A ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN STO3S Het Goudsche Tribunaal bijeen II I hf/cuUdM Vergeet II niet... NUMMER 233 STADSNIEUWS Redactie: L. J. A. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Qouda Redactie ea administratie DINSDAG 21 MEI 1946 Bur.: Markt 61 Gouda. Telefoon Abonn. p. w. 27 c. Losse numm- 10 «t „De Wereld ven Morgen". Gisteravond voerde bet „Zuid-Neder lands Tooneel" voor de leden van de R. K. Leesvereeniglng in Coacordia het tovnfletnk .De Wereld van Morgen" op. Dit Amcrikaansche stuk werd ge schreven door James Cow en Arnand d'Usscau en werpt het brandende vraag stuk op. hoe de door den nazi-geest ver peste Duitsche Jeugd weer ia goede hanen te leiden. Dit stuk werd geschreven met de ge dachte, dat het gevaar dreigt, dat de wereld, evenals na 1933, den kop in het zaad kan steken en de dreiging van de moreel vergiftigde Duitsche Jeugd niet wil zien. Spanning en humor wisselen in dit stok elkaar ia de goede verhouding af, waardoor eenerzljds de bedrijven niet ondragelijk zwaar en anderzijds niet ver vloeien in de grauwe oppervlakkigheid. juist getypeerd geven de schrijvers de mentaliteit van een, tijdens den oorlog uit Duitschland naar Amerika overge stoken 13-Jarlgen Dultschen Jongen weer Fel en onbarmhartig hekelt het Jonge nazi-heethoofd het gedrag vsrfzijn vader die in een concentratie-kamp is omge komen en door de nazi-bonzen als een lafaard wordt gequalificeerd, hetgeen Emil klakkeloos aanneemt. Al het kin derlijke is in hem vreemd. Psychologisch fijn geschilderd is de geraffineerdheid in dit Hit Ier Jong, dat in het hem totaal vreemde Amerikaanse he familie-leven wordt gesmeten. Dit leven heeft uitein delijk een weldadlgen invloed op hem, Het spel wordt gedragen door Mike Frame, (Pierre Balledux) Amerikaansch professor, werkzaam in de Amer. oorlogs industrie. Hij speelde zijn rol zonder de gebruikelijke tooneelmatigheld, alsof hij werkelijk een Amerikaansch professor was. Naast hem verdienen alle bewon dering de twee Jeugdige (beiden nog geen 15 Jaar oud) Patricia Frame en Emil Bruckner, die met een bewonderenswaar dige vlotheid en groot gemak hun lastige rollen vertolkten. Zelden zagen wij van zulke Jeugdige personen zulk prachtig spel. Geen onbekende op de planken van Concordia was Jennl Frame, die de rol van lastige en bedilzuchtlge tante te ver vullen had. Haar bedilzucht had Iets minder geaccentueerd kunnen worden. Als vierde hoofdfiguur zij vermeld, de verloofde van Mike Frame, Lee Richards, die met elegance en innemendheid haar aandeel ia de opvoering verzorgde. Ook de overige spelers gaven wat zij konden en de groote soepelheid, waar mede het stuk ten tooneelc werd gebrncht verraadt de hand van een bekwaam regisseur, io dit geval Pierre Balledux zelf. Het decor was goed verzorgd, terwijl de vertaler een pluim toekomt voor zijn - Juist-aangevulde vertaling De stampvolle zaal heeft eenlge zeer kostbare uren gehad. Mogen de program ma's zoo blijven I Circus Van Bever komt in Gouda» Maandagmiddag kwam onder voorzit-1 gedateert 8 Bloeimaand 1942 en gericht terschap van Mr. Jonker het Goudsche I tot zijn .arbeidskameraden" op het belas- tribunaal wederom in openbare zitting tingkantoor. bijeen en deed allereerst uitspraak in een viertal xaken, waarvan de eerste was tegen L. Kwnkernnnk. Het Tribunaal achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde Kwakernaak tot een inter nee ring van I Jaar en negtn maanden, onder aftrek van den tijd reeds in lnter- neerlng doorgebracht. Op 8 Februari '47 zal bij dus in vrijheid gesteld moeten worden. Tot 10 jaar na zijn in vrijheids stelling l|)i)ft hem het actief en passief kiesrecht ontzegd, terwijl het beheer over zijn vermogen wordt opgeheven. De tweede uitspraak was tegen