BióscfipeH LrUt Het CapA Openbaar Dansen BINNENLAND UIT DEN OMTREK i/O+t Het onderstaand gedicht werd overgenomen uit een artikel van Dr. K. Heeroma» getiteld: „De poëzie van het verzet", uit het maandblad „Wending". In dat artikel gaat de schrijver rta, wat het typisch karakter is van de illegale verzetspoëzie. De geuzenpoëzie is de poëzie van de geboorte van ons volk; de verzetspoëzie, de poëzie van de wedergeboorte van ons volk. De verzetsgedichten zijn daarom populair, omdat zij vaak meer verzet dan poëzie bevatten, maar hun typisch karakter is, dat zij getuigen van de Waarheid voor het geheele volk. Als een gevoelig, waar getuigenis van de Waarheid, ver van alle soldatenromantiek, volgt dan het gedicht op de Britsche bommenwerper, die brandend neerviel op de es van Gieten. De piloot en zijn zes kameraden worden gezien als zeven zaden neervallend in het witte veld van de vrede dat tot rijpen oogst bereid is. De naam van den dichter wordt niet vermeld. j. N. Een zomeravond zijn zij zingend opgestegen En overmoedig naar de einders scheep gegaan Als meidoorn bloeien kleine wolken langs hun wegen, Eer van de nacht de koele poorten opengaan. Zij zagen diep en ver de schuwe sterren staan En dan nabij: één ster, die andre vrèemd verwant: Een gouden bloem, een vuur, een wapperende brand Onder het groene schemerlicht van de Plejaden Storjten daar, als een vlam, naar het verschrikte land: Mac Baine, a sergeant pilot en zes kameraden O Vrede, Witte Prins, die door de landen rijdt, Gij vindt ons in Uw veld tot rijpen oogst bereid; Gedenkend'in Uw naam ook deze zeven zaden: Dat zij tot halmen rijzen in Gods eeuwigheid: Mac Baine, a sergeant pilot en zes kapte raden. De Plejaden: een sterrenbeeld. Henk Schaer als Elckerlyc Gisteravond gaf Henk Schaer op initiatief van de «Hanze" in de bovenzaal van Ter Gouw een declamatie van de mlddeleenwsche moraliteit Elckerlyc. »A moral play" noeaicn de Engelschen literatuur-historici het gelijknamige Engel- ache spel .Everyman", dat de oorspron kelijkheid van ons mlddeleeuwsch stuk betwist. En deze benaming geeft duide lijker aan, wat doel en inhoud is, dan onze technische term „moraliteit",immers het doel van de Elckerlyc (iedereen) is den mensch te wijzen op zijn eeuwige bestemming, de middelen aan te geven deze te bereiken en hem de onbetrouw baarheid van alles wat des werelds is: vriendschap, bloedverwantschap enaard- sche bezittingen, de vergankelijkheid van schoonheid, kracht, wetenschap en ver stand en tévens de eenigste eigenschap, die trouw blijft, metterdaad tot in den doodt de deugd, tastbaar voor oogen te too veren. De Elckerlyc werd geschreven in een tijd, die eenerzijdi blijk gaf van een heidensche verzadiging en een butten- nisslge weeldezucht en anderzijds de krachten wekte, die haar een tot hier toe en een terug toeriepen naar de eeuwige bronnen der christelijke levensbeschaving. Het is daarom een gelukkige greep van den Elckerlyc in dezen tijd, waarin het leven nauw verwant is aan den dood, in dezen tijd, die de worgende vuist vaa den atoombom omkneld houdt, opnieuw voor het voetlicht te brengen. Het spel is opgebouwd alseen allegorie abstract* begrippen worden als personen voorgesteld en het is voorwaar geen gemakkelijke taak, voor één speler alle personen te moeten uitbeelden, terwijl in het spel de deugd b*v. als een teer jong meisje wordt voorgesteld. De declamator Henk Schaer heeft zich van zijn taak gekweten op een wijze, die boven all* lof verheven is, en méér dan dat. De majesteit van God. de sinistere aankondiging van den dood, de grijns van de ontrouwe gezellen en den adeldom van de deugd werden klank en kregen kleur, die de hoorders met zich mee zullen dragen door hun leven. Avonden als deze vergeet men niet snel.... Vooral