ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Samenwerking en handhaving van eigen plaats IK WEET, hoe ik motl «femme».... VAN WEEK TOT WEEK U/ccc&cdM NUMMER 237 ZATERDAG 25 MEI 1946 STADSNIEUWS j^dactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drakker: Drukkerij Verzijl, Gouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3008 Abonn. p. w. 27 c. Losse niHnm. 10 «t De mensch heeft het verlangen de mogelijkheden, die in hem liggen tot ontwikkeling te brengen. Hij probeert den aanleg dien hij bezit in zijn werk fe ontplooien, hij kan de vreugde ver diepen die hij heeft aan het zien van bosschen, zee en lucht, hij kan zijn gevoel voor het mooie van een boek verfijnen, hij kan al zoekende meer belijning brengen in zijn levensover tuiging. Deze verfijning en belijning geven tegelijk een diepe voldoening. Het is versterkend, indien men daarbij niet alleen staat, maar in zijn geestelijken groei ook den steun ondervindt van een groep van gelijk gestemde geesten. Het is natuurlijk en gezond in een geestelijke gemeen schap te leven, die eigen karakter heeft. Toch is het niet goed, indien de enkele mensch altijd bedacht is op verfijning van den eigen geestglijken inhoud of bevestiging wan het eigen karakter. Als hij niet verstarren en verengen wil, zal hij in zijn omgang, in de boeken die hij leest en in het werk dat hij doet ook de aanraking zoeken met heel andere gewoonten, andere gedachten en andere werk methoden. Zoo moet ook de eigen groep oppassen niet te gaan lijden aan zelf verheerlijking en aan de waan, dat alleen haar beginselen de juiste zou den zijn. Deze afsluiting, waardoor men vaak anderen miskent, zonder ze te kennen, was de typisch vooroorlog- sche ziekte van het versplinterde Nederland. De apostel Paulus gebruikt in 1 Cor. 12 voor de gedachte van samen- werking-bij-verschil-van-aard het tref fende beeld van het lichaam, dat bestaat uit een verscheidenheid van leden. Tegenover de eigengerechtig heid van het oor dat zou meenen iets aparts te zijn, schrijft de apostel: „Indien het oor zeide: dewijl ik het oog niet ben, zoo ben ik van het lichaam niet; is het daarom niet van het lichaam?" Of van het oog en het hoofd: „En het oog kan niet zeggen tot de hand: ik heb u niet van noode; of wederom het hoofd tot de voeten: ik heb u niet van noode." De handhaving van eigen plaats mag niet leiden tot de ontzegging van samenwerking. Het klinkt zoo flink als men verklaart dat het beginsel de samenwerking verbiedt, maar het is soms niets dan eigenbelang dat er achter steekt of de eenige manier waarop een onvruchtbare geest kans ziet zijn macht, al is het dan door te hinderen, wil laten voelen. Wij fijn geroepen tot samenwerking bij het werk in ambt of beroep varj allen dag, op kerkelijk gebied en bij staatkundig beleid. Het maatschap pelijk leven* behoort niet in schotten te worden verdeeld, voor een gezon den toestand moet in het lichaam het bloed ongehinderd kunnen door stroomen. Men ontwikkele eigen karakter als mensch en als groep. Maar men steke elkaar de hand toe overal waar samenwerking maar even mogelijk is. Daarmee dient men het geheel en daarin ligt als weerwerking ook een verruiming van het eigen leven. De lijstvolgorde bij de Provinciale Verkiezingen Voor de kieskring Gouda is de volgorde der lijstent Lijst 1. Anti-Rev. Partij Lijst 2. Staatkundig Ger. Partij Lijst 3. Partij van de Vrijheid Lijst 4. Kath. Volks Partij Lijst 5. Partij van den Arbeid Lijst 6. Chr. •Hist.. Unie Lijst 7. Com. Parti) Ned. FSh Herhaalde malen tijdens de bezetting hebben wij van de overzijde het sombere geluid vernomen, dat het moeilijker zou zijn den vrede dan