J. W. Aan het verwijderen van dlogen die herinnerden aan het Koninklijk Huis op zijn kantoor had hij nooit iets gedaan. Volgens Oldenbroek was dit geschied door den Inspecteur zelf. Zijn evacuatie uft Woerden in Sept. '44 blijkt veel te hebben van een vlucht naar Duitschland. Ook komt uit het dosiier nog een brief, waarin verdachte instructies vraagt om een Unie-winkel, die zal worden geopend, „dicht te mogen plakken". Enkele kame raden zinnen op iets". Mr. H. F. v.d. Bosch ucht het in het voordeel van verdachte, dat hij tot de Vonk, wiens dochter omgang had gehad 1 capitulatie lid is gebleven en principieel met moffen zonder dat hij het verhinderd had- Bovendien had hij vrijwillig munitie geladen, niet alleen om den broode.doch nit zuivere nationaal socialistische men taliteit. Het tribunaal achtte ook hier het ten laste gelegde bewezen en veroor deelde Vonk tot interneering voor den tijd van 3 Jaar onder aftrek van den tijd reeds in het kamp doorgebracht, dus tot 14 Jnni 1948, ontzetting uit de beide klerechten voor den tijd van 10 jaar na zijn in vrijheidsstelling en verbeurdver klaring van de roerende goederen, voor zoover zi) aan anderen in gebruik waren gegeven, alsmede zijn radiotoestel. Tenslotte nog de uitspraak tegen P. Spekman en Th. Spekman, die belden ten laste werd gelegd, dat zij o.m. vrij willig mitrailleursnesten hadden aangelegd. Het Tribunaal stelde zich in deze beide zaken op het standpunt, dat verdachten op ergerlijke wijze hulp aan den vijand hadden verleend, mnnr dat anderzijds het uitzicht op werkeloosheid en avontuur- zucht hun tot hun daad had gebracht Tevens nam het Tribunaal in aanmerking, dat wellicht honderden, ja duizenden dergelijke gevallen zich hadden voor gedaan die niet geïnterneerd waren en zich niet voor een Tribunaal te verant woorden kregen. In dit verband achtte Mr. Jonker het Juist om onmens het Tribunaal tegen belde verdachten te eischen de ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Weer een „principieele' N.S.B.-er niet als de ratten het zinkende schip heeft willen verlaten. De verdediger meent, dat verschillende punten niet definitief vast staan en verzoekt bet Tribunaal wel rekening hiermede te willen honden bi) bet bepalen der strafmaat. Hierna krijgt verdachte zelf ruimschoots de gelegenheid om ziju op papier gestelde verdediging voor te dragen, waaruit duidelijk naar voren komt, dat ook hij één van die politieke gederailleerden uit den voor- oorlogschen tijd was, die vla de Jongeren groep der A.R. en de Burgerwacht bij de N.S.B verzeilde in de meening daar te kunnen strijden voor Sociale recht vaardigheid en een „beschaafd" Europa Het Tribunaal zal over 14 dagen uit spraak in deze zaak doen. Geen reclame, maar een spot voor de N.S.B. De tweede verdachte dezen middag was Pleter de Groot, Slagersknecht uit Schoon hoven. Hem werd ten laste gelegd, dat hl) tot de capitulatie onder stamboek no 78922 lid van de N.S.B. was geweest tevens lid der W.A., voorts, dat hij een opleiding tot hulppolitie te Wassenaar had gevolgd, alwaar hij na 10 dagen werd afgrkeurd en tenslotte, dat hij achter het front in Overijssel bij Bathem vrijwillig voor de O.T. had gewerkt. Verdachte beweert-dan, dat hij het er niet mee eens was op een vraag van Mr. Jonker, dat de moffen ons land binnen kwamen, ook had hij met de Zwarte Soldaat gecolporteerd .hoewel hi) het niet altijd met den Inhoud eens was. Uit het wilde vechten. Eerst was hij van 1933 tot 1935 lid geweest en later vanaf 1938 weer. Via de Arbeidsbeurs was hij ten slotte naar Brest vertrokken, omdat hij uit armoede reeds zijn radio had verkocht Wat hi) in Brest had moeten bouwen wist hij niet. trouwens Noorlander kon zich niet veel meer herinneren en hij kon volgens zijn zeggen niet