eenv. DROGISTBEDIENDE eënige bekwame Automonteurs EMTAX Qacafyt CIRCUS VAN BEVER jong decoratie-schilder Mdagogisch concert flinke Slagersbediende t UI ei II zit-slaapkamer Uiterlijk 25 Mei a.s. ANTOON DESSING, Brandstoffenhandel Contrabande De dlefvanBagdad EviRgilisitia-simMkoatt KAM ERS Journalistieke reis achter het Stalen Gordijn C. Michaëlis Tabaksplanten Standplaats MARKT - GOUDA Greep aiders Lidmaten li de led. flerr. Kerk JONGEN gevraagd „The Big Three zilva Manchetknoop SCHOUWBURG- BIOSCOOP „Indonesië ui enden zl|n dan Hederlandsch-lndlë". Oude koloniale stelsel heeft afgedaan Dr. Vu Mook voor Radio Batavia t „Indonesië zal iets anders zijn dan Nederlands-Indtë, evenals het heden- daagsche Azië geheel verschUlend is van dat van gisteren", nidus dr. Van Mook gisteravond voor radio Batavia. „Het is een dringende eisch, dat wij de tradio- neele opvattingen laten varen, indien wij ons niet geplaatst willen zien voor onaan gename verrassingen. Een volledige breuk met het verleden beteekeat dit evenwel niet, en hoe sneller wij er in slagen, de blijvende en waardevolle elementen van het verleden met de eischen van den nieuwen tijd te verbinden, des te eerder zullen wij in staat zijn aan den weder opbouw te beginnen. De meerderheid van het Nederlaadsche volk erkent aldus dr. v. Mook de wenschelijkheid en de noodzaak van een stelselmatige evolutie en van zelfregeering in Indonesië. Van een Nederlandsche regeering kan geen herstel van het oude koloniale systeem worden verwacht. In Sjahrir vindt men een vertegenwoordiger van een georganiseerd en verantwoorde lijk nationalisme, dat op Java en in een aantal gebieden daarbuiten zijn aanhan gers bezit." Zelfvertrouwen Hij waarschuwde zijn luisteraars tegen zwaarmoedigheid, omdat een reëele basis voor de toekomst aanwezig is, welke tot zelfvertrouwen kan stemmen. In de eer ste plaats bestaat er het feit van de his torische verbondenheid, welke herhaalde lijk de noodzaak tot samenwerking tus- schen de Indonesiërs en de Nederlanders aan de orde stelt. Daarnaast bestaan er denooden van het land, welke schreeuwen om verlichting, een roep die steeds dui delijker uitklinkt boven het wapengeklet ter en de politieke machinerie. In de derde plaats zij gewezen op de offers, voor dit land gezamenlijk gebracht door duizenden van iedere nationaliteit. En ten slotte is cr de realiteit van het Indonesische nati onalisme. dat zich bewust moet zijn van het belang van 'het werk aan den weder opbouw. Dr. Van Mook deelde voorts mede dat de regeering het, in afwachting van de ontwikkeling op Java en Sumatra, noodzakelijk acht, om, nu zij haar beleid ia groote lijoen duidelijk heeft aange geven, die bevolkingsgroepen te raad plegen. welke zich vrij kunnen uiten. Dit heeft ten doel, de regeeringsplannen nader uit te leggen en te verduidelijken, en voorts vast te stellen, op welke wijze de verschillende bevolkingsgroepen in de midigé omstandigheden hun gevolmacht igde vertegenwoordigers op de rijkscon- ërentie zullen kunnen benoemen De onderhandelingen kunnen wellicht in de tweede helft van Juni reeds een aanvang nemen. DAJAKSCHE TROUW Een opmerkelijk bewijs van trouw en aanhankelijkheid leverden dezer dagen acht Dajaks van de Ketoengau, toen zij met hun Sampan voor het .andschapsziekenhuis te Sintang aan legden en daar de Moeder-Overste van de Missie een groote kist en andere goederen kwamen terugbrengen, die zij hun even voor de komst van de Japanners ter bewaring had toever trouwd. Naar zij mededeelden hadden zij uit vrees voor de vijandelijke terreur diep in het oerbosch een hut gebouwd en het hun toevertrouwde veilig bewaard. De kist bleek bij opening voor onge veer f 4000.