Haarlem kampioen GEELZUCHT GROOT GOUDA VUC moet degradatie-wedstrijden spelen BINNENLAND ABONNEERT U OP v NAC en BW eindigen gelijk Afdeeling II heeft met één slag de laatste problemen opgelost Haarlem is kampioen en VUC speelt degradatie-wedstrijden. Zooals te verwachten was zijn in Zuid IV BW en NAC schouder aan schouder over den eindstreep gestormd, zoodat beide rivalen in een extra beslissingswedstrijd (op bet Longa-terrein) deze moei lijke knoop zullen moeten ontwarren. In het Oosten won NEC haar laatsten wedstrijd tegen Heracles, zoodat Go Ahead op haar beurt volgende week met kloppend hart naar Almelo gaat. Eerste klasse: DISTRICT I: ADO—Ajax, uitg.; RFC Xerxes, uitg.; 't GooiEDO 12. DISTRICT II: Blauw Wit—Neptunus 23; HaarlemSparta 31, Haar lem kampioen; StormvogelsDFC 2—0; DWS—VUC 4—3, VUC degra deert. DISTRICT III: Quick—Enschedesche Boys 12; Be QuickAGOVV 34; Tubantia—PEC 1—4; Heracles—NEC 24; Enschede—'Wageningen 44. DISTRICT IV: BW—NOAD 1; NAC'Helmond 43; Eindhoven Longa, uitg.; Willem IIRBC 43. DISTRICT V: GVAV—Achilles 5—0; LSC—Leeuwarden 22; FrisiaHSC 00. DISTRICT VI: De Spechten—Mau- rits 0—6. DISTRICT II: 2e kl. B: Sliedrecht— Elinkwijk 45, onder protest van Sliedrecht; SVW—Hercules 5—2; Hil versumVelox 41. 4e kl. F: SchoonhovenMoordrecht 12; StolwijkOudewater 82. 4e kl. H: GVR Ajo—Florissant 1—2; DONK—Hellevoetsluis 1—3; OVV— NHS T-lDEH—VND 1—0. Afdeeling I: Ajex heeft nog geen ge legenheid gehad den moeilijken wedatrijd tegen ADO in een kampioenschap om te zetten, evenmin als RFC gelegenheid kreeg tegen Xerxes een laatste noodsprong te doen. Beide wedstrijden werden afge- lasti 't Gooi dat zich tegen EDO weer vastberaden weerde, bleef door een 2-1 nederlaag de laatste hoop van RFC Afdeeling II. Haarlem's kampioenschap, ongetwijfeld verdiend door het constante spel van Smit c.s.. kwam door een op nieuw falen vaa Blauw Wit op snelle wijze tot stand. De roodbroeken deden hun plicht door Sparta's theoretische kans met 3-1 teniet te doen en door Blauw Wit's 2-3 nederlaag tegen Neptunus. Ook waren het een dergelijke combinatie, van factoren, die VUC het spelen van degradatie-wedstrijden oplegde. De Hage naars verloren met 4-3 van DWS, ter wijl Stormvogels zich bevrijdden van zorgen door een goede 2-0 zege op DFC Afdeeling III. De kansen van NEC zijn geheel afhankelijk van Go Ahead's verrichtingen in den laatsten wedstrijd tegen Heracles. De Deventenaren zullen met gemengde gevoelens de 2-4 zegevan NEC over Heracles, hebben vernomen. Slechts door een overwinning in Almelo kunnen de Deventenaren NEC geheel Uitschakelen. Een gelijk spel brengt een beslissingswedstrijd. Door een 1-4 over winning op Tubantia maakt PEC nog een redelijke kans de laatste plaats te verlaten, al was het voor de Zwollenaren een tegenvaller dat Wageningen in haar laatsten wedstrijd tegen Enschede aelljk speelde 4-4. Ensch. Boys behaalde tegen Quick een nieuws victorie, ditmaal met bescheiden cijfers 2-1. Afdeeling IV. BW had het tegen NOAD (6-1) minder moeilijk dan NAC tegen Helmond (4-3). Deextra beslissings wedstrijd tusschen belde pretendenten is het logisch gevolg van de volstrekte gelijkwaardigheid, waarmee beide ploegen na een wcergalooze aek-aan-nek-race deze competitie beëindigden. Willem II klopte RBC met 4-3, een uitslag, die bewijst, dat de Roozepdalers zich krachtig geweerd hebben, doch hun lot practisch bezegelt. Afdeeling V. Door een verdienstelijk gelijk spel tegen Leeuwarden 2-2, slaagde LSC er ia een punt inteloopen.metnog 2 wedstrijden te spelen, blijkt de achter stand van 4 punten weinig perspectief te Frisia en HSC maakten zich los alle zorgen door een puntloos gelijk •pel. Afdeeling VI. De Spechten verlaten bet seizoen op weinig waardige wijze door een 0-6 nederlaag tegen Maurits, dat door een beter doelgemtddelde een kansje maakt op de vierde plaats. 