'S ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN HET OUDE DELFT astba Willy Röper gearresteerd H/cubcdcht NUMMER 245 WOENSDAG 5 JUNI 1946 STADSNIEUWS brfictieL. J. A. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Omkker: Drukkerij Verzijl. Qouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Qouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numtn. 10 *t- j.l. publiceerden wi) een en inder over de feestelijkheden in Delft. Wij- willen hierbij nog vermelden, dat it muzikale leiding het openluchtspel uoad onder leiding van Nico Verhoeff die voor dit spel eenige composities op tekst van Ed. Veterman maakte. Twee jonge Gouwenaars, met artistieke neigingen bezochten ook de feestvierende itad. Zij bezagen het jubileerende Delft echter met andere oogen dan onze vér- ilsggever. 1 i Zie hier wat een van hen schrijft: Delft bestaat zevenhonderd jaar. Wij nog geen vijftig. Maar omdat we ons bestaan zoo mogelijk nog even willen rekken, en je daarvoor tegenwoordig weer in de eerste plaats geld noodlg hebt, leenen we bij een kennis - een niet- al te intieme kennis, die mocht eens geen crediet meer willen geven - een handje rol slijk-der-aarde om een retour Delft te kunnen nemen. Als we in de feestvierende stad aan komen vinden we daar een niet bijster enthousiaste menigte, die met groote gelatenheid door de straten drentelt en met eindeloos geduld en toewijding z'n best doet zich te amuseeren Ergens op een grachtje, buiten het ergste gewoel gaan we in stelling, brutaal weg, pal onder de oogen van een agent, die overigens de kiesheid heeft door te loopen. jammer genoeg schijnt zijn voor beeld aanstekelijk te werken, want ais we na drie nummers (en het op-dreef- komen is steeds weer opnieuw een kracht toer) met den hoed rond zullen gaan ontdekt ons geacht publiek plotseling veel inIk kijk haar nlet-begrijpend verlegen-lachend aan. Er gaat een sym pathiek gelach op. „Zie je wel" zege viert de eerste juffrouw. „Óch....", vindt een hoofdschuddende huismoeder mee warig. „De mensch moeten zich toch maar wete te redden, hè?" „Continuez", noodigt een vriendelijke oude heer ons uit. Met een dankbare blik op dezen broeder in den nood, die het eerste ver staanbare woord spreekt na al dit koe terwaals, zetten we opnieuw in..... AG clair de la lune. We krijgen er haast wat van. Als maar dezelfde nummers. We zitten nu aan ons Pransch repertoire vast Om elf uur. na twee uur zwaar werk, nokken we af. Haastig dringen we ons door de menigte. De laatste trein brengt ons twee vermoeide, maar voldane menschen naar huis terug. Binnenkort zullen deze twee jeugdige stadgenooten. waarvan er een op de tooneelschool studeert, een „straatzan- gets"-tournee door Frankrijk maken en U van een en ander op de hoogte houden. Na vele onderzoekingen is het de PRA te Gouda gelukt, voldoende gege vens omtrent Willy Röper te verkrijgen De militairen, belast met de arrestatie van oorfogsmisdadigers in Duitschland, aan wie/ de gegevens verstrekt zijn, zijn daarop xa. 10 Mei tot de arrestatie over gegaan. Röper, die in Gouda tijdens den be zettingstijd berucht ts geworden, o.a. door zijn SD-werk, is gearresteerd in Wedel, een plaats in de provincie Holstein ten Noorden van Hamburg. Er znllen nog verscheidene rekeningen met hem moeten vereffend worden. Vacan ticbon s Bouwvakarbeiders Donderdagavond 6 juni kunnen de jouw vakarbeiders in „Ons Huis", Turf markt 59, vacantiebonnen inleveren Voor georganiseerden bestaat deze gele genheid van 7-8.30 uur voor niet geor ganiseerden van 8.30-10 uur. landidaatstelling voor den Gemeenteraad Burgemeester van Gouda maakt bekehd, dat op