— aan medicamenten te bevatten, terwijl onder de teruggege ven voorwerpen ook een microscoop en zelfs 100 Oranje dasjes .van de schoolkinderen, die bij verjaardagen van het Koninklijk Huis voor den oor log dienst deden, werden aangetrof- fen. De assistent-resident van Sintang heeft de Dajaks in de voorgalerij van de a.r.'s woning officieel toegesproken en bedankt. VOETBAL De reserves voor het 4' Nederlandsche Elftal Naar de K.N.V.B. ons mededeelt zijn voor het Nederlandsch elftal afs reserves voor den wedstrijd tegen België op 30 Mei in Antwerpen de volgende spelers aangewezen: Van Raalje (Blauwwit); Caldenhoven (D.W.S); Van Buitenen (H.-D.V.S.); Schijvenaar (E.D.O.); Bergman (BI. Wit) en Engelman (Quick N.). De Zwitsersche journalist Fritz Heberlein, die onlangs met een missie van de Nationale Hulp organisatie „Don Suisse"1 naar Polen reisde, geeft onder boven staande titel zijn indrukken in de Zwitsersche pers weer, welke hij gedurende die reis heeft opge daan. De volgende uittreksels ontnamen wij uit de interessante beschrijvingen van Fritz Heber- lein. (Universum Press) Honderd uren lang schommelt de trein ons door Beieren, door Czecho- Slovakije, door Polen. Sporen vertoo- nen zicvh, welke de hand van den oor logsgod in het vreedzame landschap heeft aangebracht: opgeblazen brug gen, bom- en granaattrechters, door de natuur in met kroos gevulde vij vers veranderd, geraamten van uitge brande treinwagons, puinhoopen van neergeschoten vliegtuigen, verwoeste hofsteden. Een warboel van daken, dwarsleggers en ijzeren balken, deu ren, resten van muren, seinpalen en omgevallen goederenwagons vormen het overblijfsel van het station van Landshut. In het middaguur van 19 Maart van verleden jaar wierpen 480 vliegtuigen twintig minuten lang hun bommenlast uit. Tweeduizend doo- den. Honderd locomotieven werden vernield. Van de 29 spoorwegrails konden slechts zes weer vrijgemaakt worden. Op korten - afstand vóór de Pool- sche grens. Urenlang wacht de trein op een nieuwe locomotief. Duitsche gevangenen werken moedeloos en zwijgend aan den bouw van een brug, welke hun eigen troepen bij het terug trekken naar Czecho-Slovakije in lucht lieten springen. Met stomme blik kijkt een Poolsch officier, naar zijn land terugkeerend, naar de arbeiders. Oneindige vermoeidheid ligt er in zijnf oogen en hopelooze treurnis. Thans keert hij terug in zijn oude vaderland, dat hij jaren geleden verliet. Toen in de herfst van 1939 Duitschland de brandende fakkel in zijn land wierp, streed hij. Met 100.000 kameraden bleef hem niets anders over dan de vlucht naar het buitenland. Thans keert hij terug, naar huis. Naar huis? Waarheen? „Ik ga naar mijn zuster in Warschau", waren de laatste woor den, die hij in de eerste oorlogsdagen van zijn vrouw uit Lodz ontving. Se dertdien geen woord, geen teeken van leven. Nu gaat hij op zoek naar haar, eerst in Warschau, de hoofdstad, waar van de puinhoopen nog steeds 150.000 lijken bedekken. Wij hadden ons op het ergste voor bereid, doch de waarheid over War schau is ontzettender, dan de fantasie deze kan afschilderen. Al, wat wij tot nu toe hebben gezien, verbleekt bij de vreeselijke, afschuwelijke werkelijk heid. Spookachtig lichten de witte voorgevels der huizen op, welke in de maanverlichte nacht bij het binnen rollen van den trein aan ons oog voorbijglijden. Coulissen, niets dan coulissen. Geen dak, geen venster, in plaats hiervan slechts duistere, zwarte, uitgebreide gaten en holtes. Zonder licht, zonder leven. Een doode stad. Den volgenden morgen, in den zon neschijn, doorkruist onze auto de ru ines van de verwoeste stad. Puinhoo pen, vernieling, geraamtes, steenen, stof, zoover het oog reikt. Een blok huizen waant men