INDIË Leest Groot Gouda I Feuilleton Hel geheim van den Ingesneeuwden slaapwagen. BUITENLAND I V RADIOPROGRAMMA VOOR DINSDAG ïfflLvhsUM I 301 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Gr.pl. 18 30 Programma voor de Ned. Strijd krachten'. 19.00 En nu naar bed! 19 05 „De waarheid over Java. 19.20 Blaasinstrumenten in de kamermuziek, to 45 Departementen spreken. 20.00 Niéuws. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 D0nte Dinsdagavondtrein, o.a. De Kilima Hawaiians. 21.40 Voordracht. 22 00 Contact. 22.15 Buitenlandsch overz.' 22.30 Contact. 23.00. Nieuws. 2315 Het orkest van Lajos Veres. 2345 Gr.pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. KRO: 18.00 Harry de Groot en zijn Vibrafoon-sextet. 18.15 Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging. 18.30 Vibrafoon-sextet, vervolg. 18.50 Des avonds als ik slapen ga19.00 Nieuws. 19.15 Stichting voor oorlogs getroffenen. 19.30 Voor de jongeren. 20.00 Nieuws. 20.05 Gr.pl. 20.30 Het Omroep-kamerorkest. 21.15 Filmkwar tier. 21.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondge bed. 22.35 Ensemble Nina Dolce. 22.45 Het gevaarlijke terrein. 23.00 Ensem ble Nina Dolce, vervolg. 23.15 Een Jronte mengeling. 23.40 Klassiek en 'toch licht. 24.00 Sluiting. VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Engelsche kamermuziek. 9.30 Kwartet No. 1 in 0 kl. t. VPRO: 10.00 Ds. A. L. Broer, Doopsgez. Pred. te.Hilversum. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Uitzending voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.45 Fa milieberichten uit Indië. 12.00 Staf muziekcorps van de Amsterdamsche Politie. 12.30 Kalender. 12.35 Staf- muziekcorps, vervolg. 13.00 Nieuws. 13.15 Memories of Canadian Favou rites. 13.45 Eddy Walis speelt. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Eddy Walis speelt. 14.30 Alphons Diepenbrock- herdenking. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Utrechtsch Strijkkwartet. 17.30 Ned. Volksherstel. 17-35 Dansorkest kThe Ramblers. V HILVERSUM II 415 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Morgenconcert. 9.15^ Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 9.50 Oude bekende melodieën. 10.05 Salonmuziek. 10.20 Jongenssopraan met orgelbegeleiding. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelbespe ling. 11.15 Vioolrecital. 12.00 All Round Sextet. 13.00 Nieuws. 13.20 Molto Cantabile. 13.45 Gedeeltelijke uitzending van den Bondsdag van Meisjesvereenigingen op G.G. 15.00 Oude kamermuziek. 16.00 Nachtvorst verwachting. 16.02 Een praatje voor onze jeugdige postzegel-verzamelaars. 16.15 Kinderkoor „Lenteleven". 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Gr.pl. 17.45 Het Rijk Overzee. De eerste „Air-Sea-Rescue" boot van de Kon. Marine De eerste „Air-Sea-Rescue" boot (een reddingsboot voor neergeschoten vliegers) van *de Koninklijke Marine is dezer dagen op het Marine Vlieg kamp Tandjong Priok in dienst geno men. De boot is in de eerste plaats be stemd voor het redden van vliegtuig bemanningen, die een noodlanding op zee hebben moeten maken en daartoe uitgerust met accomodate voor vijf zwaargewonden. Bovendien kan op 't schip een groot aantal lichtgewonden worden meegenomen. De actieradius is ongeveer 600 mijl met kruissnelheid. De Sintelbaan op „Avegor" De Sintelbaan op „Avegor" te Elle- com is thans vrijgegeven. Zondae 30 Juni wordt deze in gebruik gehomen met een nationalen wedstrijd, te orga- niseeren door „Sparta" te Dieren. ANNEXATIE ZONDER BEVOLKING BIEDT GROOTE MOGELIJKHEDEN „Zonder annextatie. wordt het kleine-boerenvraagstuk land- bouwtechnisch nagenoeg onop losbaar", zegt rapport van de commissie Stichting van den Landbouw Thans