SS ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Overpeinzingen van Marie 31 li I Onze parken en plantsoenen fl De storm van Zaterdag t. WcccfociM Soekamo kondigt staat van beleg af EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 249 MANADAG 11 JUNI 1946 STADSNIEUWS Geslaagd Uit het Gemeenteblad Olie. in beslag genomen Vrouwengroep P« v» d* A. BINNENLAND PI jedactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J., Rijkseq Orukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Redactie en administratie Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3O0i Abonn. p. w. 27 c. Losse nurntn. tfl at Vergunningen B en W hebhea aan het bestuur van bet Diaconessenhuls „De Wijk" vergun ning verleend tot het verbouwen van perceel Westhaven no. 42; en aan de fa. j P Mul tot het bouwen van een ketelbuis achter perceel Korte Tiendeweg no. 13, onder de daarbij ge- gestelde voorwaarden aan de N.V. de Goudsche Mij. van 5 Ziekenhuiskosten- en Ongevallen verzeke ring MVZ, vergunning verleend, de door oorlogsgeweld getroffen perceelen Cra- bethstraat 58, 60r 62 en 64 te herstellen de bakker B v Dijk heeft een vergun ning verkregen de bakkerij aan de Doele- straat 20 uit te breiden W v d Laak verkreeg een vergunning tot bet herstellen van de uitgebrande woning Onder de Boompjes no 25. Benoemd B en W hebben de typiste M H Derck- sen met ingang van 1 juni 1946 als zoo danig in vasten dienst aangesteld. Concerten in ziekenhuizen door „Gonda's Liedertafel Door de oorlogsomstandigheden eenige jaren onderbroken, gaat het mannenkoor „Gouda's Liedertafel", dirigent M Wolff, zijn jaarlijksche traditie, het geven van een concert in de plaatselijke ziekenhui zen en het rusthuis „Juliana",1 weer her vatten. Vrijdag 14 Juni a.s. wordt een concert gegeven in 't Diaconessenhuls „De Wi)k". terwijl op Vrijdag 21 Juni den inwonenden van het rusthuis „Juliana" een concert viardt aangeboden. Voor de andere zie kenhuizen zijn nog geen data vastgesteld. De Olympia-jubilcum-revne Op verzoek zal het schouwspel van klank, kleur en beeld „'t Gaat Goed Ter gouw" nog eenmaal worden opgevoerd op Woensdag 19 Juni a.s., des avonds 8 uur. De netto-opbrengst komt ten bate van de Goudsche Gezondheidskolonie De Bijsterbosch" te Epe. Geslaagd voor onderwijzeres Mej. T' H. B. Eelkemate Gouda. Ouden van Dagen zonden requesten aan de Koningin en Min. Drees Het bestuur van de vereeniging Ouder domszorgen „Ons Belang" zond dezer dagen een request aan H. M. de Koningin, waarin de nood der oudjes wordt om schreven en Haar belangstelling wordt gevraagd inzake doeltreffende voorzie ningen in hun lot en levensavond. Voorts werd een soortgelijk verzoek schrift verzonden aan den Minister yan Sociale Zaken W. Drees. In het request aan den Minister werd gevraagd een nood voorziening in het leven te roepen. Van min.-Drees werd inmiddels een antwoord ontvangen, waarin deze uiteen zette, dat een en ander moet wachten op de beslissing van de pas gekozen Kamers en de daaruit voortvloeiende regeering. Het bestuur van ..Ons Belang" blijft inmiddels aandacht besteden aan deze zaak, daar zij van meening is, dat nu de tijd gekomen is om den ouden dag voor goed en afdoende veilig te stellen. De verzonden stukken waren geteekend door het dag. bestuur der vereeniging. Drie gevels afgerukt De plotseling opkomende windhoos, ge paard gaande met een hevige stortbui, heeft ook in onze stad heel wat schade aangericht, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De wind had op een gegeven moment een zeer groots kracht en bracht aan ver schillende woningen in de Korte Akkeren groote schade aan. In het bijzonder moesten de huizen in de Boeken bergstraat, Schel- temastraat, Snoystraat, Heerenstraat