De toekomstplannen der Spoorwegen BINNENLAND Gisteravond heeft de minister-president Prof. Ir. W. Schermerhom een radio-rede gehouden, waarin hij sprak over de stakingen in de haven van Rotterdam en Amsterdam. Vastberaden zette hij de koers uit, die de regeering ten aanzien hiervan zal volgen: Het spijt mij, zoo ving hij aan, dat dit laatste woord, waarmee ik mij als minister-president in deze regeenngs- periode tot u moet richten, gewijd is aan hetzelfde onderwerp, waarmee ik in Juni van het vorige jaar moest be ginnen, nl. de staking in de haven. Nog meer spijt het mij echter, dat de toon niet dezelfde kan zijn als het vorige jaar. Kon ik toen uitgaan van de overtuiging, dat een belangrijk ge deelte van de schuld voor het conflict aan werkgeverszijde viel te zoeken in een strijd om de arbeidsvoorwaarden. Thans is het een strijd geworden om de macht, of liever nog wordt *er ten koste van het Ned. volk uitgevochten, of wij in Nederland de arbeidsvoor waarden in de toekomst willen zien vastgesteld op grond van rechtsregels of dat-deze, als in de donkerste tijden van de. arbeiderswereld uitsluitend zujlen moeten resulteeren uit een strijd om de macht, die met alle wapens van het geweld wordt gevoerd. Nu de oorlog en daarmee het groot ste gedeelte van het gevaar althans dat voor torpedeering, luchtbombarde menten enz. volledig geweken is, en aan den anderen kant ook de wette lijke vaarplicht weer is afgeschaft, is er voor voortzetting van-den tijdelij- ken toeslag, zooals de E.V.C. eischt, geen grond meer. De huidige regeling is als zoodanig zeer gunstig. Bedroeg het loon van een matroos voor den oorlog 90, per maand, thans is ditmaandloon gesteld op 195,Bovendien wordt gedurende drie maanden nog een toe slag van 50,per maand verleend en daarna tot 1 Sept. een toeslag van 25,per maand. Niettemin heeft de E.V.C. geadvi seerd, om op de nieuwe voorwaarden niet te monsteren en heeft zij een sta king geproclameerd, omdat de E.V.C. door de onderlinge verhouding met de oude vakorganisaties niet tezamen aan dezelfde tafel kan plaats nemen. Het is uitermate betreurenswaardig, dat niet alleen de arbeiders, maar het geheele Ned. volk van dezen strijd de dupe worden. Wij zijn dus nu zoover gekomen in ons land, dat om der wille van ar beidsvoorwaarden, die, zeker wat het loon voor de zeelieden betreft, blij kens een gesprek met mij voor de E.V.C. niet onaanvaardbaar zijn met het oog op het prestige van een vak bond de zaak erbij neergelegd wordt. De E.V.C. poogt thans ook de bin nenvaart en den groenten-export, dus speciaal de groentenveilingen bij deze staking te betrekken. Welke ramp zalige gevolgen mogt dit alles niet hebben? A.s. Maandag zou de eerste boot met bananen in R'dam aankomen. Maar één ding is zeker, indien de hui dige toestand voortduurt in de haven, gaat dit schip naar elders met de groote waarschijnlijkheid, dat het dan ook voor de toekomst met dit belang rijke transport voor R'dam zal zijn afgeloopen, ten koste van de haven arbeiders, die in het eigen vleesch snijden om derwille van het prestige REEUWIJK Gevonden voorwerpen Gevoadeu een dames-portemonnate met eenig geld. Terug te bekomen bij P. van der Heijden, Reeuwal D 81a. Predikbeurten Ned Herv. Kerk Reeuwijk-dorp v.m. f.30 uur Ds. J. P- Steenbeek uit Oude water, n.m. 7 uur Di. de Leeuwuit Bos koop. Ned. Herv. Kerk te Sluipwijk v.»j>. 