is verschenen het rapport van de annexatie-commissie van de Stich ting van den Landbouw over het vraagstuk der gebiedsuitbreiding. Het heeft zoo lang op zich laten wachten, omdat er details in voorkomen, die bij het corrigeerèn moeilijkheden oplever den; door technische moeilijkheden moesten ook eenige kaartjes vervallen. Het rapport bevat eenige gegevens betreffende het eventueel te annexee- ren gebied en behandelt de sociaal- economische problemen. Het komt tot de volgende conclusies: 1. Indien tot annexatie wordt over gegaan heeft de landbouw belang bij een zoo dun mogelijk bevolkt gebied om haar bevolkingsoverschot op te vangen. Hoe minder Duitschers, hoe beter dit den Nederlandschen land bouw past. 2. De structuur van den landbouw en het landbouwbedrijf in het annex- atiegebied zal geheel moeten worden ingesteld op de behoefte van Neder land, dus veel graanbouw en overwe gend grootere bedrijven van circa 50 ha. Tevens vinden natuurlijk wel eeni ge kleine bedrijven een plaats voor locale behoeften. 3. Behalve plaatsing van ons be volkingsoverschot biedt annexatie, zooals hierboven omschreven voor den landbouw vele voordeelen t.a.v. Ver breeding van onze landbouwbasis en daarmede, van ons volksbestaan; b. Door annexatie zal er binnen de te genwoordige Nederlandsche grenzen een mogelijkheid bestaan om het „kleine boerenbedrijf" op een betere economische basis te brengen door vergrooting van de bedrijfsopper- vlakte tot een rationeele productie. Zonder annexatie wordt het kleine boerenvraagstuk landbouwtechnisch nagenoeg onoplosbaar; c. Grondstof-j fenleverancier van onze landbouwbe drijven, welke veredelingsproducten voor den export voortbrengen; d. Ver betering van onze handelsbalans. 4. De commissie is er zich van bewust dat, indien aan 'n annexatie uitvoering zal worden gegeven, vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Voorts zijn er vele problemen, welke niet door landbouwdeskundigen, maar door andere specialisten moeten wor den beschouwd. 5. Indien tot annexatie wordt over gegaan op "bovenomschreven wijze zonder bevolking, biedt dit voor den Nederlandschen landbouw groote toe komstmogelijkheden. SEYS INQUART IN KRUISVERHOOR Gp 10 Juni is Seys Inquart met zijn verdediging begonnen, waarbij hij inzake Nederland o.m. het volgende aanroerde: Het kan op de Nederlanders wel eens de indruk hebben gemaakt dat ik het Nat. Socialisme aan Nederland wilde opdringen, omdat tenslotte slechts de N.S.B. als partij over bleef, maar nooit heb ik, aldus Seys Inquart, met staatsdwang van den Nederlander verlangd, dat hij Nat. Socialist werd of het lidmaatschap der Partij als vooropstelling doen gelden voor het uitoefenen van algemeene rechten. Seys gaf toe, dat hij „met groot ge brek aan fantasie" te werk was ge gaan toen hij bij het opheffen van Partijen en organisaties daarvoor or ganisaties naar DuiBch voorbeeld in ue plaats stelde. Ik ging uit van twee onjuiste overwegingen, aldus Seys Inquart, dat onze Duitsche organisa ties beter waren en dat zich in" bezet gebied een eigen politiek zou kunnen ontwikkelen. Daarom is mijn politiek mislukt. Seys beroemde zich er op, op advies van zijn Nederlandsche ad viseurs een Quisling regeering te heb ben ingesteld. Het plan tot Germaniseering van Nederland wees hij af. Doel was slechts gelijkberechtigde samenwer king van de Germaansche volkeren. Het was in Seys gedachten vanzelf sprekend, dat de Nederlandsche poli tie aan Rauter ondergeschikt gemaakt werd, echter gijzelaars-executie waren die volgens hem slechts van Augustus 1942 en het was aan hem te danken dat toen niet 50 doch slechts 5 wer den neergeschoten. Van executies in het kamp Vught had hij eerst in