RECLAME 4 GBOOT GOUDA 1 IN DIE Etfectenkoersen. Beurs Yan Amsterdam GOUDA Kapitein Kiakkebos op de Leeuwenjacht radioprogramma radioprogramma BUITENLAND VOOR UW IN EN OMGEVING VOOR DONDERDAG HILVERSUM 1 - 301 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Gr.pl. iR SO Programma voor de Nederl. ökrachten. 19.00 ....vEn nu naar L' 19.05 Sportprdatje. 19.20 Caba- fS-Drogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 Gr.pl. 20.20 Con- ^rteebouw-orkest. 22.30 Ouderen en jongeren. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.00 Gr.pl. 18.15 All round Jctet 18.30 Land- en Tuinbouw. i«45 AU round sextet. 19.00 Nieuws. 1920 Met band en plaat voor U naraat 19.40 De vaart der volken. 2000 Nieuws. 20.05 De Regeerings- voorlichtingsdienst antwoordt. 20.20 NCRV-orkest. 21.20 Een luchtig pro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Het actueel geluid. 22.30 Rotterdamsch Strijkkwartet. 23.05 Avondconcert. 23.50* Schriftlezing. 24.00 Sluiting. VOOR VRIJDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.Ö0 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymnastiek. 7.30 NJuziek bij het ont bijt 8.00 Nieuws. 8.20 Gramofoon- muziek. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Grpl VPRO: 10.00 Morgenwijding. ns'. j. Thomson, voorganger van den Ned. Prot. Bond te Baarn. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Voor de vrouw. .00 Gr Dl. U.15 Piano-recital. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Viool en piano. 12.30 Sportagenda. 2.35 lersche liederen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest Malando. 14.00 Kookkunst 1420 Omroep-kamerorkest. 15zU Voor de zieken. VARA: 16.00 Muz. kaal babbeltje. 16.30 De school is uit. 1700 Eddy Walis speelt. 17.30 Neder land helpt Indië. 17.35 Orgelspel door Johan Jong. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 7.00 Nteuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 NCRV-Kleinkoor. 7 45 Een woord voor den dag. 8.UU Nieuws. 8.20 Gr.öl, 9.30 Waterstan den en Politieberichten. 9.50 Gr.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds. vi. Kievit, N.H.Pr, te Baarn. 11.00 Piano-muziek. 11.15 Zang-recital. 12.00 Viool en piano. 12.15 Ensemble Cinderella. 13.00 Nieuwsberichten. 13.20 Stichtsch Salonorkest. 14.00 Viool-recital. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 NCR V-koor. 15.00 Gr.pl. 15.30 Fluitduetten. 16.00 Nachtvorstverwachting. 16.02 Decla matie. 16.30 Utrechtsch Strijkkwartet. 17.30 Meisjeskoor. 17.45 Voor de rijpere jeugd. Zal de Sowjet-Unie deelnemen aan de overwinningsparade te Londen? Be diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: de publicatie van de lijst met namen van landen, die deel nemen aan de overwinningsparad^ te Londen op 8 Juni, wordt, naar men in welingelichte kringen meent te weten, opgehouden door het uitblijven, var. een definitief antwoord van de regee ringen van de Sovjet-Unie en Joego slavië op de Britsche uitnoodiging. Indien de overwinningsparade wordt gehouden zonder deelneming van een contingent Sovjet-Russische troepen, zal de uitwerking er van verkoelend dp de Britsche openbare meening werken, en mogelijkerwijs de vrees opwekken, dat de wapenbroederschap, die het vorig jaar de overwinning bracht, in vredestijd niet zal worden voortgezet. De redenen voor dit aar zelen van Russische zijde zijn duister, maar waarnemers te Londen zijn van Beening, dat de Sovjet-Unie zich eventueel op