8 JUNI Meubelmakers - Stoffeerders MORGEN HEROPENING WONINGTOESTANDEN IN DENEMARKEN afwezig lol WONINGRUIL en Jongens STRIJKSTER? en LEERLING-STRIJKSTERS D.V.P.-tjes BUITENLAND WESTHAVEN 43 JONGEDAME WONINGRUIL 3% GROOTBOEKSCHULD 1946 Over de moeilijkheden, die ook de Denen op-dit gebied kennen schrijft meit ons uit Kopenhagen het vol gende: Zonder een briefje van de vroed; vrouw is het onmogelijk een huis té krijgen. En ach, dit briefje helpt in de meeste gevallen ook niet. In 'Jan. 1945 waren er ongeveer 3000 dakloze families officieel inge schreven. Dit is niet zo weinig voor een klein land, dat practisch gespro ken - niet onder de oorlog geleden heeft. En het laatste jaar is dit aantal nog gestegen. Deze families gaan voor, als er ergens een huis leeg komt. Alles wat huur en verhuur betreft wordt geregeld door een speciale com missie. Voor de jonge mensen, die graag wilen trouwen zit er dus niets anders op, dan bij de ouders in te gaan wonen. En dit is een probleem op zich zelf, want in de meeste gevallen is daar ook geen plaats. De meeste huurhuizen in Denemarken hebben slechts 2 kamers. Een slaapkamer en een huiskamer. Van de ongeveer 316000 huizen in Kopenhagen zijn er 132ÖOO van dit type en in de provincie is de verhouding precies eender. Op het land heeft het meerendeel der hui zen 3 kamers, maar ook daar zijn er meer huizen met 2, dan met 4 kamers. Dit type is ontstaan in een tijd, toen de mensen liever een kleine comfor tabele woning hadden, dan kinderen, maar nü het kinderaantal ook hier toeneemt, zoals overal elders, klaagt iedereen over plaatsgebrek. De huishuur is hoog, vergeleken met Hollandse prijzen. In de duurste moderne huizen vindt men echter veel practische installaties, die Het huis werk vergemakkelijken en in een deel der goedkopere huizen, die even voor de oorlog gebouwd werden, vindt men ze ook, in een wat minder luxu euze uitvoering. Er zijn b.v. roestvrije stalen goot stenen met afdruipbakken in de keu kens, warm water, vtiilstortkokers en electrische was- en droogmachines in de waskelder. Centrale vèrwarming is er in onge veer een derde' deel der huizen in Kopenhagen, maar in de provincie en op het land worden er meestal kachels gebruikt. Deze kachels behoren bij het huis, men sleept geen eigen kachel mee bij een verhuizing. Een badkamer is er in ongeveer de helft der Kopen- haagse huizen, over het gehele land genomen in een derde deel der huizen. Ook een wasketel behoort tot het huis en wordt beurtelings door de bewoners gebruikt. Een keer in de maand krijgt de huurder toegang tot de waskelder^ en drie dagen »tot de droogzolder of -kelder. Of de was wordt gedroogd op een soort binnen plaats, achter het woningcomplex. Er zijn maar heel weinig families, die de was buitenshuis hebben. De keukens zijn in het algemeen beter ingericht dan bij ons. Er zijn meer keukenkasten en een „Spise- kammer" om het voedsel in te bewa ren, ontbreekt nooit. Andere ingebouwde kasten vindt men zelden in de huurhuizen. Het is daarom niet ongewoon in een slaap kamer 2 grote ledikanten, énige kin derbedden, een garderobekast en een toilettafel aan te treffen. Er gaan dan ook steeds meer stem men op om grotere Winingen te bou wen en het ziet er nlffr uit of daaraan gevolg gegeven zal worden, zodra er genoeg bouwmaterialen ter beschik king zijn. t (Nieuwe spelling). BOEKBESPREKING PRIKKELDRAAD - Een boek voor Nederland sche Krijgsgevangenen Onder redactie van Bob Entrop en Joh. Mulder verscheen bij de Delft- sche Uitgevers-Mij. te Delft een vlot en frisch'boekje van en voor Nederl. krijgsgevangenen in Duitschland. Het geeft herinneringen, soms