2e klasse B. Doordat SVW erin slaagde zijn laatsten thuiswedstrijd tegen Hercules met 5-2 te winnen en Sliedrecht zoo ongelukkig was in de laatste seconde van den wedstrijd tegen Elinckwijk met 5-4 te verliezen, is een beslissingswed- tusschen SVW en Sliedrechtnood- geworden om uit te maken een resultaat dat niemand meer verwacht had. Deze beslissingswedstrijd zal waar schijnlijk in Dordrecht worden gespeeld. Hilversum won zijn laatsten wedstrijd met 4rl van Velox Donk-Helle voetaluis 1-3 Na den aftrap blijkt al spoedig, dat de gasten sterker zijn. Haar voorhoede oefent een sterken druk uit op het Donk- doel. Nadat de linksbinnen der gasten enkele tegenstanders gepasseerd heeft besluit hij zijn soloren met een onhoud baar schot 0-1. Dit inspireert Donk. Zij valt verwoed aan en als B. de Boer goed voorzet, is Sloot)-s er als de kippen bij om den stand gelijk te maken 1-1. Even later is er een misverstand in de Donk- achterhoede waarbij keeper en achterspeler met elkaar in botsing komen. Uit de corner, die daaruit onstaat brengt Helle voetsluis de stand op 1-2. Met dezen stand gaat de rust in. Na heropstelling blijkt keeper v. Vliet wegens een opgeloopen blessure vervan gen te zijn door B. de Boer, die Zich al spoedig goed van zijn taak kwijt. Donk zet alle zeilen bl) en menigmaal moet vrouwe Fortuna de gasten een handje helpen om het gevaar te keeren. Bij een snellen uitval der gasten komt de bal voor het Donk-doel waarbij één der achter spelers, nog geholpen door den wind, oihoudbaar in eigen doel schiet 1-3. Donk geeft niet op en aanval op aanval wordt opgezet doch Hellevoetsluis ver dedigt tot aan het eind met succes haar Feijenoord wint van Cubaanschen ploeg op Curasao Een gisteren te Curagao gespeelde voetbalwedstrijd tusschen Feijenoord, dat thans een tournée maakt door W.- Indië, en een Cubaanschen ploeg ein digde in een 43 overwinning voor Fijenoord. Bij de rust was de stand 20 voor Cuba, maar 7 minuten nadat het spet hervat was, werd Feijenoord's achter stand door Vrauwdeunt verkleind en drie minuten later maakte Kilsdonk gelijk. De kansen keeren nog geen minuut later in het voordeel van de Nederlanders, toen één der Cubanen in eigen doel trapte. Na 25 minuten spelen, werd een Cubaan door den scheidsrechter van het veld gestuurd en in de 30ste mi nuut bracht Feijenoord de stand op 42. Zeven minuten voor het einde konden de Cubanen hun achterstand weer verminderen, zoodat de wedstrijd met een 43 overwinning voor Feije noord eindigde. Lambrichts verliest zijn tweede plaats Zooals wij reeds meldden, was in verband met den grooten voor sprong, welke Barrendero in de laatste étappe van de ronde van Spanje op het peloton, waarvan onze landgenoot Lambrichts deel uitmaakte, niet geheel zeker of deze zijn tweede plaats in de algemeene klasseering zou kunnen be houden. Wij vernemen thans, dat dit inderdaad niet het geval is geweest en Lambrichts zich met een derden plaats heeft moeten tevreden stellen. Het eindklassement luidt thans als volgt: 1. Langarica 137 uur 10 min 38 sec., 2. Barrendero 137 uur 28 min. 10 sec., 3. Lambrichts 137 uur 34 min. 32 sec. Pauwels en Joossen namen respec tievelijk de twintigste en drie en twin tigste plaats in het algemeen klasse ment in. Honden aan de lijn Was de bepaling om de honden aan de lijn te houden tijdens de bezetting min of meer overbodig voor het toen malige wegverkeer, nu dit laatste weer de intensiteit van voor den oorlog be gint te benaderen, dringt de K.N.A.C. er bij de eigenaars van honden op aan zooveel in het belang van de verkeers veiligheid als dat van de dieren zelf, wie I de honden niet meer los te laten loo- zal moeten apelen.lpen. Bananen voor kinderen Voor kinderen geboren in 1942 of later zal 500 gram bananen beschik baar worden gesteld. Daartoe moet bon 822 van kaart KD, of 606 van kaart KE uiterlijk 8 Juni bij een detail list ingeleverd worden. E.V.C. tegen hervatting van het werk Door de Rotterdamsche en Amster- damsche havenarbeiders is Zaterdag schriftelijk gestemd over het eindigen van de staking. Naar