Onze parken en plantsoenen GROOT GOUDA BUITENLAND ABONNEERT U OP Geïnterneerden op Java. Op ooi bureau ligt ter Inzage een lijst met de namen van personen, die zich in diverqp kampen op Java bevinden. Wf f| Kerk concert. Morgenavond wordt in de St. Jantkerk een Kerkconcert gegeven door het Zoster- koor, o.iv. den heer G. Peereboom en door het Dubbel-Mannenkwartet o.l.v. den beer C. de Graef, terwijl enkele solisten tevens bun medewerking ver kenen. Voor nadere bijzonderheden zie de advertentie in dit nummer. BURGERLIJKE STAND Geboren17 Mei. Hendrika P, dv J W de Bruijn en O van Weerdhuizen, Gr. Florisweg 8. Adrians, dv R den Haag èn C de Wit, Helmerstraat 7. 18 Mei. Harry F, zv C H M Dercksen en C Bos, Lethmaetstraat 20. Tjeerd M J, zv T Henstra en M J ten Hoope, Gr. Jacoba- straat 31. Bertus J, zv W Broer en A de Bruin, Wilh.straat 76. 19 Mei. Marius P. zv R Kampman en J M van den rg, Boelekade 146. Catharina A M. dv M Spee en C M Koch, Bogen 25. 20 Mei. Annie H, dv H Kooistra en D A van der Graaf, L. Noodgodsteeg 33. Pieternella C I, dv G Verguast en van den Heuvel, J van der Heijdenstraat 5A. Getrouwd: 21 Mei. H A Pos en J M de Weger. Overleden: 17 Mei. Janna MGeldhof, geh. m. W J de Hollander, 67 jr. 18 Mei. Evert Sanders. 78 Jr. Frederik A d Hooft, 76 Jr. Tewerkstelling Van gedetineerden Toen een vorig maal getracht werd gedetineerden op de Maatschappij „De Schelde" te werk te stellen voor het mindere werk in de gieterij, stuitte men op bezwaren van de arbeiders. .De arbeiders hebben toen zelf het vuile werk weer geheel ter hand ge nomen en hun tegenzin hiervoor over wonnen. Thans heeft men een 25-tal Voor janrsvermoeidheid Ieder jaar keert - gelukkig - de leute terug met haar nieuwe leven, jonge die ren, planten en bloemen. De natuur ver nieuwt zich geheel. En ook de mensch krijgt nieuwe energie, maakt nieuwe plan nen en ziet de wereld en het laven niet meer zo somber in. Maar toch wordt de vreugde van ve len enigszins bedorven, omdat zij ge handicapt worden door vermoeidheid. Ze klagen over een loom gevoel, moe heid bij de minste of geringste inspan ning, tegenzin in werken, pijn in de spife- ren en een prikkelbare stemming; ze zijn vatbaarder voor verkoudheid, griep en andere infectie ziekten. Al deze afzon derlijke klachten kunnen we met een Woord noemen, voorjaarsvermoeldheid Wat is hier de oorzsak van Men zou juist denken dat het voorjaar met meer zonlicht en frisse lucht een tijd is waarin het lichaam meer weerstand kan bieden aan schadelijke invloeden dan omgekeerd. Het komt door gebrek aan een van de vitamines (ik zou haast zeggen be- vitamines, omdat er de laatste jaren te- pas en te onpas over wordt gesproken) ~en wel vitamine G. Het eigenaardige van dit vitamine is dat alle dieren (behalve*dc aap en het guiaese biggetje) het zelf in hun lichaam maken. Maar de mens moet het uit zijn voedsel halen. De voedingsmiddelen, waarin vitamine C het meest voorkomt, Zijn: rosebottels, paprika, sinaasappels, Verder in andere verse vruchten en groen ten en in aardappelen (wanneer deze niet te oud zijn). De groente en aardappelen moeten zo kort mogelijk in goed gereinig de pannen gekookt worden met weinig water om verlies van het vitamine tegen te gaan. |a de zomer en de herfst krijgt men bi) normale voeding voldoende vitamine C naar binnen; maar In de winter en vooral ia de maanden Februari tot Mei bevat het dan gebruikelijke voedsel wei nig vitamine C. Hel gehalte er ven in aardappelen neemt af en verse vruchten en jonge groente zijo (en vooral in deze tgd) slechts in geringe mate te verkrijgen. Het is van belang, vooral voor klade- reg en a.s. en Jonge moeders, dit tekort aan te vullen door toediening van vita mine C tabletten. Nu zijn er altijd men- ten die willen hamsteren en In dit geval dan maar een 10 of 20 tabletten tege- Nk Innemen en denken nu voor een poosje genoeg te hebben. Dit