RECLAME 4 6I00T GOUDA 5 MIE INDIË GOUDA Kapitein Klaldabot op d. L.cwenjadtl VOOR UW IN N OMGEVING BUITENLAND DPROGRAMMA VOOR MAANDAG iVERSUM 1 301 m. VARA- 18.00 Nieuws. 18.15 Cow- Knv-liediés. 18.30 Programma voor de K Strijdkrachten. 19.00 Harprecital. ft Lezing. 19.45 Voor den land- 2000 Nieuws. 20.05 Weerover- Zht20.08 Gesprejc van den dag. ft Fransch Ojfera-progr. 21.10 Hnorsoel. 21.50 The Ramblers. 22.20 Oreeispel door Johan Jong. 22.45 Slijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Qf.pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM U 415 m. NCRV- 18.00 Celesta Ensemble. 1845 Sportpraatje. 19.00 Nieuws. iQ 20 Met band en plaat voor U „raat.. 19.40 Onder de NCRV-lees- Ld 20.00 Nieuws. 20.05 A'damseh fXelialoft „Be! Canto". 20.50 Amerikaansche reiservaringen. 21.10 Orgelconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Het ,-tueei geluid. 22.30 Moeilijke teksten uit het Oude Testament. 22.50 Con cert. 23.15 Gr.pl. 23.50 Schriftlezing 24.00 Sluiting. VOOR DINSDAG HILVERSUM 1 301 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 een rhytmisch ont- biit 8.00 Nieuws. 8.15 Vroolijke orgel klanken. 8.45 Gr.pl. 9 15 Morgenwij ding. 9-30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.35 Piano-recital. 11.00 Geen opgave ontvangen. 11.30 Gr.pL 11.45 Familieberichten uit Indië 12.00 Lyra Trio. 12.30 Ons platteland. 12.40 Rhytmische muziek 13.00 Nieuws 1315 Omroeporkest. 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Vervplg Omroep orkest. 15.00 Wat vinden vrouwen van de politiek. 15.15 Gr.pl. 15.30-Cock tails for two. 15.55 Moderne zang- declamatie bij de guitaar. 16.10 Ned. Kamerkoor. 16.30 Kindertijd. 16.45 Van 14 tot 18. 17.00 Dat kun jij ook. 17.30 Les gars de Paris. 17.45 Het Rijk overzee. HILVERSUM 11 415 m. KRO: 7.00 Niéuws. 7.15 Ochterid- gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 8.55 Kort keukensermoen. 9.00 Opgewekte melodieën. 9.3Ö Waterstanden. 9.50 Gr.pl. 10.25 Réné Regnard, piano. 10.40 R.K. bijzondere opleidingen. 00 Vervolg pianomuziek. 11.15 Als de ziele luistert. 11.30 Tenor en piano. 11.45 Kwartet. 12.00 Tenor en piano. 12.15 Een schilderij-schrijver. 12.30 Metropole Orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 KI. van Beeck en zijn orkest. 13.45 De methode Ward. 14.00 Liederen van Rpussel en van Doorn. 14.30 Gr.pl. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Radio ziekenbezoek. 16.30 Muzikale be schouwingen. 17.00 Hedendaagsche Ned. Kamermuziek. 17.30 De ontwik keling van het lied. been houdt om binnenlandsche oppo sitie in toom te houden of den kop in te drukken. Reeds het feit, dat er twee Spaan- sche regeeringen bestaan, vormt een bedreiging voor de rust en den vrede van de wereld, daar dit de mogelijk heid van een burgeroorlog met zich brengt. De sub-commissie verklaart, dat er geen vredebreuk of daad van agressie is gepleegd en dat zij daarom den Vereenigden Volken geen dwang maatregelen kan voorstellen, zooals het onmiddellijk verbreken van de di plomatieke en economische betrekkin gen. Wel heeft het onderzoek uitge wezen, dat er wrijvingen zijn geweest en dat het vrijwel zeker is, dat deze ook in de toekomst zullen Ontstaan. Daarom overweegt de sub-commissie andere maatregelen, in verband met de voorzieningen, getroffen in hoofd stuk 6 van het Handvest der Ver- eenigde Volken. Frankrijk erkent republiek Cochin China DAGBLAD FRANCO WEG OF BETREKKINGEN VERBREKEN Subcommissie rapporteert Tenzij de regeering van Franco af treedt, moet de algemeene vergadering van de Vereenigde Volken er bij de ie<jen op aandringen, de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken. Dit is het advies van de sub-com missie voor Spanje van den Veilig heidsraad. De sub-commissie van den Veiligheidsraad zegt in haar rapport verder: De regeering van Franco vormt geen directe bedreiging voor den vrede maar schept een situatie, die een potentieele bedreiging vormt. Indien tot tevreden- beid van de Vereenigde Volken is aan getoond, dat de volgende voorwaarden zijn vervuld, kunnen zij jn overweging nemen, ëenf* vrijelijk gekoïen Spaan- sche regeering toe te laten als lid van de Vereenigde Volken. Die voorwaar den zijn: 1. Aftreden van de regeering Franco. 