SSK ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN SSSW „Wij waren niet zoo getapt" It/ccctedM £j) ASTBA NUMMER 239 DINSDAG 28 MEI 1946 STADSNIEUWS Tribunaal Gouda houdt zitting Redactie: L. J. A. v. d. Steenboven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3008 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 «t Geruchten over valsche honderd gulden biljetten Er doen gerochtcn de ronde, dat er in Gouda valsche f 100.-biljetten in omloop xouden zijn. Het gerucht schijnt zijn grond te hebben in het feit, dal de hand- teekening van Mr. Trip op verschillende wijzen op de biljetten sta,at afgedrukt. Inderdaad is het juist, dat de handtee- kening van den voormaligen president der Ned. Bank op verschillende wijzen is afgedrukt. In de series AA t/m AI] staat de P van Trip geheel los van het onder de handteekening gedrukte woord „president", terwijl in de series CK etc. de poot van de letter P tusschen de D en E van het woord president staat. In de series AZ tot CK komen betde uit voeringen voor. Deze verschillen behoeven voor bezit ters van f 100.-biljetten geen ongerustheid te veroorzaken. Beide soorten biljetten zijn geldig. De Maritieme Tentoonstelling gesloten Ruim 18.200 bezoekers Gistermiddag is de Maritieme tentoon stelling, die veertien dagen lang in het pand van de fa. Bruna Is gehouden, gesloten. Het comité, dat de tentoonstelling heeft georganiseerd was van meening, dat deze sluiting niet zonder meer voorbij mocht gaan en heeft hieraan danrook een eenigszins feestelijk cachet' gege|en. De heeren Molenbeek en vafcd(irMölen dankten allen, die tot het slapen van de tentoonstelling hadden medegewerkt, in het bijzonder de heer J. J. v. Geloven, directeur van het filiaal Gouda van de firma Brons, met zijn gehecle staf van winkelbedienden, decorateurs en etaleurs, die al het hunne hadden verricht, om de tentoonstelling zoo goed mogelijk voor den dag te doen komen. Ook aan de dames Molenbeek, v. Hulzen en Steensma, benevens me). Molenbeek, de pers en niet te vergeten de zeeverkenners, werden in het woord van beide sprekers dank gebracht. Aan hen allen werd een gedenkspeld overhandigd. Bij deze overhandiging bleken veel zeeverkenners de roem hunner voorvaderen niet vergeten te zijn. Onom wonden gaven zij te kennen naar zee te willen. De heer v.d. Molen verraste hen met het schenken van een marinevlag. .De heer Molenbeek deelde, in zijn slotwoord mede. dat ruim 18.200 pers. de tentoonstelling bezochten. Dit beteekent, dat Gouda, relatief gezien, een ynn de eerste plaatsen in de tentoonstelliUgsri) bezet. Het Goudsche comité bracht tijdeas de tentoonstelling d m.v. verkoop van artikelen ten bate van de Marine en door vrijwillige gaven in de „ton", een bedrag ynn ruim f 3000.- bijeen. Een kleine honderd personen, gaven zich op als lid of ieugdlid van ..De Marine". Deze mededeelinpen zijn verheugend. Het is een bewijs, dat de inwoners van Gonda belangstelling hebben voor de VaOp het einde van zijn toespraak reide de heer Molenbeek, dat het in de bedoe ling ligt. dat het Goudsche comité „Onze Marine" blijft bestaan, ten einde perma nent voorlichting te kunnen geven aan allen, fong en oud. die iets willen weten voor wat de vaart betreft. Staking Transportarbeiders Gistermorgen is een 14-tal transport arbeiders, die een schip met turf voor de fa. v.d. Want en Barras aan de Haven, hadden te lossen, niet aan het werk gegaan. De reden hiervan moet gezocht worden in het feit. dat door het collége van Rijksbemiddelaars voor het lossen van lichte turf wel, maar voor het lossen van zwaardere turf, geen prijs is vastgesteld. Aangezien de arbeiders, daar het hij» zware turf betreft, niet