Aanklacht tegen honderdduizenden DE ROZENKRANS lange Friesche aanmaak-tnrf bekwaam personeel o.a. een SCHAVEI Fa D. VERMIJ en Zonen partij Rijnsteen IJss^lsteen Middenstands- Cursus T. VUIJK Huishoudster EEN KAMER NAAIWERK ZAKKENSTOPPERS e« LEERLING-ZAKKENSTOPPERS *1 Qeucoctyd- woede* R TOONT 3"/, GROOTBOEKSCHULD 1946 In het „Dienstabteil" van den lang- zamen sneltrejn HannoverFrankfort, waarin hij me op voorwaarde van vrij rooken geloodst had om me het ger vecht om een standplaats te besparen, vertrouwde de conducteur mij toe, 'dat van elke twee Duitschers er min stens één lid geWeêst was van eert derNazi-Organisaties. Hij zelf was partijlid geweest, zij het voor korten tijd en alleen omdat het. als voor waarde ëeSteld werd om bij de Reichs- bahn te worden te werk gesteld. Wanneer straks in Augustus na de beëindiging der individueele gevallen het Wereldtribunaal de zaken tegen de Nazi-Organisaties ter hand gaat nemen, zullen de enkele beschuldig den in de beklaagdenbank ctaar zitten als vertegenwoordigers van een groo- tere groep beklaagden dan ooit in de wereldgeschiedenis heeft terecht ge staan. Hoe groot die groep in werke lijkheid is, kan niet bij benadering gezegd worden, wanneer men uitslui tend afgaat op het aantal Duitschers dat zich heeft laten organiseereo, dan schat men licht te hoog. Tallooze meeloopers van het kaliber van onzen conducteur vallen er bui ten, kleine om den broode Werkende functionarissen van de Gestapo, S.A.- sportlieden en reservisten, léden van „Wohlfahrtorganisationen", Studenten schaft, Hitlerjugend en zelfs stafleden van Ortsgruppenleiters, zelleft- en blockleiters zijn bij voorbaat uitgeslo ten. Afgaande op Jackson's mededee- ling, dat de Amerikaansche strijd krachten circa 130.000 personen ge arresteerd hebben, die lid waren van de aangeklaagde organisaties, kan men concludeereri, dat het aantal be klaagden, dat in Augustus theoretisch in d§ beklaagdenbank komt- zitten, niet, zooals op de straathoeken fyer nogal eens gefluisterd wordt, met mil- lioenen doch met honderdduizenden gesteld moet worden Al duurt het nog minstens twee maanden voor deze monster-aanklacht in openbare zitting zal worden behan deld, toch is zij sinds eenige dagen reeds aangesneden jn een voorbehan deling met gesloten deuren.,Doel hier van is uiteraard, het ontzaglijke massamateriaal en de ontelbare getui- génverhooren te schiften, ,om straks de openbare behandeling niet zoo danig Je rekken, dat het proces ge noodzaakt zou worden zijn verjaardag te vieren. Het oordeel, da^ het Neurenberg- sche gerecht over de organisaties zal hebben uit te spreken, kan eigenlijk geen vonnis in den gangbaren zin van het woord genoemd worden. Het is eerder een principieele uitspraak, waarop de latere berechting der indi vidueele leden gebaseerd kan worden.» In Neurenberg wordt geen straf op gelegd. De .onbeperkte differentiatie in beweeggronden, die tot het lid maatschap geleid hehben, en in de activiteiten in de organisaties be toond, maken dit onmogelijk. Geen lid der organisaties zal gestraft wor den zonder voor een gerecht zijn om standigheden te hebben uiteengezet. Maar in de honderden processen, die in en buiten Duitschland straks nog gevoerd zullen woren, zal na een Neu- renbergsch vonnis een ding buiten discussie staan: dat de organisatie misdadig was en dat dit feit alleen voldoende is om haar leden te be rechten. Welk een overwegende beteekenis dit onderdeel van het groote proces heeft wordt wellicht het best geka rakteriseerd door de uitspraak van den Amerikaanschen hoofdaanklager, dat het „met betrekking tot het voorko men vrtn een herhaling van deze mis daden tegen den vrede, misdaden te gen de menschelijkheid en oorlogs misdaden een grootere ramp zou zijn deze organisaties vrij te spreken, dan een vrijsprekend vonnis te vellen over alle 22 individueele beschuldigden". Want de macht tot kwaad van deze individuen is