Dinsdag 11 juni a.s. de candiottatstelling voor den Gemeenteraad zal plaatï hebben. Op dien dag kunnen van 9 tot 4 uur den burgemeester de lijsten van de - candidaten wórden ingeleverd. allerlei andere interessante dingen. JJel gp lijat mogen-tan booqstu, oogst Is matig We bijten door. Twee. 3g candldaten worden geplaatst. Iedere drie voorstellingen hebbetj vrijwel het zelfde verloop. Een confrater-met-orgel klaagt ook al. We verstaan hem niet goed, want er is t«s niet in orde met zijn gebit. Maar het komt hierop neer, dat er „weinig mazzel" is en dat de Delftenaren „dooie dienders" 'zijn. Het ziet er inderdaad niet erg hoopvol uit. We slenteren verder. We komen bij de tramhalte. We ruiken emplooi. En zoo waar een steeds wassende rij wachten den. We stéken dadelijk van wal, naast het touw, dat de menigte in verveeld wachten gehangen houdt. Mi)n collega hanteert de guitaar, ik heb me met den hoed gewapend, Chevaliers de la table rondeWe zingen vanavond uitsluitend Pransch. Het slaat inwe voelen contact.... vast houden nu volgend nummer. We komen l>ngzaam-aan op toeren. II etalt un petit navirede aandacht Qtoeit. We zingen of ons leven er van afhangt. En opeens is daar die tinteling, die door je heentrekt, je straatzangers- hart doorgloeitwaardoor je je tot alles in staat voelt en diep en intens weet dat je leeft. Drie, vier liedjes er achter aan, dan weer opnieuwhet publiek wisselt toch steeds als er een tram weg gaat. Zonder ophouden zingen en spelen wij •k werk met den hoed alf een volleern mansemaker. Het loopt goed. Steeds beter brengen we ons repertoir, steeds anders, directer gelanceerdhet leeft nu. Als in een overwinningsroes, die alles In een onwerkelijke nevel zet zwoegen we door. Het is stil geworden in het publiek. We hebben ze. Geboeid en geïnteresseerd hoort men toe. „Het benne Fransehe", weet een juffrouw. „Wel nee mensch, ze benne net zoo Hollandsch als jij en ik", repliceert haar buurman. „Een dub beltje voor een Hollandsch liedje", elscht een andere dame. Maar we zijn er te BURGERLIJKE STAND Geboren. 29 Mei: Willem zv AKort leven en H Versluis, Vrouwensteeg 13. 31 Mei Louise dy A de jong en P Koster, Karnemelksloot 64. 1 Juni: Arie 2V A Terlouw en J C A Lakerveld, Heerenstraat 24, Cornelia R M dv L Straver eh A v Os. Raam 149. 2 Juni: .Neeltje C A dv G Leeflang en G J C le Mol Relgeutraat 17. Getrouwd. 4 juni: J Hoogendijk enM E Naves. „Overleden. 29 Mel: Simon Ge'rardus iliger, 75 j. 30 Mei: LeendertChriste Hertog, 2 m. Allda Eliza vLeeuwen met J den Os, 69 j. 31 Mei» Pieter van Maaren, 15 j. lijst moet worden onderteekend door tenminste 25 personen, die kiezers zijn voor den gemeenteraad. De candldaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten worden geplaatst ln de volg orde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door éénder onderteekenaars, Overtreding van bedoelde in artikel 35 wordt met een geldboete of met gevangenisstraf gestraft. Voorkeursnummer Gemeenteraadsleden In artikel 50 der kieswet is opgenomen de bepaling, dat de zitting hebbende leden van den gemeenteraad een verklaring kunnen inleveren van aanbeveling voor een voorkeursnummer. De vraag rijst nu of dit ook moet gelden voor de leden van den tijdelijken gemeenteraad, waarbij de moeilijkheid is, dat in enkele gemeenten geen tijdelijke raad is ingesteld na de bevrijd ng. Voar deze laatste categorie gemeenten zou dan overlijden, vertrek o.i.d. de voorkeur- nummering ongunstig beïnvloed wprden. Op grond, biervan Wordt de voorkeur gegeven aan de nummering van de lijsten op de wijze als aangegeven In art. 50 van de kieswet, d.w.z. door loting. Nol