schrijnend en smartelijk, maar tevens vaak ge tuigend van een verblijdend opti misme, en indrukken van het leven in de Duitsche krijgsgevangenenkam pen. Het album werd ingeleid door Mevrouw Hiddink, de bekende solda tenmoeder, die zulk een groote steun is geweest voor de Nederlandsche mi litairen, die, door de omstandigheden gedwongen, in krijgsgevangenschap werden gevoerd. De samenstellers verhalen de be levenissen bij en in het kamp aan de Zonnebloemstraat te Amersfoort, de ervaringen gedurende de treinreis naar het „Kgf'Lager Altengrabow'hun honger en de ondervonden vriendschap van Fransche en Engelsche lotgenoo- ten, hun heimwee naar hun beminden in het verre Nederland, hun leed en hun teleurstellingen en hun lotgeval len tijdens de vaak mislukte en soms geslaagde ontvluchtingspogingen. Ze geven een indruk van het leven op de arbeidscommando's, van tooneel- en cabaretavonden, van de aankomst van de post en Roode Kruis-pakketten, 'van de steun van aalmoezeniers en veldpredikers, kortom van alles wat van belang was in de trieste jaren van krijgsgevangenschap. Zoo is dit boek een familie-album geworden èn voor de krijgsgevange nen zelf èn voor de achtergebleven familieleden.' Het werd frisch geïllu streerd en door de Delftsche Uitge vers-Mij. zeer verzorgd uitgegeven. De Paus spreekt tot den Raad van Kardinalen De Paus heeft Zaterdag gesproken tot den Raad van Kardinalen, die bij eengekomen was om Z.H. ter gelegen heid van zijn naamdag (2 Juni) geluk te wenschen. De rede is door Radio Vaticaan uitgezonden. De Paus zeide: „Een jaar is voor bijgegaan sinds de oorlog in Europa ten einde kwam en nog steeds hebben wij een lange en moeilijken weg voor ons. De eerste beslissende stap naar een rechtvaardigen vrede is nog niet gedaan. Tot de geloovigen zeg ik: verlies den njoed niet; gij zijt talrijker en,sterker dan uw tegenstanders; God is met U. Morgen gaan de burgers van twee groote landen (Italië en Frankrijk) ter stembus. We zullen zien of zij hun geloof vesten op de harde rots van het Christendom, of dat zij 2ich wenschen over te geven aan de onmogelijke en ongebreidelde machten van materialistische staten zonder religie. De Kerk zoekt geen strijd, maar omdat zij een moeder is, is zij vaster en onwankelbaarder, en haar liefde is sterker dan alle mate- rieele krachten. Honderdduizenden krijgsgevangenen en anderen zijn nog zonder tehuis. We weten, dat het internationale recht de overwinnende landen niet verplicht de gevangenen vrij te laten alvorens de vrede geslo ten is. Maar indien een overwinnend land uit economische overwegingen van meening is, de werkkracht van déze mensch'en niet te kunnen missen, zou het dan niet even goed of Zélfs beter zijn hen te vervangen door vrije arbeidskrachten, uit het land waar de betrokken krijgsgevangenen vandaan komen en dan op rechtvaardiger en humaner arbeidsvoorwaarden? Een excuus is het gebrek aan schëeps- ruimte, maar het is te hopen, dat de menschelijke barmhartigheid het zal winnen van andere overwegingen, hoe wettig deze ook mogen zijn en dat er een uitweg moge worden gevonden. Lasky spreekt over Indonesië Professor Harald Lasky, voorzitter van de Labour-Partij, heeft in een te New-Castle on Tyne, Graafschap Northumberland, gehouden rede o.a. het volgende gezegd: „Ik begrijp waarom Bevin aanvankelijk de Engel sche bezetting van Indonesië moest handhaven. Hij had geen alternatief. Thans hebben Bevin en Sir Archibald Clark Kerr met dr. Van Mook een schema uitgewerkt voor de vrijheid van het Indonesische volk. Ik hoop, dat geen Engelschman een politiek zal aanvaarden die het Indonesische volk probeert te doen