ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Gouda sins ter stembus WucUcUM Vergeet U niet EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 241- VRIJDAG 31 MEI 1946 STADSNIEUWS Ahtudimknch op 29 JmI WIE KENT DEZE „HEEREN"? PREDIKBEURTEN J Kapitein Jongeneel HAASTRECHT Redactie: L. J Mr. A. Drukkerij Drukker: A. v. d. Steenhoven A. A. J. Rijksen Verzijl, Gouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 «t 5 Gouwenaars in de Prov. Staten Voor de tweede maal binnen 14 dagen dingen opnieuw een kleine twintigduizend Gouwenaars ter stembus. Verhoudingsgewijs stemden zi) ongeveer ia den geest van het geheele land. Ook hier .vergrootten de Communisten teoen veler verwachting in,hun stemmen «antal met 186. Ook in Gouda/verloor de Partij van den Arbeid,-evenals vrijwel in het geheele land, een deel van haar Tweede Kamer-stemmen. De Kath. Volks aard! behaalde evenals de A. R. Pattij to.de St. Geref. Partij een 60-tal stemmen meer. De C. H. Unie behaalde de grootste winst Hanr stemmenaantal steeg met ruim 300. De Partij v. d- Vrijheid hand haafde zich vrijwel. In totaal werden er in Gouda ïy.BZD stemmen uitgebracht. 519 personen maak ten op de een of andere mamier hun stem biljet ongeldig of vulden in het geheel geen stemhokje in. De nieuwe uitslag brengt 5 Gouwenaars in de Prov. Staten, waar zij als vertegen woordigers van hun partijen de belangen van hun partijen zullen behartigen. "Het xijn de heeren C. H. Hagedorn (P. v. d. A.), A. Heerkens (K.V.P.), E. A. Polet (A. R.). 1. Snel (C. P. N. -De Waarheid), cn Mr. H.P.C.M. de Witt Wijnen (P.v. d. V.) De heer Polet stond nr. 1 op de lijst van de A. R. Partij. Op hem werden 23.462 stemmen uitgebracht in de staten- kieskring Gouds. De lijsttrekker van de Partij d. Vrijheid was de heer de Wlttj Wijnen, op wlen 1Q146 stemmen werden uitgebracht. De heeren Hagedorn, Heer- kens en Snel kregen ieder resp. 286, 109 en 36 voorkeurstemmen. bovendien stonden vaor de Prov. Staten nog candidaat Mevr. v. Dantzig-Melles ea Th. Allebrandi (beiden P. v. d. A.) en A. Verboom en Begeer (beiden C.H.U.) die ieder resp. 122, 41, 21 en 17 stem-1 men kregen. Het is ons'gebleken, dat de termijn voor opgave aan den marsch te klein is gesteld/ Daarom is deze met één week verlengd. Wij hopendat dan nll« ver- eenlgingen in staat zullen zijn de zaak voor elkaar te krijgen. Dus voor Pinksferen moet de opgave en het deelnemersgeld In ons bezit zijn. Het adres is A. Fijn, Krugerlaan 108. Vrdtrwengr. Partij v. d. Arbeid Donderdag 6 Juni a.s. zal deze groep een excursie maken naar de melkfabriek -De Producent". Partijgenooten die wenschen mede te gaan, worden verzocht even voor 2 uur bij de Roode Brug aanwrzig te zijn. Komt vooral op tijd, want men ver-r wacht ons om 2 uur Haar vader bestolen. De 29-jarlge dochter van den melkhan delaar H. uit Moordrecht nam bij I oorlog. Maar vooral in dezen oorlog doorstond hij wel een zeer hachelijke ge beurtenis met de aan zijn zorg toever trouwde Ned. tanker -Taria". een schuit I van 15000 ton. Februari '41 werd hij ten W. van Ierland door Duitsche torpedo vliegtuigen meer dan 40 min. achtereen met vele torpedobommen vreeselijk toe getakeld, maar met geluk en dankzij de soliede Ned. constructie, bleef de schuit drijvende en ging toch nirt verloren. Vooral de tankschepen waren een zeer gezochte prooi voor den vijand en daar stond tegenover,1 dat zij het juist waren, die de levenssappen voor de moderne oorlogsmachinerie vervoerden. De laatste 22 jaar voer hij voor de C.S.M. (Curacaosche Stoomboot