voor het zelfde loon willen werken als voor het lossen van lichte turf is vastgesteld, hebben de transportarbeider sbonden zich tot het college van Rijksbemiddelaars gewend, met het verzoek een prijs voor h«t lossen van zware turf vast te steHea. Op deze beslissing wordt thans door de arbeiders gewacht. Het Tribunaal te Gonda kwam Maan dagmiddag onder voorzitterschap van Mr. Bronkhorst wederom bijeen om eenfge per sonen, die zooals de dagvaarding vermeldt, „zich desbewust tegen de belangen van het Nederlandsche volk hebben gedragen" te hooren en te oordcelen. Om twee uur betraden de voorzitter, de secretaris en de leden de beeren Vixs- bose en Polet de zaal in het gebouw „Artl Legi", waar zich reeds een 30-tal „belangstellenden" verzameld hadden. Al vorens over te gaan tot de behandeling van enkele nieuwe zaken, werd eerst uit spraak gedaan in de zaak tegen S. Riet veld oit Waddinxveen, die wachtman is geweest bij de brandweer van de Duitsche marine en daarbij had medegeholpen aan de, zooals Mr. Bronkhorst het 2 weken geleden noemde, „dynamische oorlog voering". Hij hoorde nu een interneering van l'/> jaar tegen zich eischen, terwijl hij tevens voor 10 jaar uit het actief en passief kiesrecht en het recht om openbare ambten te bekleeden, ontzet is. De Woerdeniche kaashandelaar van Doorn moet zijn lidmaatschap der NSB, W A e.d., zijn burgemeester-aspiraties eu het koopan van Joodsche huizen, betalen met een interneering voor den tijd van 3 jaar. Verder werd hij ontzet uit de beide kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleeden, terwijl verder zl|n radio en de door hem gekochte huilen verbeurd verklaard werden. Woerden en nu het laatste diende. Het ging in hoofdzaak over de jaren waarin C. burgemeester van Vlissingen was, in welke hoedanigheid hij bi) zijn installatie rede eenige rare dingen gezegd had, die echter, door den verdediger van een an deren kant bekeken, toch niet zoo raar waren. Volgens een Vllsslnger schilder had C. tegen een Dnitsch generaal ge zegd, dat hl) alle mogelijke hulp zou ver- lcenen bl) een ev. inval. C. ontkende dit ten sterkste en zeide» „die persoon heeft iets tegen mij", terwijl zijn verdediger, Mr. Nanning uit Den Haag er op wees, dat Luldwleler. de schilder, geen woord Duitsch kent. Na den mislukten aanslag op Hitler schreef C. naar den Beauftragte zus en zoo een felicitatiebrief,-die hl) slechts als een beleefdheidsbrief zag. De giften aan NVD en WHN, Prontzorg Vlerduitenfonds werden evenals de abon nementen op Vova en Storm, nauwelijks aangeroerd, terwijl ook het lidmaatschap Ned.-Du. Kuituurgemeenschap weinig be langstelling had. Uitvoeriger werd stil gestaan bu het vorderen van rijwielen en naaimachines en van personen voor het werken aan de zg. asperges. Tarwijlook de dlscipllnalrk straf opgelegd aan twee ambtenaren, die C.'s handteekening nage maakt hadden, bestaande uit bet gedu rende twee weken werken aan de kust verdediging en het storten van het ver diende loon in de WHN-bus, veel stof haa hij uit angSt, dat Liefdadigheid met den knoet De eerste, die dezen middag gehoord werd was Th. v. Schijndel uit Nleuwer- kerk a/d IJssel. Th. v. S. was lid der NSB geweest en had als zoodanig de functie van groepsleider en^eheerder uit geoefend, had propaganda gemaakt voor de NSB, voor WHN e/ NVD, waarvan whs. Zijn dochter hij bunrtschapsleider was lid van de Jeugdstorm geweest, terwijl hij tevens gedurende den geheelrn oorlog naar de radio heeft kunnen luisteren. Be halve dc opgemaakte processen-verbaal waren als bewijsstukken aanwezig een uniform en koppelriem, benevens ee«dflc eenige NSB-boekeïn en brochures. Op de yraag. waarom hij in