meer denken ook. 4oe hl) uit Brest teruggekomen was en waarom wist hij ook nfet meer. Later heeft hij zich uit armoede weer bij het Arbeids bureau aangemeld en is toen via de N. S.K.K. school te Deventer in Neurenberg terechtgekomen, Van Nov. '42 Is hij daar tot Maart '44 brandwacht geweest en had iet munitie-depöt in Schoonhoven bewaakt 4lJ wist echter niet wat bi) bewaakt had en ook was hem de inhoud van de kis ten niet bekend. Verdachte brengt herhaal delijk naar voren, dar hij zich maar alles vaag kan herinneren, hetgeen Mr. Jonker de opmerking ontlokte, dat het eigenii|k maar een club van stommeliagen zou zijn geweest. Verdachte's Vronw, Leentje de Kwaad- steniet, vertelde, dat zij nooit iets met de ^.S.B. had te maken willen hebben, maar zij had haar man er nooit vanaf kunnen houden. Mr. van Mechclen bracht in zijn pleidooi naar voren, dat alles wat Noor lander bedreven had uitsluitend nit armoe de en bittere noodzaak was geschied. Ten opzichte van het bewaken van mu nitie-depOt voerde verdediger aan, dat alleen de N.S.B. bewakers zijn geïnter neerd, dus uit hoofde vaa hun Lidmaat schap, waat de anderen is nooit iets in den weg gelegd. Mr. van Mechelen aam een voorbeeld aan de vorige zaak, waarin het Trlbnnnal zoo vlot op zijn verzoek inging en vroeg ook voor dezen verdachte onmiddellijke Invrijheidstelling. Het Tribunaal achtte hiervoor echter geen termen aanwezig en bepaalde de uitspraak over 14 dagen. Als eerste verdachte stond hedenmiddag verhoor bleek, dat bi) de polltle-opleiding terecht Johannes Oldenbroek, ambtenaar tet Wassenaar. dei Groot zich had laten bij de Rijkebelastingen te Woerden. Hem afkeuren, omdat hij er niets voor voelde werd ten laste gelegd, dat hl) deel uitge- Tenslotte is hi| bil een razzia in Gouda maakt had van de Landwacht Nederland, opgepikt en naar Wezel gebracht, maar „met Jachtgeweer gewapend", zooals de| i* daar weggeloopen. Hij kon toen niet j Secretaris Mr. van Doorninck voorlas. Geabonneerd was geweest op Volk en Vaderland, het Nationale Dagblad en de Deutsche Zeitung. Sedert Juni 1940 I was hij lid van de NSB geweest en had op 28 Maart 1942 de gelofte van trouw aan Mussert afgelegd. Oldenbroek was aangesloten geweest bi) de WA, groep» propagandist, later Kring-propagandist en nog later Kringleider van Kring 59 Na zijn ontslag bi) het belastingkantoor had verdachte de boekhouding bi)gehou- den van het NAF en het Agrarisch Front. Dit waren wel de voornaamste punten van het wel zeer uitgebreide zondenre gister van dezen verdachte. Bij zijn verhoor bleek, dat hi) als Land meer naar Schoonhoven terug en kwam bi) een boer te Banthem terecht wiens zoon 3 dagen per week vcor de O.T. moesten werken. Deze boer wilde de Groot wel In huls nemen, als hij het werk bi) de O.T. overnam. Zoodoende was hij bi) dit Wehrmachtswerk te land gekomeni Mr. van Mechelen, trad voor verdachte als verdediger op en gaf een inzicht in het leven van verdachte. Hij heeft o»a met VoVa en de Zwarte Soldaat gecol porteerd en bi) onderzoek bleek, dat hi in twee laar van belde bladen totaal stuks had verkocht. Hl) was meer een bespotting voor de N.S.B. bi) het Schoon- hovensche publiek geweest. Om hem ten en Van 24-30 Mei zullen de Gouwenaars bïJd? Neder* I BI, verhoo. Meet, d.. m landsthe clrcu* Van Bever komt n.l. I wachter alleen een paar maanden s nacht» jvoue 3/4 v>n Schoon. gedurende die week een bezoek brengen aan Gouda ea hoopt de Gouwenaars en velen uit den omtrek In een uitgebreid en gevarieerd programma enkele uren amusement te brengen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in org blqd van morgen Jm» ^3e aanplak biljetten. dat U morgen als Uw stam kaartnummer eindigt op een 9 en Uw naam begint met de letter V of W, een schoenenbon kunt afhalen U moet medeaemen Uw tweede dis tributiestamkaart ea bet nieuwe in legvel. 