terugkeerén tot den toestand waarin het door Nederlandsch imperialisme wordt geëxploiteerd. Wij moeten hoog noodig aan het einde van dezen oorlog beseffen, dat zeven honderd milliotjn Aziaten zich bewust beginnen te worden, dat zij in staat zijn zichzelf te regeeren*. De ;,Izwesja" over Byrnes' verklaring Het officiaele Sowjet-blad „Izw jestja" publiceert een scherpe crifiek op Byrnes' uiteenzettingen over de conferentie van de groote vier in Parijs.. Volgens de „Izwjestja" hebben de V.S. en Groot-Brittannië een bloc gevormd tegen de Sowjet-Unie. Byr nes' plan tot het sluiten van een ver drag aangaande Duitschland, welk verdrag vijfentwintig jaar van kracht zou zijn, is, zoo zegt het blad, een terugkrabbelen ten aanzien van vroe gere geallieerde besluiten. Alvorens dit plan in discussie wordt gebracht, moet onderzocht worden, of vroegere verplichtingen zijn nagekomen. Inzake de aanwezigheid van honderdduizen den manschappen met hun officieren en hoofdkwartieren, allen deel uitma kend van het voormalige Duitsche leger, allen nog georganiseerd in de Westelijke zones, zijn in de wereldpers overtuigende rapporten bekend, gaat het blad verder. Het voortbestaan van deze Duitsche eenheden is ook nimmer van officieele zijde volmondig ontkend. Indien deze eenheden eerst ontbonden en ontwapend zijn, kunnen nieuwe maatregelen ter sprake komen, de „Izwjestja" gaat verder in op de con trole van de Duitsche industrie. Deze cpntrole krijgt eerst beteekenis, meent het blad, indien in de Westelijke zones de fabrieken inderdaad gebruikt worden voor het doen van herstel betalingen, hetzelfde geldt voor de scheepsverven. Byrnes veranderde verder opeens van houding ten aanzien van het vraagstuk der door Italië te vdrrich- ten herstelbetalingen, toen de Britten vroegen, of Cyrenaica onder beheer van Engeland kon worden gesteld. Deze en dergelijke daden zijn slechts te verklaren, zegt de '„Izwjestja", uit het bestaan van een Britsch-Ameri- kaansch bloc. Jackson niet naar Nederland Het bezoek, dat de hoofdaanklager der Vereenigde Staten, Robert Jack son, heden aan Nederland zou bren gen, is voorloopig uitgesteld. CANADA LEVERT BROOD AAN EUROPA, MAAR 'n Eenheidsblock van landbou wers en industrieelen houdt den tarwe-export tegen. Speciaal bericht van onzen correspondent H. G. Bradford. „De Canadeezen verdragen het niet, dat iemand ter wereld honger lijdt." Deze zinsnede is geen slogan en even min een slagzin voor een courant, maar de slotsom van een conferentie, welke door Canadeesche farmers kort geleden in Ottawa werd gehouden. Deze verklaring'werd juist twee da gen vóór de aankomst van Léon Blum, die met een opdracht van de Fransche regeering kwam om tarwe in te koo- pen, afgegeven. Tot 1939 exporteerde Canada bijna zijn geheele productie naar Engeland en ontving hiervoor in de plaats werk tuigen, machines, auto's en vliegtui gen. Na het uitbreken van den oorlog werd deze Engelsche dominion, dat tot dan van den landbouw bestond, tot een industrie-land omgevormd. Enorme fabrieken verrezen en dekten voor een derde de totale oorlogsindu strie van Groot-Brittannië. De oorlog is nu ten einde, doch de industrie is in volle bloei en toont vooralsnog ge heel geen lust, weer op het tweede plan te worden geschoven. Ze ver vaardigt nu zelf de tot nu toe door het Engelsche moederland geleverde vliegtuigen, auto's en machines. Om deze producten in grooten ge tale te kunnen afzetten en hierdoor het volk meer mogelijkheid tot ont wikkeling en een hoogeren levens standaard te bezorgen, hebben de landbouwers en de industrieelen zich tot een eenheidsblock aaneengesloten, met de leuze: „Gezamenlijk