Meubelveiliog NETTE MEISJES Meisje oi Werkster Woningruil Diitschi kroiiunigi Pino GOEDE PIANO MEUBELMAKER Meisje gevraagd Gouda 1946 Bleekerssingel 40 Uc£ doei fif Hofstede en Tan Egmond mooi zomerhuisje D.Y.P.-U" EEN MODERNE „SCARLET PIMPERNEL" BUITENLAND DE RIJKSWERKPLAATS VOOR VAKONTWIKKELING TE EINDHOVEN Over het algemeen is het ia- ons land nog te weinig bekend, op welke manier de Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling medewerken aan de scholing van vakarbeiders, op geheel nieuwe basis. Het systeem van scholing dat thans in zwang is, is geheel nieuw, en wordt vooral getoetst aan de practijk. De resultaten, hiermee geboekt, hebben de initiatiefnemers volkomen in het gelijk gesteld. Een metselaar b.v. bleek reeds na circa 4 maanden zoover te zijn, dat hij 2/3 presteert van een vol waardige kracht. Dit bleek eveneens het geval bij een timmerman na een scholing gedurende acht h negen maanden. Allereerst wordt de cursist nauw gezet psychologisch getest, waarbij rekening wordt gehouden met heredi taire eigenschappen, liefhebberijen, enz. De staf, die zich met dit onder zoek belast, is gevestigd te Eindhoven, en werkte de methode uit ook voor de werkplaatsen te Venlo, Helmond, Maastricht en Nijmegen. In Amster dam is men bezig met een proefcursus metaalbewerking. Na afloop van de test, waarbij een uiterst soepele selec tie wofdt toegepast, wordt de deel nemer geplaatst in die afdeeling, waar hij krachtens aanleg en voorkeur he* best op zijn plaats is. De eigenlijke scholing beteekent een ware revolutie op het gebied van vak opleiding. Geen droge theoretische kennis, die latet weer overboord wordt gegooid, doch juist zooveel the orie als voor de practijk nuttig en noodig is; geen uiterst gedetailleerde teekeningen, doch een ruwe schets, waarbij de hoofdlijnen goed tot hun recht komen. Ten einde de vaardigheid met de verschillende gereedschappen zoo hoog mogelijk op voeren, maak* men gebruik van rythmische metsel en timmeroefeningen. Een werkmees ter gëeft op een ijzeren buis en blik ken bus de maat aan, terwijl de leerlingen in rythmische beweging de verschillende oefeningen uitvoeren. Bij het metselen oefeningen met den truffel en met een steen of met beide tegelijk. Het is interessant om te zien hoe de cursisten, na een tijd proef ge bikt te hebbèn op een houten blok met spijkers, een steen op de juiste maat weten af te kappen. Dat het groote belang van deze nieuwe scholingsmethoden erkenc wordt, blijkt wel uit het feit, dat de leerlingen, wanneer zij den cursds waaraan op ieder oogenblik kan wor den deefgenomen en waarvan de tijdsduur afhankelijk is van de vor deringen van den leerling hebben doorloopen, gaarne door een patroon worden aangenomen. Zoodra de mogelijkheid daartoe opengesteld wordt, ieffi; wat afhang van ruimten, die de gemeente zou kun nen verleenen, zal een cursus voor meubelmakers worden geopend, waar voor zeer teel animo bestaat en waar voor de geschikte leerkracht eveneens reeds gevonden is. Het Departement van Marine en van^&ifteejivaart Voor het tijdperk, dat de minister van Marine en Scheepvaart a.i. in ver band met zijn reis naar het buitenlanc afwezig is, zal het beheer van de de partementen van Marine en van Scheepvaart ad interum worden waar genomen door prof. ir. W. Schermer- horn, die tevens belast blijft met de algemeene oorlogvoering van het Ko ninkrijk. Verhooging van den melkprijs bepleit Gistermorgen vergaderden te Delft de afdeelingen Delft en Schipluiden van de Coöperatieve Melkafnemers- Centrale, ter bespreking van den melkprijs, die met goedkeuring van de Stichting van den Landbouw-over het jeheele