Juli '■41 NSB^er ge worden was, antwoorde van S. dat hi) een hevig anti-communist was en dat hi) hoopte. d«t de NSB betere sociaal-eco nomische toestanden zou scheppen. Hij bekende alle hem ten laste gelegde feiten, leverde echter een buitengewoon omvang rijk commentaar op diverse punten. Het Interressantst was wel zijn WHN en NVD propaganda, die hi) op diverse feestavon jden in Nieuwerkerk hield, bijgestaan door zijn vróuw, die opeen min of meer kunst zinnige wijze gedichten voordroeg.terwijl ter waarborging, van het succes der te houden collecte eenige WA-mannen in de zaal aanwezia waren. Er ontstond n fel dispuut over het al of niet opdringerige van v. S. hierbij, die een vergunning van den burgemeester had. die hier overigens geen zeggingschap in heeft. In ieder geval, hoe 't ook zij, het publiek scheen er niet erg op gecharmeerd te zi|n. want toen er eens geen WA aanwezig was. was er ge floten en gejouwd. Op de vraag van den voorzitter of hij wist hoe dat kwam. was het antwoord t „Wij stonden niet direct In de belangstelling van het volk" (óf wél. het ligt er maar aan hoe je het bekijkt). „Wij waren niet zoo getapt". Bi) de rest van het verhoor zeide verd. nog. dat hij nat.-sociallst was in NedeHandfchen en niet In Duttschen z'n. dat hil geen anti semiet was. integendeel zelfs Joden In huls gehad had en vlak voor de capitulatie ook leden van de ondergro.ndsche. Verder had hi| dtv aangeboden baantjes gewei gerd, zoodat hij zuiver als 'dealist had gehandeld. Hier legde de verdediger Mr. J.L.J. A.v. Mechelen ook den nadruk op memoreerde verder verschillende feDcn uit het gedrag van vsrd. sa Juli 41. Reden waarom hil aandrong op de uiter ste clementie. In deze zal volgende week Maandag uitspraak gedaan worden. Een NSB-burgemeester I Hierna werd de zaak Callenfils voort gezet, waarvan 4 weken geleden beteer ste gedeelte, d.i. het laatste uit zijn NSB I loopbaan, nl. het burgemeesterschap van opleverde. Verder de betrokkene een ongeval was overko men, een ambtenaar, die verder weigerde personen te vorderen voor graaf en spit- werk en ondergedgken was, in zijn „on- noozelbeid" zooals hij het uitdrukte, bij een Ned. instantie aangegeven, daar de ambtenaar niet meer op zijn werk kwam. Het gevolg was, dat de vrouw van den ambtenaar naar Vaght werd gebracht en dat diens huls door de SD leeggehaald werd. Tevens kwam nog ter sprake.dat hij bij de NSB-leiders niet al te best aan geschreven stond, hetgeen waarschijnlijk wel in 's mans voordeel zal zijn. Nadat de heer Visebose nog eenige vragen ge steld had, nam de verdediger, Mr. Nan ning het pleidooi op zich. Hij legde den nadruk op het feit, dat C.'n idealist was Verder haalde hij nog diverse punten en door hem verzamelde bewijsstukken ten voordeele van C. aan, waarna hij tevens de aanwijzingen van den minister raad van 1937, die het gedrag vastlegden van ambtenaren in geval van oorlog aan haalde. Tenslotte drong hij, mede in ver band met den leeftijd van beschuldigde, aan op de uiterste clementie. Uitspraak in deze zaak volgende week Maandag. japon uit het joodsche bezit gedragen had. een punt van beschuldiging vormde, ook In dit geval drong Mr. Rutgers op vrij spraak aan, daar de gebruikte goederen weer teruggegeven zijn en de verkochte terugbetaald. Ook voor deze beide ge vallen werd de uitspraak vastgesteld op Maandag 3 Juni a.s. Bekendmaking De Burgemeester van Gouda brengt ter algemeene kennis, dat ter bestrijding van den coloradokever het gewas op alle met aardappelen beteelde perceelen, welke op het grondgebied dier gemeente zijn gelegen, in de periode van 30 Mei tot en met 15 Juni a.s. ten minste eenmaal moet worden bespoten met