2. Politieke amnestie. 3. Terugkeer van verbannen Span jaarden. 4. Vrijheid van vereeniging, ver gadering en drukpjers. 5. Vrije openbare verkiezingen De sub-commissie heeft gecon stateerd, dat het aantal troepen onder de wapenen in Spanje veel grooter is dan mag worden ver wacht van een vredelievend en niet-agressief land. De troepenbe wegingen aan de Fransche grens schijnen er op te wijzen, dat Spanje rekening houdt met een conflict. Anderzijds is het een kenmerkende enschap van een militaire dictatuur, zij groote troepenmachten op de „De Fransche regeering erkent de re publiek Cochin China als een staat met een regeering, een parlement, leger en eigen financieel beheer, die deel uit maakt van de Fransche Unie", ver klaarde de hooge commissaris in Fransch lndo-China na briefwisseling met den voorzitter van de raadgevende volksvergadering in Cochin China. Amerikaansche senaat voor de Atoomwet De Amerikaansche Senaat heetf een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de Amerikaansche regeering de con trole op de atoomenergie wordt opge dragen. Senator van den Berg har voorgesteld tot een internationale over eenkomst te geraken met betrekking tot een strenge controle op de atoom bom. „De derde oorlog" zou volgens hem niet langer dan eenige minuten duren. Een commissie van vijf zal met de verantwoordelijkheid voor de con trole worden belast. Het ontwerp is naar het huis van afgevaardigden doorgezonden. Strijd in Koerdistan hernieuwd Volgens een woordvoerder van. de Perzische regeering is de strijd in Koerdistan hervat. De „democraten en de Koerden vallen de Perzische regeeringstroepen op gezette tijden aan, terwijl de regeeringstroepen zich alleen verdedigen. De Perzische woordvoerder voorspelde een „voor Teheran gunstige" schikking binnen drie dagen. Plan tot verdeeling van Pruisen? Het Zwitsersche blad „De Tat" publiceert een telegram van zijn cor respondent te Frankfort, volgens hetwelk een plan tot verdeeing van Pruisen in studio zou zijn genomen. Volgens de inlichtingen van den cor respondent zou het plan voorzien in de vorming van drie landen, elk met een inwonertal van ze§ tot acht mil Hoen. Dit zouden dan zijn: Sleeswijk Holstein met Hamburg, Lubeck en het achterland van die steden, vervolgens Groot-Hannover, Brunswijk en Lippe- Detmolt, en ten derde West-Duitsch- land met het Ruhrgebied, een gedeelte van Westfalen en een gedeelte van het niet door Frankrijk bezette Rijn land. 117. Een daverende slag een laatste slotaccoord van alle toetsen tegelijk, en daar lag het pracht! strument als een vormelooze bêüp planken en snaren op de steenen. Maar de dienders sprongen van hun motor, gooiden de autodeuren dicht en schoven ér de ijzeren staaf voor. Toen maakten ze», verrukt over hun heldendaad, een rondedans, of er geen gebroken piano op de wereld bestond. 118. Begeleid.door dp motordienders tufte de auto nu in vilegende galop naar de diergaarde en kwam daar tegelijk aan met kapitein Klakkebos. Deze was per taxi op jacht gegaan en had, door middel van lasso's, den gorilla'en de elandantilope weten te bemachtigen. Glorieus kwam hij aan- tuffen, terwijl de arme dieren zich het vuur uit hun hielen liepen om de taxi bij te houden. (ten Z.W. van Batavia en onlangs door Nederlandsche troepen bezet) op instructies en besloten een tocht door het dorp te maken. Bij een huis zagen zij zes Europeanen met Japansche pet ten op. Daar zij deze personen ver dacht vonden, brachten zij hen voor de militaire politie. Na ondervraging en fouilleering bleken het Duitschers te zijn, die van het eiland Onrust ont snapt 'waren. Zij zijn reeds naar On rust teruggevoerd. Britsche woordvoerder over de evacuatie der Japaoneezen Een woordvoerder van het Britsche leger heeft verklaard, dat de evacuatie der Japanneezen den 15en_Juni zou worden beëindigd. ,cnnn Uit Midden-Java moeten nog 15000 Japanneezen worden vervoerd, het geen zal geschieden met Japansche schepen. In de niet door de geallieer den -gecontroleerde gebieden van West-Java bevinden zich nog lbWU japanneezen, waarvan* er thans luw bezig zijn zich een weg te banen in de richting van Buitenzorg. Met betrekking tot de geallieerde gevangenen in Indonesische kampen zei de dë woordvoerder, dat de over eenkomst, weke op <iit punt op 1 Apn met Soekarno is tot stand gekomen nog niet van kracht was geworden. Up Sumatra bevinden zich. naar schatting nog ongeveer 24000 Japanneezen. Ontsnapte Duitschers uit Onrust gearresteerd Volgens den N.