de verpersoonlijking van Elckerlyc zelf, de mensch in al zijn klelnheid.de losgeslagene van zijn zedelijke ankers, maar ook weer de hunkerende naar een eeuwige rust en gerechtigheid, gedragen op de vleugels ven berouw, boetvaardigheid en liefde heeft Henk Schaer weten uit te beelden, weten te kneden uit de middelecuwsche tekst op een behecrschte en verinnerlijkte wijze, aangrijpend in zijn tragiek en verheerlijkt in zijn rust, die onvergetelijk blijft. Na de pauze droeg de declamator, afgezien van het statig-dramatlsche bodeverhaal uit de Samson van Joost van den Vondel, kleiner werk voor van verschillende dichters. Aansluitend bij het middeleeuwsche „Sinnespel", wetden het „Aegidius waer bester bleven" en P N. van Eyck's „De tuinman en de Dood" op een waardige wijze vertolkt, terwijl ook de klnderge dichten van Paul van Ostayea, als „Berceux" en „Mare groet 's morgens de dingen", den declamator „lagen". De Wel.Eerw. Pater van Riet, die ook den avond en den declamator had Ingeleid, sloot na de verheugende meede deeling, dat het de bedoeling van het bestuur van de „Hanze" Is, het volgend seizoen meerdere van zulk* kunstavonden te organiseeren en na de hoop uitgesproken te hebben, dat nog meer Ingezetenen van Gouda deze avonden zullen waardeeren en bijwonen, met een hartelijk dankwoord aa kunstenaar en bezoekers. Benoeming Onze stadgenoot dhr. P. v. d. Dool, leeraar aan het Goudch Conservatorium en directeur van „DeTokkelmelodisten" is met ingang van hedea benoemd tot leeraar aan "Toonkunst" (Muziekschool en Conservatorium) te Rotterdam. Jubileum-voorstelling Circus Bever Tot 1 Juni kunnen de Gouwenaars in het reeds 50 jaar oude Nederl. circus Bever van een over het algemeen goed uitgevoerd programma genieten. Men ziet ziet paarden- en hondendressuur, „kracht patserij", equilibristen ea clownerie in n bente rij het oog pasteeren. De voorstelling begint met een goed nummer paardendresiuur. waarbij prach tige paarden getoond worden door den heer van Bever, waarna de rest van het programma in een vlot tempo wordt af gewerkt. Het meest in den smaak viel de „rub berman", die werkelijk wel van elastiek schcea en de man met de ijzeren schouder bladen, die behalve een ongeloofelijke be weeglijkheid in zijn schouderbladen er ook een enorme kracht mee kon uitoefenen. Ofschoon de doodensproog gelukkig geen doodensprong was, was het toch een adembenemende toer, die boven de hoofden van de gisteravond goed met pu bliek gevulde tent werd uitgevoerd. Voor eenige vroolijke nummers zorg den twee clowns, die van alle markten thuis bleken. Jammer was, dat bij de nummers van de „truck-riders" enkele - deelen minder vlot verliepen. Laten we hopen, dat dit in volgende voorstellingen niet het geval zal zijn. Daar we niet over voldoende ruimte beschikken om alle 20 nummers te be spreken, zullen we het hierbij laten. Alles en alles bi) elkaar een program ma, dat zeer zeker het bekijken waard is en dat vlot afgewerkt nog 3 uur vraagt. Opiporing verzocht De Korps-Ct. van Politie te Tegelen verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van den Nederland- schen arts die in het concentratiekamp te Salzgitter (Didomstreeks November 1944 in ziekenbarak No. 12 heeft behan deld WILLEMS. Gerard, geboren te Horst 5-10-1926, wonende te Tegelen. Van Willeass voornoemd ontbreekt tot op heden elk bericht. Vergadering Coop. Melkafzet centrale Onder voorzitterschap van den heer W. Buonik hield de Coöp. melkafzetcen trale afd. Reeuwijk in de zaal van den heer N.J. van Dam aan de Reeuwijksche- brug een ledenvergadering. Na behandeling der notulen A ingekomen stukken, waarbij een schrij ven het hoofdkantoor over de arbeids toestanden en loonen in Reeuwijk, werd het woord gevoerd door den heer A.P.L. van