de E.V.C.mee deelt, heeft de meerderheid der arbei ders zich uitgesproken voor een laten voortduren van de staking. In beide steden zijn ook besloten vergaderingen gehouden met alle bij de staking betrokken werknemers. Uit voerig werd de huidige situatie be sproken en volgens mededeeling van de E.V.C. hebben verschillende spre kers verklaard zeer ontstemd te zijn over de regeering, die naar hun mee ning geen enkele positieve bijdrage heeft geleverd om door overleg dit conflict te doen eindigen. Aankomst M.S. „Indrapoera" Afdeeling pers en publiciteit van den Dienst der Repatrieering deelt mede, dat het ms. „Indrapoera" hedenavond te Hoek van Holland wordt verwacht. Felle brand te Alphen a.d. Rijn Vrijdagmiddag heeft een felle brand gewoed in de Asfalteerinrichting „Nooit Gedacht" van de firma Vos en v. Leeuwen, aan de Steekingsweg te Alphen a. d. Rijn. De brand is ont staan, doordat een groote teerton, waarin jute werd gedrenkt, over kookte, waardoor de teer in de vuur haard onder de ketel terecht kwam. Onmiddellijk sloegen de vlammen naar alle kanten uit, en hoewel tien brand- bluschapparaten in het vuur werden leeggespoten sloeg dit over naar de teerbakken en andere met teer be handelde materialen, zoodat dit deel van de fabriek weldra in lichte laaie stond. Een verstikkende rookzuil be moeilijkte het blusschingswerk ten zeerste, maar desondanks wist de brandweer o.l.v. ir. J. D. J. Waarden- burg, in ongeveer een uur tijds met acht stralen de brand dusdanig te be dwingen, dat althans het belendend magazijn en de omliggende woningen, welke ernstig gevaar liepen, behouden konden blijven. De fabriekshal met de zich daarin bevindende inventaris brandde echter geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Verhooging van opcenten op de Grondbelasting in Zuid-Holland Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 15 Mei j.l. is afgekondigd hun besluit van 28 Febr. 1946 tot vaststelling van een ver ordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting. Volgens de verordening zullen ten behoeve van de prov. Zuid-Holland jaarlijks op de hoofdsom der Grond belasting, zoowel voor de gebouwde als voor de ongebouwde eigendommen vijftig opcenten worden geheven. De nieuwe Dienstregeling Ingaande vandaag zijn opnieuw tal van belangrijke uitbreidingen en ver beteringen in den treinenloop aange bracht. De treinenloop Rotterdam MaasDen Haag—Utrecht is geheel gewijzigd en verbeterd. Van Amster dam, Rotterdam Maas en Den Haag zullen de treinen naar Groningen en Leeuwarden een kortere rijtijd krijgen, varieerend tusschen 23 en 46 minuten. Van dezelfde stations naar Enschede wordt de rijtijd zelfs verkort met 29 tot 80 minuten. M.S. „Oranje" naar Indië Naar wij vernemen, zal het m.s. „Oranje" morgen met ca. 500 passa giers aan boord vertrekken. Het zijn echtgenooten en,kinderen van civiele ambtenaren, van leden van het K.N.I.L. en van B.P.M.-personeel. Sluiting voorloopige zitting der Staten-Generaal Vrijwel zonder eenig ceremonieel heeft de minister van binnenlandsche zaken, dr. Beel, Zaterdagmiddag te 3 uur de voorloopige zitting der Sta ten-Generaal voor gesloten verklaard. 200 Tons drijvende Bok voor Frankrijk Dezer dagen werd bij de werf Gusto (fa. A. F. Smulders te Schie dam) een drijvende bok, geschikt voor hert heffen van lasten tot 200 ton, en bestemd voor Frankrijk om daar ge bruikt te worden bij het herstel van de zeehavens, aan een officieele test onderworpen. Hierbij werd de bok, ten overstaan van een Fransche comissie van deskundigen onderworpen aan een belasting van 2J>0 ton, dus 25% boven de normale. Alle voorgeschre ven, bewegingen werden vlot en zon der haperen verricht. De afmetingen van de ponton zijn De viering van Het 60-jarlg bestaan van de G.C. en F.C. „OLYMPIA" Het wat Zaterdag j.l. voor sportlievend Gouda een belangrijke dag. De oudste voetbalvereeniglng hier ter stede, Olympia, vierde haar 60-jarig bestaan. De mentaliteit en de