Mij.) en zijn laatste boot was de „Adela", even eens een tankschip. Kap. Jongeneel ver haalt ons ook ven de groote scheeps- verllezen, die door de „black out" werden veroorzaakt. Hiermede Wordt bedoeld het bij duisternis varen zonder «enig naviga- tiellcht. O.a. gingen in de Caribische Zee veel tonnage en ook een Ameriksanrch oorlogsschip naar den kelder; de aan varingen door de black out hadden bij kans altijd fatale gevolgen. De heer J. heeft echter alle ellende doorstaan en met groote erkentelijkheid maken regeering en Mij. gewag van zijn uitstekenden staat van dienst. Wij mogen onze zeelieden dankbaar zijn, dat zi) de levensaderen open hielden en zoodoende hun rechtstreckscbe drage leverden tot de overwinning. Het moge de heer Jongeneel gegeven zijn, nog zeer lang van zijn welverdiende rust te genieten. Weersverwachting, mede gederfd door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Wisselende bewolking met hier en daar een regenbul. Matige tot krach tige wind tusscben Z. en Z.W. Geleidelijk iets koeler. Wat Is er In Gouda ka doent Reünie, Vrijdag t/m Woensdag Stalin grad. (Toegang boven 14 jaar) Schouwburg-Bioscoop Vrijdag t/m Woens dag Safia's Leugm (Toegang boven 18 jaar) Thalla-Theater, Vrijdag t/m Woensdag De groote Wherry Race Sociaal Adviesbureau NVH Maandag t/m Vrijdag zitting van 2-4 uur entevens Woensdagavond van 7-9 uur. Vrijdag 31 Mei, Gebouw -Daniël" 7.30 uur, vergadering Ned. vereen, van Llch. Gebrekkigen. Vrijdag 31 Mei, Concordia, 8 nor. Peter Hurkps, thelopaat. Zaterdag 1 Juni, -Kunstmin", 3 uur. Receptie -Olympla", ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Nieuwe Schouwburg, 8 uur, Feest avond Olympia. Leger des Hells 7 uur Bidstond, 7.30 Straatzang. Westhaven 1, 3-5 nnr Receptie ter gelegenheid van 25-jarig beslaan Foto- Studio. Inlichtingen verzocht. Het Hoofd van de Politieke Recherche Afdeeling te Gouda deelt medei Vanaf September 1943 tot ongeveer Februari 1944 waren te Gouda aangesteld een tweetal vrijwillige hulpagenten der Arbeitskontrollpolizei, welke rechtstreeks werkzaam waren onder den Dultschen Fachwerber bij het Gewestelijk Arbeids bureau te Gouda en speciaal belast waren met de opsporing en aanhouding van per sonen, welke zich door onder te duiken hadden onttrokken aan den-Arbeidsinzet. De namen dezer beide hu!peg« nten zijn: ELTJE TUIN en HENDRIK LAN- GENBERG. Zi) waren gekleed in het uniform der toenmalige Staatipolltie en spraken dialect (Groningsch en Drentsch). Mier, die nadere inlichtingen omtrent de gedragingen dezer beide personen, van wien hierbij de foto's geplaatst zijn, kan geven of op eenigerlei wijze hinder van deze perse nen heeft gehad, wordt verzocht zich schriftelijk of mondeling in verbin ding te stellen, met duidelijke vermelding van naam en adres, met het Hoofd van de Politieke Recherche Afdeeling, Oost haven 31 Je Gouda. Secretari» V. V. V. Daar de Secretaris van de Vereeniging Voor Vreemdelingenverkeer Gouda den wensch heeft te kennen gegeven zijn functie neer te leggen, zal dit secretariaat voor- loopig worden waargenomen door Mr W. Rutgers, (telef. 