den oorlog te winnen. Thans, nu Hitier reeds meer dan een jaar geleden van het tooneei verdween en het Japansche Rijk een drie kwart jaar geleden op de knieën werd gebracht, ziet de wereld zich-voor moeilijkheden, die zich dagelijks steeds hooger opstapelen Het oorlogsrumoer is nog steeds niet verstomd. In China trekt het leger van Tsjang-Kai-Chek de door de communisten bezette gebieden binnen. In Perzlë wordt reeds weken lang gevochten tegen de Koerden, die naar zelfstandigheid ver langen, terwijl Maandag j.l. het krijgs rumoer in Azerbeidsjan begon. In Parijs werd de vler-ministers-conferentie opge schort tot 15 Juni zonder dat men tot overeenkomst is kunnen geraken. Vrijwel I elk pun» van het plechtig gesanctlon- jneerde Atlantic Charter werd geschonden. Bovendien heqrscht er groote ontevreden heid over de genomen beslissingen. Oos tenrijk is teleurgesteld, omdat Zuid-Tlrol aan Italië is toegewezen. Italië is niet tevreden omdat er geen beslissing is genomen t.a v. Trlëst. De Hongaren geven hun teleurstelling te kennen, omdat 2 millloen Hongaren weer onder Roe- I meensch bewind komen. De Franschen zijn teleurgesteld, omdat het Saargebied niet aao Frankrijk is toegewezen. Bovendien beschuldigen de groote vier elkaar, dat zij zich niet aan hun beloften houden. Amerika zou volgens de Russen het ontmantelen van de Duitsche "oorlogs industrie hebben stopgezet. De Russen beschuldigen de Engelschen, dat zij in de Britsche zóne een geheim leger tegen de Russen vormen. De Britten nemen de Russen kwalijk, dat zij in Oost-Duitsch- jland officieren van het leger van Hit Ier opleiden vooralkrijgsdienst in het Roode leger. Byrnes heeft zijn gevoelens over de teleurstellende resultaten van de Parijsche Conferentie niet onder stoelen ofbankin gestoken en gewaarschuwd voor een nieuw Amerikaansch isolationisme, dat gemakkelijk uit deze gevoelens kBn voort spruiten. Indien het op 15 Juni a.s. niet lukt om met zijn vieren tot overeenkomst te geraken, wil men trachten, dit in een volledige zitting van de U.N.O. te doen. Of het vinden van een oplossing met zijn twee-en-vijftigen e^nfvoudiger is dan met vieren. De gecamoufleerde waar- schuwing van Byrnes Is ongetwijfeld niets ander, dan politleken druk op Rusland, Engeland en Frankrijk om^P 15 Juni tot overeenstemming te geralfto. Voor den Veiligheidsraad kwamen deze week de Perzische en de Poolsche kwesties ter sprake. De Russen hebben officieel Azerbeidsjan ontvreemd, doch de Perzen beweren, dat de Russen daar i groote hoeveelheden wapens hebben achtergelaten en zich nog steeds bemoeien met de intieme aangelegenheden in deze provincie. De houding van de Perz rche regeering wekt weinig vertrouwen inden Veiligheidsraad en men krijgt het idee, dat de raad meer vertrouwen heeft in Hoessein Alla, al is hij ook door zijn regeering op de vingers getikt. De meer dan vriendelijke houding van de Perzen tegen de Russen kan de goedkeuring van de leden van den Veiligheidsraad niet wegdragen. De commissie, die verslag heeft uitge bracht over Spanje, is tot de slotsom gekomen, dat de Poolsche beschuldiging foutief geformuleerd was. De mogelijkheid, dat er in Spanje nazi bonzen zijn ondergedoken, wordt niet ontkend, doch de quall.elt van het Spaansche leger is door de commissie als „slecht" en „onvoorbereid voor offensieve acties bestempeld." De verdedigingswerken aan debpaan sche grens hebben een volkom» n defensief karakter, terwijl het voor het land economisch onmogelijk is een oor g V°Fnuico blijkt inmiddels een handig diplomaat te zijn. Hl) maakt gretig gebruik van de gerezen geschillen tusschen d Groote Vier. terwijl hij met evenveel tact