onder leiding stond van den heer Helbers. Burgemeester James was de derde spreker. Hij herinnerde ons aan het jaar der be vrijding. Nu, na eea jaar. denken we terug aan den tijd van dood en honger, maar ook aan de onderlinge hulpvaar digheid en het saamhoórigheidsgevoel tegen de Dultschers. Het mooie, de ge zamenlijke taak der luchtbeschermers, moet staan in het teeken van den avond. Behalve de gevoelens van weemoed en dankbaarheid, hebben we ook een gevoel vsn voldoening over het gepresteerde werk. Toen Gouda Éeest vierde om de bevrijding hield de L.B.D. de wacht oip behulpzarm te kunnen zijn bij nog even tuele „food-droppings". Tegen de Duitscbers behoeven we niet meer saamhoortg te zijn, maar wel moeten we dat zijn in andere dingen. Tot slot bracht burgemeester James, namens het gemeentebestuur, zijn dank over aan de heeren Jaring en Breedijk. Na dit offlcieele gedeelte trad een groep bekende artisten voor het voetlicht met een cabaret-revue „Dat Is Knnst", mede werkers waren Toon Hermans, Ans Heidendaal, Wlm lbo. Hetty Blok, Jack Grlnberg, Annie van Duya, „The Swin ging Nightingales'" met aan den vleugel Gerard van Krevelen. We behoeven niet in details te treden, want goede wijn behoeft geen krans. Zelfs was het geen overkomelijk bezwaar dit programma al een keer door de radio gehoord te hebben bi) één der „Bonte Dinsdagavond"-treinen Na afloop was er een geanimeerd bal met attracties en een groote verloting. De wensch van den heer Breediik. dat deze avond een mooie, blijvende herlnne 'ing zou achterlaten, Is zeer zeker in *#rvu'"Bfl gegaan. De Tokkelmelodisten In de geheel met genoodigden gevulde achterzaal van „De Beursklok", heeft Gouda'p, jonaste mandoline- en gitaarge zelschap „De Tokkelmelodisten" o.lv. haar Dirigent, den Hear P. v. d. Dool. Woensdagavond gedebuteerd. Indien wij in aanmerking nemen dat vereeniging pas 3 maanden geleden 18 opgericht en thans reeds met een senior ca een junlorafdeeling voor het voetlicht trad, kunnen de nummers welke ten beste *erden gegeven de toets der crltlek zeker doorstaan. Vooral in deze tijd van lazz en swing is het bestaan van een dergelijk gezélschap, dat er juist op oit 41 om iets anders dan het zoojuist ge hemde te preagen, van groote waarde. De in de pauze georganiseerde verloting a*rd eea groot succes, terwijl de tusschea de muzieknummers opgevoerde schetsjes, ye*l bijval oogstte. Indies „De Tokkei- •elodisten" in het komende seizoen «nsstig ea nauwgezet repeteeren, zien wij belangstelling hun najaars-uitvoering M.s. Nieuw-Holland. Het motorschip „Nieuw-Holland" zal 24 Mei a.s. een Ncderlandsche haven binnenvaren. De lijst van repatrieerenden ligt op ons bureau ter inzage. Ouden van dagen Voeren actie In een vergadering van de vereeniging voor ouden van dagen „Ons Belang", die gistermiddag in de Beursklok is ge houden, zijn de belangen dezer groep gedupeerden besproken. De voorzitter, J. v. d. Speld, wist te vertellen, dat in sommige gemeenten de steun reeds is verhoogd. Hij sprak zijn stellige ver wachting uit dat na de verkiezingen wel een veel betere regeling voor denouder- domssteun zal worden getroffen. Het bcstnur heeft het plan deze kwestie on tplddellijk bi] het nieuwe bewind aanhangig te maken. De che^-de-bureau vau Volksherstel, de heer Kraaienbrink, belichte uitvoerig de moeilijkheden, w'aarvoor NVH thans gesteld is. vooral na de malversaties bij de Amsterdamsche en de Rotterdamsche Hark. Indien over eenlgen tijd mocht blijken dat NVH geen klecren meer te verdeelen heeft dan zal het zich intens gaan bezig honden met gezins- en jeugd zorg. Wedstrijden voor de Brandweer Door de Ned. Vereeniging van Brand weercommandanten zijn brandweerwed strijden georganiseerd, welke wedstrijden over het heele land zullen plaatshebben. De eerste wedstrijden worden in den loop van de Maand Mei In de verschil lende kerngemeenten gehouden, waarna de winnaars van deze wedstrijden tegen elkander uitkomen in de afdeelingswed- strijd, welke