water, waar aan op 100 liter 500 gram calciumarsenaat Is toegevoegd. Deze bespuliting moet zoodanig worden uitgevoerd, dat: 1«. een hoeveelheid, overeenkomend met ongeveer 800 liter per hectare gelijk matig over het gewas wordt verdeeld: 2e. dat alle bladeren van de aardappel planten met vloeistof worden bevoch- tlgd. 3e. dat op zoodanig uur en bl) zoodanige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog denzelfden dag kan opdrogen. Wanneer de bezitter van aardappelge- was niet zelf voor de bespuiting kan zorgen, is het gemnentebestunr desga- wenscht bereid de bespuiting tegen be taling van den kostprijs tt doen verzorgen. Betrokkenen dienen zich dan te wenen tot het Bureau van de afdeellng II van Gemeentewerken, Turfmarkt 48, alhier. De kosten van het bespuiten der aard appelvelden bedragen voor grootere velden met een oppervlakte van, 10 roeden of minder is per keer bespuiten f. 0,20 per roede verschuldigd. Weersverwachtingmede gedeald door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht i Bewolkt weer met plaatselijk enkele balen, hier en daar vergezeld van onweer. Wind uit zuidelijke richting iets koeler. Kiezerslijst Stemming voor de Prov. Staten Mat li ar In Gouda ta doanf Reünie, Vrijdag t/m Donderdag „Contra band*". (Toegang boven 14 jaar) Schouwburg-Btoscoop Vrijdag t/m Don derdag „Monte Carlo" (Toegang boven 18 jaar) Thalla-Theater, Vrijdag t/m Donderdag De roode aarde". (Toegang boven 18 jaar) Van Vrijdag t/m Donderdag voorstal lingen door het circus Van Bevtr. Dinsdag 28 Mei, Leger dea Heils, 2.15 uur. Gezinsbond-samenkomst, 7.30 uur Ledenvergadering. Woensdag 29 Mei, Vrije Evang. Gem. Zengestr. 38, 3 uur. Gebedsuur. Bureau „Groot Gouda" v. 7-8.30 uur. Spreekuur voor gerepatrieerden. Idem, bovenzaal Reünie, 7 uur, Da* Börger, „De mensch van morgen". Donderdag 30 Mei, Turfmarkt 54, 5 u. Ds. Joh. v. Weizen. Tijrede. Idem, Volkbood 8 nur, vergadering R.K. Bond van Lich. Gebrekklgen. Vrijdag 31 Mei, Gebouw „Daniël" 7.30 uur, vergadering Ned. vereen, vsn Lich. Gebrekklgen. Sociaal Adviesbureau NVH Maandag t/m Vrijdag zitting van 2-4 uur en tevena Woensdagavond van 7-9 uur. 1 vack. W A Plets verliest van M Byti H vd Hee verliest van J Hamerslag. A vd Pool verliest van AMP Lefeber. A Rietdijk wint van J. M. Naerebout. Edelachtbare moet je zeggen" Vervolgens verscheen voor den groenen tafel P. G. D. uit Gouda, die lid is ge weest van het N.A.F., 2 jaar in D. had gekelnerd een jodenhuis had gehuurd en tevens in dat huis aanwezige joodsche goederen verkocht hsd. Het N. A.Fleverde weinig stof op, waarna het naar D. gaan ter sprake kwam. Dit kwam, omdat hij in dien tijd zijn a.s. vrouw, die van D. afkomst was en op familie-bezoek was, in D. ging halen. Het meeste stof leverde het huren van het huis op, waarbij enkele oude bekenden, zooals Oudenaarden en Röper weer eens ter sprake kwamen. Tijdens dit verhoor kon zijn vrouw, die ook aanwezig was. haar mond niet hou den, zoodat Mr. Brinkhorst zich genood zaakt zag haar zoolang te verwijderen. Hierna kwamen de verkochte goederen aBn bod, waarbij bleek, dat D. de ver kregen waarde weer had terugbetaald. Mr. Rutgers, die de verdediging voerde, noemde verdachte een „rommelaar'waar na de huizenkwestie ter sprake bracht en aandrong op vrijspraak. Hierna werd de vrouw van D., E.T.. die eveneens be- schuldigd was, verhoord. Toen zij gere geld met „Ja" ontwoordde, voelde haar man zich geroepen te zegqen „Ja, Edel achtbare moet je zeggen", waarna D. mocht gaaa zitten, op voorwaarde dat hij zijn mond dicht hield. Bij het verdere verhoor van E.T. bleek dat zij kort na de bevrijding een bontjas had gekocht voor ruim f 1200, dit geld