en Lethmaestraat het ontgelden. In de Boeken- bergstraat werd van de woningenbe woond door de families den Edel, van Velzen en Prinsenberg, de bovenvoorgevel om vergeworpen. Van een 6-tal woningen werd de dakgoot afgerukt, en tallooze pannen lagen op straat. Yer<c'1lllende ramen werden in hun geheet met spon ningen naar binnen gedrukt. Op den Kleiweg kwam «en stuk van eea schoorsteen naar beneden. Van het café „De Beursklok" aan de Markt were «en der zijkanten van het terras vernield Ook» het gebouw van de Producent kreeg evenals zeer veel woningen, dakschede Op den,Hoogen Schielandichen Zeedijk *ijn 10 boomen omgewaaid, die gedeelte lijk op den rijweg en het rijwielpad te *«cht kwamen. Wegens het voorhanden hebben van «en oliepers voor het uitpersen van kool zaad werd de eethuiihouder v. V., wo aende Woudstraat en zaak doende aan Kleiweg bekeurd. 10 liter olie werd 'evens in beslag genomen. 13 Juni a.s. des avonds 8 uur zal in I* zaal van „Het BlauWe Kruif, dhr. Dullemond een inleiding houden 0Vrï "^te,te'l)k misdeelde kinderen". j 1 n'e' zooals gewoonlijk 's middags ln de Reünie. Na het lezen van onderstaande advertentie: Meisjes kunnen een prettige werkkring vinden voor goede loonen met rüime premiemoge lijkheid en tegênuxetkoming in de reiskosten bij de Errres Radio- en Stofzuigerfabrieken in Den Haag. Het personeel wordt op attractieve voorw. in de gelegenheid gesteld onze producten te koopen. Komt U eens praten en brengt Uw 'vriendin danmee! Wij ontvan gen U eiken Woensdag- en Vrijdagmiddag van 1.30—4.30 uur bij N.V. R. S. Stokvis en Zonen." Dat is nie gek, daar nuot ik es fgaan prate, Me dunk zoo'n baan is ech wel iets [voor mijn; Mefrou die moet ik in de steek [dan late En al d'r smeeke zal der heusch [niet bate: Dit is me kans en ieder zorg voor zijn. Dit keer willen we iets mededeelen over den weder-opbouw van onze par ken en plantsoenen. Het woord „we der-opbouw" vinden we voor dit werk eigenlijk niet juist, liever zouden v/e willen spreken van het „herstellen" of „opnieuw aanleggen". Maar bijna iedereeen heeft het tegenwoordig over weder-opbouw en we vinden het een voorrecht hieraan ook te mogen en kunnen medewerken. Toen het vorige jaar Mei de over weldigers uit onze stad vertrokken waren, werd onmiddellijk door de ge- meènterdiensten alle£ in het werk gesteld, om alle vernielingen enz., zoo spoëdig en goed mogelijk weer in orde te brengen. Ook de plantsoendienst bleef hierbij niet achter. In de eerste plaats werd begonnen met de plantsoengedeelten, die niet bijzonder veel geleden hadden, te her stellen. Het plantsoen „Klëin Ame rika" kreeg het eerst een beurt; de loopgraven werden dicht gemaakt, de gazon's opnieuw aangelegd en na ver loop van enkele weken kon het pu bliek, dat hier eiken dag bij duizenden- op dit mooie punt passeert, zelfs weer van de aangeplante bloemen genieten. Ook het plantsoen aan de Nieuwe- haven, waar weinig was vernield en enkele gedeelten in het v. Bergen IJzendoornpark werden z'ooveel moge lijk spoedig opgeknapt. Met de terreinen, onmiddellijk bij het Station gelegen, die veel met de bombardementen hadden geleden, ging dit echter niet zoo vlug. Bij de ingang van het park moesten gedeel ten opgehoogd en opnieuw beplant worden; dit alles is nu gedurende de wintermaanden en voorjaar in orde gebracht. Ook het Crabethpark zag er erg ge havend uit; doch thans is hier alles weer zoover gereed gekomen, dat de omgeviég van het Station er weer heel wat beter uitziet. Hierna werd het Zoutmansplein, waar met het maken van de schuil kelders alles was vernield, geheel od- nieuw aangelegd. Vervolgens werd veel aandacht aan het Nieuwe Park besteed; hier moest de vijver, die ge