is volko men onnodig en verkwistend, omdat het lichaam aan dit hamsteren niet mèe wil doen en daarom al het overbodige met de urine weer verwijdert. Zo ziet U dus; kleine oorzaken kun nen grote gevolgen hebben, of in dit geval: het ontbreken van een kleine hoe veelheid vitamine C kan een geheel ziek tebeeld-te voorschijn, roepen. gedetineerden, waaronder oud-Vlissin- gers uit het kamp te Middelburg, te werk gesteld op het schip „De Bor neo" als roestbikkers. Dé schilders, die dit werk verricht ten, maakten bezwaar tegen het vuile werk en hadden geen bezwaar tegen het te werk stellen van de delinquen ten, zoodat deze thans geheel afge zonderd op „De Borneo" onder bewa king dit werk verrichten. Zonder geld niet naar het buitenland Als gevolg van de afschaffing van het verplichte pasvisum voor België, Frankrijk en Luxemburg, blijken vele reislustige jongelieden én avontuur lijke Nederlanders zich naar deze lan den te begeven, zonder in het bezit te zijn van een retourbiljet of van vol doende middelen om den terugreis naar Nederland te bekostigen. Aangezien de Nederlandsche consu laire ambtenaren, volgens de hun ge geven instructies, in dergelijke geval len geen voorschotten mogen verlee- nen, waartoe trouwens de middelen ontbreken, komen dergelijke reizigers in een onaangename situatie. Met klem wordt derhalve gewaarschuwd tegen het zich lichtvaardig en zonder voldoende middelen op reis begeven. De nieuwe R.K. Tweede Kamerfractie De nieuwe R.K. Tweede Kamer fractie, heeft tot haar voorzitter be noemd prof. mr. C. P. M. Romme en tot haar secretaris dr. L. G. Korten- horst. Orchideeën voor H.M. uit New York Naar de K.L.M. ons uit New York mededeelt, zal de heer v. d. Hoek, Horticultural Director van het Rocke feller Centre in New York tot de pas sagiers behooren, die de eerste K.L.M.-retourvlucht New YorkAm sterdam meemaken. Hij zal aan H.M. Koningin Wilhel- mina orchideeën aanbieden, die af komstig zijn uit den Bothanischén Tuiii van New York. Deze orchideeën behoören tót een zeldzame soort, die alleen op het Westelijk halfrond wordt aangetroffen. PRINS EN PRINSES IN ZWITSER-AND GEARRIVEERD Bij lichtbewolktën hemel is gister morgen te 10" uur 53 het Dakota-vlieg- tuig, dat om circa 8 uur uit Neder land was vertrokken, met Prins Bern- hard zelf aan den stuurknuppel en Prinses Juliana als passagiere, op het vliegveld Cointrin bij Genève geland. De Prins en Prinses werden ver welkomd door den Zwitserschen mi nister van buitenlandsche zaken, dr. Max Petitpierre, gezantschapsraad dr. Cuttat, de chefs van het protocol, door den Geneefschen „Staatsrat- praesident" Perreard, den Nederland- schen Gezant J. J. B. Bosch ridder van Rosenthal en den Nederlandschen Consulgeneraal J. C. van Notten. Minister Petitpierre heette in een korte toespraak namens de regeering het Prinselijk Paar hartelijk welkom. Het docht'értje van den eersten secre taris van het Nederlandsche Gezant schap, den heer Zeeman, bood Prin ses Juliana een bouquet gele rozen aan. Nadat het Prinselijk Paar zich met eenige autoriteiten had onderhouden, begaf het gezelschap zich naar een met bloemen versierde hangar, waar een verversching werd gepresenteerd. Het Prinselijk Paar reed vervolgens, voorafgegaan door Zwitersersche mili taire auto's, via Lausanne naar Bern. In Gempenach werd geluncht. Hier bood een groep meisjes uit Murten, in nationale kleederdracht, den hoogen gasten bloemen aan. De meisjes brachten ook verschillende liederen ten gehoore. Ben aardige bijzonderheid is dat Prinses Juliana het burgerrecht van dit Kanton bezit. Dit is een erfelijk recht, dat op 30 October 1815 reeds verleend was aan Frederic Francois, den eersten Groothertog van Mecklen- burg-Schwerin. Het gezelschap_werd in den namid dag op „Lohn" bij Kehrsatz verwacht. Het Prinselijk Paar zal hier, op uit- noodiging van de regeering, met zijn gevolg tijdelijk