t^TcSn^NDERDAolWat wacht de Nederlandsche Industrie? INDIË Effeetenkoersen. Beurs van Amsterdam 1 fHILVERSUM 1 - 301 m. iVRO" 18.00 Nieuws. 18.15 Gr.pl. Programma voor de Nederland se Strijdkrachten. 19.00 ......En nu Sar bed! 19.05 Sportpraatje 19.20 ^baret-programma. 19.45 Regee- rin?svoorIichtingsdienst antwoordt... 5)00 Nieuws. 20.05 Weeroverzicht. «08 Film- en Theateragenda. 20.151 M Concertgebouworkest. 21.20 Cau serie 21.35 Metropole-orkest. 22.05 Li 22.30 Ouderen en jongeren, w'40 Gr.pl^ 22.50 Reportage. 23.00 fjiêuws. 23.15 Hallo Amerika. 24.00 J Suiting. HILVERSUM II 415 m. NCRV18.00 Celesta Ensemble. 18.30 tand en tuinbouw. 18.45 Celesta En semble. 18.55 Programma-overzicht. 1900 Nieuws. 19.15 Met de U.V.V. op stap. 19.30 Lezing over de Sterephoni- sche proefuitzending. 19.45 De 'vaart der volkeren. 20.00 Nieuws. 20.05 Uit zending van „Die Jahreszeiten". 22.00 Nieuws. 22.15 Vervolg Die Jahres zeiten 23.15 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. >24.00 Sluiting. VOOR VRIJDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.20 Orgelspel door johan Jong. 8.50 Voo de huisvrouw. 9.00 Gr.pl. VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. J. PC. Poldervaart, N. H. Pr. te Naarden VARA: 10.20 De Regenboog. 10.45 Pianorecital. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Koorzang. RNIO: 11.45 Familie berichten uit Indië. 12.00 Ned. muziek. AVRO: 12.30 Sportagenda. 12.35 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 The Romancers. 14.00 Kook kunst. 14.20 Het Omroepkamerorkest. 15.23 Herhaling hoorspel. VARA: f6.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit! 17.00 Eddy Walis speelt. 17.30 Metropole-orkest.^ HILVERSUM 11 415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 9.00 Vrou wenspiegel. 9.05 Opgew. melodieën. ■930 Waterstanden. 9.50 Gr.pl. 10.15 De tiet#" van -vroeger en nu. 10.45 JoViannes Brahms treurend en Triom- feerend. 11.15 Als de ziele luistert. 11.30 Piano-recital. 12.00 Jussi Björ- ling zingt, gr.pl. 12.15 Dithyrambe op het H. Sacrament. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Vervolgalunchcon- cert. 14.00 Uit het boek der boeken. 14.30 Solemneel ziekenlof. 16.30 Nachtvorstverwachting. 16.32 Cho pin's Pianowerken. 17.00 Het achtste uur. 17.30 Slavendroomen in liederen. Het grimmige werk een verwoest land te herstellen Een dezer dagen wijdde het vooraanstaande Eng. dagblad The Times" een uitvoerige beschouwing aan Nederland. Wij achten het van belang dt Engelsche visie op ons land onder de oogen van onze lezers te brengen en laten daarom de vertaling er van hieronder volgen. Verloren Europeesche afzetgebieden. Mr. Webster neemt afscheid van ons land Mr. Claudius B. Webster, die dooi het Amerikaansche Roode Kruis naar Nederland was afgevaardigd, heeft gisteravond afscheid genomen van zijn Nederlandsche collega's in het hoofdkwartier van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag. Voor het afscheidsceremomeel be gon, hadden wij gelegenheid den heer Webster nog een paar vragen te stel len. Mr. Webster zal naar het hoofd kwartier van het Amerikaansche Roode Kruis te Parijs gaan. Het is hem ech ter nog niet bekend, waarheen hij van daaruit zal worden gezonden. Hi] ver wachtte echter niet, dat zijn Euro peesche missie al ten einde is. Mr. Webster zeide hier zijn QOgen goed den kost te hebben gegeven en gedurende den langen tijd, dien hi] hier geweest is, meende hij genoeg gezien te hebben om de snelheid, waarmee Nederland zich herstelt, uit 1 volle overtuiging „verbazingwekkend te kunnen noemen. „Als Nederland op deze wijze voortgaat", aldus zeide mr. Webster verder, „kunnen wij van een wonder spreken". Jozef Holzer overleden Op 65-jarigen leeftijd is alhier over leden de dirigent Jozef