der Burg, directeur vaa Rotterdam- Noord, die een overzicht gaf van den melkprijs, die te laag werd genoemd, en hij riep alle leden op óm mede te werken om tot een loonenden melkprijs te komen. Bij de rondvraag werd de vraag ge steld of de l'/« cent toeslag prr pCt vet boven de thans geldende prijs van 15 cent komt. Geantwoord werd dat dit niet het geval Dan werd er geklaagd over den slechten toestand van de melkbussen en vooral deksels. Voor verantwoording van ver ontreiniging van de melk op deze wijze kan niet worden ingestaan. Verder bleek, dat de melkprijs van C M.C. met die van de Producent te Gouda gelijk is. Nadat nog eenige vragen gesteld waren wepden een drietal melkemmers onder deaaawezlgén verloot. De gelukkige win naars waren de heeren N.J.v. Leeuwen, C. Mourits en L. Mourits. DE SCHOENENBON VOOR JUNI - Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Juni voor een schoenenbon in aanmerking komen zij, wier stam- kaartnummer op een 6 (zes) eindigt, voor zoover aan hen sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen werd uitgereikt. De plaatselijke distri butiediensten zullen na 1 Juni a.s. be kend maken, op welke dagen men de bonnen kan afhalen. Volgende week een bon voor eieren Op 29 Mei zal een bon worden aan gewezen, waarop voor personen ge boren in 1932 of later een ei per ver bruiker verkrijgbaar zal zijn. Prijs Bandenreparatie Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mede, dat voor het plak ken van een rijwielbinnenband, onge acht het aantal lekken, ten hoogste 0,40 mag worden gevraagd. Tot voor kort werden nog prijzen van 0,75 en 1,gevraagd, maar nu de bandenpósitie zooveel is ver beterd, dat oude opgelapte banden veel minder voorkomen, heeft een kostprijscalculatie aangetoond, dat 0,40 voor een bandenreparatie vol doende is. HANDELS- EN BETALINGS OVEREENKOMST TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË In aansluiting aan de besprekingen, die op 17 en 18 April 1946 tusschen de desbetreffende Belgische, Luxem- burgsche en Nederlandsche ministers plaats hebben gevonden te Den Haag, ziijn op 24 Mei 1946 op het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken door den Nederlandschen ambassa deur te Brussel, Baron van Harinxma Thoe Sloten, voor het Koninkrijk der Nederlanden, en den Belgische mini ster van Buitenlandsche Zaken, den heer Spaak, voor de Belgisch-Luxem- burgsche Economische Unie twee overeenkomsten geteekend. De Neder- landsche minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, en de Belgische mi nister van Financiën, de heer L. de Voghel, waren bij deze plechtigheid aanwezig. OPKOMST MARINIERS De Marinevoorlichtingsdienst meldt: zij, die zich indertijd hebben aange meld voor dienstname in beroepsver- band bij het korps mariniers, kunnen eerstdaags hun oproep verwachten. Met de oproeping wordt 3 Juni a.s. een aanvang gemaakt. Zij, die ee,ii- gen tijd na dien datum nojg geen be richt hebben .ontvangen, dienen zich echter niet ongerust te maken, aan gezien de capaciteit van het bureau in Amsterdam voorloopig nog be perkt is. Telegram van Prins en Prinses aan den Zwitserschen Bondsraad Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben het volgende telegram aan den Zwitserschen Bondsraad gezonden: „Op het oogenblik, waarop wij my mooi eri gastvrij land verlaten, willen wij U hartelijk danken voor de buiten gewoon hartelijke ontvangst, die ons door U en het Zwitsersche volk werd beret'd. De herinnering aan ons verblijf in Zwitserland zal onuitwisbaar in onze gedachten blijven. De „Johan de Witt" naar Amsterdam Omstreeks 16 Juni wordt in Amster dam het S.S. „Johan de Witt" met 1400 evacué's verwacht. Zondagavond a.s. in „Concerdia", Westhaven 27 Band: „The'Bhythm Player* Holthuysen, gedipl.dansleecaar