had haar man als kelner verdiend tijdens den oor log, terwijl tevens het feit dat zij «a De burgemeester van Gouda maakt be kend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd de lijst van kiezers aan wienis gezonden de op- roepingskaart. bedoeld in art. 53 der 1 kieswet, voor de stemming in deze ge- I meente, te houden op 29 Meiter ver kiezing van de leden der Prov. Staten en wier naam niet voorkomt op de kiezers lijst dezer gemeente. Openbare kennisgeving De burgemeester van Gouda, voorzittter van het Hoofdstembureau in kieskring IV ter verkiezing dei* leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarvoor de stemming geschiedt op Woensdag, 29 dezer, maakt bekend, dat de zitting van het hoofdstembureau wordt gehouden op den tweeden dag na dien der stemming, derhalve op Vrijdag, 31 dezer, en wal des voormiddags te tien uur in het raadhuis. Na afloop der zitting wordt het proces verbaal der zitting van het hoofdstem- bureau ter gemeente secretarie, afdeeling bevolking en verkiezingen, voor een ieder ter inzage nedergelegd. Bekerwedstrijd „Messemsker Aan den jaarlijkschen bekerwedstrijd voor leden van „Messemaker" nemen dit jaar 44 schakers deel, hetgeen een record is. De uitslag der eerste ronde ist F Eljnwachter verliest van P Rogge veen. P vd Zouwen verliest van J J Jager. M Both wint van J C Revet. Cv Twigt remise met F P Oomens. W Bos winkel verliest van N J T Hoogendoorn. J J Baggerman verliest van B A de Jong. W H M v Geelen verliest van T Rook. W Meijer verliest van W E de Jong. A vd Vllst verliest van B A de Mink. J den Broeder wint van H Meijer. P J Hardus wint van G Piket. A HeiJ ver liest van G den Boer. A. Scharloo wint van A Stolk Sr. P Lafeber verliest van P J Revet. P Hekkcr verliest van I C Kamer. F v Katwtjk remise met A H Kulik. M Lakerveld verliest van H v Geelen. J H vd Harst wint van M*No- Goudsche Athletlek competitie Zaterdag en Zondag vonden op het Ona-terrein te Goada de eerste wed strijden voor de athletiekcompetltle plaats. Er werden enkele uitzonderlijke prestaties verricht t.w. het hoogspringen van dan Alphenaar A. Leeuwenhoek, die het num mer hoogspringen met 1.70 voor zijn rekening nam. Drie athleten kwamen verder dan bij het verspringen. Opmer kelijke prestaties leverde de Schoonhove- naar Bubberman bij het verspringen Jong ens, terwijl ook v.d. Heuvel van Gouda met de Viresman Dijkwel goed voor den dag kwamen. Goede tijden maakten van Deest en Flux op de 400 meter hard- loopen, terwijl de resultaten op de 100 meter gezien kunnen worden. Verder zijn bij deze wedstrijden opgevallen de ge weldige aanwinst jeugdige athleten uit de omliggende gemeenten, die echter door de gebrekkige busverbindingen niet alle nummers konden meedoen. De voetballers zijn iets tegengevallen, daar diegenen, die thans nog met Jiun elftal aan de voetbalcompetitie deelnemen- zich nog niet tot het uiterste hebben kunnen geven. Wi) verwachten dat de tweede competitiedag eenige^ verbetering voor deze categorie te zien zal geven. MEDBDBBLINGBN PLAATSBLIJKB DISTRIBUTIBDIBNST GOUDA Schoenen Aan houders van tweede distributie stamkaarten waarvan de nummers eindi gen met het cijfer 6 (zes) wordt mee de ge deeld dat, voor zoover zij geen schoenenbon hebben ontvangen na 1 Januari 1945. volgens onderstaand schema een schoenen bon kunnen afhalen"itan~het uitreiklokaal Peperstraat. Degenen, wier achternaam begint met: A, op Zaterdag 1 Juni B, C, D, op Maandag 3 Juni E, F, G, H, op Dinsdag 4 Juni I, J, K, L, op Woensdag 5 juni M. N, O. P. Q. op Donderdag 6 Jon» R. S, T. U. V. op Vrijdag 7 Juni W, X, IJ, Z, op Zaterdag 8 Juni GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1