land op vijftien cent per liter is vastgesteld. De C.M.C. was echter van meening, dat voor een behöorlij- cen kostprijs de melk in Noord-) en Zuid-Holland ten minste 17 ceprper iter moet opbrengen. Orchideeën uit New York aangekomen De orchideeën, welke gistermiddag met de eerste retourvlucht van de K.L.M., per „ftyfng Dutchman" „Schiedam" arriveerden en bestemd waren voor H.M. de Koningin, zijn gisteren op het paleis Soestdijk aan geboden. Efe Noodwoningeit-te - Vlissingen Dezer dagen is een honderdtal noodwoningen aan de haven van Vlis- singen'in gebruik genomen. Met het Zwitsersch barakkenkamp is hier dus een heel dorp ontstaan, dat zich ver moedelijk nog wel zal uitbreiden. Tsjechen gaan op ons land vliegen Maandag 27 Mei om 11.40 v.m. zal het eerste vliegtuig van de C.S.A. op Schiphol aankomen. Met ingang van dien datum voeren de C.S.A. en de K.L.M. den dienst Amsterdam—Praag vice versa wederom gezamenlijk uit. H. van den Broek te 's-Hertogenbosch ingesloten Op last van den procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch, is in het Huis van Bewaring aldaar ingesloten Hugo v. d. Broek, ouddioofdredacteur van de Limburger Koerier. Dr. Hirschfeld gaat in beroep bij de Kroon Naar wij vernemen heeft dr. Hirsch feld, aan wien de regeering eervol ontslag heeft verleend als secr.-gene- raal van de voormalige departementen van Handel, "Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij, en~ die de bevoegdheid had in beroep te gaan bij de Kroon opgrenddatdit besluit genomen is in afwijking van het advies der commissie-Scholten, van deze bevoegdheid gebruik ge maakt. De „Maandag-ochtendcent" overgedragen aan het Roode Kruis. De leerlingen van ruim 25Q0 Nederland sche scholen brachten gedurende maandeg. achtereen eiken Maandagochtend eencent mee, welke cent bestemd was voOr hulp verleening aan het kind in Indië. Aldeze centen werden afgedragen aan de stichting „Het Nederlandsche kind helpt het kind in Indonesië". Bij deze stichting hoopten de centen zich óp tot eefc aantal van tien mtilioen en gisteren kon de voorzitter van de stichting, Dr. J. H. Wessellngs het be drag in den vorm van een cheque van f 100.000 «afdragen* aan de Indische ka mer van het Nederlandsche Roode Kruis. Namens het Ned. Roode Kruis zal aan de deelnemende scholen een oorkonde worden overhandigd. Opening Wielerwedstrijden in het stadion te Amsterdam Een groot sportief succes kan de opening van het baanseizoen 1946 in het Olympisch Stadion te Amsterdam met nationale wielerwedstrijden niet worden genoemd. Er kwamen ver scheidene onaangename incidenten voor, voornamelijk door toedoen van den renner P. Smits, die het niet „ver kroppen" kon, dat hij in Kropman tij dens de sprin'tmatch voor professio nals zijn meerdere moest erkennen. Tweemaal door bandenpech en een maal door ongeoorloofd hinderen van zijn tegenstander werd de sprint onderbroken. Bakker verraste achter de motoren vriend en vijand door zijn sublieme rijden. Nadat onze kampioen Pronk in de eerste manche Van der V:ort, Bakker, Remkes, Groenewegen en Bosland allen minstens een ronde achter zich had gelaten, nam Bakker in de tweede manche onmiddellijk de leiding. Van der Voort eindigde op nieuw als tweede, terwijl Pj;onk derde werd. Met groote spanning wachtten de ongeveer 20.000 toeschouwers de laatste manche af. Pronk, v. d. Voort en Bakker hadden allen vier punten' op dat moment. Wëer schoot Bakker ikei er achter den gangmaker v. d. Bom onmiddellijk tusschen uit en verre van hem te kunnen volgen, zakte v. d. Voort a lspoedig tot de laatste plaats af. Met een voorsprong van bijna een ronde op Remkes, die taai