Bioscopen BW of NAC Ajax morgen kampioen? DE TAALZEEF Ud van de week. Wat de BINNENLAND G-S.V. DE VLAG DEKT DE LADING. Ieder verwerkt zijn moeilijkheden wel op zijn manier, maar vindt toch ook zichzelf telkensterug in het beeldende indringende woord waarmee de dichter vertelt van eigen innerlijke ervaring. Albert Verwey spreekt hier van de overrompelde vaart, waarmee hij eerst het leed wist te nemen; dan volgt een moeizame tijd van evenwicht, al blijft het hem hinderen; daarna (als vrucht misschien van de geduldige volharding, misschien als een verrassing, die hem als rijpe vrucht in den schoot valt) is hij het te boven als met den gloed van een nieuw-beleefd Pinksteren; het leed ctrukt hem niet meer, het is in zijn dienst gekomen.' DE LAST VAN HET LEED V/at is het leed een zware last Ik droeg het eenmaal diep gebakt Toen heb ik me aan zijn wicht ontrukt Over mijn eigen kracht verrast. Daarna is het mij niet gelukt Ik heb mijn loopen aangepast Aan dragen en ging kalm en vast Maar 't lastig leed hield mij gejukt. En nu, alsof- het van mij gleed Sta ik opnieuw zdo slank en recht Een drager is in mij geboren. Hij zegt: Ik ben voortaan uw knecht Mijn voeten loopen licht in 7 koren. En welk een lichte last, dit leed. Albert Verwey: De lichte last, uit Oorspronkelijk Dichtwerk. brengen Gekooide Jeugd De Schouwburg Bioicoop brengt deze ek een film, die door ieder gezien ken worden. De Frensche filmindustrie heeft met haar film „La cage aux rosaignols" („Gekooide Jeugd") wederom,aangetoond, dat ze tot eerste klas prestaties in staat is. Het behandelde onderwerp is niet nieuw evenals de entourage waarbinnen het hoofdverhaal gevlochten is. De aanloop tot de eigenlijke film doet zeer tooaeelmatig ada, enkele komische momenten „doen" het in dit kader zeer goed. De film is het verhaal van ?en meisje oit de krant voorgelezen. De gedeelten waar in men de leesstem hoort, lijken beter dan die wfar er dialogen voor In de plaats komen. Het best zijn echter de deelen, waarin men alleen iets ziet, waarbij de stem zwijgt. Deze rolprent behandelt het leven van eea atel bengels op een joogens kostschool, die, door het optreden van den directeur en enkele leeraren, die over weinig tact beschikken en met een strenge dtcipllne de Jongens hopen te verbeteren, voor de jongens een hel wordt. Wanneer echter een nieuwe „frik" wordt aange steld, die de jongens op de juiste waarde weet te schatten en met hen om weet te gaan. hij leert hen o.m. zingen, waarbij we prachtige jongensstemmen hooren komt er wel eenigc verbetering. De verhouding tustchen directeur en „frik" laat hierdoor nog ai eens iets te wenschen over. Het hoogtepunt vormt de kostschool* brand, waar bij het hooger oplaaien dsr vlammen, de zingende jongensstemmen hoorbaar worden, waardoor men sterk de indruk krijgt dat alle oude geluiden en verstorven klanken worden wakker ge roepen. Deze „frik'' heeft de bengels wer kclijk op deJ6istewaardegeschat.de jon gens droegen hem een warm hart toe en zooals bet eind vande film aantoont figuurlijk voor hem door het vuur. Een film, die iedereen moet zien. In het goed verzorgde voorprogramma zien we behalve het bezoek van onzen Prins en Prinses aan Zwitserland, de eerste vlucht vant „The flying Dutchman" naar New-York en een drietal doelpunten uit dan wed strijd Nederland België Daarnaast nog wat bultenlandsch nieuws. Kerels van de Koatwacht. REÜNIE BIOSCOOP. Wat boeit den toeschouwer meer, dan den strijd van den mensch tegen de los geslagen natuurkracheat, die bi] tijd en wijle dit ondermaansche teisteren? En wanneer ia dezen strijd een Itedesgeschte denis wordt gevlochten, dan wordt vrij wel elke bioscoopbezoeker bevredigd. Kerels van de Kustwacht is een Ame- rikaansche film, waarin het leven