10.30 ca n.m. 6,30 uur Ds. E. de Lint. Geref. Kerk a. d. Brug v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. Warmenhoven. SCHOONHOVEN Staatk. Geref. Partij. De Statenkring Gouda, der St.Ger. P. belegde alhier Donderdag 16 MeiJ.Leen openbare vergadering, waarin optrad de Eerwaarde heer Zagt, Ned. Herv. Gods dienstonderwijzer te 's Gravenhage. Op geestdriftige en boeiende wijze be handelde spr. de vraag „Waarom, ook als Ned. Hervormde. Staatk. Geref Na afloop der vergadering, kon een fUake kiesvereeniging der S.G P. worden opgericht. Voorzitter werd de. heer H. r, Kerkstraat 46. van de E.V.C., die in de oogen van het Ned. volk dat prestige maar op één manier kan herwinnen, n.l. door afstand te doen van de methoden, die thans worden gebruikt. Toen jJ. Zaterdag de oude Vak centrale overtuigd van de onjuistheid van hetgeen hier gebeurde op een groote vergadering van 800 leden met vrijwel rffgemeene stemmen be sloot, Maandag het werk te doen her vatten, heeft de E.V.C. tegenmaat regelen genomen, door de vrouwen van stakers op te roepen, welke bul ten het zg. afzetgebied cordons vorm den en daarmee de werkwillige arbei ders tegenhielden. Het oude spel om arbeider^ van hun fietsen te sleuren en fietsbanden onklaar té - maken, werd weer gespeeld. Er wordt druk uitgeoefend, direct en indirect, er wordt geld opgehaald, waarbij het met de vrijwilligheid van den gever in sommige gevallen ook maar. matig gesteld is, kortom er worden metho den toegepast, die in een rechtsstaat niet kunnen worden toegelaten en die de regeering dan ook met de grootste kracht zal bestrijden. De regeering acht zich, zooals van zelf spreekt, verantwoordelijk voor het nationale welzijn en kan deze gang van zaken niet aanvaarden. De sta king levert slechts schade en nadeel op, zoowel voor de arbeiders als voor het herstel van ons land, voor de voedselvoorziening en voor het be drijfsleven. Door de houding van de stake*ie arbeiders is bovendien het geheele evacuatieplan van nog 35000 landgenooten in Indië en in Siam in de war. Aan deze staking moet het koste wat het wil een einde komen. De regeering ziet zich geplaatst te genover een strijd om de macht en de ondermijning van het gezag van de overheid. Zij heeft daarom besloten een oproep voor vrijwillige arbeids krachten voor R'dam te doen in de gemeenten der Z.H. eilanden en in I West-Noórdbrabant en voor A'dam in I het gebjed rondom onze hoofdstad I De mensdhen, die hiervoor opgeroejjen worden zijn geen onderkruipers, maar menschen, die weten, dat wij in ons land langs den weg, die hier bewan deld wordt, den ondergang en den chaos in het arbeidsleven tegemoet gaan. Daarom zullen deze menschen in de %erste plaats hartelijk begroet •worden door al diegenen, die georga niseerd zijn in alle overige vakorgani saties die ten sterkste stelling nemen tegen het drijven van de E.V.C. Om het voorzichtig te zeggen, althans van zeer bepaalde groepen daarin. In de tweede plaats hebben zij recht op be scherming tegen iedere bedreiging. Door den Min. van Binn. Zaken is aan een groot aantal burgemeesters telegrafisch verzocht een oproep voor vrijwilligers te doen. De vrijwilligers worden verzocht zich in verbinding te stellen met de District-havencommis sarissen van R'dam en A'dam. Reeds eérder is er een beroep ge daan op de studeerende jeugd. Het is echter duidelijk, dat dit slechts voor een beperkt tijdvak resultaat kan heb ben. De desorganisatie van de scholen is ontoelaatbaar. Voor groepen buiten de gemeenten, die een bijzonderen oproep hebben ontvangen, bestaat natuurlijk eveneens de mogelijkheid zich tot den Districts- havencommissarissen te wenden. Tenslotte zal in het uiterste geval, de regeering niet schroom en, indien zulks onvermijdelijk is, ook het leger te gebruiken. Het leger is een instituut voor de verdediging van de hoogste belangen van het vaderland. Wat hier gebeurt, kan Nederland niet verdragen en de regeering is niet bereid, lijdelijk toe te zien. Aan dezen chaos moet een einde komen. De minister-president eindigde: Het kraakt in menig land op een wijze, die vergelijkbaar is met hetgeen wij nu zelf