ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GROOT GOUDA Idcu&uiM AD STADSNIEUWS MAANDAG 27 MEI 19;46 NUMMER 238 INGEZONDEN ABONNEERT U OP jCjactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen nrakkcr: Drukkerij Verzijl, Gouda Vordering van het hoisvestiiigsborean loor den Kantonrechter te Goada terzijde geateld Redactie en administratie Gouda. Telefoon 3008 Bur: 'Njarkt 67, Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. Het was een vieemd geval. K. was hoorder van een huis, maarzon verhuizen. Hij wilde zijn collega v. V. graag helpen, „deed hem de hüur over", en gif hem de sleutels. De eigenares wist van alles aiets. Die merkte achteraf pas dat ze „een nieuwe huurder" had. Het was nog sterker. Want ook het Huisvestingsbureau was et in gemengd en had aan v. V. toegestaan het huis te betrekken, v. V. meende daardoor wel veilig te zijn. Maar ook dit bureau had de eigenares in het heele geval niet gekend. Intosschen had de eigenares zelf ook graag in het huis gewild, maar daar hadden de eerste huurder, noch de tweede, noch het Huisvestingsbureau naar omgekeken. Dat werd de eigenares te machtig en ze vorderde ontruiming tegen den nieuw bakken, zoogenaamde huurder. Hier volgen een paar overwegingen uit het vonnis van den Kantonrechter, waaruit voldoende spreekt, dat deze de regeling over en zonder de eigenares te bar vond en -haar alsnog in het bezit.van haar hais stelde. „Dit alles is een ontoelaatbare aantasting van het eigendomsrecht". „Een en ander klemt te meer, nu het hoofd van het Huisvestingsbureau, ter gelegenheid dat partijen in persoon voor Ons zijn verschenen, heeft verklaard, dat stellig het huls aan de XrStraat aan de eigenaren zou zijn toegewezen, indien de thans gebleken, omstandigheden bekend waren geweest. Hieruit alleen al volgt, dat het Bureau zich met de eigenares had behooren te verstaan, alvorens de woning aan ge daagde, als nieuwe bewoner, toe te wijzen. Doch ook gedaagde treft ten deze schuldook hij had zich tot de eige nares behooren te wenden, toen hij het hols wilde huren, zpoals in onze rechtsorde niet slechts gewoónte was, doch ook noodzadelijk, wilde een huurovereenkomst tot stand kunnen komen." Zoo wordt tenslotte de nieuwe eigen machtige bewoner, ondanks de toewijzing van het Huisvestingsbureau, veroordeeld om het huis te ontruimen I Gouwenaars in de betrouwbaar- I heids- en behendigheidsritten Onder groote publieke belangstelling werden Zaterdag betrouwbaarheids- en behendigheidsritten te Delft gehouden. iX)e minister president Prof. Dr. W. Scjher- merhorn loste het startschot voor den be trouwbaarheidswedstrijd. Onze stadgenoot de heer A. Vinger ling werd derde, terwijl de heer W. Hoogendijk de vijfde plaats bezette in den betrouwbaarheidswedstrijd. K.A.J.-Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart A.s. Donderdag - Hemelvaartsdag - gaat onze K.A.J.-afd. dauwtrappen, 'smorgeas, precies om 5 uur, vertrekken we vanaf de Tlendewegbrug, richting Reeuwijk; waar we de H. Mis bijwonen en com- municeeren. Na de H. Mis zullen we de meegebrachte boterhammen opeten en onze route vervolgen dwars tusschen dé Reeuwijksche plassen door. Tot en met Woensdag kunnen' deel nemers zich .melden bij één van de be stuursleden. Denk er dus aan, dat je dit niet vergeet, als je meegaat. Geef dit be richt door, zoodat iedere Kajotte, op'de hoogte Ms. Als je een uniform bezit, dan verschijnt je a.s. Donderdag daarmee. Aantal- stemmen in Goudai. In Gouda zullen a.s. Woensdag 20885 personen van elders inbegrepen, hun-stem