Neurenberg gehoord. Zij moesten op orders uit het Rijk gebeurd zijn. Aan de moord in Putten en represaille voor den aanslag op Rauter had hij evenmin iets kunnen doen. Zij waren door Himmler geeischt. Voor Rauter wilde Himmler 500 personen laten doodschieten. Uiteindelijk waren er volgens Seys 230 gefusilleerd. Hij had de uitvoering van het bevel niet kun nen verhinderen, omdat de verzetsbe weging onderdrukt moest blijven. Seys zeide, de terugvoering van de mannen van Putten te hebben gevraagd en toestemming te hebben verkregen. Hij wist evenwel niet of de terugvoering nog uitgevoerd had kunnen worden. Het was niet te zien aldus Seys, dat de maatregelen op fin. gebied voor Nederl. zoo catastrophaal zouden wor den als naderhand bleek, want Duitschland stond toen op het hoog tepunt van zijn macht en had bij een anderen afloop van den oorlog de deviezenschulden gemakkelijk kunnen terugbetalen. Voor de toestanden in de Nederlandsche concentratiekampen noemde Seys zich niet verantwoorde lijk, zij stonden onder de politie. Lang durig sprak Seys over den Arbeids- einsatz, waarbij hij toegaf, dat van 't half millioen Nederlanders in Duitsch land de helft gedwongen was. De eischen waren door Bohrmann gesteld. Doch Seys had zich beijverd zooveel mogelijk jongeren te sturen. Hij zeide niet te zijn opgetreden tegen de sabo tage van Nederlandsche ambtenaren, waardoor 1 millioen vrijstellingen werden gegeven. In 1944 had hij nieuwe eischen van Sauckel voor 250.000 man afgewezen. De daarna door de Wehrmacht uitgevoerde raz zia's» Vielen buiten zijn verantwoorde lijkheid. Hij zag de Joden als vijanden van Nazi-Duitschland en zonder zich in de schuldvraag te verdiepen meen de hij slechts met dit feit rekening te moeten houden. Na Heidrichs eerste bezoek was de registreering gekomen en daarna was men stap «voor stap verder gegaan. Het kruisverhoor zal Dinsdagmid dag aanvangen en-Seys zal vermoede lijk nog twee volle dagen op" de ge- tui gensfoel zitten. DE KONING VAN SIAM NEERGESCHOTEN Volgens een telegram van Associa ted Press uit Bangkok heeft men den Koning van Siam Zaterdag eyen voor twaalf uur dood in zijn slaapkamer gevonden, Een woordvoerder van de koninklijke hofhouding verklaarde, dat een explosie van een geweer den dood had veroorzaakt. Verleden week Vrijdag deelde een telegram van Reuter uit Washington mee, dat volgens een aankondiging van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, de 21-jarige koning Ananda Mahidól een uitnoodiging van de Ver. Staten had aanvaard en 19 Juni te Washington werd verwacht. De koning, die de oorlogsjaren in Zwitserland had doorgebracht, was in December 1945 naar zijn land terug gekeerd. Hij wordt opgevolgd door zijn .18-jarigen broer Phoemiphon Aboeldet, die door een regentsraad terzijde zal worden gestaan. Nieuwe koning van Siam De wetgevende vergadering van Siam heeft met algemeene stemmen Prins Phoemiphon Aboeldet, den 18- jarigen broer van den Zondag over leden koning Ananda Mahidol, als nieuwen koning gekozen en evenzoo een uit drie leden bestaande regents- schapsraad benoemd, die den jeug digen koning in staatszaken zal ter zijde zal staan. DE TOEKOMST VAN DUITSCHLAND Reuters correspondent seint, naar uit gezaghebbende bron verluidde, dat de regeering van de Vereerrigde Sta ten formeel zou hebben toegestemd zich te vereenigen met het Britsche voorstel tot de oprichting van een fe deratie van elf of twaalf autonome Duitsche Staten, welk voorstel op de te hervatten conferentie van de mini sters van Buitenlandsche Zaken der Big Four te Parijs ter tafel zou wor den gebracht Volgens het plan zou den de afzonderlijke Duitsche Staten een groote mate van politieke onaf