beleven. Eerlijk gezegd heb ik in de afgeloopen maanden menig maal ons land gelukkig geprezen, dat het Ned. werkende volk meer begrip voor den toestand had dan elders het geval is. Ik ben niet zonder hoop, dat het nuchtere verstand 't laatste woord zal hebben, mits men duidelijk begrijpt, hoe het Ned. volk en de dit volk ver tegenwoordigende oveheid over den gang van zaken denkt. De Oraaje te Rotterdam De Oranle. die zooals men weet eigen lijk voor Amsterdam bestemd was, maar dooi*de herstelwerkzaamheden aan de sluizen te Ijmuiden, niet naar Amsterdam icon. is gisterochtend de haven van Rotterdam blnneügeloopen. Omstreeks 9 ubr was het uit Batavia komende schip voor de Wilhelmlnakade, waar het bij de loods van de HAL meerde. Ontwerper van het Nederl. verzetkruis Naar wt) vernemen, ts het Nederlandsch verzetskruls, dat door H. M. de Koningin op 9 Mei j.t. werd uitgereikt, ontworpen door den Nederlandschen beeldhouwer, prof. Wenckebach. Ministerie van Buitenlandsche Zaken Bij K.B. is aan mr. C. G. W. H. ba ron Van Boetzelaer tot Oosterhout, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister, de persoonlijke titel van buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur verleend Genoemde diplomatieke ambtenaar treedt thans op als chef der directie Politieke Zaken van het ministerie'van Buitenlandsche Zaken. Landelijke Vergadering Vakgroep ^Slagerij" In hotel „Krasnapolsky" te A'dam heeft de vakgroep „Slagerij" Woens dag haar eerste groote vergadering gehouden. De voorzitter achtte het uitgesloten, dat de regeering op éen dergelijk ver zoek in zou gaan, omdat ook voor den oorlog tallooze kruideniers deze vleeschwaren verkochten. Besloten werd het voorstel ter overweging voor te leggen aan den Ledenraad van de Vakgroep. In een ander voorstel drong het hoofdbestuur er op aan maatregelen te nemen ter beteugeling van de clan destiene slachtingen en den overmaat van huisslachtingen. Onrustbarende cijfers kwamen daarbij ter sprake. Woensdagavond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, een dankdienst gèhou- den waarin als voorgangers spraken ds W. A. Zeydner, praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, en dr. J. G. van Geelkerken, praxes van de Alg. Vergadering der Ger Kerken in Nederland (in Hersteld Verband). De onderteekenaars waren van Her vormde zijde: Ds. W. A. Zeydner, praeses van de Synode, dr. H. J. Honders, dr. K. U. E. Gravemeyer, Alg. Gedelegeerde en ds. F. H. Landsman, en van de zijde der Ger. Kerken in Hersteld Verband door dr. J. G. van Geelkerken, prae ses van de Alg. Vergadering der Ger. Kerken in Hersteld Verband, ds. B. A. Venemans, ds. E. *L. Smelik en ds. P. G. van den Hooff. Fransche journalisten in ons land Een gezelschap Fransche journa listen een twintigtal bezoekt op het oogenblik ons land op uitnoodi- ging van de Néd. Regeering. Bladen van verschillende richting zijn verte genwoordigd. Deze journalistieke gasten worden in ons land rondgeleid door - den Regeeringsvoorlichtingsdienst in sa menwerking met de directie buitenl. voorlichting van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Het Nederlandsche Beheersinstituut Ieder, die zaken 8f bescheiden onder zich heeft, welke toebehooren aan per sonen, wier verblijfplaats onbekend is, of die zich bevinden in Duitsland of ander vijandelijk gebied, is verplicht hiervan vóór 1 Juli 1946 mededeeling te doen. Deze mededeeling dient te geschie den aan het bureau (of aan den ver tegenwoordiger) van het Nederland sche Beheersinstituut, waaronder de. aangever ressorteert, of, indien voor den afwezige een bewindvoerder is be noemd, aan dien bewindvoerder. DE VERKIEZINGEN EN HET PARLEMENT Gisteren is een K.B. verschenen waarbij een aantal data zijn vastge^ steld met