STEMMEN UIT DE GASTHUISKAPEL EERSTE KAMER Vsrgaderlag Dinsdag 28 Hel Lucifers van den bon Leest Groot Gouda\ BINNENLAND 1 REEUW1JK Distributie. Het agentschap Reeuwijk maakt bekend, dat a.s. Maandag 3 Juni tusschen 9 en 12 nur (en niet anders) afhalen ls van rantsoenbonnen voor a.s. en jonge moeders A.s. Woensdag 5 Juni afhalen van zie kenbonnen. Stamkaart en stamkaart-baby mede brengen. Dan wordt bekend gemaakt, dat Vanaf heden aan de ophaaldiensten verboden is. bonnen af te halen. Hieraan sal strikt de hand worden gehouden. Men moet per soonlijk de bonnen komen afhalen. Cursus eerste hulp Uitgaande van de Reeuwijksche Red dingsbrigade is de eerste cursus, die 18 lessen heeft omvat, geëindigd. De cursus stond onder leiding van dokter J. Batelaan alhier en er namen 17 deelnemers aan deel. Nu volgt een tweede en daarna een derde cursus totdat in totaal 53 lessen zullen xijn volbracht, waarna geexami- neerd wordt voor het diploma eerste holp bi) ongelukken. Uitgaande van de Reeuwijksche Red dingsbrigade zal een cursus leeren zwem men en een cursus zwemmend redden worden georganiseerd. Men kan zich tot deelname aanmelden op Maandag 3 Juni a.s. bij de zwem plaats vae den heer J. van Holst den 'S Graven broekschen weg. Gratis Zwemmen Kinderen van inwoners onzer gemeente mogen des Zaterdagsmorgens gratis zwem men in Elfhoeven, op vertoon van een bewijs dat zij inwoner van Reenwijk zijn. Bewijzen hiervoor kannen kosteloos wor den verkregen bi) de nfd. Bevolking ter gemeente-secretarie. Partij van de Vrijheid Maandag werd ten hnize van den heer N. J. van Dam aan de Reeuwijksche brng een afd. van de Parti) van de Vrijheid opgericht. Het definitief bestuur werd als volgt samengesteldTh. fl. Koek voor zitter, J. C. van Tienhovea 2e voorzitter C. de Rniter secretaris, D. Roel penning meester, Joh. van der Star, C. van den Heuvel, F. Verkerk, Adr. van Dam en J, Edelman Klz, leden. Terug uit het buitenïfend. Na een afwezigheid van precies drie jaar in het bnltcnland is geheel onver wachts onze plaatsgenoot de heer Adr. van den Hoogen, wonende in de afd. Middelburg gezond en wel in de ouder lijke woning teruggekeerd. Vncanticbonnen inleveren. De penningmeester van den Bouwvak arbeidersbond, C. Spreij te Reeuwijk, 's Gravenbroekscheweg F 21, maakt be kend, dat op Zaterdag 8 Juni a.s., acht vacantlebonnen bij hem kunnen worden ingeleverd. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Aangiften van 16/m. 22 Mei 1946. Geboren: Jan, zv den Ouden en F Roodnat. Albert Hendrik Arie, zv C G Struijk en H Schotman. Adriaans Hugo, zv A A Stuurman en C van den Heuvel. Hendriku8 Johannes, zv J J Troost en H M van leperen. Leendcrt, zv H Ver hoef en N A Both. Aart Robbert Cor nells, zv W van Ringelenstein en E de Brnijn. Marinas Cornells, zv C Boersma en A M van den Berg. Marinus Johannes Petras, zv J A Theussen en M v Leeu wen. Abram, zv A Gelderblom en M van der Valk. OndertrouwdA F Spoel en C M Bresser. J Neven en C J Terlouw. M A de Wit en C M van Rhijn. Gehuwd: C Grondman en L M van der Plaat. Overleden i M M de Vries, cchtgen, van G Rijnsburger, 83 J. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 zilveren armbaad, 1 huis sleutel* Verloren 1 bruine actetasch, 1 grijze celntnnr, I fluweelen taschje met inhoud. Lnchtdienst naar de West Na een aantal proefvluchten gaat de K. L. M. met ingang van 6 Juni a. s. eenmaal per week een Luchtdienst Am sterdam-New York-Curacao onderhouden. Bij den aanvang der Dinsdag gehouden zitting der Eerste Kamer heeft de voorz. het overleden lid Jhr. Ridder van Rappard herdacht. Zonder beraadslaging of stemming wordt daarna goedgekeurd het ontwerp „tijde lijke maatregelen ter verzekering van een doelmatig gebruik van tot zeehavens be- hoorende werkkrachten en hulpmiddelen" Daarna werd besproken het ontwerp: „voorzieningen met betrekking tot de