van de mannen, die hun leven wagen voor Let redden van een medcmensch, van a He zijden wordt belicht; Men ziet hen bij Storm en ontij menschen redden van een op de rotsen geslagen schip of van een schip in de poolstreken door het ijs is gekraakt. Zoowel het vliegtuig als het marinevaartuig verricht hier goede diensten. En tusschen deze bedrijven door de „love-story", die deze mannen in hunne vrije uren beleven. Twee jonge mannen en een meisje. Een van hen netjes en bedaard, de andere hartstochtelijk.roeke tusschen het meisje kiezen moet. Wlen zij kiest? Men zie htervoor deze span nende rolprent zelf. Het voorprogram is uitgebreid en ge varieerd en bevat o.m. het verbjnf van het Prinselijk Paar in Zwitser[an(jt de match Nederland België, een muziekfilmpje met Daan Hooijkaas en een |ettk teeken filmpje. HOE LANGER HOE GEKKER. Na ook een aantal jaren te zijn onder gedoken brengt Thalia-Theater ons deze weck, versch uit hun schuilplaats Stan Laurel en Oil vie Hardy, twee namen die aan de filmliefhebbers -uit den voor- oorlogschen tijd iets te zeggen hebben Zij zeggen het ditmaal in een film, die uit drie deelen bestaat en waarin beide komieken volop de gelegenheid hebben hun humoristische gaven ten toon te spreiden. Het is ondoenlijk hier in dit overzicht er nader op in te gaan. Onder ling verband zit er ook in de drie deelen niet. want in het eerste, waar Hardy in het huwelijk zal treden met, een zeer omvangrijke jongedame, verschijnt een andere vrouw tin tooneele als in de echtgenoot»waar hij het in het laatste deel mee möet doen. Echter zullen velen met de komende Pinksterdagen deze onvolkotrendheden gaarne op den koop toe nemen om hun twee oude filmhelden weer te zien en efens om deze serie nonsens te kunnen lachen. De moeite waard is ditmaal vooral het voorprogramma. Reeds in het jour naal, waar ze op bijzonder fraaie wljre de eerste vlucht van de. Douglas DC 4 van de KLM meemaken van Schiphol naar New-York. Voorts een aardig beeld van het bezoek van het Prinselijk Paar aan Zwitserland en tenslotte de voetbal wedstrijd, die met 2-2 gelijk spel eindigde tusschen Holland en België te Antwerpen Daarna volgt een buitengewoon goede variété-film met o.a. de Four Aces, een Australisch quartet en de band van Joe Loss. Een spatte vermelding verdient dan nog het filmpje, dat hoewel het een reclame voor een bepaalde firma is toch wel zoo opmerkelijk is. dat Mmliefheb- bers ervan zullen genieten. Het betreft hier een constructie filmje met poppen, tegen een achtergrond van zeer origineeV decors zooals wil het gaarne meer op het Nederlandsch bioscoop-doek zouden willen zien. VERHOGING VLEESRANTSOEN - AANSTAANDE Teruggekeerd uit de Verenigde Sta ten waar hij de internationale voed- selconferentie bijVvoonde heeft mi nister S. L. Mansholt op een perscon ferentie in Den Haag de internationale en nationale voedselproblemen uiteen gezet. De minister wees op de grote verschillen tussen de landen onderling op het gebied der voedselvoorziening. Amerika kent geen enkele beperking, behalve ten aanzien van suiker, ter wijl er een grote productie en con sumptie is van vlees, eieren en zuivel. Ten aanzien van de voedselvoorzie ning in 'tfns land merkte minister Mansholt op, dat men niet algemeen er van overtuigd is, dat de toestand inderdaad critiek is. Het vet- en sui kerrantsoen waren nauwelijks te handhaven. Al maanden lang leefden we van de hand in de tand. Tot dus verre heeft men met kunst en vlieg werk de rantsoenen op peil kunnen houden. Het is o.m. gelukt in Canada 30.000 ton te laden. Toen brak hier prompt de havenstaking uit en de suiker bleef liggen. Er is gesuggereerd, dat de verlaging van het suikerrant soen een truc was om de staking te breken, maar de heer Mansholt ver