sfeer bi) een wedstrijd zijn voor een niet gering gedeelte afhan kelijk van het standplint, hetwelk een vereenigtngsbestuur inneemt ten opzichte van de sportiviteit en de wellevendbf id op het sportveld. Het enthousiaste bestuur van Olympia heeft te gllen tijde, zoo goed mogelijk, deze primaire voorwaarden voor prettige sportbeoefening gehandhaafd. De beschaafde indruk die men op het voetbalveld van Olympia opdoet, was ook in de geheele viering van Zaterdag terug te vinden. In de fleurig versierde Kunstminzaal hield het bestuur van de jublleerende vereenlging een receptie. Glorierijk troonde het 60 jaar oude en wat verschoten oprichtingsvaandel achter het bestuur, dat op dezea middag van velen een gelukwensch in ontvangst nam. Allereerst vermelden wij hier den voor zitter van de KNVB, den heer K. Lotsy. In een kernachtige toespraak wenschte hij de jublleerende vereenlging geluk. Hij wees op de belangt ijke plaats, die Olympia zij heeft hier aan den groei van de sport een belangrijke staot gegeven. Zonder Olympia zou dit eerst vele jaren later zijn gebeurd. Ook wees dhr. Lotsv in zijn toespraak op de groote bcteekeais van de sport voor de opvoeding van de jeugd. Hij hoopte dat de overheid de opvoedkundige waarde die de sport heeft, zou inzien. Engeland is voor ons het voorbeeld, wat er ia de opvoeding door sport kan worden bereikt. Naast de vele persoonlijke gelukwen- schen, van particulieren, lieten ook de zustervereenigingen en andere sportorga nisaties uit Gouda en omgeving zich op deze receptie niet onbetuigd. Alle Goudsche voetbalclubs, Gouda, Ona, GSV, Donk en Jodan Boys, de Politie Sport vereen, benevensde Musschen, Cromvllet, Laakkwartier, Haastrecht. H- DVS, Bodegraven, Lckkerkerk, benevens de GAC, GZC, Scheidsrechtersvereen., de Roel- en Zeil, Velocitas en TIOD waren om geluk te wenschen aanwezig. Ook twee zeer oude spelers. Samson en Sibbes lieten van hun belangstelling blijken. Naast de woorden van gelukwensch boden enkele vereeniglngen ook stoffelijke blijken van belangstelling, zooals een bal een vlag etc. aan. Met vreugde zal het bestuur van Olym* pla terugzien op deze receptie, waarvoor zooveel belangstelling bestond. De vele leden, donateurs en anderen, die hun sympathie jegens .Olympia" niet onder stoelen of banken staken, meenden hiervan niet beter te kunnen getuigen, dan door het organiseeren van het schouw spel „'t Gaat goed Ter Gouw". De groote zaal van den Schouwburg was geheel gevuld, toen dit Zaterdag avond ten tooneelc werd gebracht. De auteur was de heer Han de Wilde, de muziek van den heer C. de Graaff, ter wijl de algeheele leiding werd verzorgd door den heer W. v.d. Heijden. Ce dik wijls fraaie décors, waren, zooals het hier zoo langzamerhand vanzelf spreekt, van de bekwame hand van dhr. W. Hoo- gervorst. Het Is hun onmogelijk om tot ecu gedetailleerde bespreking van het geheel af te dalen. Zonder iemand te kort te doen noemen we daarom slechts de „Olympia-girls" in hun mooie weer gave vaa Koning Voetbal, het dubbel- mauaeakwartet in .Goudsche feilen" en de goede salo-zang, waarbij niet te ver. geten het orkest onder de reeds hier be kende en beproefde leiding van den heer C. de Graaff. Alle dilettanten hebben moeite aog inspanning geteld om tot een behoorlijk geheel te komen, beschaafd en toch luchtig en ontspannend. Bijzonder zwaar'was de taak van dhr. Leo,die op on waarschijnlijk korte termijn voor zieken moest invallen. Allen bewaren hun liefde voor de „good-old" Olympia en bezorgden het bes tuureen onvergetelijken dag. Een gezellig bal hield daarna de aanwezigen nog lang bij elkander. Ook in en na vorige oorlogen kwam geelzucht vrij veel voor. maar deze oor log spant wat dit betreft de kroon. Zelfs nu nog, meer dan een jaar na de bevrij. ding, treden nog vele gevallen van deze ziekte op. Eigenlijk is geelzucht geen ziekte, maar een ziekteverschijnsel, zooals hoesten en niezen een verschijnsel zijn van kouvatten, koorts en