RECLAME 4 non toon INDIE GOUDA 7 Feuilleton Het geheim van den Ingesneeuwden Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht A slaapwagen. radioprogramma BUITENLAND VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Weer- overzicht. 18.18 Liedjes van vroeger, en nu. 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Uit het land van dr. Benesj. 19.15 Departementale uit zending. VPRO: 19.30 Lezing door ds. Joh. de Graaf, Predikant Indische Kerk te Medan. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek, onderbroken door ver kiezingsuitslagen. 23.00 Nieuws.' 'VARA: Gram.muz., onderbroken door verkiezingsuitslagen. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. KRO: 18.00 Vaudeville-orkest. 18.15 Wat het buitenland leest. 18.30 Diner- miiziek. 18.50 's Avonds als ik slapen ga19.00 Nieuws. 19.20 Gr.pl 19.45 R.K. Boeren en Tuinders. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muz., onderbro ken door verkiezingsuitslagen. 22.00 en 23.00 Nieuws. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws. .820 Gr.pl. VPRO: 10.00 Morgenwij ding door mej. dr. N. A. Bruining. VARA: 10.20 Tenor en piano. 10.45 Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.45 Ber.over bevr. krijgsgevangenen uit het Verre Oos ten. 12.00 Aart Sthol en zijn dans- orkest. 12.30 Kalender. 12.35 Eddy Walis speelt. 13.00 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 13.30 Vaude ville-orkest. 14.00 Buitenl. Weekover zicht. 14.15 Luchero Trio. 14.45 Van Boek tot Boek. 15.00 Dukas-herden- king. 16.00 Maleische les. 16.15 Men vraagten wij draaien! 16.45 Sportpraafje. 17.00 Kom mee naar buiten allemaal17.30 City-half uurtje. HILVERSUM II 415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Maria ter eere. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.- muziek. 9.00 Opgewekte melodieën. 0.30 Waterstanden en Politieberichten. 0.50 Opgewekte melodieën. 10.15 Voor de vrouw. 10.30 Gr.pl. 11.00 Radio- riekenbez. 11.45 Viool-recital. 12.15 Liefdes lief en -leed. 12.30 Ensemble loan Lancé. 13.00 Neuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 De Tooneelkijker. 14.00 Qr.pl. 14.15 Engelsche les voor gevorderden. 14.45 De Tango klinkt in de huiskamer. 15.00 Hand in hand door kinderland. 16.00 Piano-recital. 16.30 Herinneringen van een Maqui- sard. 16.50 Lichte Fransche platen. 17.00 KRO-kiosk. 17.15 Balletmuziek. 17.45 Sportpraatje. Prijzen van Tweedehandsch Bouwmaterialen In overleg met den directeur-gene raal voor de prijzen js de prijs van tweedehandsch bouwjnaterialen vast gesteld op 75 van de op het mo ment van den verkoop geldenden prijs van nieuwe materialen, vermenigvul digd met een factor die de kwaliteits graad aangeeft. Daar deze laatste slechts zelden op 100 kan worden gesteld, volgt hieruit, dat 75 van nieuw is te beschouwen als een maxi mumprijs. Deze prijzen zullen gelden af voorloópwerk. Arbeidsloon voor 't opleveren van deze materialen mag niet in rekening worden gebracht. De Distributie van schoenen Hedenavond zal om 19.15 uur over Hilversum I een vanwege het Ministe rie van Handel en Nijverheid verzorgc vraaggesprek over de distributie van schoenen, worden uitgezonden, j De nieuwe Ziekenhuistarieven In verband met den financieelen toestand, waarin vele ziekenhuizen en sanatoria verkeeren, is een nieuw prijsvoorschrift ontworpen, waarin de tarieven met 65 cent per verpleegdag mogen worden verhoogd. De Opcenten op den Tabaksaccijns Met ingang van 1 Mei zijn de 40 Opcenten, welke op dén accijns van cigaretten werden geheven, tot 1 Mei 1947 gecontinueerd. De 100 opcenten, welke op den accijns.van sigaren- en kerftabak worden geheven, zuUeir met ingang van 1 Juni 1946 tot 40 worden verlaagd. De geheele maatregel is er een van tijdelijken aard en is van kracht tot X Mei 1947. DE STANDPUNTEN