hankelijkheid verkrijgen, welke mis schien zelf tot lidmaatschap van de V.N. zou kunnen leiden. Hun oorlogs potentieel, in het bijzonder dat van het Ruhrgebied, zou echter onder scherpe controle gehouden worden. Ook Frankrijk staat gunstig tegen over het Britschevoorstel van een federatief Duitschland. WAAR IS DE MOEFTI? Men hoopt, dat hij niet naar Midden-Oosten is De Moefti van Jeruzalem, die in de oorlogsjaren herhaaldelijk liet blij ken, dat hij op een overwinning van de As hoopte, en die sinds eenigen tijd in Frankrijk onderdak had ge kregen, blijkt te zijn verdwenen. Het Fransche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heeft tegenover Reuter verklaard: „Wij denken, dat hij het land verlaten heeft. Het is echter mogelijk, dat hij niet in zijn, woon plaats is, maar- nog wel in Frankrijk vertoeft. Hij bevond zich niet onder huisarrest. Er is ook geen Fransche wet, waardoor wij hem konden- ver hinderen zich vrijelijk in het land te bewegen. Hij stond niettemin onder politietoezicht en wij zijn nu de om standigheden van zijn verdwijning aan het onderzoeken". Engeland beschouwt hem niet als oorlogsmisdadiger, omdat het liever geen conflict uitlokt met de Arabieren. Zijn terugkeer naar het Midden-Oos ten zou in de tegenwoordige omstan digheden zeer onwelkom zijn. Officieel is tegengesproken, dat hij te Damas cus zou zijn aangekomen en zich naar de conferentie van den Arabischen Bond te Bloedan in Syrië zou heljjiep begeven. Drukte te Londen in verband met V-day Het stralend mooie weer heeft Lon den reeds gisteren in een V-day stemming gebracht. Uit alle deelen van het land eri ook van buiten de grenzen beginnen de bezoekers bij duizenden en tienduizenden de Brit sche hoofdstad binnen te stroomen. In totaal worden er ongeveer twaalf millioen menschen verwacht, zoodat Londen thans een vreedzame invasie beleeft. Gisterochtend om yijf uur stonden de huisvrouwen al in de rij voor bak kers- en slagerswinkels, omdat zij vreesden, dat zij in de komende feest dagen niets zullen kunnen bemachti gen. Vele zaken, die om acht uur open gingen waren reeds een half uur later leeggekocht. De uitroeping van de Republiek in Italië Öe Italiaansche 'Eerste Minister, Alfride -de Gasperi, heeft op 10 Juni verklaard, dat de Republiek is uitge roepen. Hij voegde er het volgende aan toe: Het kan worden afgekondigd vanuit een balcon of waar ook van daan. Voorts zeide hij, dat het ver trek van Umberto, vandaag of morgen verwacht werd. Behandeling Spaansche kwestie in den Veiligheidsraad tot Donderdag uitgesteld De Voorzitter van de Veiligheids raad Alexander Baradi heeft de Ver gadering van dien Raad, welke het Spaansche vraagstuk zal bespreken op verzoek van den BritSchen afgevaar digde, tot Donderdag a.s. uitgesteld. De toestand rondom Batavia De Voorlichtingsdienst van het Ne- derlandsch-Indische leger heeft ge meld, dat een groot gebied ten Zuid- Westen van Klender door Nederland sche, troepen doorzocht en gezuiverd is. Aan Nederlandsche zijde zijn geen verliezen geleden. Zes personen zijn voor een onderzoek vastgehouden. Ten Oosten van Batavia is er een Chineesche vrouw door de extremis ten ontvoerd. Een Nederlandsche pa trouille is ter bevrijding Van haar uit- gezohden en heeft de bendeleiders ge arresteerd. No. 22 ft a HOOFDSTUK IX. In den restauratiewagen was alles 'n gereedheid gebracht. Poirot en monsieur Bouc gingen samen aan één kant van de tafel zit ten. De dokter aan den overkant. 