als altijd tot twee maal toe de vierde plaats h$- zette en in de laatste manche de eenige was, die door Bakker niet werd ge passeerd, won Bakker den stayerwed strijd met vijf punten uit drie man ches, Pronk werd tweede met 8 pun ten, v. d. Voort en Remkes deelden de derde en vierde plaats met ieder 10 punten. Bijster kwam in den eindstrijd tegen den jongen, maar veelbelovenden Hijzelendoorn als winnaar van den sprintwedstrijd te voorschijn, de pjt tige Cas Kleefstra bewees djpqjeuw, dat hij zijn wegkampioenschap hie maar toevallig heeft gewonnen doof" onweerstaanbaar den klassementwed strijd over 6 km te winnen en bij de beroepsrijders wist Kropman ondanks verwoede pogingen van Smits om hem in den eindstrijd, waaraan ook den oud-wereldkampioen amateurs v» d. Vijver deelnam, het passeeren in de bocht te verhinderen, zijn beide tegen standers achter zich te laten. Smits werd wegens zijn onsportieve rijden gediskwalificeerd. De uitslagen luiden: Sprintmdtch voor beroepsrijders: Finale: 1. Kropman. 2. Van der Vijver. (Smits gediskwalificeerd). Klassementswedstrijd voor amateurs over 6 km: 1. C. Kleefstra, 7 punten uit drie klassementen, tijd 8 min., 31 sec.; 2. M. van Gelder, 4 punten; 3. Jf Kunst, 4 punten; 4. P. Duyns, .3 punten. Sprintwedstrijd voor amateurs: 1. Hijzelendoorn, 12.6-sec. 2. Bonte koe. Tweede demi-finale: 1. Bijster, 14 sec. 2V Van Gelder. Finale: 1. Bijster, 13 sec. 2. Hijze lendoorn. Verliezers van de demifinale: 1. Bontekoe. sec. 2. V^n Gelder. Een Engelsche officier, kapitein F. A. Clarke, die over geheel Java be kend staat als de „Scarlet Pimpernel en die nog slechts twee maanden ge- eden de bevrijding van door de ndonesische terroristen gevangen ge nomen Nederlanders beraamde, is :hans terug in Engeland. Hij vertelde aan een verslaggever ioe hij meer dan 200 mannen, vrou wen en kinderen uit de streng be waakte gevangenkampen der extre misten wist te smokkelen. Kapitein Clarke, die één keer door de Indonesiërs werd ontvoerd en vijf maal in een hinderlaag viel, zei, dat het werk, dat hij met deze reddings pogingen deed, geheel los stond van zijn werk als politiek intelligence- officier. In feite was het een negeeren van de order van zijn brigadier- generaal. „Doch toen ik de resultaten zag van de mishandelingen en de massamoor den waarbij vrouwen en kinderen verminkt werden, had ik vlug een be sluit genomen, zoo deelde kapitein Clarke mee. Vooral toen ik het nieuws vernam, dat de 13-jarige zoon van een van mijn zakenvrienden gestorven was in de handen van de terroristen. Dag op dag trok kapitein Clarke er op uit, om, ongewapend en slechts gekleed in een shirt met de woorden „Great Britain" de grens te overschrij den en het Indonesisch gebied rond Bandoeng binnen te dringen. Bij zijn eerste poging slaagde kapi tein Clarke et. in, om drie personen uit een gevangenkamp te bevrijden. Later gelukte het hem zelfs, om 70 personen tegelijkertijd te bevrijden. Hoe hij zulks klaar speelde moest nog een gehejm blijven, daar er nog tal van gevangenen in de kampen ver toeven en hij bij het prijsgeven van zijn geheim het leven van anderen, die zijn werk zouden voortzetten, in ge vaar zou kunnen brengen. Bij een bepaalde gelegenheid sleur den de Indonesiërs hem uit zijn wagen en brachten hem naar een plaatselijke pëVangenis. Men vertelde hem, dat hij onmiddellijk zou worden neerge schoten. „Ik ken het temperament der Indo nesiërs", aldus kapitein Clarke, „en ik begon met stevig tegen hen te keer te gaan en te eischen, dat er een Indo nesisch hoofdofficier zou worden ge roepen. Mijn bluf had op wonderbaar lijke wijze succes. Kapitein Clarke heeft thans