kunnen uitbrengen. Ca. 470 inwoners van Gouda zullen, wegens politieke delicten niet aan de stemming deelnemen. K.J.M.V- „Gonzaga" Daar de heer Verhoef hedenavond verhinderd is om de oriëntatie-cursus te vervolgen, komt de bijeenkomst te verr vallen. yVij vestigen de aandacht van de leden op de vergadering van a.s. Maan dag 3 Juni. Op dien datum zal» den Hoogeerw. Heer Deken J. F- A. j?o*s voor ons spreken over „Eigen Katholieke levensstijl". Bij deze bijeenkomst wordt gerekend op de aanwezigheid van alle leden. Spoor en O'ntspannings Ver, J.M.B. De tijdens de bezetting op non actief gestaan hebbende vereeniging van het personeel der meubelfabriek firma J. M. Borsje is thans weder opgericht, het secretariaat Is M. Hornis, Rhijnvis-Feith- straat IJ, Gouda. S.8. „Boissevain". Op ons bureau ligt ter inzage een lijst me,t de namen van de repatrleerenden, die zich aan boord van het s.s. „Boisse- valn" bevinden, dat op Donderdag 31 Mei In Holland verwacht wordt. Op Java geïnterneerden. Ter inzage op ons bureau l.lgt de lijst' met namen van geïnterneerden in de suikerfabriek „Tjeiveng" (afkomstig uit Soerabaja) .en in de textielfabiek „Dinojo" (uit afdeeling Modjokerto). Groslijststemming Kath. Volkspartij. Gisteren werd de groslljst-slemming gehouden voor de gemeenteraadcandidaten der Karh. Volkspartij. Van de 611 uitgebrachte geldige stem men behaalden A. Heerkens 597, M. Engelhard 493, C. Sevenhoven 426, N. 1. Fennct 413, W. F. Imbens 373, G. Schuttelaar 297, J. Th. Imholz 288. J. W. de Vos 253, A. Hoonhout 242, Jos. Imholz 160, M. W. G. M. v. Loon 154 en T. Blom 84 stemmen. Vergunningen verleend. B. en W. hebben aan de fa, H. L. Jas pers vergunning verleend tof het plaatsen van een ijzeren loods met toiletruimten aan den Kattensingel no. 2. Aan de fa. Gebrs. Nagtegaal, Gouwe- kade 16, ls vergunning verleend tot het bouwen van een maalgebouw op een pérceel achter haar fabriek. '-> Aan J. C. den Edel, Kattensingel 50, is vergunning verleend tot het hebben van een marquise aan den gevel van perceel Kattensingel no. 50, mits de mar quise niet lager kan worden neetgelaten dan 2 M. boven de straat en niet buiten hét trottoir uitsteekt. Druk bezochte oadera wond van school 8 Brandweer-wedstrijden Zaterdagmiddag hadden op dc Bleekers- singel wedstr|den plaats van de Kring Gouda der brandweer. Aanwezig waren de wnd. burgemeester, den heer Polet en de inspecteur van het brandweer wezen, den heer Roos. Ca. 2.30 uur startte de eerste ploeg, Er werd over het algemeen goéd gewerkt, al werden er door ver schillende ploegen fouten gemaakt, die strafpunten opleverden. Niettemin kunnen we uit de prestaties opmaken, dat er met elan en doortastendheid door deze flinke kerels met hun leiders zal- worden opge- j treden, daar waar dit vereischt wordt. I Na de wedstrijden, werden de prijzen, die uit legpenningen bestonden, uitgereikt door den heer Polet. waarnn de heer Roos zijn waardeering uitsprak over hetgeen deze middag gepresteerd was, hij vond het echter jammer, dat van de 30 ploegen vrijwillige brandweer, welke dé Kring Gouda telt, er slechts 8 ver tegenwoordigd waren. Dit ken beter. Spreker memoreerde dat er in ons laad per maand voor ca. 1,5 millioen gulden door brand verwoest wordt, dit kapitaal verlies kan ons land in dezen tijd van opbouw zeker niet dulden. Paraatheid ia dus geboden. Tot slot bracht de heer Joosten dank aan allen, die door hun medewerking dezen middag hebben doen ■légen. Uitslagen. 