verblijf houden. Gis termiddag te kwart over vier uur zouden de Prins en de Prinses officieel door de gezamenlijke regeering ont vangen worden in de raadszaal van het Bondsgebouw. In Bern wordt ter gelegenheid van deze ontvangst fees telijk gevlagd. Als vertegenwoordigers van den 3wit$erschen Bondsraad hebben Pre sident M. Kobelt en Vice-President M. Etter, een bezoek afgelegd op villa „Lohn". in antwoord op het Prinselijk bezoek aan de Bondsregeering. Gister avond hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard en hun gevolg aangezeten aan eeft diner, dat hqn werd- aange boden door de Bondsregeering. Prin ses Juliana heeft in een tafelspeëch gesproken overde vriendschappelijke gevoelens en de dankbaarheid, die Nederland voor het Zwitsersche volk koestert. Ook tijdens een persconferentie, die door een honderdtal Zwitsersche en buitenlandsche journalisten werd be zocht, hebben hunne Koninklijke Hoogheden vriendelijk geantwoord op de vragen, die hun werden gesteld. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben ook van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om Nederlands dank baarheid aan het Zwitsersche volk tot uitdrukking te brengen. Eervol ontslag Dr. H. M. Hirschfeld De ministers van handel en nijver heid en van landbouw, visscherij en voedselvoorziening hebben eervol ont slag met wachtgeld toegekend aan dr. H. M. Hirschfeld, secretaris-generaal van de voormalige departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij. De minis ters hebben daarbij overwogen, dat uit een terzake ingesteld onderzoek is gebleken, dat dr. H. M. Hirschfeld als secretaris-generaal van de voormalige bovengenoemde departementen, hoe wel aan zijn trouw aan de Koningin en het Vaderland niet valt te twijfe len en hij inderdaad door zijn aan blijven ook veel schade en ontredde ring heeft weten te voorkomen, niet temin door het verfeenen van mede werking aan den bezetter ook- in ge vallen, waar een stellige weigering op haar plaats was geweest, een belem merende invloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand van hen, die zich onvoorwaardelijk en principi eel tegen den bezetter en alle door dezen gepropageerde beginselen te weer stelden. Actie van H.M.S. „Jacob van Heemskerck"* Een landingsafdeeling van H. M.'s „Jacob van Heemskerck" heeft on langs een groot dorp op een eiland in de Javazee doorzocht, waarbij een aantal extremisten werd gearresteerd, w.o. het dorpshoofd) de aanvoerder van een bende terroristen, die haar werk maakte van het verspreiden van propaganda-materiaal, dat van Java werd ontvangen. Voor het versprei den werden zij beloond met voedsel voorraden. Deze voorraden werden ten eigen bate verkocht. i TRAKS-ATlAkTfSOiE VlUCHf KLH AMSTERDAM-NEW-YORX &!*?lMEii94611 lil II Het vandaagwoor het eerst gebruikte luchtpoststempel Nota aan den minister van Financiën betreffende den finahcieelen toestand in Nederland Aan Z. E. den Minister van Finan ciën, is een nota gericht betreffende den financieelen toestand van Neder land, waarin wordt verklaard, dat men het als een bedenkelijkeconse quentie acht, dat de vaststelling van de buitenlandsche wisselkoersen heeft plaats gevonden op een peil, dat niet overeenkomt met de betrekkelijk ma tige stijging van prijzen en loonen. Op den duur zou het onvermijdelijk zijn dat het Nederlandsche prijsstelsel zich aanpast bij dat in het buitenland, wanneer aan den eenmaal gefixeerden keprs niet meer valt te tornen. Met name zullén de groote heffingen op den vermogensaanwas en op het ver mogen alle kans hebben te verdwijnen in de thans reeds aanwijsbare tekor ten onzer staatshuishouding. Slechts drastische maatregelen kunnen Jiier hejpen. De vernietiging van zdovele milliar- den staatsschuld door middel van een vermogensheffing zal menigeen een ondragelijke last toeschijnen. Men houde echter voor oogen, dat deze obligaties en