mobili satie-verlof. Hij hoopt binnenkort naar Java terug te keeren als een handels vertegenwoordiger. Zijn Javaansche vrouw gaat met henj mee. Het Engelsche geboortecijfer Het geboortecijfer in Engeland is stijgende, over de periode van 8 Jan. tot 18 Mei 1946 bedraagt het aantal geboorten in Shgeland en Wales 153.998, hetgeen ongeveer 20.000 meer is dan in dezelfde periode in 1945. DE INVOER Mf BELGIË Dr. Van Oorschot deed eenige mededeelingen over flen wederzijd- schen export. Hoewel België een im porteerend land is, zal het ons klom pen leveren. Ondanks de moeilijkhe den, waarvoor België staat op het ge bied van textiel in verband met het kolenvraagstuk en de kwestie van ge schoolde arbeidskrachten, levert het ons garens en weefsels. De Fransche en Belgische- verdragen vullen elkan der op het gebied van katoenen, wol len, vlas en jute garens aan, zoodat wij gedurende de verdragsperiode vol doende zullen ontvangen. Reeds vooi den oorlog moest Nederland garens importeeren en de Nederlandsche fa brieken kunnen, wanneer zij op volle productie werken, slechts in de helft van onze gafenbehoeften voorzien. Ook is de levering van vensterglas toegezegd, n.l. 1 millioen vierkante meter diverse soorten en 3 millioen speciaal vensterglas. Deze leveranties staan los, van de reeds eerder toege zegde hoeveelheden vensterglas. Wat verpakkingsglas betreft, ook dit zal worden ingevoerd, ofschoon Neder land zelf een dergelijke industrie heeft. De export van dit product zal evenwel in beide richtingen geschie den. Kalk, gips, natuursteen en ce ment voor den wederopbouw zullen eveneens door ons geïmporteerd wor den. Ten aanzien van dit laatste pro duct doet de factor kolen zich weder gelden, die oorzaak is dat de Neder landsche industrie nog niet op volle kracht kan werken. Nu Duitschland als leverancier is weggevallen en ook Engeland ons niet kan helpen, is het van belang, dat wij uit België wals- producten zullen ontvangen. Ook an dere metaalproducten, auto- en fiets banden, chemische producten, tho- jnasslakkenmeel voor den landbouw en Luxemburgsche wijn behooren tot de producten, die door Nederland zul len worden ingevoerd. De Nederlandsche leveranties België zal van Nederland afnemen electrische producten, zaftd en grint, kleurstoffen, linoleum, zout en houten meubels. De uitvoer van boeken en tijdschriften is vrijgegeven, alle aan gevraagde licenties zullen worden ver leend. Naast den uitvoer van groenten en zaaizaden zal ook vjsch worden geëxporteerd, niettegenstaande België zelf 'n visschervloot heeft en boven dien doordat het eerder bevrijd was dan Nederland, verdragen met Noor wegen eft Zweden had gesloten. Ten slotte kunnen nog als exportproducten vermeld worden pootaardappelen, con sumptieaardappelen, bloembollen, vlas en bier. Gehoopt wordt, dat door het tot standkomen van dit verdrag de zwarte handel tusschen beide landen zal wor den opgevangen. Vermeld kan nog worden, dat de handel zal worden vrijgelaten, doch dat een invoerver- gunning nog altijd noodig blijft. Ongeluk in „Atoom-Laboratorium" Tengevolge van een ongeluk in het laboratorium voor atoomonderzoek in Nieuw-Mexico zou volgens een. offi- cieele verklaring „een klein aantal personen" gewond zijn. Een onderzoek is4ngesteld. Functionarissen van het laboratorium weigeren eenig commen- Itaar te geven, New York als tijdelijke zetel der Vereenigde Naties Pres. Truman heeft aan Edward R. Stettinius, Amerikaansch lid van den Veiligheidsraad, medegedeeld, dat de Amerikaansche Regeering hem krach tig zal steunen bij zijn pogingen om de beslissing van de algemeene ver gadering ter vestiging van (het tijde