vaststelling, wijziging en aanvulling van de begrootingen van het rijk voor de dienstjaren 1942 tot en met 1945 en met betrekking tot het doen van uitgaven voor het dienstjaar 1946, in afwachting van de vaststelling bij de wet van de rljksbegrooting voor dat dienstjaar. De heer v. d. Brink (r.k.) uit zijn waar deering voor het energieke werk van den minister van financien. Daarnaast zegt hij critiek te moeten laten hooren aan het adres van den bewindsman. De minister van Financiën, de heer Lleftlnck zegt "het in algemeene zin eens te zijn met de opmerkingen van den heer van den Brink, te weinig is z.i. echter als uitgangspunt gekozen de ontzagelljke ramp, welke ons land heeft getroffen. Spr. deelt verder nog mede, dat op zijn departement krachtig gewerkt wordt aan «en plan tot saneering. Hij hoopt, dat de Staatsuitgaven in het komende Jaar aanmerkelijk omlaag ge bracht zullen kunnen worden, zonder er op vastgelegd te willen worden, zegt de minister, dat de inkrimping der Staats uitgaven 1 ''4 milliard zal bedragen, ver deeld over de verschillende Departementen. Bij de regeering, zoo verklaarde spr. verder, bestaat geen neiging tot verster king van inflationistische tendenzen. Het ontwerp wordt daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Vervolgens gaat de kamer in comite- generaal ter behandeling van de raming der voor de Kamer in 1947 benoodigde uitgaven. Onmiddellijk daarne worden eenige wetsontwerpen in de afdeelingen onderzocht. BEGROOTING DER GEMEENTE ROTTERDAM Reeds vijftig millioen tekort 3. Wat gebeurt er op het Gemeente-Archief? Voor wij beginnen mef enkele gre pen te doen uit het Goudsch verle den, willen wij eerst nog een enkel woord wijden aan de beantwoording van de vraag, welke boven dit stukje staat, en dat wel om de volgende re den. Het is mij gebleken, dat er nog verschillende Gouwenaars zijn, die niet het minste besef hebben van wat er nu eigenlijk op ons Gemeente- Archief gedaan wordt, en die er daar om wellicht ook zoo weinig voor voe len. Onbekend maakt nu eenmaal on bemind. Deze menschen begrijpen niet, wat een archivaris of zijn custos den geheelen dag wel uitvoeren tusschen al die stapels met oude papieren en wellicht onderstellen zij, dat er den geheelen dag op een Archief eigenlijk niets wordt gedaan. Dezulken wil ik gaarne uit den droom helpen. Zoo als bekend mag worden veron dersteld, is een Gemeente-Archief in hoofdzaak afkomstig van de verschil lende Gemeentediensten, althans van die lichamen uit vroeger tijd, welke wij nü „Gemeentediensten zouden noemen. De daartoe afkomstige docu menten bevatten een schat van gege vens, welke voor de beoefening van de geschiedenis der stad van 't hoog ste belang zijn. Daarnaast is ook de schriftelijke neerslag van allerlei an dere corporaties, welker lotgevallen voor de stadsgeschiedenis van belang zijn, in het Gemeente-Archief gedepo neerd. Ik behoef slechts te noemen: de protocollen der Notarissen, welke te Gouda geresideerd hebben, de archie ven van de Rechtscolleges, welke hier vroeger hun zetel hadden, en last not least de Doop-, Trouw- en Be- graafboeken der verschillende Goud- sche Kerkgenootschappen, om U een beeld te geven van welk belang een en ander is voor hem of haar die zich opmaakt om een of ander onderwerp uit de geschiedenis van onze stad te bestudeeren. Neen, wij zouden dat Bureau voor historisch onderzoek aan den Oosthaven no. 9 heusch niet kun nen missen, zooals sommige menschen wel eens schijnen te denken. Ik laat nu nog daar, dat de Gemeente als zoo danig bij kwesties van verbouwing, onteigening e.d. nu en dan ook de voorlichting van het Gemeente-Archief noodig heeft, omdat deze instelling soms kan uitmaken, hoe de toestand van het betreffende gebouw vroéger was. Ik wijs thans slechts op de be oefenaren van de Stadshistorie in en buiten onze stad, wier belangstelling