Holzer. Holzer was een Weensche dirigent, die bij de ..Anschlusz" om politieke redenen Weenen verliet en een aanbod van de V.A.R.A. accepteerde om aan dezen omroep in vasten dienst mede te wer ken. Hoewel hij als Oostenrijker en Rijksduitscher tijdens den oorlog in n moeilijke positie verkeerde stond hi wT De onlangs gehouden verkiezingen in Nederland vielen juist iets meer dan een jaar, nadat het land, verwoest, geplunderd en iptgehoiigerd, was bevrijd.! Eind April 1945 leefde ^ie bevol king van de steden op een rantsoen van 650 calorieën per dag; de ddge- lijksche portie bestond uit twee snee tjes brood, twee aardappeltjes en ongeveer één derde suikerbiet. Onder deze omstandigheden moest het sterftecijfer wel hoog zijn on geveer vijfmaal het normale maar het tempo, waarin de gemiddelde bur ger, zoowel jong als oud, zijn gezond heid hersteld heeft, is frappant. Slechts bij één groep blijkt eemg blijvend ernstig kwaad t« zijn aange richt, n.l. bij de jongemannen, die onderdoken om deportatie naar Duitschland te ontloopen. Bij dezen, komt, als gevolg van de doorstane ontberingen, een zeer hoog aantal ge vallen van t.b.c. voor. Thans is het rantsoen 2200 calorie- en. Voedsel in restaurants is zonder bon, vleesch uitgezonderd. Visch en gevogelte zijn te koop, doch tegen hooge prijzen. De recente verlaging van het broodrantsoen wordt aange vuld door extra zuivel, doch dat be- teekent, dat de uitvoer van boter en kaas moest worden beperkt, waardoor Nederland wordt beroofd van zijn dringend noodige deviezen. Toen de hongersnood afgeloopen en de levenskracht vorigen zomer weer hersteld was, werd het mogelijk aan den herbouw te beginnen van een land, dat door de Duitsche plunde ring alleen al ongeveer tweemaal zijn jaarlijksche nationale inkomen verlo ren had. De beste aanwijzing voor wat gepresteerd is, wordt geleverd door de kolenproductie, die in het af geloopen halfjaar gestegen is tot 51 I 55 van de vooroorlogsche. Deze zal nooit weer ten volle worden be reikt, want de Nederlandsche regee ring is tot de conclusie gekomen, dat vroeger onredelijke eischen aan. den mijnwerker werden gesteld. Tekort aan arbeidskrachten Amsterdam en Rotterdam werkt nor maal. Overigens neemt men genoegen met reizen in goederenwagons, die twee a driemaal zoo lang duren als voor den oorlog. De bruggen worden hersteld en overgenomen. Britsche en Canadeesche vrachtwagens hebben geholpen, maar er is nog een enorme achterstand in te halen. Zoo zal er b.v. voor de reconstructie van de spoorwe gen ongeveer 1.500.000 dwarsliggers en 200.000 ton spoorstaven noodig zijn. Bovendien werd bijna de geheele bovenleiding van het sterk geëlectrifi- ceerde spoorwegnet door de Duit- schers weggenomen. De meeste ontzaglijke taken, waar voor Nederland thans staat, zijn aan gepakt met een energie, welke succes belooft. Twee werken zijn tenminste al met succes voltooid: de droogleg» ging van de geïnundeerde gebieder op Walcheren en in Noord-Holland en de „zuivering" van het geld. Deze laatste heeft de circulatie van begin 1945 gehalveerd, doch is nog ruim aet dubbele van 1940. De prijzen stij gen snel, en zijn gemiddeld bijna twee en een half maal zoo hoog als in 1939, een omstandigheid, welke groote be zorgdheid wekt bij de autoriteiten. b'j zijn collega's bekend als een pro- Nederlandsche figuur, die ook in ille gale kringen geen onbekende was. Hi ^as vooral vermaard voor de vertol king van de' operette- en Weensche muziek. In de Nederlandsche mijnen heer- schen dezelfde sombere toestanden als elders: tekorten, aan arbeiders, ver ouderd materiaal, enz. Voor den oor log kon Nederland met een dagpro ductie van ongeveer 55000 ton zoowat in eigen behoeften voorzien; dus zal invoer van steenkool nog langen tijd absoluut