's avonds had dienst gedaan vooral om op het smokkelen van groente te letten. De NSB had hij uitslnitrnd f e zien als een blnnenlandsche politieke organisatie en alles wat naar SS of Dnitsche annexatie zweemde had hij scherp veroordeeld. Ook de organisatie Volk en Evangelie had hi) gesteund en toen deze later door de bezetters werd verboden, „illegaal" had voortgezet Het bleek tot onze verbazing, dat dus ook voor NSB-instituten nog een illegaal bestaan kon zijn weggelegd. Geen ver klaring kon verdachte geven voor een schrijven dat Mr. Jonker hem voorhield en waarin hij vroeg om maatregelen te mogen nemen tegen luisteraars naar de Engelsche zender. Van de WA beweerde hij automatisch lid te zijn geworden omdat iedere man onder de 40 Jaar werd ingeschakeld. Hiervoor had hij nimmer nog, dat de Groot eens 3/4 van Schoon hoven had doorgeloopen met een koeien staart aangebonden, een daad van zi|n collega'.» op het abattoir, zonder dat hi het merkte. Bij die politle-opleiding was hij afgekeurd, omdat hl) geestelijk onvol waardig was en dan moest het, volgens den verdediger, toch wel erg met hem zijn, want een tik hadden ze toch eigen li|k allemaal. Resumeerende vroeg Mr.v M. onmiddellijke Invrijheidstelling en na In Raadkamer te zijn geweest besloot het Tribunaal hieraan gevolg te geven met een nadere uitspraak over 14 dagen Maar deze kwam nog niet vrij De laatste was hedenmiddag J. Noor lander uit Berkenwoude, tot 11 Sept. '4' lid van de N.S.B. geweest, vrijwillig in Brest gewerkt en tenslotte brandwacht H*dossier^bevatte echter geweest bij een munitiedepot te Schoon C liu-itiitl. waarin hil wel degelijk I hoven. Het bleekr 'dat Noorlander als ll lid der WA te zHn Verder bedankt had omdat hij niet in de Land ,n L douij 2nT.chtbr.efJ wacht tegen zijn eigen Volksgenooten Weersverwachting het K.N.M.L tot Wordt verwacht i Heldera nacht, overdag gad. bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur als vandaag, zwakke tot matige, zuid westelijke wind. w erk Het pract scüe in de C.J.B. Het is weer eeoige tijd geleden, dat in il(lllili ons dagblad een artikel werd geplaatst,! Coacert. wat nu eigenlijk de CJB (Centrale Jeugd' Beweging is en wat baar doelstelling inhoudt. Er werd toen reeds op gewezen, dat het niet de hoofdzaak is, wat men theo retiseert, maar wat men in de practljk doet. Daarop zouden wij in den loop van den tijd nog eens terugkomen. De practijk van het werk ondergaat een splitsing in twee groepen naar leef tijden, n.l. de Trekvogels van 11-16 Jaar en de Roode Wachten van 16-25 Jaar. Iedere groep heeft zijn eigen manier van werken, dat natuurlijk door de leeftijds verschillen wordt gcëlscht. Hit Trekvogelwerk is gebaseerd op een spel „De Groote Reis", waarbij men in 4 Jaren kennis maakt met zijn jeugd beweging, stad, provincie en land. In den eerste tijd leert men een proef, die technische vaardigheid en leveninormen leert. Daarna gaan we over tot het verder uitdijen van deze grondbeginselen. Deze worden voornamelijk gelegd ia de kleine groepjes van maximum 10 jongens of meisjes, koppels genaamd. Daarnaast wordt in deze koppels gedaan aan volks zang, spelletjes, voorlezen en praatjes over wat er zooal op de wereld te koop'is. Tezamen vormende koppels een vlucht, die minstens 1 maal per week bij elkaar komt en doet aan sport en spel, volks dans, wandelen (niet altijd marebeeren maar echt wandelen). Populaire inleidingen over de stad, volksdansen, dagwande lingen, weekends, enz. In dit werk wordt het gemeenschapsgevoel sterk gestimuleerd. 