-L Regeeringsvoor- lichtingsdienst zijn de Duitschers d e te Pesing gearresteerd waren, er in geslaagd een kleine boot te bemach tigen, waarmede zij van Onrust ont- S11v!jfenchauffeurs wachtten te Pesing Antonescu c.s. terechtgesteld De Britsche Nieuwsdienst in Emitsch land, die radio Boekarest aanhaalt, meldt, dat maarschalk Ion Antonescu, de voormalige dictator van Roemenie en Mihail Antonescu, Constatin Vasi- iu en Georges Olexianu, nadat hun Gratieverzoeken door koning. Michael op advies van de regeering afgewezen i werden, terechtgesteld zijn. Voorts zijn de doodvonnissen van generaal Constantin Pantazi, voormalig minister van oorlog, Radu Lecca, vóormahg directeur voor Joodsche aangelegen heden, en Eugen Cristescu in levens- ange gevangenisstraffen veranderd. Stand der Fransche verkiezingen Hedenmorgen te half vier waren de resultaten van de verkiezingen uit 8/ -ransche departementen bekend met een zetelverdeling als volgt: M.K.r. 146 zetels, Communisten 139, Socia listen 112, Radicalen 39, andere par tijen 36. Herkozen werden o.a. Felix Gouin, Bidault, Andrée Philip, Maurice Thorez, Gaston Deferre. Gekozen wer den o.a. Pierre Cot, Eduard Herriot, Eduard Daladier, Paul Reinaud, Vin cent Auriol en Michel Clemenceau, een deinzoon van den Tijger. Twee aan hangers van De Gaulle werden ver slagen. Berechting van Japansche oorlogsmisdadigers De Voorlichtingsdienst der Ned. In dische regeering deelt mede, dat on geveer 1000 Japansche oorlogsmisda digers terecht zullen staan voor mis daden in Ned.-Indië begaan. De Tjipineng-gevangenis te Meester Cornelis is bestemd om in de toekomst de Japansche oorlogsmisdadigers te huisvesten. Gandhi over plannen inzake Voor-Indië Gandhi schrijft in zijn blad Ha- ridzjan, dat het plan om de souvereini- teit te doen overgaan op een Indische regeering van moed getuigt. Een fout vindt Gandhi, dat de overgangsregee- ring niet vóór het uitgeven van een communiqué daaromtrent gevormd is, terwijl hij voorts tegenstander is van hét houden van Britsche troejjen in Voor-Indië gedurende de overgangs periode. Handelsvereniging in Griekenland Hét Ministerie van Buitenl. Zaken der Ver. Staten heeft aan de Amen kaansche Ambassade te Athene /nl'ch tingen gevraagd in verband met be richten uit Athene, waarin werd mel ding gemaakt van het feit, dat Enge land tracht de handelsvereniging die in oorlogstijd te Griekenland bestond, weer op te richten. De Ver. Staten, aldus welingelichte kringen, zijn ge kant tegen een heroprichting van dit instituut, dat te Washington be schouwd wordt als een middel tot het instellen van een ex- en import monopolie. Journalisten-Congres te Kopenhagen Journalisten uit 29 landen, waar onder Engeland, Rusland en de Ver. Staten, zijn Zaterdag te Kopenhagen bijeengekomen voor het eerste jour nalisten-congres sedert het begin van den oorlog. Eén van de belangrijkste agendapunten was de fusie van de voor-oorlogsche internationale Fede ratie met de organisatie, die in oorlogs tijd is ontstaan. Nieuw Kabinet in Irak Arsjad Almoemari heeft naar offi cieel wordt medegedeeld, een nieuw kabinet gevormd. Als minister van bui- tenlandsche zaken treedt op dr. Fadi' Jamali, tot dusver directeur-generaa van dit ministerie. Bewakers van'Natsweiler veroordeeld Zes leden van den staf van het con centratiekamp Natsweiler, die beschul digd waren van het verbranden van vier Britsche vrouwelijke parachutis ten, die neergelaten waren voor het verleenen van steun aan de Fransche Verzetsbeweging, zijn door een mili taire rechtbank te Wuppertal schuldig bevonden. De