De zeelieden staken door! Is hooger welvaartspeil mogelijk? Vorrink over de politieke mogelijkheden Voorjaar in de Kopenhaagsche winkels Gisteravond vergaderden de sta kende zeelieden in gebouw ,,Frascati"i te Amsterdam. Bestoten werd de staking voort te zetten, totdat aan de laatstgeformu- leerde eischen zou zijn tegemoet ge- komen. Deze eischen zijn: geen rancune, zitting van de zeelieden in de con tactcommissie tot onderhandeling over de loon- en arbeidsvoorwaarden, de pool, weduwen- en wezenpensioen enz. en mede onderfeekeing door de E.V-C. afd. Transport van de nieuwe C.A.O. i Getracht zal worden ook de arbei ders in het vervoer per as ep de bin nenscheepvaart er toe te brengen geen „besmet" werk te verrichten. Een begin van solidariteitsstaking Hj deze arbeiders openbaarde zich reeds gistermiddag, toen een schuiten vervoerder van de Reederij „Koppe" het vervoer weigerde van goederen, die van een boot kwamen, welke door militairen werd gelost en op grond daarvan werd ontslagen, waarmee alle werknÜners van deze Reederij het werk neerlegden. Van de zijde der vaste arbeiders zijn nadien enkele afgevaardigden met de directie gaan praten en, naar wij vernemen, zullen deze morgen nortpaal aan het werk gaan. Eenige leden van het personeel, die aangesloten zijn bij de E.V.C., lieten zich aldus uit: „die zullen misschien geen „besmet" werk willen doen, maar komen daar toch nooit onderuit. En wat moeten wij nu doert". HARE MAJESTEIT ONTVANGT DE FRACTIEVOORZITTERS De Koningin heeft heden, In verband tnet de kabinet vorming, de heeren H. W. Tilaana, voorzitter der C.H. fractie Dr. S. E. B. Bierema, voorzitter der Y fractie van de Pertij van de Vrijheid en Da. P. Zandt, voorzitter der Staat- knadig Gereformeerde fractie van de Tweede Kamer ter bespreking ont vangen. H-M. de Koningin heeft heden in verband met de kabinetsvormmg de heeren prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de fractie der Katho lieke Volkspartij; jhr. mr. M- van der Goes van Naters, voorzitter van de fractie van de Partij van den Arbeid; J. Schouten, voorzitter van de Anti- Revolutionnalre fractie; G. Wagenaar, voorzitter van de Communistische fractie, in de Tweede Kamer der Sta ten Generaal ter bespreking op Paleis Soestdijk ontvangen. Laatste te Singapore ondergebrachte evacué's naar Nederland Gisteren hebben ongeveer 1000 Ne derlandsche evacué's (de laatsten van de 13000, die 9 maanden geleden naar Singapore kwamen) aan boord van de „Johan de Witt" Singapore verlaten met bestemming Nederland. Het Wilhelmina-kamp, waar de ge- evacueerden waren ondergebracht, zal deze week wórden- gesloten en ter beschikking van de Landsregeering worden gesteld. Practisch bevinden er zich nu geen Nederlandsche geëvacueerden meer te Singapore. De eenige daar aanwezige Nederlanders zijn leden van militaire en consulaire missies, van commerci- eele diensten en personeel van den Evacuatiedienst, die thans wordt af gewikkeld. Luitenant-kolonel Creutz- berg, de commandant van het Wil- helmina-kamp, heeft bij zijn afscheid van de ingezetenen van Singapore zijn dank uitgesproken voor alle wel willendheid en vriendelijkheid, die hun gedurende hun verblijf is betoond. Debarkatie „Nieuw Holland" Het repatrieeringsschip „Nieuw Holland" kwam hedenmorgen om half 11 voor de kade te Amsterdam, waar de debarkatie om 11.15 uur begon. Van de 1063 passagiers zijn er 28 ziek, doe zij lijden niet aan ernstige ziekten. De debarkatie heeft een vlot verloop. Prinselijk Paar in ons land teruggekeerd Gisteravond om 18.30 uur zijn H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard na een zeer gunstige vlucht van ongeveer twee en h^lf uur op Soes- terberg geland. Omstreeks vier uui» was de terug tocht vanaf het vliegveld Cointrin bij Genève aanvaard. Ook ditmaal be stuurde de Prins het toestel weer zelf. De Prins en de