Prinses Juliana zal een bezoek aan Brabant brengen H.K.H. Prinses Juliana heeft het voornemen om het onlangs uitgestelde bezoek aan Brabant thans te laten doorgaan op 28 Mei a.s. H.K.H. zal een bezoek brengén aan het land van Heusden en Altena, West- Brabant en aan het nieuwe sanato rium „de Klokkenbergte Tilburg. Bovendien zal de Prinsef een ver gadering van Brabant's Volksherstel bijwonen. De „Weltevreden" met repatrieerenden in Rotterdam Met 824 repatrieerenden van Java aan boord is het motorschip „Welte vreden gisterochtend vroeg te Rotter dam aangekomen. Om 9 uur is men reeds, bij de bekende loods van de Holland-Amerika-lijn aan de Wilhelmi- nakade met de ontscheping begonnen. Er waren 17 zieken aan boord. Aanvulling Overlijdensregister ten aanzien van vermiste personen De Min. van Justitie heeft bij circu laire aan de Officieren van Justitie verzocht aanmelding van het Over- lijdënsregister bij den rechter aanhan gig te maken in gevallen, waarin de dood van vermiste personen, op grond van gegevens van het Roode Kruis, als vaststaande kan worden aangeno men. Amerikaansche journalisten in de hoofdstad De Amerikaansche journalisten, die gisteren met het eerste retourvliegtuig van de K.L.M. over de Noordatlanti- sche route van New York in de ïoofdstad aankwamen, waren heden de gasten van het gemeentebestuur, dat het gezelschap een tocht door de grachten en havens aanbood en he denmiddag een kijkje gaf in de dia mantindustrie. Voor de lunch waren de Ameri- caansche bezoekers uitgenoodigd in jde localiteiten van de American businessmen's Club waar zij, na eerst èen bezoek te hebben gebracht aan het bekende lokaal van Wynand -ockink, hartelijk werden ontvangen en eenige uren doorbrachten. Eerste recordvlucht op K.UM.-lijn AmsterdamNew York volbracht Wederoni klonken, gistermiddag op Schiphol de Nederlandsche en Ameri- caansche 'volksliederen en was een groot aantal belangstellenden getuige van de aankomst van 't eerste retour- vliegtuig in de Dinsdag geopende vaste Noord-Atlantische K.L.M. Lucht- ijn AmsterdamNew York. Precies 12.20 uur zette gezagvoer der Georges de Flying Dutchman 3.H.T.A.S. (die binnenkort „Schie dam" ?al worden gedoopt) op den Nederlandschen grond. Van de 41 passagiers zijn er zeven journalisten gedurende een week de jasten van de K.L.M. en den regee- ringsvoorlichtingsdienst. In de repatriantenloods heeft de ïeer Hans Martin van de K.L.M.- directie het gezelschap begroet, waar na het met zijn gastheeren naar het Amstelhotel reed, waar de eerste unch in het land van de K.L.M. werd gébruikt. Gisteravond heeft de K.L.M. een Cocktail Party gearrangeerd waarbij de Nederlandsche Pers gelegenheid creeg met de Amerikaansche collega's in contact te komen. Benzine ook vrij voor de Watersport Het Bestuur van de Koninklijke ver bonden Nederlandsche Watersport verenigingen deelt ons mede, dat van de Overheid bericht is ontvangen dat het gebruik van benzine voor water sportdoeleinden in beperkte mate zal worden toegelaten, met dien verstan de, dat alleen in de maanden Juni t.m. September benzine zal mogen worden verbruikt en wel uitsluitend op Zater dagen en Zondagen. In de maanden Juli en Augustus is het verbruik over de geheele week toegestaan. Het S.S. „Sumatra" naar Nederland De afdeeling pers en publiciteit van den Dienst der Repatrieering deelt mede, dat het s.s. „Sumatra" 23 Mei ƒ.1. van Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 8 Juni a.s. te Suez zal aankomen. Het m.s. „Tegelberg" is eveneens 23 Mei 1.1. van „Tandjong Priok" vertrokken. Het schip zal ver moedelijk 6 Juni a.s. te Suez arri- veeren. Overdracht Autopark Deelen Woensdagavond heeft op het vliee veld Deelen de officieele overdracht plaats gehad van hef aldaar geves tigde Canadeesche