TleUindcukken uit ingeland m UlUtUtlduiéinq. U* Uuk-end j r in Denemarken Leest Groot Gouda\ BINNENLAND De directrice van de Leeszail, die terug is van een réis naar Engeland van^nkele weken, vertelt hiervan «I- t Victory Parade" Zaterdag wordt in Londen de groo- te „Victory Parade" gehouden,- waar Prinses Juliana en Prins Bernhard dok bij tegenwoordig zullen zijn. Toen ik in Londen was waren de vdorbereidingen al in vollen gang: de standbeelden, die tijdens de oorlog een beschermend omhulsel hadden, werden nu uitgepakt, openbare schuil plaatsen werden afgebroken, de vijver en waterval op Trafalgar Square Wer den in orde gébracht, stellages voor- voorwerk eh eerepoorten werden op- gericht, schijnwerpers o.a. voor Big en, Westminster Abbey en de Parle mentsgebouwen werden opgesteld, de winkels lagen vol" vlaggen, vlaggedoek en andère versierselen. Alle mógelijke artikelen in de verschillende étalages waren in rood-wit-blauw uitgevoerd. In de kranten las men al over de dui zenden extra vervoermiddelen die zou den rijden enz. enz. Militairen uit Indië waren ook al overgekomen en het was een onge woon gezicht om deze kleurlingen in miltair uniform met tulband op het hoofd door de Londensche straten te zien loopen. Hier en daar hoorde men deze voor bereidingen van feestelijkheden becri- tiseeren als verspilling van geld, mate riaal en werkkrachten. Deze grootsche parade schijnt nu wel onherroepelijk de laatste feeste lijkheid te zijn tot het vieren van den vrede. Oorlogsverminkten Een schrille tegenstelling met deze voorbereidingen voor overwinnings feesten vormde wel mijn bezoek aan het ziekenhuis vopr plastische chirur- fie in East Grinstead, een plaats ten uiden van Londen, midden m Surrey. In dit ziekenhuis worden oorlogsver minkten behandeld. Voornamelijk aan oorlogsvliegers, die door neerstorten uit een brandend vliegtuig dikwijls ernstig verminkt zijn aan het gelaat, wordt hier door bijzondere operaties weer een zooveel mogelijk normaal uiterlijk gegeven. Ik ben natuurlijk niet competent om iets naders over deze werkwijze mee te deelen. Sinds de eerste wereldoor log wordt deze plastische chirurgie reeds toegepast, maar tijdens en na déze wereldoorlog heeft deze weten schap zich snel ontwikkeld. Dit Ziekenhuis in East Grinstead, 't éenigste in Engeland, heeft van het Amerikaansche Roode Kruie een op de meest moderne wijze ingerichte vleu gel gekregen, waar afwisselend chi rurgen uit verschillende landen (er werkte ook een chirurg uit Nederland) zich in deze plastische chirurgie kun nen bekwamen, om daarna hun ver worven kennis in eigen land te kunnen toepassen. Indien men ljet wenécht kan men van een galerij het opereeren gade slaan. Ik kan me niet indenken dat men als leek zich tot zooiets" aange trokken zou voelen. Naast de medische, heeft dit werk ook een sociale zijde. Al het mogelijke wordt gedaan om de patiënten, die soms maanden, dikwijls nog veel lan ger onder behandeling zijn, te helpen om weer terug te komen in de gewone maatschappij. Er is daarom zoovee mogelijk contact met de buitenwerek voor de patiënten. Het ziekenhuis is omgeven door een mooi terrein en het ligt in een mooie omgeving even bui- tep het stadje. Er is een prettige ont spanningszaal met gramofoonv radio, boeken, enz.? er worden lezingen ge houden, tooneelvoorstellingen gege ven, er wordt muziek gemaakt. Voor dit werk is ook weer apart personeel aanwezig. Hoe volmaakt deze inrich ting is, hoe prachtig hef werk is dat verricht wordt, hoe mooi de omgeving is, men wordt toch bij alles, vooral als men de verminkten ziet rondloo- pen, wel wéér heel erg aan de ver schrikkingen van de oorlog herin nerd. Ook dit bezoek bracht me nog ter loops in verband met bibliotheekwerk, want juist op de dag van mijn bezoek was 'n bibliothecaresse in functie ge treden om een bibliotheek samen te stellen en' documentatie-materiaal te verzamelen op dit speciale terrein van de medische wetenschap. Materieele bezwaren tot het vormen van deze bibliotheek bestonden natuurlijk niet! Cambridge Dat de materieele bezwaren van de bibliotheken daargaans niet zoo op de voorgrond treden merkte