het standpunt zal stel» len, dat het einde van den oorlog reeds'^enoegzaam gevierd is met den tnarsch door Berlijn op VEJDay. Frank opgehangen Karl Herman Frank, de voormalige ..Protector" van Bohemen en Moravié. is, aldus Radio Praag, heden in het openbaar opgehangen. Onderhandelingen tusschen Perzië en Azerbeldsjan worden hervat Officieel wordt medegedeeld, da ff Perzische regeering het plan heef binnenkort een missie naar Azerbeids- h# te zenden ter voortzetting der be sprekingen met de democraten in <«ze provincie. Overname van de Steenkolen mijnen door de Amerikaansche regeling President Truman heeft de ver- ort^ning geteekend, waarbij de mini ster van Binnenlandsche Zaken, Krug, werd belast met de exploitatie door de regeering van de Amerikaansche steenkoolmijnen, „in verband met de bestaande of dreigende stakingen en andere arbeidsmoeilijkheden". In de verordening werd gezegd, dat „de steenkoolproductie onmisbaar is voor het instandhouden van oorlogs- en vredesproductie". Krug riep John L. Lewis, hoofd van de United mijnwerkers en Char es O'Neill, vertegenwoordiger van de mijneigenaren, op, tot het houden van besprekingen met hem inzake de re- geeringsexploitatie van de mijnen. Hij jelastte vice-admiraal Ben Moreell, ïoofd van de afdeeling materieel van het departement van Marine, met de regeeringsexfiloitatie der mijnen. Door de verordening werden 4QQO mijnen met een personeel van 400.000 mijn werkers en een normale wekelijksche jroductie van 12.000.000 ton, onder jeheer van de regeering gebracht. De mijnen worden thans geëxploi teerd gedurende een periode van 12 dagen van tijdelijken arbeidsvrede, welke Zaterdagnacht 12 uur afloopt. De spoorwegen welke eveneens door de regeering werden overgenomen, worden thans ook gedurende een pe riode van tijdelijken arbeidsvrede ge ëxploiteerd, welke Zaterdag 16.00 uur afloopt. 'r ~Hfü® Krug deed een beroep op de mijn werkers om den arbeid in de mijnen onder regeeringstoezicht na afloop van den arbeidsvrede voort te zetten. Bevestigende, dat de staking reeds onherstelbaar nadeel heeft bezorgd aan de nationale economie, verklaarde Krug, dat hij geloofde, dat de mijn werkers, door accoord te gaan met den tijdelijken arbeidsvrede, zich zou den realiseeren dat zonder steenkool Amerika ernstige nadeelen zal onder vinden, voor het herstel waarvan ja ren noodig zouden zijn. Betoogende, dat de onderhande lingen tusschen de mijnwerkers en de eigenaren sedert 12 Maart onafgebro ken zijn gevoerd en de mijnen stil liggen sedert 1 April, uitgezonderd gedurende de periode van den tijde lijken arbeidsvrede, zeide Krug, dat hij den leiders van de mijnwerkers had verzocht onmiddellijk met hem te confereeren voor het uitwerken van plannen en voortzetting van de pro ductie in de mjjnen onder regeerings toezicht, totdat overeenkomst ver- eenigbaar met de loon- en prijsstabili- satiepolitiek, is verkregen. In een brief aan president Truman, zegden de mijneigenaren volledige medewerking toe bij de exploitatie van de mijnen onder beheer van de regeering, doch zeiden ze dit te doen in de verwachting, dat zij in de ge- egenheid zouden worden gesteld hun standpunt kenbaar te maken bij eeni- gelei contract, waarover door de re geering zou worden onderhandeld, en dat het bureau voor de prijsbeheer- sching hoogere prijzen voor de steen- cool zou toestaan om eenigerlei loons- verhooging voor de mijnwerkers te dekken. DAGBLAD door G. Th. Rotma» 101. 