zullen worden gehouden ia Gouda, Zaandam, Arnhem, Tilburg en Emmen. Daarna vindt tenslotte tusschen de winnaars van deze afdeelingiwedstrijden de eindstritd plaats in Utrecht. Voor Gouda, welke Gemeente tevens kerngemeente is, ia de kring wedstrijd vastgesteld op 25 Mei a.s. ea zal ge houden worden op den Bleekerssingel. Aanvang der wedstrijd om 14 uur. Aan dPze wedstrijd zullen deelnemen dé brand weren van: Gouda, Stolwijk. Berken woude, Bergambacht, Woerden, Krimpen a/d Lek. Lekkerkerk B, Lekkerkerk A, Krimpen a/d IJssel. De datum der afdeelingswedstrijd moet nog worden vastgesteld en zal plaats vinden ia Jual a.s. Ongeluk met doodclijken afloop Woensdagmiddag had in de Kerkhof- laaa een ernstig auto-ongeluk plaats, dat aan verregaande roekeloosheid is te wijten en waarbij twee slachtoffers te betreuren zijn. De 19-jarige J- K. L. auto-monteur en de 16-jarige leerling-automonteur uit de Vossiusstraat. hadden opdracht een in de tegenover het kerkhof gelegen auto garage geplaatste auto, de banden te demonteeren. De fa. Wtentjes had deze bestelauto buiten gebruik gesteld, daar deze wegens grooté slijtage een gevaar voor verkeer opleverde., In plaats van de gegeven opdracht uit te voeren, gingen L. en K met den wagen rijden. De 16-jarige K., die nooit eerder een motervoertuig bestuurd had, kwam met deze wagen in de Kerkhoflaan in aanraking met den 60-)arigen wielrijder C. K., zijn oom. A. K. kon niet tijdig meer bet stuur omgooien en een vreese- lijke aanrijding volgde. Het rechterbeen van C. K werd geheel van het lichaam gereden, terwijl het linkerbeen zoodanig werd verbrijzeld, dat amputatie onmid dellijk noodig bleek. Het 10-jarig doch tertje van den heer K., dat achter op het rijwiel zat bekwam twee diepe vleesch- wonden aan beide dijbeenen. K. is in den daarop volgenden nacht aaa de bekomen verwondingen bezweken. C. J. B. Agenda. Voor de Trekvogels: Zaterdag 18 Mei. p.m. 3 uur, Sport en Spelmiddag, verzamelen bi) school no. 1 Vèor de Roode Wachten: Zaterdag 18 Mei, a.m. 7.30 aar, Be langrijke ledenvergadering. Behandeld wordt het zomerprogramma en dé 2 beetuursvacatures. Wenschen en candidaten kunnen tot en met dé ver gadétlng worden Ingediend. Voor het Kader: Zondagmorgen 19 Mei, v.m. 9.30 uur, kadermorgen in school no. I. Het ligt in de bedoeling om een jon genskoppel van 11 en 12-Jarigen aan ons werk toe te voegen. Jongens, die daar iets voor voelen, kunnen zich opgeven bi) Rle van Anraat, Kon. Wilhelminaweg 254 en Han Sanders, 2de H. v. Alphen- straat 7. Zij, die met ons werk symphatieeeren en gelegenheid willen geven om een groepje jongens eens per weck in huisin een kamertje of zoo te nemen, verzoeken wi] hun adres aan bovenstaande personen op te geven. Er is een groot gebrek aan bijeenkomsten ruimte. INGEZONDEN Onder groote belangstelling had gister morgen de heropening plaats van de ge restaureerde Veemarkthal. Na aankomst van burgemeester Mr. Dr. K. F. O. James, wethoudster Mevr. Van Danzig-Melles, wethouder A. Heerkens, enkele gemeenteraadsleden, de commissie voor het marktwezen en vele belangstel lenden, sprak wethouder A. Heerkens een korte openingsrede. Hij memoreerde hoe 20 jaar geleden zijn voorganger wethou der C. Koemsns het plan opvatte om Gouda een veemarkthal te geven en kos ten noch moeite gespaard heeft, om de hal aan alle elschen des tijds te voldoen. Zoo kwam in Gouda deze veemarkthal tot stand, een unlcUm In Nederland op het gebied van den varkenshandel. Tijdens den oorlog richtten de Duit scbers deze hal in als paardenstal. Er was nog heel wat te veranderen eer de hal weer als varkensmarkt in gebruik kon worden genomen. Zoodoende werd na de bevrijding al het mogelijke materiaal bi) elkaar gegaard ea met de restanratle be gonnen. We zijn er echter nog niet. want ook het achterste -gedeelte moet weer in gebruik kannen worden genomen, maar vandaag is het begin. We kannen niet anders zéggen dan, er zit schot in. Na het openingswoord vpn den wet houder