DER MINISTERS De conferentie van den minister van Buitenl. Zaken van de Big Four is Donderdagavond verdaagd tot 15 Juni na een bijna onafgebroken zitting van drie weken. v De Britsche, Russische en Ameri- kaansche plaatsvervangers der mini sters blijven te Parijs met hun deskun digen voor het uitwerken der rappor ten, die den ministers zullen worden voorgelegd bij hun vergadering van 15 Juni. Donderdag werd wel zeer duidelijk de breede kloof, die de delegaties scheidt ten aanzien van het Duitsche probleem. De standpunten der mini sters waren als volgt: .Amerika: Byrnes wenschte een on-' middellijk onderzoek naar de econo mische structuur van Duitschland; hij stelde voor, dat op 12 November een speciale vredesconferentie bijeen zou komen Voor het bespreken van de toe komst van Duitschland. Frankrijk: Bidault wilde de politieke afscheiding van het Ruhr-, Rijn- en Saargebied van Duitschland om agres sie in de toekomst te voorkomen. Engeland: Bevin herhaalde, dat het Duitsche probleem niet in gedeelteen, doch als een geheel moest worden bezien. Rusfand: Molotof nam bijna niet aan de besprekingen deel, doch vroeg her haaldelijk wat er in het Westelijk deel van Duitschland gebeurt Bidault verklaarde heden, dat Fran krijk zeer teleurgesteld is dat (Je mini sters geen overeenstemming over het Saargebied hebben kunnen bereiken. Ten aanzien van de It. koloniën schijnen de standpunten der ministers niet zoo zeer uiteen te loopen. Een belangrijk punt bij de confe rentie was de bereidheid van Rusland om bepaalde eischen ten aanzien van de voormalige koloniën te laten val len; o.a. de eisch dat Rusland beheer der zou worden van Tripolitanië, na derhand gewijzigd tot een gemengd beheerschap. De Britsche en Amer. steun aan Italië's eisch op Triëst was zonder twijfel gebaseerd op het feit, dat de bevolking van de stad overwegend Italiaansch is, doch daarnaast speel den ook andere factoren hun rol: het effect van het verlies van Triëst op de komende It. verkiezingen, en het verlangen de deur open te houden voor vrijen handel met Centraal- Europa, hetgeen slechts door het ge ven van internationale garanties aan de haven van Triëst kan geschieden. VOOR UW IN EN OMGEVING DAGBLAD door a Th. Rotman 91. In 'n leutig drafje sukkelden langhalzen Voorbij, maar tê ver om ze met de lasso te bereiken. „Kees, je bretels, gauw!" riep de kapitein.'De bretels werden aan de horens van de antilope vastgemaakt en met deze nieuwerwetsche katapult werden twee giraffen ondersteboven geschoten. Ge lukkig waren ze alleen bewusteloos, en werden netjes in 'n nieuwen wagen achter den trein gebonden. 92. Maar de kapitein zuchtte, terwijl de stoet verder ging: „Nou ben ik op de leeuwenjacht gegaan, en ik kom straks met een heele diergaarde thuis, maar zonder leeuwen! Ik snap niet, waar zé' zitten!" „Kijkt U dan maar eens effentjes naar links!" zei Koos met 'n benauwd en pieperig stemme tje. En jawel, daar keken ze in vier paar hongerige leeuwenoogen! De besprekingen over den Balkan kunnen het best gekarakteriseerd wor den als een poging van de Westelijke geallieerden om daar nog eenigen in vloed te blijven behouden, met als tegenmotief de wensch van Rusland alles te vermjjden wat zijn invloed in dat deel van Europa zou kunnen ver minderen. De besprekingen van de Balkanproblemen zijn dan ook slechts schetsmatig gebleven. Britsche Ambassadeur te Madrid krijgt instructies De Britsche ambassadeur te Madrid, Sir Victor Mallet, heeft instructies ont vangen nauwlettend acht te slaan op alle politieke processen in Spanje en hierover rapport uit te brengen. „Onzichtbaar Licht" voor Auto's In Engeland worden thans experi menten gehouden om het „onzichtbare icht", dat bijgedragen heeft tot de overwinning op de Japanneezen, toe te passen op de verblindende kop- ampen