1Stolwijk 3,27-72. Gouda 3',25-93. Woerden 3,37-64. Lekker- kerk'A 4,17-8; 5. Bergambacht 4,28-8; 6. Krimpen a. d. IJssel 5,35-1 7. Lek- kerkerk B 7,24-9; 8. Berkenwoude. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Het ingezonden stuk van den Heer Bar nard geeft mij aanleiding tot de volgende opmerking. De vraag om beperking van de vermakelijkheden voor de Stille week is door het meerendeel ook van de Goud- sche bevolking sympathiek ontvangen. Er kan geen sprake van zijn dat een mta- I derheids-opvatting aan de massa wordt opgedrongen. Men heeft deze vraag als juist aangevoeld. Alleen een proefstemming zou dit bevestigen. De woorden van het ingezondene imponeerde mij als te zijn ge boren uit felle haat éegen den godsdienst. En duidelijk wordt hierin gedemon streerd dat de muur der antithese nog hecht en sterk is. Geachte 'redactie, des Burge meesters besluit voor de Stille week is genomen, neerschrijven van onvriendelijk heden neeft verder geen zin. Ik dank U voor deze mi) verleende plaatsruimte. J. G. W. F. Bik Weersverwachting, medegedeeld door het K,N.M.l. tot mnrgeMvnmd. Wordt verwacht i Afnemende bewolking met matige1 wind uit Z. richting. Overwegend droog. Warmer. Wij achten hiermede de discussie gestoten Met school 1 naar da Jeugdherberg Een leerling van school 1 maakte onderstaand verslag van n verblijf in de Jeugdherberg te Reeuwijk. Wat Is er In Gouda te doenl Reünie, Vrijdag t/m Donderdag „Contra bande". (Toegang boven 14 Jaar) Schouwburg-Bioscoop Vrijdag t/m Don derdag „Monte Carlo" (Toegang boven 18 jaar) Thalla-Theater, Vrijdag t/m Donderdag „De roode aarde", (Tgegang bovea 18 jaar) Van Vrijdag t/m Donderdag Voorstel- llngen door het circus Van Bever. Dinsdag 28 Mei, Leger dei Helle, 2.15 uur. Gezinsbond-samenkomst, 7.30 uur Ledenvergadering. Woensdag 29 Mei, Vrije Evang. Gem. Zeugestr. 38, 3 uur, Gebedsuur. Bureau „Groot Gouda" v. 7-8.30 uur. Spreekuur voor gcrepatrieerden. De oudercommissie van school 8 heeft Donderdagavond 23 Mei een ouderavond belegd, die een speciaal vergaderkarakter droeg. Nadat de heer Swanenburg, hoofd van schdol 8, dezen avond had geopend, gaf hij gelegenheid aan den secretaris en den penningmeester voor het voorlezen van de notulen en het jaarverslag, die door de aanwezigen werden goedgekeurd, waar na door het aftreden van de heeren Re- meijer en Nleuwveld tot verkiezing van twee nieuwe commissieleden werd over gegaan. De heer Remeijer stelde zich weer herkiesbaar. Na stemming werden gekozen de heer Remeijer en mevr. v. d. Want. Hierna sprak de heer Swanenburg over verschillende punten, die de ,scho°lbe' troffen, zooals de moeilijkheden, die men heeft om schoenen en klompen te ver strékken, het funeste van het vele bios coopbezoek der kinderen, het grootebe- lang de kinderen op tijd naar bed te sturen en om door de snoeplust te beperken de spaarzaamheid bi) de kinderen weer ^Nad^^'nige ouders gebruik hadden gemaakt van de rondvraag. wcrd d"c ouderavond gesloten en werd er gelegen heid gegeven in de verschillende klaseen Set werk van de kinderen te bezichtigen, Vooral «viel op het schitterende teek« werk, dat in de zesde klas aan de wanden was gehangen en de fleurige indruk die men kreeg van de klassen, waér groote aquariums met vischjes en ander water- gedierte stonden. Al met al een nuttigen °UDer Mmwstelling vao de oudercommis- is nu als volgt de heer de, GrUiiVnnm ea Remeijer. éecr.. v. Leeuwen, penningm^ea v. d. Berg, T. Rook en mevr. v.d. Want, leden. Contrabande. De Reunle-bioscoop draalt deze week de Engelsche splonnage-film Contrabande met Conrad