ffiSS ALGEMEEN DAGBLAÖ VOOR GOUDA EN OMSTREKEN SKK Arbeidersfeest K.A.J. en K.A.B. G.Z.C. - ZESTIG JAAR! Vergeet U niet K/uc6ccM NUMMER 232 MAANDAG 20 MEI 1946 STADSNIEUW S UIT DEN OMTREK Wat Is ar In Gouda to doan t itedactie: L. J. A. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijkeen Dicker: Drukkerij Verzijl, Oouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Teiefoo® 3008 Abonn. p. w. 27 c. Losse nutmn. 10 at Reeds 10.000 persoaem bezochten de Maritieme Tentoonstelling. Zaterdagmorgen was Mevr. v. d. Akker de 10.000ste. die een bezoek bracht aan de Maritieme tentoonstelling, die in het pand van de firma Bruns wordt gehouden. Ter gelegenheid hiervan werd haar een geschenk overhandigd. v Ongetwijfeld zal dit aantal, de com missie, die deze tentoonstelling organi seert, verheugen. In tal van plaatsen trok de tentoonstelling duizenden bezoekers. Het Inwonersaantal in aanmerking ge nomen slaat Gouda een record. Maas tricht telde in 14 dagen 12.000 bezoekers, Hilversum 17.000, Gouda, in da eerste week reeds 10.000. Ongetwijfeld zullen velen, die in de afgeloopen week, wegens de verkiezings- drukte geen tijd hadden, de expositie te bezichtigen, deze week even naar binnen loopen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 9-12, van 2-5 en van 7-9 uur. Het waterrijke Gouda toopt zich haar traditie waardig. Bekcaringcn. Mej. M. M. A. L. van Moercapelle kocht een damesrijwiel voor f257.50. De politie taxeerde de waarde echter op f 50.-. M. D. O. van de Ridder van Cats- weg kocht eveneens van P. B. vaa de Karnemelksloot een 2e handsmotorrijwiel voor f 460.-. Ook dit verkoopsbedrag was f 110.- te hoog, zoodat tenslotte alle drie personen een bekeuring kregen. Wegens het 'te vroeg verkoopen van versch brood kregen 6 bakkers een be keuring. Loterij Bevrijdingsjapounea. A.s. Zaterdag is wederom de trekking voor de 4 Bevrijdingsjaponnen, welke de fa. Bahlmann welwillend ter beschik king stelde. Voor deze japonnen, welke bi) boven genoemde firma zijn geëtaleerd, zijn nog enkele loten f 1.- verkrijgbaar bi) de fa. Bahlmann, Markt 9 en aan ons bureau, Markt 67. Door het koopea van een lot, heeft U kans voor f 1.- een mooie japon te win nen enU steunt tevens de Stichting 1940-'45 welke de geheele opbrengst van deze loterij ontvangt. Excursie naar Boskoop Donderdagmiddag 16 Mei j.l. maakte de afd. Gouda van de Ned. Ver. V Hulsvrouwen een excursie naar de Bos koopsche proeftuinen. Een zestal Goudsche dames bezocht eerst de kweekeri) van Felix en Dijkhuis waar de kassen en tuinen onder leiding werden bezichtigd. Daarna ging het naar de tuinbouwschool waar de proeftuin in oogenschouw werd genomen. Bijzonder werd de aandacht getrokken door de vele prachtige soorten azalea s en rhodondendrons. Ondanks het regenachtige weer een bijzonder geslaagden middag., „Vredesfeest" K.N.G.V. te Arnhem op 2den Pinksterdag De dames- èn heerenleden van Gymn. Ver. „Excelsior", die het „Vredesfeest" wenschen bij te wonen worden verzocht de lessen van a.s. Dinsdagavond te be zoeken, alwaar de gelegenheid bestaat zich op te geven voor de gezamenlijke reisgelegenheid. De lessen voor dames A en B zijn nu samengevoegd en vangen ^an Dinsdagavond half acht. 4ü dat U morgen als Uw stam kaartnummer eindigt op een 9 én Uw naam begint met de letter V of W, een schoen?nbon kunt afhalen U moet medenemen Uw tweede dis