Toen w(J het ontstellend groot aantal ongeldige stemmen bij de Tweede Kamer verkiezingen zagen, kwamen wij tot de veronderstelling dat velen niet weten, hoe met hun stembiljet te moeten omgaan. Voor diegenen, die voor het eerst ter stembus gaan, willen wij ln het kort er wel iets van zeggen. Als U in het stembureau Uw oproe- pingskaart aan den Voorzitter overhan digd heeft en hij na controle met de kiezerslijst U het stembiljet ter hand sielt, dan hebt U niet anders te doen dan hiermede naar een stemhokje te gaan en het witte rondje voor de nnaam van den candldaat Uwer keuze rood te maken. In den regel is het het beste, dat U het eerste bokje van de lijst neemt. De stemmen die over zijn, komen vanzelf op de volgende candidaten en de partij waarop U stemt heeft zelf ai de beste volgorde vastgesteld. Waar U dus vooral om moet denken, is, dat U uitsluitend dat eene rondje rood maakt. Alles wat U verder op het stembiljet plaatst maakt het absoluut ongeldig. U mag dus niet den naam van Uw candidaat onder strepen, de lijst Uwer keuze extra aan duiden cf wat dies meer zij. U stemt dus uitsluitend op no. 1 van de lijst van de partij Uwer keuze en maakt alleen dat rondje rood. Natuurlijk mag U ook een keus maken uit de andere candidbten en vooral de dames zullen wellicht hun „voorkeur" stem willen uitbrengen op een vrouwelijke candidaat. Dit kan zeer goed en ook dan behoudt Uw stem zijn volle waarde. Het over schot van candidaat no. 1 gaat nl. het eerst naar die candidaten, die zgn. voor keurstemmen hebben. Maar ook bi) een voorkeurstem alleen het rondje voor zijn of haar rood maken. Na deze handeling werpt U eenvoudig het biljet in de bus en U kunt er zeker van zijn, dat Uw stem zijn volle waarde heeft. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der redactie De vragen vut den Heer J. C. G. W. F. Bik zijn binnenlandsche tegenstanders, wier aantal niet gering blijkt te zijn, tegen elkaar weet uit te spelen. Een volgend punt dat deze week de aandacht trok waren de Britsche onder handelingen met Indlë en Egypte. Uit de kamerdebatten is wel duidelijK gebleken, dat, evenals in ons land er een groote scheidingslijn loopt tusschen de vooruitstrevenden en de reactlonnairen. Churchill heeft heftig geprotesteerd tegen de onderhandelingen met Egypte, doch xijn verouderd imperialisme heeft bij het Bngelsche volk geen weerklank gevonden. De onderhandelingen met Egypte zijn tijdelijk opgeschort en Bevin zal persoon lijk naar Cairo vertrekken om de bespre kingen voort te zetten, hetgeen een gun stig voorteeken is. In Britsch-Indië kan men maar niet tot eenovereenstemmingkomen.DeMohamme- danen blijven een zelfstandigen staat eischen. Als compromis heeft de Britsche com missie een voorstel gedaan voor de vor ming van een Indische Unie, eén federatie van provinciën met de grootst mogelijke autonomie ten opzichte van elkaar en de Centrale Regeering en met als overkoe pelend lichaam een centrale regeertng, verantwoordelijk voor' het buitenlandsch beleid, verkeersmiddelen, defensie en- fi nanciën voor zoover vereischt door de drie genoemde bestuursterreinen. De con stituties voor de provincies zouden groeps gewijze. die voor de centrale regiering gezamenlijk worden ontworpen door een constitueerende vergadering.De commissie stelt voor 4 zetels te geven aan de bikhs. 