RECLAME 4 GIOQT GOUDA INDIË Effectenkoersen. Beurs van Amsterdam rJgg"SS) '".".En' nS'S 521 19.05 De waarheid over lava. ?o90 Zang en piano. 19.45 ur.pl. Ia'S Nieuws. 20.05 Weeroverzicht. Kapitein Klakkeboi op de Leeuwen^ Feuilleton GOUDA Het geheim van den ingesneeuwden slaapwagen. radioprogramma dinsdao VOOR - UW IN EN OMGEVING 18.15 Gr.pl. oonte Dinsdagavondtrein. 21.30 ffrsoel é-00 Contact. 22.15 Buiten- K?overzicht. 22.30 Vervolg Con- 23.00 Nieuws. 23.15 Musette orkest- 23.45 Blues in the night. 24.00 Sluiting- HILVERSUM 11 415 m. krO- 18.00 Dinermuziek. 18.15 ov Werkliedenverbond. 18.30 Cine- ma-orgel. 18,50 's Avonds als ik sla- ST 19.00 Nieuws. 19.20 Gr.pl. foV Voor onze werkende jongeren, on'm Nieuws. 20.05 Departementen Sn. 20.20 Radio Philh. Orkest. 21 25 Filmkwartier. 21.40 Vervolg Philh Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Katholiek nieuws. 22 45 Selecta. 23.15 Virtuozen op hun instrument. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR WOENSDAG a VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek bij het ont bijt 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 QadL.9.30 Russische Orkestmuziek. VPRO: 1000 Morgenwijding door Ds.J. Zuurdeeg, Voorganger v. d. N.P.B. te Hilver sum. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 1035 Leo Blom, alt-viool en Isja Ros- sican, piano. 11.00 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.45 Familieberichten uit lndië.l2.0U Orgelspel door Johan Jong. 12.30 Ka lender. 12.35 Orkest Carlo Carcassola. 13.00 Nieuws. 13.15 Gr.pl. 13.18 En semble „Cantare". 13.45 Gr.pl. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Gr.pl. 14.30 Nederlandsch Kamerkoor. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Rott. Strijkkwartet. 17.30 Nederlands Volksherstel. 17.35 Cantabile Sextet. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Morgenconcert. 9.15 Ochtend- 4%ezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Politieberichten en waterstanden. 9.50 Gr.pl. 10.30 Morgendienst, te leiden door Ds. v. d. Bom, Ger. Pred. te Amersfoort. 11.00 Gr.pl. 11.15 Hobo recital. 12.00 Vedelaars. 13.00 Nieuws. 13.20 Gr.pl. 13!45 Rhapsodia Sextet. 14.3(> De Anthurium en de Floxinia. 15.00 Tenor en piano. 15.30 Strijk kwartetten van Mozart. 16.00 Nacht vorstverwachting. 10.02 Een kwartier tje Gramofoonmuziek. 16.15 Knapen koor. H3.45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Gr.pl. 17.45 Celesta Ensemble. Extra voedsel voor Nederlanders in Duitschland Er zal eenige verbetering komen in de verstrekking van voedsel aan in Duitschland wonende of verblijvende Nederlanders. In aanmerking komen Nederlanders, die reeds vóór 1939 in Duitschland woonden en landgenooten, die door oorlogsomstandigheden daar terecht zijn gekomen en die nog niet, hetzij door ziekte of noodzakelijke werk zaamheden, naar Nederland konden terugkeeren. Uitgesloten zijn diegenen, op wier politiek gedrag aanmerkingen zijn te maken en zij, die er uit particuliere overwegingen de voorkeur aan geven in Duitschland te blijven wonen. De ontruiming van Cairo en Alexandrie definitief beslist De Egyptische premier Sidky Pasja heeft heden verklaard, dat de kwestie der Britsche ontruiming van Cairo en Alexandrië thans definitief beslist was. In het Bgyptische ministerie van bui- jtenlandsche zaken heeft hij vandaag I een onderhoud gehad met den Brit- schen ambassadeur Sir Ronald Camp- bèlle. Op de vraag of er een nieuw verdrag tusschen beide landen was ontworpen, antwoordde de premier, dat dit stadium in de besprekingen nóg niet was bereikt. Het is geen ge makkelijke taak, zoo voegde hij er aan I toe. Hoessein Ala protesteert De lraansche ambassadeur in Was hington, Hoessein Ala, heeft aan den secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, verklaard, dat sde Sovjet-Unie [zich nog immer in Perzische Binnen- landsche aangelegenheden mengt. Engeland levert Bont I Een en kwart millioen bontvellen van de Hudson-Baai-Maatschappij in