tributiestamkaart en het nieuwe in legvel. Gisteren was het voor de Katholieke arbeiders van onze stad en de Katho lieke arbeidersjeugd uit de gehele omtrek een grote dag. Het Arbeids feest, ter gelegenheid van het gouden bestaansfeest van de Katholieke Arb. Beweging - en de aansluiting van de Kath. Arb. Jeugdbeweging bij het Verbond, werd met groot en spontaan enthousiasme gevierd. Tientallen leden van de K.A.J. verzamelden zich in de loop van de morgen in het ge bouw van de arbeidersbeweging aan de Westhaven. Een ere-vlaggewacht betrok precies op tijd haar plaats in de R.K. Kerk aan de Gouwe. Op het altaar stond een altaarwacht van Kajotters met grote standaardvlaggen. De Solemnele Hoogmis werd opge dragen door Pater A. A. van Riet, adviseur der K.A.B., geassisteerd door Pater J. Pompen, aalmoezenier van de K.A.J. der St. Jozefparochie ep Kape laan A. J. Leenders, aalmoezenier der K.A.J. der O. L. Vr. Hefoelvaart- parochie. De feestpredikant, de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. A .A. Olierook, Centraal adviseur der Ned. Kath. Arb. Bew. schetste hoe in een wereld van slavernij voor de arbeiders, onder de druk van het kapitalisme, de arbeiders ontwaakten en opkwamen voor hun rechten. Hij wees op de spreuk, Ora et Labora, Bid en Werk. Door het koor werd op zeer verdienstelijke wijze de Missa Pontificalis Secunda van L. Perosi' uitgevoerd, o.l.v. den heer Steenwinkel, aan het orgel de heer Fr. de Jong, dir.-organist. f s Middags om 3 uur marcheerde n demonstratie-optocht van het Vee- marktterreiii af.'De optocht werd be- eleid door het muziekcorps St. aecilia en door een corps uit Schoon hoven. Nadat men op de Markt aangeko men was, gaf de voorzitter der K.A.B. het woord aan den heer M. J. Bras penning, een K.A.J.-propagandist uit Breda. Spr. feliciteerde de aanwezigen van de K.A.B. met hun gouden be staansfeest en zette de stichting en het doel van de K.A.J. in een korte duide lijke bewoording uiteen. De K.A.J. heeft een organisatie nodig om de arbeiders in hun noden te helpen, hen hoger op te voeren en hun eigen persoonlijkheidsgevoel te doen ontwikkelen. De K.A.J. zal de jonge werkfnan strijdbaar maken, vor men en mondig maken, zodat zij het vraagstuk van de arbeidersjeugd zelf zien en zelf oplossen. Door den voorzitter der K.A.B., den heer A. Hoonhout, en den Districts leider der K.A.J., den heer A Basti- aanse, werd een krans gelegd bij het Monument voor -,de Gevallenen, terwijl onder zacht tromgeroffel de vlaggen de groet brachten. De stoet ruim 1000 man begaf zich hierna naar de St. Jozefkerk aan de Gouwe, waar een Pontificaal Lof werd opgedragen.' Nadat men het Strijdlied van het Verbond had gezongen, sprak Rector H A Drost nationaal-aalmoezemer van de K.A.J.. Alles vatte spr. in dit ene begrip samen: „De wereld terug naar God." Velen erkennen Hem met als hun Schepper, loochenen Hem, gaan hun eigen weg en stellen hun eigen wetten. Het zal met hen gaan, als met de aarde, als deze haar baan om de zon niet meer wenste te gaan en haar eigen weg en wetten zou kiezen. Een heerlijk moment was de. plech tige processie van ruim 160 bruidjes, die op het altaar een bloemenhulde aan St. Jozef brachten. Door een der geestelijken werden de werktuigen gezegend. Opdat over het werk zegen zal zijn. Met een kort J-of werd de kerkelijke viering van het Arbeidsfeest besloten. „Het