heel verwaarloosd en dicht gegroeid was, worden uitgebaggerd en dat kost heel wat tijd. Deze zomer zal dit park er weer goed verzorgd uit kunnen zien. Ondertusschen werd het Houtmans plantsoen, waar alle jonge boomen en struiken waren afgehakt, weer ge heel opnieuw beplant. Als laatsten komen die plantsoenen aan de beurt die geheel vernield zijn en welke dus grondig moeten worden aangepakt. Dit zijn de gedeelten aan de Cronjéstraat, aan-de P.C. Hooft- straat, bij de Kaarsenfabriek en aan de Vorstmansstraat. Hier moet alles weer opnieuw worden beplant, Want er staat bijna geen boom of struik meer; bovendien zullen de vijvers aan de Cronjéstraat en P.C. Hooftstraat ook schoongemaakt moeten worden, voordat met den nieuwen aanleg kan worden begonnen-. Het zal dus nog wel even duren voor de smaakvolle plekjes bij laatstgenoemde straten weer hun ouden mooien aanblik zul len hebben. Bij de Vorstmanstraat is langs de Begraafplaats reeds weer een breede groene gordel aangeplant. Burge meester en Wethouders hebben beslo ten het overige terrein van dit plant soen tot speelweide in te richten voorwaar een zeer goede gedachte! Want in de arbeiderswijken in onze stad is de speelgelegenheid niet al te ruim. Maar....... er mag op deze speel weide niet gevoetbald worden en dat is heel wat voor de tegenwoordige jeugd, die geen ""ander spel meer schijnt te kennen. Nu we het toch over de plantsoen gedeelten in de arbeiderswijken en de jeugd hebben, zou ik ook van deze plaats de medewerking van de bewo ners tegen de vernieling willen inroe pen, daar juist in deze wijken de ver nieling nog altijd het ergste -is. Want, heusch - de plantsoendienst wordt in deze niet verwend door de hulp van publiek, ouders en onderwijzendper soneel. Laat men toch steeds bedenken wat een tijd en moeite het kost alles goed in orde te houden, oth dan nog maar niet te spreken over de duizenden guldens die hieraan jaarlijks besteed worden! Laten we het toch op prijs stellen, dat er zooveel aan gewerkt wordt, dat het groen in onze stad zooveel en zoo goed inogelijk behouden blijft en tegenover alle vernielingen hiervan op de bres staan! Tenslotte willen we qog iets vertel len over de straatbeplantingen. Dit is wel het moeilijkste en ondankbaarste werk voor de plantsoendienst; de ver nieling door allerlei factoren is heel erg. En* er moeten nog een paar dui zend straatboomen geplant worden, voördat alles er weer uitziet als vóór den oorlog. U ziet wel, er is ook voor ons nog heel wat te herstellen. F. BARMENTLOO. Wat kasjeweel, dat ik die ouwe krante Net bij me op de keuketafel lag; Ik zat meteen effe te lanterfante Bekeek het aanbod eens van alle [kante Wat fijn dat ik die advertensje zag! De mensche zegge; „wat een nare [tij je". Ik fin het niet, je krijg nu es een kans. Ik ga der heen en jó, dan mag [ik lijje, Dat wij het Woensdag eens zijn met zen beije; Geef mijn dan maar die nare tijd [van tans. Ik krijg goed loon en nog een [ruime premie Wie doet me wat?....,.... een 1 [Erres-Radio En wat jé krijg, nou ja, vanzelf [dat neem ie...... Erres geeft meer, 't wort reuzefijn [zegjémie Ook nagenoeg een stofzuiger kedq...! Het reize za( me niet zoo heel [veel koste Daar komp Erres je dan in tegemoet; Zoo heb ik strakkies heel geeu [zware poste Al vind ik dat z'ook schoene [geve moste...... Dat vraag ik wel, dat komp dan [ook wel goed. Wat aardig hè: „Komt U eens met [ons prate Breng Uw vriendin dan ook jnaar [met U nt'ü!" NouKoba mee? Ik zal het [heus wel late: Die mannegek hou 'k liever in de gate, Ze loop met Piet, waar ik het [eerst mee vree! Maar ik ga fas; 't is Woensdag [nog'het beste Want Vrijdag mag ik fas niet van [Mefroü; Als ze het wist, wat zou ze me dan [peste! Ze gaf me pas een fan- der [wolle feste En zei laats dat ze kouse geve wou. Veel liever heb ik m'eige radiotje Wie krijg er een? dat is voorloopig [pet Bij Erres is het heus nog niet zoo'n [zootje Naas prettig werk góed loon en een [kedootje Wie weet krijg 'k Woensdag wel [een thee Romplèt. Het werke daar, och dat wort fas [een makkie Ze stelle mij toch immers heel [geen eis; Komp U eens prate! Nou zeg, da's .