schatkistpromessen geen reëel vermogen vormen, maar dat zij slechts vermogenswaarden represen tees, die- in het verleden reeds ver nietigd zijn. De nota is; onderteekend door prof. dr; J. R*. M. van den Brink,-vTj., Grei- danus, L. M. A. Thole, mr. dr. J. P. van Tienhoven, prof. 3r. G. M. Verrijn Stuart, prof. mr. F. de Vries. A.s. Vrijdag debat over Egypte in het Lagerhuis Arthur Greenwood, waarnemend fractieleider van de Labour-partij, heeft Anthony Eden (Conservatief) in het Lagerhuis medegedeeld, dat „de regeering nu ii\ de gelegenheid is met den Britschen minister van buitenland sche zaken, Bevin, overleg te plegen, zij is bereid, voorbereidingen voor een debat over Egypte dat as Vrijdag zal worden gehouden te treffen." De Mohammedaansche Liga en de Britsche voorstellen Naar Reuter verneemt, stelt de Brit sche regeeringscommissie pogingen in het werk een antwoord van de Mo- hammedaanschë Liga inzake de Brit sche voorstellen ten aanzien van den toekomstigen status van Indië te be spoedigen. De Congr^spartij heeft de voorstellen met eenig voorbehoud aan genomen en het uitwerken er van zou onmiddellijk kunnen beginnen als een gunstig antwoord van de Mohamme danen zou binnenkomen. „Slechts botsingen?' zegt Soeltanefc Ghavam Es Soeltaneh verklaarde tijdens een persgesprek, dat zich tus- schen regeeringstroepen en de plaat selijke strijdkrachten van Azerbeldsjan slechts botsingen hadden voorgedaan en dat niemand wist, wie begonnen was. „Er is niets ernstigs gebeurd". Een offlcleele Perzische verklaring van het Departement van Defensie noemde de berichten over de gevech ten „kennelijk onwaar". Deze verklaringen en die van radio Tebris hebben eenige verwarring ge wekt. NIEUWS IN HET KORT Eerste binnenschip met Neder- landsch koren is in Frankrijk aange komen. Een gezamenlijke tonnage van 10.000 ton Nederlandsch graan zullen op deze eerste zending vólgen. De verhouding Frankrijk-Annam Na zijn terugkeer uit Indo-China, waar hij jhr. T. A. Baud op diens reis als persoonlijk vertegenwoordiger van dr. Van Mook vergezelde, heeft de heer A. G. H. Bachrach van den Voorlichtingsdienst der Nederlandsch- Indische regeering nadere, bijzonder heden medegedeeld over de sfeer, waarin de betrekkingen tusschen Frankrijk en Annam zich den laatsten tijd hebben ontwikkeld. Als typeerend-haalde hij de procla-. matie aan, welke uitgegeven is door het ministerie van Btnnenlandsche Zaken van de nieuwe republiek Viet nam, nadat er op Maart een over eenkomst tot stand was gekomen waarin de hpvolking werd uitgenoo- digd de Fransche troepen, die Tonkin binnenmarcheerden, „vredelievend en als uw vrienden" te begroeten en welke eindigde met: „leve Frankrijk en Vietnam, vrijwillig vereenigd in de Indo-Chineesche Federatie binnen de Fransche Unie De heer Bachrach legde er den na druk op, dat de proclamatie alle bloedvergieten tusschen de twee na ties, die „eenige uren tevoren doods vijanden schenen" inderdaad heeft weten te verhinderen. Spoedig daarna kon men Fransche soldaten de vlag van Annam zien groeten, terwijl de Annamieten een saluut brachten aan de Fransche kleuren. „De naam der Nederlanders wordt in Saigon hoog gewaardeerd", zoo ging Bachrach verder, „sedert 2000 Nederlandsche krijgsgevangenen, die zich na de Japansche capitalatie daar bevonden, de levens van vele Fran sche families hebben gered door de verdediging, de Franschen, ofschoon zij zelf ook ongewapend waren, op zich te namen, daarbij hadden slechts hun vuisten en eenige stokken en fles- schen met zand gevuld ter beschik king, Dit geschiedde, gedurende de moeilijke periode tusschen den val van /le Indo-Chineesche collaborateurs- regeering en de komst der Franschen. De Nederlanders hebben toen het An- namitisch personeel door de terroris ten gedwongen werd om te staken, ook een centraal ziekenhuis en open-, bare diensten, op gang gehouden. Een Nederlandsche