van auto's. Door middel van infra-roode stralen, gezien door een apparaat op de voorruit, wordt het wegdek verlicht Tegenliggers zien echter niets. Lord Kethick Lawrence over de Indische Grondwet De Britsche minister voor Indië heeft ha de publicatie van de Britsche voor stellen inzake de nieuwe grondwet voor Indië verklaard, dat de grond wet zal moeten worden geformuleerd en uitgewerkt door de Indiërs zelf. )e Britsche regeering en het Britsche volk, zoo zei hij, zijn volkomen bereid deze onafhankelijkheid toe te staan, ietzij binnen of buiten, het Britsche Gemeenebest, en hopen, dat hieruit een durende en vriendschappelijke verbondenheid tusschen onze beide volken moge voortvloeien op basis van algeheele gelijkheid. De Engel sche regeeringmissie heeft het vormen van een afzonderlijke Mohammedaan- sehe souvereine staat niet geaccep teerd. Motie van Afkeuring inzake Egypte Toen Winston Churchill, leider der oppositie, een debat oéer Egypte ver zocht op a.s. Dinsdag, zei Greenwood, wrn. leider van het Lagerhuis, dat hij bij afwezigheid van Bevin (min. van buitenl. zaken) niet op het verzoek kon ingaan. Na een aantal vragen zei Churchill, dat de oppositie niet anders kon doen dan een motie van afkeuring indienen. Eerste vliegtuig New York Berlijn Zondag op Schiphol Zondag zal op Schiphol neerstrijken het eerste vliegtuig van dg American Overseas Airways in den geregelden dienst New YorkBerlijn. Fransche Studiebeurzen voor Nederlandsche leeraren in het Fransch Door de Fransche regeering zijn 5 studiebeurzen van frs. 15000 geldig voor een 2-maandelijkschen cursus aan de FranscheUniversiteiten aan geboden, ten behoeve van een gelijk aantal leeraren in de Fransche taal aan Nederlandsche scholen voor voor- Secretaris van de Delegatie van het Internationale Roode Kruis op Bali vermoord De Nederlandsche regeering heeft de delegatie van het Internationale Roode Kruis ervan verwittigd, dat op Bali het tijk van den secretaris van de delegatie, den Zwitser Anderlegg uit Zürich, is gevonden. Uit betrouw bare bron wordt medegedeeld, dat de heer Anderlegg op Góeden Vrijdag Batavia verliet met bestemming BalL Het doel van zijn reis was medewer king te verteenen bij de opsporing van een vermisten Engelschen offi cier, welke tot op heden geen resul taat heeft afgeworpen. Agentschap Nederlandsche Handelmij. te Medan heropend De Nederlandsche Handelmij. N.V. te Amsterdam, heeft bericht ontvan gen, dat haar agentschap te Medan is heropend. De Koningin zal de Surinaamsdia delegatie ontvangen Paramaribo heeft officieel bekend ge- bereidend hooger en middelbaar on- dat de Koningin zich bereid heeft derwijs. De Vergadering van den Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft Donder dag tijdens een vergadering, waarbij ook de Russische vertegenwoordiger Gromyko tegenwoordig was,' dertien van de 33 artikelen een reglement van orde, die door ae commissie van deskundigen waren voorgesteld, goed gekeurd. Bloedige botsingen in Napels Uit Napejs wordt vernomen,, dat daar Woensdagavond 28 menschen gewond zijn toen aanhangers van het koningschap trachtten het communis tische hoofdkwartier te bestormen. Er werd eenige uren zwaar gevochten. verklaard, om eeti delegatie van Surlnaamsche staten te ontvangen. de Rondom Sjahrir Na uit Soerakarta in Batavia te zijn teruggekeerd, heeft Sjahrir bevestigd, dat hij gedurende zijn reis naar midden-Java Soekarno niet had ontmoet. Een voltallige Kabloets-zitfing zal waarschijnlijk in de volgende week in Batavia of Djokjakarta worden gehouden. Sjahrir heeft nog medegedeeld, dat hij bereid is tsn allen tijde de onderhande lingen met Dr. van Mook te hervatten. NIEUWS IN HET KORT Generaal Smuts, eerste minister van Zuid-Afrika, brengt een bezoek aan Duitschland. Men meent te weten, dat het bezoek geen