veroordeeld. Het bijzonder gerechtshof te 's Graven hage deed gisteren uitspraak in de zaak tegen P. J. Noll, incasseerder te Rotter dam, tegen wien, als verrader van illegale werkers, de doodstraf geëischt was. Zooals bekend heeft Noll o m. onze stadgenoot A. de Korte verraden. Hij werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf en ontzetting uit beide kies rechten voor het leven, met het recht in cassatie te gaan. Pseudo-coatroleur op pad. Bij de fa. J. aan de St. Anthonlestraat vervoegde zich hedenmorgen een persoon, die voorgaf van het Centraal Distributie kantoor, contröle te komen houden van de tabaksbonnen. Terwijl hij in een kantoortje achter den winkel.de distributie bescheiden doorzag en de firmante in den winkel een klant hielp, heeft de pseudo-controleur kans gezien een opplak- vel met 100 bonnen T 30 in den zak te steken. Na de mededeeling gedaan te hebben, dat alles, in orde was, verdween het heerschap en aanstonds, maar te laat, werd de vermissing bemerkt. Het signa lement van den dader is bekend Vrouwengr. Partij v. d. Arbeid Donderdag 6 Juni a.s. zal deze groep een excursie maken naar de melkfabriek „De Producent". Partijgenooten c(ie wenschen mede te gaan, worden verzocht even voor 2 uur bij de Roode Brug aanwezig te zijn. Komt vooral op tijd, want men ver- j wacht ons om 2 uur. Leger des Heils Men deelt ons van wege het £*0" des Heils mede, dat Adjudant en Mevr Drentje van Wtst-Ipdië, Donderdag "avcnd om haTf acht een Openbare Samenkomst zullen leiden. De Adjudant is een oud-bevelvoerend officier van de afd. Gouda. 40-Jarlg jubileum bij de G.M.I. Op Zondag 26 Mei 1.1. herdacht de heer A. Plomp, dat hij voor 40 jaar als melkbezorger in dienst trad bij de Goud- sche Melkinrichting. Dit feit werd op Dinsdag 4 juni in een bijeenkomst van Directie en Personeel feestelijk herdacht in de zaal van café de Beursklok aan de Markt. De voorzitter der feestcommissie, dhr A. de Joode opende den feestavond met een kort openingswoord, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, en waarin hij opmerkte, dat 40 jaar ln één bedrijf werken een prestatie is, die nog niet zoo eiken dag voorkomt. Er schijnt in ons bedrijf, aldus spr. een zekere band te bestaan tusschen werkgever en werk nemer, een verhouding die heel goed te noemen is, gezien het feit, dat verschil lende leden van het personeel een staat van dienst van vele jaren achter zich hebben liggen. De Directeur der inrichting, dhr. „Ir M van Heyningen-Nanninga. huldigde hierna den jubilaris en karakteriseerde dezen als een vertegenwoordiger van het type, de degelijke Nederlander, die een voudig en kalm zijn weg gaat en ln het werk van eiken dag de bouwer is van gezin, maatschappij en bedrijf, waarin hij zijn levenstaak heeft gevonden. Spr. deed zijn gelukwenschen vergezeld gaan door de aanbieding van een keurig vloerkleed, De heer A. H. Visser, bedrijfsleider, meende én jubilaris én directie te moeten gelukwenschen, daar dit jubileum tezamen met de andere langdurige dienstverbanden een bewijs is van de goede verstandhou ding tusschen werkgever en werknemer De heer M. Hornis bood in een gees tige toèspraak een lamp aan namens het personeel. Namens de Nederl. Mij. voor Handel en Nijverheid waren vertegenwoordigd de heeren D. Goedewaagen en Chr. Hup- kes. Eerstgenoemde bood den jubilaris het diploma, groote medaille en draag- penning der Mij. aan. Tevens werden aangeboden het diploma met draagme- dallle voor 30-jarigen dienst aan de heeren Th. Brink, M. Hornis, J. v. Loon, S. Overal en j. M. Wout, terwijl het di ploma met draagpenntng voor 25-Jarigen dienst werd aangeboden aaa den heer J. v. d. Laan. Na afwerking van dit öffici- eele gedeelte werd een goed verzorgd programma afgewerkt, terwijl de avond met een gezellig bal besloten werd. Ned. Vej. van Huisvrouwen Op Woensdag 12 Juni heeft de Ned. Ver. van Huisvrouwen een excursie naar de'tentoonstelling „Van Eyk tot Rubens" georganiseerd. Bi) voldoende deelname zal een extra bus rijden naar R'dam. 