voor oud-Gouda ten slotte voorname lijk op ons Gemeente-Archief bevredi ging kan vinden. „Doch nog altijd weet ik niet wat men er nu eigentijk doet" hoor ik een belangstellend lezer zeggen. Wel nu, uit het feit, dat ons Archief cen- verschaft gegevens van eenvoudigen aard, welke een niet al te tijdroovend onderzoek vragen. Gelukkig behoort het dwaze èn vaak ondoordachte ge- sibbel (onzaliger gedachtenis!) tot het verleden, doch er zullen steeds men schen zijn, die belang stellen in hun afstamming,'en deze moeten op <je Rijks- en Gemeente-Archieven kunnen geholpen worden. Behalve de genealogische interesse bestaat er bij velen gelukkig ook een steeds meer klimmende historische be langstelling. Niet alleen van de Gou wenaars, cloch ook van ver buiten de stad komen telkens weer vragen bin nen omtrent allerlei bijzonderheden uit het rijke, verleden van de pijpen- stad. Ik zal den lezer niet vermoeien met een opsomming van al de kwes ties, welke worden opgeworpen door trum voor historisch onderzoek is,eenvoudigen en door geleerden, doch volgt al dadelijk, dat er daar minstens j welke alle getuigenis afleggen van 't twee taken te verrichten zijn. De be- i verlangen van velen, om meer te we- zoekers van het Archief moeten ge- j ten omtrent Gouda en zijn geschiede- holpen worden aan de stukken, welke j nis. Kloosters en lijndraaierijen, ker- zij voor hun ondeizoek noodig hebben,missen en hofjes, processen en pleis- en daar bij, zoo noodig, voorlichting terplaatsen, kunstschilders, geleerden ontvangen hoe zij hun onderzoek moe- j zijn beurtelings aan de orde in de ten instellen. Voorts moeten tal van verschillende brieven, die bij het Ge- brieven, zoowel uit Gouda als van meente-Archief binnenkomen. De be- buiten de stad, behoorlijk en soms antwoording van deze brieven" vraagt.. uitvoerig beantwoord worden. Zoowél veel zorg en toewijding, de vragen van de bezoekers als de 1 In een volgende schets zullen wij informaties van de correspondenten 1 nagaan of er op het Gemeente-Archief zijn voornamelijk van tweeërlei aard. Sommige zoeken genealogische ge gevens: zij willen n.l. een stamboom of een kwartierstaat van hun familie opmaken, of dit voor iemand anders doen. Daartoe hebben zij rtoodig doop-, huwelijks- en sterfdata: wan neer deze liggen vóór 1811, kunnen zij daarvoor alleen op het Gemeente- Archief terecht. Uit den aard der zaak is ons Archief niet een Genealogisch- Heraldisch Bureau. Wie een comple ten stamboom wil opmaken, moet zich tot een dergelijk Bureau of tot een genealoog wenden. Doch wat het Ge meente-Archief wèl doet, is de behulp zame hand bieden aan personen, die een genealogisch onderzoek wensohen in te stellen; het geeft aanwijzingen en VerSCheSi!Telen^rSloSÏÏ Stijging Baakbitjettenomloop het jaar aan uitgaven ad 169.271.524 staat, een 'totaal aan ontvangsten yrf f 119.271.524. Zoodat de middelearfnet 50.000.000 achterblijven. Dit bedrag is als een bijdrage van den kapitaal- dienst tot voorloopige dekking van 'n tekort uitgetrokken. Hoe het tekort werkelijk zal zijn, is zelfs bij benade ring niet te ramen. Regelmatige Vliegdienst van de K.L.M. op Bazel Naar wij vernemen, is de K.L.M. voornemens met ingang van 1 Juli a.s. een dagelijkschen vliegdienst op Bazel te openen. Het nieuwe vliegveld van Bazel, dicht bij Mulhouse, ligt op Fransch grondgebied en werd op 8 Mei j.l. voor het luchtverkeer geopend. Strenge controle aan de Belgische grens De K.N.A.C. wijst er automobilisten die naar België reizen op, dat de Bel gische douane den laatsten tijd uiterst strenge controle uitoefent, zoowel bij het inkomende als uitgaande verkeer. Ofschoon de Belgen tot dusverre zeer gemoedelijk waren, is oppassen thans ae boodschap. Uniforme Wasscherijtarieven De nieuwe wasscherijtarieven, die na overleg met de vakgroep witwas- scherij-industrie zijn vastgesteld, zijn voor