2891). Oosthaven 51, te Gouda. R. K. Verkenneragroep ,Sf. Franciicus De R.K. Verkennersgroep "St. Fran- iclscus" herdenkt a.s. Zaterdag en Zondag ueiaar n. u» haar haar 10-)arlg bestaan. Met haar oprichting vader melk- en boterbonnen weg en wist I destijds he?ft de Katholieke Verkenners voor deze zwarte praktijken een hand- bcweglng haar intrede gedaan in onze stad. langer jte vinden in H.A.B., chauffeur, aan Toen ln 1936 de Groep zich hrel be de Hout mansgraebt aan wie zij de bon- schelden mcldde, was zij inter-parochieel. nen verkocht. Beiden zijn Ingesloten in d w z, VOOr de Katholieke jongens van het politiebureau. Indrapoera Op ons bureau ligt ter inzage de^pas- sagierslijst van het m.s. „Indrapoera dat waarschijnlijk 3 Juni in Rottérdam zal binnenloopen. dat U morgen als Uw stam kaartnummer eindigt op een 6 en Uw naam begint met de letter1 de geheele stad. Thans Is zij de jeugdbe weging voor de jongens van 8 tot en met 17 jaar uitsluitend in de St. Jozef-parochie. Het ledental is nochtans veel grooter den vroeger en bedraagt momenteel Verkenners en 70 Welpen. Een Voor- trekkers-stam is nog nijt officieel opgericht Met voldoening mag worden terugge dacht aan heel veel werk.datdejublleerende Groep in den loop der jaren heeft verricht Van Mei 1941 tot Mei 1945 was de beweging "Ingemetseld" door het verbod der Duitsche bezetting, doch thans wordt weereen groote activiteit ontplooid en met vertrouwen mag de toekomst worden tegemoet gezien. Het feestprogramma vermeldt op Z,ater wijl deze dag wordt besloten met een feestelijke bijeenkomst in "Concordia" waarop voor de Verkenners en Welpen met hun ouders en genbodigden een vroolijk programma wordt geboden. Zitting tribunaal Ter zitting van de Goudsche Kamer van het Tribunaal op Maandag 3 Juni 1946 zullen de volgende zaken worden behandeld - Cornells de Man, Waddinxveen Maarten Eegdeman, Haastrecht Hu|g van Vliet, Ouderkerk a/d IJsel, Voorts zal uitspraak worden gedaan in de zaak van i Johannes Oldenbroek, Pieter de Groot, Jacob Noorlander, Theodoras van Schijndel, Pieter Cornells Callenfels, Pieter Gerardus Dijjers. Herta Elisabeth Trojan: De zitting vangt aan om een schoenenbon kunt afhalen 11 pa,^e met demo'nsuatieT óp de Markt. U moet medeneinen Uw tweede dis- tribntiestamkaart en het nieuwe in- leqvel-en U kan terecht van 9-12 uur Gymnastiekzaal aan de Peper- waaraan verbonden een stadsspel voor Verkenners en Welpen. Na afloop, omstreeks half 5, naken'de Verkenners een korte m»^ch do0 f e St^; Zondag 2 Juni heeft de kerkelijke via ring van het 10-Jarig jubileum plaats, ter uur. Begiftigd met het Oorlogsherinnerings- kruls met de gespen na een.flinken staat van dienst, is de heer A. Jongenel, na 29 jaar gevaren te hebben, thans voor goed aan wal gegaanmaar zijn hart is en blijft verpand aan de zee. Zoo is iedere echte zeeman en dat is ook deze kapitein. Wij bezochten hem, als hij eindelijk na 8", jaar bij zijn familie is teruggekeerd en' van plan is hier te blijven. Reeds in den vorigen wereldoorlog stak bil hls tweede stuui'man de oceanen over in dienst bi) de N.I.T. (Ned. Ind. Tank- it oomboot mij.) en trotseerde de groote gevaren van den duikbooten- Kerkdiensten op Zoudag 2 Juni Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk. 10 uur v.m. Ds. M. C. Koole. 5 uur Ds. C. A. Korevaar, Bediening H. Doop. Westerkerk 10 nur v.m. Ds. N. O. Steenbeek, van Amersfoort,' 5 uur n.m. Ds. G. Elzenga. Ktnderkerk, gebouw Daniël" (Nqaler- ■traat) 10 nur v.m: C. v. Tongerloo. Vereeniging vnn Vrijz. Hervormden. Kleine Kerk. Peperstr, 128,10.30 uur v.m. Ds. C. P. Thomsen. Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30 uur j.Ds. J. Nienhuis. Evang. L'Uthersche Kcik, 10 uur, Ds. Slrnoo. Oud-Katholieke Kerk 10.30 u. en 6 uur Pastoor Giskes. Gereform. Kerk 10 uur v.m. en 5 uur Ds. A. J. van Dijk. 1 .Geref. Zondagschool -Jozef",. Groen van Prinstererschool, Groenendaal en vervolgkl. 12—16 jaar. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereform. Kerk, (art. 31.) 