betrekking tot de plechtige bijeenkomsten van het parlement na de verkiezingen voor de Tweede Ka men en betreffende de verkiezing en candidaatstelling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden onT' bonden met Ingang van Maand» 3 Juni De Eerste Kamer zal worden ont bonden met Ingang van Maandag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Sta- ten-Generaal zal in vereenigde verga- dering worden gesloten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur 's namiddags namens H.M. de Koningin door den minister van Binnenlandsche Zaken. De eerste samenkomst van de bui- tengewone zitting van de (oude) Eer ste Kamer en de nieuwe Tweede Ka mer zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De minister van Binnenlandsche Zaken zal namens H.M. deze zitting openen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juli, de candidaatstelling op Vrij dag 21 Juni. De sluiting van de buitengewone zitting (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschie den door den minister van Binnen landsche Zaken des middags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgekozen Kamers zal in ver eenigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. Twaalf dagen vacantie in 1946 voor Bakkers In de Staatscourant \van Woensdag is opgenomen een wijziging^ van de regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in het bakkersbe drijf, waarbij voor het jaar '46 de vacantie is vastgesteld op 12 4 meter wordt verhoogd. Over hef Vóór den oorlog bedroeg het aantal door de boeren ten eigen bate ge slachte varkens j>er jaar 50.000. Thans is dit aantal tot over de 500.000 ge stegen, terwijl ons land op het oogen blik er ongeveer 900.000 bezit. Een doorn in het oog der slagers vormen ten slotte sommige vleesch- warenfabrieken en grossiers, die zelf het slachtersbedrijf uitoefeneti en zich daarbij dus op het terrein der slagers begeven. Het hoofdbestuur zal thans langs den weg van overleg trachten te bereiken, dat deze grootbedrijven zich tot hun eigen terrein beperken. Mocht'het hierbij geen succes boeken, dan zal in overweging worden geno men den slagers te adviseeren deze fabrieken te boycotten. P.T.T. en de Verkiezingen Indien de omvang der correspond dentie, in verband met de bekend making van de uitslagen der verkie zingen zulks noodzakelijk maakt, zal op Zaterdag 18 Mei in dé middaguren een tweede postbestelling worden uit gevoerd. Ook bestaat de mogelijkheid dat de gelegenheid zal worden open gesteld de correspondentie, desnoods ook na sluitingstijd, op de P.T.T.- kantoren af te halen. Mededeelingen hierover zullen tijdig in de wachtka mers worden opgehangen. Officieele Opening Rijksluchtvaartschool In haar tijdelijk tehuis op het vlieg veld te Gilze Rijen in N.B., waar zich onder leiding van haar voortvarènden directeur, J. A. Bach, reeds sedert 8 April van dit jaar haar belangrijk werk verricht, is de Rijksluchtvaart school Woensdag door den minister van Verkeer en Energie, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, in.tegenwoordigheid van tal van bekende figuren uit de luchtvaartwereld, officieel geopend. Gereformeerde Kerken in hersteld verband opgenomen in de Nederlandsch Hervormde Kerk Ter gelegenheid van de hereeniging der Gereformeerde Kerken in Neder land (in Hersteld Verband) met de Nederlandsch Hervormde Kerk, is De plannen, van de Directie der Spoorwegen tot moderniseering van het bedrijf beginnen langzamerhand een realiteit te worden, al blijft het groote gebrek aan metaal nog steeds zeer remmend werken. Het ligt in de bedoeling ons geheele spoorweg net te electrificeeren en de reissnelheid tot 120 km. en hooger op te voeren. Ook de snelheid van de goederentrei nen, die in hoofdzaak in de nachte-, lijke uren