zekerde, dat dit niet het geval is. Iedere storing, welke zich voordoet, heeft tot gevolg, dat de rantsoenen niet te handhaven zijn. Toen is ook de Westersuikerraffinaderij gaan sta ken. Daarop is Dinteloord ingescha keld, doch deze heeft een geringere capaciteit en zij kan het tekort niet inhalen, zodat men naar andere mid delen moet uitzien. Hei enige middel Is de ruwe suiker te laten lossen door vrijwilligers en soldaten. Dan wordt de ruwe suiker in distributie gebracht. Dit zal onmid dellijk geschieden. Deze ongeraffineer de suiker is in thee niet te gebruiken, in koffie echter wel. Er rijn natuurlijk bezwaren aan verbonden. Er zullen verliezen komen, maar die worden genomen, omdat we de suikerdistri butie wensen te handhaven. Het is verre van ons aldus de minister om de stakingen hierdoor ie willen beïnvloeden. Thans word bijna een vierde van de suikerbehoef te uit eigen oogst bestreden. De pro ductie voor dit jaar zal 20.000 ton zijn, het volgend jaar 25.000 ton. Ten aanzien van het vet zitten we in een critieke positie. Als we de grondstoffen welke in Indië liggen, niet krijgen, zullen er moeilijkheden komen. Maar de rantsoenen kunnen op peil gehouden worden door het doen lossen door vrijwilligers. Evenals onlangs de heer Louwes, directeur-generaal van de voedselvoor ziening, wees ir. Mansholt op het feit, dat de kostprijs van onze boter te boog is. Nederland zal daarom moeten igaan denken aan de productie kwa- ufótsartikelen als kaas, gecondenseer- de\melk enz. Bovendien zullen ratio- nelekkmdbouwmethoden moeten wor den toegepast om de kostprijs te druk ken. Voorts zal getracht moeten wor den de productie van groenten meer in overeenstemming te brengen met de mogelijkheid van afzet. In Tweede Kamerfractie De A.R. tweede Kamerfractie heeft tot haar voorzitter gekozen den heer Schouten en tot haar secretaris den heer Terpstra. ®e"C.H. tweede Kamerfractie wees als haar voorzitter aan den heer Tila- nus, als secretaresse Jvr. Wittewaal van Stoetwegen. Omwisseling Luistervergunning De Directeur-Generaal der Poste- yijen, Telegrafie en Telefonie maakt bekend, zulks mjet verwijzing naar het bepaalde in artikel 13 van de Radio- luisterbeschikking 1945, dat de hou ders van een radio-ontvangtoestel of van een aftakking van een radio-ont vangtoestel die in het befit zijn van een luistervergunning met serieletter B, deze vergunning in het tijdvak 5 t.e.m. 15 Juni 1946 op een postinrich- ting (geen postagentschap) moeten co onbezonnen, twee uitersten, weer' omwisselen. VISPRIJZEN Zodra er zekerheid is, dat er vol doende vis komt, zal, aldus de minis ter, de maximumprijs worden afge schaft. Deze maximumprijs wordt ten onrechte gewoonlijk beschouwd als de vastgestelde prijs. De reders hadden besloten en het Bedrijf schap voor de Visserij had dit be sluit goedgekeurd de visvangst te beperken door met zestig netten te laten varen. Ondertussen waren de prijzen zo, dat ze niet te dragen wa ren. Deze bepaling heeft de minister niet goedgekeurd, er moet met volle capaciteit gevaren worden. De prijs van de haring, welke 200 a 400 gulden per kantje was, is terug gebracht op 35 gulden per kantje. Dit wordt de maximumprijs op de afslag en dat is nog viermaal zo hoog als voor de oorlog. Voor de consumenten komt dan haring beschikbaar voor acht cent. Over omstreeks tien dagen zal deze maatregel effect sorteren; men wil namelijl? de thans varende vissers niet voor een voldongen feit stellen als Zij thuis komen. Nederlands aardappelpositie is moei lijk. De rooidatum is 12 Juni en ér is een gering tekort aan oude aardap pelen. Op 17 Juni komen de nieuwe aardappelen aan de markt. Misschien zal gedurende veertien dagen 1 kg. 