78 aan de Mohammedanen en 210 aan de algemeene groep, omvattende de Hin doe-meerderheid en de resteerende minder heden. De onafhankelijke Vorstendommen zullen worden vertegenwoordigd door 93 afgevaardigden, te kiezen in onderling overleg. De Constitueerende Vergadering zal tevens onderhandelen met het Ver- eenigd Koninkrijk over „zekere zaken- voortvloeiend uit de machtsoverdracht. Of dit voorstel zal worden geaccep teerd, staat te bezien, doch, wat nog niet is kan komen. Zoo eindigen wij dit week-overzicht met de conclusie, dat de wereldsituatie ar verre van rooskleurig uitziet, doch dat hier en daar de goede wil gelukkig niet ontbreekt, zoodat de situatie niet hope loos is. Het anti-rev. raadslid Dr. J. C. G. W. F. Bik, heeft aan het college van B. en W. een schrijven gericht, waarin bi) be weert dat vele Prot. en R.-K. ingezetenen zich zeer gegriefd voelden in hun religi euze gevoelens, omdatop Stille Zater dag in stadswijk Korte Akkeren door den Burgemeester een feestweek der buurt- vereenigingen werd geopend. Een andere reden voor de beleediging van deze gevoelens is gelegen in een uitvoering van een operette gezelschap in den Schouw burg op Witten Donderdag. De heer Bik maakt zich blijkbaar in dit schrijven tot tolk van dat deel der geloovigen, die graag op het heele geeste lijk leven van Nederland het stempel van hun dogmatiek zouden willen drukken. Deze groep is niet sterk genoeg, om alle andere kerkelijke gezindten in dezelfde positie te drijven als tijdens de Repu bliek. Ware dit wel het geval, dan zouden de kerken der „dissidenten" weer spoedig naar de stegen mogen verhuizen. Maar ieder beseft, dat dit niet meer binnen het bereik der mogeliikheden ligt. Wat in dezen tijd blijkbaar nog wel kan. dat is, het volk dwingen, zich op be paalde dagen van het jaar te voegen naar de opvattingen van een minderheid. Want dat hier inderdaad sprake is van een minderheid blijkt zonneklaar uit het feit, dat het protest niet eens i» opge komen nit de buurtvereenigingen zelf Daar zullen toch net als in andere buurt vereenigingen heel wat leden der ver schillende kerken lid van zijn. Deze zijn blijkbaar niet gegriefd geweest. Onge twijfeld zal de Paaschweek voor hen evengoed een week van inkeer en her denking zijn. Maar ze hebben er blijk baar geen behoefte aan, hun buren, die deze gevoelens niet deelen, te dwingen zich in hun gedragingen naar hen te richten. Het toppunt van dwingelandij is even wel het protest tegen de uitvoering in den Schouwburg. Hoe kan men zich in zijn godsdienstige belevenissen belemmerd voelen door een uitvoering, waarvan geen geluld naar buiten doordringt Hier j komt de aap volledig uit de mouw. Het gaat er niet om, dat men gegriefd is in [zijn religieuze gevoelens, het gaat er om, dat men zoo onverdraagzaam is, dat men zich er niet bij kan neerleggen, dat er menschen xijn, die anders denken en voelen. Hiertegen is een ernstig protest van allen, die van zulke bemoeizucht niet gediend zijn, op zijn plaats. Wij kennen geen uitverkortn groep Nederlanders, die geroepen is te waken over het heil van de rest. Wij eischen de erkenning van het feit, dat ons volk bestaat uit groepen i van heel verschillende levensopvattingen en dat deze groepen alleen samen kunnen leven, als ze leeren, dat dictatuur van één der groepen uit den booze is. Wat zouden de Protestanten zeggen, als de Katholieken hetzelfde verbod zouden vragen op hun heilige dagen 7 Kunnen zij deze dagen wel vieren, zonder gegriefd te zijn in hun religieuze gevoelens, als anderen naar den schouwburg gaan Eén vraag zouden we tenslotte nog willen stellen. Denkt de Heer Bik met het verbod te bereiken, dat de menschen werkelijk in de door hem gewilde ïfeer komen? Zullen ze inplaats van naar den schouwburg, naar de kerk gaan? Geen denken aan! Sommigen zullen, als er „niets te doen is", een boek nemen, maar anderen zullen b.v. een gezellig kaart avond je beleggen. Kunnen de heeren Bik les. dan wel rustig hun stille week be- leven Bestunr van de afd. Gouda van het Humanistisch Verbonc H. J. BARNARD. secretaris. Weersverwachtingmedegedeeld door het K.N.M.I. tot margeaavaad. Wordt verwacht» In het Noordw. v. h. land: bewolkt weer, met matig. N. wind. Overw. droog, zelfde temp. in het Z.