'Ook wordt er een zekere verantwoorde lijkheid hen opgelegd door het verleenen van verschillende functies en in het in stellen van een vluchtraad waarin zoowel Wat Is ar In Gouda ta doonf Reünie, Vrijdag t/m Woensdag „De 5da Piloot" (Toegang boven 14 Jaar). Scbouwborg-Bioicoop Van Vrijdag t/nu Donderdag „De Dief van Bagdad". (Toegangjt boven 14 Jaar) Thalla-Theater, Vrijdag.. \lm Woenad^i „De roode aarde". (Toegang boven 18 Jann Dinsdag 21 Mei, Leger dea Heils, 2.15 uur, Gezinsboudsamenkomst, 7.30 u. Ledenvergadering. Idem, Ned. Herv. Ver. Calvijn, 7.30 ur Ds. D. van Ent Braat van Montfoort. Woensdag 22 Mei, Vrije Evang. Gem Zeugestraat 38. 3 uur, Gebedsuur. Idem, Concordia. 3 uur. De Sprookjes- spelers voert op „Drie betooverde prin sesjes". Idem, Leger dea Heila. 8 uur, Openlucht- aamenkomst (N Markt). Idem, bovenzaal Reünie, 7 uur, Da, Börger„de mensch van morgen". Idem, Bureau „Groot Gouda", 7-8.30 uur. Spreekuur voor Gerepatrieerden. Idem, St.Janskerk, 8 uur, Kerkconcert t.b.v. Hervormd Jeugdgebouw. Idem, Ned. Ger. Gem. Turfmarkt 48, 7.30 uur Ds. Joh. v. Weizen. Donderdag 23 Mei. Gercf. Gemeente, Stationsweg, 3 uur, Bevestiging en 7 uor intrede van Ds. Steenblok. Idem, Leger des Heils. 5 uur voor kinderen en 7.30 unr voor volwassenen, opvoering van „Repelsteeltje". Idem. Kleine Kerk, 8 unr, oudere lid maten, Ned. Herv. Kerk, spreker Da. Steenbeek. Idem. Concordia. 8 uur, Paedagogiache komt men wel tot andere ontdekkingen. Inleidingen over belangrijke figuren, pro blemen, voordrachten, enz. staan zeker 1 of 2 maal per maand op het programma. Vanzelfsprekend doen we als jeugidbe- wegers ook aan beweging, volksdans, spel en sport, weekends, wandelingen enz. Het ligt niet op het terrein van het dagbladwczen vooral in verband met de papierschaarichte om op enkele punten dieper in te gaan. Maar we geloven toch. dat met dit kort artikel een kijk gegeven is op het practisch werk van de CJB. Zij, die meer inlichtingen daaromtrent willen hebbrnzijn van harte welkom op de volgende adressen) Han Sanders, 2e H. v. Alphenstraat 7. Annie Wannet, Boelekade 199, Rie van Anraat, Kon. Wilhelminaweg 254, Frank Gideonse, Kanaalstr. 29, Leo Becker, Winterdijk 15a. Trekking Loterij Nederland helpt Indië". Gisterenmiddag (Maandag 20 Mei) had in Hotel „De Zalm" ten overstaan vaa Notaris J. Kranenburg de trekking plaats van de loterij „Nederland helpt Indië". De hoofdprijs een nieuw type RADIO viel op Nr. 6626. De gelukkige bezitter van het lot 1475 wordt eigenaar van het schilderij van H. M. de Koningin, fiea theeservies viel op lot nr. 2160. Een wieg op 1894, terwijl de radio „groot model" toekomt aan den bezitter van het lot 5641. Woensdag a.s. zal de trek- kingilijst op de diverse plaatsen waar de loten verkrijgbaar waren, te krijen zijn. Omtrent het afhalen van de prijzen zullen stellen van een vluchtraad waarin zoowel Badere mtdedeelinCen volgen, leiding als leden zijn vertegenwoordigd,! Goudsche Zeil week 1946. 1 was er (een democratische vorm). Het terrein van de Roode Wachten ligt meer op het echte Jeugdbewegings- werk. Men kiest zelf zijn leiding, bestuur, men administreert, men organiseert zelf. Men vraagt inleiders. Uiterlijk lijkt het of de CJB een groep volksdansers is, die daarnaast in 't geheel geen andere pro blemen behandelen. Integendeel. Wanneer mea de CJB Agenda wekelijks volgt, De Roei- en Zeilverecniging „Gouda" I organiseert In samenwerking met de Goudsche Watersportvereeniging „Elf hoeven" op 8, 9 en 10 Juni a.s. (Pinkster - dagen) de „Goudsche Zeilwcek" op de Reeuwijksche Plassen. In 15 klassen zul len zeilers uit Zuid-Holland, N. Holland I en Utrecht deelnemen. P GROOT GOUDA -II <lrmiaraiarhtllin «M UC IWCCUC UlUprBBK Wöl liycu J. I vuuiuici wou Y«uuvu»i wsww u»j -v a. CCI-- Ji Lil L «„as Jaafl I mi&é „la Ja an ttai Lat vlntranrjo a/>Klf\ eens was. - -ID""«JVAA 'f

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1