werk maakt sterk." „De wereld heeft onze tarwe noodig," argumenteren de far mers en de industrieelen vervolgen: „Wij kunnen dit leveren, als Europa behalve tarwe ook nog auto's en machines koopt." In de nabijheid van Ottawa, Que bec en Vancouver worden reeds dóór drie nieuwe fabrieken kleine auto s, speciaal model, gefabriceerd. In vak kringen wordt aangenomen, dat iedere werkman zich een dergelijken wagen zal kunnen aanschaffen, zoo goedkot* is deze in prijs en bnderhoud. Hii mSr n.l. slechts 350 dollars kosten en „1? meer dan 4 liter benzine op 100 km verbruiken. Het is echter een groot raadsel wie er wel achter dit automobiekon cern steekt. Enkelen beweerden dat het een Amerikaansche trust is welke er de voorkeur aan gaf in Canada te werken, daar de werkkrachten hier goedkooper zijn dan in de Vereenied# Staten. Anderen weer verklaarden dat het geheel een Canadeesche ondérne- ming is met inheemsche leden en be" drijfskapitaal. In werkelijkheid zit ach-* ter dit concern een Engelsche firma, welke op de Britsche eilanden niet zoo goedkoop kon produceeren ea haar bedrijf daarom liever naar Canada overplaatste. De fabricatie van de „Piccolo", zoo heet n.l. xde wagen zal mettertijd zooals trouv&ns de ge heele industrie van kleine auto's een specifiek Canadeesche aangelegen, heid moeten worden. Nu begrijpen we ook, waarom farmers en de industrieelen zich zoo nauw aaneengesloten hebben. Zij zijn van plan een consortium te vormen voor den export van tarwe, hout, pek terijen, machines en automobielen'naar alle landen ter wereld. Dientengevolge zou alleen een bestelling op ruwe pro ducten kunnen worden uitgevoerd, indien de büitenlandsche kooper dan ook tevens voor minstens 30% aan industrieproducten betrekt. Dit plan, dat in den wereldhandel wel eenige stremming zal kunnen veroorzaken, wordt thans door de regeering bestu deerd. AI beteekent het ook niet direct een pressie uitoefenen, toch zal het veel hopfdbrekens bezorgen aan de door den oorlog zoo zwaar geteisterde landen, om dit noodige geld voor de machines op te brengen. Het volk, dat thans dringend tarwe noodig heeft, staat er financieel beslist niet zoo schitterend voor, om zich ook nog automobielen hoe klein ook te kunnen„ aanschaffen, nota bene. Ca nada verlangt de betaling in deviezen. De verplichting om industrieele pro ducten te koopen, zou de èchuiden van deze landen slechts verhoogen. Léon Blum heeft dit bij zijn oponthoud in Ottawa nadrukkelijk verklaard. Wanneer b.v. Frankrijk heden tendage ruwe grondstoffen, ja zelfs machines dié het normalerwijze zelf vervaar digt, noodig heeft, waarmee Van Fran krijk deze inkoopen betalen, resp. wat kan Frankrijk aan Canada daarvoor in de plaats leveren? Na den laatsten oorlog werd Canada een schuldeischer. Canada heeft een stapel schuldbekentenissen in zijn por tefeuille, die vooral door Engeland, door Rusland en zelfs door de Ver eenigde Staten zijn onderteekend. Rus land is der weinige landen, dat geen ruwe grondstoffen noodig heeft, maar wel veel machines. Canada sym pathiseert vooral met Engeland en Frankrijk en wil deze vrienden in de allereerste plaats bedienen, ook kunnen zij niet direct baar geld neer leggen. In menig opzicht is de gedachten- gang der jonge Canadeesche ondei* nemers ooic voor andere landen va belang. Zij gaan van het principe w, dat alleen vriendschappelijke same.' werking van stad en land een goea basis kan vormen voor een socialen vrede. N. TOM. Arfs Mejuffrouw Wen te Heilggmnaate-Masaeuae heeft haar inrichting ver plaatst van Westhaven 39 naar Telefoon 2809 Een lap vooroorl. wollen grijze stof voor mantelcostuum, ruilen tegen dito zwarte stof Mevr. de Vriei, Gr. Florisweg 26 E hoek Jan v. Henegouwen straat administratief onderlegdkunnende typen, zoekt thuiswerk voor de avonduren. WONINGRUIL Aangeboden vrij bovenhals Rot ter- dam-Blijdorp pracht stand. Huur 60.