pijn algemeene verschijnselen*' die aanduiden dat er iets niet in orde is in ons lichaam. In de lever «wordt de gal bereid uit stoffen, die zij uit het bloed opneemt. De gal wordt verzameld in de galblaas die onder aan de lever hangt en komt via hieruit door een kanaal in de twaalf, vingerige darm terecht, wanneer zich voedsel daarin bevindt. De gal heeft tot taak om van de vetten uit het voedsel een melkachtige stof te maken, die dan door den darmwand opgenomen kan wor den. Wanneer nu door de een of andere oorzaak geen gal naar de darm kan af vloeien, dan hoopt deze zich op in de galblaas, zoekt een uitweg en komt via de lever in het bloed, dat hierdoor groen achtig gekleurd wordt. Het bloed voert de gal door het geheele lichaam heen, ook naar de huid, deze wordt daardoor geel gekleurd en is het verschijnsel geel zucht ontstaan. Geelzucht is dus een ver. schijnsel van "een leverziekte. Ergernis, afschuw, droefgeestigheid en dergelijke gemoedsstemmingen werken In op de galafscheidlng- Dit is reeds lsng bekend, getuige de uitdrukkingen„Hij wordt geel van nijd" en „Zijn gal loopt over van ergernis". Naast het geel worden van <Je huid (het eerst en het best te merken aan het oogwit) komen nog andere verschijnselen voor, nl. donkergekleurde urine, vrijwel ontkleurde ontlasting, hevige huidjeuk, hoofdpijn, maag- en darmstoornissen, ge brek aan eetlust, loomheid, opgezette en pijnlijke lever, pijn in borst en rug. Het is vooral in den na-oorlogschen vorm besmettelijk. De "besmetting wordt, in hoofdzaak overgebracht door de ont lasting en urine. Aangetaste menschen, die er zelf geen last van hebben en schijn baar gezond zijn, kunnen het ook op an deren overbrengen. De vatbaarheid schijnt grooter te zijn, .wanneer men slecht ge voed is, hetgeen ook het vele voorkomen in de laatste jaren verklaart. Geelzucht komt het meest voor bi) jonge menschen, kinderen en zuigelingen. Boven de 30 jaar is het vrij zeldzaam en dan meest te wijten aan galsteenen. die de galafvoer belemmeren. Men kan het al een paar weken „onder de leden" heb ben voordat het zich openbaart. Vaak «aat aan het geel worden een periode van koorts vooraf. Maar het merkwaar dige is dat vele verschijnselen kunnen ontbreken, zelfs het geel worden, zoodat men zonder geel te zijn toch oeelzncht kan hebben, dit komt vooral bi) kinderen voor. De heele ziekte kan 6 weken duren. Het is daarom noodig om, zoodra men slechte eetlust opmerkt en een leemk eu- rige ontlasting, even naar den dokter te qaan, omdat leeken hier geen onderscheid kunnen maken en men de behandeling van een dergelijke ziekte vanzelfsprekend aan een arts moet overlaten. v- Dl ca. 38x18 meter. Op het dek bevin den zich buiten de hijschliereij^en de verstelinrichting van de bok o.a. nog vier verhaallieren. Onder het dek be vinden zich de ketelruimte, pompen- kamer, magazijn en verblijven van de bemanning. De bok is van een nieuw type en wat de afmetingen betreft één der grootste, zoo niet de grootste, die ooit in. Nederland is gebouwd, vlpcht buiten boordK bij het hijschen van de maximum last, bedraagt ca. 9 meter. Buiten de hijschblokken voor de 200 tons last zijn nog hulpblokken voorzien voor het hijschen van R resp. 10 ton. De totale hoogte van de bok bedraagt ca. 57 meter boven water. De maximum bereikbare vlucm met lasten tot 35 ton bedraagt 35 rne- ter buiten boord. Hierbij is de totale hoogte ca. 44 meter boven water. Doordat de ponton voldoende uitwate ring en stabiliteit bezit, is de bok ge schikt om in de monding van zee havens te werken. Als bijzonderheid kan nog worden opgemerkt, dat bij de vervaardiging in ruime mate electrisch lasschen werd toegepast. Binnenkort zal de bok overnzef naar Frankrijk worden versleept. Dez levering is niet alleen uit technisc oogpunt belangrijk, doch ook econo misch ié ze van groot belang, 8ezl!L vooral dé deviezen-positie van ons land. i mm j - .'-if m

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2