Londen werden geveild. Tot de lan den, die zich hebben laten vertegen woordigen, behoort Nedeiland. Yer- der zijn er de V.S., Frankrijk, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Belgie en Zwitserland. DAGBLAD 97. Na een lange reis, doch zonder verdere onheilen, bereikten opke Afrika-reizigers Kaapstad, waar ze de eerste de beste boot naar Holland namen. Vroolijk tufte het treintje de loopplank op. „Ziezoo, dat zit er al weer op," zei de kapitein. Helaas, hij vermoedde niet, dat het er 'heelemaal niet „op" zat en dat ze bij hun thuis komst nog rare dingen beleven zou den! 98. Zoodra de dierenverzameling aan boord was, nam de kapitein potlood en papier en stuurde een radiotele gram naar den burgemeester van Rot terdam, waarin hij zijn terugkomst aankondigde. Prompt twee dagen later kwam er 'n telegram terug. Er stond in, dat de geheele gemeenteraad bij aankomst van de boot aanwezig hoopte te zijn. Wat 'n ter, wat 'n eer» Byrnes houdt radiorede over de conferentie der vier ministers De minister van Buitenlandsche Za ken der V.S., James Byrnes, heeft via de radio medegedeeld, dat hij, indien dezen zomer geen vredesconferentie gehouden wordt, de zaak voor de algemeene vergadering van de Ver- eenigde Naties zou brengen. Hij verklaarde o.m., dat Stalin in zijn voorstel inzake een viermogend- hedenverdrag met betrekking tot Duitschland zou hebben willen onderr steunen, terwijl Molotof te Parijs tegen zoodanig voorstel ernstige be zwaren aanvoerde. Byrnes zette uiteen, dat de Sovjet- Unie 100.000.000 dollar aan herstel betalingen van Italië eischte, maar weigerde oorlogsbuit als herstelbeta ling te accepteeren. Want, zoo zegt de Sovjet-Unie, oorlogsbuit behoort aan het land, dat de buit verovert eit kan derhalve nimmer als schadever goeding dienen. De schepen van de Italiaansche vloot beschouwt de Sov jet-Unie als oorlogsbuit. Toch heett de USSR nooit eenige door haar ver overde oorlogsbuit met de andere geallieerden gedeeld. De UbbK wenschte met de opbrengst van de Italiaansche productie betaald te wor den De V.S. zou deze productie vól gens Byrnes moeten financieren, wes halve Byrnes de opvatting van de Sovjet-Unie verworpen had. Deze laatste had verder niet toe gestemd in de toewijzing van de Dodekanesos aan Griekenland, tenzij de andere geallieerden het met zekere territoriale beslissingen elders eens zouden zijn. Voor Venezia Giulia ver langde de Sovjet-Unie een plebisciet over het geheele gebied, terwijl de V.S. het in twee zones wilden splitsen.. Triëst moet volgens Byrnes een vrije haven worden onder internationaal toezicht. De verdragen voor den Balkan konden niet worden ontworpen, door dat men het niet eens kon worden over economische clausules; de Sov jet-Unie wilde geen vrijfiandel op de Donau waarborgen. De geallieerden kunnen, naar Byr nes meent, niet ten eeuwigen dage wachten met het opstellen van de vredesverdragen. Als de Vredesconfe rentie dezen zomer niet plaats heeft, zullen de V.S. de Vereenigde Naties verzoeken aanwijzingen te geven op grond van artikel 14 van het Atla- misch Handvest. Byrnes sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie haar oordeel over het Amerikaansche voorstel met betrek king tot Duitschland zou herzien. Ook met Oostenrijk moet vrede tot stanc komen. Dit zal ertoe bijdragen, dat de bezettingslegers in Europa verdwij nen. Byrnes eindigde aldus: „het dee van onze pogingen is niet „gebied of „herstelbetaling" voor de V.S. Ons doel is vrede, geen vrede,, gebaseerd op wraak en hebzucht, maar recht- vaardige vrede, de eenige, die duur zaam is". Churchill Eere-lid der Buitenlandsche Persvereeniging Tijdens diens bezoek aan ons land ïeeft de voorzitter van de Buitenland sche Persvereeniging in Nederland aan Winston Churchill verzocht het eere-lidmaatschap dezer vereeniging te willen aanvaarden. De heer Chur chill zegde overweging toe. Thans is een door Churchill zelf onderteekend schrijven bij de B.P.V. binnengeko men, waarin hij verklaart gaarne deze onderscheiding te willen aannemen. 