- per maand in rail tegen vrij Gouda-Reeuwijk PALTHE, Kleiweg 65 neemt nu weer aan o.a. VOOR STOOMBN VOOR VERVEN ALLE Leerartikelen STOPPAGE GOEDEREN Nette jongeman zoekt kennismaking met nette vrouw 30-40 jaar of weduwe. Br. met foto op eerewoord retour onder no. onder no. 7784. bureau van dit blad Wie wil nette woning in Gouda rullen voor mooi alleeenstaand hals met tuin en schuur op goeden stand in Stolwijk. Br. onder no. 7788, bur. v. d. bl. Gevraagd Hoog loon. Prettige werkkring. Aanmelden Firma L. VERKAIK, Z.-Holl. Meubelindustrie, Delftweg 32E, Rijswijk Z.-H. (tramh. Verffabriek) Gevraagd voor spoedige indiensttreding Flink loon, aangename werkkring. Vergoeding reis geld. Aanmelden TEMPO, Chem. Was sche rij- en Modelpersinrichting, Stationssingel 4. Rotterdam Rotterdam-Gouda, en omgeving Aangeboden vrij huls Rotterd.-Ter- bregge, ben. 5 kamers, keuken, badkamer, kelder, groote tuin met loods. Huurprijs f 45 - p. maand, exch water. Gevraagd dito huis met tuin. G. Schravesande, archi tect, Gouwe 37, Gouda, Tel. 3451 TE KOOP AANdEBOOEN TE KOOP GEVRAAGD TER RUILING y-'-. f. ,'V a van dö inschrijving op de Morgen 4 Juni wordt de mogelijkheid in te schrijven op de 3% Grootboekschuld 1946 - OPNIEUW OPENGESTELD. Ingeschreven kan worden met vrij èn met geblokkeerd geld op dezelfde voorwaarden en ™et dezelfde voordeelen ali bij de vorige inschrijving. Toen werd reeds 1 milliard ge stort. Nu op naar het 2e milliard Publicatie van het ministerie van financiën DIVERSEN Briira onder mo. 7767. bureau van dit blad no. 7787. barean v. d. bind Heerencoetnama. Overjaaatn. Deaal'a. Hoedan, Mentcla, japonnen. Wollen Dekcna, Tafel-, Divan en vloeriüeadcn. Spreien. Vachten. Platda enz. o.a. Schoenen, Taeachea. Giact'a. Ia beperkte mate w. mantala cn w. japonnen Oatvlek. en peragoed volgana afepraak. Geeft NU nlvaat Uw wlaterkleedlng Bea glas» krooniampK. Tiendeweg 1 drie jonge hondjes. N. C. Woudenberg. v. d. Pelmstreet 53 see-annige houten kroonlemp 'nieuw) Wetterkade 11 Kinderwagen en nieuwe tenaiajurk, m. 44 5—7 aar, Keugctlaaa 86 Partijtje hout eat. vaa afbraak H. P. vaa Wijngaarden. Kleiweg 77 Elcctrisehe waechmachitn W. Poot, Weth Vaateweg H 61 Klnderecfaoenen v. 9 jaar L. Tleadcweg 13 Haardrogers Karnemelkeloot 2 Wie wil mijn lederen motorpak, kap. Jaaca rijbroek voor een Vadiotosstcl 7 Brieven onder ao 7730. bureau van dit blad een paar bruine mollires m. 40x g.a.n. voor een schoenenbon Baanetraat 9 Groote m. eiken kinde,ledikant voor l pers. ijniitaluut met ipiritl. Damesschoenen mant 35-36-39 ruilen voor pieisjesschoeaea maat 36. Brieven onder ao. 7742. bar. vaa dit blad Zware D.K.W. (motorrijwiel) gebed electr. met nieuwe Dualopbaadea voorlicht motor- rijwiel. Brieven onder ao. 7668. bur. v. d bL De inschrijving kan van 4 Juni tot en met 14 Juni plaats C vinden bb de effectenkantoren, handelsbanken, spaar- banken, boerenleenbanken, giro- en postkantoren. Uit voerig proapectu» bij dexe instellingen verkrijgbaar - Zas servisspuntan voor eca thermosflesch Br. no. 7779. bureau vaa dit blad Net persoon vraagt slaapk. of als ia wonende Brievea onder no. 7723, bar. v. d. blad Echtpaar sender kinderen, ml Idddb rca. m. gebruik *TL| 1. bureau V. d- soeks] gemeub. kamer. Brievea onder ao. 7722. bureau - Weggeloopen wttte keeeboad. geM» luisterend naar den aMawj^p^,tr,tt jjj

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4