onbeschadigd, doch bij het naderen merkt men eerst, dat alleen nog maar de buitenmuren staan. Het binnenste is uitgebrand, plafonds en vloeren zijn ineengestort en slechts enkele buizen van de centale verwar ming plakken op de derde en vierde verdieping onbeschadigd tegen de mu ren. We rijden door de woestijn van baksteenen, waar eenmaal het Ghetto was en waar niet eens armzalige res tante van muren verraden, waar een maal de huizen stonden. Dat is de oorlog. Tot dergelijke duivelsche ver nielingen zijn de menschen in staat. Dat is de prijs, dien een aangevallen volk in zijn heldhaftigen strijd voor de vrijheid betaalde, betaalde met het bloed bovendien van honderdduizen den. Een heroiek plan noemde naden- kelijk Professor M. Kaczorowski, de Poolsche minister van Wederopbouw, het besluit van de Poolsche regeering, om hun zetel in Warschau op te slaan. „Niets .hoegenaamd niets hadden we," verklaart Hij, „noch materiaal, noch machinerieën, noch een organisatie. Eens was Warschau het middelpunt 4 van de Kunst en de Wetenschap, zetel van de belangrijkste handelsindustrie- en, van de bankwereld, centrum van het politieke leven. Maar begin 1945 nog was er oorlog was alles verdwenen, het economische leven vernietigd, de meeste htuzen verwoest, de stad een woestenij. En thans? Nu leven hier weer 500.000 menschen. We hebben op vele plaatsen reeds weer water, gas, electriciteit, opk enkele vervoermiddelen, enkele tramlijnen, autobussen. Ons doel was de weder opbouw van het inkomen. Tweé-en- een-half milliard Zloty, 70 der voor geheel Polen beschikbare middelen, hebben we uitgegeven voor de recon structie van Warschau in het laatste jaar, opdat de hoofdstad weer zal kun nen werken." „Dit jaar," gaat de minister van Wederopbouw verder, „zal de hoofd stad alleen nog maar 45 van ons budget ontvangen en kunnen wij ons in meerdere mate op den wederop bouw van Danzig en Stettin en de lan delijke districten, toeleggen. Tot ng toe bezaten de arbeiders in de steden niets meer dan hun vuisten, om de ge weldige puinhoopen op te ruimen, hun vuisten, benevens schoffel en houweel Willen we echter succes met ons werk hebben, dan moeten wij de modernste techniek tot bondgeïróot krijgen." De techniek kan den wederopbouw bespoedigen, de productie verhoogen, echter niet de geweldige tegenstellin gen tusschen rijk en arm, waarondef Polen vroeger zoozeer te lijden had.de baas worden. Hiertegen zijn andere maatregelen te nemen. De regeering in Warschau is zich hiervan terdege bewust en wil met een diep ingrijpen de agrarische reformaH» het groot grondbezit vernietigen. In de voering van de jas van Petoit, die in zijn cel te Parijs op zijn executie wacht, heeft men een fleschje vergif gevonden, dat hij waarschijnlijk door omkoopen der be wakers in handen heeft gekregen. Reuter verneemt van officieëlt zijde, dat Engeland en Öe V.S. aan het onder handelen zijn over het aanhouden van hun oorlogsbasis op de Azorcn voor marine- en handelsluchtvaart. Met groote vreugde en dankbaar held geven wij kennis van de ge boorte van onze Dochter en Zusje NOLBERTINA ELIZABETH MARIA AGATHA Wij noemen haar Bettie. N.~S. den Edel A. M W., den Edel-van der Wal •Elizabeth Wimmlc Gouda. 21 Mei 1946 Spoorweg straat 19 Met groote vreugde geven wij hennis van de> geboorte van onzen zoon Jacobus Cornells Wilhelmus Adri A. L» v. Gennep A. W. v. Gendep-de Jong Gouda, 22 Mei 1946 Raam 103 Geboren i viRGiNiB Louise dochter van W. J. C. Oostelaar en C. H. Oostelaar-de Groot 's-Gravenhage, -V rceswijkstyraat 195 in gezin van 2 personen, waarvan devrouw des huizes hulpbe hoevend ia„ Voor dag of dag en nacht. Loóa f 10.