sprak de burgemeester een kort woord. Het is voor Goada en ook voor de wijde omgeving een belangrijke dag, daar we nu weer kannen spreken van een echte markt. Hij wees op bet afschaffen van de tol bij Stolwijkersluis. Na is er voor een nict-Goawenaar geen beletsel meer om naar de stad te komca. Wij zijn allen op elkaar aangewezen. De buitenmenschcn hebben Gouda noodig en Gouda de buitenlieden. Wi) hofxn dan ook, dat Gouda'» vee- en varkensmarkt weer een goede toekomst tegemoet gaan. Voorts deelde de burgemeester mede. dat bet de bedoeling is in September een Landbouwschool te openen en wel in het gebouw van de Kieischool aan den L. Tiende weg, waar ook tevens een Land bouw-huishoudscbool aan verbonden zal worden. Hier kunnen dan de kinderen uit de omgeving van Goada de aoodige wijsheid opdoen, die ze later in het be drijf in toepassing kannen brengen. Hierna sprak de voorzitter der Ver- eenlgde Varkenshandelaren. de heer Lok nit Bodegraven. Deze bracht op de eerste plaats dank aan den oud-wethouder C. Koemans. Hij was de man. die de markt van Goada tot roem heeft gebracht en hij hoopte, dat de tegenwoordige wet houder de voetsporen van zijn voorgan ger zal volgen. Voorts sprak hl) zijn dank uit aan de heeren Binnendijk en Kooistra, die het hnnne er hebben toe bijgedragen de res tauratie in orde te brengen. Hiermede was 'de offlcieele opening ge ëindigd- In de hal zijn na 94 hokken aange bracht. Een groote verbetering is het val licht dat ln het dak Is aangebracht, zoo dat het èt siet zoo donker meer is dan vroeger. Wij hopen, dat ook spoedig het andere gedeelte weer in gebruik kan worden ge nomen ea Goada zijn oade plaats ia den varkenshandel weer zal innemen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Met verwondering-nam ik kennis van het eerste gedeelte van het ingezonden stuk van Mevr. H- M.JP. J. den Hertog Baak in uw nummer van gisteravond. Met verwondering, want reeds uit de eerste regel ervan bleek, dat geachte schrijfster haar opmerkingen maakte naar aanleiding van het verslag in GrootGouda. Zonder iets af te doen aan de kundig heden van de betrokken verslaggever, oet men 'toch begrijpen dat wat in een rede van */4 uur wordt gezegd, niet vol ledig kan worden weergegeven in 35 regels. Wanneer de verslaggever dan ook enkele losse zinnen opneemr, zonder motiveering, wil dit niet zeggen, dat deze motiveering op de vergadering zelve evenmin gegeven zou zijn, temeer daar de verslaggever niet geheel neutraal blijft in zijn opmer king „besloot Ds. Bik zijn betoog, dat bij „het éénttemmig georienteerde" ge hoor grooten bijval vond, welk feit nn niet direct de A. R.-verkiezingsvergade ring van andere dergelijke vergaderingen onderscheidde. I Het was danook verstandiger geweest, als Mevr. de H.-B. crittek had geleverd op een vergadering waar zij persoonlijk aanwezig was geweest. Bovendien moet zij begrijpen, dat, omdat zij politiek anders georiënteerd blijkt te zi|n, dit niet wil zeggen dat haar opvattingen nn alleen maar juist zijn, en dat men niet naar politieke vergaderingen dient te^aan, of recensies ervan dient te lezen als men zich snel aan bepaalde uitdrukkingen erpert. Tenslotte meen ik te mogen consta te* ren, dat wat betreft de lijst van „aan de propaganda ten dienste staande mid delen" welke Mevr. de H.-B. noemt, deze lijst zou kunnen worden aangevuld met: „het schrijven van ingezonden stukken" U dankend voor de plaatsruimte, H. L. SPRIK. Gouda, 17-5-46. Paard schichtig geworden. De ^weefmolen draaide op de Nieuwe Markt, maar het paard van dep land bouwer M. schrok van de muziek en ging met de wagen door de spiegelruit van de fa. K. in de St. Anthoniestraat. Rijdt niet mee met wagens Dé 12-jarige C. D. uit de Dijkstraat was op den Kattensiogel achter een wagen gaan hangen. Als het meisje plotseling achter het voertuig uitkwam naderde uit tegenovergestelde richting een motorrijder, waardoor zij werd gegrepen. Zij bekwam alleen schaafwonden en kon na verbon den te