0p de tafel voor Poirot 'ag een plattegrond van den Istanboel-Calais wagen, met de namgn van de reizigers aangegeven in rooden inkt. De passen en biljetten lagen op een stapel aan één kant. Er was schrijf- Papier, inkt, pennen en potlooden. «Uitstekend,zei Poirot. „We kun- n?n ons onderzoek zonder meer be ginnen. Het eerst, vind ik, moeten we «en conducteur van den slaapwagen «ooren. Je weet waarschijnlijk iets den man. Wat voor karakter heeft hij? Is hij een kerel op wiens woord je zoudt vertrouwen?" ,,Ik zou zeggïn zeer zeker. Pierre Michel is meer dan vijftien jaar in dienst bij de maatschappij. Hij is een Franschman woont bij Calais. Ljo°r en door eerlijk en fatsoenlijk. Mis schien niet opvallend snugger. Poirot knikte begrijpend. „Goed," zei hij. „Laten we hem roepen." Pierre Michel had veel van zijn ge wone zekerheid teruggekregen, maar was nog wat nerveus. Ik hoop dat monsieur niet zal den ken dat er achteloosheid van mijn kant is geweest," zei hij ongerust terwijl zijn oogen van Poirot naar monsieur Bouc dwaalden. „Het vreeselijks wat er gebeurd is. Ik hoop, dat monsieur met denkt dat het eenigszins op mij neerkomt. Nadat hij, den man gekalmeerd had, becron Poirit bern te ondervragen Hu vergewiste zich eerst van zijn naam en adres zijn dienstjaren en hoe lang h« op déze speciale lijn had ged.enJ gewon^vragen "dtendel we aan de gebeurtenissen van gister nacht. Mijnheer Ratchett ging naar bed wanneer?" „Bijna onmiddellijk na het diner, monsieur. Voordat we Belgrado ver lieten. Dat deed hij den vorigen avond ook. Hij had me gezegd, het bed op te maken, terwijl hij aan tafel zat en dat deed ik." „Ging er later iemand naar zijn coupé?" „Zijn knecht, monsieur, en de jonge Amerikaansche mijnheer, zijn secre taris.'" „Niemand anders." „Neen, monsieur, niet dat ik weet. „Goed. En dat is het laatste dat u van hem zag of hoorde?" Neen, monsieur. U vergeet, dat hij om twintig minuten vóór een belde kort nadat we gestopt hadden". „Wat gebeurde er preciest ',Ik klopte, maar hij riep dat hij zich vergist had". „In het Engelsch of in het Franséh. "in het Fransch." "Wat waren zijn woorden precies. "Het is niets. Ik heb me vergist. "En toen ging u weg? „Ja, monsieur.' „Neen, monsieur, ik moest eerst naar een anderen coupé waar gebeld was." „Nu, Michel, ga ik u een belang rijke vraag doen: waar was u om kwart vóór één?" „Ik, monsieur? Ik zat op mijn bankje aan het eind, met mijn gezicht naar de gang." „Weet u het zeker?" „Mais oui ten minste....,.". „Ja?" „Ik ging naar den volgenden wa gen den Atheenschen wagen om een praatje met mijn collega te ma ken We spraken over de sneeuw. Dat moet kort na één uur geweest^ zijn ik weet niet precies hoe laat." „En wanneer keerde u terug?" „Er ging een bel voor mij, mon sieur, ik weet dat ik het u toen ver telde. Het was de Amerikaansche dame. Ze had verscheidene malen ge beld." „Ik herinner het me," zei Poirot. „En daarna?" „Daarna, monsieur. Ik kwam op uw bel en bracht u mineraalwater. Toen, een half uur later, maakte ik het bed op in een anderen coupé, die van den jongen Amerikaanschen mijnheer, den secretaris van mijnheer Ratchett." „Was mijnheer MacQueen alleen in zijn coupé, toen u zijn bed ging op-r maken?" „De Engelsche kolonel van no. IJ was bij hem. Ze hadden zitten pra ten." „Wat deed de kolonel toen hij mijn heer MacQueen verliet?" „Hij ging terug naar zijn eigen coupé." „No. 15 dat is vlak bij uw bank, niet?" „Ja, monsieur, het is de tweede coupé aan dien kant van den gang." „Was zijn bed al opgemaakt?" „Ja, monseieur. Ik had het opge maakt toen hij aan tafel zat." „Hoe laat was dat alles?" „Ik weet het ifiet precies, monsieur. Zeker niet later dan twee uur." „En daarna?'' „Daarna, monsieur, zat ik op mijn bankje tot den morgen." „Ging u niet weer naar den Atheen schen wagen?" „Neen, monsieur." „Misschien hebt u geslapen?" (Wofdt vervolgd). V

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3