elk bedrijf gelijk. De kosten van halen en bezorgen en van verzekering zijn erbij inbegrepen, zoodat de prijzen voor publiek en overheid gemakkelijk controleerbaar zijn. De nieuwe prijzen liggen over het algemeen beneden de tarieven van de tot nu toe geldende regeling. De waschbehandeling per kg met een minimum van 6 kg mag nu als volgt worden berekend: natwasch f 0.27; droogtoegeslagen f 0.40; man gel wasch f 0.48; persopmaak 0.56; :kastkla^r of geheel opgemaakt 0.64. t)e stüktarieven zijn hiermede in over eenstemming gebracht. Omtrent reis Prinselijk Paar naar België niets definitiefs vastgesteld Naar aanleiding Van een persbericht dat het Prinselijk Paar dit jaar een bezoek zóu brengen aan België, wordt officieel medegedeeld, dat zoodanige plannen wel overwogen worden, doch dat daaromtrent nog niets definitiefs vastgesteld. De nieuwe weekstaat van de „Ned. Bank vertoont opnieuw een stijging irr de bankbiljettencirculatie van 40 millioen gulden. Zij is nu gestegen tot 2.290.233.440. De heroprichting der S.D.AP. Op 8 en 9 Juni zal te Utrecht een landelijke bijeenkomst worden gehou den van een groep, die de S.D.A.P. wil doen herleven. Voorzitter van het voorloopig bestuur is de heer J. Kruyt, Leiden, secretaresse mevr. de wed. Jos. Loopuit, Keizersgracht 546, Am sterdam, penningmeester P. Langen- dijk, Amsterdam. Men deelde ons mede, dat er tot dusverre twaalf plaatselijke afdeelingen gevormd zijn. Het ligt in de bedoeling van de op richters het oude socialistisch ideaal te doen herleven, waarbij als grond slag wordt genomen het partijprogram van 1912, aangepast aan de huidige omstandigheden. Op de landelijke bij eenkomst zullen de beginselen nader gepreciseerd worden. Ook zal dan wor den beslist of de nieuwe partij nog ann verkiezingen voor de gemeente raden zal deelnemen. Op de landelijke bijeenkomst zal het bestuurslid J. de Jager een inleiding houden. JEUGDIGE PERSONEN IN INTERNEERINGSKAMP Schriftelijk beantwoorde vragen Op de vragen van mevrouw De VriesBruins betreffende jeugdige politieke delinquenten heeft de mini ster van justitie het volgende geant woord: In de* bewaringskampen bevonden zich op 1 Maart 1946 de volgende aantallen jeugdige politieke verdachten (geboren in 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930): mannelijk 2023; 1937; 1716; 1364 722; 289; 36; 2; vrouwelijk 465; 465 352; 256; 115; 15; 5; tezamen 2508; 2402; 2068; 1620; 837; 304; 41; 2. Verblijfskampen bestaan niet meer sedert 1 Maart 1946. Reeds in Februari van dit jaar zijn stappen ondernomen om tot inrichting van een jeugdkamp te komen. Door de ontruimingen van verschillende ka zernes was het niet mogelijk een der in gebruik zijnde kampen geheel voor dit doel te ontruimen. Tenslotte werd na lange onderhandelingen de hand gelegd op het kamp „Klein Heide- lager" te Deelen, dat in beheer is bij den dienst der genie. Het moest in belangrijke mate worden verbeterd, zoodat het eerst in September 1946, gereed zou ?ijn. Een afgelegen ge deelte van het kamp te Millingen, waarover tijdelijk zou kunnen wor den beschikt, kon eveneens eerst in het najaar gereed lijn. Thans is door de vermindering van het aantal gedetineerden in het Noor den des lands de ontruiming van het kamp te Hemrik bij Drachten mogelijk geworden. Dit kamp zal op 1 Juni 1946 in gebruik worden genomen als bewaringskamp voor politiek ver dachten beneden achttien jaar, ressor- teerende onder het directoraat-gene raal voor bijzonder rechtspleging. In middels wordt aan de verbouwingen te Deélen met kracht gewerkt en ook dit kamp zal, zoodra het gereed is, door jeugdige gedetineerden worden betrokken. Overgenomen wordt om, zoodra de kampruimte het toelaat, de leeftijds grens van de in jeugdkampen te plaat sen politieke verdachten geleidelijk op te voeren. Met ingang van 27 Mei kunnen lucifers in den detailhandel zon