Prentenboek van den Rozenkrans" diag van Anton Sweera het „Prentenboek van den Rozenkrans" op. Een Marlaspel in 5 bedrijven met een voorspel van H. Divendal. Pater Joachim, rector cantos der school, een eerbiedwaardige oude monnik schreef een tractaat over de 15 geheimen van de Rozenkrans. Daar echter een boek zonder platen een gesloten boek blijft, draagt Vader abt aan Pater Gaodentius, een jonge miniatuurschilder op, het boek met miniaturen te verluchten. Dit is in het kort de Inhoud van het Marias pel. Pater Gaudentius, die in zijn bvermoed alleen de steun en de inspiratie bi) zijn menschelijk verstand zoekt, be merkt al spoedig dat hij niet in slaat is om de verheven 15 geheimen van de Rozenkrans te schilderen. Daarom roept hij de hulp in van den Moedermaagd, die beter dan hij vormen Inhoud zal kunnen geven aan zijn werk En zie, de Moedermaagd, gezeten op haar troon in de boekerij van het oude klooster Marlengaarde komt hem te hulp en laat aan ons oog al het lief en leed uit het leven van Haar Zoon voorbij trekken. Wij zien Haar met den aartsengel Gabrlël, met Haar nicht Elisabeth, met St. Joseph, met den ouden grijzen Simeon, met den kleinen 12-Jarige Jezus, met Veronica, den lievelingsapostel Johannes en den vurigen Petrus. In dit' op nieuw leven van de geheimen van den Rozen krans vind" Pater Gaudrntios de inspi ratie en de bezieling om zijn prentenboek te maken tot een kunststuk. Op den vooravond van Maria Hemel vaart wanneer hij de twee laatste gehei men (de tea hemelopneming en de kroning van Maria) wil schilderen, wordt Maria door engelen gekroond. Dit wordt Gau dentius te machtig. Hij valt dood aan Haar voeten neer en wordt zoo deel achtig aan Haar ten hemelopneming. De „Schola Cantorum" van Marlen gaarde geeft aan dit spel een melodieusen achtergrond, die ans brengt in de stem ming van het Convent der monniken van Marieagaarde. Het spel van de Ghesellen was voor- anders 1 treffelijk. Hoe kunnen we dit verwachten o.l.v. Aaton Sweera. Ook het kaapenkoor mocht er zijn. De jongens gaven frlsch spel te ziea. Het was een avoad, die op een hoog, zoo niet een zeer hoog cultureel-gods- dlenstig peil stond, waaraan wij meerl behoefte hebben, dan^aan de vele leege stukken, die weinig of geen inhoud heb ben, daardoor niets zeggen en niet tot| het hart spreken. De Ghesellen van de Spelewei hebben inderdaad zooals Pater A. v. Riet, O.F.M. het in zijn slotwoord zei, de kroon gezet op dit mooie Arbeidsfeest van de K.A.B. en de K.A.J. van Gouda. Contactavond „Stolwijkeralnis' Vrijdagavond j.l, hield de Oranjever- eenlglng „Stolwfjkersluis" in „Concordia* haar tweeden contantavond sinds haar be staan. De voorzirter, de heer Slingerland opende de vergadering met een welkomst woord, waarbij hij het doel van dezen contactavond beschreef. Aan het eind van zijn rede verzocht hij om één minuut stilte. Hierna volgde de opvoering van „De big van het 168ste", gespeeld door de eigen tooneelclub. Vooral het tweede bedrijf was een onbedaarlijk lachsucces en aan het slot werd den spelers een dankbare ovatie ge bracht. Een gezellig bal besloot dezen zeer ge slaagden avond. REEUWIJK Zwaar onweer Zaterdagnamiddag ontlastte zich boven Rceuwijk een zware onweersbul, waarbij de bliksem Insloeg in de keuken van den kruidenier Q. Groenendijk in de afd. Middelburg. Een aan de wand hangend spiegeltje werd in stukken