zullen rijden, zal van 60 km. op ten minste 100 km. worden ge bracht. Men is met de uitvoeringen voorbereiding van deze plannen reros geruimen tijd doende. Doch het tempo van de uitvoering is nog altijd nood zakelijkerwijs zeer laag. Allereerst zou men moeten begin nen met de verbetering van de ba nen, in verband met het opvoeren van de snelheden. Om deze banen voldoende te kunnen peilen, zijn in den loop der jaren de systemen die in dit onderzoek gebruikt kunnen wor den, verbeterd. Tusschen Utrecht en Arnhem wordt op het oogenblik een proefvak aan gelegd en te dien einde is op het oogenblik even buiten Utrecht het spoor over groote lengte opgebroken. Op dit proefvlak wordt het baanli- chaam op dit oogenblik verbreed en tot 12.30 meter gebracht. De oude spoorstaven, die een gewicht hebben van 46 kg. per meter, worden vervan gen door zwaardere met een gewicht van 63 kg. per meter. Deze hebben een breederen voet en zijn aanmerke lijk langer. De nieuwe rails'zou dus minder laschpunten hebben. De ge bruikelijke houten baanliggers zullen worden gehandhaafd, hoewel op be scheiden schaal ook proeven worden genomen met betonnen baanliggers. De leveringsmogelijkheden zijn ge lukkig niet zoo groot, dat men niet in staat zou 'zijn een behoorlijke hoeveel heid nieuw materiaal op de lijn UtrechtAmsterdam te verwerken gedurende dit jaar, zoodat de belang-, rijke en noodzakelijke proeven op dit baanvak spoedig genomen kunnen worden. Eén van de belangrijkste eigenschappen van het baanvak, waar op met groote snelheid zal worden ge reden, is de vaste ligging van het spoor. Dit is uitsluitend te bereiken door de grintballast te vervangen door basaltballast, welke bovendien op slappen ondergrond nog moet worden" verstevigd met het aanbrengen van een zoogenaamde paklaag of een be tonplaat. Een andere eisch van de groote sneljjeid is bovendien, dat de geheele baanvak UtrechtArnhem zal bovendien aan beide zijden een wan del- of rijpad worden aangelegd. De in het baanvak voorkomende kleine stalen bruggen zullen worden vervan gen door bruggen van gewapend be ton. Wanneer het mogelijk zal zijn de aanvoer van ballast uit België regel matig te onderhouden, hoopt men per dag 400 meter enkel spoor te kunnen aanleggen en dan is het geheele tra ject UtrechtArnhem in het komende voorjaar gereed. Er zullen dan onSe* veer 600 arbeiders voortdurend in het werk zijn ingeschakeld. Binnenkort zal ook een aanvang worden gemaakt met den herbouw van den spoorweg Rotterdam—Lage Zwa* luwe en AmsterdamUtrecht. Een „fout" Distributiekantoor Door de C.C.D. zijn (^regelmatig heden ontdekt op het Gem. Distribu tiekantoor van Eindhoven. De gc"ee' leiding is geschorst, terwijl de direc teur, de heer v. d. V., die voor d bevrijding leider was van het distri butiekantoor te Valkenswaard, en adjunct-directeur v. d. W., m arr gesteld zijn. Aanklager Jackson naar Nederland Op uitnoodiging van de regeering zal de hoofdaanklager de Ver. Staten, Justice Jackson, P 31 Mei of 1 Juni een bezoek brengen aan Nederland. Beruchte S.S.-ers gepakt De Zandvoortsche recherche heeft «dezer dagen twee beruchte, ul! Harskamp ontvluchte SS-mannen nen grijpen en in verzekerde bewari s ^Eemvan deze SS-mannen bleek mr. Wolthuis te zijn, die tijdens de Deze ting vrederechter te Arnhem was. Bij fouilleering bleek mr Wolthuis in het bezit t zijn van een bedrag 1100.—. Posthume onderscheiding60 uitgereikt te Mill Tijdens de herdenkingsplechtigh^ o den die Dinsdag te Mill werden E houden, zijn aan 15 gesneuvelde tairen posthuum onderscheidmge ia uuvciiuicii, uai uc gereikt, die door nabestaanden in onderlinge jjpoorafstand tot minimum vangst werden genomen. Rede van minister Schermerhorn

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2