ik ook weer bij een bezoek aan Cambridge. Ik Iaat dan nog buiten beschouwing de Uni versiteitsbibliotheek die vlak voor de oorlog een prachtig nieuw gebouw kreeg. Ik zal U de bibliotheëktermén in superlatief besparen die ik noodig zou hebben om deze bibliotheek te beschrijven. Vermoedelijk zal de bouw en inrichting van dit gebouw wel uit speciale fondsen betaald zijn, zooals zooveel dingen die met het universi teitsleven samenhangen. Dit universiteitsleven dat is de kern van Cambridge. Uiteraard krn>t men bij een kort bezoek maar een yluchtige indruk van alles wat er in deze oude stad te bewonderen valt. Maar een indruk is al voldoende om onder de bekoring van de sfeer te geraken die hier heerscht tusschen al deze prachtige oude gebouwen. In tegenstelling met Oxford waar de historische gebouwen meer vér- spreid door de stad liggen, vormen in Cambridge deze eeuwenoude kerken, universiteitsgebouwen en colleges met hun prachtig onderhouden grasvelden tegen een achtergrónd van oud ge boomte een vrijvyel aaneengesloten geheel. In één opzicht lijkt Cambridge we op Holland, want bijna iederpen zit daar' ook op een fiets. Hoewel Tnen gedurende de oorlog veel meer is gaan 'fietsen, is epn fiets toch niet zoo'n algemeen gebruiksartikel als bij ons. De Engelschen glimlachen dan ook welwillend (soms nog verbaasd) als ze hooren van onze hartewensch om een fiets mee naar Holland terug te nemen. Van belang zijn in Cambridge de goed voorziene boekwinkels. Een Lon densche boekhandelaar zei tegen mij: „Verzuim vooral niet om even in die en die boekwinkel rond te -kijken. In derdaad was 't zeer de moeite waard. Vooral was men daar ook wat meer internationaal georiënteerd. In hef al gemeen zijn de boeken zeer schaarsch Alle nieuwe uitgaven, die in een te kleine oplage verschijnen zijn 'direct uitverkocht. Het was ook maar zelden dat ik een boek van mijn „verlang- ijstje" kon krijgen. Maar ik heb toch nog wel een en ander voor onze bibli ótheek kunnen koopen. Tijdens mijn bezoek aan Cambridge was ik de gast van Homerton college; Teachers Trainings College for girls, lp ons land zou men dat ongeveer moeten noemen: Rijksopleiding voor onderwijzeressen met internaat Deze opleiding is voor meisjes van 17—20 aar. Op enkele na wonen alle 250 neisjes in dit College. Het geheel is net beste te vergelijken met een heel groote buitenplaats met een mooi )ark, sportterreinen enz. Hoewel de ïeele dag ingedeeld is wordt er toch zooveel mogelijk geprobeerd de meis- es niet te isoleeren van de buiten wereld. Het lijkt misschien dat dit een uxe-opleiding is. In 't geheel niet, meisjes uit allerlei kringen kunnen lier komen. Dit kan, omdat dit insti tuut door de Staat gefinancierd wordt, waardoor de kosten ntet zoo hoog zijn. De meisjes kunnen zich on der leiding ook in alle mogelijke.han denarbeid bekwamen (o.a. ook potten bakken). Verder is op het terrein een model kleuterschool, zoodat de meis- es in de praktijk met het fröbelwerk cunnen kennismaken. Tenslotte kom nu tot de afdeeling die mij het meeste interesseerde. In een vleugel van het gebouw was n.I. niet lang ge- eden een groote, vroolijke lichte lees zaal en bibliotheek ingericht. Kasten en meubels van licht eikenhout. Hier stond een keurcollectie van ongeveer 5000 boeken op ieder gebied. Een bi bliotheek-assistente was aangesteld voor het cataloguswerk en het verdere verzorgen van de bibliotheek. Met het jaarlijksche bedrag voor het aanschaf- "en van nieuwe boeken zou een kleine Openbare Leeszaal in ons land niet ontevreden zijn. En deze mooie biblio theek was alleen maar voor deze 250 meisjes. Het is een Leeszaaldirectrice uit ons land niet kwalijk te nemen als ze dan eens vergelijkingen maakt...... en dat deze vergelijkingen niet altijd ten gunste van ons land uitvallen. In mijn volgende en laatste stukje zal ik nog iets vertellen over de Help "oiland Council en over het werk van de UNESCO. (Wordt vervolgd). Onie correspondente schrijft Binnenkort komt de nieuwe winkel- sluitingswet In behandeling ln-> het Folke ting en men ho&pt daarmee een eind te maken aan de verwarring, die er op dit gebied heerst. Het