geslagen terwijl ook de aanrecht in de keuken werd geraakt en de electrlsche meter uit elkaar sloeg. Ook een aantal zekeringen in de bovengrondsche electrlsche geleiding sloe gen door. Voorzitter. Mr. S.H.Smit. Lid van Verdienste van den K.N.Z.B' In de fleurig versierde zaal „Kunstmin" hield Zatermiddag het bestuur van de Goudsche Zwemclub receptie ter herden king van den dag, 19 Mei, waar voor 60 jaar deze vereeniging werd opgericht. Een schat van bloemen en talrijke sprekers hebben op dezen middag de ge voelens vertolkt van allen, die hartelijk met de GZC medeleven. Naast vele par ticulieren, mocht de Jubilaresse gelukwen- schen ontvangen van de polo-commissie van don KNZB, de Zwemkrlng Gouda (q verscheidene zwem- en sportvereenl- gingen. Voorts van het personeel van de gem. zweminrichting, de sociëteit „Ons Genoegen", sporthandel Verkerk. Het be stuur van het Spaarde rsbad bood een polobal van vooroorlogsche kwaliteit aan, terwijl de zwemver. „De Gouwe" een fraai wandbord en „De Maas" een zilveren legpenning ten geschenke gaven. Bij monde van den heer E. A. Polet, wethouder, vergezeld van de wethouders Mevr. van Danzig-Melles en de heer C. H. Hagedoorn, bracht het gemeentebestuur van Gouda haar gelukwenschen. Burge meester Mr. Dr. K. F. O. James was we gens uitstedigheid verhinderd. De Kon. Ned. Zwembond was vertegenwoordigd door den voorzitter Jan de Vries en de secretaris C. Altink. In zijn toespraak herinnerde de bondsvoorzitter aan de vele mooie bladzijden, die de GZC in haar annalen toont. Al zijn de sportieve pres taties niet meer op die hoogte van ruim twintig jaar geleden, toen de beste zwem mers en polospelers, w.o. het 1400 pond eerste zevental, in de GZC aanwezig wa ren, toch vieren sportiviteit en jovialiteit bij haar n®g immer hoogtij. De zwem- propaganda werd immer krachtig gevoerd en wanneer de GZC speelde, leefde heel „Gallen van de Spelewei". onder lei-1 hierbij een oogenblik wilde eeren. Als hooge zeldzame onderscheiding zal aan de GZC de bondsvlag als blijk van erkentelijkheid worden uitgerikt. Wegens textielschaarschte was het echter nog niet mogelijk geweest deze vlag té vervaardi gen. In den persoon van den voorzitrer, Mr. S. H. Smit werd de zwemclub ge- eerd door diens benoeming tot lid van verdienste van den KNZB. Jan de Vries besloot met zijn vertrouwen uit te spreken, dat de oude kracht van GZC weer in de toekomst moge terugkeeren. Mr. Smit dankte voor het gesprokene en de beide onderscheidingen. Hi) be treurde het, dat wij thans geen open zweminrichting hebben, zoodat GZCzich voelt „als een eend zonder vijver". De krachten in de GZC zijn echter vol doende en met hulp van den KNZB zal men er wel komen. Tevens was aanwezig de heer W.P.H, Smit, broer van Mr. S. H. Smit, die sinds kort uit Indie terug is en vroeger een groote rol gespeeld heeft in het GZC- polo zevental. Tot slot feliciteerde de heer J. J.Engel- bregt namens de donateurs(trices) en bood een geschenk onder couvert aan. Spreker haalde aan, dat de GZC ook in den be zettingstijd zooveel gelegenheid tot zwem men had gegeven. Als 83-jarige, die zelf nog elke week komt zwemmen, fiep hij de jeugd toe om trouw de trainingsavon den bij te wonen en up die wijze groote prestaties te bereiken. Om 9 uur werd voor leden en genoo dlgden een intieme dansavond gegeven waar ter afwisseling eenige zeer geslaag de