dans-band speelde in de Britsche officiersclub. Nederland sche slagers werkten reeds in het ge meentelijke slachthuis, voor Bachrach te Saigon aankwam. Iedere bezoeker of wandelaar in het Van Bergen IJzendoornpark al heeft hij nog zoo weinig belangstel ling en gevoel voor de mooie natuur, zal toch nog wel hebben opgemerkt, dat er zeer vele soorten van boomen en struiken in dit park bijeen gebracht zijn. Vele van deze soorten behooren oorspronkelijk thuis in het verre Oos ten (Oriënt), anderen in het Westen (Occident), weer anderen komen voor in de bergstreken en ook zijn er die in de lage landen of overstroomings- gebieden groeien. Natuurlijk zijn er en wel in de eerste plaats de soorten aange plant die in ons omliggende polder landschap voorkomen en dus in ons laaggelegen park met z'n hooge wa terstand, goed groeien; het zijn de Populieren en Elzen die langs den rijweg staan en de Wilgen die op meerdere plaatsen groeien. Maar ook vinden we er „vreemde lingen" die in moerasstrekèn en oevers der groote rivieren worden aangetroffen en dus in ons park nogal op hun plaats zijn, zooals o.a. de Amberboom (Liquidambar styraci- flua), een Noord-Amerikaan, waarvan een groep van drie boomen aan den rijweg, vodr het huis van den heer Bol, te vinden zijn. Aan het z.g.n. middenpad staan meerdere exemplaren van een moe rasbewoner bij uitstek n.l. de Moe- roscypres (Faxodium disttichum), die hier uitstekend groeien. DeBeuken daarentegen, al zijn het de koningen van het Europeesche Woud, houden van een meer kalkrij- ken, diepdoorwerkten hoogen grond; in de omstreken van Arnhem vindt men de gezondste boomen' in ons land. De Trompetboomen (Catalpa Big- nonoides (syringaefolia), staande voor villa „V ij verzicht", geven de voorkeur aan beschutte standplaats en vruchtbaren zandgrond. Deze Oost-Amerikanen komen nu pas in het blad. Bij de van Beverninghlaan zijn een paar groepen Berken (Betula Alba) aangeplant, welke daar met hun ka rakteristieke wittè seftors en smaak vol aangebrachte onderplanting een mooi geheel vormen.; Deze boomen geven echter de voorkeur aan een meer droogen grond; op de Veluwe en in de Kennemerduinen vinden we de berken-bosschen. Zoo zouden we kunnen doorgaan met iets te vertellen van degroei- platsen van de Linden, Eschdoorn's, Acacia's, Eiken, Platanen enz. We willen het hierbij nu maar laten, maar hopen ze later nog eens nader te be spreken. Tenslotte nog iets over onze sier en bloemstruiken. Hiervan staan in het patk honderden soorten welke uit Japan, China, Noord^Amerika enz. afkomstig zijn. Uit bovenstaand zal de^ lezer wel eenigszins duidelijk zijq geworden, dat deze boomen en heesters hier dus dik wijls onder heel wat ongunstiger om standigheden moeten groeien. Desondanks geven velen van hen ons in de parken en plantsoenen toch nog veel te bewonderen en te genie ten. Ook blijkt hieruit dat boojnen en planten zeer veel „aanpassingsvermo gen" hebben. „Hoe komt het toch dat er in onze parken en plantsoenen geen Sparren of Dennen groeien?" Ziedaar 'n vraag, die ons dikwijls werd gesteld en die we nu in het kort ook even willen beantwoorden. Deze groenblijvende naaldhoutboomen- (Kegeldragende gewassen, zegt de vakman), verlan gen voor hun groei een zandrijke bodem en daar in het park al het zand doorzakt, is de grond hier niet ge schikt. Maar in de tweede plaats kun nen ze hier niet goed groeien, omdat het westelijk gedeelte van ons land, door z'n vlakke ligging, geen vol doende beschutting geeft voor de z.g.n, giftige-zeewinden. Deze winden nemen een vochtig zout in zich op, dat vooral voor grootere naaldhout boomen zeer nadeellg is, waardoor ze zeer veel te lijden hebben en tenslotte kwijnend voortgroeien. Ten Oosten van Utrecht, heeft men, omdat hier. meer beschutte terreinen zijn, hiervan geen last meer. F. BARMENTLOO. ÊÈÊSf'

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2