[een vakkie Straks krijg k er ook nog een [mantelpakkie En ga ik met "een Erres-fiets op reis! Ik ga er heen en laat die kans niet [loope Mefrou mot zien dat zij een ander [fint Al wil ze mij ook Nylon-kouse koope Erres die geef mèèr dan een mensch jt [kan hope 't Is Erres dus, die het nu bij me wint. Conclusie: Weer een Mevrouw, die zonder [dreigt te komen Die zelf dan ploet'ren moet tot ['s avonds laat. Kan zij van loon? emolumenten [boomen En kan haar geld hi^r evenredig, [stroomen? Wie hier eens wat zou moeten doen? De Staat!!! H.p. Weer «verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot aaorgéaavead. PI. buien. Hier en daar met onweer zwakke tot matige wind tusschen W- en Z. Ongeveerde zelfde tem peratuur. 12 JunlZon op 4.20,° ouder 20.59 Maan op 18.47 onder 3.15 Wat It ar In Gouda t« doonf Reünie, Vrijdag t/m Woensdag Kereta van dé Kustwacht. Toeg. lederen leeftijd Schouwburg-Btoscoop V rij dag t/m W oens dag „Gekooide Jengd" (Toegang lederen leeftijd). Thalia-Theater, Vrijdag t/m Woensdag „Hoe langer hoe gekker" (Toegang voor lederen leeftijd Sociaal Adviesbureau NVH Maandag t/m Vrijdag zitting van 2-4 uur en tevena Woensdagavond van 7-9 uur. Van Amsterdam naar Curasao in acht en dertig uur Het K.L.M.-vliegtuig, dat via New York van Amsterdam naar Curagao is gevlogen, is Zaterdagmiddag te Willemstad geland. Het toestel h^eft deze reis in 38 uur volbracht, de reis- duur zal door het gebruik van Coastel- lation-vliegtuigen nog worden verkort. Prinselijk Paar weer thuis Prinses Juliana en Prins -Bernhard, die vanwege de overwinningsparade een kort bezoek aan Londen hebben gebracht, zijn Maandagmorgen per vliegtuig naar ons land teruggekeerd. •«-. Uitbreiding van de staking gewenscht door de E.V.C. „Wij zullen doorzetten en overwin nen bij de havenstaking en zijn thans bezig het geheele land te mobflisee- ren, waartoe naar elke plaats afge vaardigden worden gezonden", zoo deelde Zaterdagmiddag de heer B. Blokzijl, voorzitter van de E.V.C. te Rotterdam, op een vergadering van stakende zeelleden en havenarbeiders mede. Bij Philips in Eindhoven is Vrijdag een staking uitgebroken, waarvan de directe oorzaak is het niet-aanwijzen van een suikerbon en waaraan, vol gens spr., verbonden is de ontstem ming over het niet-erkennen der E.V.C. Over den toestand te Amsterdam zei de heer Blokzijl, dat de staking hardnekkiger dan ooit voortgezet wordt door bonafide havenarbeiders". In zijn rede, waarin uitvoerig de gebeurtenissen na het uitbreken van de staking besproken werden, laakte de E.V.C.-voorzitter het gebruik van het leger. Dank zij de steun en toezeggingen uit andere deelen van het land zullen thans ook uit Rotterdam kinderen vqn stakers elders ondergebracht worden, zei de plaatselijke voorzitter, de heer A. v. d. Berg. Hij riep alle aanwezi gen op vandaag een cordon om de haven te leggen om de werkwilligen te bewegen niet aan het werk te gaan. Gisteren heeft Soekamo over den radio zender van Djokjakarta den staat van beleg afgekondigd voor geheel Java en Madoera. Hij voegde er aan toe. „de be volking moet zijn voorbereid op alle eventualiteiten, hoewel de besprekingen met de Nederlanders nog steeds voort gang hebben". Jp; mm, P GROOT GOUDA e t "-v; I

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1