'v - V:-$ig| Karnemelkyoghurt Met ingang van Zondag 2 juni 1946 wordt tot nader order het percentage karnemelk en/of uit ondermeik en karne melk bereiden consumptiemelk producten, tot zonder inname van dlstribotiebeschei- I den van de melkleverancier verkrijgbaar li, met 10 7o verlaagd. Bedrijfsschap voor Zuivel District Gouda CJB-agenda Voor de „Rgode Wachten" die met het Pinksterkamp meegaan, a.s. Donder dag om 7.30 uur bij Franic Gldeonse, Kanaalstraat 29, een korte bespreking. Willen zij, die het kampgeld, f5.-,nog niet betaald hebben dit meebrengen. Na afloop bestuursvergadering. Weersverwachting, medegedaalfl door het K.N.M.l. tot morgenavoad Enkele buien, aanvank. kraccht, tijd- stormacht., later langzaam efn. wind tuss. Z.W. en W., zw. bewolkt m- tijd. opkl.,enk. regenbuitjn, iets kouder. 6 Juni Zon op 4.23, onder 20.54 Maan op 11.47 onder 1.40 HUMANISTISCH VERBOND Voor het Hum. Verb, sprak Zon dagochtend de heer Warffemius uit Delft, over „Onze polders en plassen". De Centrale Jeugdbeweging had met wilde bloemen de zaal een fleurig voorjaarscachet gegeven. Spreker was aanvankelijk verrast dat een organisatie als 't Hum. Verb, hem uitnoodigde over dit onderwerp te spreken. Toch is hij er blij om, naast studie over allerlei vraagstukken van levensbeschouwing is ^en onder werp als dit zeker op zijn plaats. Men moet niet alleen fltosofeeren. maar ook leven! Het Humanisme is immers een blijmoedige levensopvatting. Spreker had vorige week in Delft 't historisch spel gezien, en is sterk ge troffen door het gedeelte waarin Eras mus voorkomt. Erasmus ziet men daar in als een stille rustige verschijning, maar direct na Erasmus' optreden, ziet men in dit massaspel, een vrooftjke juichende menigte, door het Humanis me tot levensaanvaarding gewekt. Laat ons de schoonheid genieten! Vele menschen gaan 'de natuur in, ze nemen daarbij een gramofbon mee, jagen 'n voetbal door de meidoorn, brengen het stadsrumoer mee. Dat ts niet de na tuur beleven. Wie de natuur ingaat, moet de stad achterlaten. Henk van Laar noemt ons land „Een kistje met juweelen". Inderdaad, ons land is rijk aan velerlei schoonheid!bosch, hei, polder, plas, duinen. De humanist ge niet steéds -weer van de pracht der natuur. Het kennen der natuur kan eem levensvulling zijn. Spreker behandelde hierna de geo logie van ons land en vertélde iets over de flora en fauna van het polder land en plassengebied. Het is moeilijk in ons land de harmonie tusschen nut tigheid en schoonheid te bewaren. In de Beemster ziet men schitterende korenvelden, waar eens water was. Toch als men alle plassen liet verdwij nen, ging er veel van hef mooie van ons land verloren. De regeering heeft gelukkig een open oog voor de nood zaak yan recreatiegebied bij de groote steden. Hierbij doet spreker een drin gend beroep Op de toehoorders om de natuur niet te verontreinigen met papieren en de bloemen te sparen. Neem'geen groote bosschen mee van b.v. meidoorns, laat de bloemen in de vrije natuur, waar velen ervan kun nen genieten! Wij zijn als de vogels, die aangetrokken door het licht van „de Brandaris" niet meer kunnen vlie gen. De stad oefent een groote aan trekkingskracht op ons uit, de vele lichten van de groote stad „vangen" ons. Wij