Prinses hebben zich na aankomst onmiddellijk naar het Paleis te Soestdijk begeven. k Extra Bon voor Aardappelen In de week van 26 Mei tot en met 1 Juni a.s. zal op de bonnen 236 en 736 der aardappelkaarten 1 kg aard appelen verkrijgbaar zijn. Koopen op deze bonnen is van Maandag 27 Mei a.s. af geoorloofd. Ontvluchte gedetineerde meldt zich aan De drie dagen, geleden uit het be- waringskamp op Texel ontvluchte ge detineerde J. N. Rijk, die wordt ver dacht van verraad,- heeft zich weer bij de politie aangemeld. Scheveriingsche Haringvloot uitgeven Gistenavofld zijn vanuit de Sche- veningsche haven 20 motorloggers ter haringvangst uitgevaren. Vanochtend zouden nog 5 haringschepen zee kie zen. Militairen moeten stoppen voor controleur van den C.C.D. De minister van Oorlog heeft in een legerorder er nadrukkelijk op ge wezen, dat alle militairen zich behoo ren te gedragen naar de aanwijzingen en bevelen van het personeel der bur gerlijke politie. Hieronder vallen, zoo als bekend, ook de ambtenaren van den Centrale .Controledienst. Thans is dus alle onzekerheid over het al of niet onderwerpen zijn van militairen aan de controle van den C.C.D. op geheven. Hilversum heeft een tekort van 2.770.000 De thans verschenen gemeentelijke begfooting van Hilversum voor het jaar 1946 wijst een tekort aan van 2.770.000. Niettemin spreekt het col lege van B. en W. in de begeleidende nota zijn vertrouwen uif, dat de Gooi- sche hoofdstad een goede toekomst op een gezonde financieele basis tegè- moet gaat. Europeesche Zwemkampioen- schappen gaan niet door Drielandemvedstrijd NederlandDenemarkenZweden Naar wij vernemen, zullen de Euro peesche zwemkampioenschappen, wel ke dit jaar voor de eerste maal na den oorlog zouden worden gehouden, geen doorgang vinden. Nederland zal in de plaats daarvan een drielandenwedstrijd organiseeren. Elke ploeg zal uit ongeveer 20 per sonen bestaan. Het programma zal na der worden vastgesteld. He ligt in de bedoeling dat de Deensche en Zweedsche zwemsters en zwemmers 'n tournée door Nederland zullen maken, waarbij wedstrijden op het programma staan te Alkmaar, Amersfoort, Utrecht, Haarlem, 's-Gra- venhage, Leeuwarden, Groningen en Naarden. Buitenbewaking interneerings kampen De buitenbewaking van de bewarings- en interneerlngskampen der politiek ver dachten, welke tot dusverre geschiedde door de gezagstrocpen. zal geleidelijk aan worden overgenomen door bewakers, die rechtstreeks zullen staan onder het direc toraat-generaal der bijzondere rechtspleging met de organisatie van der. dienst voor de buitenbewaking is belast de luitenant kolonel J.H.J. Raat. Twentsche Bank n.v. Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders' van de Twentsche bank n.v. worden voorgesteld over 1945 een dividend uit tekeerenvan 3% (onveranderd). Noorsch Bananenschip zal worden gelost Thans staat vast, dat het Noorsche motorschip „Duala", dat van Puerto Barrios is vertrokken met een lading bananen aan boord, ondanks het con flict in de haven, naar Rotterdam zal komen. Het schip wordt heden ver wacht. De bananen zijn deels voor Nederland, deels voor Zwitserland be stemd. In den Dinsdagavond te Almelo gehouden ftergadering van de Partij van den Arbeid heeft de voorzitter van deze Partij, de heer Koos Vorrink, de politieke situatie geschetst, die na de verkiezingen ontstaan is. Met den meesten nadruk betoogde spreker, dat de Partij van den Arbeid nooit en te nimmer zal deel uitmaken van een Nationaal Kabinet. Zij mogen, aldus riep hij uit, net zooveel nationale com binaties bijeen probeeren te krijgen als ze willen, maar wij zullen er niet bij zijn. De tijd van een Nationaal Kabinet is voorbij. Dat was goed, 'toen het allerzwaarste werk moest geschieden en toen de ministers in het kader van het herstelwerk eigenlijk niet veel anders waren dan mestruimers en puinruimers. Dus geen