'n Eindje verder was 'n matroos bezig geweest, de reeling te verven. Hij was even gaan schaften en had 't verfpotje laten staan. In een wip was de verfpot gehaald en nu begon Koos, die onmiskenbare talenten voor kunst schilder vertoonde, een prachtig ge zicht op zijn ooms kalen schedel te schilderen. i - 102. 't Was zeker niet erg braaf, wat hij deed, maar je moet rekenen, dat de jongens in geen maanden kattekwaad uit hadden kunnen halen. In elk geval het reusltaat was verrassend, zoodat de negerjongen, die even later met thee voorbijkwam, van schrik het heele blad uit z'n handen liet vallen en luid gillend op de vlucht sloeg. DE VERGADERING VAN DEN VEILIGHEIDSRAAD Tijdens de gisteren gehouden ver gadering van den Veiligheidsraad, die in een gespannen atmosfeer verliep, was de Russische afgevaardigde, G'romyko, niet aanwezig. De voorzitter, Parodi (Frankrijk), drukte zijn spijt uit over de ontvangst van een Perzische mededeeling zonder bijzonderheden, di§ bovendien kort daarna door de Perzische regeering werd tegengesproken. De Amerikaansche vertegenwoordi ger Stettinius, verklaarde, dat het verslag van de Perzische regeering over de ontruiming door de Russische troepen van Perzisch grondgebied al leen sprak over een deel van Azer- beidjan en niet afdoend was- Stettinius stelde voor» dat de Per zische kwestie op de agenda van den Raad zou blijven en dat de Kaaa wederom het optreden in deze zaak zou uitstellen1, daar de Amerikaansche regeering van meening was, dat ae Raad niet voldoende basis had om op het oogenblik handelend op te treden. De Britsche afgevaardigde. Lardo- gan, zeide.over de mededeeling van de Perzische regeering: „Ik kan dit bericht niet als definitief of melk op zicht bevredigend beschouwen De berichten, die de Britsche regee ring hadden bereikt, gaven te ken nen dat de Perzische regeering tot op een'zeer laten datum met in staat was haar gezag in Azerbeidjan in voldoen de mate uit te oefenen. De Poolsche afgevaardigde, dr Lange, drong aan op het sluiten van de besprekingen over deze kwestie. Dr. Van Kleffens, de Nederlandsche afgevaardigde, stelde voor den Per- zischen vertegenwoordiger, Hoessein Ala, aan de besprekingen deel te laten nemen, teneinde „sommige der vragen, die door de leden waren gesteld, op te helderen". Ala nam vervolgens aan de tafel plaats. Deze verklaarde, dat de klacht over Sowjetinmengmg in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië nog op de agenda stond, be schreef Soeltaneh's telegram als „niet afdoend" en deelde den Raad mede, dat „de Sowjettroepen langen tijd na den zesden Mei Azerbeidjan werkelijk hadden verlaten". De Australische afgevaardigde, Hasluck, verklaarde, dat de Raad reeds had besloten de Perzische kwes tie op de agenda te houden, ongeacht de klacht werd ingetrokken. De kwes tie zou daarom op de agenda blijven. Nadat epnige voorstellen waren ver- worpenj \yerd de vergadering ver, daagd, naU^erst een Nederlandsch voorstel te hebben aangenomen, voor stellend om de bespreking voor een korten tijd te verdagen, waarbij de leden het recht zouden hebben de kwestie op eiken willekeurigen tijd op te werpen. Oostenrijksche vertegenwoordigers naar Parijs Gisteren heeft de Oostenrijksche Kabinetsraad den Oostenrijkschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, dr. Karl Gruber, opgedragen, Oostenrijk op 31 Mei bij de besprekingen ter conferentie van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Za