noodzakelijk zijn- om onze industrie aan het werk te houden. Tot heden verloopt deze invoer met erg vlot: slechts heel weinig is uit het ïuhrgebied ontvangen als herstelbe- aling, en de Amerikaansche kolen zijn van een kwaliteit ,die ongeschikt is vonr gebruik in Nederland. Maar, zoo het steenkolentekort het herstel al belemmert de schaarschte aan ar beidskrachten kan spoedig nog een ernstig probleem vormen. Er zijn thans -slechts 80.000 werk- loozen, en verschillende regeerings- plannen voor openbare werken moes ten opgeschort worden om aan ae vraag der industrieën naar arbeiders te kunnen voldoen. De thans voorradige grondstoffen overtreffen de Productiecapaciteit Dit geldt in het bijzonder voor de katoen industrie. In Februari bedroeg de productie, ondanks groot<: v00rrffloa grondstoffen, slechts 33 van 1938, hoofdzakelijk door gebrek aan brand stoffen. Het aantal arbeidsuren wasi in die maand 65 van het vooroorlog sche De wolindustrie was er iets male aantal, en Je schoenlahrieken kwamen aan 74 Hoe teleur lend deze getallen ook zijn, zoo be teekenen zij toch, dat er weer^Ideeren in de winkels zijn ofschoonstrg gerantsoeneerd - en dat de tanderen mo»r nn bloote voeten op straat De handel met België Nederland hing vroeger grooten- deels af van den buitenlandschen han del, en de pogingen, die weer op gang te brengen, zijn uitgeloopen op twee opmerkelijke overeenkomsten op het terrein der economische diplo matie. De eene is de tolunie met België, die omgezet zal worden in een totale economische unie, de an dere de handelsovereenkomst met Frankrijk, geteekend op 26 April. Vol gens de voorwaarden van dit accoord zal Nederland, in ruil voor textiel, chemicaliën en ijzererts, schepen leve ren aan Frankrijk, die gebouwd zullen worden met Fransch ijzer on voorts zorgen voor machines, landbouwpro ducten en faciliteiten bij het herstel van de oorlogsschade in de Fransche havens. - De economische unie België Luxemburg heeft op zich genomen den Nederlanders flinken steun te ver schaffen bij den wederopbouw. Daar de Belgische export naar Nederland grooter zal zijn dan de invoer uit Ne derland, is besloten, dat de monetaire overeenkomst van October 1943, aan gegaan in Londen tusschen de drie genoemde landen, in werking zal tre- 'den. Men verwacht, dat tusschen 1 Juni 1946 en 31 Mei 1947 het handels verkeer 500.000.000 zal bedragen, en de noodige deviezen ter betaling .van het verschil tusschen de Neder landsche invoer en uitvoer zullen door België ter beschikking van de Neder landers gesteld worden. Daartegen over verbindt de Nederlandsche -e- geering zich het Belgische crediet niet te gebruiken voor den opbouw van nieuwe-industrieën, die reeds in België besdran. Van 1 November af zullen de douanetarieven van beide landen dezelfde zijn op een ad valo rem basis. De nieuwe tarieven zullen vrij laag zijn, doch door de stijging der goederenprijzen zal de opbrengst hooger zijn. Tijdelijk uitgezonderd zijn Unrra-goederen. Einde 1947 zal de tolgrens tusschen Nederland en Bel giëLuxemburg geheel verdwijnen, op' welk tijdstip «alle accijnzen en ver voerkosten in beide landen met elkaar in overeenstemming zullen zijn ge bracht. Verloren Duitsche markt Rusland tegen voorstel van Engeland De voornaamste Russische verte genwoordiger ter bijeenkomst van de vier plaatsvervangers der ministers van buitenlandsche zaken, Goesef, heeft gisteren het Britsche voorstel van verleden week Vrijdag, ter uitzen ding van een commissie der groote vier naar Libye, Cyrenaica en Tripo- fitanië a,fgekeurd. Hij zeide, dat de regeering der Sowjet-TJnïe „geheel tegen" het Britsche voorstel was. Goesef gaf de volgende reden hier voor op: „Het is duidelijk, dat een dergelijke commissie slechts in staat zou zijn, zich op de