kunnen de schoonheid niet vinden, wanneer wij altijd in de stad blijven. Daarom hoopt de heer Warffemius dat het Hum. Verb, en de jeugdbewe ging er in zullen slagen op dit ge bied leiding te geven en op te wek ken de natuur te leeren kennen. In zijn sluitingswoord deelde de voorzitter mede, dat de Goudsche Filmliga, waarvan het Hum. Verb, het initiatief nam, thans bijna voldoende leden telt. Is men aan dit aantal dan kunnen ook geen leden, meer toetre den, daar de bioscoopzaal niet meer Mat Is «r In Gouda t« doanf Reünie, Vrijdag t/m Woenidag Stalin grad. (Toegang boven 14 jaar) Schouwburg-Bioscoop V rijdag t/m W oens- dag Safia's Lengt n (Toegang boven 18 )aar) Thalla-Theater, Vrijdag t/m Woensdag- De groote Wherry Race (Toegang vóór lederen leeftijd Sociaal Adviesbuieau NVH Maandag t/m Vrijdag zitting van 2-4 unr en tevens Woensdagavond ven 7-9 uur. Idem, 7.80 uur. Ned, Herv. Ver. Calvijn Ds. J. van Dijk van Monster. Idem, St. janskerk, Orgelbespeling mej. Blom. Idem, Bureau „Groot Gouda" 7-8.30 spreekuur voor gerepatrieerden. Idem, bovenzaal Reünie, 7 uur, „De mensch van morgen". Donderdag 6 juni, 2 uur, Excursie van Vrouwengroep P. v.d. A. naar „De Producent". Vertrek Roode Brug. Idem, Leger des Heils, 7.30 uur,Open- bare Samenkomst. Leiders adjudant en mevr. J. Drentje. Idem, Nieuwen Schouwburg, 7 uur, Eerste van de 4 concerten in de Beethoven- cyclus. Orkest: R. Ph O. o.l v. Gyula Bando. plaatsen biedt. De eerste film zal in Juli worden gedraaid, daar vóórdien tijd de Donderdagavonden bezé^pzijri met de Beethovencyclus en een groot deel van onze leden deze concerten wil bezoeken. Naast het winterwerk dat in voor bereiding is, belegt het Hum. Verb, op 13 en 14 Juli een week-end in Gouda, waar men ook een flink aantal men schen van buiten de stad verwacht. Na deze mededeeling sloot de voorzitter deze, voor de jonge, maar groeiende afdeeling, geslaagde bijenkomst. Het jubileum van „DE JODAN BOYS*4 Als inleiding op hun 12'/i-iarlg jubi leum, dat 1 November a.s. gevierd zsd worden, organiseert de voetbalclub „De Jodan Boys" op tweeden Pinksterdag een groot tournool. In totaal nemen 20 elf tallen aan dit sportfeest deel. De wed strijden worden gespeeld op de terreinen van de oudste Goudsche voetbalclub „Olympia". Deelnemende vereenlglngen zijn» TOG R'dam, Vitesse Delft, HBS Schie dam, Groen Wit R'dam, Zwaluwen R'dam en natuurlijk de jubilaresse, die zelfs met 5 elftallen deelneemt. Er moeten 22 wedstrijden gespeeld worden, die 40 minuten duren. Het vollediq programma luidt» Klasse I (senioren) 1. 9.30 u. TOG-Zwaluwen, terrein A. 2. 10.12 u. Vitesse-Groen Wit, terrein B. 3. 10 54 u. HBS-Jodan Boys, terrein A. 4. 12.40 u. Verl. 1-Verl. 2, terrein B. 5» 13.22 n. Winnaar. 1-Winnaar 2, ter rein A. 14.36 u. Winnaar 4-Verl. 3, terrein B. 7.16.32 u. Winnaar 5-Winnaar 3, terrein A. Klasse II (senioren) 8. 9.30 u. Groen Wit-Jodan Boys 2, terrein B. 9. 10.12 u. HBS-Jodan Boy» 3, terrein A. 10. 10.54 u. TOG-Vitease, terrein B. 11. 12.40 u. Verl. 10-Verl. 8, terrein A. 12. 13.22 u. Winnaar 10-Win naar 8, terrein B. 13. 14 36 u. Winnaar 11-Verl. 9, terrein A. 15.50 n. Winnaar 12-Winnaar 9. terrein A. Klasse III (junioren 16 t/m 18 jaar) 15. 11.36u. TOG-Jodan Boys, terrein A. 16. 12.08 u. Vitesse-Groen Wit, terrein B. 1 It 14.04 u. Verl. 15-Verl. 16, terrein A. 18. 15.18 u. Winnaar 15-Winnaar 16, Klasse IV (junioren 12 t/m 15 jaar) 19. 11.36 n. Vitesse-TOG, terrein B, 20. 12.08 u. HBS-Jodan Boys, terrein Ai 21. 14.04 u. Verl. 19-Verl. 20, terrein B. 22. 15.18 u. Winnaar 19-Winnanr 20» terrein B.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1