'per persoon worden verstrekt, maar dit zal wordeh gecompenseerd door een tijdelijke verhoging van het brood rantsoen. Er zal ten slotte worden overgegaan- tot verhoging van de vleesimport. Daarmee zal een verhoging van het vleesrantsoen gepaard gaan. Dit zal zeer binnenkprt het geval zijn. het voetbalprogramma voor de Pinksterdagen zijn nog enkele wijzigingen aangebracht. Door deze veranderingen is de kwaliteit van het programma er zeer zeker op vooruitgegaan. In afd. I is de wedstrijd HDVS-ADO vervallen. Ingelascht wordt „the big match" ADO-Ajax. Ofschoon we wel gelooven, daj/Ajax uit de haar nog res- tecrende pree wedstrijden de 2 punten, noodig vooVhet behalen van het kampioen schap, zal weten te halen, betwijfelen we echter of ze deze punten al in den strijd tegen ADO zal bemachtigen. Ajax is den laatsten tijd niet in dien vorm, die we van haar gewend zijn. Daar komt nog bi) dat ADO thuis speelt en de Hage naars den laatsten tijd vrij aardig in vorm zijn. In West II Oost blijft het programma ongewijzigd. r In afd. IV zijn 4 wedstrijden toegevoegd. In Tilburg wordt de wedstrijd der wed strijden gespeeld. NAC en BW, die hun nek aan nek race zoo dapper het heelc seizoen bebben volgehouden, zullen Maandag den strijd om den titel moeten uitvechten. Dat het er warmpjes, figuurlijk op te vatten, toe zal gaan, gelooven wtj wel. Een fraalen wedstrijd zal het ook wel niet worden. Eef~overwinning lijkt ons het waarschijnlijkst, ofschoon een NAC overwinning ook niet uitgeslo ten is. RBC brengt een bezoek aan Eind hoven en zal wel met de kous op den kop thuiskomen. RKTVV ontvangt Vlissingen, terrein voordeel zou hier wel eens beslissend kunnen zijn. NOAD gaat naar Helmond en ofschoon we haar, als we den stand bekijken, een overwinning zouden moeten vóórspellen, durven we het gezien het feit, dat Helmond bet NAC vorige week niet gemakkelijk heeft gemaakt, niet goed aan. In afd. V blijft de wedstrijd Velocitas- Sneek gehandhaafd. Be Qulck-Veendam vervalt. In plaats van Veendam gaat LSC naar Groningen en zal daar wel eenakoude douche krijgen. HSC ontvangt Heerenveen en zal het wel niet tot winst weten te brengen. Naast ElinckwiJk-UVV wordt in de 2e klasse B van afd. II ook nog gespeeld de wedstrijd SVW-SHedrecht, den strijd om de onderste plaats voor beide clubs een zwaren dag, naar onze meening voor SVW de zwaarste. Scheveningen moet Zondag haar eersten wedstrltd spelen in de p-omotie-competitie en wel uit tegen VDL. Een overwinning bevechten zal niet meevallen. Verder is nog ingelascht de wedstrijd Bergambacht Amm. SV, waarvan Amm. SV wel meer plezier zal hebben als Bergambacht. Jodan-Boys Jubileumtouniooi Wegens het terugtrekken van Vites» Delft met 4 elftallen, voor bet spelen va> van kampioenswedstrijden, heeft het pro! gramma der J-B enkele wijzigingen onto gaan. Het aantal te spelen wedstrikU blijft echter gelijk. In klasse 1 wordt Vitesse vervang dóór WIA R'datn, W In klasse II wordt Vitesse vervanoea door Olytnpta. Gouda. In klasse III wordt Vitesse vervanoea door H.B.S., Schiedam. In klasse IV wordt Vitesse vervangen door Groen Wit, R'dam. Wedstrijd no 2 luidt dusi 10.12-1052 WIA-Groen Wit Wedstrijd no 10 luidt dus: 10.54-11.34 T.O.G.-Olyapi, Wedstrijd no 16 luidt dus: 12.08-12.38 H.B S.