Veldt en zijn tegenspeelster Valerie Hobson. pe ingewikkelde ;intrige in deze film stelt aan de bezoekers hooge eischen, maar is hierdoor zeer aantrek kelijk en spannend. Deze rolprent boeit van het begin tot het einde, omdat de ontknooping pas in de laatste scènes duidelijk wordt. Contrabande behandelt de eerste episode uit den laatsten oorlog en speelt in den tijd van den Duitschen inval in Noor- wegenden Denemarken. l' De Engelschen controleeren de neutrale schepen, die door het Kanaal varen. Op een Deensch schip, waarven Conra«J Veldt gezagvoeder is. bevinden zich twee Brltsche spionnen. Een hiérvan is Valeriè Hobson. Terwijl het Deensche schip na onder zoek wacht op de toestemming om te vertrekken, gaan de twee spionnen van boord en vallen in Londen in handen van Duitsche spionnen. Conrad Veldt, die op het moment, dat ook hij van boord wil gaan. zijn paspoort en dat van zijn eersten officier mist, krijgt ver moedens. reist het tweetal na, verliest den mannelijken metgezel van Valerie Hobson uit het óog, en trekt met haar alleen door Londen in „black out Het verblijf van enkele uren in Londen is het meest spannende gedeelte van deze film. Enkele revuescènes brengen een adempooze in deze superieure spionnage- fi>Aan deze film gaat een gekleurd filmpje en Hollandsch nieuws waarin de wed strijd „Nederland-België\ vooraf. Reünie biedt deze weeje een programma, dat het aanschouwen zeer zeker waard is. Benoemingen en ontslag. B. en W. hebben den klerk 2e klasse bij den controleur der gemeente-financien Th. J. van Dalen bevorderd tot klerk le klasse in tijdelijken dienst bil den gemeente-ontvanger, met ingang van Juni 1946. C. J. Hekker is benoemd tot klerk le kiasse ten kantore van den gemeente ontvanger. In tijdelijken dienst, met ingang van 15 Juni 1946. Met ingang van 1 Juni 1946 is eervol ontslag verleend aan J. D. Sanders als le klerk ter Secretarie. Aan A. M. Wassing, is op zijn ver: zoek eervol ontslag verleend als werkman bil de Gasfabriek, met ingang van 27 Mei 1946 en aan H. L. Julsing op zijn ver zoek als monteur der electrische centrale met ingang van 22 Mei 1946. Dinsdagmiddag half twéé. Ieder haastte zich naar het schoolplein. Bepakt en ge zakt gingen we er op uit. Het was een lange, maar.,., een fijne wandeling. Ieder was verheugd, toen wij er waren. Som migen waren erg moe. Geen wonder. Toch waren we al aan het spelen. Naheteten gingen we in kleine groepjes de omgeving verkennen. Toen we weer in de jeugd herberg kwamen was het tijd voor de bonte avond. We roeiden in een grote boot naar een eilandje. Daar hebben we toneel gespeeld en klonken onze kamp liederen. Het slot wis een grpot kamp vuur, waarbij 8 meisjes zongen. Het klonk erg mooi in de stillevavond. Hoger en hoger laaide het vuur op. De vonken sprongen overal heen. Uit volle borst klonk ons kampvuurliéd. Toen we van't eijand afgingen zagen *1) het vuur door de bomen heen nog branden. Dat was een erg mooi gezicht. Toen ik op bed lag, dacht ik er nog aan, hoe mooi die avond geweest was. De volgende morgen, 7 uur opstaan, heerlijk fris wassen en aankleden. Gauw naar buiten en wat wandelen. Dan een stevige boterham. Na het eten moest ik meehelpen de zaal schoonmaken. Toen alles klaar was gingen wij naar de speel tuin in Reeuwijk. Daar hebben we heer lijk gespeeld. Er was éen glijbaan, twee wippen, twee schommels, een rekstok en een draaimolen. Wij kregen ook limonade, dat was heerlijk. Daarna gingen we weer terug naar de jeugdherberg. Allen rammel den van de honger. Maar.... o