voorbij, doch die van de organisaties woekert voort. „Als zij worden vrijgesproken, zal het Duit- sche volk concludeeren, dat zij geen kwaad deden en zal het er gemak kelijk voor te vinden zijn zich te laten groepeeren in organisaties, die herrij zen zullen onder nieuwe namen, doch achter hetzelfde program" De 'organisaties zijn zes in getal: rijksregeering, leiderscorps der partij, generale staf en opperbevel der weer macht, S.S. met inbegrip van S.D. Gestapo en $.A. Vijf dezer omvatten slechts een beperkt aantal personen en de groote massa wordt gevormd „door S.S.. en S.A., de twee oude partij-formaties, die de steunpilaren ziin geweest, waarop de Nazi-elite bij haar misdadig sper rustte, en de roe den, waarmee zij haar terreur uit oefende. Zonder deze organisaties zouden de Nazi-despoten hun toeleg nooit hebben kunnen uitvoeren. „Dui zend kleine fiihreEs bevalen, duizend imitatie-Goerings praalden, duizend Schirachs bewerkten de jeugd, duizend Sauckels dreven §laven, duidend Srei- chers en Rosenbergs zaaiden haat, duizend Kaltenbrunners en Franks martelden en doodden, duizend Schachts, en Speers en Funke admini^ streerden, en steunden de beweging", zoo zeide Jackson het. De beulsknechten der Nazi-kliek worden thans dagelijks bij tientallen in het bedrijvige gerechtsgebouw naar de zaal geleid, waar de uit vertegen woordigers der vier procesvoerende mogendheden bestaande commissie van onderzoek het nieuwe deel van het groote proces voorbereidt. AMERIKA EN RUSLAND BETUIGEN HUN WIL TOT SAMENWERKING President Truman en de nieuwbe noemde Russische Ambassadeur in Amerika, Nikolai Novikov gaven we derzijds verzekeringen voor samen werking en betuigden hun gemeen schappelijk verlangen naar wereld vrede ter gelegenheid van de aanbie ding van de geloofsbrieven door No vikov bij de aanvaarding van zijn nieuwe post. Novikov volgt Andrei A. Gromyko op, die thans Russisch ge delegeerde bij den Veiligheidsraad is. Novikov zeide o.m.: „Evenals in de oorlogsperiode, toen de wapenbroederschap tusschen on?e landen zulk een groote rol speelde bij de bevrijding der geheele mensch- heid van het fascistische juk, zijn ook thans de betrekkingen tusschen Rus land en Amerika van groot belang voor de zaak van den universeelen vrede en de veiligheid. Het begrip hiervan moet iederen oprechten aan hanger van den vrede tot de conclusie doen komen van de noodzakelijkheid van een verdere en nauwere samen werking tusschen Rusland 'en Ame rika". In zijn antwoord zeide President Truman o.a.: „De traditioneele ena langdurige vriendschap tusschen onze beide vol keren werd bezegeld door het bloed van onze dappere zonen in den ge- zamenlijken strijd tegen de gemeen schappelijke vijanden, die kortgele den zoo succesvol is beëindigd. De geschiedenis van dezen stjijd legt ge tuigenis af van de waarde en de doel matigheid van de samenwerking tus schen onze beide naties voor de ge meenschappelijke zaak. Wij in Amerika zijn ons in het bij zonder bewust van de groote beteeke nis van de betrekkingen tusschen Amerika en Rusland voor de zaak van den universeelen vrede en de veilig heid en voor,de bevordering van de grondbeginselen en doelstellingen van het Handvest der Vereenigde Volke ren. Onze Regeering heeft deze doe len steeds nagestreefd, en het Ameri kaansche volk heeft groote offers ge bracht te hunner bevordering. Het verheugt mij U te verzekeren, dat deze regeering zal voortgaan met te streven naar verbetering en verster king van de politieke, economische en cultureele betrekkingen tusschen onze landen. Alle voorstellen, die door Uwe Regeering Voor dit doel mochten worden gedaan, zullen prompt en met sympathie in overweging worden ge nomen en ik doe een beroep op Uw medewerking om te verzekeren, dat voorstellen van de Amerikaansche re geering, die voor dit doel worden in gediend, in denzelfden geest zullen worden overwogen. De overwinning in den oorlog tegen