ken te vertegenwoordigen. Vergezeld van Bondskanselier Figl zal Gruber a.s. Zaterdag naar Parijs vertrekken. Het onderwerp der besprekingen zal zijn de door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken aan Oostenrijk toegestane kleine grenscorrecties met Italië. De aanspraak van Oostenrijk op geheel Zuid-Tyrol werd afgewe zen en zal ook niet ter sprake ge bracht worden. Zooals uit Weenen verluidt, wenscht Oostenrijk vooral ook een grenscor rectie in de buurt van de grens met Joego-Slavië. Het gaat om een dal, dat in 1918 in Italiaansch bezit is geraakt. In het dal wonen 5.000 men- schen, die voor een overwegend deel Duitsch spreken. De Internationale Radarconferentie De Internationale Radarconferentie is gisteren gesloterï. De Nederland- sche deskundigen stonden niet heele- maal vreemd tegenover deze vindin- gen, aangezien men al voor den oor- log ervaringen met radar had opge daan. Enkele marinevaartuigen, die in 1940 naar Engeland ontsnapten waren reeds van radar voorzien. Kol. J. Houtsmuller, die belast is met wetenschappelijk onderzoek voor de marine en de heeren A. J. W. van Anrooy, inspecteur der kust- en scheepsradiotelegrafie die deel uit maakten van de Nederlandsche dele gatie zullen met den heer W. Vormer, hoofd-ingenieur en chef yan t Radio- laboratorium der P.T.T. «d'enzich de volgende week naar de Ver. Staten begeven om den vooruitgang der Amerikaansche radiotechniek te be- studeeren. De Amerikaansche Spoorwegen en Kolenmijnen Met betrekking tot het overnemen van de spoorwegen en de kolenmijnen door de Amerikaansche regeering in verband met dreigende stakingen wordt nog gemeld, dat president Tru man deze maatregel genomen heeft op grond van de Smith-Conally wet, welke de vakorganisaties verbiedt om arbeiders in regeeringsbedrijven tot staking aan te sporen, doch de ïnd.- vidueele werknemers vrijlaat in hun beslissing al of niet op hun post te blijven. Zoodra overeenstemming tus schen de betrokken partijen is ver kregen, zullen deze ondernemingen weer aan de particuliere maatschap pijen worden overgedragen. Bngelsch-Amerikaansch" Canadeesch plan voor den voedselnood. Een Engelsch-Amerikaansch-Canadee ich plan voor een nieuwe internationale organisatie van een 20-tal landen, die de plaats van de „Combined food board in zou kunnen nemen bij de voedsel- toewijzigingen aan door hongersnood bedreigde landen, is hed<n aan de Fao- conferentie aangeboden. Aan het plan is het volgende ontleend 1. De organisatie vertegenwoordigt alle belangrijke ex- en importeerende landen. 2. De centrale zou berusten bi) een uitvoerende commissie, bestaande uit de leden van de tegenwoordige „combined food board'' (Engeland, V.S. en Canada) plus vier andere naties, door ballottage te bepalen. 3. De Fao zou worden benut als secre tariaat en voorlichtingsdienst. Onder vele gedelegeerden en leden van het Fao-secretariaat bracht het plan veel teleurstelling teweeg. Zij vonden het minder goed dan dat van Hoover en van Laguardla. Het zou dezelfde „groote fouten" hebben als de Combined food board, n.l. gebrek aan uitvoerende macht bij het toewijzen van voedsel en het ge makkelijk in eenzijdige actie doodloopen door verschil van meening tusschen de de leden. Men koestert echter de hoop, dat het plan zoodanig gewijzigd kan worden, dat het de doelmatigheid van de bestaande distributiemethoden verhoogd Onderhoud met mr. Mas Slamet In een persgesprek