demobilisatie-auto park aan de Nederlandsche autoritei ten. Waarschijnlijk zullen de departe menten van Oorlog en van Financiën (Jit autopark beheeten. Er zijn 25.000 motorvoertuigen overgenomen. DE KABINETSVORMING H.M. de Koningin heeft heden in verband met de kabinets-vorming de heeren mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer, mr.J. R. H. van Schalk, voor zitter van de Tweede Kamer en jhr mr. F. Beetaerts van Blokland, vice! president van den Raad van State ter bespreking In Paleis So est dijk ont- vangen. De eerste groote lading Bananen aangekomen Het eerste schip met bananen is gis termorgen te Rotterdam gearriveerd. Het heeft ligplaats genomen in de Jobshaven bij de loodsen van de firma Muller Co. Met de lossing van de 27.000 bossen bananen is reeds een aanvang gemaakt. De staking in Amsterdam breidt zich steeds meer uit De staking in Amsterdam gaat steeds verder. Gistermorgen hebben n.l. de losse ploegen der Wester Sui- cerraffinaderij het werk gestaakt, daar de ruwe suiker, welke door hen wordt gelokt, volgens hun meening afkom stig was van „besnjette" schepen. Deze staking #omvat plm. 100 arbei ders. Er zijn inmiddels onderhandelingen gaande om tot een oplossing van dit gieuwe probleem te komen. De sympathiestaking bij de Reederij Koppe, welke gistere/i dreigde, is niet doorgegaan. Vanmorgen is het werk lervat, echter niet dóór de 24 ver voerders van geblikt vleesch, die deze waren aan den kleinhandel moesten afleveren, daar zij de blikken als be smet beschouwden. In dit conflict is tot op heden nog geen overeenstem ming bereikt. Wat de brengen De Roode Aarde Thalia Theater prolongeert de Deen- sche verzetafilm. Monte Carlo Monte .Carlo, Speelzaal. Cercle Privé beroepsspelers, Valse hepelers. Ziedaar de sfeer waarin de Fransche film. die deze week in de Schouwburg Bioscoop de ïoofdschotel vormt, zich afspeelt. ongeman, die het leven van den luchtiger» kant opneemt int voor zi|n broer een cheque in Menton. Van Menton naar Hon te Carlo, il n'y a qu'n pas en daar valt hij via een jongedame in handen van een clubje valschspelers. Verliestal zijn geld, zelf de chequ's van 100.OW francs en zet dantfin een spannende r» per race-auto d n trein na, waarin de aplichters naar Pari)* vertrokken zijn. Bi) een spoorwegovergang verongelukt hij komt in een ziekenhuis terecht. Te Parijs wacht zijn broer aan den trein en mis de verwachte reiziger met de cheque, maar ontmoet wel de betreffende jonge dame, die een jeugdvriendin van hem Tot zoover hebben wij U een Indru van het verhaal willen geven. U ver klappen hoe allés zich verder afspeelt niet onze bedoeling. Wat wij U w* runnen vertellen, is dat de hoofdro e worden gespeeld door Albert Pfé)«®®* Dita Pnrlo, als de jongedame en Jules Berry als de valschspeler en °P"C°,® Deze drie spelers, geplaatst In fee® tl met perfecte, echt Fransche stemming. *1 er borg voor, dat het een goad en s u- tend geheel is geworden. f'echtï. rechtscène aan het eimhiwrl^PP1 v0,®e. Nederlandsche begrippen »al erg vw en makkelijk, maar tegen<a#erlhet geh willen we dit graag over het hoofd 'In het journaal deze wee* een se opnamen van Churchill's triomf door de Amsterdamsche grachten, waan»J wij het aparte stadsschoon van A miter a ruimschoots kunnen bewonderen bovendien de voetbalwedstrijd Ho I België, waarbij het de camera gelu alle doelpunten en bovenal deenthous e stemming, goed op het doek te breng t Als voorfilm draait tenslotte nog filmpje over de Engelsche mijnen, ons wat nader brengt tot de werker delvers naar het zwarte goud. is. w Deze baad heeft uitbreiding ondergaan. Etolge prima klachten zijn hier aan toegevoegd. Komt, dnnet en geniet op deze heerlijke dnnemnziek. Annvnng 7.30 t

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2