17/5 20/5 2»/|Sp.c«rt. lOO'Vu 100»/,. 4 Ned. *41 102 7/,« 102 7/ia 4 Ned. '41/3 1 027/i. 102V. 3 Ned. '37 101 V» 101 3-3»/, Ned. '38 1011/, 101 3 Ned-ln. '37 A 100 99»/. 3'/, A'dam '37 101 3/« 101 U 3R'dam'37 101 Va 3'/, Fr.Gr.H.b. 102 3'/, W1 H.B. 100«/4 31/, L.S. mijn 1027/s 31/, Bat. Olie 102'/,* 102'/, A.Bank Tw.Bank Kolon.Bank Aku van Berkel Calvé Lever Broth 17/5 130 135 1151. 138'/, 120* 169 260 20/5 17/5 20/5 126 v.d.B.GJarg. 247 243 van Gelder 131* 132 1151. Ned. Gist 355 362'/, 134 Ned. Kabel 269 263 116* WiltonFeijen. 170 165'/4 161 Kon. Olie 365 b. 4001. 366 246 Hol.Am.L. 120 b. 1301. 129 6% Pr. Lev. Br. 140l/4 139»/* Ned. Scheepv Unie phil Gloeil. 3251.3151. 120 b. 1501.135 Ned. Ford 300 b bieden. 1 laten. gedaan en bieden. - gedaan en laten. Koersen medegedeeld door M. J. Ogier Co. Persconferentie Dr. Van Mook Gistermiddag heeft dr. Van Mook in een persconferentie verklaard, dat het nieuwe Nederlandsche Kabinet mogelijkerwijs gebaseerd zal zijn op de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid, hetgeen beteekent, dat de regeeringspolitiek ten -aanzien van Nederlandsch-Indië op geen enkel belangrijk punt zal veranderen. Tijdens een samenkomst met Sjahrir had dr. v. Mook gisteren den politie- ken toestand in Nederland besproken. Sjahrir had hem medegedeeld binnen kort naar Midden-Java te zullen rei zen. „Wij kenden elkanders stand punt en daarom behoefden wij geen uitvoerige besprekingen te houden. Ik stelde hem op de hoogte van de voor naamste beslissingen, waartoe de be sprekingen in Nederland hadden ge leid." Zoodra Sjahrir zal zijn terugge keerd, zal men elkaar opnieuw ont moeten. Volgens dr. v. Mook heeft Sjahrir niet te kennen gegeven, dat hij dan met nieuwe voorstellen zou ko men, doch hij zeide, dat dit mogelijk was. Verder gaf dr. v. Mook een over zicht van de ontwikkeling in Neder land: van min. Logemann's verklaring tot en met de motie-v. Poll, welke in geen enkel opzicht belemmeringen of uitstel van de regeeringsmaatregelen met betrekking tot Nederlandsch-Indië heeft "teweeg gebracht. Dr. v. Mook wenschte zich niet uit te laten over den toestand op Suma tra, welken hij „moeilij'k" noemde. Sprekend over het rijstaanbod van Sjahrir wees hij er op, dat Neder landsch-Indië in den regel nooit rijst had uitgevoerd, zoodat de export van 500.000 ton rijst ergens irf den archi pel een vrij ernstig voedseltekort zou veroorzaken: al zal de oogst van dit jaar goed zijn, er kan nooit\an ge ëxporteerd worden. Dr. v. Mook verklaarde voorts^ het nog niet opportuun was de Neder landsche vóorstellen openbaar te ma- ken, doch hij wees er op, dat de alge meene lijn in de verklaring van min. Logemann velledig was aangegeven. Het document met de complete voor stellen zou slechts worden gepubliceerd wanneer men tot een overeenkopst zou zijn gekomen. Hij voegde er aan toe," dat de verklaring van min. Loge mann beschouwd moest worden als definitief. Hij kondigde aan, dat hij morgen avond voor de radio zou spreken. Dr. v. Mook gaf als zijn meening te kennen, dat er geen reden bestond de besprekingen nog verder uit te spinnen, daar het probleem in Neder land volledig besproken was. Wat min. Logemann in zijn verklaring had medegedeeld, bestreek ongeveer de huidige mogelijkheden. „Ik heb geen bevoegdheid in eenig opzicht verder te gaan", zoo voegde hij er aan toe. Hij was van meening, dat de huidige politieke situatie in Nederland waarschijnlijk wel van in vloed zou zijn voor een snelleren voortgang van de besprekingen in Nederiandsch-Indië. Tenslotte verklaarde dr. v. Mook, dat zijn bezoek aan Londen niet in verband had gestaan met 't formulee ren van de voorstellen. De Neder landsche regeering had haar stand punt geheel onafhankelijk gekozen. Dr. v. Mook deelde nog mede, dat hij aan het einde van deze week waar schijnlijk naar Singapore zou gaan om daar een bezoek te brengen aan Lord Mountbatten en loopende zaken met hem te