gebrek aan waren heeft een ware chao* in het leven geroepen tijdens de oorjiog. JDe meeste winkels sluiten 17 óur. Sommige houden middagpauze'van 12.30- 14 uur, andere sluiten 's Zaterdags 14 uur. o.a. de groote magazijnen gedurende de zomermaanden. De meeste bakkers houden 's Maandags de gehelé dag hun winkels gesloten, slagers en winkels voor fijne vleeswaren Dinsdags en dan zijner nog verschillende zaken,die sluiten zodra hun meestgevraagde artUel uitverkocht is. Meestal dgaretten en chocolade. De nieuwe regeling wordt niet overal met gejuich begroet. De bedoeling is alle zaken te sluiten om 17 uur, de vier eerste dagen der week, om 20 unr Vrij dags en om 14 uur 's Zaterdags. Voor alle getrouwde vrouwen, die een werkkring bulten de deur hebben, en dat zijn er niet wejnig, betekent dit, dat zij hun inkopen één keer in de week. Vrijdags, moeten doen. Maar voor het winkelpersoneel gaat een lang gekoesterde wens in vervulling, langzamerhand wordt namelijk het week end ook in vele bedrijven ingevoerd, althans zomers en steeds meer mensen trekken er 's Zaterdags op uit. Niet alleen in de hoofdstad, ook in de provinciesteden, k) mooi weer ziet men een onafgebroken rij van fietsers, die de steden verlaten. DB BAKKERS VACANTIB Het gevaar voor een bakkers- staking in Amsterdam afgewend De afgevaardigden van de Amsterd. bakkersgezellen, die ter bespreking van de wenschen - 12 volle werkdagen vacantie met 50 pet. vacantietocslag - naar Den Haag zijn geweest, kregen de toezegging, dat het college van rijksbemiddelaars deze zaak opnieuw ander oógen zal nemen op zijn zitting van 17 juni a.s. - aldus deelt de E.V.C. mede. Loopende de onderhandelingen zullen in ieder geval niet gestaakt worden. Geen bedelpartijen l Het is in den laatsten tijd gebleken, dat talrijke Nederlanders zich niet ontzien brieven naar Amerika en andere landen te zenden, waarin zij klagen over de ver deeling der uit het buitenland ontvangen relief-goederen, terwijl zij daaraan veelal particuliere steunaanvragen verbinden, welke het karakter van bedelpartijen dragen. Het behoeft geen betoog, dat deze handelwijze, welke de Nederlandscbe naam in het buitenland onberekenbaar schaadt, volstrekt moeten worden afge keurd. Indien men bezwaren heeft tegen het beleid van een der met de verdeeling dezer goederen belaste instellingen, dient men zich in de eerste plaats tot de be trokken instelling zelve te wenden. Baat tt niet en meent men zijn grieven op deugdelijke gronden te kunnen handhaven, in kan men zich terzake wenden tot het ministerie van sociale zaken, uiter aard met vermelding van namen en feiten. Aangezien het hier voornamelijk klachten betreft inzake toewijzing van uit het buitenland ten geschenke ontvangen kleeding, schoeisel en huisraad, waar mede uitsluitend de Stichting Nationale H.A.R.K. is belast, moge in het bijzonder omtrent de werkzaamheden van laatst genoemde organisatie het volgende naar voren worden gebracht. Tot heden heeft de H.A.R.K. ruim tien millioen stuks goederen uit het buitenland ontvangen en onder de bevol king verdeeld. Aanvankelijk, tot October 1945, is dit buitenlandsche reliefgoen uitsluitendnaar de zgn. noodgebieded gegaan, dat zijn die streken, welke bij zonder door het oorlogsgeweld waren getroffen. Na dien datum heeft men ook het overige deel van Nederland, althans voor wat betreft kleeding en schoeisel, in de hulpverleening betrokken, al wordt bij de procentsgewijze verdeeliog nog altijd extra rekening gehouden met de Boodgebieden. Alleen al in deze noodge- bieden was volgens de cijfers van het Commissariaat Noodvoorziening zestig millioen stuks dringend gewenscht. Toch moest en moet ook nu nog de rest van Nederland eenigszlns worden geholpen. De arbeiders, kleine midden standers en soortgelijke categoriëen, heb ben het immers wel bijzonder zwaar te verantwoorden op kleedingpebisd. De slijtage neemt hand óver hand toe, en aangezien de binnenlandsche productie van textiel enz., nog n et op het voor oorlogse he peil is gekomen, kan de distri- butiedienst nog steeds niet Inde bestaande behoeften voorzien. Aller oogen richten zich bijgevolg naar de H A.R.K., die immers zooveel uit het buitenland krijgt, en deze H.A.R.K., is er nu eenmaal niet op berekend, om aan die ontzaggelijke vraag te voldoen. Zij kan slechts trach ten de ergste nooden op het gebied van kleeding, schoeisel, huisraad enz. te lenigen en is uit den aard der zaak ge bonden aan de hoeveelheden, welke zij uit het buitenland ontvangt. Dat nu ook de H.A.R.K. niet by machte is om geheel afdoende te helpen, wekt ontstemming. Men krijgt achterdocht, en die achter docht wordt gevoed, doordat inderdaad in het groote H.A.R.K.