kampdokter Werner ^hode werd veroordeeld tot den dood door de strop, de kampcommandant tot levenslange gevangenisstraf. Neo-Fascistische aanslag te Milaan Vanmorgen vroeg hebben neofas cisten twee handgranaten geworpen in de drukkerij van het socialistische dagblad „Avanti" te Milaan. Vijf let terzetters werden gewond. Een ont stane brand werd' spoedig gebluscht en het werk hervat. Engelsch protest tegen Roemenië Nadat de Engelsche gezant te Boe karest op 27 Mei een nota van de Engelsche regeering bij de Roemeen- sche regeering heeft ingediend, waar in Engeland o.m. constateert dat er nog geen beslissingen genomen schij nen te zijn, wanneer de verkiezingen zullen wórden gehouden, heeft de Roemeensche premier heden verklaard, dat de algemeene verkiezingen in Roe menië in Augustus of begin Septem ber van dit jaar zullen worden ge houden en mogelijk reeds eerder, -in dien de noodige voorbereidingen vol tooid zijn. Ook heeft de Engelsche regeering bij de Roemeensche regee ring geprotesteerd met een nota waar in zij verklaart, dat zij óp grond van inlichtingen uit de beschikbare bron nen tot haar leedwzen tot de slotsom is gekomen, dat de verzekeringen, die de Roemeensche regeering 8 Januari OVër de vrijheid van drukpers, spre ken en godsdienst en over het recht van vereeniging niet voldoende door de Roemeensche regeering noch naar de letter, noch naar de geest zijn ver wezenlijkt. Het aftreden van Stettinius President Truman heeft vandaag óevestigd, dat Stettinius, de perma nente Amerikaansche vertegenoordiger in den Veiligheidsraad, hem een brief heeft gestuurd, waarin hij zijn ontslag aanbiedt, maar zoowel Truman als Byrnes hopen, dat Stettinius op zijn jost zal blijven. Finsche boeken in beslag genomen Naar het ANP uit Helsingfors ver neemt, heeft de Finsche regeering een aantal boeken van Finsche schrijvers onmiddellijk in beslag laten nemen, aldus meldt Berlinske Tydinge. De inhoud der betreffende boeken, zou van dusdanige strekking zijn, dat zij Finland's goede betrekkingen ten op zichte van de Sovjet-Unie zouden- kunnen schaden. De toestand op Banka Omtrent de tinwinning op Banka etT Billiton kan het volgende gemeld worden: de drie groote baggermachi nes, met een capaciteit van ongeveer een halven kubieken meter per emmer werden bij de aankomst der Neder landsche troepen op 11 Februari j.l. onklaar aangetroffen. Zij zullen in October van dit jaar weer hersteld zijn. Van de negen kleinere bagger machines is er een in Maart 1942 ge kapseisd. De andere acht dienen gron dig te worden nagezien, hetgeen eenige maanden zal duren. Van de 58 open tinmijnen/welke over geheel Banka verspreid liggen, zijn er thans reeds enkele weder in exploitatie ge nomen. Binnenkort zal dit aantal tot 9 stijgen. Voor den oorlog waren er 85. Thans is het nog noodzakelijk tin- erts naar Texas te verschepen, daar de smeltwerken op Banka door ge- bi»ek aan houtskool nog niet kunnen worden gebruikt. Begin 1948 zullen 8 nieuwe baggermolens, in Nederland (6) en de V.S. (2) gebouwd worden, gereed komen. Hierdoor zal het dan mogelijk worden het vooroorlogsche productiepeil te bereiken. Tijdens het hoogtepunt in 1941 wonnen de Neder landers 31.400 ton op Banka en 19.500 ton op Billiton. De Japansche produc tiecijfers in de jaren 19421945 wa ren voor Banka resp. 10.000, 15.000, 6000 en 800 ton, die voor Billiton in dezelfde jaren 200, 2400, 700 en 10O ton. 'Op Billiton wordt thans met 4 bag germolens en in 4 mijnen gewerkt. De Klappakampitmijn, de eenige diepe tin mijn in Nederlandsch-Indië, is door de Japanneezén zoodanig vernield, dat herstel voorlaopig niet mogelijk is. Sjahrir nog niet te Batavia terug Sjahrir, dien men reeds te Batavia terug verwachtte, is nog niet van zijn reis naar Midden-Java teruggekeerd. Te Batavia beschouwt men de be sprekingen, die Sjahrir met de Indo nesische leiders in Midden-Java heeft gehad, als een laatste poging van Sjahrir om zijn zeggenschap uit te breiden over de „bandieten'-legers en over de politieke avonturiers. la- Rn! Cnntn" 90 50 P 0

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3