bespreken: hij was n.l. sinds 6 December niet meer in Singapore ge- weest. Tevens hoopt hij in de naaste toekomst een bezoek te brengen aan Bali en andere eilanden. No. 17 Ik had het land aan hem en wan trouwde hem. Ik weet zeker, dat hij een wreed, misdadig mensch was. Ik rooet echter toegeven, dat ik geen re denen voor mijn meening heb." »Dank u, mijnheer MacQueen. Nog een vraag: wanneer hebt u den heer Ratchett het laatst levend gezien?" nGisterenavond, zoowat" hij dacht een oogenblik na „tien uur, *^1» ik zeggen. Ik ging naar zijn cou- Pe om een paar notities van hem op te nemen." ..Waarover?" ..Over tegels en antiek aardewerk, öat hij in Perzië gekocht had. Waf er geleverd was, was niet wat hij ge kocht had. Er is een lange vervelende correspondentie geweest over het onderwerp." En dat was dé laatste keer dat mijnheer Ratchett levend gezien is. „Ja, ik geloof het wel." „Weet u wanneer de heer Ratchett den laatsten dreigbrief ontving? „Den morgen van den dag, dat we Stamboul verlieten." „Er -is nog een vraag, die ik u moet doen, 'mijnheer MacQueen. Was u goed met uw patroon?" De oogen van den jongen man tin telden plotseling. Nu moet ik zeker kippevel op mijn rug krijgen. In de termen van een detective-roman: „U kunt me mets maken." Ratchett en ik waren best met elkaar." „Misschien, mijnheer MacQueen, wilt u me uw volledigen naam en adres .in Amerika geven." MacQueen gaf zijn naam Hector Willard MacQueen en een adres in New York. Poirot leunde tegen de küssens. „Dat is voorloopig alles, mijnheer MacQueen," zei hij. „Het zou me aan genaam zijn als u het feit van mijn heer Ratchetfs dood nog even voor u wilde houden." „Zijn knecht, Masterman, zal het toch moeten weten." Hij weet het waarschijnlijk al, zei Poirot droog. „Zoo ja, probeer dan ook hem zijn mond te laten houden. „Het zal niet moeilijk zijn. Hij is een Engelschman en hij blijft wat hij noemt „op zijn eigen". Hij heeft een geringschatting voor Amerikanen en heelemaal geen meening over andere nationaliteiten." „Dank u, mijnheer MacQueen. De Amerikaan verliet den cöupé. „Wel?" vroeg monsieur Bouc. „Ge loof je wat hij zegt, die jonge man? „Hij lijkt eerlijk en oprecht. Hij huicheldé geen genegenheid voor zijn patroon, wat hij waarschijnlijk gedaan zou hebben als hij er bij betrokken was Het is waar dat Ratchett hem niet verteld heeft, dat hij trachtte mijn diensten te verlangen en daarin faalde, maar ik vind niet, dat dat een werkelijke verdachte omstandigheid is. Ik denk dat Ratchett iemand was, die zijn eigen meening volgde bij iedere mogelijke gelegenheid." „Dus verklaar je tenminste één per soon onschuldig aan de misdaad?" zei monsieur Bouc joviaal. Poirot wierp hem 'n verwijtende blik toe. „Ik verdenk iedereen tot de laatste minuut," zei hij. „Toch moet ik toe geven, dat ik me niet kan voorstellen, dat die nuchtere MacQueen zijn hoofd verliest en zijn slachtoffer twaalf of veertien maal doorsteekt. Het komt niet overeen met zijn psychologie, - heelemaal niet." „Neen," zei mijnheer Bouc pein zend. „Dat is de daad van iemand, die bijna krankzinnig is door een (jol len haat; het doet meer denken aan een Zuidelijk temperament. Of anders, zooals onze vriend de hoofdconduc teur volhield, aan een vrouw." HOOFDSTUKWIL Gevolgd door dr. Constan(ine ging Poirot naar den volgenden wagen en den coupé van den vermoorde. De conducteur kwam en ontsloot de deur voor hen. De twee mannen traden binnerï.' Poi rot wendde zich vragend tot zijn met gezel. „Wat is er veranderd in den coupé?" „Er is niets aangeraakt. Ik heb ge zorgd, het lijk niet te verleggen zoo lang het onderzoek duurt." Poirot knikte. Hij keek om zich heen. - Het eerste wat hem opviel was de intense koude. Het raam was neerge laten zoover het kon en ook het gor dijn was neer. „Br-r-r," zei Poirot. De ander glimlachte begrijpend. „Ik wou het niet dicht doen," zei hij. Poirot onderzocht zorgvuldig het raam. (Wordt vervolgd).

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3