8.30 u. vm. in de Chr. Geref. Kerk en 4 uur n.m. in de Remonstr. Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gem Stationsweg, 10 uur v.m. en 5 uur n.m. Ds. C. Steenblok. Christelijk Gereform. Kerk 10 uur v.m. en, 5 uur n.m. Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gem., Turfmarkt 54, 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Ned. Herv. Ver. Calvijn, 10 uur v.m Ds. Bac, van Blauwkapelle. Vrije Evang. Gem. geb. Zeugestr. 38, 8-9, 10.30 en 5 uur Ds. H. C. Leep. 5 uur Opwekkingssamenkomst. Leger des Hells. 10 uur Heiligingsdlenst 3.30 uur Openluchtsamenkomst (N. markt) 7.30 uur Openbare Samenkomst. 4.45 uur n.m. Kinder-Spenlucht-Samen- komst, Julianastraat, Korte Akkeren. Leider Br. S. Schier, vnn Zaandam. 1 Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdienst wordt op Zondag 2 Juni waargenomen door de artsan H. A. M. Eijkman, Westhaven 63, tel. 2582 en J. H. F. Remme. Fluweelensingel 59, tel. 3003. Men gejieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersdienst t F. A. Dee, Westhaven 14. Haastrecht, Oudewater «n Polsbroek. Doktersdlenst Van Zaterdag 1 Juni des middags )2 n. af tot Maandag 3 Juni 's morgens 8 u. zal de doktersdlenst worden waargenomen door Dr. W. Pasmooy te Polsbroek, telefoon K 1822-203. Ned. Herv. Kerk 6.30 uur Ds. W. de Voogd vnn der Straaten-. f Ned. Herv. Geref. Ev. 9.30 uur vm. eft 6.30 n. a.m. Evangelist G. de Pater. Geref. Kerk 9.30 nnr vm. en 6.30 unr n.m. Ds. G- Visser. REEUWIJK Predikbeurten Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp V.m. 9.30 uur Ds. E. V. J. Japchen, ven Waarden. N.m. 7 uur Ds. De Leeuw, v. Boskoop. Ned. Herv. Kerk te Sluipwijk V.m. 9.30 uur Ds. E. S. de Lint, bed. v. d. H. Doop. Doopztttlng zal gehouden worden op Vrijdag 31 Mei cm 8 uur in de pastorie. Geref. Kerk aan de Brug V.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. P. Warmenhoven. Extra zeep voor vuilen arbeid, artsen, enz. Op 3 en 4 Juni '46 kunnen aan de loketten voer inlichtingen van den Dis- trlbutiedienst, West haven 33i aanvraag formulieren MD 223-73 ter verkrijging van extra rantsoenen zeep voor vullen arbeid worden ingediend. Tevens kunnen op 3 en 4 Juni '46 aan bovengenoemde lokettem praktisee- rende artsen, tandartsen, veeartsen, die aan kunnen toonen dat zij deze beroepen uitoefenen, medische studenten, werkzaam in de anatomie, die in het bezit zijn van een desbetreffende verklaring van den hoogleeraar-directeur van de snijkamer, studenten in de tandheelkunde voor zoo ver zij patiënten behandelen en in het bezit zijn van een verklaring van den directeur der kliniek, vroedvrouwen, ver loskundigen, wljkverpleegsters(-ers), par ticuliere verpleegsters (-ers). leerling of gediplomeerde bakers en -kraamverzorg sters, veeverloskundigen, personen die werkzaam zijn ln de genees- en verband middelenindustrie (inclusief tandtechnisch laboratorium), medisch, verplegend en administratief personeel vnn consultatie bureau* t.b.c. bestrijding, in het bezit van diploma's en verklaring van den directeur der Inrichting of bedrijfalsmede beroepsbrandweerpersoneel onder over legging van hun tweede distributiestam- kaart formulieren MD. 233-51 Indienen voor het verkrijgen van extra rantsoenen zeep. Oproepen tot het afhalen van de extra bonnen zullen toegezonden worden. Bij het afhalen der extra bonnen, dienen de stamkaarten van alle betrokkenen te worden meegebracht. GROOT W - - 4aam irlnnnan A j „a im *-n" -

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1