schrik, het eten was nog niet klaar. Maar na een poosje wachten, stond het op tafel. Wij aten eerst heerlijke soep, daarna lekkere aardappeltjes met sla en jus. Het smaakte alles overheerlijk. Na het eten gingen wij zwemmen. Het water was lekker fris. Toen wij ons aangekleed hadden, deden wij nog wat spelletjes, o.a. 3 is te veel en ichiet. Daarna was het weer tijd om te vertrekken. Het was wel jammer, want we hadden het best naar onze zin. Twee dagen waren wij er. Twee volle dagen van heerlijkheid. Willy Pets Nieuwe spelling. Prijzen Loterij Nederland Helpt Indië. De prijzen van de loterij „Neder- helpt Indië" kunnen t./m, Zaterdag 1 Juni dagelijks op Ons bureau worden afgehaald. Lt. ter Zee J. J. Hoogendoorn spreekt over Radar Wielercriterinm Gouda en Alphen aai» den Rijn Tweeden Pinksterdag zal voor de 6e maal de ronde vanGouda verreden worden. Diverse wielrenners van naam hebben reeds ingeteekend, zooals Middelkamp, Pellen aars, Sijen, Oomen, de Korver, Lambrechts, terwijl ook onze stadgenoot Hofstede van de partij is. De te rijden baan is de Bleekerssingelen de Boelekade. Behalve de wedstrijd voor profs en onafhapkelijken over ca. 120 km, zullen eerst dc amateurs en de nieuwelingen n afstand van 50 km op hetzelfde traject '"zooals waarschijnlijk al bekend is zal op Hemelvaartsdag de ronde van Alphen worden \erreden, waaraan behalve de Ned. favoriete renners, ook dlv.buitenl. renner deelnemen. t. In het gebouw van de firma Bruns heeft Vrijdagavond de Luit. ter Zee J. J. Hoo gendoorn, commandant van het Radar- opleidingnchlp „Soemba", vooreen 150- tal genoodigden in een zeer interressan» betoog enkele bijzonderheden verteld over Radar. Voor dat de heer Hoogendoorn het woord nam, heette eerst de voorzitter van het comité „Onze Marine", de heef I Molenbeek, allereerst alle aanwezigen van harte welkom en zelde verder, dat reeds meer dan 16000 bezoekers de tentoon stelling, die hedenmiddag gesloten wordt, bezocht hadden. De heer v.d. Molen, oud-gezagvoer der bij de Koopvaardij, zette hierna in het kort het doel van de tentoonstelling uiteen. Daarna gaf hij een kort resumé over de prestaties ven onze zeelieden tij dens den oorlog en bracht een eere-saluut aan de vrouwen en kinderen, die in Hol land waren achtergebleven. Hierna nam de heer Hoogendoorn het woord. De twee voornaamste uitvindingen van dezen oorlog noemde spreker den atoombom en Radar. Met behulp van Radar kak men op vrij eenvoudige wijze richting en afstand bepalen van vlieg tuigen en schepen. Het principe van dit systeem berust op de terugkaatsing van ultra-korte golven, die reedS in de vorige eeuw ontdekt waren. Radar is reeds voor den oorlog in verschillendelanden, waar onder ook Nederland ontwikkeld, In Duitschland was men bij de proef- nemingen steeds eenige stadia ten achter bi) de geallieerden. Dit was wel de voor naamste oorzaak, dêt de slag om Enge land- een groote overwinning voor de geallieerden werd. Na nog eenige bij zonderheden verteld te hebben over het uitzenden en ontvangen van de „Radar golven", ging spr. over tot de bespreking van de diverse systemen, die momenteel In gebruik zijn. Spr. toonde vervolgens het beleng van Radar aan voor den na- oorlogschen tijd, speciaal in verband met zee- en luchtvaart. Nadat de heer Hoogendoorn tot slot de opleiding bi) de marine besproken had, werd hij door den heer, Molenbeek be dankt voor zijn leerzame lezing, waarna gezamenlijk nog een rondgang over de tentoonstelling gemaakt werd. GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1