-Groea Wk Wedstrijd no 19 luidt dust v 11.36-12.06 Groen Wit-T.0.G. A.s. Zondag (len Pinksterdag) sptth G.S V. I zijn eerste vrienschappéB|kt wedstrijd tegen Hillineu (Hillegom). in vang 2 uur op het terrein aan den Graaf Florlsweg. De voor Maandag 10 dezer vastgestelde wedstrijd G.S. V. 4-V.E.P. 2 is uitgesteld. HANDBAL D.W.S. I - Excelsior I A.s. Zondag (len Pinkster-ug) speek Excelsior (dames) een vriesschappekjkta wedstrijd tegen D.W.S. (dames), beide kampioensploegen. De Blauwwitteu zei len alles in het werk moeten stelles on de punten mee te nemen naar de pijptn- atad. Wereldrecord 10 km. snelwandelen De Tsjechische snelwandelaar Bal san verbeterde te Stockholm het we reldrecord 10 km snelwandelen met 48,3 seconden en wist dit te brengen op 41 min. 8,9 sec. Het oude record, dat eveneens op zijn naam stond, was 41 min. 57,2 sec. VOETBAL F. C. Mechelen naar Delft De kampioen der Belgische Eere divisie, F.C. Mechelen, zal Eersten Pinksterdag te 14.00 in Delft een wed strijd spelen tegen D.H.C. Inlevering Bonnen voor Bananen door Detaillisten Het C.D.K. deelt mede, dat detail listen in groente en/of fruit de bonnen 822 voor 500 gram bananen op 10, 11 of 12 Juni Bij den rayonleider van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit moeten inlegeren. De bonnen moeten op opplakvellen geplakt worden inge leverd. Er is nóg een oorzaak die menschen er toe' brengen kan vreemde uitdruk kingen te gebruiken: een woord ui een vreemde taal kan zulke heerlijke herinneringen opwekken aan het lana, waar mgn het heeft gehoord. Als we „pas de quoi" zeggen in plaats van „o, het was de moeite niet" dan be hoeft dat geen aanstellerij of deftig- doenerij te zijn. Het brengt de sfeer terug van een vacantie in Parijs, waar je zoo prettig over de Seinemuurtjes kon hangen en van grappige kleine restaurantjes met veel gekakel en goedkoope roode wijn. En als we „dank U" zeggen met „grazie" is da geen blufferij ,maar dan voelen we weer de ftatiaansche zon, dan zien we weer de bloeiende tamarisken en de hagedisjes tusschen het onkruid op de ruïnes en dan laten we ons weer uit lachen, omdat we zoo onhandig spa ghetti eten. Een enkel vreemd woord en een heele vacantie van lang geleden gaat voor ons leven, zoodat een grauwe Hollandscfie winterdag, walarop het niet regent en niet vriest, niet waait en niet sneeuwt alleen door die herinnering vroolijk lijkt. Maar juist daarom is het zoo volkomen on begrijpelijk, <fat onze arbeiders en anderen, die in Duitschland geweest zijn, zoo graag nog eens een wèördje Duitsch loslaten en spreken over La ger en Krieg en prima. O, dat vree- selijke woordje prima (het is bijna zoo erg als meerdere, U weet wel, „meer dere hulp aanwezig" in plaats van „meer hulp").Vroeger kenden wij alleen de uitdrukkingen „van prima kwaliteit" eh „pritpa keuken", maar tegenwoordg is alles prima. Het con cert was prima, de reis was hem jrirna bevallen en het meisje kon pri ma zoenen. Een prima donna is er met bij. Heeft men dan zulke prima ïerinneringen aan het verblijf in Duitschland? Een woord als Lager wekt bij mij niets dan onaangename gedachten op. Is dat anders bij men- aan onaangename dingen terug te sc en, die er zelf geweest zijn? Of denken? Hij is een prima man, die dit vindt men het eigenlijk wel prettig om geval verklaren kan. De Nederlandsche driekleur wap pert weer fier op alle wereldzeeën. Zij heeft onze hoop, ons vertrouwen opnieuw gerechtvaardigd. Naast onze eigen dierbare vlag- hebben wij de vlaggen van onze bevrijders leeren kennen. De vlag gen van Epgeland en Canada. Ook de populaire „stars en stripes" van Amerika, de vlag der sterren en strepen. Acht en veertig sterren telt deze vlag en iedere ster vertegen woordigt een der staten. De dertien strepen geven de dertien staten aan die oorspronkelijk toetraden tot de Unie der Vereenigde Staten. Vooral, die strepen komen ons hekend voor. Geen wonder ook. Ze doen ons telkens denken aai die vertrouwde „strepen"-verpak- king van De Gruyter! De blauwe wimpel voor kwaliteit. Het symbool van de hoogste voedingswaarde en? onverdeeld genot. T: Bij De Gruyter bétere waar en tien procent korting. Ook hier werd het vertrouwen nimmer -beschaamd. Ook hier dekt de vlag de lading., (Ingezonden mededeelleg)

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2