agressie heeft de wereld een erfenis nagelaten van honger, ellende en puin, die tientallen jaren van opbouwend werk zal vergen om de sporen uit te wisschen. De na-oorlogsche wereld problemen zijn ingewikkeld en tegen strijdig en hun oplossing zal 'groote verdraagzaamheid en geduld ver- eischen. Ik ben er van overtuigd, dat de volkeren der wereld hun bekomst heb ben gehad van den oorlog en dat met wederzijdschen goeden wil, volhar ding en gemeenschappelijke doelstel ling een bevredigende oplossing van alle problemen kan worden bereikt. Uwe Excellentie zal een belang rijke en verantwoordelijke rol spelen bij de behandeling van deze proble men wanneer zij betrekking hebben op onze beide landen. Ik kan U verzeke ren, dat U. bij de vervulling vaii Uw taak de volledige steun en hulp zult ontvangen van de Amerikaansche regeering". De familie van Göbbels gearresteerd De 79-jarige moeder van Göbbels, zijn zusters en zijn zwager zijn «door de Oosten rij ftsche militaire autoritei ten in het dorpje leking ontdekt, waar zij zich onder een valschen naam schuil hielden. Izvestia over a.s. Roemeensche verkiezingen Volgens radio Moskou heeft „De Izvestia" over de Roemeensche verkie zingen o.m. geschreven: „Na jaren yan fascistische en reac- tionnaire overheersching is het Roe meensche volk verplicht vrije verkie zingen te houden. De grootste gebeur tenis is de totstandkoming van een heid onder de progressieve krachten van het land en hün verschijning ka de verkiezingen met een geiL1 schappelijke verkiezingslijst en éT gezamenlijk program. De partijen Maniu (boerenpartij) en Bratianu (n? tionaal-liberalen) hebben den fi" sten tijd energieke pogingen aaS wend om een wig te drijven in partijen van het democratische bink Öe eenheid van de democratische krachten zullen een overwinning voor de jonge Roemeensche democrat verzekeren". De slachtoffers van dè Belgische verzetsbeweging Het Belgische ministerie van Lands verdediging deelt mede, dat sinds de Duitsche bezetting 8000 'Belgische verzetsmannen den dood hebben ge vonden en 3000 van hen vermist zijn! Een nieuwe komeet ontdekt De Berlijnsche astronoom, dr. We ber, heeft in de avonduren van den 31 sten Mei bij de ster „Eta" in het sterrenbeeld „De Zwaan" een zich snel voortbewegende komeet van dè 9de grootte ontdekt. Op 2 Juni werd deze komeet reeds bij de ster „Vroqy" in het stejrebeeld „Hercules" gezien, een sterrenbeeld dat op dit oogenblik 's nacht», in het Zenith staat. De ko meet legt per dag een weg van otigti veer 12 graden teyig af. In de nabij heid van de zon zal de snelheid nog veel grooter worden. Waarschijnlijk zal de komeet nog eenige dagen zicht baar zijn om zich daarna aan aard- sche blikken te onttrekken. Zijn ver dere baan loopt over de sterrenbeel den „De Leeuw" en „De Waterslang", Dr. Weber heeft in 1933 als eefste de groote Saturnusvlek ontdekt. Het Belgische Autoverkeer vrij Ten einde het economisch herstel van het land te bevorderen en omdat de bevoorrading van binnen- en bui* tenlandsche brandstoffen thans ver zekerd is, zal het autoverkeer in Bel gië op 1 Juli a.s. vrijgegeven worden. NIEUWS IN HET KORT De delegatie van het Nederlandsch- Indische Roode Kruis is gisteren uit Australië teruggekeerd. Aan den com mandant van de NICA te Menado, J. Oberman, is de persoonlijke titel van Gouverneur toegekend. Met de functie van waarnemend hoogleeraar in het Volkenrecht is tij delijk belast de waarnemend Gouver nementssecretaris mr. E. O. baron van Boetselaar. De Heer en Mevrouw A. C. COSIJN-OEPKES geven met blijd schap kennis van de geboorte van hun Zoon n Cornelis Arie Gouda, 2e Pinksterdag 1946 van Swietenstraat 12 Tijdelijk St: Jozef-Paviljoen, Gr. Floriivyeg 77. Gouda, Kamer 55 2en Pinksterdag werden wij ver blijd.met de geboorte van, onsen Zoon en Brorrtje 1 Marfnus Wij noemen hem Rini. J. H. SLU1JTER G. SLUIJTER-van Eeuwen Jopie Gouda, Bilderdijkstraat 14 24 Juni hopen