der bon worden verkocht. Klopjacht op gevaarlijken 17-jarige Een 17-jarige knaap, die er gang stermethoden op na hield en een maand lang Rotterdam onveilig heeft gemaakt, is gisteren eindelijk door de politie na een wilde jacht, welke later het karakter kreeg van een razzia, ge grepen en veilig opgeborgen. De jonge man maakte er sinds een maand zijn werk van roofovervallen te plegen met behulp van een tweetal kornuiten. Óp 22 April begon hij in het Westelijk stadsdeel zijn praktijk met een over val in de Cl. de Vrieselaan zonder dat dit geldelijk voordeel oplïyerde. Spoe dig daarna koos hij een slachtoffer uit in de Havenstraat, waarvan hij J-1.200 los kreeg, gevolgd door een overval in de Sonmanstraat met een buit van 1.150.en een in de Essenburg- straat, waar de vangst 250,be droeg. Door aan te bellen lukte het hem binnen te komen met de twee jonge mannen, die hem Volgden, in het eerst dreigde hij de bewoners met een pistool, dat hij bij latere gelegen heden verwisselde voo re^fi stengun. Dat het hem met zijn dreigementen om te schieten ernst was, wordt wel bewezen door het feit, dat hij op de oude vrouw, die hij in de Essen- burgstraat overviel en die niét spoe dig genoeg met haar geld voor den nog méér wordt gedaan. Drs. J. TAAL dag kwam, tot tweemaal toe meLzijn stengun geschoten heeft. Meermalen is dit bijna gelukt, wan neer' er een tip was binnengekomen, waar hij zich bevond, en er een klop jacht op hem werd gehouden. Door schoten uit zijn revolver eft stengun wist hij dan de hem achtervolgende rechercheurs op een afstand te hou den en zoo te ontkomen. Gisterochtend echter kon de politie een beter resultaat bereiken. Zij was er achter gekomen, dat de stengun, welke hij gebruikte, bij een bevrienden kapper in Crooswijk bewaard werd. Drie rechercheurs van het bureau Oostervantstraat trokken er op uit en juist toen zij in de bedoelde woning naar boven wilden gaan, kwam de gezochte naar beneden. Er volgde nu een wilde jacW4 door de Crooswijkbuurt over het opgebro ken Schutersveld, waarna hij over een schutting, klom van de panden aan de Crooswijkschestraat, daar aan de achterzijde een huis binnendrong, zich nog eens omdraaide om iedereen, die hem volgde met zijn wapen te bedrei gen en aan de voorzijde het huis weer verliet. Dit spelletje herhaalde zich eenige malen, .zoodat de achtervolgers hem tot vijfmaal toe een huis zagen binnengaan. Tenslotte liep hij in de val. Op den zolder van een pand aan de Croos wijkschestraat, waar hij op een kast was geklommen om door een dak raampje te ontkomen. Juist op dat oogenblik zag een re chercheur kans hem in het linkerbeen te schieten, waarna hij wel gedwon gen was zich over te geven. Met een verbonden béen verblijft hij nu in een cel op- het hoofdbureau van politie. De jonge man, de 17-jarige C. Lag" huwitz, hééft orfdanks zijn jeugdigen leeftijd reeds misdaden gepleegd van groot formaat. Reeds acht maal is nj met justitie in aanraking geweest we gens diefstal met braak. Öm met ne- kend te worden, had L. sinds veertie dagen zijn blonde haren donker g verfd. Opdracht tot den bouw van sleepbooten Door de N.V. de Bataafsche Petro- leum-Maatschappij te Den Haag zij eenige belangrijke opdrachten g plaatst bij de N.V. Arnhemsche Stoo - sleephellingmaatschappij. Behalve zeesleepbooten, elk voorzien van e zes-cylinder Werkspoordieselmotor v 340 a-p.d., welke bestemd zijn v Nederlandsch Oost-lndië, zullen g bouwd worden vier riviersleepboo bestemd voor gebruik in Nieuw-u nea. Mijnen in de Noordzee De Britsche admiraliteit heeft gis teravond waarchuwingeh uitgeg voor de aanwezigheid van mijne» gebieden in de Noordzee. Het eer gevarengebied ligt juist ten Noor van den mond van de Rees. Het tweede geebied heeft een st van twee mijl, is gelegen 50 mijl Oosten van de Tay. t r

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2