-apparaat, met zijn ongeveer 10.000 medewerkers - waarvan slechts een zeer klein percen tage gesalarieerd wordt - wel eens ver keerde dingen zijn gebeurd, doordat eenige medewerkers zwak in hun schoe nen bleken te staan, en voor de ver leiding zijn bezweken. De Justitie heeft onmiddellijk HgegrejKn en het ministerie van sociale zaken heeft in volledige samen werking met de H A.R.K.-leiding alle maatregelen getroffen, teneinde verdere onregelmatigheden te voorkomen. Afgezien echter van deze betreurens waardige handelingen, waaromtrent men zich van een oordeel moge' onthouden zoolang de zaak nog „onder den rechter" is, is uit het ooderzoek van sociale zaken komen vast te staan, dat de bedoeling der buitenlandsche gevers zeker tot haar recht is gekomen, en dat voor een ver guizing van het H.A.R.K.-apparaat, dat aan het Nederlandscbe volk in nood zooveel diensten heeft bewezen en nog bewijst, geen aanleiding bwstaat. Voor het overige moge nogmaals'een ernstig beroep worden gedaan op het publiek om het euvel der bedel-klachten naar het buitenland met kracht te helpen bestrijden, met het oog op de ernstige schade, welke door dergelijke klachten aan den Nede-landschen naam in den vreemde wordt berokkend. Met uitzondering van ons eigen hmd u er waarschijnlijk geen land ter wereld waar zoveel gefietst wordt als in Dene marken. Het land leent er zich ook bizonder goed toe. Het golvende land schap heeft nergens bizonder hoge puntea De hoogste top is 172 m. en niets doet een Deen verbaasder ópkijken, dan de opmerking, dat ons hoogste punt 330 a is. Holland is zo plat als een panaekoek wordt hen namelijk op school geleerd. De meeste jongelui nemen de tent mee of overnachten in jeugdherbergen. Dene marken heeft buitengewoon gbede kam peerplaatsen, vele jeugdherbergen en Kro's". Deze laatst^varieerea van een voudige dorpsherbergen tot kleine luxe hotels. Niet leder hotel is echter een Kro. Eigenaar van een Kro te zijn is eea koninklijk privilege en behalve eea gelegenheid tot eten en drinken moet er ook slaapgelegenheid zijn. De kleine dorpskro's zijn de beste gelegenheden om de Deense keuken te leren kennen, mes eet er .gewoonlijk wat de pot schaft. Langzamerhand komen ook de' auto'i weer te voorschijn, dikwijls ook opgeladm met kampeer benodigdheden. En dm zomer is het spoorwegverkeer reeds 75 pCt. van het vooroorlogse verkeer, os. ook week-end treinen. Maar de mensen die niet hun eigea tentje menemen doen er goed aan vaalt voren plaats te bespreken in hotel, Kro of Jeugdherberg, want er is altijd plaats gebrek. EEN NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGINDUSTRIE Op de vragen van den heer Kor enhorst betreffende de instandhou ding van een Nederlandsche Vliegtuig ndustrie, heeft de minister van Ver keer en Energie, mede namens de mi nisters van Oorlog, van Openbare Werken en Wederopbouw, van So ciale Zaken, van Financiën en van Overzeesche Gebiedsdeelen geant woord, dat op 20 September 1945 ter tennis van de N.V. Nederlandsche liegtuigfabriek „Fokker" te Amster- am is gebracht 'n beslissing van den ?aad van Economische Aangelegen- leden uit den Raad van ministers, in- oudende, dat de regeering eenNe derlandsche Vliegtuigindustrie in 'prin cipe noodig achtte en voornemens was ïaar medewerking, te verleenén om de instandhouding van deze industrie te verzekeren. De Nederlandsche industrie in te schakelen bij de voorziening in de behoefte aan vliegtuigen in Nederland Rijk binnen en buiten de keerkrin gen). De N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- industrie „Fokker" heeft zich