Nationaal Ka binet met de Partij van den Arbeid. Voorts heeft de voorzitter van de Partij van den Arbeid duidelijk ge maakt, dat het meest voor de hand ligt, een samenwerking tusschen deze Partij en de Katholieke Volkspartij. Er zijn partijgenooten, aldus zeide hij, die zeggen mogen, dat anderen het nu maar moeten opknappen en dat de Partij van den Arbeid nu maar in de oppositie moet gaan en daarvan dan ook de voordeelen zal opstrijken. Maar dat is een kruidenierspolitiek, waarvan wij niets moeten hebben. Spreker gaf als zijn overtuiging te kennen, dat met de Katholieke Volks partij samen te werken is, ondanks Dit zal in het bizonder de vrouwen interesseeren, wat onze correspon dente hier vertelt. Nu zijn er cocosmatten te koop in de stad. Echt Indische cocosmatten, staat er met grote letters in de etala ges. En heel de stad sleept dan ook met matten, die niet duur zijn. Netjes opgerold, met een touwtje erom, maar vooral geen papier. Maar hiermee is dan ook de goed- koope vreugde afgelopen. Het is een waar genoegen om te gaan winkelen in Kopenhagen, als men een gespekte beurs heeft of tot die zeldzame cate gorie van mensen behoort, die zich verheugen over een rijkdom aan wa ren, zonder iets voor zichzelf te wen sen. Anders is het een Tantaluskwel ling- Daar zijn in de eerste plaats kleding en, stoffen. Confe'ctie is er *in echte zijde of dunne wollen stoffen. Heerlijke zomermantels of lichte lammepelsen in tere tinten, elegante hoeden, tasjes, handschoenen. Het grootste deel der wollen man tels zijn K-waren, hetgeen betekent, dat alleen mensen met een textielkaart Men pleegt in deze dagen van groote duurte ons tegenwoordig wel vaartspeil te vergelijken met de pe riode van voor den oorlog en verzucht dan, dat het vroeger toch alles zoo veel beter was. Men is maar al te zeer geneigd de vooroorlogsche ellen de van werkloosheid en moordende concurrentie te beschouwen als een pikant sausje over een gerecht van ambrosijn. Dit is evenwel een ave- rechtsche waardeering. Wil men ver gelijken, welnu, dan ligt het voor de hand de periode bij den kop te ne men vóór de crisis van 19291930. Deze crisis immers sloeg een der zeer belangrijke peilers weg onder de Ne derlandsche economie. De situatie was aldus, dat onze volkshuishouding in hoofdzaak ge voed werd uit drie bronnen. Behalve de inkomsten uit buiteniandsche be leggingen en de inkomsten uit Indië was er in de eerste plaats Nederlands functie in de internationale arbeids verdeling. Deze arbeidsverdeeling (het absolute tegendeel van autarkie) schonk de mogelijkheid de arbeids- Sroductiviteit zeer sterk op te voeren, ie Nederlandsche boeren en tuinders brachten producten voort, waarvoor hun productiegebied zich bijzonder leende en waarvan het rendement dus hoog was. Zoo groeide de toestand, dat Nederland een zeer belangrijke ex port opbouwde van zuivel- en tuin bouwproducten en dat vele belang rijke landbouwproducten moesten worden ingevoerd. In 1929 exporteer den wij voor 86 millioen gld. boter, 79 millioen gld. kaas, 70 millioen gld. eieren, 88 millioen gld. vleesch enz. Daar tegenover stond weer een zeer belangrijke invoer vamgraan, vetten en suiker, om maar eenige der aller eerste levensbehoeften te noemen. De crisis met zijn ver gaanden af braak van de internationale handels betrekkingen, en tenslotte de tweede wereldoorlog met een op de spits ge dreven autarkie, drukten de productie mogelijkheid en daarmee het gemid delde internationale levenspeil aan merkelijk omlaag. De tijdens den oor log kunstmatig en zeer on-economisch opgejaagde wapenproductie deed cte deur dicht. De stakingen, die alom in de wereld thans het toch reeds zoo wankelbare evenwicht bedreigen, zijn een gevolg van het verzet der arbeiders tegen deze daling van het algemeen wel vaartspeil; dit heeft weliswaar hoo- gere loonen, maar naar verhouding