hoogte te stellen van de standpunten der officieele per sonen. Deze zouden haar vertellen, dat de Arabieren onder een koloniaal Toen de Britsche afgevaardigde, Gladwyn Jebb, Goesef vroeg, hot men anders het standpunt van de in woners van bovengenoemde gebieden te weten kon komen, bleef Goesef het antwoord schuldig. Nu er nog slechts vier dagen resten alvorens de vier ministers van buitenlandsche zaken bijeen komen, is er niet veel kans op, dat de plaatsvervangers meer kunnen 'doen, dan het geieedmaken van een eerste ontwerp van het vredesverdrag met Italië. De Britsche delegatie heeft reeds haar versie van de onlwerp- vredesverdragen met jtalië en Roeme nië verspreid. De Amerikanen hebben zulks eveneens gedaan, voorzoover t Italië betreft, terwijl de Russen gister middag hun ontwerp voor het Roe- meensche verdrag hebben bekend ge maakt. Proces tegen MihaüoSvitsj Generaal Mihailowitsj, dev voormA lige Joegoslavische minister van oor log en leider van de Tsjeknieks, is gisteren voor het gerechtshof versche nen, beschuldigd van verraad en col laboratie. Het proces wordt gevoerd in een zwaar bewaakt militair kamp in de omgeving van Belgrado. Mihailowitsj wordt er van beschul digd, „persoonlijk de Tsjeknieks, die aanvallen deden op de Partisanen, ge commandeerd te hebben, gecollabo reerd 'te hebben met de Duitschers en de Italianen en in het geheim te heb ben samengewerkt met de regeering van Neditsj, alsmede zijn goedkeuring gehecht te hebben aan gewelddadig heden en maatregelen ter „uitroeiing van de communisten". In de tenlastelegging worden de troepen van Mihailowitsj voorts be schuldigd van terreur en wreedheden het platbranden van dorpen, het af slachten van vrouwen, kinderen, ouden van dagen en Katholieke priesters, het platbranden van hospitalen met ge« wonde Partisanen en het vermoorden van duizenden Mohammedanen. Chineesch protest inzake Tangerang Het Persbureau A.P. meldt uit Nan king, dat het Chineesche Ministerie van Buitenlandsche Zaken zoowel tot de Nederlandsche Regeering als tot de Indonesische Republiek een protest heeft gericht in verband met de ge beurtenissen te Tangerang. De Chi neesche Ambassadeur in Nederland heeft opdracht gekregen om over deze kwestie bij de Nederlandsche Regee ring te protesteeren. Als grondslag hiervoor wordt aangevoerd, dat de Nederlandsche Regeering aansprake lijk is voor de bescherming van Chi neesche onderdanen in Indonesië. Toezicht op Indonesische berichtgeving? Heden heeft het Indonesische minis terie van voorlichting verklaard, dat Nederlandsche politie een inval gedaan in woningen van Indonesische journalisten te Batavia. Verder werd gezegd, dat men zich ook met de Indo nesische radio-uitzendingen bemoeide. Verklaring van Sjahrir over den staat van beleg? Volgens berichten zou Sjahrir ver klaard hebben, dat de afkondiging van den staat van beleg voor Java Indo nesië op voet van oorlog heeft ge bracht. Hij zou hieraan hebben toe gevoegd: „Nooit is het vrijheidsleger meer gedisciplineerd geweest en het Indonesische volk meer vhstbesloten om de zoo duur verworven vrijheden te verdedigen. Het moreel in het land is zeer hoog." Sjahrir legde er den nadruk op, dat hij op geen enkele hulp van buiten rekende. Kort Nieuws van den Grooten Oost ,Op Ambon arriveerden met regee- ringsopdracht uit Batavia 3 leden van de „Persatoean Kebangsaan Maloe- koe" wier hoofdrichtlijn is: loyale sa menwerking op basis van volkomen gelijkheid. Men wilde deze samenwer king op basis van de regeeringsver- klaring van 10 Februari j.L, echter eerst na verkregen garantie, dat de Molukken in het gemeenebest Indo nesië een volkomen autonoom deel zullen zijn met, na het verloop van een proeftijd, het recht om zelf te beslissen over bet al dan niet verder gaan