zijn naar huls gaan. REEUWIJK Biljart-Tonrnooi DOS 1946 De 2e ronde bracht de volgende resul taten i Thalia's Vrienden-De Spil 4-12 Moordrecht-NSH 8-8 De Sport-W. Ballon 8-8 Per Aspera-'t Westen 4-12 Touché-De Doele 14-2 In de finale komen thans A.s. Zondag W'.ttebrng-De Spil A.s. Maandag Touché-De Sport A.s. Dinsdag Moordrecht-'t Westen Na beëindiging van het tournooi staan enkele vriendschappelijke wedstrijden op het programma. De eerste zal zijn tegen Touché Bodegraven, daarna Capelle a/d IJsiel en'Moordrecht. Woensdag 22 Mei a.s. algem. jaarver gadering in „Zomerzorg", aanvang 8 nar. Openbare aanbesteding Dinsdagmorgen had ten gemeentehuize van Recuwijk door B. en W. de open bare aanbesteding plaats voor het bouw rijp maken van het uitbreidingsplan, ter nit voering van grond-, straat en riolee- ringswerken met bijbehoorende werken, op een terrein gelegen aan den Nieuw- dorperweg nabij den Raadhuisweg. Laagste inschrijver was P. de Kwaad- steniet, Gouderak, voor f 62.536.00. Benoemd B. en W. hebben tot tijdelijk geld- ophaler bi) het gemeentelijk waterleiding bedrijf benoemd de heer H. C Groenen dijk. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond Wordt verwacht i Half of zwaar bewolkt. Plaatselijke regenbuien meteenige kans op onweer. Zwakke of matige wind tusschen Zf en O. Weinig verander, in temp. Wat Is «r In Gouda to doonf Reünie, Vrijdag t/m Woensdag „De 5de Piloot" (Toegang boven 14 jaar). Schouwburg-Bioscoop Van Vrijdag t/m< Donderdag „De Dief van Bagdad". (Toegang boven 14 jaar) Thalia;Theater, Vrijdag t/m Woensdag „De roode aarde". (Toegang boven 18 jaan Vrijdag 17 Mei, Blauwe Kruis, 8 uur, Evang. samenkomst. Spreker den heer Klein Hazeveld (Bodegraven) over „Rust voor de onrnstigen". Idem. Central, 9 uur, vergadering van P. v.d. Arbeid. Zaterdag 18 Mei, Leger des Hcils, 7 unr, Bidstond. 7.30 Straatzang. Zondag 19 Mel, Concordia, 7.30 nar, Arbeidsfeest K.A.B. enK.A.J. Opvoering van „Het prentenboek van den Rozen krans" door „De Ghesellen van de Spcle- wei", leider Anton Swccrs. PREDIKBEURTEN Kerkdiensten op Zondag 19 Mei Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur voorm. D». Gcrh Huls, 5 u. Ds. M. C. Koole. Westerkerk v.m. 10 uur Jeugddienst, Ned. Herv. Ver. Colijn, 4.30 uur, D»r Vroeglndeweij van W'veen. Ds. Oskam van Zaltbommel, 5 nar Ds. Elzenga. Vereeniging van Vrijz. Hervormden. Kleine Kerk. Pepcrstr. 128,10.30 uur v.m. Ds. J. v. Rossum van Apeldoorn. Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30 nor Ds. J. Nienhuis. Evang. Luthersche Kerk 10 nor v.m. Ds. J. Simon Oud-Katholieke Kerk 10.30 n. ea 6 unr Pastoor Giskes Gcreform. Kerk 10 en 5 nor Ds. H. R< Gijsen van Noordwijk Binnen. Geref. Zondagschool „Jozef, Groen van Prinstercrschool, Groenendaal en vervolgkl. 12—16 jaar. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gcreform. Kerk, (art. 31.) 8.30 n. in de Chr. Geref Kerk en 4 nar in de Rem. kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gem. Stationsweg 10 en 5 uur, Leesdlenst. Christelijk Gereform. Kerk 10 en 5 nor Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gem., Turfmarkt 54, 10 en 5 nur Ds. Joh. van Wcizen. Vrije Evang. gem. gcb. Zeugestr. 38. 9, 10.30 en 5 uur Ds. C. J. Hoekendijk van Baarn. Leger des Heils. 10 nar Heiliging sdienst 3.30 uur Openlachtsamcnkomst (N. markt) 7.30 nar Openbare Samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. van Soets. Dokters- en Apothekersdieaat. De Zondag dienst wordt op 19 Mei waargenomen door de artsen P. de Boer Gouwe 115, Tel. 2273 en C. v. Elk, Kattenslngel 79, Tel. 2561. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersdienst Apotheek Grendel. Pr. Hendrikstraat 15. HAASTRECHT OUDEWATER EN POLSBROEK Doktersdieast Van Zaterdag 18 Mei des middags 12 U. af tot Maandag 20 Mei 's morgens Is., zal de doktersdienst worden waargenomen door Dr. T. Bon ga te Haastrecht. Tel- K 1822-303. I f A ft-tl II GROOT V

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1