zeer veel sterker gestegen prijzen meegebracht. Voegen we daar voor Nederland bij, dat er uit Indië voor- loopig geen inkomsten alleen maar schulden te wachten zijn en dat onze buiteniandsche beleggingen voor een zeer belangrijk deel worden ge liquideerd, dan wordt het duidelijk, dat een terugkeer tot den vroegeren levensstandaard slechts zeer traag en moeizaam zal gaan. Weliswaar staat hier tegenover, dat de vooruitgang der techniek grootere productiemoge lijkheden biedt, maar deze zullen toch pas geheel tot hun recht komen bij een zoo groot mogelijke internationale arbeidsverdeeling. Wanneer deze werd hersteld zou het grootste deel van den moeilijken weg zijn afgelegd. Het is de tragiek van deze verarmde en ge schonden wereld, dat juist nü de di plomatieke betrekkingen zich ontwik kelen in tegengestelde richting en dat men bij de handelspolitiek alom traqht den uitvoer te bevorderen zonder in dezelfde mate invoer te willen tóe- staan. De strijd om een hooger levens peil zal lang en bitter zijn: Dit besef alleen kan bescherming bieden tegen den verslappenden invloed van de il lusie, dat het binnenkort „vanzelf' al lemaal wel beter zal gaan. ze kunnen kopen. Deze mensen vor men het z.g.n. onbemiddelde deel der bevolking, hetwelk echter ongeveer 80% is. De prijzen zijn helaas niet in overeenstemming met de koopkracht dezer 80% en als gevolg daarvan zijn alle 100% meer of minder ontevreden met deze verordening. Herenmodemagazijnen zijn nog niet zo goed voorzien en kinderkleding is ook nog een probleem. Allé kinderen hebben echter textielpunten. Stoffen zijn er nog niet veel. Af en toe kan men het treffen en tamelijk goedkope katoenen stoffen op de kop tikken. Op de textielkaart dan. De werkelijk mooie stoffen zijn vrij, dat zijn Zwit serse en Franse natuurzijden stoffen tegen fantastische prijzen. Met de garens gaat het nog maar langzaam. De breienthousiasten moe ten voorl. nog uithalen en overbrei- en. Maar er is heerlijke, ongetwijnde IJslandse wol te krijgen voor 3 pun ten per 100 gram. Met het schoeisel-, gaat het ook vooruit. De étalages hebben niet méér uitsluitend schoenen van visieder, maar behalve plastic zomerschoenen ook echt lederen, met dito zool. Ondergoed kan men in bescheiden mate kopen, als men een kaart heeft. Anders vervalt men in luxewaren. Er zijn echter grenzen voor, wat men kan kopen voor de 23 geldige punten. Een mantel kost b.v. 14 punten en een Jierenhemd 6 punten. Het begint langzamerhand ook pret tig te worden om huishoudelijke arti kelen te kopen. Aluminimumwaren zij at er in overvloed. Er duiken ook steeds y meer voor-oorlogse dingen op, d.wji dingen waaraan we toen zo gewend waren, dat we ze geen blik waardig keurden, maar waar we nu in bewon dering voor stil blijven staan. Er zijn echte koffiemolens en wrin gers. Maar er zijn lange lijsten van wachtende klanten en deze waren zijn gauw uitverkocht. De boekwinkels zijn rijk voorzien. In dé eerste plaats is er een ongelofe lijke massa oorlogsliteratuur versche nen. Zakelijke en documentaire over zichten, saboteurromans en fotografi sche verslagen. Daarnaast een deel vertaalde boeken en veel Amerikaan se en Engelse boeken. Tijdens de oor log is het aantal lezers zeer gegroeid, maar toch kijkt 1-8% van de Deense bevolking nooit een boek. in. Over de levensmiddelen behoeft men zich hier geen zorgen te maken. Behoudens enige gerantsoeneerde wa ren en enige buitenlandse artikelen, die niet te krijgen zijn, is het winkelen hier geen probleem. den reactionnairen vleugel, die in die partij aanwezig is. Inftners in dje zelfde partij is ook- een sterke radicale stemming aanwezig. Dje betiteling „radicaal" geldt niet alleen voor de Christofoorgroep, dje naar de Partij van den Arbeid is overgegaan, maar evenzeer voor de vooruitstreveqden, die in de K.V.P. gebleven zijn. Maar als er samengewerkt