onze geliefde Ouders Philippos Cornells Knylenburg en Gerdlna Kuylenbnrg-Doornik den dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het Huwelijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is cfe wensch van hun dankbare kinderen en kleinkinderen Gouda, Helmerstraat 5 „CONCORDIA" - Westhaven Zaterdag 15 Juni, 8 uur, Nederlandsch Volks theater j Bea diep aangrijpend tooneelspel met een hart verscheurend einde, dat U langen tijd bijblijft Heden wer'd na een kortstondig ziekbed van onze zijde wegge nomen, onze beste Vader, Be huwd- en Grootvader LEENDERT KOOT, Gouda, J. W. Koot S. Koot-DeGoeij Stolwijk. D. Valk-Koot J. Valk Den Haag, C. Kraan-Koot Th. Kraan Gouda. M. H. Kooy-Koot M Kooy en Kleinkinderen Gouda, 8 Juni 1946 Boelekade 251 De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 12 Juni, des na middags 2.45 op deAlgemeene begraafplaats te Gouda. Vertrek van uit de rouwkamer Blauwstraat 19, plm. 2 uur Te koop in prima st. z. kinder wagen, (nieuwe samenst.) f 75.— Te bevr. Weth. Venteweg H 140 DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank aan de Weled. Zeergel. Heeren Dr. H. W. de Planque, Dr.^ J. van Woerden en Dr. P. de Boer voor hun zorgvolle behande ling en de Zusters van het Jan Iterson-Ziekenhuis voor hnn liefde volle verpleging tijdens de ziekte aan onzen besten Vader, Behuwd- en Grootvader LEENDERT KOOT.. bewezen. FAMILIE KOOT Gouda, Juni 1946 Hei Directoraat Generaal voor Bijzondere Rechtspleging roept sollicitanten op voor de buiten bewaking der inierneerings- kampen. A fdeelings commandanten, Hoofdbewakers, Bewakers le klasse en Bewakers. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen schrif telijk solliciteeren bij het Geweste lijk Arbeidsbureau of een zijner bijkantoren. De inzending der sollicitaties kan geschieden tot en met 15 Jnni a.s, Verloren GOUDEN BROCHE met bloedkoralen steen. (Aandenken aan overledene). Tegen flinke belooning terng te bezorgen bij Mevr. van'Burk, Kleiweg 39 Naar den veel geliefden roman van Florence Earclay, be werking Pierre Mols, met Nttty Brosse in haar glansrol als Zuster Rosemary Gray Stormen van applaus 11 5 jaar verboden...» na weer te ziend I Oordeel der pers: Een huivering van medeleven door trilde de aanwezigen II Diepste bewondering 1 PRIJZEN F 1.50 TOT F 2.50 Plaatsbcpr. aan de zaal dagelijks van I0-T2 en 2-5 uur Brandatoffenhandel - Gouda, Bleckcrssiagcl 77-78, Telef. 2174 levert thans weder bij iedere gewenschte hoeveelheid. Bestelt spoedig Te koop een (handvorm) en Te bevragen C. P. DE WAARD Sloopersbcdrijf, Jaagpad 19 Gonda, Telef. 2569 Ter ruiling wit sat. bruidstoilet m. sleep m. 44 voor gekl. zomer japon bijp. sluier en schoenen. Condities nader overeen te komen Br. onder no. 7994, bur. v. d. bl. Gelegenheid tot aanmelding van nieuwe leerlingen voor opleiding Middenstands diploma, examen 1947. t Older de Boompjes 4, Tel. 3797 Weduwe biedt zich aan als bij Heer alleen of klein gezin tot 60 jaar, zonder salaris. Br. onder no. 7996, bur. v. d. blad PLAATST UW FAMILIEBERICHTEN IN DIT BLAD Ik vraag voor Juffrouw, die reeds 5 jaar bij mi) woont Br. onder no. 3278, Adverteutie- bur. Houtman, B.Martenssingel 6 Gedipl. coupeuse vraagt aan huls Br. onder no. 7997, bur.v.ifeW N. V. MACHINEFABRIEK v.h, A. de Weger Bogen 27, Gouda, vraagt GEVRAAGD Hoog loon. - Aanmelden Fa. J. G. DE JONG EN ZOON Verlorenkost lerpaul bouw. 'neg. dat hot Uw nationaal balan De vlottende schuld bij het financieren dMPQKiL Consolidatie neemt die beléi Helpt hieraan mede. Nuf Nog kunt U deelnemen in de Inschrijving kan t/m 14 Juni dagelijks geschie den bij de effectenkantoren, handelsbanken, boerenleenbanken, spaarbankengiro- en postkantoren. Uitvoerig prospectus bij deze instellingen verkrijgbaar. PUBLICATIE VAN HET MINISTERIE VAN FINANCIËN f> Wedown. van HUIGERINA BOTH in den ouderdom van bijna 85 j

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4