politieke beteekenis heeft. No. 16 Hij had juist hérjie gehad met zijn •ccretaris. Hij bood mij de baan aan ïj1 ik nam ze. Ik had niets en was blij «s het ware, een goed betaalde baan voor me klaar te vinden. En sinds dien?" ..We hebben gereisd. Mijnheer Rat- «lett wou de wereld zien. Hij werd belemmerd door zijn gebrek aan talen kennis. Ik deed meer dienst als tolk *fn als secretaris. Het was een pret- «g leven." ..Vertel me nu zooveel als u kunt v*n uw patroon." De jonge man haalde zijn schouders Hij keek bedenkelijk. ..Dat is- zoo gemakkelijk niet." „Hoe was zijn volle naam?" Samuel Edward Ratchett." „Was hij Amerikaansch burger?" .ja" Uit welk deel van Amerika kwam hij.?" „Ik weet het niet." „Wel, vertel me wat u weet. „De waarheid is, mijnheer Poirot, dat ik niets weet! Mijnheer Ratchett sprak nooit over zichzelf of zijn leven in Amerika." „Waarom, denkt u?" „Ik weet het niet. Ik dacht, dat hij .zich misschien schaamde voor zijn af komst. Dat doen sommige lui.' „Lijkt u dat een bevredigende op lossing?" „Ronduit, neen." „Heeft hij familie?" „Hij heeft nooit iemand genoemd. Poirot drong aan. U moet u zelf toch een voorstel ling hebben gemaakt, mijnheer Mac- QU,X ja, dat wel. Ten eerste geloof ik niet dat Ratchett zijn werkelijke naam- was. Ik geloof dat hij Aménka tenslotte verlaten heeft, om iets of iemand te ontsnappen. Ik geloof, dat hij daar in slaagde tot voor een paar weken geleden." „En toen?" „Er begonnen brieven te komen dreigbrieven." „Hebt u ze gezien?" „Ja. Het was mijn werk om voor zijn correspondentie te zorgen. De eerste brief kwam veertien dagen ge leden." „Zijn die brieven vernietigd? „Neen, ik geloof, dat ik er nog een paar heb in het archief; ik weet dat Ratchett er één woedend verscheurde. Zal ik ze voor u halen?" „Als u zoo goed wilt zijn." MacQueen verliet den coupé. Hij kwam even later terug en legde twee vellen tamelijk vuil postpapier voor Poirot neer. De eerste brief luidde als volgt: Je dacht dat je ons in de luren zou leggen en er uit zou dansen, wat? Je hebt misgerekend. We zijn uit om je te pakken, Ratchett, en pakken zul len We je! Er was geen onderteekemng. Zonder ander commentaar dan op getrokken wenkbrauwen, nam Poirot den volgenden brief op. We gaan je een ritje laten maken Ratchett. Al gauw. We zijn er op uit om je te krijgen, snap je? Poirot legden den brief neer. „De stijl is eentonig,"" zei hij. „Meer dan het schrift MacQueen staarde hem aan. „U merkt dat niet op," zei Poirot vriendelijk. „Dat eischt het oog van iemand, die daar aan gewend is. Deze brief is niet door één persoon geschre ven, tnijnheer MacQueen. Twee of meer personen hebben hem geschre ven; ieder heeft een letter van een woord tegelijk geschreven. Ook zijn de letters geteekend. Dat maakt de taak, het schrift te herkennen, veel moeilijker." Hij wachtte en zei toen: Wist u dat de heer Ratchett zich tot mij'om hulp had gewend?" „Tot u?" MacQueen's verbaasde toon over tuigde Poirot, dat de jonge man er niets van geweten Üad. fHij knikte." „Ja. Hij was bang. Zegt u me: hoe handelde hij toen hij den eersten brief ontving?" MacQueen aarzelde. q „Dat is moeilijk te zeggen. Hij praatte er over heen met een lach, op zijn kalme manier. Maar toch," - hij rilde licht „voelde ik, dat er een heeleboel onder die kalmte ver borgen zat." Poirot knikte. Toen deed hij een onverwachte vraag: „Mijnheer £4acQueen wilt u me heel eerlijk zeggen, hoe u uw patroon beschouwde? Mocht u hem?" Hector MacQueen wachtte een oogenblik, eer hij antwoordde. „Neen," zei hij ten laatste. „Waarom niet?" „Ik kan het niet precies zeggen. Hij was. altijd heel vriendelijk in zijn doen." Hij wachtte en zei toen: „Ik zal u de waarheid vertellen, mijnheer Poirot. (Wordt vervolgd). tv >T-~ o Tff

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3