wordt met'de K.V.P., aldus spreker, dan zal de Partij van den Arbeid dit uitslui tend doen op den grondslag van be- paalde voorwaarden. In de eerste plaats nationalisatie van de mijnen, nationalisatie van de Nederlandsche Bank, uitvoering van het welvaarts plan en bepaalde maatregelen, zooals ze door minister Vos uitgestippeld zijn. Die voorwaarden laten wij nim mer los. Eri gaat men daar niet op in, dan zal de Partij van den Arbeid geen deel uitmaken van de nieuwe regeering. REGELING VAN MEUBILAIR VAN (EX)-GEDETINEERDEN Na de bevrijding is het vermogen van hen, die wegens politieke redenen geïnterneerd werden, onder beheer gesteld. Voor zoover dit vermogen bestond uit meubilair, is dit veelal, ten einde tegemoet te komen aan de A behoeften van oorlogsslachtoffers, door het Militair Gezag of het Be- heersinstituut aan zoodanige slachtof fers uitgegeven, hetzij in bruikleen, hetzij in huur, hetzij in eigendom met beding van wederinkoop. Nu langzamerhand N.S.B.-ers, die gedetineerd waren, in vrijheid worden gesteld, doet zich de vraag voor, hoe deze personen nu weer aan meubilair moeten worden geholpen, zonder de huidige bezitters weer terug te bren gen in i den hulpeloozen toestand, waarin zij, geheel buiten eigen schuld, door oorlogsgeweld waren geraakt. Deze vraag zou gemakkelijk oplos baar zijn, indien niet nog steeds schaarschte aan meubilair bestond. Nu dit wel het geval is, is de noodzake lijkheid gebleken over te gaan tot afkondiging van een aantal vorde ringsbeschikkingen, welke gepubli ceerd zijn in de Ned. Staatscourant van heden. Overwogen is, dat het hoogst be zwaarlijk, en niet te zeggen onrecht vaardig zou zijn, en door de tegen- woordige gebruikers, die reeds het slachtoffer zijn geweest van oorlogs geweld of vijandelijk onrecht, als nieuw onrecht zou worden gevoeld, indien zij thans dat meubilair weder aan' de ontslagen politieke delinquen ten zouden moeten afgeven. De Over heid had derhalve den plicht in dezen door haar aangetroffen toestand or denend en regelend in te grijpen. Door de v.ordering van het reeds uitgegeven meubilair verkrijgt de Staat daarover het volledige beschik kingsrecht, dit zal" worden aangewend in dezen zin, dat het meubilair in he algemeen zal blijven, waar het zie thans bevindt. De ontslagen P9'lt,e* delinquenten komen daardoor in een soortgelijke positie als die van oor logsslachtoffers, die hun meubilai hadden verloren. Ter tegemoetkoming in hun benoei- ten dient een andere thans afgekon digde vorderingbeschikking. Het meu bilair, dat nog in de opslagplaatsen van het Beheersinstituut aanwezig is daarbij eveneens door den btaa gevorderd en zal, door bemiddeling van de Stichting Politieke Delinquen ten, onder hen worden verdeeld. Arnold Meyer zal 12 Juni terechtstaan Arnold meyer zal op 12 Juni ,a\' voor het Bijzonder Gerechtshot 's-Hertogenbosch terecht staan, r- De tenlastelegging houdt in, dat n j itusschen Mei 1940 en- het einde va het jaar 1941 opzettelijk ten voordeel van den van den vijand als leider va Nationaal Front in het openbaar i het regelmatig in Nederland verschij nende en verspreid wordende week blad „De Weg" en het dagblad „Ne- dprlandsch Dagblad" veelvuldig een propaganda heeft gevoerd, die wa^ gericht op het breken van het gees telijk verzet van het Nederlandsen volk tegen den bezetter en op np ontrouw worden van dat volk aan zij regeering en de gemeenschappelijk zaak der tegen Duitschland strijdenu mogendheden. Ten béwijze hiervan ci teert de tenlastelegging achttien pas sages uit verschillende van zijn nan afkomstige artikelen in bovengenoem weekblad en dagblad. Nederlanders uit Oost-Europa verwacht Naar wij vernemen, zijn uitOost Europa via Oostenrijk in Brussel aa gekomen omstreeks 500 Nederland die binnen enkele dagen in.Nederia zullen aankomen.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2