-— per week Bt. onder no. 7478, bur, v. d. bl. Gevraagd in Drogisterij-Fotohandel tn Gelderland met of zonder diploma. Brieven met tol., leeftijd, godsdienst en verl. salaris onder no. f475, bureau van dit blad Voor direct gevraagd Geheel zelfstandig kunnende werkeü. Schriftelijk of persoonlijke aanmelding bi) GARAGE VAN DER SPEK, Henegouwerweg 16, Waddinxveen AANGEBODEN oude St. Janskerk-Gravures Serie van Vreumingen, 10 inte rieurs. Turfmarkt 83 Luxe Auto-verhuur Zeugestraat 4 Gouda - Telefoon 2500 vanaf heden verkrijgbaar G. Hendriksen Achterwillens H 6 Het Nederlandsche circus van naam Van Vrijdag 24 t-m. Donderdag 30 Mei, lederen avond half acht Matinee's Zaterdag, Zondag, Woensdag en Donderdag om 3 uur Entreeprijzen: Loge f4.—, Stallce f 3.50, le Rang f 2.50, 2c Raag f 1.50, 3e Raag f 1 Matlneeprijzen voor kinderen Loge f 2.50, Stalles f 2.-, le Rang f 1.50, 2c Rang f 1.-. 3e Rang f 0.75, alles inbegrepen Rijwielstalling in het circus Kunstnijverheid Atelier vraagt Artistieken aanleg Prettige werkkring. Goed loon. Aanm. op het werk Naalerstraat28 (hoven Poldervaart) of J. P. Heijestraat 14 onder auspiciën van het Mannenkoor „Gouda'a Liedertafel op Donderdag 23 Mei 1946 ia de zeel „Concordia" Westhavnn Aanvang 8 nar Mw. Elisabeth te Boekhorst- Kolkmeijer De Heer Coos v. Heusden Piano De Heer Moss Wolff, Voor direct gevraagd In of extern SLAGER RIDDERSMA Gouwe 186 In de bijeenkomst op DONDERDAG 23 MEI a.s. hoopt Ds. N. O. Steenbeek v. Amersfoort te spreken over KERK EN JEUGD Aanvang 8 oor n.m. to de Kleine Kerk aan de Peperstraat. Alle belangstellende lidmaten der Ned. Herv. Kerk worden verzocht dezen avond bt) te wonen SPOBD 1 Wie helpt zakenman aan tegen behoorlijke aflossing Er. ouder no. 7495, bur. v. d bl. Heer vraagt met penslom Br. ouder no. 7496, bur. van dit blad. voor opleiding slagerij - Leeftijd ong. 16 jaar. H. SLU1JTER. Slagerij Constantijn Huygensstraat 152 Jongedame vraagt BREIWERK onverschillig wat. Donkerblauwe Damesregenmantel te koop, maat 40 moeten Uw kolenbonnen 60 en 61 worden ingeleverd Bezorg ze bij ons, dan zijn Uw bonnen zeker goed besteed Oosthaven 24 - Telefoon 2404 - Gouda ft De eerste van der filmwerken: De strijd der Engelsehe Marine tegen de Duitsche oorlogs- spionnage Vanaf VRIJDAG a.a. RE UNIE-THEATER Goada - Tel. 3750 Donderdag 3 uur, 7 uur en 9.15 uur onherroepelijk laatste voorstelling» van de fantastische kleurenfilm VERLORENVrijdagmiddag (Zeeuwsche knop) Terug bezorgen aan Polltleburestt Gevraagd Voorman Machinale Houtbewerker en Mach, Houtbewerker Kennis van Hputdraaien «trekttj aanbev. Loon naar overeen* Br. onder no. 7476, bur.v.^Wad Bij de Fa» H. Mulder en Zn. Parklaan Boakoop kannen nog geplaatst wordéneenige Schilders Halfwas Schilders en leerling Schilders Prettige werkkring. Goede reis gelegenheid en zeer goed loon Vrijdag 24 Mei s-avonds om8 in de bovenzaal van bet „B Kruis". Westhaven 5 Spreke* Jb. Klein Haneveld Ouder». Maranatha 1 Jezus koa Komt U laleteren 7 SPOED. Te hnur gevraagd Garage of werkplaats of gedeelte daarvaa „Auto" in- en uitri) gewenscht Br. mider no. 7460, bur. v.d. blad Te koop gevraagd v. BERKEL vleescB' snijmachine, snelwcfl en kassa. Br. onder no. 7469. bur. A.s. Jong echtpaar zoekt op goeden stand. mJ Br. onder no. 7465, bur. v. d. N*» Toeg«ng*bewtjzen ad f 1.2S verkrijgbaar bt| Bockh. De Ven. Wtjdatraat en indien voorradig desavoada aaa da xeei Medewerkenden Sopraanzaogerea - Declamatricc Altviool en muzikale toelichting Het Mannenkoor „Gonda'i Lieder- tafel" o.l.v. Moaa Wolff Bztavem ouder ao. 7386, bar. vaa dit blad 14 Jaar Vtrlorca Zondag a.m. Z.K. dundruk zak bijbeltje met tndeu. Tegen belooning terug te bez. Graai Florieweg 51 Bvaugelizt te Bodeg»

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4