daarop tegenover den minister op het stand- unt gesteld, dat zij niet zou kunnen oorgaan haar technischen sthf en e kern van geschoolde arbeiders aan- te houden, indien de regeering niet poedig zou besluiten aan de Neder- ndsche Vliegtuigindustrie vergaan- den steun te verleenen. Op 14 Mei 1946 werd besloten, dat de regeering bereid is te bevorderen, dat door kapitaaldeelneming en, zoo noodig financiering van ontwikke- 'ingskosten van nieuwe vliegtuigtypen onder passende voorwaarden mede werking wordt verleend aan den op bouw van deze industrie. Deze medewerking zal alleen ver eend worden dan een enkele nieuw e stichter! N.V. waarin de bestaande ondernemingen geconcentreerd dienen te worden. De regeering zal bij de uitvoering van dit besluit worden bijgestaan door een vetrouwensman, den heer ir. Th. Tromp, voorzitter van de Vlieg tuigindustrie-commissie die bereid werd gevonden deze taak te aanvaar den. Prinses Juliana bezoekt Oost-Noord-Brabant Het was gisteren voor Oost-Noord- ïrabant een feestdag. Overal hingen de vlaggen uit. De schooljeugd was evenals op nationale feestdagen in oranje jurkjes en broekjes gekleed, terwijl linten en sjerpen het aanzien nog fleuriger maakten. H.K.H. Prinses uliana bracht thans een bezoek aan it deel van de provincie Noord-Bra bant om zich op de hoogte te stellen van de vernielinge^jen den wederop bouw in de provincie, en van de om standigheden waaronder de bevolking thans leeft. Met groot enthousiasme is de Hooge Gast overal waar Zij passeer de of even verbleef begroet. Ontel- bare keeren moest gestopt worden om het huldebetoon van de bevolking in ontvangst te nemen. Tientallen ma len weerklonk ons volkslied, gezon gen door duizenden jonge kelen. Tel kens weer ontving de Prinses bloe men. In plaatsen als Veghel, Uden en Schijndel moest zeer langzaam gere den worden, omdat de bevolking in haar geestdrift den weg versperde. Brabant heeft op dezen dag opnieuw getuigenis van trouw aan ons vor stenhuis afgelegd, en de Kroonprinses ojreral een stormachtig \aelkom be reid. Geknoei met melk' en boter toewijzingen Controleurs van den C.C.D. consta teerden op een Zuivelbedrijf in Zuid- Hol lan<^ dat een groot aantal melk- en botertoewijztngen onrechtmatig werd achtergehouden om bonnentekorten, welkt ontstonden door clandestienen verkoop van melk en boter, te dekken. Deze verkoop geschiedde zoowel tegen „zwarte prijzen als ook tegen ruiling van sigaretten of tegen materiaal voor den herbouw van de fabriek. Ook het eigen personeel deelde in de geneugten. Deze manipulatie» werden uitgevoerd in samenwerking met een ambtenaar van den plaatselijke! distributiedienst, die de directie va® het bedrijf van de noodige bescheiden v00J" zag; Mei kt oe wijzingen werden voor f 0.50 per rantsoen aan slijters verkocht, die ze hun beurt in den zwarten handel brachten. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat ongeveer 65.000 liter melk en 1250 kg boter aan de distributie waren ont trokken. Een aantal achtergehouden botertoewllzingen d 1000 'rantsoenen per stuk werd in beslag genomen, alsmede een groot bedrag aan geld, dat door den verkoop van „zwarte" toewijzingen was ontvangen. Proces-ver baal werd opge maakt en de betrokken persooen werdro in verzekering gesteld. Voorschriften voor kwmlltdtr sorteering en verpskklnfl van nlt te voeren tninbonwprodncten De Minister van Landbouw!, Visscherij en Voedselvoorziening heeft voorschrifte® vastgesteld met betrekking tot de kwal'' teit, de sorteering en de verpakking van uit te voeren tuinbouwproducten. voorschriften ziln opgenomen in d* Nederlandsche Staatcourant van 5 Jun 1946. Prijzen van haring voorloopig vrij Nu er een grooten aanvoer i» vB® nieuwe haring worden de prijzen voor maatjesharing, de zoogenaamde primeurs, tot 1 Juli a.s. vrijgelaten. Tegen dien tij wordt een nieuwe prijzenbeschikking In verband met dezen maatregel is m®* ingang van 1 Juni 1946 de prijzenbe schikking haring en haringproducten 1942, waarbij de haringprijzen voor consumenten werden vastgesteld iD9e' trokken. i t (Nitawt ipUlag) vastgesteld.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2