QedUU biedt onldap aan Mode Hoekje Van rijwielbanden en distributie Hei van it week. Leest Groot Gouda\ Min. ScHermerhorn BINNENLAND Ook ditmaal een gedicht van Jan Prins,: „De Meeuwen". Wij hebben hen bij vluchten den heelen winter door tot diep in het voorjaar over de hujzen zien zwenken en op het water neer zien strijken. Zij hooren bij onze oude stad aan het water in het hartje van Holland, zooals de dijken, de boomen, de molens erbij hooren. Volgden wij hen wel eens op hun vlucht? Jan Prins deed het! DE MEEUWEN. J. N. De meeuwen vechten, vleugels hol, en hangen aan den wind. Zij vallen in 't bouwland neer en, neergevallen, maken ze 't langs de voren vol. Zij namen overland de wijk en zochten langs de breede stroomen hun toevlucht, om op kracht te komen achter den hoogen winterdijk. De snavels, onder pen en veer, herstellen de geleden schade. Maar 't nader klinken aan de spade des akkermans verjaagt ze weer. Zij vliegen op, de vleugels ree Zich klauwende aan de lucht te klampen Een oogenblik ziet men ze kampen. Dan voert de felle wind ze mee. (■Uit: „Tochten", Jan Prins) E.V.C, stelt voorwaarden voor lossen van Bananen Naar aanleiding van eentot haar gericht verzoek, deelt het bestuur van de E.V.C., Bedrijfsgroep Transport Rotterdam het volgende mede, dat de bananenboot, die volgende week in Rotterdam verwacht wordt, met me dewerking van de E.V.C. kan worden gelost, mits daarbij in acht wordt ge nomen, dat er uitsluitend havenarbei ders aan het werk zullen worden ge steld, die zich hiervoor vrijwillig bij het bestuur der E.V.C. hebben aan gemeld en de lossing geschiedt mede onder toezicht van de stakingsleiding der E.V.C. Het totale door de havenarbeiders verdiende loon zal aan het bestuur der E.V.C. moeten worden ter hand ge steld, welk bestuur in overleg met de havenarbeiders een bestemming aan deze gelden zal geven. De E.V.C. ver wacht een spoedig antwoord van min. Mansholt. Vernieuwing van het Hooger Onderwijs Staatscommissie ingesteld Bij K.B. is ingesteld een Staats commissie, welke tot taak heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen rapport uit te bren gen inzake een vernieuwing van het Hooger Onderwijs aan de Nederland- sche Universiteiten en Hoogescholen Canada dankt Bergen op Zoom Dezer dagen ontving het gemeente bestuur van Bergen op Zoom een hartelijken brief van den Canadee- schen ambassadeur, den heer Dupuys, waarin deze namens zijn regeering, aan Bergen op Zoom dank bracht voor de plechtige doodenherdenking, welke het ter eere van de Can. gevalle- nen op den herdenkingsdag der be- vrij ding organiseerde. De Intern, biljartwedstrijden te Rotterdam De»internationale biljartwedstrijden zijn gisteravond te Rotterdam voortgezet. Een buitengewoon spannende partij speelde de Nederlander Kobus en de Belg Van de Woestijne bij het cadre 75-2 De uitslag is Kobns 217 26 43 10,42 v. d. Woestijne 300 26 95 11.53 Evenals v. Vliet was ook v. d. Pol er goed in bij zijn partij tegen den Fransch- man Chasserau in het 45-2. v. d. Pol speelde reeds in de tweede beurt 'a serie van 117 en in de 4e beurt noteerde hij de tot nu toe beste verrichting dooreen serie van 193. Voor de.laatste 83 punten had de Rotterdammer nog 6 beurten noodlg. De uitslag laidt: Chasserau (Fr.) 126 10 48 12,60 v. d. Pol (Ned.) 460 10 193 40 De grootste verrassing van den avond was de nederlaag, die J. Sweering in het drieband tegen den Belg v. d. Spiegel leed. De uitslag luidt Sweering (Ned.) 44 71 4 0.619 rr Spiegel (B 50 71 4 0,701 Sengers (Ntd.) heef. een keurige over winning behaald op den Belg Vinger- hoedt bi) het drieband. Ha 2 dagen heeft Nederland thans de m«t 16 puatea voor België tsa sa Frankrijk aaet 6 Onderhoudswerk aan Woningwetwoningen In de afgeloopen jaren heeft het on derhoudswerk aan woningen niet of bijna piet kunnen plaats vinden. Daar door is een groote achterstand ontstaan. Er zijn daarvoor een aantal richtlijnen verstrekt voor de reparatie. Het witten of sausen van plafonds evenals het behangen van muren zal tijdens den duur der bewoning door den bewoner zelf moeten worden be kostigd. Het behangselpapier zou van wege de woningbouwcorporaties vol gens een nog te ontwerpen regeling kunnen worden verstrekt. Ook het vervangen