zeide mr. Slamet gisteren dat zijn politieke opvattingen inzake de Indonesische kwestie over een stemmen met die van den afgetre den gouverneur-generaal. Hij legde er verder den nadruk op, dat hij naar Nederland is gekomen als particulier, terwijl zijn voornaamste doel is de publieke opinie, die hier te lande over de Indonesische kwestie bestaat, te peilen. Daartoe wenscht hij in contact te komen met alle lagen der bevolking, welke haar politiek stand punt ook zij. Mr. Slamet zeide in dit verband „Ik spreek liever met tegen standers dan met medestanders Hij koestert een levendige belang stelling voor de gedachten die over de Indonesische kwestie onder de jeugd leven. Ten einde zich hierover een oordeel te kunnen vormen heeft mr. Mas Slamet verschillende scholen be zocht, o.m. een school in een Haag- sche arbeidersbuurt en een Katholieke school te Utrecht, waar hij de leerlin gen van een der hoogste klassen vra gen liet stellen. Het peil dezer vragen moet mr. Slamet ongetwijfeld tegen gevallen zijn. Immers men plaatste o.a. hem voor de volgende lastige kwesties: „Hoe warm is het in Indië?" en „Wonen er in Indië nog menschen- eters?" Ook volgde hij eenigen tijd de lessen. Gevraagd naar zijn oordeel over ons land, verklaarde mr. Slamet, die Nederland nooit eerder had be zocht, dat hij ons land zeer bekoorlijk vindt en hij voegde er aan toe: „Als ik geen Javaan was, zou ik op Hol land verliefd raken". Het heeft mr. Slamet zeer getroffen, dat de menschen hier zoo goed ge kleed gaan en er ook verder uitste kend uitzien. Zeer treffend was voor hem ook, dat men hier veilig kan rondloopen in tegenstelling tot Bata via, waar hij in zijn auto altijd een met een Tommygun gewapend geleide naast zich heeft .terwijl zich in zijn huis voortdurend een wacht van 10 man, eveneens met Tommyguns ge wapend, bevindt, hetgeen noodig is voor de veiligheid van hem en van zijn gezinsleden, een vrouw en zes kinderen* Bendeleider gearresteerd Volgens een bericht in „Het Dag blad" heeft de Nederlandsche politie in Batavia Hadji Abdoel Rachim, één der machtigste van de in het oude stadsdeel opereerende bendeleiders, gearresteerd. Hij placht Indonesiërs, die voor Europeanen werkten, te ont voeren en hij heeft voorts groote hoe veelheden goederen gestolen. Hij heeft reeds bekend een Eijropeaan en twee Indonesische vrouwen te hebben ver moord. Bij een andere razzia zijn eemge leiders van moordenaarsbenden, die drie Europeesche meisjes en twee Europeesche mannen hebben ver moord, gearresteerd. Deze slachtof fers waren met een auto ontvoerd en zijn op een bepaalde executieplaats afgeslacht. 21/5 22/5 2«/»Sp.c,«rt. 1007. 1005/« A.Bank 4 Ned. '41 101 V» 101 Tw.Bank 3V. Ned.'41/3 1027a 1027,Kolon.Bank 3 Ned. '37 10U/4 101»/.. Ak« 3-37,Ned.'38 tOlVr. 1017s van Berkel 3 Ned-In.'37 A 997,. 98?/4 Calvé 3Vi A'dam '37 102»/. 31/, R'dam'37 102 21/5 22/5 21/5 22/5 121 120 van Gelder 132 132 130'/» Ned. Gist 364V« 364 1151. 1151. Ned. Kabel 258 2 50 133 130'/, Wilton Feijen. 168 110 105 Kon. Olie 356 160 158 Hol.Am.L.. 120 Lever Broth. 247 245 Ned. Scheepv. Unie 6% Pr. Lev. Br. 13974 134 135 31/' L S* mifi» *10274 1027» Phil. Gloeil. 3Q0 278 Kon. Boot 132 31/! Bat. Olie 102»/.. 1027» v.d. B. 6 Jurg. 237 230 Jap. lijn 1101. b bieden. 1 laten. gedaan en bieden. 164 340 120 128 140 997, gedaan en laten. Koersen medegedeeld door M. J. Ogler 6 Co. P

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3