lijke hoofdkwartier der V.N. _tn New York voor den duur; van drie jaarj ten uitvoer te brengen. Verder machtigde de President Stettinius den secretaris-generaal van de V.N. ten de andere delegaties te bevestigen, dat de Amerikaansche Regeering alle hulp zal verleenen in verband met 1de rege lingen voor de vestiging van de tijde lijke hoofdzetel. Onder deze hulp zijn mede begre pen: het verleenen van voorrang W>f benoodigde materialen, de beschik baarstelling van accomodate en zoo danige andere regelingen die noo - zakelijk mochten zijn, niet alleen voor het verschaffen van voldoende kan toorlokalen, vergaderzalen eq anaer faciliteiten aan de V.N., doch pok Bi ter beschikking stellen van behuizing en vervoersmogelijkheaen voor de leden van het secretariaat de delegaties van de leden-staten. De Heer en Mevrouw G. A. v. d. GIESEN—PROOST geven U met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter SJOEKB Moordrecht 25 Mei 1946 Rotterd. Weeshuis Tijdel. v.lftcrspn-Ztekenhuis.Gouda Wij geven, zeer verblijd, kennis van de geboorte van onzen Zoon Willem Pieter A. C. Baas C. H. Baas-ten-Hove Gouda, 26 Mei 1946. Voorwillens 53 Tijdelijk adres St. Jozef Paviljoen voor dag of dag en nacht. Zater dagmiddag en Zondag vrij. Brand, Stolwijkersluis Te koop gevraagd een i.g.st.z. HEERENFIETS zonder banden M. v. Loon, Gr. Florisweg 28D Dinsdag 28 Mei a.s. de laat- ste kijkdag v. 9-12 en 2-5 u. Verkooping Woensdag 29 Mei a.s. des voorm.lOuur Voor de veiling van 12 Juni a.s. kunnen de goederen worden ge bracht of gehaald t/m. 6 Juni a.s. Deurwaarder Blokland Kruqerlaan 42 - Telefoon 2886 tubel^n als Uw me defect zijn 1 Velen brengen ze naar Bosch weg 118—124 Een goede raad, doet gif dat ook Chocolade- en Suikerwerkfabr. „Bonera" N.V* te Gouda, vraagt eenige voor diverse afdeelingen Goed loon. Prettige werkkring Aanmelden dagelijks van 8—12,30 en van 1—5 uur bij deurportier, Gouwe 222 GEVRAAGD I Lpet 1 p Wed voor de keuken. „CENTRAL" - Markt 23 Bod gevraagd op Merk Steinbach, klasse C. Nette Jongeman zoekt kennismaking pet nette vrouw, 30 40 jaar of 'uwe. Br. met foto, eerewoord retour, onder no. 7631bur. v. d. bi. Z.g.a.n., Amerikaansche schoenen m. 36) ruilen voor dftStgsschoenen m. 39, Hollebeek, Sophi&McQat 44 Een paar nieuwe zwarte sportschoenen 39 ruilen voor een schoenenbon Br. onder no. 7592, bur. v. d. blad GEVRAAGD Leerling of halfwas Haastrechtichedijk D 51 Woningruil aangeboden te Amster dam, Utrecht, Den Haag, Rotter dam, Schiedam, Hasrlem, Dordrecht Schoonhoven, Den Bilt, Veendam, Leeuwarden, Bolsward, Enschedé, Oss. Vele woningen omg. Gouda en ter plaatse. Gevraagd woningen te Gouda. Ook nog met andere plaatsen in Nederland kan geruild worden. Woniogruilbur. „Succes" K. Tiendeweg 26, Tel. 3316, Gouda Geopend van 10-12 en van 2-3 u. Te koop of te ruilen mijn prachtige poor prima Motorrijwiel of Zeilboot B.M. Br. onder no. 7630, bur. v. d. bL Te koop aan Elfhoevenplas, met Inventaris. Tevens Zeilboo 2-pera. kano. ,_j Br. onder no. 9000. bur.v.d-^ TE KOOP AANGEBODEN: RUILEN rt u i ucn Nieuwe Set» mat banden voor PWWJ' jüi Brieven under no. 758», bur. v»« - Abonneert U op dit bid e I Brieven onder me. 7Ó19. banna van At bied eenll.g.etx. accordion. plano-klavier 80 Verdi II, merk Hoh»«h M j» ten paar iwart. da.a*ch°«M<^»^jf Lange bruine lederen heeren|a« wind bond H"'"" Zwarte mantel maat 42. kinderjurk blauwe en bruine atroohoeden. nleu R. v. Catiweg 35 tuaacben 2 Stofzuiger „ExceUiot" pracht babyledikant, emnltie fornul. oj voor vloerkleed, keuken- en alaap kamermat. gangloopcr, traP'oc^^1|fef»»*

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4