van gebroken ruiten komt voor zoover dit nog niet het geval was, in den vervolge voor rekening van den bewoner, evenals kleine reparaties aan hang -en sluit werk van deuren, aan waterleiding- kranen en aan electrische installaties. Van belang is voorts, dat ook alle herstellingen die voortvloeien uit gro ve nalatigheid, slordigWid, onreinheid of ruwe bewoning voor rekening van den bewoner zullen moeten komen. AMSTERDAM MET BROODLOOSHEID BEDREIGD De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat heden 60% van de broodbakkers (circa 80% van de broodproductie) in de hoofdstad hun winkels zullen sluiten. Het dreigende conflict in de Amsterdamsche broodbakkerswereld vindt zijn oorzaak in den eisch van een deel der bakkersgezellen om hun reeds dezen zomer vacantietoeslag te geven. Er béstaat voor het bakkersbetjfijf een „regeling betreffende loon- en ar beidsvoorwaarden", die zooal niet juridisch toch practisch met een C.A.O. gelijk gesteld kan worden. Deze re geling is door het college van Rijks- bemiddelaars op 28 Januari van dit jaar vastgesteld. Daarin is bepaald, dat de bakkersgezellen 6 aaneengeslo ten vacantiedagen zullen genieten. Op den eisch tot vacantietoeslag kon niet worden ingegaan, omdat de re geering uitdrukkelijk heeft verklaard, dat zij niet zal schromen elk bedrijf in Nederland, dat in eenigerlei vorm loonplafon omhoog zou brengen, te van vacantietoeslag het vastgestelde loonplafond omhoog zou brengen, te sluiten. De Hoofdbesturen van de Christe lijke, Katholieke en Moderne Werk nemersorganisaties hebben zich hierbij neergelegd. Ook van de zijde der E.V.C. die 2 weken vacantie met evenzoo 2 we ken toeslag wenschen werd een „ultimatum' in gelijken zin ontvangen De leden van de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, afd. Amsterdam en van de Federatie van Vereenigingen van Bakkerspatroons in Amsterdam, hebben als antwoord op die dreiging een verklaring onderteekend inhou dende dat zij „wanneer bij een of meerdere hunner een staking der ge zellen zal plaats vinden als gevolg van óf in verband met de z.g. „va- cantieregelingsactie" van een of meer dere Werknemersorganisaties in het Bakkersbedrijf, de door hen vertegen woordigde ondernemingen zullen stil leggen en dat zij bereid zijn alle daaruit voortvloeiende gevolgen voor hun verantwoording zullen nemen". Nader verneemt A.N.P., dat een aantal (eertijds modern georgani seerde) bakkersgezellen heden een onderhoud zal hebben met minister Drees en dat hedenavond de gezame- lijke bakkersgezellen van de erkende organisaties in vergadering bijeen komen. .i Het komende seizoen te Scheveningen Op de vele malen herhaalde vraag: „kunnen we van den zomer weer ge nieten van het strand en van de zee", luidt thans voor Wat betreft Scheve ningen het antwoord aldus: Als op 1 Juni de badplaats Scheve ningen gereed is om zij het op nog beperkte schaal haar gasten te ontvangen, wordt de Boulevard en het daarbij aansluitende strand (en de zee) van de Keizerstraat tot het Noordeinde van den strandweg vrij gegeven. Het gedeelte van de Vis- schershaven tot de Keizerstraat zal dan nog niet gereed zijn, doch zal zoodra de werkzaamheden het toelaten ook worden opengesteld. Het bad van de Mij, Zeebad Sche veningen gaat op^ouderwetsche wijze 0&/T Juni open en het Volkszeebad tegelijkertijd of anders zoo spoedig als men met het herstel der cabines enz. gereed is. Ten Noorden van den Boulevard richting Wassenaar zijn de ob stakels verwijderd en mijnen geruimd, doch de tijd heeft ontbroken daar op dezelfde wijze te speuren als ter hoogte vftn den straatweg. Boven dien, de voet van de duinen en de hellingen en koppen daarvan bergen gevaren. Daarom blijft dit strandge- deelte verboden voor het publiek; waarschuwingsborden worden aange bracht. En nu het zg. Stille Strand en West* duinen. Op 1 Juli a s., dus voor den aan vang der vacanties, zal het strand zoo goed mogelijk zijn geruimd. De toegangswegen naar de Westduinen zijn volkomen veilig, voor de aangren zende duinterreinen kan echter niet de garantie gegeven worden, dat alles veilig is. Materiaal om lanfs deze we gen een degelijke afzetting aan te brengen, ontbreekt. Borden zullen het publiek in herinnering brengen, dat het