in Rijksverband. De taak valk deze deputatie zal zijn deze idee te propageeren en, met de garantie, die zij zich hebben weten te verzekererty de voorstanders van „een gemeene best Molukken los van Indonesië" er van te overtuigen, dat hun vrees, dat de Molukken zonder meer zouden kun nen worden meegesleept in een alge meen Indonesisch of Javaansch avon tuur, ongegrond is. Voorts onderzoekt de P.K.M. de economische mogelijk heden, en tracht op dit gebied te bereiken, wat zij kan. Tevens vestigt zij er de aandacht op, dat de Moluk ken zich niet blind moeten staren op gevaar van buiten af, doch dat er in het land zelf "bok wel het een en ander te verbeteren valt. niet meer op bloote voeten op SPDe"ve rbindin gen zijn nog slecht^ leen het spoorwegtraject tusscnen De Europeesche volkshuishouding, waarin voor den oorlog Nederland een heel bijzondere plaats innam, is volkomen verdwenen. Door den onder gang van Duitschland is er nu feitelijk geen afzetgebied voor de landbouw producten en geen vraag naar de ver voersmogelijkheden, welke Nederland een betrekkelijke weelde verschaften. Het komt den Nederlanders waar schijnlijk voor, dat deze toestand door de overeenkomst van Potsdam blij vend zal worden, en het wekt dan ook geen verbazing, dat zij zich ge raakt voelen door het feit, dat zij to taal niet geraadpleegd zijn bij een regeling, die voor hen bijna een kwestie van leven of dood is. Men hoopt dat krachtiger industrialisatie op den duur 't evenwicht zal herstellen en Nederland misschien in staat zal stellen een aandeel te verwerven in de afzetgebieden, welke open zijn ge komen door de nederlaag van Duitsch land en Japan, maar uit al het vooraf, gaande zal het duidelijk zijn, dat daar mee nog een zeer lange t,jd gCm zal zijn. 11/6 Tape Fondien Staataleeningen 4 Ned.'41 lOlVs 3'/,Ned.'41 101% 3 Ned.'37 101 3-3'/» Ned.'38 101 2'/»Sp.cert. 100'/» 100'Java Cult. D7 Nlsu Ex-dwangarbeiders weigeren wederom gekoloniseerd tg worden Het Republikeinsche blad Ra'jat meldt, dat tijdens een ontmoeting met een „Antara"-corespondent te Cheri- bon aangekomen ex-Romusha s van hun wederwaardigheden in Singapore, Burma e.a. plaatsen vertelden. 200 van hen hadden zich te Batavia bereid ver klaard- voor de Nederlanders te wer ken, terwijl de andere 1300 eerst hun gezinnen wilden bezoeken. „Doch nu wij thuis zijn gekomen, zijn wij be sloten ons aan te sluiten bij het volks leger om te voorkomen dat wij weder om gekoloniseerd worden", aldus ver klaarden zij. Intusschen zijn 190 ex- Romusha's te Magelang aangekomen. 12/6 101*/. lOlVs 101'/. 100*/» 11/6 Jap. lijn Kon. Boot 173* Ned.Scheepv. Unie 161 3 Ned.In.'37 A 97 Bank en Cred. Inat. Kolon. Bank - N. In Ha. ba. 89 Ned.Han. mi). 126 120 Indnstr. Ondern. Aku 167 62 van Berkel 125 123 Calvé 172 169 Lever Bros 286 283 Philips 314 309 Petrolenm Ond. Kon Olie 434* 430 Scheepvaart Mij, Holl.Am.L. 159'/» 159 b bieden. 1 12/6 120 167 163 Aandéelen Suiker Oadern. H.V.A. 274 268 119 124 118 122 Tabaka Ondern. Deli Bat. mi). 145 144'/, Deli mi). 154 153 Senembah 152 151 Prov. en Gem. Lg, 3'/»A'dam'37 101'/» 1015/l 3'/iR'dam '37101*/101»/i» Hypotheekbanken 3>/,Fr:Gr.H.b. 101lOl'/a 3'/,Alg.H.b. 100'/a 101'/» 3l/»Wl.H. b. 101 11/6 12/6 Baak en Crediet lut. A.bank 130 128 R.bank 135* 138 Tw. Banh® 150 b. 152 Indoatr. Ond. v.d. Bergh 6%Pr.Lev.Br. 1401/«§ 142 v.Gelder 115% H3'/» Ned: Glit 365 Ned. Kabel 265 Electr. Mi). Anlem.N.Bez. 139 N.lnd.Gas 124 Handel Mij. Borsumi). 943/« 94 Carac. H.mij. 225 235 Ned. Wol 106'/»* gew. Byenkorf 185 VUL. S. mijn 1041/» 104 31/» Bat. Olie 104* 1037/» 370 ,267»/, 138 128 laten. gedaan en bieden. gedaan en laten. Koersen medegedeeld door M. J. Ogler Co. llJ*C JJUSIUC VC1KCCIUC j s.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3