-W. bewolkt, zw. wind kans op onweer. Mat Is er In Gouda ta doan 1 Reünie, Vrijdag t/m Donderdag „Contra bande". (Toegang boven 14 jaar) Schouwburg-Bioscoop Vrijdag t/m Don derdag „Monte Carlo" (Toegang boven 18 jaar) Thalla-Theater, Vrijdag t/m Donderdag De roode aarde". N (Toegang boven 18 jaar) Van Vrijdag t/m Donderdag voorstel lingen door het circus Van Bever. Zaterdag 25 Mei. Kuntmin 14.30 nor, openbare vergadering P. v.d. V. Idem, Geref. Gem. 3.30 uur, vergadering Staatk. Geref. Partij. Idem, Bleekerssingel 2 uur, Brandweer wedstrijden. Idem, Concordia 8 uur, Tooneelgroep „Comedla" voert op voor de Goudsche Tooneelkring „Professor Klenow". Leger des Heils 7 uur, Bidstond, 7.30 uur straatzang. Sociaal Adviesbureau N.V.H., zitting Maandag t/m Vrijdag 2-4 uur en Woena- dagavond 7-9 uur. GOUDSCHE TOONEELKRING Gisteravond had in „ConCordia" een tooneelvoorstelling plaats onder aus- Ëiciën van de Goudsche Tooneelkring. ie Tooneelgroep „Comedia" bracht een spel in drie bedrijven van de; Deensche schrijfster Karen Bramson: Professor Klenow. In dit sterk ge speelde stuk, waarin de tragiek van. een misvormde menschengestalte aan ce orde is, neemt Cruys Voorbergh 'n belangrijke plaats in en wel in de per soon van Professor Klenow. We zien zijn groeiende haat en afgunst tegen 3ersonen, die beter door de natuur ledacht zijn, zijn groot minderwaar- igheidsgevoel, waaraan hij tenslotte ten offer valt. Heel goed kwam zijn karakterspel uit naast de opofferende iguur van Lize Forsberg, die door Ank van der Moer vertolkt werd. Zij werd gedragen door een groote lief de voor Erik Wedel (Guus Oster), maar haar medelijdend vrouwenhart wist tenslotte de groote catastrophe van Professor Klenow uit te stellen, tot dat zijn gesimuleerde blindheid laar naar haar geliefde dreef. Uit den aard der zaak bracht dit stuk, dat door 5 personen opgevoerd werd, veël dialogen met zich mee. Maar dank zij de sublieme vertolking en zijn drama- ische hoogtepunten bleven deze vam bet begin tot het eind een boeiend geheel. Het publiek dient er dan ook wel voor te zorgen, dat het geheel niet geschaad wordt, door verkeerde en smakelooze reacties. Ook moet het ons van het hart, dat het serveeren van consumpties niet bevorderlijk is voor de goede sfeer, die elk tooneel- stuk nu eenmaal schept: Indien men geniet van tooneei, zooals in dit stuk volop te genieten viel, lijkt het ons, dat men weinig behoefte gevoelt voor iets, waartoe de pauze nu eenmaal bestemd is. De Goudsche Tooneel- krigg heeft met dit stuk haar traditie voortgezet om het Goudsche publiek het beste tooneei te brengen, dat ter 'plaatse mogelijk is. We hopen, dat voor de volgende keeren het consump- tievraagstuk beter geregeld is, in het belang van deze prachtige avonden. Verkeersongevallen 4 Bij ernstige straaton gevallen waarbi geneeskundige hulp direct ncodlg is. waar schuwde men naast de politie tel 284 ook den politledokter n.l. dr. P. de Boer (tel. 2278). Mocht de laatste onbereikbaar zijn dan waarschuwt men het van Iterson-Ziekenhuis (tel. 2532 of tel. 2638). Inleveringstermijn kolenbonnen 60 BV en 61 BV (verlengd Het CDK deelt mede, dat de termijn, binnen welken de aangewezen bonnen 60 BV en 61 BV der brandstoffenkaarten T 606 bi] de kolenhandelaren moeten worden ingeleverd, tot nader aankondi ging is verlengd. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1