voordrachten, zang en schetsjes ten tooneele werden gebracht door Theo Dom burg, Anita Menist, Jef de Groot an Jaap Maarleveld, hetgeen door alle aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Het was al laat toen men uit elkaar hing en GZC de viering van haar geboortedag, welke een eenvoudig, doch waardig karakter droeg, besloot. Weersverwachting door het K.N.M.L tot Wordt verwacht i Tamelijk heldere nacht, overdag ge deeltelijk bewolkt, kans op een en kele verspreide onweersbui, vrij warm strakke wind. Reünie, Vrijdag t/m Woensdag „De 5de Piloot" (Toegang boven 14 jaar). Schouwburg-Bioscoop Van Vrijdag t/m Donderdag „De Dief van Bagdad". (Toegang boven 14 jaar) Thalia-Theater, Vrijdag t/m Woensdag ,De roóde aarde". (Toegang boven 18 Jaar» Dinsdag 21 Mei, Leger des Heils, 2.15 uur, Gezinsbondsamenkomst, 7.30 u. Ledenvergadering. Idem, Ned. Herv. Ver. Calvijn, 7.30 m Ds. D, van Ent Bra^t van Montfoort. Woensdag 22 Mei, Vrije Evang. Gem 2Leugestraat 38, 3 uur, Gebedsuur. Idem, Concordia, 3 uur, De Sprookjes- spelers voert op „Drie betooverde prin sesjes". Idem, Leger des Heils, 8 uur, Openlucht samenkomst (N. Markt). Idem, bovenzaal Reanie, 7 nar, Ds. Börger.; „de mensch.van morgen". Idem, Bureau „Groot Gouda", 7-8.30 uur> Spreekuur voor Gerepatrieerden. Donderdag 23 Mei. Gcref. Gemeente, Stationsweg, 3 uur, Bevestiging en 7 uur intrede van Ds. Steenblok. Idem, Leger des Heils, 5 uur voor kinderen en 7.30 uur voor volwassenen, opvoering van „Repelsteeltje". Verkeersongeval Twee zwaar gewonden Zaterdagvoormiddag heeft op den nieuwen Rijksweg tusschen Oud-Reeuwijk en den Nieuwdorperweg een verkeers ongeval plaats gehad. Aan den wegkant stond een vrachtauto geparkeerd. Een luxe auto bestuurd door den heer Bezem uit Gouda, als mede-inzittende een le luitenant van het Ned. leger, kwam te veel in den wegberm, waardoor de be stuurder de macht over het stuur kwijt raakte, slipte en in volle vaart tegen de stilstaande vrachtauto aan reed, met als gevolg, dat de luxe auto geheel in elkaar werd gedrukt en de inzittenden zwaar werden gewond. De heer B. werd met een ziekenauto naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, terwijl de le luitenant naar het militair hospitaal te Rotterdam werd overgebracht. Doktershulp was spoedig ter plaatse. Terwijl de ziekenauto op den Rijksweg aan het keeren was, kwam een militair motorrijder aangereden, die kwam te vallen maar toch geen letsel^opliep. De Verkoop van Gras in Zuid-Holland De Grondkamer voor Zuid-Holland heeft op grond van de artikelen 75 en 76 van het Pachtbesluit voor het jaar 1946 richtlijnen vastgesteld voor den verkoop van gras en de inscharing van vee in die provincie. Zoo is het verboden zonder voorafgaande goed keuring van de Grondkamer gras of hooi anders dan per gewicht te ver koopen. Eveneens is het niet toege staan op grond van een overeenkomst tegen vergoeding vee in een weide in te scharen. In het algemeen zal de Grondkamer slechts toestemming ver- leenen, indien haar is gebleken, dat de aard van het grasland of bijzondere omstandigheden verkoop van gras of hooi of inscharing van vee noodzake lijk maken. Zij kan daaraan tevens voorwaarden verbinden. Voor nadere bijzonderheden over deze „Regeling grasverkoop en inscha ring" zie men de Staatscourant van 10 Mei 1946, No. 92. GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1