duinterrein verboden en gevaarlijk gebied is. Het strand komt ter beschik king van het publiek en wel van de Duivelandschestraat tot Kijkduin. Doch bok hier bergen de koppen, de hel lingen en de voet der duinen geva ren; het betreden daarvan is verbo den. Er wordt aan gewerkt om de duinenrij af te zetten met prikkeldraad. Men zij echter nog nadrukkelijk ge waarschuwd voor het volgende: het kan zijn,«dat door zandverplaatsing of bij het spelen der kinderen in kuilen onbekende voorwerpen, projectielen, enz. te voorschijn komen, of wel, mij nen aanspoelen na een storm. Men waarschuwe terstond de politie. Zoowel op het zg. Stille Strand als op het strand ter höogte van den Bou levard zal extra worden gesurveilleerd. Er waren in Nederland niet meer grondstoffen voor de rubberverwer kende industrie aanwezig, dan hetgeen door de industrie met medewerking van het Rijksbureau voor Rubber voor den vijand verborgen was gehouden. Deze voorraden waren een druppel in den oceaan. Maart T945 werden de eerste hoeveelheden grondstoffen door be middeling van de SHAEF in Maastricht aangevoerd. Door de zeer onvoldoende voorzie ning gedurende de oorlogsjaren was de behoefte aan rubber-artikelen zeer groot. Naast de meest in het oog loo- pende behoeften, zooals aan rijwiel-, auto- en motorbanden, bestond een uiterst dringende behoefte aan groote hoeveelheden technische artikelen voor de mijnen, terwijl daarnaast een groot gebrek was aan ventielslang, spenen, rubber-handschoenen, solutie, Jijm- soorten, verpakkingsmateriaal, rub berhandschoenen en -knielaarzen. Voor de rubberverwerkende indu strie zijn behalve de grondstof, waar aan deze bedrijfstak zijn naam ont leent dus natuurrubber ook nog groote hoeveelheden textiel, zooals canvas, een lange rij chemicaliën, staal aantal aardolie-en teerproducten, staal en nonferroproducten, asbest enz. noodig. j Voor den aankoop van rubber is men aangewezen op Engeland en Amerika. De geallieerden hadden zelf een groote'behoefte aan rubber-grond stoffen, zoodat het verkrijgen van deze grondstoffen voor ons land niet een voudig was. Toch is Nederland er in geslaagd voldoende rubber te be machtigen. Distributie van rijwielbanden Reeds in Juli was het mogelijk de distributie van rijwielbanden op be scheiden schaal te hervatten. Verheu gend is het, dat de maandelijksche bonuitgifte een duidelijke stijging toont. Van Juli 1945 tot Mei 1946 zijn in distributie gebracht ruim 1 mil- lioen buitenbanden en ruim 750.000 binnenbanden, benevens ruim 50.000 transportbuiten- en ruim 40.000 trans portbinnenbanden. Tot en met Maart 1946 is het sy steem gevolgd, dat door de distributie diensten bonnen werden uitgegeven, die gedekt waren door voorraden, ge vormd in de voorafgaande maand. Van dit systeem werd in April afgestapt. Voorraadvorming zal in de toekomst zooveel mogelijk vermeden worden. In den vervolge zullen de bonnen, die in een bepaalde maaud worden uitge reikt, gedekt zijn door de productie en den irryoer van de laatste helft van de voorafgaande maand en de pro ductie en den invoer van de eerste helft van de betrokken maand. Door deze wijziging worden in April gedistribueerd l'/jt maand pró- ductie en invoer. Behoefte aan rijwielbanden Bij den aanvang van dè distributie van rijwielbanden werd de behoefte geraamd op 3.000.000 stuks. Onge veer 1/3. van den achterstand is met de thans gedistribueerde banden in- geloopen. De verwachting is, dat vóór het einde van het jaar de geheele ach terstand zal zijn ingekropen. De hoeveelheden geïmporteerde rub ber zijn voldoende en veroorzaken geen moeilijkheden. De productie wordt geremd door het ontbreken van canvas en staaldraad. De Nederlandsche textielindustrie kan niet voldoende canvas voor de rij wielbandenindustrie produceeren. Im port uit het buitenland» is niet moge lijk. Eèrst als dan aan onze textiel industrie groptere hoeveelheden kolen kunnen worden toegewezen, zullen er ook grootere hoeveelheden canvas ter beschikking komen. Voor staaldraad is de rijwielbanden- industrie aangewezen op import. Van de hoeveelheid staaldraad, die in En geland was besteld, is slechts 14% door de Engelsche fabrikanten ge leverd. Jhans is de uitvoer door de Engelsche regeering voorloopig stop gezet. Getracht wordt' de fabricage van staaldraad in Nederland zelf ter hand te nemen. Hiervoor zijn echter hardingsmachines noodig. Deze machi nes moeten uit het buitenland komen. Onderzocht wordt, of er Sankoopmo- gelijkheden van- deze machines in het buitenland zijn. Import van banden Tijdens de bezetting heeft de Ne derlandsche Regeering in Londen ge tracht banden voor ons land aan te koopen. Dit was geen gemakkelijke taak. Engeland had uiteraard ook %igen behoefte te dekken. Van Regee- ringswege is men er toch in geslaagd orderf voor banden in Engeland en Amerika te plaatsen. De aflevering ge schiedt echter roet groote overschrij ding van den bedongen levertijd. Tot 1 Maart 1946 zijn in totaal uit Enge land aangevoerd 102.000 buitenban den en 115.000 binnenbanden. Ver wacht wordt nog een import van 705.000 buiten- en binnenbanden. De door de Nederlandsche industrie geproduceerde JnaAgn behoeven niet onder te doen vööf/ de importbanden. Ook Engeland en de Vereenigd^ Staten fabriceer en banden volgens regeerings- voorschrift. De banden, die thans uit de productie, komen, hebben een le vensduur van ongeveer 1 jaar. Wie komen voor banden in aanmerking? Aangezien het aantal beschikbare banden nog beperkt is, dient het pu bliek slechts in dringende gevallen aan vragen in t? dienen. Uitsluitend zij, die een rijwiel noodig hebben voor de uitoefening van hun beroep, dan wel zij, die dagelijks groote afstanden moeten afleggen om op hun 'werk te komen, zullen eventueel in aanmer king komen voor rijwielbanden. Zij, die het kleinst aantal banden aanvra gen, worden spoediger geholpen dan degenen, die grootere aantallen aan vragen. Het is de bedoeling om zoo veel mogelijk menschen weer in staat te stellen hun rijwiel te gebruiken. Vitale diensten, die het leven in Nederland zooveel mogelijk moeten normaliseeren, genieten een zekeren voorrang. LET OP EN BESTRIJDT DEN COLORADOKEVER Op verschillende plaatsen worden "A thans in meer of minder ernstige ma te Coloradokevers gevonden. Ook zijn reeds eitjes afgezet. De bestrijding van den Colorado kever moet thans beginnen. Afgezien van alle verder te nemen maatregelen dient iedere teler thans het volgende te doen. 1. Geregeld en nauwkeurig zijn aardappelgewassen en plaatsen waar aardappelopslag voorkomt of kan voorkomen nagaan. 2. Iedere kever te vangen en (jirect onschadelijk te maken (Art. 3 van het .Coloradokeverbesluit 1941). Ook ei- hoopjes moeten direct vernietigd wor den. Wij vestigen tevens de aandacht op de binnenkort vanwege de Burgemees ter officieel bekend te maken rege lingen inzake de bespuiting van het aardappelgewas. De coiitróle op de naleving van een goede bestrijding zal spoedig een aan vang nemen. Vanaf heden luidt het devies: Bestrijdt den kever met alle mid delen, waarover U kunt beschikken. Gisteren hebben de Ministers hun portefeuilles tfer beschik king van de Koningin gesteld. De Koningin heeft deze ter be schikkingstelling in overweging genomen en den ministers ver-* zocht inmiddels al datgene te blijven verrichten, wat zij in het landsbelang noodig achten Arnold Meyer vermoedelijk 12 Juni voor het Bijzonder {gerechtshof Naar wij vernemen, zal Arnold Meyer vermoedelijk op Woensdag 12 Juni a.s. voor het Bijzonder Gerechts hof te Den Bosch terecht staan. Als zijn verdediger zal optreden mr. J. J. A. v. d. Putt te Eindhoven. Vooral nu in dezen tijd is het voor dn dames een tlkkomst als men van oud iets nieuws kan maken. De nog steeds heer- schende textielschaarschte vooral in de zomerstoffen is nog steeds niet opgelost. Daarom geveu wi) li twee modelletjes die aardige ideeën bevatten voor het ver maken en combineeren van Japonnen. Met een kléin lapje stof ea een beetje fantasie heeft U dus toch ondanks de schaarschte een leuk japonnetje. Voor onze vrou welijke lezers dit maal iets over coiffures. Parijs lanceert deze lente extra-vagante kapsels. U ziet hierdat di nieuwe mode op het ge bied van de coif fure zich naar boven richt. Het haar wordt heel hoog opgemaakt, desnoods met valsch haar opge vuld. De krullen wordea naar bin nen gerold. Deze haardracht leent zich bijzonder voor dames met een eenigszlns breed gezicht s v

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2